Indië, het middelpunt aller gedachten Inspireerende radio-toespraken op den eersten vredesdag r v Nieuwe bonnen Twee weken geldig ZEVEN BONNEN voor huisbrand LAATSTE EER J Organisatie-Poels" een keurtroep in Limburg VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945 PAGINA Het devies luidt: Pakt aan! Van Starkenborgh een groot Nederlander aan onze gevallenen Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Gou- verheur-Gener.aal van Ned.-Indië „Wij zullen het werk klaren Terugkeer regeering Indische Nica-persotieel Krijgsgevangenen Toespraak dr. Van Mook Wat Is een school zonder meester? Meldt u voor de Belastingstelsel wordt herzien Treinverkeer wordt steeds beter Zeer vele Nederlandsche vrouwen zijn indertijd door het Zweed- sche Roode Kruis uit het concentratiekainp Ravensbrück naar Zweden gebracht, waar zij eenigen tijd in hospitalen zijn ver pleegd. Zij worden thans per vliegtuig, boot en autobus naar het vaderland teruggebracht (Foto Ass. Corr.) Het kruis, dat moed en vertrouwen gaf Spoorwegmannen Studenten wiIeringermeer in NOVEMBER DROOG? Het einde van den tweeden wereldoorlog, de capitulatie van Japan, de bevrijding van ons Indonesië, al deze historische gebeurtenissen, een feit geworden door de aanvaarding der voorwaarden van Potsdam, heb ben in ons land uiting gevonden in een bescheiden, maar doorleefde viering van den nationalen feestdag. Want hoe verheugend de feiten ook zijn, zwaar weegt op allen het besef, dat ons nog een enorme taak wacht, n.l. die van den wederopbouw. Uit radioredevoeringen en verklaringen van officieele personen en instan ties klinkt in bijna elke passage de wekroep: Pakt aan! We kunnen niet langer wachten, geen dag en geen uur. Prinses Juliana heeft in haar kwa liteit van voorzitster van het Ned. Roode kruis mededeeling gedaan van de door deze organisatie gedane ptappen, in verband met Indië's be vrijding. Zij heeft terstond den ver tegenwoordigers van het Intern. Roo de Kruis, die zich het dichtst bij het benarde Indië bevinden, verzocht zich daarheen te begeven en rapporten Uit te brengen om den eersten nood te kunnen lenigen. Een tiental me dische eenheden is reeds gemobili seerd, waaraan 20 medische specia listen zullen deelnemen. Ook zal niets onbeproefd worden gelaten het con tact met de verwanten te herstellen. Daartoe zullen hij de burgemeesters en afdeelingsbesturen van het Roode Kruis formulieren beschikbaar zijn. Het Roode Kruis doet wat het kan. Hoe dreigend het Japansche gevaar was, kort na de bezetting van ons land, belichtte de minister-president in zijn radiorede van Woensdagavond toen hij mededeelde, dat reeds medio 1941 een van de verantwoordelijke aanvoerders van de Nederlandsche marine het voorstel heeft gedaan de Japansche vloot met onze onder zeeërs aan te vallen, op een oogen- blik dus. dat het ons paste en niet te wachten tot de Japanners hun programma hadden voorbereid. Het is er niet van gekomen. De geheele ontwikkeling van den gang van za ken in het Oosten moest tot een catastrophe leiden. De brutaliteit en onbeschaamdheid der Japanners bij de onderhandelingen in Batavia wa ren even zoovele tastbare bewijzen. Bij deze besprekingen traden vooral de groote wijsheid en onverschrok kenheid van den gouverneur-gene raal van Starkenborgh op den voor grond. Hij is een Nederlander van buitengewoon formaat, die zijn plaats op een historisch oogenblik gekend heeft als weinigen. Wij zijn hem veel verplicht. Het is dan ook geen won der. dat de regeering oogenblikkelijk maatregelen zal treffen om hem, in dien zijn gezondheidstoestand dit toelaat, uit het gevangenenkamp te rug te voeren naar de plaats, welke hij op 7 Maart 1942 moest verlaten: den troon van Buitenzorg. In den nacht van 27 op 