R.K. Middenstands cursus PÉTAIN TER DOOD VEROORDEELD Redder in den nood Het rantsoen is nog beperkt SAMSON Raadhuisstraat 38 - Heemstede GIERSTRAAT 46 - HAARLEM „INDIANAPOLIS" in de lucht gevlogen BLOEMENDAALS natuurschoon Trnhern herrijst PBNA'Arnhem VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945 PAGINA 2 De communistische troepen in China RAAD VAN OVERLEG TE BEVERWIJK Standbeeld. voor Doorman 40-Jarig Priesterfeest van pastoor A. F. van Noort MILLIONNAIR gearresteerd De wedstrijden tegen de Denen Directeur: J. J. W. Boerrigter Waam. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting Klooster jubileum Gas voor Velsen en Beverwijk Ned.-Indische kunst Het werk van N.V.H. DE BRANDSTOFFENCOMMISSIE p/a Kolenbureau, Wilhelmina- straal 3, Haarlem, is a.s. Zater dag 18 Aug. de gehele dag GESLOTEN. DRUKKERIJ IMPRIMATOR Jacobslraat 21 - Haarlem De Districts Militaire Commissaris maakt bekend, 5' 2 H.A. PRIMA ZANDGROND BESCHIKB. IN ANNA-PAULOWNA voor narcissen en fulpen mei algehele bewerking. Brieven onder no. 59915, aan hei bureau van dii blad. DE AVOND-MULO VOOR R.K. TE HAARLEM Lesgeb. St. Bavoschool, Eemstraat St. Liduinasch., Timorstr. R. Warnars deSpCCialCboter -enkaaswinkels Steeds yanvoer van verse TUK-BOTER weer in kartonverpakking Officieele Publicaties PARIJS, 17 Aug. (A.P.). Het Fran- sche Hooge Gerechtshof heelt Woens dag alle schuld van de collaboratie van de regeerihg-Vichy met Duitsch- land op den bejaarden maarschalk Petain gelegd en hem ter dood ver oordeeld, waaraan is toegevoegd, dat „Het Hof hoopte, dat het vonnis niet zal worden voltrokken". Het Hof heeft den maarschalk tevens veroor deeld tot eerverlies en heeft bevolen al zijn eigendommen te confiskee- ren. In een van zijn weinige verkla ringen van het geheele proces, zeide maarschalk Pétain: „Op den- drempel van den dood zweer ik, dat ik Frankrijk altijd heb ge diend". Slechts enkele uren nadat het Hooge Gerechtshof hem ter dood had veroordeeld, werd maarschalk Pétain in een vliegtuig naar het fort Portalet, in de Pyreneeën, over gebracht. Hij zal daar als gevangene blijven totdat generaal De Gaulle over de uitvoering van het vonnis besloten heeft. In hetzelfde fort werden Paul Reynaud en Mandel ge vangen gehouden, nadat zij door het Vichy-regiem van Pétain veroordeeld waren. Mandel werd later vermoord. Dit is de elfde maal in de ge schiedenis dat een maarschalk van Frankrijk ter dood veroordeeld wordt. In acht gevallen werd de ver oordeelde ook inderdaad terechtge steld. WASHINGTON, 15 Aug. (A.F.P.) Naar Agence France Presse meldt is de laatste dag van den oorlog tegen Japan voor de Amerikaansche Marine een rampdag geworden. De kruiser Indianapolis" is n.l. in de lucht ge vlogen, waarbij van de bemanning 875 opvarenden worden vermist, terwijl 5 dooden en 316 gewonden werden geteld. Deze 9950 ton metende krui ser, welke in 1938 in dienst werd gesteld, had onlangs San Francisco verlaten met een speciale spoedei- schende opdracht. De kruiser vervoerde materiaal naar de bases .van de vliegende super vestingen voor het uitvoeren van aan vallen met atoombommen. Aangeno men wordt, dat het schip bij het vertrek uit Goeam in de lucht ge vlogen is als gevolg van een vij an delij kèn aanval. NEW YORK, 17 Aug. Reuterj Volgens een bericht uit Tsjoengking van Associated Press zijn volgens onoffioieele berichten communisti sche troepen in botsing gekomen met guerillatroepen van de centrale Tegeering op verscheidene punten bij Tsingtao en Tientsin in Noord- Oost-China. Reuter voegt hier aan toe, dat de laatste botsingen tus- schen