Tegen het eigen volk Mac Arthur ongeduldig PETROLEUM GETEISTERD IJMUIDEN 3 liter op bon 543 De macht van het magische oog begint thans te herleven OPENBARE ZITTING DER N.A.C. Pétains vonnis veranderd Japansche delegatie Zondag naar Manilla Het weer RADAR Het lied van den arbeid klinkt overal 69ste JAARGANG No. 23317 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdag te Rotterdam de Engelsche vlootweek geopend (Foto ShaefRiggio) Een ons rozijnen Zeep voor 6 weken Ook havermout Over het tijdstip van de verkiezingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Met verbijstering en veront waardiging zullen velen giste ren het bericht gelezen heb ben, dat in de haven van Rotterdam meer dan 30 schepen, geladen met de kostbaarste goede ren voor ons uitgehongerd en zoo zwaar geteisterde land, reeds dagen liggen te wachten tot zij gelost worden. Vier Liberty-schepen, elk met 8000 ton graan aan boord d.w.z, voor iederen inwoner van ons land4 a 5 brooden hebben de haven verlaten en zijn naar Ant werpen vertrokken. Vermoedelijk zal de lading voor ons land verloren zjjn Nog geen vier maanden geleden stonden duizenden menschen op de daken der huizen en juichten met tranen in de oogen de vliegtuigen toe, die voedselpakketten uitwier pen voor ons volk, dat in hongers nood verkeerde, omdat het niet bui gen wilde voor den laaghartigen be zetter. Thans weigeren eigen landgenooten de schepen te lossen, die geladen zijn met voedsel voor het eigen volk. En de z.g. Een- heidsvakbeweging juicht, het is haar succes, het is haar triomf, want schepen vol graan varen voor- bi) onze havens. Terwijl onze bond- genooten in deze dagen, mede dank zij de uiterste inspanning der ar beiders uit Amerika, Engeland en Rusland, hun uiteindelijke overwin ning op den laatste der agressors vieren, weigeren ónze arbeiders schepen met voedsel, door vreemde arberders verzorgd, zelfs in ont vangst te nemen. De Eenheidsvakbe weging moge trlomfeeren, het Ne- derlandsche volk trekt zich vol schaamte terug bil zóóveel ondank jegens de bevrijders. Men kent de geschiedenis. Van het eerste optreden af van het Kabinet- Schermerhorn waarin geen com munisten zitting hebben is de E.V.B. bezig de regeering te tarten. Berst overal in het land wat kleine stakingen, toen de groote staking in Rotterdam, van korten duur welis waar, maar de E.V.B. wist nu, dat zij haar leden in de macht had. De ontevreden kudde volgde de leiders, al bleek een. hunner dan ook zooveel gestolen te hebben, dat de politie hem achter slot en grendel moest zetten en zelfs het E.V.B.-bestuur hem openlijk moest desavoueeren. De regeering trachtte de ontevreden havenarbeiders te overtuigen, dat zij wereld was alles te doen, wat in haar vermogen was, om aan hun'grieven, voorzoover zij gerechtvaardigd wa ren, tegemoet te komen. En zi) deed dat ook. Maar niet aan ai hun eischen kon zij voldoen. Niet alleen de havenar beiders hadden gebrek aan kleeding en schoeisel, doch heel het Neder- landsche volk. Juist om aan kleedine schoeisel en meer voedsel te komen moest gewerkt worden, niet ge staakt, en dit laatste zeker niet zon- hetrJ? eg te treden met do betreffende autoriteiten. En tenslotte waren er de Rijksbemiddelaars, ,bij wier beslissing men zich behoorde neer te leggen. Doch de E.V.B. liet niet los. Havensteden zijn immers goede broeinesten om chaotische toe standen te scheppen. Ontevredenheid heerscht er vrijwel altijd, en waar zou zij momenteel meer zieltjes kun nen winnen. Er volgden open brieven aan de regeering, gepubliceerd o.a. in ,,De Waarheid". De regeering bleef kalm, volgens velen tè kalm, en deed een beroep op de arbeiders, zich niet verder op dit pad te begeven. Wij mes- nen de tactiek der regeering te be grijpen. De havenarbeiders zijn, zoo als zoovelen, na alles -wat wij hier in Nederland van de Duitschers heb ben moeten verduren, eenigszins uit hun evenwicht geraakt. De overgang van Jarenlang weinig of niets doen naar regelmatig hard werken ver loopt niet zonder schokken. Het weer een normaal weekloon ontvangen dat niet te vergelijken is met wat de Duitschers de menschen van de Or ganisatie Todt lieten verdienen of schonken om al hun afschuwelijke plannen tegen ons volk te kunnen volvoeren, het langzaam maar zeker inschrompelen van den zwarten han del, waar menige arbeider" in enkele minuten meer geld ontving, dan hij normaal met een maand hard werken verdiende, het zijn allemaal dingen, die „den weg terug" niet zoo heel gemakkelijk maken. Dit alles begreep de regeering. De E.V.B. hield echter niet op de regeering verder uit te dagen. Zij meende dit te kunnen doen. Namen de havenarbeiders mo menteel niet een sleutelpositie in? Was de voedselpositie van het Neder- ïandsche volk niet van hün arbeid afhankelijk? De afgeioopen week zijn de ar beiders, onder leiding van de E.V.B o.a. begonnen zelf het aantal uren te bepalen waarop zij zullen werken. Het is niet te ver wonderen, dat cje regeering hierop dezer dagen 'verklaard heeft zich niet te zullen neerleggen bij de anarchis tische methodes van de E.V.B. Zoo is het conflict toegespitst en thans in een stadium gekomen, waarin, als wij ons niet vergissen, het spoedig hard tegen hard zal gaan. De regeering mkg niet dulden, dat heel ons volk gedupeerd wordt, en dat de haven arbeiders een wapen gebruiken, dat zeker in den huldigen noodtoestand niet mag worden gehanteerd. Al zou deze staking niet onrecht vaardig zijn, dan is zij nog niet geoorloofd. Zij is hier duidelijk gericht tegen het algemeen belang. En wanneer er een botsing ontstaat tusscben het algemeen be- WASHINGTON. 17 Aug. (AFP) Uit betrouwbare bron, aidu: Agence France Presse, wordt bekent gemaakt, dat de Japanners gene raal MacArthur per radiobericht hebben medegedeeld, dat zij ver tegenwoordigers hebben gekozen die op 19 Augustus a.s. naar Manil la zullen vliegen. De Amerikaansche radio meldt uit Manilla, dat generaal MacArthur op afdoende wijze een einde heeft ge maakt aan de nota's van Tokio, waarmede getracht wordt de aan komst der Japansche gedelegeerden uit te stellen. De generaal heeft den Japanners bevolen zich thans on verwijld naar zijn hoofdkwartier te begeven. Het Sowjet-legercommuniqué van Vrijdag meldt, dat de Japansche troepen zich aan verschillende sec toren van het front beginnen over te geven. Vrijdag werden 20.000 Japanners gevangen genomen. Andere Japanners schijnen veel minder vredelievend. Volgens een bericht van Associated Press uit Okinawa, zijn vier Amerikaansche B-32 bommenwerpers, die vandaag alleen voor het maken van fotogra- Met ingang van 20 Augustus geeft bon 543 recht op 3 liter petroleum. De bonnen zijn geldig tot 15 Sept. Het is mogelijk, dat de petroleum niet direct overal verkrijgbaar is. Bon 545 moet uiterlijk a.s. Woens dag by den winkelier worden Inge leverd als bestelbon voor 100 gram rozijnen. De aflevering zal beginnen op 2 September. Op den bon 537 kan tot 1 Septem ber zeep worden gekocht. Een nieuwe bon voor zeep zal echter niet vóór 29 September worden aangewezen. Op de voor gort aangewezen bon nen 529 en 530 mag ook havermout worden verkocht. Iets warmer, plaatselijk och tendmist, overdag gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog, zwakke wind. ZOn onder 20.59. Maan 17.39l.