28 Fe bruari hield onze Marine, onder aan voering van den admiraal Doorman, ln den beroemden dramatischen slag ln de Javazee, de beste tradities van de Koninklijke marine hoog. Wij ge denken hen in grooten eerbied, zij openden den weg voor een nieuwe toekomst. Ook ln Indonesië zullen zeer groote Op een open plek ln de bosschen van Goirle, waar in den vroegen ochte-d van 15 Augustus 1942 de eerste gijzelaars door de Duitschers werden neergeschoten, ls Woensdag morgen een eenvoudige, maar ont roerende plechtigheid gehouden. Honderden oud-gijzelaars waren samengekomen op de plaats, waar nu nog de stoffelijke resten van graaf Otto van Limburg Stlrum en baron Alexander Schimmelpennlnck van der Oye rusten, met als eenig grafmonument een boomstam met het opschrift: „Hun Koningin ge trouwe." Het woord werd o.m. gevoerd door prof. ir. W. Schermerhorn als oud kampleider van Haren. Namens H.M. de Koningin werd een krans neergelegd. Op deze afgelegen plaats, waar boven ons nationale dundoek fier in top wapperde, ten teeken van het feit. dat zij, die hier vielen, de over winning behaald hebben, zal t.z t. een monument verrijzen. moeilijkheden ons deel zijn. Maar de Nederlanders, die tezamen met de in- landsohe bevolking hebben gsledeni en gestreden, zullen cok tezamen dit mooie land weer tot rust en vrede, maar bovenal tot meerdere welvaart brengen. Wij zijn weliswaar aangewezen op de hulpbronnen van anderen, maar wij kennen onzen plicht en zullen dienovereenkomstig handelen. De minister van Overzeesche ge- biedsdeelen, prof. dr. J. H. A. I.ogemann, verklaarde, dat de regeering alles in het werk zal stellen om de verbindingen met Indië te herstellen, opent men hier te lande zoo spoedig moge lijk omtrent familieléden enz. kan werden ingelicht. Men bedenke ech ter, dat de communicatiemiddelen overbelast zijn. Nadat d.e minister zich in het Maleisch tot de inheem- sche bevolking' had gericht, zeide hij o.m.„Dit is het, wat de regeering het meest bedrukt: wij, konden niet klaar zijn om Indië volledig te hel pen. Wij zijn te laat bevrijd, te radi caal uitgeplunderd. Van nu af zal alles op alles gezet worden om de hulp aan indië met den meesten spoed te doen verloopen. De minister van Oorlog zal dezer dagen maat regelen) bekend maken, welker uit voering terstond ter hand zal worden genomen. De regeering Oefent allen aandrang uit om de noodzakelijke tonnenmaat ter beschikking te krij gen en naar- alle waarschijnlijk heid niet zander succes. Wat de wijziging der Indische staatsregeling aangaat heeft de re geering de eerste voorbereidende maatregelen reeds ter hand genomen. Wij gaan naar Indië, zoo besloot de bewindsman, werk klaren!" en we zullen het Het ligt in de bedoeling, dat de Nederlandsch-Indische regeering in pleno naar Batavia zal ter-ugkeeren. De heer P. A. Kerstens, directeur van het departement van Onderwijs en Eeredienst, die nog hier te lande toeft, zal dan tijidig genoeg: derwaarts gaan. Omtrent het tijdstip is nog niets definitiefs te zeggen. Eerst zai Indië door de Japanners geheel of althans in voldoende mate ontruimd moeten zijn en zal er een zekere orde moeten zijn bereikt in de bezetting door de geallieerde legers. Lang ech ter kunnen de aanvaarding van het burgerlijk bestuur door de Nica en de terugkeer der regeering nu niet meer op zich laten wachten. Men vertrouwt, te beginnen met de volgende maand, duizend man nen en vrouwen Nlca-personeel per maand naar Indië te kunnen ver schepen, tot het ln eersten aanleg noodige totaal van 5 a 6C00 zal zijn bereikt Volgende week vertrekken ongjeveer 530 menschcn naar het, Verre Oosten. Verder zijn alle krach ten in h«t werk gesteld om ook de versnelde aflevering van de nood zakelijke goederen te bewerkstel