Rusland vecht nog door 8000 man B.N.S. met spoed naar Indië Catastrophale ontploffing tijdens vuurwerk DANKDAG Koninklijke telegramwisseling Meer dan vijf dooden en honderd gewonden Daarna Gezagsbataljons, samengesteld uit oorlogsvrijwilligers CHURCHILL SPREEKT IN HET LAGERHUIS GRAANSCHEPEN f500 millioen 69ste JAARGANG No. 23316 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 194$ Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Eerst volgende week inleidende besprekingen met Japan Nieuwe Japansche premier Nanking-regeering wordt ontbonden Generaal MacArthur, de opper bevelhebber in het Verre Oosten Bondgenootschap Rusiand-China Britsche troonrede Invasie in Indië was voorbereid De atoombom verlaten Rotterdam Binnenschippers aan 't werk zwart geld verdwenen Rijwielsituatie precair HAARLEMSCHE COURANT Ondanks het fett dat de .Tapen- sche Keizer aan ztjn troepen het hevel gegeven heeft „staakt het vuren", duren de gevechten iu Mandjoerlje en Korea en elders voort. Russische bladen publiceerden in dit verband die mededeeling van generaal Antlnoos, dat het Roode Leger zou doorvechten zoolang de .Japanners weerstatnd blijven bie den. In Mandsjoertye maken Russische troepen dan ook groote vorderingen. Volgens Reuter is het zeer waar schijnlijk. dat de inleidende bespre kingen der geallieerden met de Ja panners niet voor het begin van de volgende week op zijn vroegst wor-, den gehouden. Men voegt hieraan toe, dat hierdoor de Amerikanen de ge legenheid zullen krijgen de plannen voor de bezetting van Japan te com- pleteeren. Men verwacht dat een groote luchtvloot vele belangrijke functionarissen voor sleutelposities Maar Japan zal vervoeren. -Het ge- heele regelmatige luchtvervoer tus- schen de Fhilippijnen en den centra- len Pacific Is stilgelegd, behalve voot zeer hooge persoonlijkheden. Er zijn aanwijzingen, dat vooruitgeschoven eenheden naar Japan zullen worden vervoerd zoodra de voorloopige de tails zijn vastgesteld. Volgens een te Londen opgevangen bericht van Radio-Toklo, zijn heden drie Japansche capitulatie-delegaties per vliegtuig uit Tokio vertrokken naar China, Mandsjoerije en „het Zuiden". Deze boodschap was. uitge zonden voor het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Manilla, en luidde verder nog: „Type en herken ningsteekenen van de vliegtuigen als mede hun routes zijn zooals reeds eerder Is medegedeeld." Het vormt voorwaar een vreemd hoofdstuk In de wereldgeschiedenis, dat heden een aantal leden van de Japansche keizerlijke familie per vliegtuig is vertrokken, naar de ver schillende fronten op het strijdtoo- née! van het Verre Oosten, om in naam van Hirohito een persoonlijk beroep te doen op de Japansche sol daten om de wapenen neer te leg gen. De fronten waarheen zij vlie gen zijn die in Mandsjoerije. China en de Zuidelijke streken. Generaal MacArthur heeft de verzekering ge geven, dat alle maatregelen geno men zouden worden ter bescher ming van de vliegtuigen waarin deze afgezanten op reis zijn ge gaan In antwoord op Tokio's me dedeeling, dat het onmogelijk was om nog heden afgezanten te Ma nilla te doen arriveeren, heeft Ge neraal MacArthur den tijdslimiet uitgesteld. Prins, Naroehiko Highasj'ikoeni, de nieuwe Japansche premier, heeft zijn kabinet gevormd. Alle posten, be halve die van oorlog en marine, worden bezet door burgers, aldus het Japansche nieuwsbureau. Prins Foemimaro Konoje, een vroegere minister-president, die mi nister zonder portefeuille wordt, zal naar men volgens Domei verwacht, optreden als vice-premier. In een over radio Tokio uitge zonden bericht van Domei wordt gezegd, dat de Japansche vazalstaat „de nationale regeering van China" besloten heeft, zichzelf te ontbinden. In dit bericht wordt medegedeeld, dat „deze beslissing is genomen aan gezien de regeering haar missie als beëindigd beschouwd." Domei meldt dat een speciaal bestuur ls ingesteld, dat de voorloopige regeeringszaken zal behandelen en de rust en orde zal handhaven totdat een nieuwe re geering de macht overneemt. Voorts heeft radio-Tokio nog me degedeeld, dat Thailand heeft ge stemd voor het openen van vredes onderhandelingen met de geallieer den. In een uitzending is gezegd, dat de volksveradering