Chineesche communisten en regeeringstroepen werden gerappor teerd in Noord-China, zeven hon derd mijl ten Westen van de plaats die in dit bericht genoemd wordt. Er is 'n plaatselijke raad van over leg opgericht te Beverwijk, waarin zitting hebben de beeren: p. J. Rij ken, voorzitter; T. Romeijn, vice- voorzitter; A. v. d. Plas, secretaris. Heerenstraat 9; voorts H. Bakker. F. van Galen en H. B. Vink. NIET OP EIGEN HOUTJE NAAR VENRAV Gaarne voldoen wij aan een verzoek van het Schoolcomité der actie Ven- rayNijmegen om den leerlingen van de middelbare scholen op het hart te drukken niet op eigen gelegenheid naar Venray te gaan. daar dit nood zakelijk tot groote teleurstelling moet lelden. GEEN ZANGUITVOERING OP 30 AUGUSTUS Verschillende omstandigheden zijn er aanleiding toe, dat de zanguitvoe ring op de Groote Markt, die 30 Augus tus zou worden gegeven, geen door gang kan vinden. Als een vriendelijke geste aan het adres der Nederlandsche bond- genooten en als hulde aan onsen grooten held van de Javazee, wiens woorden: „Ik val aan, volg mij" onsterfelijk in de geschie denis zullen blijven voortleven, hebben de Engelsche marine autoriteiten, ter gelegenheid der vlootweek, de Rotterdamsche be volking willen verrassen met een standbeeld van den schout-bij- nacht Doorman, die met zijn be manning 'ten onder ging bij de verdediging van Ned. Oost-Indië in den wanhopigen strijd tegen ie Japanners. Men is bezig het standbeeld, ontworpen door den beeldhouwer van der Plas, op ie richten op het pleintje tusschen het oude museum Boymans en het Eras- mushuis, namelijk op het voet stuk waar vóór den oorlog Van Hogendorp zetelde.J In de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede ls Woens dag op luisterrijke wijze het 40-jarig priesterfeest van pastoor A. F. van Noort gevierd. Den avond te voren werd de jubilaris ingehaald, waarna hij een kort Lof celebreerde. Hier onder hield kapelaan A. Rlkkers een toespraak. Woensdag droeg pastoor Van Noort een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wiig£ de Missa in Honorem Sancti Amandi voor de eerste maal uit, een mis, gecomponeerd door den directeur, den eerw. broeder Henricus. De wel- eerw.' heer Th. van Doeswijk. oud kapelaan der parochie, hield de feestpredikatie. Des middags werd in de hal van de St. Aloysiusschool een druk be zochte receptie gehouden. Het paro chiegeschenk bestond uit een be drag van f 10.000 voor de versiering van het interieur der kerk. Een deel hiervan is reeds gereed gekomen, na melijk de altaarschildering van Han Bijvoet, die de Hemelvaart van de H. Maria voorstelt. Een plechtig Danklof besloot dezen feestdag. In Bussum is gearresteerd een zekere Langeveld uit België, die daar groote zaken beeft gedreven met de Duitsche weermacht, lid was van de organisatie Todt, en veel bezoek ontving van vooraanstaande N. S. B.-ers en Duitsche officieren. Eenige ambtenaren van den Bus- sumschen P. O. D. togen naar Brus sel, waar, ln samenwerking met het Nederlandsche Bureau voor Natio nale Veiligheid, een onderzoek werd ingesteld. Hij bleek hoofdvertegen woordiger te zijn van esn deken- fabriek en leidde een zeer weelderig leven. Op den dag der bevrijding deelde hij zijn dienstbode mede dat hij met zijn vrouw naar Zwitserland ging. Hij nam echter de wijk naar Nederland, waar hij ln Bussum op dook en gearresteerd werd dobr den Bussumschen P. O. D. Naar schat ting heeft de man f 25.000.000 ver- diend, waarvan hij f 10.000.000 heeft verbruikt en de rest belegd ln ef fecten. Bij huiszoeking ln Bussum vond men een groot aantal effecten, staatsleeningen