Voor de eindstreep m Britsche troepen zullen Ned.-Indië bezetten DOODSTRAF GEËISCHT Oostersche traagheid bij nemen der laatste beslissing De geallieerde nota Eisenhower in Moskou „MOE". het wachten moe Japansehe code-zender in den aether E.V.B. PROCLAMEERT PROTESTSTAKING Regeering aanvaardt geen anarchistische methodes Groente en fruit op bon 546 en 547 HARING voor de groote steden Burgerlijk bestuur op Sumatra tegen maarschalk Pétain Geen excuus voor zijn ouderdom Nationale Advies Commissie 69ste JAARGANG No. 23314 o MAANDAG 13 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Een luchtfoto van de verwoes ting van Hirosjima. De witte stip (A) is de plaats, ivaar de bom werd neergeworpen. De foto toont de linkerzijde van den cirkel, die van punt A uit is ge trokken en waarbinnen volgens de rapporten van de vliegers enorme verwoestingen zijn aan gericht. De cirkel heeft een straal van 19.000 voet, dat is dus bijna KM. (Radiofoto ShaefABC-Press) Regeeringsverklaring Mgr. P. A. W. Hopmans wordt 80 jaar Meubèlen voor paleis Soestdijk Indië na Japan bezet. Het „Indonesia Raja NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In Washington Is officieel medegedeeld, dat de V. S. verlangen, diat de bevoegdheid van den keizer om liet bestuur over Japan te voeren, onder worpen zal zijn aan die van den geallieerden opperbevelhebber. Van den keizer zal verlangd worden, dat htf toestemt in de voorwaarden van over gave. welke noodig zijn voor de tenuitvoerlegging van de verklaring van Potsdam. Zaterdag is het Amerikaansche antwoord op het Japansehe aanbod van overgave aan de Zwltsersehe legatie te Washington gezonden. In dit antwoord wordt gezegd: Op het oogenbllk van overgave zal de bevoegdheid van den keizer en van de Japansehe regeering om den staat te besturen, onderworpen zijn aan die van den opperbevelhebber der gealli eerde strijdkrachten, die zoodanige stappen zal nénuen, als hij geschikt acht voor de tenuitvoerlegging van de bepalingen van overgave. De Amerikaansche boodschap zegt, dat dit de zienswijze van Groot-Brit- tannië, Rusland en China zoowel als van de Vereenigde Staten weergeeft. Van den keizer zal verlangd wor den. de onderteekening door de regee ring van Japan en het Japansehe kei zerlijke hoofdkwartier van de voor waarden van overgave die noodzake lijk zijn om de voorzieningen van de verklaring van Potsdam t<en uitvoer te leggen, goed te keuren en te ver zekeren en dat hij zijn bevelen zal geven aan de Japansehe militaire, vloot- en luchtmachtautoriteiten en aan alle strijdkrachten onder zijn con- tröle, waar deze zich ook bevinden, de actieve operaties te staken en hun wapens over te geven en zoodanige bevelen uit te vaardigen als de opper bevelhebber zal verlangen om uitvoe ring aan de voorwaarden van over gave te geven. Reuter meldt nog: Een onverwachte, ofschoon niet noodzakelijk ernstige ontwikkeling vertraagt de voltooiing van de Japan sehe overgave. Dit is Zondag laat op den dag in het Witte Huis duidelijk geworden. Veilig kan verklaard Wor den, dat president Truman zelf al lang verwacht had het bericht te ont vangen. Door middel van zijn pers secretaris had hij alle te Washington geaccrediteerde correspondenten ge waarschuwd om 12.30 uur Greenwich- tijd op hun post te zijn. Van den president is den geheelen dag verder niets gezien of gehoord. Volgens een Amerikaansche radio- Uitzendingj heeft E'vatt, de Austra lische minister van Buitenlandsche fcaiken zich verzet tegen de geallieer de houding jegens Hirohito. ,,De Ja pansehe keizer is een oorlogsmisda diger en hij moet als zoodanig be- handled worden." De Australische MOSKOU, 12 Aug. (AP). Gene raal Elsenhower Is Zaterdag In Mos kou aangekomen. Generaal Eisen hower en de Amerikaansche ambas sadeur, Avereli Harriman, hebben, naast generalissimo Stalin staande, aan Lenin's tombe op het Roode Plein een parade afgenomen aan 40.000 athleten uit de 16 Russische republieken. Het was de eerste maal, dat den Amerikanen op deze wijze eer werd betoond. Eisenhowe,- werd met applaus begroet toen hij zijn plaats rechts va,n Stalin op de tombe innam. terwijl Harriman zich links van Stalin opstelde. Aldus door de belde Amerikanen geflankeerd sloeg Stalin dezen stoet gade, die door sommige toeschouwers een der meest kleurrijke parades van het Roode Plein werd genoemd. Dr. p. Kuin, chef van het secreta riaat der N.S.