ligen. Men verwacht dat de Nederlanders, die 'zich op de Japansche eilanden bevinden, spoedig zullen wolrden be vrijd. De plannen voor hun repa- trieering zijn gereed. Ter registratie van alle in Japan sche handen zijnde Nederlanders zijn bij de gemeente-secretarieën en af deelingsbesturen van het Roode Kruis kaarten beschikbaar. Alvorens met het invullen te beginnen, raad plege men de aanwijzingen. De lt. gouverneur-generaal, dr. H. J. van Mook, heeft een radiotoe spraak gehouden, eerst in het Ne- deriandseh, daarna in het Maleisch, waarin hij o.m. verklaarde: „Wij zullen zoo spoedig mogeiyk met u verbinding maken en de moeilijke taak van herbouw en herstel be ginnen, hoe moeilijk die ook zal zijn.'* De minister-president zal heden avond om 9 uur spreken over den toestand ln de gevangenkampen. Daar zal je niet veel leeren, hooren wij U zeggen. In het leger moeten S ook eerst de offi cieren en instruc teurs er zijn, voordat met Uw op leiding kan worden begonnen. Met de uitzending van kader, officieren en kampstaf wordt nu groote spoed betracht, op dat dit alles voor Uw ontvangst in gereedheid kan worden ge bracht. Het departement van Financiën deelt mede, dat een navorderingsbe- sluit belastingen kan worden tege moet gezien. Wat in de afgeloopen jaren aan belastingen door allerlei oorzaken te weinig is geheven zal worden nagevorderd. Verder wordt een urgentieprogram uitgewerkt voor oen herzien belastingstelsel dat de Utsten voor de ondernemingen ver licht. Uiteraard zal daarvoor op an dere punten compensatie moeten worden, gevonden Ook kan een be lasting wegens vermogensvergrootlng worden verwacht. Woensdag is de treinverbinding tusschen de hoofdstad en Overveen electrisch geworden, waardoor er niet minder dan 15 verbindingen op deze lijn heen en terug bij zijn gekomen. De stoomtreinen naar Rotterdam rijden pas van Haarlem af, zoodat men in Haarlem, komen de van Amsterdam, steeds moet overstappen. Tweemaal daags kan men van Am sterdam, via Enkhuizen, weer naar Friesland en Groningen reizen Naar wij vernemen bestaan er bii de directie der Ned. Spoorwegen plannen om, in overleg met dIS personeelsraad, ln Utrecht een mo nument te doen oprichten voor degenen onder het personeel, ttle in den dienst van het Vaderland zijn omgekomen. Daarnaast zullen overal ln den lande, waar spoorwegmannen geval len zijn, ln de betreffende stations of andere dienstgebouwen plaquettes worden aangebracht, waarop hun namen zijn vermeld. Ouders en nabestaanden van ln den omSb>s°men of vermiste stu denten worden verzocht aan de stu dentencontactgroep van de betref fende universiteit of hoogeschool opgave te doen van aanleiding en oorzaken die tot het verlies van hun zoon (etc.) hebben geleid. Zooals langs vele wegen In Noord-Brabant en Lim burg stond aan een weg in het Llmburgsche gehucht America gemeente Horst) een kruis, juist tegenover de boerderij van J. G Foels, „DO zwarte plek." Dat kruis gaf den eigenaar en diens zoon, L. A. Poels, zoomede tal van anderen, die zich bij hen aansloten, moed' en vertrouwen bij het vele ondergrondsche werk, dat zij gedurende de Duitsche bezetting hebben verricht. Vader en zoon be gonnen met hun verzet tegen de Duitschers al dadelijk na den verrader lijken overval in Mei 1940. Want nauwelijks had de Duitsche weermacht het gehucht bezet, of zij ver donkeremaanden een aan tal Hollandsehe militairen. Weldra werd „De zwarte plek" een oord van onder duikers. Deze organiseer den, onder leiding van den jongen Poels, overvallen, formeerden zich tot een knokploeg, die weldra ook pilotenploeg werd. Want toen in 1941 een Engelsche piloot met een parachute in de buurt van de boer derij was gedaald, werd hij in een schuilkelder onder gebracht. Weldra