Feestconvooi naar het Zuiden I 11 J 1 HET PRIJSRAADSEL is er weer! MAJOOR KRIJGSMAN NEEMT AFSCHEID NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANKn.V Amsterdam HANDELSCREDIETEN Het rantsoen is nog beperkt SAMSON Raadhuisstraat 38 Heemstede GIERSTRAAT 46 - HAARLEM *vX Steeds aanvoer van verse Zegetocht door Venray Het werk van M.G. in onze stad Zaden en Bloembollen ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1945 PAGINA 2 Distributienieuws AGENDA Het dievengilde actief Uw Katholieke Universiteit is zwaar getroffen Steun haar met Uw gebed en offer SCHAAKPROBLEEM Service door alle 1 'den! Zaadfiandel Jan Roozen hoek GED. OUDE GRACHT 29 Jacobijnestraat - HAARLEM deSpeciale boter -enkaaswinkels TUK-BOTER weer in kartonverpakking 2 x Wekelijksche Passagiersdiensi Haarlem - Zaandam - Wormerveer Alkmaar - Schoorldam - 'i Zand Anna-Paulowna - .Breezand REEDERIJ WESSELING Een cross-puzzle Officieele Publicatie .Haarlem en de randgemeenten, die den roep om hulp voor onze getroffen Iandgenooten in het Zuiden met spontane daden heb ben beantwoord, konden Woens dag het groote feestconvooi laten vertrokken, dat den avond te voren na een défilé op de Groote Markt aan den burgemeester was overgedragen. Pluvius was den feestelijk versier den wagens en de schooljeugd, die van deze gebeurtenis getuige mocht zijn, niet goed gezind, maar zijn grillige en soms onbarmhartige buien konden het enthousiasme, waarmee deze reis ondernomen werd, niet stuiten. In de Keizer Karelstad werden de goederen voor ons tweede petekind, welke reeds eerder per Rijnaken waren aangekomen en welke nog zullen volgen, in tegenwoordigheid van den heer Reinalda aan den loco-burgemeester van Nijmegen, den heer W. Beukema, overgedra gen. Van de zijde van het gemeen tebestuur van Nijmegen werden 'woorden van dank en waardee ring gesproken, waarna de Haar- lemsche wethouder de heer D. Ge lift de verzekering gaf. dat dit alles nog slechts een begin is van het geen men in Kennemerland van plafl is. Wie enkele uren later, teen het groote goederenconvooi van bijna dertig trailers en transport wagens den zoom van de Peel naderde, de geestdrift mocht zien waarmee ons eerste petekind de Haarlemmers verwelkomde en gastvrij ontving, zal niet gemak kelijk de spontaneïteit en de dankbaarheid van ons Limburg- sche pleegkind kunnen vergeten. Een jubelende geestdrift stroom, de ons bij den rand van het zoo zwaar getroffen stadje tegemoet. Alle inwoners stonden voor hun huizen. Over de daken heen golfde een stroom van driekleuren, ter wijl de spandoeken vertelden wat de beste wenschen van Venray voor Haarlem, Bloemendaal en Heem stede waren. Een bevrijdingsleger had zich geen spontaner welkom kunnen wenschen. Hoe dichter wij het centrum naderden, hoe luider de ovaties werden, hoe enthousias ter de begroetingen. Onder een stortregen van con fetti en serpentines en het gejubel van burgers en kinderen, die het geheele Marktterrein vulden, reed het convooi zijn laatste eereronde, waarna de Haarlemsche gasten door den burgemeester van Venray en andere plaatselijke autoriteiten werden verwelkomd. Op het bordes van het stadhuis spraken de burgemeester, de Deken van Venray en enkele anderen, waarbij dank en waardeering wer den uitgesproken voor het vele, dat de Spaarnestad en haar omgeving hadden geschonken, voor 't prach tige werk van de schooljeugd en voor den man, die het idee en initiatief tot de hulpactie heeft genomen, n.l. Pater Hutjens. Aan 't slot van de vele speeches werd namens het P.E.N. van de ge meente Bloemendaal een cadeau voor het Venraysche gemeentebe stuur aangeboden. Na een origineele Limburgschr koffietafel bood Venray een groot volksfeest aan, dat Pluvius echter grootendeels bedierf. Maar de feestelijke stemming zat er bij iedereen zoo goed in, dat niemand er voor naar huis ging en zelfs later in den avond, toen onder de oude boomen van het Marktplein, welke verlicht waren' met oranje lampen, Pluvius opnieuw probeerde het feest te boycotten, ging de vreugde bij de dansende paren on der de parapluie verder. Den volgenden morgen om tien uur vertok het convooi naar het Noorden, waarbij Venray niet te vergeefs hoopte, dat na ieder af scheid een weerzien volgt. De d'istri'butiedienst Heemstede- Bennebroek maakt bekend, dat de genen, die in verband met den Na- tionalen feestdag op 16 Augustus ."