Arbeidskrachten naar de geteisterde gebieden Of k yj k 1 5 o zijn verdwenen van de straat De vliegenier van 1970 INST. PONT BEKENDMAKING c Ui H 0 125.000 TEGELS Een invitatie van Openbare Werken Her rijzing! Hard, maar veilig werken DE VERGADERING DER R.K. STAATSPARW N.Z.H.T.M. N.v. - DÜINLANDER N V. Middenstandscursus c "5) c 3 c f" c ■O o ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1945 PAGINA 2 r AGENDA (Vervolg van pagina 1) Bioscopen 2 x Wekelijksche Passagiersdienst Haarlem - Zaandam - Wormerveer Alkmaar - Schoorldam - Zand Anna-Paulowna - Breezand REEDERIJ WESSELING Haarlem Tempeliersstr. Noordwijk a Zee Noordwijk a/Zee—Katwijk ad Rijn (Cleyn Duin) Kon. Erk. PITMANSCHOOL opl. Secretaresse SCHAAKPROBLEEM HONDEN O s O T3 O e O) (6 0 9> C O q •r *- ïr Officieele Publicatie (P r 0 Wie het ontredderde stadsbeeld van vandaag ziet, zou het niet ge- looven, dat de achtertuintjes van veel Haarlemsche burgers door een ringetje te halen zijn. Vooral de mooie betegelde paadjes trekken hierbij de aandacht en wie de ge sloopte straten in zijn herinnering brengt begrijpt opeens zonneklaar, hoe het mogelijk is. dat in dezen tijd van schreeuwend gebrek aan alle soorten materialen die tuintjes SJan, ik heb weer telefoon! Kom ie etraks eten! Er is ook weer pudding- Ik kom gauw, Willy. Je weet, ik ben 'n reuze pudding lief hebber. Het is toch weer Pudding van Honig's Artikelen komen weer terug; straks weer in de voor- oorlogsche kwaliteit een welkom bericht voor vele, vele huisvrouwen I 1 is nu nog maar een kleine baby, die vooral goed ge voed moet worden. Na een periode van af braak, wordt nu weer met den opbouw van een gezond Nederlandsch volk begon nen. Het beste is hiervoor nog niet goed genoeg en wij zijn blij, het onze te kunnen bijdragen tot de vorming van een kerngezonde Hol- landsche jeugd. er zoo welverzorgd en met keurige wandelpaadjes uitzien. In den noodwinter, toen het bijna een dagelijksche gewoonte werd om met alles wat maar bruikbaar was te sleepen, hebben ook vele stadgenoo- ten de tegels in de straten niet ver geten. Zoo kon het gebeuren, dat Openbare Werken na de bevrijding bij het opmaken van de balans tot de ontstellende ontdekking kwam, dat niet minder dan 125.000 tegels uit de straten waren gesloopt. Over de boomen praat zij maar niet eens meer, want die zijn al lang en breed in rook opgegaan. Maar over de trottoirbestrating wil zij toch wel een hartig woordje met de burgerij spreken, want nu men allerwege zijn uiterste best doet om de stad althans een behoorlijk aanzien te geven, zou Openbare Wer ken toch graag de soms enorme gapin gen in de wegen willen dichten. En dat kan nietomdat stadge- nooten zoo vriendelijk zijn geweest hun tuintje zonder kosten eens wat op te knappen. Wil men straks in het donkere jaar getijde zijn hals niet breken, dan. moeten die straten gedicht zijn en dat is alleen mogelijk, wanneer de tegels terug komen. Aan nieuwe exem plaren valt niet te denken, omdat die nu eenmaal nog niet gemaakt kun nen worden. Daarom richt Openbare Werken van Haarlem een vriendelijke invitatie tot al diegenen, die de beleefdheid heb ben gehad om op kosten van de ge meente hun tuintje of achterstraatje te fatsoeneeren. Eu laat geen enkele ..stratenmaker" denken, dat ze hem toch niet kunnen krijgen, want toevallig kan de vak man de gemeentetegels bijzonder goed