Ring om Japan gesloten POLITIEKE ACTIVITEIT I) WEGWEDSTRIJDEN IN ENGELAND DE KLOP OP INDIE'S DEUR in Berlijn DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1945 PAGINA 3 Spoedige capitulatie? De Chineesche minister president dr. Soeng Hoeveel gas mogen we gebruiken? Pas op met visch NIEUW SYSTEEM VOOR schoenendistributie Het prinselijk Paar met hun kinderen Irene en Beatrix in de tuinen van het paleis Soestdijk (Anejov. d. Pol) Het hart der vrouw Derksen blijft sprinter JAPS TERUG NAAR HUN BAKERMAT Theo Middelkamp e oorlogsverklaring van Moskou Daan Japan op het oogenblik, «lat In Tokio het kabinet nog bijeen was om te beraadslagen over de gevolgen van het bombarde ment met de atoombom, zet dit land wel onder een zoo zwaren druk, dat het optimisme der Geallieerden over een spoedig afloopen van den oorlog ook in het Verre Oosten alleszins gerechtvaardigd is; Ook voor Neder land is deze Russische oorlogsver klaring van niet te onderschatten beteekenis. Weliswaar stond de uit eindelijke nederlaag van Japan vast, doch het tijdstip der ineenstorting van het land van de Rijzende Zon ls door deze oorlogsverklaring onge twijfeld dichterbij gebracht. Japan ziet zich nu aan alle kanten om singeld. Het wordt thans aangeval len aan een zlljde, die tot nog toe voor de Geallieerden onaantastbaar was. Hierdoor wordt de kans, dat a-- zonderlijke Japaneche legers na de capitulatie van het kernland zoudeu doorvechten, aanzienlijk verminderd. Het is dan ook geen wonder, dat president Truman gisteravond het heuglijke nieuws met een breeden glimlach mededeelde. Het moet de aandacht trekken, dat de oorlogsverklaring, welke te Pots dam reeds uitvoerig wa^ besproken, maar toen niet kon worden doorge drukt Rusland bleef toen tamelijk opaichtig afzijdig van het ultimatum van 26 Juli. waarbij het zioh gis teren heeft 'aangesloten is afge komen, nadat twee nieuwe feiten zich hadiden voorgedaan: de terug keer te Moskou van den Chlneeschen minister-president dr. Soeng en de ontploffing van de eerste atoombom. Voordat Stalin naar Potsdam ver trok, had hij reeds eenige bespre kingen met dr. Soeng gehad, doch deze hadden niet tot een definitief resultaat geleid. Soeng was naar Tsjoengking teruggekeerd en er was In een communiqué medegedeeld, dat de besprekingen zouden worden her vat. Algemeen werd aangenomen, dat bij die besprekingen de status van Mandsjoerije en Korea ter sprake was Ïekomen met het oog op een moge- ijke deelneming van Rusland aan den oorlog tegen Japan. De verda ging van de besprekingen duidde er dan op, dat over den prijs van zulk een deelneming Rusland en China nog niet tot overeenstemming wa ren gekomen. Vier en twintig uur, nadat Soeng te Moskou was teruggekeerd, heeft Stalin tot den oorlog besloten. Klaarblijkelijk is er nu tusschen hem en Soeng wèl overeenstemming be reikt. Aan welke zijde concessies gijn gedaan, zal eerst later blijken. In ieder geval kwam voor Soeng de atoombom prachtig op tijd. Sinds 10 Juli hadden de Amerikanen en Engelschen door intense vloot- en luchtbombardementen op Japan getracht niet alleen dit land, maar Voor een periode van 60 dagen mag voor gezinnen van twee personen 34 M3 worden gebruikt en 6 M3 per periode extra voor elk gezinslid meer en 17 M3 per periode voor alleenwo nende personen, die zelf koken. Het rantsoen voor hoofdbewoners van woningen, waarin gezinnen of al leenstaande personen zijn ingekwar tierd, wordt automatisch verhoogd met het gasrantsoen, waarop deze in- gekwartierden aanspraak kunnen ma ken. Het is voorloopig nog niet mo gelijk voor zieken, bevallingen enz. extra-rantsoenen toe te kennen. Ter beperking van het gevaar van besmetting met buiktyphus heeft de Chef Staf van het M.G. d.d. 7 Augus tus een verordening uitgevaardigd, waarin verboden wordt visch te roo- ken, te