Japan staakt vijandelijkheden Besprekingen over het capitulatie-aan bod MOEILIJKHEDEN VAN EEN CAPITULATIE HIROHITO Zullen de Japanners ook in Indië capituleeren AFWIJZEND ANTWOORD? Het herrijzend imperium der Nederlanden" Laaiende geestdrift in Tsjoengking 69ste JAARGANG No. 23313 o ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Vrijdag heeft de Japansche radio medegedeeld: „Japan is bereid de voorwaarden van de con ferentie te Potsdam te aanvaarden met dien ver stande, dat deze verklaring geen eisch inhoudt, welke de rechten van den Keizer als souverein heerscher aantast." In antwooi-d hierop heeft president Truman van nacht medegedeeld, dat de regeering van de Ver- eenigde Stale*! il? contacEjyjaat met de regeeringen van Engeland,V*^usland' e^^dnj, aangaande het Japansche aanbod tot overgavee Hij voegde er aan toe, dat dit alles was, wat er op het oogenblik van te zeggen viel. Zijn verklaring wordt opgevat als bevestiging, dat alle vier groote mogendheden thans het Japansche aanbod hebben ontvangen. Klaarblijkelijk zijn thans onderhandelingen gaande met het oog op de for muleering van een gezamenlijk antwoord. RADIO TOKIO HEEFT AANGEKONDIGD, DAT ALLE OPERATIES ZIJN OPGESCHORT. Ons Nederlandsch Indische le ger is met alle wapenen, welke de moderne oorlogvoering ver- eischt, uitgerust. De soldaten kwamen uit alle deelen van den Ind. Archipel en zij verlangen niets liever dan spoedig de Ne- derlandsche driekleur te planten in alle deelen van ons schoone Indonesië. Het Japansche aan bod tot capitulatie heeft in mil- lioenen harten de hoop doen opleven, dat dit hijschen van onze vlag zonder veel bloedige offers zal kunnen geschieden Foto Ajiefo) Wat behoort Japan te doen? Regeering treft maatregelen WEER EEN BORREL Met ingang van 1 September de overgave in ontvangst? Neemt MacArthur Nieuwe troonopvolger? Suiten-Mongolië verklaart den oorlog Nagasaki voor 30 pet. verwoest 11 Geslaagde bijeenkomst der R.K. Staatspartij Zoon der zon (Vervolg op pagina 2) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I>c woordvoerder van liet Ameri kaan.se lie departement van Huiteti- lHiiclsche Zaken zehle: „Wij -bobbelt liet stuk -ontvangen vla den Amerlkaansclien gezant te Bern, die het van de Zwitsersehe regeering ontvangen heelt." Men gelooft nu wel zeker, dat de tekst- van het aanbod dat door den mi nister van Buitentandsehe Zaken ontvangen is, niet essentieel ver schilt van dien, welke oorspronkelijk door het Japansche nieuwsbureau uitgezonden is. I>e zegsman van den Amerl- kaanschcn minister van Butten- landsclie Zaken heeft Vrijdag avond laat medegedeeld, dat het overleg tusschen de vier groote mogendheden over het Jauansche aanbod tot overgave gedurende den namiddag en den vooravond voortgang had gemaakt en van daag hervat zou worden. Be commentator van radio- Moskou, Yarames Jenko, die door den Columbia Radio-Omroep werd aangehaald, heeft gezegd: „On voorwaardelijke overgave is on voorwaardelijke overgave. Het kan niet duidelijker gezegd worden. Precies zooals de geallieerde mo gendheden Europa zuiveren van het Hitlerdom, zullen z(| Azië zuiveren van de Aziatische uitgave van de Hltlerlaanseh-Japanschc agresMe en de Japansche agres- soren." In Washington gelooft men, dat het zeker een kwestie van uren, mis schien zelfs van dagen wordt, al vorens de Japansche capitulatie een feit zal zijn, zelfs nadat de overgave is goedgekeurd. Echter zou de be slissing tot capitulatie in ieder ge val vrijwel onmiddellijk blijken uit het bevel het vuur aan beide zijden te staken. Terwijl Washington offi cieel nog beraadslaagde over den iaatsten stap van den vijand tot staking van