en industrieele be leggingen. Bovendien had hij ver schillende huizen ln het Gooi ge kocht. De tweede wedstrijd van het Ne derlandsch bondselftal tegen Dene marken, op Dinsdag 21 Augustus, wordt thans definitief te Kopenhagen gespeeld. De eerste wedstrijd, zooals we reeds meldden, op Zondag 19 Augustus te Aarhus. Van der Heide van Feijenoord, die in den wedstrijd tegen Amsterdam gewond werd, zal worden vervangen door C. Louwe van Xerxes. Bloemendaal is vrijgegeven! Ieder een kan nu weer naar hartelust ge nieten van al die mooie plekjes Jn de natuur, waaraan deze gemeente zoo rijk is. Tijdens een wandeling echter merkt men, dat er in de laat ste jaren veel veranderd is. Al is er dan van oorlogsgeweld geen sprake geweest, toch is de oorlog niet ge heel onopgemerkt aan het villa dorp en zijn naaste omgeving voor bijgegaan. In Bloemendaals bosschen zijn heel wat boomen in den strijd gevallen. Ja, de natuur is aardig gekortwiekt, maar desondanks is er nog zooveel overgebleven, dat te bewonderen waard is, dat men maar niet moet treuren over het geleden verlies aan landschapsschoon. In dien men zich de moeite getroost het beroemde „Kopje" te beklim men, zal men, op den top gekomen, een heerlijk panorama zien, eenigs- zins anders dan vroeger, doch niet minder mooi. De duin- en bosch aspecten zijn verschillend van die, welke men voor den oorlog kon aanschouwen, daar zoovele hooge stammen verdwenen zijn. Het hoog ste punt van 't Kopje, dat gedu rende den bezettingstijd uitkijkpost en als zoodanig omgebouwd was, kan men bereiken door een gra nieten trapje te bestijgen, waarvan de treden samengesteld zijn uit de deelen van de vroegere oriënteerta- fel. Bij den eersten stap treedt men Haarlem met voeten, bij den vol gende trapt men in het Spaarne De bedoeling is den uitzichtstoren te laten staan. Het is lederen wan delaar aan te raden eens een kijkje van daaruit te nemen en te genie ten van het weidsehe schouwspel, dat zich voor zijn oogen ontrolt. 15 Augustus vierde de eerw. zus ter Cordula (ln de wereld Cecilia Bleeker uit Beverwijk) van de con gregatie van Jezus en Maria, haar gouden kloosterfeest. Op Maandag 20 Augustus wordt de jubilaresse, die thans ln Amsterdam, Banstraat 7, vertoeft, een feest aangeboden. Als bijzonderheid geldt nog, dat haar twee zusters ook in het klooster zijn. De eerste, zuster Theodosla, ls in haar 51ste kloosterjaar. de tweede, zuster Antoinette heeft reeds 52 kloosterharen. In de eerste week van September zullen de gemeenten Velsen en Be verwijk van gas worden voorzien. De gemeente Haarlem heeft zich be reid verklaard, gas te leveren, zoo lang de Hoogovens nog niet daartoe in staat zijn. Het is technisch niet mogelijk de dorpen Heemskerk, Uit geest, Castricum en Limmen aan te sluiten. Deze gemeenten zullen ge duld moeten oefenen, totdat de Hoogovens begin October met de leverantie zullen beginnen. Van dien datum af zal Haarlem gedeeltelijk ook weer gas van de Hoogoven.be- drijven betrekken. In het Frans Halsmuseum wordt een expositie gehouden, die tot titel draagt „Indonesië in Haarlem". Op deze tentoonstelling, welke onder auspiciën van het Koloniaal Insti tuut staat, zijn kunstwerken uit Ned.