een resolutie heeft aangenomen om de oorlogsver klaring van Thailand aan de Veree- nigde Staten en Groot Brittannlë te rug te nemen". De nationale feestdag', welke tevens de eerste dag van de Rot terdamse he vlootweek .was en derhalve dubbel feestelijk werd gevierd, is geëindigd met een ontzettend ongeluk, dat de le vens heeft gekost van Nederland- sche burgers en Engelsche ma trozen en waarbij meer dan honderd personen ernstig wer den gewond. Juist was het afsteken van. het vuurwerk op een der oorlogsschepen begonnen toen een vuurpijl mislukte en in plaats van zijn weg in 'de lucht te nemen, brandend terecht kwam op een langs den wal gemeerd schip, ongelukkigerwijze juist in een kist met munitie. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. De opgepakte menigte werd dcor de explosie uit elkaar geslingerd en er ontstond een geweldige paniek. Volgens voorloopige berichten zijn er 5 dooden te betreuren terwijl min stens 72 personen ernstig werden gewond. Bovendien zijn er nog tal van lichtgewonden In de verschillen de Rotterdamsche ziekenhuizen ver bonden moeten worden. LONDEN, 17 Aug. (Reuter). Een Amërikaansch draadloos be richt uit Moskou meldt, dat in de Russische hoofdstad een ver drag van vriendschap en bond genootschap is onderteekend tus- schen de Sowjet-Unie en China. In de troonrede, door den Engel- schen koning voorgelezen in het Lagerhuis, worden wetsvoorstellen aangekondigd, welke de Bank of England tot gemeenschapseigendom maken en de nationalisatie van de kolenmijnen beoogen.(Reuter). De namen der 5 burgerslachtoffers zijn: de 14-jarige W. van de Merwe, wonende in de Robijnstraat, de 34- j'arige M. hieuwenDe Boer, wonende in de Tesselichestraat de 67-jarige G. van Kampen, wonende in de Rose- straat, de 31-Jarige J. Nijssen, wo nende in de Fort.ugeeschestraat en de 24-jarige M. J. Hoek, wonende in de Beverstraat. Ook op het Engelsche oorlogsschip heeft de ontploffing een aantal dooden en gewonden g-eëisoht. Dit aantal is nog niet bekendgemaakt. In verband met de capitulatie van Japan zal er aanstaanden Zondag een algemeene dankdag worden gehouden. De regeering is voornemens In September en Oetotmer een tiental zoo genaamde lichte infanterle-bataljons, tezamen ongeveer 800o man, thans 'Rentende (onder de bevelhebber Nederlandsohe Strljdkrachty (H.N'.S,), naar Indië te laten vertrekken. Daarop zullen volgen eenige z.gt gezag- batljons, smengesteld uit oorlogsvrijwilligers, die thans reeds zijn Inge deeld b(| de troepen van den B.N.S. en derhalve eenigerniate geoefend. In het begin van 1946 zullen nog enkele lichte infanterie-bataljons worden uitgezonden en tenslotte bestaat het. plan eenige gezags bataljons te vormen uit oorlogsvrij willigers, die thans nog niet in dienst zijn en voor wier kleeding dus nog moet nooden gezorgd. Dit laatste is slechts mogelijk, wanneer de geallieerden deze kleeding tijdig in Nederland beschikbaar stellen. Het totaal zou dan ZO tot 25.000 man bedragen. De encadreering der genoemde bataljons zal moeten worden ver sterkt of gevormd uit daartoe op te roepen reserve-officieren. De nieuwe toestand in Indië heeft er toe geleid, zoo vernemen wij van officieele zijde, dc. maatregelen te nemen, om op korten termijn een zoo groot mogelijk aantal althans eenlgszins geoefende legermacht in Ned. Indië ter beschikking te heb ben. teneinde de gezagshandhaving aldaar van de geallieerden over te nemen en eventueel resten van weer stand wellicht in den vorm van guerilla op te ruimen. De geallieerden hebben toegezegd de voor zulke transporten noodige scheepsruimte en uitrusting be schikbaar te zullen stellen. De vorming en oefening der ex peditionaire macht, die, zooals be kend, in Engeland geschiedt, zal in middels volgens het met de Engel sche autoriteiten overeengekomen schema blijven doorgaan, opdat wij ten spoedigste een goed geoefende, bewapende en geëncadreerde macht in handen krijgen voor het geval in Indië nog met kracht van wapenen zal moeten worden opgetreden. En mede ten einde de kern te vormen van het nieuwe Nederlandsche leger. Bij deze expeditionaire macht wor den een groot gedeelte der jongere beroeps-officieren en eenige hon LONDEN, 17 Aug. (Reuter) In