onderscheiden van de z.g. handels tegels. ■Maar zoover komt het niet. want iedereen .zal in willen zien dat een goede trottoirbestrating absoluut noodzakelijk en ook in zijn eigen be lang is. De gemeente is genegen om allen goedwillenden, die per ongeluk of ver gissing in het bezit van deze tegels zijn gekomen, een handje te helpen. Ze maakt het iedereen zelfs heel ge makkelijk. Op den avond, voordat het huisvuil wordt opgehaald, kan men de tegels aan den rand van het trottoir opsta pelen en de vuilnisman zorgt dan. dat den volgenden ochtend de zonde is vergeven en vergeten. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Zondag a.s. hoopt de eerw. frater Vulgentius Brink van de Congregatie der paters H.H. Harten uit de han den van Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lem- mens de H. Priesterwijding te ont vangen in de kapel van het klooster te Valkenburg L.Op Zondag 19 Augustus zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de pa rochiekerk van O. L. vrouw Hemel vaart te Heemstede om 9.45 uur. 'f Noodkachelije aan de kani, Naar ,,'f Heerenhek" UW RESTAURANT! Plein 12, hoek Tempeliersstraat HAARLEM - TEL. K 2500-14796 AUTOBUSDIENST DUINLANDER Maandag 13 Augustus wordt een autobusdiens-t van de N.V. Duin- lander ingesteld op het traject Noordwijk aan Zee-Katwijk met aan sluiting op de tramverbinding naar en van Leiden. Van Noordwijk ver trekken de bussen te beginnen om 6.40 uur en vervolgens om de 60 minuten tot en met 18.40 uur. Van Katwijk rijden de bussen vanaf 6.55 uur om de 60 minuten tot en met 18.55 uur. Ingaande Dinsdag 14 Augustus wordt de autobusdienst Haarlem (Tempelierstraat)Noordwijk her vat. Voorloopig zullen de bussen alleen van Dinsdag tot en met Vrij dag kunnen rijden. Het vertrek der autobussen vanuit Haarlem is: 8, 9, 10, 13, 16, 17, 18 uur. Het vertrek der bussen vanuit Noordwijk is: 7.05. 8.05, 9.05, 12.05, 15.05, 16.05, 17.05 uur. Besloten is tot oprichting van een commissariaat Noodvoorziening, aan hetwelk een stimuleerende en activee- rende taak is toebedacht bij de leni ging van den grooten nood in de ge teisterde gebieden van ons land. Er is niet alleen een schreeuwend gebrek aan materialen, ook het vraag stuk van de arbeidskrachten vraagt dringend om een oplossing. De geal lieerden zijn bereid ons te helpen, maar zij voelen er terecht niets voor als onze eigen menschen er met de handen in de zakken naar staan te kijken. Daaraan zal en moet een einde worden gemaakt, verklaarde de mi nister-president Vrijdagavond nadruk kelijk. In de groote steden loopen nog duizenden ongehuwde mannen zon der werk rond, die 'n werkloozenuit- keffting of wachtgeld ontvangen. De regeering heeft daarom besloten al lereerst de ongehuwden onder hen systematisch op te roepen, om te werken in de geteisterde gebieden. Zij zullen het loon krijgen, dat daar geldt en goed worden gevoed. Mocht hun aantal te klein blijken, dan zul len ook de gehuwden worden opge roepen. Zij ontvangen ook loon op basis der plaatselijke arbeidsvoorwaar den, doch hun gezin krijgt in de plaats van inwoning een zoodanige uitkeering, dat het kan leven alsof de man ter plaatse werkt. Iemand die weigert aan den oproep gehoor te ge ven. zal geen werkioozenuitkeering of wachtgeld meer ontvangen. Een ieder heeft zijn aandeel te dra gen in den wederopbouw van ons land, aldus de minister-president, en