den strijd, kon de aard van de regelingen tot het beëindi gen van den oorlog niet nauwkeurig voorspeld worden, aangezien dit zou afhangen van de werkelijke beslis sing der geallieerden ten aanzien Van de vraag: wat de verslagen vij and behoort te doen. Maar waar schijnlijk zal het volgende gebeuren: Ten eerste komt de kwestie der capitulatie-voorwaarden. Het Pots dam-communiqué vertelde den Ja panners, wat zij van de geallieerden konden verwachten. De vijand ver zoekt een toevoeging aan deze voor waarden instandhouding der on aantastbaarheid van den keizer. Vrijdagavond weidde de minister president eeraige woorden aan Het capitulatie-aanbod van Japan. Wat dit voor indië zal freteekenen is niet roet zekerheid te voerspellen en veel zal afhangen van de vraag of de in Indie aanwezige Japansche troepen zullen capituleeren. Moet er nog worden gevochten tegen desperate Japansche eenheden, dan hope'n wij aan dezen strijd een zoo groot moge lijk aandeel te mogen nemen. Het Is een niet te verbloemen feit, dat de geoefende krijgsmacht, welke Nederland op dit moment ter be schikking kan stellen, uitermate ge ring is terwijl de voor troepentrans port beschikbare scheepsruimte uit sluitend gebruikt moet worden voor het vervoer van getrainde soldaten. Het einde van den strijd tegen de hoofdmacht van Japan zal hierin waarschijnlijk een verandering te onzen gunste mogelijk maken. Intussehen treft de regeering reeds thans alle maatregelen, die noodtg ztfn voor een snelle voorbereiding van het. burgerlijke bestuur en dc uitrusting dcc daarvoor benoodlgde troepen eenheden. Zonder twijfel zul een verschuiving plaats hebben in allerlei plannen ook wat het gebruik tan de oorlogsvrijwilligers betreft, bijzonderheden zullen hierover later worden bekend gemaakt. De minister van overzeesche ge bieden, pror. dr. J. H. A. Logeman, aside, dat we nu wel^spoedig iets zullen hooren over al diegenen wier lot deze drie jaar lang voor ons vrijwel geheel verborgen is gebleven en ik bid God, zoo riep de minister uit, dat wat wij zullen gaan weten, ons niet te zwaar moge zijn en dat er naast veel leed dat openbaar aal worden, reden moge zijn voor veel innige dankbaarheid, Na alle geruchten, die den Iaatsten tijd in omloop zijn geweest over de wederkomst van den borrel, kan thans definitief worden meegedeeld,, dat met Ingang van 1 September be gonnen zal worden met de aflevering van sterken drank. Het quotum zal waarschijnlijk gesteld worden op 25 pet. Dit zou eventueel verschillende ver anderingen in de capitulatievoor waarden noodzakelijk maken. Japans tweede stap zal zijn het zenden van regeerings- en militaire leiders tot het teekenen van de for- meele capitulatie. Zulk een ont moeting zou aan boord van een oorlogsschip of op een eiland plaats kunnen hebben, met de hoogste ge allieerde militaire en marine-chefs als vertegenwoordigers van de Ver. Naties. Ten derde zouden de Amer. be zettingstroepen het eerst Japan be treden volgens de overeenkomst, dat de sleutelposities zoo lang zullen worden bezet, totdat het land zich heeft hersteld tot een vredelieven der! democratlschen staat. Ten vierde zou aan een Japansche regeering eventueel kunnen worden toegestaan het land te regeeren on der toezicht van de geallieerden in overeenstemming met het Potsdam communiqué. Dit zou het groote verschil zijn tussohen de na-oorlog- sche gebeurtenissen in Japan en Duitschland: daar was alles zoo ver woest, dat er zelfs geen regeering meer bestond. Wilson Broadbent, de politieke correspondent van de Londensche Dally Mail, heeft gezegd, dat naar zijn meening generaal MacArthur zal worden aangewezen o'u de formeele