•iet in de gelegenheid waren, de noodikaarten 6de serie en de brand- stoffenkaarten af te halen, dit alsnog' kunnen doen in de wee.: van 20 tot 25 Augustus aan het R. K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg 101. De distributiedienst Heemstede Bennetaroek vrengt het volgende ter kennis: Met ingang van Maan dag 20 Augustus zal het perceel Binnenweg 160 (tel. 29601) wederom als bijkantoor voor het puiblleic worden opgengesteld. Het zal de volgende af deelingen bevatten: afd. zieken (Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag geopend)afd. a.s. en jonge moeders (Dinsdag en Donderdag)afd. textiel, afd. schoenen, afd. rijwielen en rijwiel banden (van Maandag tot en met Vrijdag). Voor de overige loketten en bijzondere gevallen blijft het hoofdkantoor gevestigd: Van Mer- lelaan 2 (tel. 29873). Beide kan toren zijn geopend dagelijks van 9 tot 12 uur, des Zaterdags uitslui tend voor spoedgevallen en na ont vangen oproep van 9 tot 10.30 uur. RIJKSVERKEERSINSPECTIE Met ingang van a.s. Donderdag wordt het kantoor van de Rijks verkeersinspectie te Haarlem (afd. personenvervoer) overgeplaatst naar Amsterdam, Bungehuis, Spui straat 198-212. 1826 Aug. Frans Halsmuseum: Indonesië in Haarlem", 105 uur. STASDSCHOUWBURG 18 Aug. Nel Oosthout in Jeanne d'Arc, 7.30 uur. 19 Aug. Variété-voorstelling, 2.30 en 8 uur. 21, 22, 23 Aug. Ned Jeugdtooneel met „Ferme jongens, stoere kna pen", 2.15 uur. 23 Aug. Indische dansavond Ir.dra Kamadjojo,, 8 uiur. 24 Aug. Haarlemsch Tooneelen- semible „De privé-secrearess", 7.45 u 25 Aug. Charlotte Kohier in „De Koningin van Saba", 8 uur. GROOTE OF ST. BAVOKERK 21 Aug. Orgelconcert, 8—9 uur. 23 Aug. Orgelconcert, 34 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Zij, die wij vereeren. 2.30, 7 en 9.30 uur; Cinema Palace: idem, 2, 6.30 en 9 uur; Luxor: Journaalvoorstellingen, 1 tot 23 u.; Frans Hals: Het begon met Eva, 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondags 2', 4.30, 7 en 9.15 u.->. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen in ed week van 18 tot 25 Augustus worden waargenomen door: Fa C. G, Loo- meyer, Barteljorisstr. 11, tel 10175; Park-apoth., Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apoth., Teylerplein 79 tel. 17946; Apoth. Schotsman, Bin nenweg 206, tel. 28320, Heemstede. Bij een caféhouder in de Bree- straat vervoegden zich op klaar lichten dag drie personen, die voor gaven van de politie te z^jn. De mannen, die in een soort uniform gekleed waren, doorzochten 't "huis en namen 270 Engelsche sigaretten, een bedrag van 30 en 7 maatjes jenerver mee. De caféhouder ver trouwde het zaakje naderhand niet erg en deed aangifte bij de politie, die thans een onderzoek instelt. Uit een zaak aan den Kruisweg zijn 600 stukken chocolade gesto len en uit een winkel aan de Ged. Oude Gracht 250 tabletten. BANKLOF IN DE KATHEDRAAL Zondagmiddag om half vijf zal in de kathedrale kerk een plechtig so lemneel danklof worden gecelebreerd, dat zal worden uitgezonden door ..Herrijzend Nederland". Onder het lof zal Plebaan Filbry een kort woord spreken. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité zal op de eerst volgende jaarvergadering collectief aftreden. 2 September Vniversiteits-Zondag:. 27 30 36 37 41 44 2.6 In de afscheldsconferenlie van het Militair Gezag te Haarlem heeft de militaire commissaris majoor dr. C. Krijgsman een over zicht gegeven van de werkzaam heden van dit commissariaat iif de afgeloopen vier maanden. „Nood voorziening" heeft vooral prachtig werk verricht door een distributie van groote hoeveelheden voedsel in zeer korten tij.d De gezondlheids- toestand der bevolking is belang rijk verbeterd, vooral door de co lonnes uit het Zuiden, die het hongeroedeem bestreden. Intu»- schen blijft het t.b.c.