wij zijn er van overtuigd, dat de opgeroe- penen in het aanzicht van de ellende hunner medemenschen de kleine on gemakken, w'aarvoor zij nu worden ge plaatst, met vreugde zullen overwin nen. De bepalingen der arbeidswet 1919 zijn ook thans onverminderd van kracht. Dit geldt niet alleen voor fabrieken en werkplaatsen, doch ook voor winkels, kantoren, apotheken, verplegingsinrichtingen enz. Vooral de bakkerijen zullen moeten beseffen, dat de bakkerij paragraaf der arbeidswet haar gel digheid heeft behouden. De arbeids inspectie zal een zooveel mogelijk tegemoetkomende houding aanne men en, waar mogelijk, trachten tot het vinden van een goede op lossing het hare bij te dragen. Er moet in de toekomst niet alleen hard, maar ook veilig gewerkt wor den. Frans Hals-museuim: Expositie „In donesië in Haarlem", 1012 en 25 uur. Gem. Concertgebouw: 1424 Aug. Henriëtte Davids, 8 uur. Stadsschouwburg: 11 Aug. „De Naamloozen van 1942", 8 uur; 12 Aug. idem, 2 en 8 uur; 13 Aug. Haar lems Tooneelensemble met „De Privé- secretaresse'', 7.45 uur; 14 Aug. Ca baret-revue „Het is weer O.K.!", 8 uur; 15 Aug. idem, 8 uur; 16 Aug. piano-avond Johan Otten, 8 uur; 18 Aug. Nel Oosthout in „Jeanne d'Arc", 7.30 uur. Bioscopen Rembrandt: „Zij, die wij vereeren", 2.3Ö, 7 en 9.30 uur; Cinema Palace: idem, 2, 6.30 en 9 u.; Luxor: Jour- naalvoorstellipgen, 1 tot 23 u.; Frans Hals: „Het begon met Eva'', 2.30, 7 en 9.15 u. (Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.). Apotheekdiensten De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen in de week van 11 tot 18 Augustus worden waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstr. 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Heemsteed- sche Apoth., Binnenweg 98, tel. 28197, Heemstede. De wedstrijd HaarlemNijmegen bracht behalve een uitgelezen sortee ring goederen, nog bijna tweeduizend gulden op. Op staatkundig gebied heeft de R.K.S.P. den juisten weg ingeslagen. Wie eenig gevoel voor zelfrespect heeft, begrijpt, dat zij moest terug- keeren in een geloofsverdeeld land en op grond van haar historie. In het Centrum voor Staatkundige vor ming is een vrije discussie mogelijk o.a. over de vraag welke opzet de beste is voor de taak als verkiezings instituut. Hier zullen menschen zich beraden met het zelfde doel vobr oogen en zich van groote verantwoor delijkheid bewust. Mocht de discussie tot iets nieuws leiden, dan moet dit tot grootere eenheid bijdragen en niet tot de steeds verminderende eenheid van voor- den oorlog. Spr. schetste onze eenheid vroeger en in den bezettingstijd; voor de toe komst riep prof. Romme uit: geen tegenstellingen met hen, die in be ginsel het dichtst bij elkander staan. God geve ons de kracht om dien organisatie-opzet te kiezen, die het beste is voor land en volk. De heer H. J. Kuiper wees aller eerst op het verzet van het R.K. Werkliedenverbond in de oorlogsja ren. Onze staatkundige organisatie was uitstekend voor den oorlog, het program van 1937 acht spr. thans nog volop actueel, Spr. juicht de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie toe, maar als de regeering', die op duurzame grond slagen wil bouwen, dan moet Hij niet komen met termen, ontsproten uit een vaaig humanisme, waaruit afge leid' personalistisch socialisme, maar met de zedelijke normen van ons Christendom, aldus spr. De heer Vorrink heeft onlangs verklaard, dat de S.D.A.P. is uitgegroeid tot een nationale beweging. Maar de R.K. Staatspartij was en is een nationale partij on zal dat blijven. De staat kundige vormen hadden wij reeds voor den oorlog (o.a. de kernbro chures), bij onze „Wijziging Staats bestel" kan de' regeering thans te rade gaan. Velen zijn nog besmet met de nat.