|j8. Zon 6.3020.57. Maan 18.41 Zon op 6.31. lang en het particuliere, dan moet men het tweede prijsgeven voor het eerste. Bovendien gelooven wij. dat het de E.V.B. niet in de eerste plaats gaat om de belangen der arbeiders, maar veeleer om politieke munt te slaan uit deze troebele situatie. „De Waarheid" beweert, dat de E.V.B. niet communistisch is. Wij wachten af. Een gedeelte van het masker heeft ,,De Waarheid" vorige week laten val len bij de publicatie van het manifest van den partijraad der Communisti sche Partij Nederland (De Waarheid). De E.V.B. zal o.i. nog wel volgen. Schepen met graan varen onze haven voorbij, omdat wij ze weigeren. Meer dan dertig schepen liggen stil. Hier moet ingegrepen worden. Hier staken arbeiders tegen het eigen volk. De regeering móet opkomen vóór het eigen volk. Woorden hebben niet geholpen, het komt nu op daden aan. fische opnamen boven de baai van Tokio vlogen, aangevallen door tien Japansche jagers en afweergeschut. Een der bommenwerpers werd zwaar beschadigd aan de draagvlakken, doch geen 'van de negen inzittende leden der bemanning werd gewond. Twee Japansche jagers zijn omlaag geschoten en waarschijnlijk vernield. Volgens Reuter heeft Radio-Tokio gemeld, dat de nieuwe Japansche minister-president prins Naroehikó Higasjikoeni in een Vrijdag gehou den radiotoespraak aan de Japan sche bevolking vrijheid van vereeni- ging en vrijheid van pers heeft toe gezegd. OPNIEUW EEN U-BOOT IN ARGENTINIË AANGEKOMEN Te Mar del Plata heeft zich we derom een Dultsche duikboot aan de Argentlj nscbe marine overgegeven. Ass. Press, mtldt dat er 32 manschap pen aan boord waren. De U-boot stond onder commando van Herlz Schasser en was van het zelfde type als de U 530 die zich op 10 Juli overgaf. Zoo zagen de vischhallen te IJmui den er voor den oorlog uit. De sluier, die hing om 't mysterieuze En gelsche wapen, het „magische oog" of de Radar, is opgelicht. Dank zij dit ma gische oog konden kanonniers en piloten door nacht, wolken en mist heenzien, de vij andelijke bommenwer pers en schepen waar nemen, de doelen op den grond herkennon en hun defensieve maatregelen nemen. Reeds vier Jaar voor den oorlog, in 1935, be gonnen in Engeland de experimenten. Eigenlijk zocht men naar een „doodenden straal" en bij de proeven daarn»2- de ontdekte men het „magische oog". De Ra dar een schuilnaam voor dit wonderlijke ding maakt het door middel van steeds wis selende radiogolven mo gelijk voorwerpen op verren afstand te ont dekken. Als deze radio golven namelijk een voorwerp ontmoeten op hun weg door den aether, worden zij als een echo teruggekaatst. De teruggekaatste gol ven brengen in het zendstation licht- en schaduweffecten teweeg op een speciaal ont- vanginstrument of ge ven in een soort spie gel de omtrekken 'van het voorwerp weer. Zoo werd het mogelijk met groote trefkans op overigens onzichtbare vliegtuigen te schieten en tenslotte was de Ra- dar zoo geperfection- neerd, dat de piloten van in de wolken vlie gende bommenwerpers gemakkelijk alles op den grond konden waarnemen. De tref kans van luchtdoelge schut werd door de Radar zelf van een op vijfhonderd tot een op tien verhoogd. De luchtaanvallen op Ber lijn werden met behulp van het magische oog van Londen uit geleid. Convooien op den At- lantischen oceaan wer den in hun geheel overzichtelijk op de be geleidende oorlogssche pen, wat Iren