volgden er meer piloten, dank zij het feit, dat de organisatie zich vertakte tot in Hoens. broek, Neeritten en Dorre plein toe. Leden van de organisatie brachten deze piloten naar de boerderij waar zij van burgerklee- ding werden voorzien, val- sche persoonsbewijzen en andere papieren kregen, werden gevoed, dank zij moeder Poels en waar zij werden voorbereid voor hun terugkeer naar Enge land. De organisatie had nauwe contacten met de Belgische witte brigade en loopend, per flets, ln boe renkarren of in auto's wer den die piloten ln groep jes over de Belgische grens gesmokkeld, en van België uit verder naar Engeland gebracht. In totaal heeft de organisatie-Poels meer dan 300 Engelsche en Ame- rikaansche piloten onder, dak verleend en naar En geland doen terugkeeren. Bovendien werden ruim 100 Fransche krijgsgevan genen die uit Duitsche kampen waren gevlucht, naar Frankrijk terugge voerd', terwijl tal van on derduikers, waaronder ver. scheldene joden, werden schuilgehouden. Tal van razzia's werden door de Duitschers onder nomen, maar zij hebben de schuilplaatsen niet ge vonden. Wel werden ver scheidene leden van de or ganisatie ln den loop van de vier Jaren bezetting ge vangen genomen en gedood of naar concentratiekam pen gevoerd. Zoo kwamen om het leven de eigenaar van de boerderij J. O. Poeis, pastoor H. J. Vul- llnghs, die vooral in de be ginperiode veel piloten over de grens bracht, F. A. F. de Bruyn, H. Dries- sen, pastoor J. J. Nans, G. H. Ahout, F. Michels, M. v. d. Einden, N. van Oos terhout, C. Noordermeer, V. van Heugter en veld wachter Sarren, allen hel den, die hnn leven Heten voor de goede zaak. Maar de anderen zetten het werk onvermoeid voort onder de bezielende leiding van den nu 29-jarlgen L. A. Poels. „En weet u, waaruit wij den moed 'en het vertrou wen putten om ons werk te doen?" vroeg ons L. A. Poels, met wlen een ANP- redacteur sprak. „Uit het kruis, dat hier tegenover de boerderij stond. Ja, stond, want op een gege ven oogenblik hebben de Duitschers dat kruis ver nield. Dat was kort voor het groote oogenblik waar op zy uit ons gehucht werden verdreven. Ruim 300 piloten, mëer dan 10O Fransche krygsgevangenen, tal van onderduikers en joden zijn gered, dank zij het kruis, dat den leden moed en vertrouwen schonk om hun heldhaftig en gevaariyk werk te ver richten. Maar een nieuw kruis werd opgericht op dezelfde plaats, waar het oude had gestaan. Schoo ner dan het vorige. En dit nieuwe kruis zal wederom aan de bewoners van „De zwarte plek" en aan al die er aan voorbij gaan,, op nieuw moed en vertrouwen geven voor den opbouw van ons land." Op den feestdag van Maria Hemel vaart is het kruis met een kerkeiyke plechtigheid in gezegend en daarna heb ben 15 Engelsche vlieg tuigen er laag overheen ge cirkeld en er kransen uit geworpen. Op deze wijze bracht de Royal Air Force hulde aan het kruis, dat aan zoovele dappere Ne derlandsche helden moed en vertrouwen heeft gege ven in zware tyden en tevens aan allen, die hun leven gegeven en ln de waagschaal hebben gesteld voor het mooie en vader landlievende werk, dat zy hebben verricht. In afwijking van de tot dusverre gevolgde methode is de distributie- dienst er thans toe overgegaan voor alle levensmiddelen, uitgezonderd vleesch, melk en aardavpelen, bon nen aan te wijzen, welke 14 dagen (derhalve tot 1 September) geldig zijn. Die voor vleesch. melk en aard appelen gelden tot 25 Augustus. Noodkaarten VA en VB: 528 200 gr, bloem 529, 530 125 gr. gort 531 100 gr. vermicelli 532 100 gr. eipoeder 533 100 gr. kaas 534, 535 100 gr. versch vleesch of 4 oz. (112 gr.) vleesch in l)ük of 4 oz. (112 gr.) visch in Blik 536 100 gr. zout 537 pl.m. 225 gr. huishoudzeep Noodkaarten VA a561, a562, a.563, a564. a565 