-probleem, de afschuwelijke ziekte, die hand over hand is toegenomen, helaas be staan. Ook het transportvraagstuk had men spoedig onder de knie. Ondanks de vele en aanhoudende moeiten kreeg Haarlem eerst een maand later gas dan de overige steden. De zuivering van het over heidspersoneel is zeer naar wensen verloopen; de veertig ingestelde commissies, bestaande uit 250 per sonen, hebben prachtig werk ver richt en men hoopt voor 1 Septem ber gereed te zijn. De interneering is overgegaan in de handen van den P.O.D. Daar er zeer veel arres tanten waren en het onderzoekings apparaat nog 'moest worden opge bouwd, moest met een achterstand begonnen worden, die moeilijk was in te halen. Haarlem was een der eerste plaatsen van het land, waar het amusementsleven weer spoedig op gang kwam en toch zijn hier de optredende kunstenaars streng Huishoudzeep. Per bon heeft men naar keuze recht op een halve staaf zeep van 1 lbs (is 16 oz.), een heele staaf zeep van 8 oz., een staaf sun- lightsoap van 8 oz., of 4/5 deel van een staaf zeep van 10% oz., alle versch fabriekssnijgewicht. Het kan voorkomen, dat bovenstaande dee- len van staven of geheele staven niet precies 225 gram wegen. Aan gezien de gewichten zijn berekend naar versch fabriekssnijgewicht, kan ten gevolge van indrogen, waardoor het vochtgehalte minder wordt, het gewicht lager worden, de kwaliteit echter heter. onder de loupe genomen. „Mijn ot- ficieele taak is thans afgeloopen", aldus de majoor. „Den sterken arm heb ik slechts zeer beperkt moeten gebruiken; veel lof heb ik voor de officieren, 'die met mij samen werkten. De heeren Ubach en Cikot blijven hier nog hun werk doen. Ik zelf zal in den loop van de maand September terugkeeren naar de mijnen in Zuid-Limburg en telkens wanner er een trans port kolen naar het Noorden zaï gaan, zal ik terugdenken aan mijn aangenaam verblijf in de bloemen stad, waar ik eenieder het beste voor de toekomst wensch." LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den tweezet nr. 696. 1. Pc4i Het grove van den sleutelzet wordt ruimschoots gecompenseerd door het geven van vijf vluchtvelden aan den zwarten koning. De op promotie staande witte pionnen brengen op lossers op een dwaalspoor en wie vermoed nu dat de oplossing in een schaakzet te vinden is? De compo nist F. J. Stimson veranderde zijn naam in Ua Tane toen hij zich op een der Gezelschaps-eilanden ging vestigen. Ter oplossing. Nr. 699 van Br. Koenraad, Eindhoven, eerste publi catie. Wit: Ka8, Dfl, Tbl en d2, Ra2 en d8, pion c6. Zwart: Ke8, Rb2 en c4, Pe3 en f3, pion a3. Mat in twee zetten Oplossingen binnen drie weken aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amster- dam-C. LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 19 Aug.: 13e Zondag na Pinksteren. 2 oct. 3 H. Joannes Eudes. 4 vrede. Credo. Praef. H. Drievuldig heid MAANDAG 20 Aug.: H. Bernardus. 2 oct. 3 vrede. Credo. Praef. H. Maagd. DINSDAG 21 Aug.: H. Joanna Fran- cisca Frémiet de Chantal. 2 oct. 3 vrede. Credo. Praef. H. Maagd. WOENSDAG 22 Aug.: Octaafdag O. L. V. Tenhemelopneming. 2 H. Ti- motheus enz. 3 vrede. Credo. Praef. H. Maagd. DONDERDAG 23 Aug.H. Philippus Benitius. 2 Vigilie H. Bartholomeus. 3 vrede. Laatste Evang. Vigilie, of: Vigilie van den H. Bartholomeus. 2 H. Philippus Ben. 3 vrede. VRIJDAG 24 Aug.: H. Bartholo meus. 2 vrede. Creclo. Praef. der Apost. ZATERDAG 25 Aug.: H. GregoriUS v. Utrecht. 2 H. Lodewijk. 3 A cunctls. 