-Indië samengebracht, die deels uit particuliere collecties stammen. Er zijn eenige fraaie Inzendingen van den directeur van het museum, den heer G. D. Gratama, werken uit het bezit van den heer Teding van Berkhout, kostbaarheden van me vrouw PijnackerHordljck en van anderen. Behalve houtsnijwerk en edelsmeedwerk, Ikats en batiks, ziet men op deze tentoonstelling ook de bijna zoo goed als complete game lan, die een aantal Haarlemsche jongelui vervaardigd heeft. Al deze Indische schatten zijn tot Zondag 26 Augustus eiken dag te bezichti gen van 10 tot 5 uur Donderdag herdacht mej. M. C. van Dam, ambtenaresse aan de afdeeling Bevolking der gemeente secretarie Haarlem, het feit, dat zij 25 jaar geleden ln dienst van de ge- meentg trad De zeereerw. heer Agterof, geeste lijk leider van het Katholiek Bureau voor Huwelijksvoorlichting te Haar lem, ls van 18 Augustus tot 3 Sep tember afwezig. De geschiedenis van Nederlands Volksherstel te Haarlem grijpt terug naar de spoorwegstaking, toen er geld Ingezameld moest worden om de stakers te redden. Verschillende illegale werkers staken de koppen bij elkaar, om coördineerend op te treden. En zoo ontstond eind No vember 1944 het centraal bureau voor kindervoeding, het rookgordijn, waarachter N.V.H. zijn werk begon. Van de illegale verblijfplaats in het kantoor van de Mrs. van der Goot en van der Hoeven werden de zaken overgebracht naar het kantoor dei- Spoorwegen op het Bolwerk. In deze dagen moesten meer dan honderd contacten gelegd worden, wat een vrij riskante, noodzakelijke, maar gelukkig geslaagde onderneming was. In het bureau van het stad huis werd einde Mei een informatie bureau gesticht voor teruggekomen krijgsgevangenen, politieke gevan genen (350 in onze stad), gerepa- trieerden (6000), alleenstaande kin deren enz. De meeste werkzaam heden geschiedden o.a. op het sta tion en elders door vrijwilligers. Door collecten en concerten werd op 1 Augustus j.l. het formidabele bedrag van f 584.952,45 bijeenge zameld. Aan geld werd uitgekeerd f 50.000.aan goederen 21708 stuks (kleeding, huishoudelijke artikelen, meubelen enz.) In een prachtig ge legen hotel te Bloemendaal werd een vacantiehuls voor moeders in gericht. Daar zullen gedurende veer tien weken wekelijks 20 vrouwen, verdeeld naar gezindten, een pret tige vacantie genieten. Volksherstel kan nog niet iedereen helpen, maar vooreerst uitsluitend getroffenen, gerepatrieerden, ex-politieke gevan genen. Duizenden aanvragen het zijn er thans reeds 15000. hande lende over ruim 1000 artikelen - komen er binnen. Men zij niet ontevreden, wanneer men niet aanstonds geholpen kan worden, omdat er altijd nog men- schen zijn, die het gevraagde har der noodig hebben dan u, ook al lijkt uw geval zeer urgent. Op het Nassauplein (U.V.V.-huis), aan de Hazepaterslaan (Roode Kruis-huis) en in het R.K. Pa rochiehuis aan de Zaanenstraat zijn verblijfplaatsen voor dakloozen en hulpbehoevende passanten Inge richt. Dit zijn echter slechts door gangshulzen. SPORT IN EN OM HAARLEM Aan de Spanjaardslaan wordt op Zondag 9 September het tournool ge speeld om den Spaeme-beker. De uit slag van de loting ls als volgt: VSV RCH; HaarlemEDO. Aan het D.I.O.-tournool dat op 2 en 9 September wordt gehouden riemen o.a. de volgende vereenigingen deel: DIO, EHS, Haarlem 2, RCH 2. TYBB, Vliegende Vogels, VVB, Zandvoort- meeuwen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. C. EdamJordan, d. C. van GeestBos, d. S. P. BotWilmes, z. T. L. de Groot Touwen, d. OVERLEDENC. Moerkerkvan Leuven, 72 J., Zomerkade H. D. Geerlink, 74 j„ Leidschevaart. ONDERTROUWD: H. Wijnalda en J. M. Lamboo W. P. Böhm en P. 