stoomen of te drogen zonder vergunning door of vanwege den hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid. WIJK AAN ZEE NOG TABOE De badplaats Wijk aan Zee en het strand zijn nog niet toegankelijk voor degenen, die niet ln het bezit zfljn van een speciale vergunning. Voet- duizenden uit heel de omgeving is dit een- teleurstelling, doch het mij nengevaar staat den autoriteiten nog geen andere houding toe. WASHINGTON, 9 Aug. (AP) De Groote Drie en Frankrijk hebben gisteren uiting gegeven aan hun vastbeslotenheid, Oostenrijk volko men van Duitsohiand los te maken. ook de overige wereld te overtui gen, dat de strijd practisch reeds beslist was. Doch het taaie Japan verwierp een ultimatum en wensch- te door te zetten. Toen kwam de atoombom als laatste argument. Radioberichten van gisteren ver meldden dat het vreeselijke nieuwe wapen al eenigen tijd gereed was. Eén Amerikaansche commissie on der voorzitterschap van James Byr nes, denzelfde dié thans minister van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten is, rapporteerde in begin Juni van dit jaar aat het wapen gereed was, doch adviseerde het nog achter de hand te houden, met welk advies de regeeringen der Vereenigde Staten en van Engeland zich toen vereenigden. Er moeten gewichtige redenen zijn geweest om met het kostbaar geheim van de uitvinding thans voor den dag te komen. De veronderstelling, dat de bom van Hirosjlma ook nog een politiek doel diende, ls niet zoo vreemd. Zal Japan nu capituleeren? Men kan zich verwonderen, dat dit al niet reeds gebeurd is. De vroegere Duitsohe ambassadeur te Tokio, von Dircksen, die aich thans ln geallieer de handen bevindt, heeft dezer dagen onthuld, dat hij bij het optreden van het kabinet-Soezoeki terstond de officieele boodschap ontving, dat deze nieuwe regeering gevormd werd ten einde tot een capitulatie te kunnen komen. Von Dircksen was dan ook verwonderd, dat Soezoekl op 26 Juli 1.1. de kans niet aange grepen heeft en schrijft dit toe aan den onwil der militaire kliek. Met onwillige generaals is het voor Soe zoekl slecht capituleeren. Behalve buitenlandsoh-politieke factoren spelen derhalve ook interne factoren een rol, welke wellicht een beslissing door een invasie nog noo- dig zsullen uitmaken. e Engelsche, Amerikaansche en Fransche bezettingstroepen za gen zich by hun aankomst in de Duitsche' hoofdstad voor een ongewone situatie geplaatst: drie politieke partijen, de communisten, de sociaal-democraten en de Chris telijk Democratische Unie werkten reeds op volle toeren, terwijl een vierde, de Liberale Democratische Partij, sindsdien is opgericht. Al deze partijen werden geautoriseerd door den Russlschen militairen be velhebber en de Westersche geal lieerden konden niet anders, dan zich hierbij neerleggen. Dit bc- teekende het omgekeerde van hun eigen politiek, die het vormen van politieke partijen op het oogenblik verbiedt. partijleiders hoopten op con- met de Amerikaansche en En- De tact met gelsche militaire autoriteiten, maar hebben geen uitnoodiging ontvan gen. De Russen op hun beurt too- nen groote actieve belangstelling en hebben alle partijen binnen het Russische gebied van hoofdkwartie ren voorzien. De voorstanders van de Russische politiek beweren, dat de partlj-actl- vitelt de Berlijnsche massa zal hel pen her-opvoeden en bovendien een veiligheid ls om den stoom zoo nu en dan te laten ontsnappen. Zij geven echter toe, dat hier geen sprake is van vrije politieke vertegenwoordi gers, maar dat alles onder strenge Russische controle staat. De tegenstanders van politieke activiteit zijn van meening, dat het een vergissing is de politiek in het dagelijkseh leven te brengen op een oogenblik, waarop de verschaffing van de meest noodzakelijke levens behoeften, ter vermijding van ont bering door