verdedi ging en bescherming Het klinkt zoo hoopvol: In IJmuiden zijn schepen inet graan, kolen of visch binnengeloopen. Maar wie achter de schermen kijkt en dat is büna niemand, want het oude dorp is hermetisch afgesloten— schrikt van de verwoestingen die de Dultsche barbaren in deze invalspoort hebben aangericht. De visschershaven onbruikbaar door overhuizing met een duik- bootschuilplaats, de grootste sluizen der wereld verzand en het mechaniek vernietigd, de plaatselijke vischlial voor een groot deel door de Engelsche bombardementen in puin, honderden huizen afgebroken en zwaar be schadigd en verder de trotsche plaatwalserii der Hoogovens tot op de fun damenten afgebroken, de stikstoffabriekzonder hart achtergelaten en dan maar puin, puin en nog eens puin! zeer lang duren voor aij hersteld, zijn. De ander« sluizen zijn echter ge lukkig intact, zocdat Liberty-scha- pen en b.v. de Oldenbarneveld kun nen passeeren. De Oranje is 50 cni te breed en komt dus niet naar Am sterdam. De ruimte tusschen da sluisdeuren is in 1940 door de Duit- schers gevuld met 16000 m3 aand, we-!: a hoever ;h ci er later weer uit gehaald werd en er In September 1944 opnieuw werd ingebracht. De kust is „versierd" met talrijk® bunkers. Wij bezichtigden een enorm, onderkomen voor Schnellbooten;^met een tiental' boxen. Metersdikke' mu ren en zolder met gewapend beton, waarop zeven meter zand wqs aan gebracht. De bommen van zes ton gingen er echter glad doorheen, aoo- óat het miliiöenen bouwwerk waar deloos werd. Een in een box getrof fen boot lag er nog al®' een roem- looze herinnering aan een daverenden waanzin. Vooraleer wij de vischhallen van liet Staatsvisschershavenbedri. 1 be traden, werd liet oog getroffen door tientallen mijnenvegers van allerlei nationaliteit, die overdadig kleuren- rijk gepavoiseerd waren, ómdat Japan capituleerde. Dit beeld had men in IJmuiden vijf jaar lang gemist. Een gedeelte van de hallen wordt gebruikt, de perrons zijn alle bruikbaar, maar dit houdt in, dat de vischhandelaren straks in de open lucht hun werk moeten doen. Wel zal nog een hulploods gebouwd worden, maar de hoeveelheid visch belooft zóó groot te zijn, dat er veel ruimte te kort zal blijken. Een paar interessante cijfers: in Mei 1945 kwa men drie schepen binnen met 58.000 kg. visch, waarde f 85.000, in Juni be droegen die cijfers 257 met 486.000 kg. en f404.000, in Juli 552 schepen met 1.809.000 kg. en f2.100.000. Een der ijsfabrieken werkt en de Spoor wegen vervoeren de visch met koel wagens al weer naar een groot deel van het land. De directeur, de heer Oud, merkte terecht op: Kostbaar voedsel, zonder deviezen, dus dubbele winst." Men verzekerde ons, dat de prijzen binnenkort belangrijk zullen dalen. Ongetwijfeld houdt dit ook verband met het steeds verminderende risico, dat de schippers loopen. IJmuiden heeft 35 bombardemen ten moeten doorstaan. Voornamelijk daardoor Is het oude dorp volkomen onbruikbaar, onbewoond en afgeslo ten vanwege de munitiegevaren in da weinig nog op huizen lijkende gebou wen. Nieuwe plannen worden ontworpen, waardoor bepaalde gedeelten zullen worden afgebroken. Plannen. Men is er vol van en men zou het liefst overal iegelijk aan den slag gaan. Er werken nu ook arbeiders uit Haarlem, Bever wijk enz., maar voorloopig om puin te ruimen. Een schoone toekomst ligt open voor Velsen. Het leed is geleden, de vlaggen waaien op de ruïnes, de zon speelt op de levens gevaarlijke duinen, het lied van den arbeid klinkt al weer hl verschil lende groote bedrijven. De visch spartelt in