800 gr. brood a566, a567 400 gr. brood a568 600 gr. biscuits a570 125 gr. peulvruchten a571 250 gr. suiker a572 125 gr. boter a573, a574, a575 125 gr. margarine a576 2 1. melk a577, a578, a580 1 kg. aardappelen Noodkaarten VB b561, b562 800 gr. brood b563 250 gr. rijst of kindermeel b564, b565 250 gr. suiker b566 2 tabl. chocolade b567, b568 125 gr. boter b570 125 gr. margarine b571 6 1. melk b572 1 kg. aardappelen Inlegvellen: bl5 800 gr. brood bl6 1% i: melk bl7 1 kg. aardappelen cl6 iy2 1. melk cl7 2 tabl. chocolade 813 800 gr. brood el3 250 gr. rost of kindermeel Op bon 533 zal voor de eene helft vette en voor de andere belft magjeFe kaas worden afgeleverd. Bij dcèg. neming aan de centrale keuken! moeten aldaar de bonnen a577, at>78 b572 en 534 worden ingeleverd, verzorgers moeten inleveren a562, a563, a564, a565. a566, 45 a568, b561, b562, bl5, dl3. 534, 5-, a576, b571, bl6, cl6, a577, a578 a580, b572 en bl7. Op de bonnen mag reeds Zaterdag worden gekocht, met uitzondering van melk en aardappelen. Bonnen der 10e periode van de M.G.-kaart zullen niet meer aam- gewezen worden, wordt thans De- richt. Fabricatie en verkoop van droge batterijen zijn vrögegeven. Er zal nauwlettend op worden toe gezien, dat brood niet zonder bon wordt verkocht. Eventueele over treders zullen zwaar worden gel- straft. Aflevering brandstoffen 43bv. en 44bv. De brandstof fenhandelareb mogen eerst met ingang van 3 Sep tember een begin maken met de af levering van brandstoffen op de gel dig verklaarde bonnen 43bv. en 44bv. Zeepvervangende waschmiddelen, voor zoover voorradig, mogen in het vervolg zonder bon worden verkoent. Zooals de omstandigheden momen teel zjjn en wanneer geen onvoor ziene. remmende factoren optreden als b.v. strenge vorst, zullen wij de zen winter ongeveer zeven bonnqn vaste brandstotffen voor huisbrand kulnnen aanwijzen, aldus de directeur van het Rijkskolenburean. de heer H. H. Weminers Jr. Hierdoor zulleja er kolen beschikbaar zijn voor industrie. Zoo zullen nu o.a. de caofabrieken weer kunnen gaan pró duceeren. Het publiek kan niet uitsluitend anthraciet verlangen. Het zal voor een gedeelte op bruinkoolbriketten moeten rekenen, die uit Duitschland betrokken worden. De aanvoer uit Duitschland en Amerika stijgt met de maand. De Amerlkaansche kolen zyn hoofd zakelijk gaskolen. Ebt valt overigeqg niet slecht samen met het feit, dat onze eigen mijnen weinig gaskolcij opleveren, terwijl het streven er óp gericht is allereerst de gasrantsoenee- ring te verbeteren. In den loop van deze maand, uiterlijk September, zullen alle gasfabrieken weer ln bedrijf zijn. Let men op alle boven weergegeven feiten, dan mogen wij, aldus de heer Wemmers, niet ontevreden zijn, voor al niet als wil bedenken, dat er om de bevolking een bon toe te wUsajn niet minder dan 240.000 ton vaste brandstof noodlg ls. terwyi aan de -eheeie industrie voor Augustus 100.000 toen is toegewezen. Spoor, tram en binnenscheepvaart kregen 75 000 ton, zulke hoeveelheden moé ten toch maar opgebracht worden. Het water in den Wieringermeer- oolder daalt op het oovenblik andêf- halven centimeter per dag. Men hoopt omstreeks 15 November" den polder geheel drooggemalen te hebben. P. T. T. deelt mede, dat brieven en drukwerken tot 500 gram mogen wegen; monsters kunnen weer wor den verzonden. Van krijgsgevangenen, die nog niet zijn teruggekeerd of vermist worden, wordt verzocht opgave te doen aan den kolonel J. A. G. van And el, kamer 227, B.P.N.-gebouw, 's-Graven- hage. Prof. dr. N. J. H. Cobbenhagen la voor het komende studiejaar be noemd tot rector-magniflcus der Kath. Econ. Hoogeschool te Tilburg: senaatssecretaris is prof. dr. P. P. van Berkum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3