overgave van den Japanschen gene- ralen staf In ontvangst te nemen. Reuter meldt nog: Er zijn aanwijzingen, dat het Ja pansche capitulatie-aanbod mis schien zal worden afgewezen, doch de mogelijkheid dat het zal worden aanvaard is nog niet van de baan, aldus heeft het Amerikaansche nieuwsbureau in een telegram uit Washington medegedeeld. Het telegram voegt er aan toe, dat vol gens de berichten het antwoord van de vier groote mogendheden niet lang meer op zich zal laten wachten. Te Washington is men in breede leringen van meening, dat Japan binnen enkele dagen onvoorwaar delijk zal capituleereh als de geal lieerden daarop blijven staan. Intussehen schijnt men, naar U.P. meldt, ook in Japan zelf te verwach. ten, dat de Geallieerden geen genoe gen zullen nemen met keizer Hiro- hlto, maar eventueel zijn aftreden zullen eischen, zonder nochtans het keizerschap als zoodanig te verban nen. De Japansche ochtendbladen publiceeren althans artikelen, met portretten, over den dertienjarigen prins Kotaishr Akinlto, dén Japan schen troonopvolger. Bovendien ls 24 uur geleden een speciale hofhouding voor dezen prins in het leven geroepen. TSJOENGKING. 10 Aug. (A.P.) Dit was de dag dat de droom van China werkelijkheid werd. Het vrije China, dat acht jaarlang een opgekropt lijden heeft doorge maakt, barstte in een wild, opzwee- pend vreugdegehuil. dat een beeld van nationale extase nabijkwam, los toen het nieuws bekend werd, dat de dwerg-duivels hadden gecapitu leerd. Dit is de stad waar je vannacht had moeten zijn. schrijft de Associated Press-correspondent John Grover, hier. Waar in de steile bengengten van deze holenstad langs den Jangt- ze de mannen en vrouwen moesten wachten terwijl de bommen vielen en de Japanners provincie na provincie opslokten. Toen het nieuws bekend werd, verdrongen zich duizenden Chinee- zen. met daar tusschen een klein aantal Amerikaansche soldaten, -in de kloof-vorniige straten. Als een machtige rivier stroomde en ver spreidde zich de deinende menigte in alle deelen van de een doolhof ge lijkende stad, terwijl een blij gejuich weerklonk waar bommenwerpers het leven zoo langen tijd tot een hel hadden gemaakt. Na deze spontane demonstratie van algemeen* vreugde, zullen de Chi- neezen nimmer meer een on-erno- ioneel volk genoemd kunnen wor den. LONDEN, 10 Aug. (Reuter). Radio- Moskou heeft medegedeeld, dat de republiek Bulten-Mongolië, welke aan Manjisjoerije grengt en in nauwe be trekking staat tot de Sovjet-Unie, Japan den oorlog heeft verklaard. Reuter voegt hieraan toe, dat Buiten- Mongolië over een groote cavalerie beschikt, welke van groot nu zou zijn in operaties tegen de flank van de Japansche strijdmacht. Het beschikt eveneens over een aantal geschikte bases, welke door het roode leger in s t rijd oe rij e gebruikt» kunnen worden. GOEAM, 11 Aug, (Reuter). Ge neraal Spaatz, commandant van dé geallieerde strategische luchtmacht, heeft heden in een communiqué medegedeeld, dat dertig procent van Nagasaki, waarbij inbegrepen vrijwel het geheele industrie- district, vernietigd ls door den atoombom-aanval van Donder dag j.l. De eerste vergadering der U.K. Staat..partij nfdeelln» Haarlem kon wel bijzonder actueel zijn door de gebeurtenissen niet Japan. De eivolle zaal stemde door langdurig applaus in met een telegram, dar aan 11.M. de Koningin gezonden werd en dat luidde: „De Kath. van Haarlem, op uitnoodiglng van de K.K. Staatspartij te Haarlem bijeen, achten zich gelukkig op het huidig' oogenbllk. nu de laat ste berichten uit liet Verre Oos ten ook t.a.v. de bevrijding van Ned.