-soc. eenheidsworst-ge dachte en daarom voelt spr. zrich onbehaaglijk bij den huldigen een- heidswaan. Spr. wilde de regeering steunen, „maar in Den Haag moeten ze weten dat wy er zijn' in welk verband iiij meende, dat het voorloopig niet lerugkeeren van den Kath. Radio- Omroep wel eens een gevolg van wetsverkrachting kon zijn. Hij spoor de de vergaderden tenslotte aan zich op staatkundig terrein weer krachtig te organiseeren in de R.K, S.P. De wnd. voorzitter van het partij bestuur, mr. dr. P. J. Witteman, deelde mede, dat de partij in het geheele land, met veel nieuwe men schen haar arbeid heeft heffet. Bin nenkort wordt het Partijbureau in Den Haag weer geopend, maar nog niet in het Pr. Schaepmanhuis. Voor het einde van het j'aar aai de Partij raad, op reglementaire wijze ge kozen, vergaderen en o.a. over den naam beslissen. Hij wees op het Cen trum van Pol. Vorming o.l.v. prof. Romme. Met de meeste politieke pa.r- tijten zal regelmatig vergaderd worden. Wat de Ned. Volksbeweging be treft, aldus spr., wij willen een betere verstandhouding tusschen groepen en niet een samengaan van de individueele personen in één groote socialistische partij1. Wij hopen, dat de Katholieken aan dit ..individueele" niet me© zullen deen. Er zijn besprekingen met die Ned. Volksbeweging aanstaande. Wil aij alleen een betere samen werking tussohen de verschillende partijen, dan staan wij achter haar. D© voorzitter sloot daarop de ver gadering' en allen zongen ten be sluite het eerste couplet van bet Wilhelmus. Een allergenoeglijkste film draait deze week in het Frans Halstheater: een zotte rol van Charles Laughton als oude heer, die zijn zoon aan een prettig meisje wil helpen, en een char mant optreden van Deanne Durbin die een paar liedjes zingt en geestige grapjes maakt. Wie zich eens wil amu seeren moet dit niemandalletje niet verzuimen. Het is een boeiend filmwerk, dat wij in het Rembrandt Theater en in Cinema Palace te zien krijgen. „Zij, die wij vereeren" zijn de heldhaftige verpleegsters van de soldaten op Cor- regidor en Bataan. Het is een 'moeilijk leven, dat deze frontzusters moeten leiden. Vol opoffering geven zij zich volledig aan de haar opgelegde taak de gewonden te verzorgen. De bekende filmsterren Claudette Colbert en Pau- lette Goddard spelen de hoofdrollen. In het Luxor-theater worden eenige actueele films vertoond en bovendien een aardige teekenfilm. waarin Donald Duck zijn kunsten vertoont als val schermjager. Te Beverwijk bestaat op Maandag 13 en Dinsdag 14 Augustus gelegen heid tot het afhalen van de aan vraagformulieren voor brandstoffen in gebouw „De Harmonie", aan de Groenelaan, van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 16.30 uur. Vanaf Woens dag 15 tot en met Vrijdag 24 Augus tus,1 kan men, eveneens in gebouw „Harmonie" van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur, de noodkaarten 6de serie en de brandstoffenkaarten T 509 af te halen. VANAF HEDEN Vertrek vanaf Spaarne 84: MAANDAG en DONDERDAG 9.30 uur Vanaf Anna-Paulowna