4 vrede. Dat zei het personeel van HOOIJ "in de don kerste da gen van onze geschiedenis. Dat zegt het óók thans, nu Holland her rijst. Met man en macht wordt ge werkt om binnen den kortst mogelijken tijd weer een normalere levering van HOOIJ'S franken te doen plaats vinden. vergeet zijn cliënten niet! KL. HOUTSTRAAT 57 TELEFOON 13676 nkels in alle deelen van de stad Firma V. Scherfzer Zoonen Hofleveranciers Spekstraat 5 - Haarlem Het beste adres voor Zoekt het daarom in de kwaliteit. Hiervoor naar VANAF HEDEN Vgrtrek vanaf Spaarne 84: MAANDAG en DONDERDAG 9.30 uur Vanaf Anna-Paulowna: WOENSDAG en ZATERDAG 7 u. v.m. W.C. aanwezig Kaartenverkoop: VINK, SPAARNE 84 HAARLEM AV. Op veelvuldig verzoek van onze lezers beginnen we vandaag weer met ons wekelijksch prijsraadsel. wij kozen voor het begin een cross- puzzle. Oplossingen kunnen tot en met Zaterdag 25 Augustus worden ingezonden aan het Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraadsel),* N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. On der de goede oplossers worden, naar gewoonte, enkele prijzen verloot. HORIZONTAAL: 1, Saboteur; 6. Opmerkzaam; 9, Gezondmaken; 12, Steen; 16, Maanstand (afk.): 18, Naarheid: 21. Rivier ln Friesland; 22, Deel van een voertuig (Anagr.); 24, Slim: 26, Lichaamsdeel; 27. Verkeerd; 28, Gravin van Holland; 29. Korting; 30, Meisjesnaam: 31, Maar; 32, Troep; 33, Dikke massa; 34, Soep: 36, Meis jesnaam; 38, Indien; 39. Eén; 40, jongensnaam; 41. Bevel; 42. Onder neming (afk.) 44, Titel (afk.); 45, Handelaar; 46, Bijwoord; 47. strijd perk; 51, Deel van een stoommachi ne; 55, Onderbed; 56, Vorstelijk ver blijf. VERTICAAL: 2, Spil; 3, Vogel; 4, Boomloot; 5, Klein soort hert; 6, Vlaktemaat; 7, Vogelverblijf; 8, Land bouwwerktuig; 10, Voorkómendheid; 11, Strooien hoed; 13, Stad -in de Oekraïne; 14. Bekendmaken; 15, Ne derlandsch eilandje; 17, Als een moe der; 19, Lichaamsdeel van de koe; 20, Snuit; 21, Verhevenheid; 23. Tuin gewas; 25. Motorpech; 26. Verpak- kingsgewicht; 27, Rijkaard (fig.); 33, Indisch rietgewas; 34, Wonde; 35, Foefje; 37, Plagen; 43. Bedehuis; 47, Turksch bevelhebber; 48, Europeaan; 49. Drinkbakje; 50. Naam van een reinigingsmiddel; 52, Bijwoord; 53, Geogr. term (afk.); 54. Zangnoot. Inlevering van Belgisch bankpapier 12 Augustus 1945. Op verzoek van den Minister van Financiën van België maakt de Ne- derlandsche Bank N.V. het volgende bekend Op grond van de wet van 6 Octo ber 1944 hebben de biljetten voor dien datum uitgegeven door de Na tionale Bank van België hun eigen schap als wettig' betaalmiddel ver leren en zijn zij onvervreemdbaar. Ingevolge de mini&terieele be schikking van i Augustus 1945, uit gevaardigd op grond van artikel 11 van de bovengenoemde wet., dienen natuurlijke en rechtspersonen, die ingezetenen zijn van Nederland, de Belgische bankbiljetten van 100, 500, 1000 en 10.000 francs, waarvan zij op 9 October 1944 houders waren, voor rekening van den eigenaar aan te geven en in te leveren. Deze aangifte en gelijktijdige in levering moeten plaatsvinden in de periode van Maandag 20 Augustus tot en met Zaterdag 1 September a.s. bij: de Nederlandsche Bank N.V. (hcofdibank, bijbank en agent schappen) of de leden van <ft bedrijfsgroep handelsbanken. Eveneens moeten worden aange geven de biljetten, welke het eigen- oom waren van Nederlandsche inge zetenen op 9 October 1944, welke biljetten op dien datum in B'elgië berustten, doch niet in handen van esn derde waren. De aangifte moet geschieden in drievoud. Voor lederen eigenaar moet een afzonderlijke aangifte worden gedaan. De formulieren van aangifte wor den ter beschikking van belangheb benden gesteld' door de Nederland sche Bank. De eigenaar zal moeten bewijzen, dat hij de biljetten waarvan aan gifte wordt gedaan heeft verkregen zonder inbreuk te maken op de in B'elgië geldende wettelijke bepalin gen en dat de biljetten niet tocbe- hooren of afkomstig zijn van onder danen v%i landen waarmede neig,a of ziijn geallieerden in oorlog zijn edert 1939 geweest zijn- Het bedrag van de biljetten waar van de eigenaar zal hebben voldaan aan do bovengenoemde voorschriften, zal ten name van den eigenaar, ver meld in de aangifte, bij den post- chèuqediemst te Brussel worden {ge crediteerd en wel voor 40 op een speciale rekening, waarover tijdelijk niet beschikt kan worden en voor «0% op een speciale geblokkeerd- rekening'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2