-directie, is per 15 Sep tember a.s. benoemd tot wnd. secr.- generaai voor Handel en Nijverheid, Ir. F. Q. den Hollander zal nog voor korten tijd de functie van directeur- generaal voor Handel en Nijverheid blijven waarnemen. Een rechter Uit Johannesburg, genaamd Meyer, die onlangs na een gevangenschap van twee jaar uit een Italiaansch con centratiekamp terugkeerde, zeide, dat de medegevangenen hem vaak brieven van thuis Heten zien om hem over allerlei legale problemen te raadplegen. Een Australische soldaat had dezen brief van zijn meisje ontvangen: .Lieve Jim. Het lijkt wel alsof je nooit terugkomt. Tenslotte is het wachten me moe geworden en verleden Zaterdag ben ik met je vader getrouwd. Veel liefs. Moe." ambassadeur te Washington weiger de op deze verklaring van Evatt commentaar te leveren. Zoowel het Japansehe keizerlijke hoofdkwartier als het Japansehe op perbevel hebben Zondag' nog leger - berichten uitgegeven. In het eerste wordt gezegd, dat Japansehe duilt- booten gisteren een vijandelijk kon vooi hebben aangevallen in de wate ren ten Zuidoosten van Okinawa, en drie vaartuigen tot zinken hebben gebracht. Het tweede legerbericht maakt melding van de vorderingen der Russische troepen aan de fron ten van Mandsjoerije en Korea en spreekt over verwoede gevechten. NEW YORK, 13 Aug. (Reuter) Het ministerie van oorlog der V.S. maakt bekend, dat de code-zender van Tokio hedenochtend vroeg in den aether verneembaar was en contact zocht met Zwitserland. De zender deelde de Zwitsersche post mede, dat om 5 uur 20 een telegram was verzonden aan de Zwitsersche regeering. opdat het aan de V.S. zou worden overge bracht. In een Zondagmorgen door de E. V. B. beiegde protestvergaderirg weid besloten heden (Maandag) het werk in de Rotterdamsche haven voor 24 uur te staken en o.m. met ingang van Dinsdag 14 Augustus zelfstandig den achturigen werkdag in te voeren en het werk des Zater dagsmiddags om 1 uur te beëindi gen, .uitsluitend werk aan te nemen voor twee opeenvolgende taken en inplaats van de, niet ingewilligde, uit de arbeiders zelf gekozen con tactcommissie, een groot aantal vertrouwensmannen aan te wijzen, die in de geheele haven de belangen der havenarbeiders zullen beharti gen en toezicht houden op de na leving dezer besluiten. In verband hiermede ontvingen wij navolgende regeeringsverklaring: Naar de regelen, gesteld bij het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen, wordt in arbeidsgeschil len op dit oogenblik tenslotte be slist door de Rijksbemiddelaars. Als de z.g. Eenheidsvakbeweging bereidheid had getoond zich bij een dergelijke arbitrage neer te leggen, zou ook met haar niet alleen over legd. maar onderhandeld zijn. Zij heeft dit echter geweigerd en op een naderen brief van de regeering hierover niet meer geantwoord. Het In alle distributiekringen in Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht dient het publiek bon 546 voor groente en bon 547 voor fruit bij een handelaar in groente en/of fruit in te leveren-. Men zal op deze bonnen groente resp. fruit kunnen betrekken van 20 Augus tus t.m. 29 September a.s. Bovenstaande regeling houdt in, dat met ingang yan 20 Augustus a.s. in alle distributiekringen in bovenge noemde provincies klantenbinding voor groente en fruit wordt ingevoerd. De oudste Bisschop der Nederland- sche Kerkprovincie, Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans. Bisschop van Breda, hoopt op 22 Augustus a.s. zijn 80sten verjaardag te vieren. De prelaat heeft sedert 1 November 1914 den zetel als 5e bisschop van Breda. Zondag is te IJmuiden het Ned. ss. Themisto uit Montreal aangeko men, dat, behalve 7200 ton tarwe, 650 ton wol, 150 ton auto's en