WOENSDAG en ZATERDAG 7 u. v.m. W.C. aanwezig KaartenverkoopVINK, SPAARNE 84 - HAARLEM Ingaande 14 Aug. 1945 hervatting beperkte autobusdienst (voorloopig alleen op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag), alsmede ing. 13 Aug. 1945 van den autobusdienst (uitsluitend op werkdagen). Houders v&n weekkaarten, welke uitsluitend worden af gegeven tegen overlegging van een werkgeversverklaring of van een verklaring van het hoofd der school, genieten voorrang. Voor inlichtingen omtrent dienstregeling enz. wende men zioh tot Haltekantoor N.Z.H., Tempellersstraat te Haarlem Noordwijk Binnen Katwijk Zee Rijnsburgerwee' te Leiden Kantoor Duinlander n.v. te Noordwijk a/Zee. opl. examen 1946 Wilhelminastr. 47, H'lem Typen - Steno - Talen Boekhouden - Hand.-corr. aanvang cursus Sept. a.s. Dagelijks inschrijving Spreekuren10-12, 2-4, 7-9 LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den tweezet nr. 695 van Dr. M. Niemeijer. 2e prijs le halfjaar 1919 Tijdschrift van den K. N. Schaak bond. 1. Ka4. Hetzelfde thema als van nr. 692. Wij slaan het probleem van Dr. Niemeijer hooger aan dan nr. 692. Ter oplossing. Nr. 698 tweezet van Jos. Duvergé. Wit: Kdl, Da8. Td3, Ra6 en gl, Pe2 en e8. pionnen c2, f4, f5 en g2. Zwart: Ke4. Dc6, Tg5, pionnen c3, c7, d7 en g3. Oplossin gen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam-C. Trimmen. Plukken. Scheren, Uitdunnen en Ontklitten. Behandelingen uitsluitend na afspraak. Ook per telef. Gebró. Veeninga Kynologi- sche Inricht, „de Ijdeltuit", Jacobynestraat 10-18, Haarlem Telefoon 13265. Nederl. Aanvang 17 Aug. Spaans 14 Boekh. ,f 15 Frans 13 Engels 16 Middenst. Dipl. 15 Haarlem Oude Gracht 71 Het Hoofd van Plaatselijke Politie, als bedoeld in artikel 1 van de Vreemdelingenverordening, in de gemeente Haar lem gezien artikel 4 van voornoemde verordening, vordert en zulks onverminderd de bijzondere verordeningen, die, ingevolge dat artikel, door de daartoe bevoegde ambtena ren kunnen worden gesteld: dat alle vreemdelingen, die hun woon- of' verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Haarlem, zich in persoon voorzien van hun identiteitspapieren bij hem aanmelden aan het Politiebureau, Smedestraat 9, kamer 2, te Haarlem, en wel zij wier familienaam aan vangt met de letters: A, B op Maandag 13-8-1945: C, D, E op Dinsdag 14-8-1945; F, G, H op Woensdag 15-8-1945; I, J, K op Donderdag 16-8-1945; L. M, N op Vrijdag 17-8-1945; O, P, Q op Zater dag 18-8-1945; R, S, T op Maandag 20-8-1945; U, V, W op Dinsdag 21-8-1945; X, Y, Z op Woensdag 22-8-1945. Aanmelden van 911 en van 1416 u.Zaterdag v. 912 u. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen wor den getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voor noemden aanmeldingsplicht niet nakomt, wordt deze, als schuldig aan overtreding ingevolge artikel 26, le lid van het Besluit op den bij zonderen staat van beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste 2000. Deze verordening is niet van toepassing op: 1. vreemde burgerlijke ambtenaren, geen vijandelijke onderdanen zijnde die in het in bijzonderen staat van beleg verkeerende gebied moeten verblijven of dit moe ten verlaten, mits voorzien van een diplomatiek visum, verleend door een daartoe bevoegden Nederlandsehen diplomatieken ambtenaar. 