'van der Lubbe J. J. J. Valent en C. B. J. Blesgraaf H. A. V. Schater en W. K. de Klerk H. van der Kamp en J. W. Glas L. Duits en L, Dedel W. F. Meijers en G. Spier C. M. van Putten en F. .M. Gentskens J. H. Luitze en W. Ver- zijlberg F. B. van der Kort en A. H. Fljen J. B. T. van Hamelsveld en E. C. Ipenburg J. M. Kauling en M. P. Keijzer. GETROUWD: A. van Eeuwijk en T. N. Koppies P. de Boer en A. M1. Peeters A. Bijl en D. Tanja H. Tanja en M. de Jong J. c. H. Bosman en J. A. M. Vasen L. IJlstra en G. J. Bloemen H. Hof en J. Nagtegaal J. N. Metzlar en C. V. van Winsen M. Lamboo en H, Freijee C. H. J. Lemlijn en E. G. Hahn J. van der Velde en M. van Asten L. van Amerongen en N. Zendljk D. Veen en S.. J. Bot- tenheft J. L. J. Popelier en P. P. van der Schaar W. der Kinderen en A. M. H. Molenkamp C. Hensen en L. C. Coppens A. H. van Dijk en P. A. van Tichelhoven J. K. K. Westra en G. Woudenberg J. A. Hendriks en G. J. Boerlage J. W. van Buuren en E. A. M. van Benthem. Wij zijn wederom telefonisch aangesloten onder het oude nummer: j 5 J j dat ieder van wien door of vanwege den Districts Militairen Commissaris te Haarlem een motorrijtuig in eigendom is gevorderd in de gelegenheid wordt -esteld de wettelijk vastgestelde schadevergoeding eswege in ontvangst te nemen op Kenaupark 19, Haarlem, Kamer 9, vóór of op 25 Augustus 1945. d< begint HALF SEPTEMBER. Prosp,, inl, en aanm, bij J. H. Uttien, Atjehstraat 79, Haarlem. opleiding diploma vestigingswet 1946 De eerste les op 3 Sept. in de Timor- straat en op 4 Sept. in de Eemstraat om 7 uur. Opg. en inl. by den Dir. KI. Houtweg 37, tel. 14047, Haarlem Zoekt hét daarom in de kwaliteit. Hietvoor naar De meeste gebouwen zyn verwoest. Slechts enkele hielden stand, ook het hechte P B N A-gebouw. Hard wordt gewerkt om op gang te komen. PBNA is thans zoover, dat oude cursisten hun studie kun nen vervolgen en nieuwe worden ingeschreven. Opleiding voor Technische examens en beroepen Groenten- en Fruitdistributie 11 Augustus. Het Plaatselijk Ver- deelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem maakt bekend, dat heden de 7e dis tributie van 500 gram fruit op bon M. g. 71 is geëindigd. Gelijktijdig is aangevangen de 8e distributie van 500 gram fruit op bon M. G. 71. De bevoorrading met fruit is begonnen bij kleinhandelaren, wier naam be gint rnet de letter S. De le distributie van 250 gram spercieboonen óf snij- boonen óf pronksnijboonen óf spek- boonen op bon M. G. 70 is geëin digd. terwijl een 2e distributie met 250 gram is begonnen op bon M G 70. Bevoorrading kleinhandel vindt plaats vanaf letter A voor 50 pet. tegelijk. Indien volledige bevoorra ding voor bovenstaande distributies heeft plaats gevonden, zal dit we der gepubliceerd worden. Klachten inzake onze distributie kunnen bin nen 3 dagen schriftelijk worden in gezonden by het P. V. K„ Kouden- horn 66, Haarlem. Anonieme klachten worden niet in behandeling' genomen. Districtscontrölebnreaii Den Haag van Rijkspapier Met ingang van 20 Aug. a.s. ls het Districtscontrölebureau Den Haag van Rijkspapier gevestigd in de Wil lemstraat 26, kamers 24 en 26, tele foon 111441. Voorschot toewijzingen comestibles- zaken en vischwinkels De Dir.-gen. v. d. Voedselvoorz. maakt bekend, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrijdag 17 Aug. a.s. de distri butiediensten voorschottoewijzingen voor verscbe vleeschwaren, vleesch- waren in blik of visch in blik aan ccmestibleszaken en vischwinkels zullen uitreiken. Comestibleszaken zullen alleen een voorschot ontvan gen wanneer zy vroeger in vleesch waren gehandeld hebben. Als bewijs stukken hiervoor moeten zij ont vangstbewijzen voor vleeschwaren. of wanneer zij daar niet meer over be schikken, facturen overleggen. Bo vendien moeten zij opgeven, hoe groot hun omzet in geld thans is per week. Vischwinkels zullen een voorschottoewijzing ontvangen voor 200 rantsoenen. Bij deze