zijn eerste redevoering als leider van de oppositie in het Engelsche Lagerhuis heeft Churchill Donder dag onthuld, dat ln de eerste dagen van de conferentie van Potsdam door president Truman en hem een plan was goedgekeurd, dat aan hen was voorgelegd door de gecombineerde generale staven, voor een groot aantal veldslagen en landingen ln Malakka, Neder landsche Oost-Indië en het moe derland van Japan. Deae operaties zouden een in den oorlog tot dusverre ongekende krachtsinspanning hebben vereischt en niemand zou de offers hebben kunnen meten, welke: aan Britsche en Amerikaansche menschenlevens voor deze operaties zouden moeten Worden gebracht. Voorts verklaarde Churchill, dat de snelle afloop van den oorlog tegen Japan voornamelijk te danken is aan de atoombom. Tegenover degenen, die zich tegen het gebruik van de atoom- hom hebben uitgesproken, merkte Churchill op, of men het dan lie ver had gezien, dat de geallieer den een millioen Amerikaansche en een kwart millioen Britsche levens hadden opgeofferd in wan hopige invasiegevechten in Japan zelf. Churchill verklaarde zich vol komen ace oord met den Amerikaan- schen president, dat het geheim van de bom zooveel mogelijk op dit oogenblik niet aan andere landen be kend zal worden gemaakt. Volgen^ Churchill is de Russische oorlogsverklaring aan Japan niet verhaast door het gebruik van de atoombom. Uit de besprekingen, wel ke Churchill met Stalin had. gehad, was hem gebleken, dat Rusland voornemens was aan Japan den oor log te verklaren binnen drie maan den na de Duitsche capitulatie. De oorzaak van het uitstel was gelegen4 in het feit, dat groote troepentrans porten vla den Trans-Siberischen spoorweg moesten plaats vinden, teneinde het Russisch-Mandsjoerij- selve leger van een defenst-ief tot een offensief leger om te- vormen. Voorts verklaarde Churchill, dat hij van meening was, dat de voor loopige Westelijke grens vcJor Polen, welke beteekent, dat een kwart van den landbouwgrond van Duitschland aan polen zou overgaan, geen gunstig teeken voor de toekomst van Europa Inhoudt. Hij was van meening, dat de voorloopige Poolsche regeering ln haar eischen veel verder was gegaan, dan redelijkerwijs mcfóht worden ver wacht. H. M. de Koningin heeft van Z M. den Koning van Engeland het navolgend telegram ont vangen „ln dit grootsche uur, nu ten langen leste de krachten van ty- ran;lie en agressie in de geheele wereld dejinitieen volkomen overweldigd zijn, is het mij een groot genoegen, uwe Majesteit mijn oprechte gelukwenschen met deze triomfantelijke en totale overwinning te doen toekomen. Mijn regeering, mijn volk en ik lullen nooit vergeten, dat uwe Majesteit de eerste was, die vrij willig deelnam aan den strijd te gen den Japanschen vijand, toen deze, na den verraderlijken bom aanval op Pearl Harbour, den oorlog verklaarde aan mijn land en de Vereenigde Staten. Wij hebben de grootste bewon dering gehad voor de dappere daden van Uwer Majesteits ge wapende macht bij de verdedi ging van Uwer Majesteits gebieds- deelen in het Verre Oosten tegen verre overmachtige vijandelijke strijdkrachten, en met bezorgd heid hebben wij de lotgevallen gevolgd van Uwer Majesteits ge trouwe onderdanen van velerlei ras, die leden onder de wreede iv.derdrukking van een meedoo- je'nloozen vijand. Eén in vreugde overhet voor- ding, zien wij met vertrouwen de komende gelukkiger dagen van vrede tegemoet, als belooning voor Uic eensgezinde krachtsinspan ning en die van onze bondge- nooten in den gigantischen strijd, welke thans tot zulk een roem- uitzicht op «poegfre berry- einde u gebracht. George R.I." H.M. de Koningin heeft den Koning van Engeland hierop het volgende antwoord doen toe. komen „Overgelukkig, dat de laatste der overweldigers volkomen over wonnen is en dat de vrede in de wereld is weergekeerd, dank ik Uw Majesteit allerhartelijkst voor uw vriendelijk telegram. Ik bied U mijn diepgevoelde gelukwen schen bij deze beslissende over winning aan en betuig U mijn bewondering en dankbaarheid voor de schitterende verrichtingen van Uw dappere strijdkrachten te land en ter zee, welker moed, vol harding en kunde, tezamen met die van onze bondgenooten, zoo zeer hebben bijgedragen tot deze