de duizenden man-' denin herrijzend Nederland zal Velsen-Dmuiden een eereplaats gaan innemen. Gisteren hield de N.A.C. een ver gadering in de Rolzaal. Bij de ope ning der vergadering deelde de voor zitter mede, dat de commissie, be last met de zuivering der Staten-Ge- neraal, alsnog voor leden van de Eerste en Tweede Kamer en voor leden van de Nationale Advies-Commissie de gelegenheid openstelt om klachten in te dienen. Vervolgens werd besloten Vrijdag a.s. in het openbaar te behandelen het aanhangig gemaakte voorstel, do regeering een advies uit te brengen met betrekking tot de bepaling van het tijdstip, waarop verkiezingen van de vertegenwoordigende lichamen wor den gehouden. Bij het bureau der Nationale Ad vies-Commissie is een verzoek van dö regeering binnengekomen om haar te adviseeren omtrent het vraagstuk der politieke gevangenen Tijdens een excursie op uitnoodi ging van het gemeentebestuur van Velsen hebben wij dit alles kunnen aanschquwen. De burgemeester, de heer M. M. Kwint, heeft zijn woor den bewezenIn deze gemeente is 27.3 pet. der woningen verwoest, in Arnhem 8 pet,, in Wageningen 4.8 pet. en in Rotterdam 25.7 pet. Van de 12.818 woningen op 9 Mei 1940 zijn er 3.500 verloren. Gelukkig hebben verreweg de meeste bewoners hun in ventaris kunnen redden, maar zij zijn toch feitelijk dakloos en het evacua tie-vraagstuk wordt nu vooral pijnlijk en veroorzaakt veel verdriet. Ruim de helft van de bijna 49.000 Inwoners vertoeft nog elders en dan te weten, dat de industrieën weer op gang komen, dat de vlsscherij ongekende besommingen maakt en dat een schit terende toekomst voor deze nijvere gemeente is weggelegd. De Koninklijke Nederlandsche hoogovens en staalfabrieken gaan binnenkort weer werken, maar ge brekkig en niet economisch. De staalfabriek heeft door het weg vallen van de plaatwalserij haar belangrijkste afzetgebied verloren, ten nadeele van onze nationale economie. Men weet, waar deze in stallaties in Duitschland verblijven en de directie verklaarde ons. dat het ondenkbaar is, dat de Gealli eerden dit wettig eigendom niet zouden erkennen. Het werd in strijd met bet internationale recht cn zonder eenige schadevergoeding ge roofd. Met alle soorten springlading zijn de machines voor de bewaring van de Noordersluis en de centrale be- dieningsgebcuwen na de luchtlan dingen te Arnhem vernield. Het zal aanzienlijk vereenvou digde. Rommel's ravi- tailleeringsschepen wer den dank zi1 de Radar op het kritieke moment voor El Alamein tot zinken gebracht. Maar het eerste en misschien wel het grootste succes van het magische oog werd bereikt in den slag om Engeland. On danks de verre ontoe reikende bewapening van Engeland op dat oogenblik konden de Dultsche vliegtuigen worden afgeweerd, dank zij den dapperen piloten en kanonniers der af- weerbatterijen, maar ook voor een groot deel dank zij de verbazing wekkende macht van dit „magische oog". Aan Sir Stafford Cripps, den huldigen minister van handel, maar destijds minister voor de luchtvaartpro ductie, en aan Sir Ar thur Tedder, lucht- maarschalk, komt de eer toe dat zij de ont wikkeling van het „ma gische oog" hebben be vorderd en de toepas sing er van op duizen den vliegtuigen en schepen hebben door gezet. PARIJS, 17 Aug. (A.P.) Generaal de Gaulle heeft het doodvonnis van maarschalk Pétain Vrijdag in levens lange gevangenisstraf veranderd. Hier voor was alleen noodig, dat de gene raal de aanbeveling van het Hof, om de executie niet door te zetten, goed keurde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1