groote bevolkingsdeelen der Duitsche hoofdstad, van over weldigend belang is. Alle energie, zeggen zij, moet op den arbeid, het puinruimen, en het aanplanten van de te oogsten gewassen geconcen treerd worden. Volgens deze kringen is het uit den booze, dat menschen. die uren naar hun werk moeten loopen bovendien vermoeiende poli tieke bijeenkomsten zouden bij wonen. Dit neemt echter niet weg, dat de politiek te Berlijn bloeit. Er wor den zelfs pögingen in het werk ge steld verkiezingen te houden met één „goedgekeurden" candidaat voor eiken post. In de kritiek op dit sys teem worden zulke verkiezingen ver geleken met die der nazi's. Vergeleken met de vooroorlogsche politieke pro gramma's vallen zekere verschillen waar te nemen: de communisten, die steeds een uitbreiding der Russische idee tot ln Dultschland bepleit heb ben, zijn hier nu tegen. „Voor het oogenblik" zijn zij voor een „anti fascistisch democratisch regiem, met rechten en vrijheid voor het .volk". De socialisten, die hun principe van niet-samenwerking met de commu nisten hebben laten varen, willen nu ten nauwste met hen samenwerken. In een gemeenschappelijk manifest zeiden beide partijen echter, dat een samensmelting nóg niet mogelijk is. De Christelijke Democratische Unie beoogt de oplossing der openbare vraagstukken ln een Christelijken geest. De leiding bestaat uit leden van het vroegere Katholieke Cen trum, ofschoon ook de protestanten ruim vertegenwoordigd zijn, evenals de democraten en conservatieven, die den aanslag op Hitler op 20 Juli 1944 mede beraamd hebben. De Democratische Liberale Unie werd kennelijk op instigatie van de Russen, die een tegenwicht wensch- ten voor de uitgesproken Christelijke houding der Christelijke Democra tische Unie, in het leven geroepen. Haar program is algemeen humanis tisch georiënteerd. Alle program ma's bevatten de erkenning van Duitschlands schuld en beloven te rugbetaling en herstellingen. De bei de middenstandspartijen steunen de vakvereenigingen maar ook den par ticulieren eigendom. Aan den ande ren kant eischen de belde arbeiders partijen verstrekkende sociale experi menten, waaronder nationalisatie van alle sleutelindustrieën. BROEDERS VAN OUDENBOSCH Het kapittel van de Eerw. Broeders van den H. Aloyslus te Oudenbosch heeft Woensdag tot Algemeen Overste gekozen den Eerw. Broeder Robertus. Tot assistenten' werden benoemd de Eerw. Broeders Majeila. oud-Overste te Amsterdam, Venantius, oud-Overste te Laren, Silverius, oud-Overste te Ouden bosch en Seraphlnus, oud-Overste te Roosendaal. Binnenkort zal, weliswaar op be perkte schaal, weer een begin wor den gemaakt met de normale schoe nendistributie, zoodat ook degenen, die in sommige gevallen zelfs 2 jaar geleden een aanvraag voor schoenen hebben ingediend, in het bezit worden gesteld van een schoe nenbon. Het land zal daartoe in vijf kringen worden verdeeld, welke een voor een bevoorraad zullen worden. Kring I zal het eerst schoenen ontvangen en wel in de tweede helft van deze maand kring II daarna en zoo ver volgens iedere kring, zoodat steeds in één district schoenen zullen worden gedistribueerd. Deze regeling geldt al leen voor straatschoeisel en niet voor werkschoeisel. Hiervoor blijft de lan delijke distributie bestaan. Men wende zich vooralsnog niet tot de distributiediensten of schoenhan delaren, doch wachte nadere berich ten af. MINISTER-PRESIDENT SPREEKT VOOR DE RADIO De minister-president Prof. Ir. W. Schermerhoorn zal a.s. Vrijdagavond negen uur voor de radio spreken over het Commissariaat Noodvoor ziening getroffen gebieden. Vertegenwoordigers der Nederland- sche regeering hebben aan de V. S. verzocht materiaal voor huizenbouw te leveren. Over den aankoop van 200.000 ton vensterglas en 10.800.00o vierkante voet isoleerend materiaal wordt