land- bouwtrucks. ook den inventaris van de prinselijke woning te Ottawa aan boord heeft. Men mag aannemen, dat deze een' welkome aanvulling zal beteekenen van de geschonden be huizing van het paleis Soestdijk. spreekt vanzelf, dat onder deze om standigheden de regeering op „open brieven'" niet ingaat. I)e regeering zal zich ook niet neerleggen ï-Jlj de anarchistische methode, die de E.V.B. wil gaan toepassen door zelf willekeurig van de geldende regelingen af te wijken. De regeering doet een dringend beroep op de arbeiders zieli niet verder op dit pad te begeven. Uit Rotterdam wordt ons bericht, dat de staking rustig verloopt. De arbeid is niet zoo algemeen stilge legd als eenige weken geleden. Een klein deel van de arbeiders is n 1 vanmorgen toch aan het werk ge gaan. De hoeveelheid haring welke in de afgeloopen weken is binnengekomen maakt het mogelijk dit artikel bin nenkort in de grootste steden weer in distributie te brengen. Zoodra hiertoe kan worden overgegaan zul len van officieele zijde mededeelin- gen volgen. Nu de strijd in het Verre Oosten snel zijn einde nadert, overheerscht in aller gedachten de vraag: „Welke zullen de gevolgen zijn der Japan sehe capitulatie voor Indonesiët" In den sthoom van berichten, dient allereerst volle aandacht tc worden geschonken aan navolgend commu niqué: HOOFDKWARTIER S.E.A.C. Kan- dy, 12 Aug. (Reuter) Heden is medegedeeld, dat de herbezetting van Ned.-Indië hoofdzakelijk zal worden ondernomen door B'rttschc troepen, doch in overeenstemming met de S.E.A.C. D'e Nica zal een burgerlijke bestuur op Sumatra me,gen instellen zcodra het eiland bezet is. Aan deze mecledeeling werd toe gevoegd: De Nederlanders hadden gehoopt, dat Nederlandsche troepen de herbezetting ten uitvoer zou den leggen, maar de schepen, die noodig zouden zijn geweest voor het transport van voldoende tal rijke troepen, waren dringender noodig voor de handhaving van een voldoenden stroom voorraden naar Europa. COLUMBIA. 11 Aug. (A.N.P.-Ane- ta.) De Ned.-Indische regieering in Australië heeft belangrijke beslui ten genomen. Men ziet in dat het noig een tijdje kan duren alvorens de PARIJS, 13 Aug. (A.F.p.j. De openbare aanklager, Mornet, heelt Zaterdag aan het eind van zijn requisitoir de doodstraf tegen Pétain geëiseht. De procureur-generaal Mornet heeft heden in het proces Pétain zijn requisitoir gehouden. De belaXgstel- ling hiervoor was enorm groot. De procureur begon met zich af t.e vragen, van welk soort verraad hier sprake was. De ergste vorm dien het verraad kan" aannemen is de aanslag op de heilige belangen van het vaderland. Pétain heeft van Frankrijk gevraagd, definitief de ne derlaag te aanvaarden, er in te be rusten om achter hem zich te scha ren in de nieuwe orde van een Europa onder Duitsche leiding. Hij wilde Frankrijk dienstbaar maken aan den vijand, het de wetten, voor- oordeelen en zelfs den haat van den vijand doen aanvaarden. Hij wilde onder den dekmantel van een schijnheilige neutraliteit en met minachting voor aangegane ver plichtingen, een geniepigen oorlog voeren met onze bondgenooten. Zie daar, wat een natie schande aan doet, en wat een natie niet kan ver geven. Welke zijn de beweegredenen tot dat verraad? Eerzucht, machtswei- lust, die met den leeftijd scheen toe te nemen, haat tegen het regiem dat aan het zijne voorafging. Daar bij komt de vreugde onder de men- schen van zijn omgeving die zelden: „de republiek is dood, dat is wel een nederlaag waard." Met een aanslag op de republiek, zoo is de affaire- Pétain begonnen. Het was Pétain, die het eerst zloh verzette tegen het vertrek van de re geering naar N.