eindoverwinning over de machten van duisternis en onderdrukking. Ook ik verheug mij in liét vooruitzicht vande spoedige be vrijding van mijn lijdende volken in de overzeesche gebiedsdeelen van mijn koninkrijk, die nooit zullen vergeten, wat zij te dan ken hebben aan al degenen, die hun meedoogenlooze onderdruk kers ten val hebben gebracht. Wilhelmina". IIIIIIII4<MIIII<<IIIIIIIIIIIIIIIII I<<<MMI<<MM<M<I< derden Jongere reserve-officieren, voor de hoogere rangen met maxi mum leeftijd van 45 jaar, inge deeld, terwijl half December a.s. nog omstreeks 20.000 man oorlogsvrijwil ligers naar Engeland zullen worden uitgezonden ter vorming van de eerste divisie. Tenslotte zullen bij de in Neder land en Duitschland blijvende troe pen van den B. N. S. een aantal beroeps- en reserve-officieren wor den ingedeeld, terwijl oudere van deze groepen noodlg zijn voor de encadreering der gezagscompagnieën in Nederland onder den territorialeil bevelhebber ln Nederland. Arbeiders, werkzaam op de in de haven van Rotterdam gemeerde „Towerhill", hebben eigenmachtig de ploegsterkte gewijzigd, aidus uit voering' gevende aan een der eischen van de E.V.B. Toen een controleur van Thomsen's havenbedrijf den ouden toestand wilde herstellen, kwam 't tot 'n conflict, waarbij aan vankelijk 100 man waren betrokken. De ploegen voor den avond en dert nacht verklaarden zich met -de sta kers solidair. Vrijwel in de geheelej haven hielden de nachtploegen reeds om half 3 op, in plaats van om 3 uur, waaruit opnieuw moeilijkheden ontstonden. Op verschillende kar weien wordt nog wel gewerkt, maar over het algemeen is het werk toch stilgelegd. Van de zijde der Scheepvaart-ver. „Zuid" wordt medegedeeld, dat zij geen principieele bezwaren heeft de E.V.B. te erkennen, maar dat zij zich geheel achter de regeering schaart. Aangezien de leiding van de E.V.B. tof. nu toe echter geweigerd heeft zich aan de beslissingen van den Rijksbemiddelaar te onderwerpen, kan van gen erkenning geen sprake zijn. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, zal Zaterdagavond om 9 uur een radiorede houden över deze staking. 31 schepen, geladen met hout, wol, tarwe, levertraan; honing, ka toen en kleeding liggen thans stil ln je haven. Bovendien is vanmor gen een Deenseh schip, geladen met 80.000 kilo boter, eieren en spek, bestemd voor de burgerbevolking, aangekomen, dat eveneens niet ge lost kan worden. Vier Liberty-sehepen, eik met 8000 ton graan aan boord, hebben de haven weer verlaten en koers gezet naar Antwerpen, vermoedelijk zal de lading voor ons land verloren zi)n. De particuliere schippers te Rot terdam zonden een telegram aan den minister-president, houdende mede deeling, dat zij zich bereid verklaren om, uitsluitend ln het landsbelang, gevolg te geven aan den oproep van de regeering om voorshands tegen dd verlaagde tarieven reizen te accep teeren, Daarbij wordt gerekend op het initiatief en de volle medewer king der regeering om onverwijld te komen tot redelijke vrachttarieven en bevrachtingsregelen. De jongste weekstaat van de Nederl. Bank toont aan, dat wegens inlevering van bankbiljetten van 100 een bedrag groot 1.256.670.938 geblokkeerd ls. Aangenomen mag worden dat thans alle Ingeleverde biljetten geboekt zijn en daar voor plm. 1750 mill, aan deze biljetten. In omicop was' dus omstreeks i 500.000.000 niet verantwoord ls. Met dit kapitale bedrag is het zwar te geld nu reeds geslonken; de ver dere geldzuivering aal dit gunstige resultaat ongetwijfeld nog vergrooten. Een goede noot is het ook. dat sedert 30 April J.l. de bankbiljetten- circulatie nagenoeg gehalveerd is. Z(j bedraagt thans nog 2.858 millioen. Op 6 Mei 1940 was voor 1158,6 mill, aan bankbiljetten ln omloop. Zoo spoedig mogelijk zal de distri butie van rijwielen worden hervat, al zullen alleen in uiterst noodzake lijke -gevallen toewijzingen kunnen geschieden Naar schatting ls slechts 50 pet. bruikbare rijwielen over van het vooroorlogsche totaal. Het noodige wordt gedaan om ook de productie van onderdeelen voor reparatie weer op gang' te brengen, hoewel ook voor reparatie de onder deelen-voorziening ten deele van In voer afhankelijk ls.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1