onderhandeld. NAAR .HEROPRICHTING EER COMMUNISTISCHE PARTIJ In een manifest van den Partijraad der Communistische Partij Nederland (De Waarheid) wordt medegedeeld, dat dezer dagen een conferentie gehouden ls van voormalige Illegale werkers der Communistische Partij, op welke bij eenkomst een partijraad gevormd is, die tot taak heeft, de wederoprichting van de Communistische Partij voor te bereiden en tot stand te brengen. De weg naar het hart van den man gaat door de maag, is een oude zegswijze. Het is niet vleiend voor den man. Maar dat de uniform een zoodanig ster ke magneet blijkt voor het vrouwenhart is voor de vrouw evenmin een compliment. Het is kinderachtig méar ver geeflijk. Onvergeeflijk is het echter, als de vrouw met minachting van alle geldende normen die mag netische kracht zoo ver laat doorwerken, dat ze haar zelfbe- heersching loslaat en de Gods- gave in zichzelf te grabbel gooit. Een zware schuld laadt ze op zichzelf, een schuld, die veel verder doorwerkt dan ze ver moedt. Daarom zijn onbedacht zaamheid en onvoorzichtigheid in dezen tijd onvergeeflijk, niet alleen van iedere jonge vrouw, maar ook van ieder, die een jon ge vrouw op te voeden heeft. Engeland heeft op wielergcbied over het algemeen nimmer een be langrijke rol gespeeld. Er was in het beginstadium van de wielersport eens een enkel prominent, die een uitzonderlijke prestatie verrichtte, maar vooral in deze eeuw behoorde de Engelsche wielrenner niet tot de figuren die opzienbarende presta ties leverden. Daar wil men thans aan den overkant een eind aan ma ken. Nu de oorlog voorbij is. is men van plan zijn achterstand op wieier- gebied in te halen, zoodat de En- gèlsche renners het in de toekomst tegen de beste renners van het vasteland kunnen opnemen. In dit verband is dezer dagen in Engeland naar het voorbeeld van den Tour de France een wegwedstrijd be gonnen langs een traject van Brigh ton naar Glasgow over een afstand van 483 mijl (773 K.M.). Er zijn 87 deelnemers, waarvan 59 Engelschen, o.w. Percy Stallard, die verschillende malen aan de wereldkampioenschap pen heeft deelgenomen; verder 11 Fransche, enkele Belgische, Italiaan- sche en Poolsche wielrenners. Morgen, Vrijdag, zullen de deelnemers, althans het overschot, in Glasgow arriveeren. Nederlandsche renners zijn dus voor dit gebeuren niet uitgenoodigd, maar desondanks spelen zij hun rol in het internationale wielerleven. Wij be richtten reeds over Middelkamp's suc ces in Aelst (België). Thans vernemen wij, dat ook Lambrichts en Seyen De strijd ln den Pacific weer olie leveren. De raf- heeft onze belangstelling finaderijen van Balikpa sterker dan ooit. En niet pan, ze'lde hij, zullen wel zonder reden, want brengt niet voor 1946 ln gebruik niet elke dramatische ge- worden genomen. Een ge beurtenis, die de Japan ners treft, de bevrijding echter van Indonesië dichter bij Indische militairen. Hjj noemde hen echte vuur vreters. De voornaamste Indruk dien ik van de in- heemsche bevolking te Ba- deelte_ van de installaties likpapan opdeed was, dat soneel bevinden zich ook ofschoon de menschen oprecht dank baar waren verlost te zijn werk van de Nica wordt door hen zeer op prijs ge steld. Eiken dag komen honderden inlanders uit de heuvels terug, de mees ten lijden aan Beriberi en andere tropische ziekten. Zij kunnen nauwelijks loo pen. Het ziekenhuis wordt geleid door drie medische officieren van het Ned.