gelegenheid zullen zij tevens bij het c.d.k. inge schreven worden en een codenummer ontvangen. Deze winkels mogen uit sluitend visch in blik verkoopen en geen versche vleeschwaren of vleeschwaren in blik. Wanneer zij zich niet aan dit voorschrift houden zal hun codenummer wederom ge schrapt worden. De aflevering aan de detaillisten van vleeschwaren, vleeschwaren in blik en visch in blik op de in bovengenoemde week uitge reikte toewijzingen zal kunnen ge schieden in de week van 19 t.m. 25 Aug. a.s. Met ingang van 25 Aug. zullen deze artikelen op nader aan te wijzen bonnen door de bovenbe doelde zaken aan het publiek afge leverd kunnen worden. Bedrijfstransacties van juweliers e.a. moeten worden geregistreerd In het op 8 Augustus uitgegeven Staatsblad F 133 is opgenomen het machtigingsbesluit geldzuivering, hetwelk den Minister van Financiën de bevoegdheid geeft alle door hem noodig geachte bepalingen tot zui vering van het geldwezen vast te stellen, op overïreding van zulke bepalingen worden in het besluit zware straffen gesteld. Vrijheids straffen en geldboeten (tót een maximum van f 500.000) kunnen zoowel afzonderlijk als gecombi neerd worden opgelegd. Bovendien kan de behaalde winst aan den veroordeelde worden ontnomen. Bij rechtspersonen kan een strafvervol ging worden ingesteld en straf wor den uitgesproken zoowel tegen den rechtspersoon als tegen de bestuur ders. Als eerste uitvoeringsmaatregel ls thans in 't Staatsblad no. F 135 een beschikking van den Minister van Financiën opgenomen, welke met In gang van Vrijdag 10 Augustus 1945 in werking is getreden. In de eerste plaats verbiedt de beschikking het overdragen, op welke wijze ook, van buiten omloop gestelde Nederland sche muntbiljetten (met inbegrip van zilverbons), bankbiljetten en zinken pasmunt. Uiteraard heeft dit op het oogenblik vooral betrek king op de bank- en muntbiljetten van f 100.- en de bankbiljetten van f 500.en f 1000. Voorts moet een register van be drijfstransacties worden aangelegd door de leden van: a. de ondervakgroep detailhandel in gouden, zilveren werken cn juweeien, b. de vakgroep goud- en zilver smeden, c. de ondervakgroep detailhandel in tweedehandsch goederen, d. de vakgroep pelterijen. e. de ondervakgroep detailhandel in postzegels, f. de ondervakgroep detailhandel in antiquiteiten, zoomede door kunsthandelaren. Onder „leden"' worden niet alleen verstaan degenen, die als zoodanig zijn ingeschreven, doch ook zij, dis door hun beroep of bedrijf tot deze groepen behooren. In het register, waarin overwijld aanteekening moet worden gehou den van alle transacties binnen het kader van het bedrijf, moeten in het bijzonder worden opgetee- kend de naam en het adres van koopers en verkoopers, de voorwer pen, welke door hen zijn gekocht resp. verkocht, en de prijzen waar voor dat is geschied. De betrokkenen zijn vrij in de wijze van inrichting dezer registers, mits daarin maar de vereischte gegevens voorkomen en doorslag of afschrift daarvan wordt gemaakt. lederen Maandag moet vóór twaalf uur een onderteekend afschrift inzake de afgeloopen week bij het kantoor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter plaatse, waar het bedrijf ls gevestigd, of in dien zich aldaar geen kantoor van een Kamer van Koophandel en Fa brieken bevindt, bij den Burge meester worden ingeleverd Deze verplichtingen dienen nauw keurig te worden nagekomen. Met de omstandigheid dat aan deze voorschriften pas heden meer alge- meene bekendheid is gegeven, zal bij controle zoo noodig rekening worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2