-Indië gunstig zijn, Ine Majesteit aan te bieden hunne Hirohito is de honderd-acht- en-twintigste keizer van Japan: een onopvallende, bijziende man van klein postuur, vier est veer tig jaar oud, schrijft Reuter. In theorie is hij de absolute heer scher van Japan. In de practijk oefent hij echter geen directe macht uit en voor het grootste gedeelte van zijn tijd is hij vrij om zich toe te leggen op zijn hobby, de fotografie. Hij draagt een kleedingstuk nooit tioeemaal en eens werd mei groot ontzag in de Japansche pers medegedeeld, dat de keizer gestopte sokken droeg. Zijn ge dragen kleeren worden aan hof beambten ten geschenke gege ven en worden dan „familiestuk ken". Zeer zelden krijgen zijn onderdanen hem te zien. Wan neer hij per trein reist, hangen gordijntjes voor de ramen om hem aan de blikken te onttrek ken. Rijdt hij door de straten, dan moeten de bovenverdiepin gen der huizen ontruimd zijn, zoodat niemand op hem neer kan zien. Hij heeft nooit over de radio tot zijn volk gesproken, noch zijn ooit andere dan of- ficieele foto's van hem ge nomen. Toen de Keizer een-en-twintig jaar oud was, maakte hij een reis om de wereld, als de eer ste kroonprins, die sedert 2500 jaren Japan verliet, en bezocht Engeland, de Vereenigde Staten en het vasteland van Europa, o.a. Nederland. Bij zijn terug keer in Japan brak hij met de traditie door te trouwen met het meisje dat hij liefhad, in plaats van met een vrouw uit het ge slacht, dat sinds generaties Ja pan keizerinnen had opgeleverd. Van zijn zes kinderen wonen er vijf in het paleis. Kroonprins Tsoego. die thans elf jaar oud is, verliet het paleis op zijn der de jaar, in overeenstemming met de gewoonte. Hirohito drinkt noch rookt. Hij is matig en wordt een model echtgenoot en vader genoemd. eerbiedige gelukwensehen eu buide en geven hierbij de verzekering van hunne trouw en verknocht heid." De voorzitter hefclacht allen, die voor de vrijheid vielen, in het bij,- zonder mr. Goseling en mr. Ver schuur. Wat de politiek betreft ls het niet ae vraag of de kath. een een heid zullen vormen op staatkundig terrein, maar h<>e ze die eenheid zul len verkrijgen. Daarop gaf allereerst prof. mr. C. P. M. Romme antwoord. De slagzin voor vandaag zou moeten luiden: Naar een krachtiger Koninkrijk en naar een vrijer volk. Maar om alle vaagdlield te voorkomen moet er bij gevoegd worden: naar een krachtig koninkrijk door meer eenheid en door sterker democratie en naar een vrijer volk dooi' voor de massa de voorwaarden te scheppen waarop zij in onze samenleving een centrale plaats krijgt. Een krachtiger Konink rijk! Dé band tusschen de verschil lende gebiecisdeelen in ons Konink rijk is door het DultschJapan sche monsterverbond sterker dan or.it geworden aldus spr. „Indië los van Holland" ls een aanfluiting ge werden. Na de leuze „Herrijzend Nederland" heffen we van vandaag af aan „Een herrijzend Imperium der Nederlanden!" (applaus). Kan on der dit Imperium een geestelijk, ge meenschappelijk fundament gelegd worden? Dat aal moeten blijken, nu of later. Maar willen wij in Neder land meer deen dan noodverbanden 'aanleggen spr. erkent ze dan moet er oen goed geordend bouwplan worden gemaakt, waarop het nieuwe gebouw zal worden opgetrokken en dat gebouw zal verankerd moeten worden ln de Godserkenning. Spr. noemde de regeerlngsaankond'tging der publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie gelukkig, sprak over de er kenning van het gezin, loonvorming, den arbeid en dén eigendom. Krach tiger democratie: beter dan in 1940. Steviger samenstelling van het par lement, zijn taak en werkvervulling; stevige uitbouw van het honderd voudige maatschappelijke groeps leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1