-Afrika. Samen met generaal Weygand verzette hij zich ook tegen een capitulatie van het leger zooals in Nederland is geschied. Hij wilde uitsluitend den wapenstil stand, dus een capitulatie van 's lands politiek. Er was nog iets ergers: de vrijwil lige opoffering van het strijdmiddel dat ons nog overbleef: de vloot. Pétain heeft Frankrijk tegenover de wereld vernederd, het land op sleeptouw doen nemen door zijn overwinnaar. Reeds in 1940 werd besloten tot invoering ran Jod,enwetten. de strijd werd aan gebonden met de vrijmetselaars en rechtbanken werden Ingesteld die Franschen op Dultsch bevel veroor deelden. Pétain. die intusschen aandachtig luistert, schijnt diep bewogen. Hij speelt nerveus met zijn handschoenen en keert zich naar zijn verdedigers. Indien dat alles geen collaboratie met den vijand is, Indien dat geen verraad is, dan vraag ik me af, wat die woorden beteekenen. Vervolgens bespreekt Mornet de economische col laboratie betrekking hebbende op het Fransche bedrijfsleven en de Fransche werkkrachten, die door de Duttschers werden opgeëischt. Voor zijn misda den zie ik geen excuus en geen ver zachtende omstandigheden. Het Hof kan hierop slechts de hoogste straf die de wet kent toepassen, en behoeft daarbij geen rekening te houden met den leeftijd van den beklaagde. Daar- !>m verzoek ik het Hof tegen dezen man, die eens maarschalk Pétain was, de doodstraf uit te spreken. In het diepste stilzwijgen hoort de zaai deze woorden aan. Pétain grijpt verward naar zijn militaire medatlle, alsof hij deze wil afrukken. De zitting wordt dan opgeheven. Maandag begin nen de pleidooien. Japanners in Indië gevangen geno men en ontwapend zullen zijn. Daarom zullen de geallieerde mili taire autoriteiten de leiding in indië overnemen, totdat de wettige re geering zal zijn gearriveerd. Men w(jst, er hier op, dat liulp en bijstand van het Nederlandsche volle door - het zenden van goederen en nienschen na de Japansehe overgave meer noodig is dan tevoren. Neder land moet doen wat het kan om Indië te helpen. Het totale aantal Nederlandsche en Indonesische militairen en Nica-per- soneel in het Zuid-Westelijk gedeelte van den grooten Oceaan kan worden geschat op ongeveer tienduizend. Volgens een officieuse verklaring van de ministeries van oorlog en marine te Washington zullen die gebieden, welke door Japanners ln den Stillen Oceaan bezet worden gehouden, en tijdens de geallieerde offensieven niet werdn veroverd, eerst dan bezet worden, indien de Japansehe hoofdeilanden onder ge- allierde controle zijn gesteld. Eerst zullen die gebieden overstroomd worden met vlugschriften, die de capitulatie aankondigen en vervol gens zal een Japansch officier van boord der Amerikaansche schepen gaan om aan den verdedigers het officieele capitulatie-bevel, voorzien van het keizerlijk zegel, te toonen. ..Indonesia Raja" (Groet Indone sië) was het lied van de Indonesisch» nationalisten sinds 1928. Die natio nalisten wilden niet met Nederland samenwerken en het lied werd ver boden. Na den inval ;n Nederland et» kort nadien in Indië mocht het lied, opnieuw worden gezongen. Het heeft thans van de autoriteiten eeu officleelen status gekregen. Het lied, dat thans min of meer als volkslied geldt en dat op officieele gelegen heden na het Wilhelmus aal worden gespeeld of gezongen, bestaat tilt drie coupletten en een refrein. In haar vergadering van Vrijdag 10 Augustus stelde de Nationale Advies-Commissie den tekst vast van een aan de regeering uit te biengen advies met betrekking tot de verantwoording van het door de onderscheiden kabinetten sinds 10 Mei 1940 tot het moment van de verplaatsing van den zetel der ve- geering naar Nederland gevoerde beleid. Vervolgens werden oriënteerende besprekingen gevoerd over de wen- schelijkheid van het houden van verkiezingen voor de vertegenwoor digende lichamen. Deze kwestie werd tenslotte in handen gesteld van eeu Commissie van Voorbereiding. Op initiatief van mag. dr. J. G. Stokman werd besloten de regeering uit te noodigen, alvorens tot Indie ning bij de Staten-Generaal van eeu wetsontwerp houdende regelen om trent de voorloopige Staten-Gene raal over te gaan, advies van de Nationale Advies-Commissie ln te winnen. De volgende vergadering werd be paald op 17 Augustus a.s. Te Afferden zijn de 12- en 14-Jarlge gebr. Sanders en de 15-jarige Th. Leemers gedood toen een gevonden pantservuist tot ontploffing kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1