2. de personen, die behooren tot de geallieerde strijd krachten of met toestemming van de militaire over heid onderdeden van die strijdkrachten vergezellen of volgen. Haarlem, 10 Augustus 1945. De wnd. Commissaris van Politie, Hoofd van de Plaatselijke Politie voorn., J. P. WEIJBURG. Liquidatie N.V.D., W.H.N., N.S.D.A.P. (o.m. nsv.) De door den Militairen Commis saris voor het rechtsherstel aange stelde beheerder van de voormalige stichtingen N.V.D., W.H.N, en N.S. D.A.P. (o.m. nsv.), de heer H, Stra- vers, deelt mede, dat allen, die iets te vorderen hebben van de voor malige stichtingen Nederlandsche Volksdienst, Winterhulp Nederland, National Sozialistische Deutsche Ar- beiterpartei en hare formaties, t.w. National Sozialist. Volkswohlfahrt, National Sozialistische Frauenschaft, Deutsches Frauenwerk, National So- zialistischer Deutsche!- Studenten - bund, National Sozialistischer Deut- scher Dozentenbund, Deutsche Ar- beitsfront, National Sozialistische Kriegsopferversorgung, Winterhilfs- werk des Deutschen Volkes, Rechts- bund der Deutschen Beamten, Na tional Sozialistische Schwestern- schaft. National Sozialistischer Leh- rerbund, National Sozialistischer Deutscher Aerztebund. National So zialistischer Rechtswaehrerbund. Na tional Sozialistischer Bund Deut scher Technik,-Hitier-Jugend en zijn onderdeelen, daarvan zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 October '45, mededeeling moeten doen aan zijn bureau, Geestbrugweg '60. Rijswijk (Z.-H.), waar tevens nadere inlich tingen zijp te verkrijgen. Voor zoover deze opgaven reeds bij de gemachtigden in de provincies zijn ingediend, kunnen verdere me- dédeelingen achterwege blijven. De vereenigingen, welke indertijd ten behoeve Van voormelde stichtin gen werden ontbonden, behoeven geen opgave in te dienen, doch ont vangen afzonderlijk bericht van het Bureau „Beheer Stichtingen N.V.D., W.H.N., N.S.D.A.P.Geestbrugweg 60, Rijswijk (Z.-H.). Droge galvanische elementen en batterijen Tot wederopzegging wordt hierbij door den Dir. v. h. Rijksbur. Meta- lenverw. Ind. een algemeene vergun ning verleend: le. Aan fabrikanten: tot het verwerken van distributie goederen mits de overige verwer kingsvergunningen e.d. zijn verkre gen tot droge galvanische elemen ten, benevens tot het verkoopen en afleveren van deze elementen; 2é. Aan handelaren: tot het koopen, ver koopen en afleveren van droge bat terijen voor hand- en zaklantaarns, voor hoortoestellen voor slechthoo- renden en voor medische apparaten. Deze algemeene vergunning is inge gaan op 1 Juli '45. Overzicht maatregelen vee houderij (4) De minister van Landb.,' Visscherij en Voedselvoorz. maakt bekend, dat het bedrijfsmaximum voor schapen is opgeheven. Schapen en lammeren mogen echter slechts voorhanden worden gehouden door hen, die in het bezit zijn van een veeboekje c.q. schapenboekje, en door erkende schapenhandelaren. In het begin van Juni j.l. werd de handel in lamme ren, geboren in '45, vrijgelaten. Deze maatregel heeft een prijsstijging ten gevolge gehad, welke ver boven het toelaatbare Is uitgegaan. Het was daarom noodzakelijk met ingang van 22 Juli '45 het vervoer van lammeren, geboren In '45, weer te verbieden, zoodat van dezen datum af ook geen vrije markten gehouden kunnen worden. Ook het vervoer van scha pen, geboren vóór '45, is niet toege staan. 2 3 2 O Directeur: J. J. W. Boerrigter Waam. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2