- Indlsche leger, van wie twee van Chineesche af komst zijn. Onder het per- vernield, kan, nog worden ge- inheemschen van Borneo. De voedselpositie ls niet de vervulling? Het zal niet bruikt. Binnenkort zullen van de wreede Japansche al te slecht. Groote voor lang meer duren, het verpleegsters van het Ne- scherm gaat op voor het derlandsche vrouwen-hulp corps op Borneo dienst gaan doen. Het aandeel laatste bedrijf. En reeds zijn er gebieden, waar de harakiri tot het verleden overheersching; men be schouwt den terugkeer van het Nederlandsche bestuur als een zegen. En raden rijst, die de Japan ners niet meer tijdig had den kunnen vernietigen, zijn Intact aangetroffen. behoort, geen zoon uit het pen aan den strijd op Bor land van Nippon de strijd- neo kon nog niet groot bijl zwaaien kan, geen zelf- zijn, want hun aantal ls moord-vliegtuig opstijgt nog betrekkelijk gering. van de Ned.-Indische troe- wat ik te Balikpapan en Ook werden er groote par- op Tarakan heb gezien, versterkt mijn geloof, dat we op de andere eilanden tijen schrootijzer gevon den. Alles stond gereed voor transport naar Japan, om de rijzende zon kracht bij te zetten. Laten wy luisteren naar luitenant- generaal L. H. van Oyen Er zijn, vervolgde hi), nog niet veel militairen gen zullen worden, uit Nederland in Austra lië aangekomen. De Austra- van den Indischen Archipel maar er waren geen sche- met open armen ontvan- pen bij de hand om het naar „veiliger oorden" te De inheemschen hadden vervoeren. die, teruggekeerd van zijn liërs op Borneo kwijten inspectietocht door de be- zich intusschen uitstekend volkomen begrip voor de geallieerde luchtaanvallen en vloot bom bar de m ent en Dat laatste zal ook ge neraal Van Oyen niet ver- vrijde Indische gebieden, van hun moeilijke taak, op het belangrijke gebied wonderd hebben. En toch. een en ander over de toe- de samenwerking tusschen van Balikpapan. Het groot- wanneer het er om zal standen aldaar vertelt. Australische troepen, Ne- De commandant der derlandsche troepen en de ste deel van de bevolking gaan de Japs naar de ba- vluchtte meteen na het kermat hunner glorie terug Ned.-Indische strydkrach- Nica is zeer goed; de begin van het offensief de ten begon met te verkla- Australische commandant, heuvels ln en keerde da- ren, dat meer dan vijftig generaal Milford, was vol delijk terug, toen het vech- oliebronnen op Tarakan lof te brengen, aan seheeps- ruimte geen gebrekEn een bevrijd Indonesië zal over het werk der Ned. ten was afgeloopen. Het er wel bü varen. hebben deelgenomen aan Belgischs wedstrijden en wel aan LuikBaste nakenLuik over 204 K.M. Seyen werd vijfde, Lambrichts zestiende. Middelkamp, Lakeman en Pellenaers namen verder deel aan het Criterium van Antwerpen over 125 K.M. Lake man moest uitvallen, maar Middel kamp behaalde een eervolle vijfde en Pellenaers een vijftiende plaats. In eigen land zullen we Derksen niet meer bij de stayers zien optre den. Zijn debuut heeft hem geleerd dat hij het toch niet ver zal bren gen en dus gaat hij er zich maar weer liever op toeleggen Van Vliet naar den kroon te steken. Het zal hem niet gemakkelijk vallen, maar hij zal het daarbij verder brengen dan in den strijd met Pronk. Van der Voort e.a. achter den motor. De auto- en motorraces zijn ook weer in actie gekomen. Zoo wil Camp bell zijn Blue Bird in Engeland 150 mijl (241 K.M.) laten varen. De be kende coureur Cobb zal probeeren te Salt Lake City ln Amerika het snel heidsrecord voor auto's op 400 mijl (643 K.M.) te brengen. Overigens is testpiloot It. Robert Morgan van de R.A.F. van plan, met een nieuw soort glazen renwagen „De Bom" 800 K.M. te gaan rijden! MIDDELKAMP WINT IN BELGIE Middelkamp behaalde een fraaie sprintzege in een wegwedstrijd over 135 K.M. te Aelst (België). Albert van Schendel werd derde ln een Franschen koers (215 KM.) achter Tacca (Italië) en Knecht (Zwitser land) Zondag 12 Augustus zullen te Eindhoven de vertegenwoordigende korfbal-twaalftallen van Zuid-Neder land en België elkaar ontmoeten. Op Zondag 19 Augustus zal Zuld-Neder- land een tegenbezoek brengen bij de Belgen. De vierde test-match ls, zooals verwacht, in een dïaw geëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3