VREDE IS NOG THEORETISCH WAAR ZIJN DE ANDEREN? Het vraagstuk van politieke der berechting gevangenen NIEMEUER ■.raaMMa" De postbode van 1965 .J Noodzakelijk herstel der rechtsorde Indianen houden een „Powwow" ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1945 De week in vogelvlucht Staking in Rotterdam LOSSE HAVENARBEIDERS VERDIENEN f 45.- ln het Pceldorpje America werden, zooals wij Vrijdag reeds berichtten, gedurende den oorlog 300 neergeschoten piloten door de organisatie Bert Poels verder geholpen. De Amerika nen hebben hun dankbaarheid getoond door op 15 Augustus bij gelegenheid van de onthulling van een kruisdat door de Duitschers was vernield, een krans uit te gooien. De krans met het opschrift: „Van vrienden in de luchtmacht aan de helden", werd later door Bert Poels, den organisator van het pilotenvervoer, op het graf van zijn vader gelegd', die tijdens een Duitsche razzia het leven verloor. Rechts onder op d'e foto zijn de vliegtuigen nog zichtbaar Pater L. Bleys f WEDSTRIJDEN TEGEN DE DENEN AFGELAST Petroleumkookloestellen en nu nog ons kojrje echte koffie en tkee van 1 ipw» li tiffin ..an'iuftWwiy De laatste overwinning in den taatsten oorlog, die den volke ren der huidige beschaving nog mogelijk was, is thans bevoch ten. Het geweld is aan zichzelve gestorven. De keuze tusschen oor- leg of vrede is sedert de uitvinding van de atoombom onherroepelijk ge worden tot het alternatief van voortbestaan of algeheele ver nietiging. De japansche leiding heeft, dit inziende, het voortbestaan gekozen en zich onderworpen aan het eerst afgewezen ultimatum van Potsdam met de stipulatie, dat de prerogatieven van den keizer gehandhaafd moesten blijven. Dit laatste hebben de Geallieerden toe- festaan. met dien verstande, dat de ieizer zich zal moeten onderwerpen aan de bevelen van den geallieerden opperbevelhebber, MacArthur. Dit laatste door de Japanners aanvaard zijnde, was de oorlog in het Verre Oosten ten einde. De vrede had zijn intrede gedaan. Een vergelijking met de Duitsche capitulatie dringt zich op en ver heldert veelszins het verschil in don aard der moeilijkheden, die de ge allieerden zullen ontmoeten. De naziheerschers streden door, ook toen de limiet der redelijke kansen reeds ruimschoots was overschreden, en lieten een verwoest land achter, zonder leiding in chaotische wan orde, met een bevolking, die in kel ders en holen moet huizen, een schare vluchtelingen van vele nul- lioenen, politiek onmondig, zonder idealen, gehaat en veracht door de geheele wereld. Japan trok tijdig de eenige mogelijke consequentie en gaat hu het nieuwe tijdperk in met in eigen land relatief geringe schade, een staatsbestel, dat door de hand having van den Keizer zijn belang rijksten grondslag behoudt, geeste lijk niet gebroken, wel verslagen, maar blijkens de eerste aanwij zingen zich in de overtuiging van zijn goed recht op zich zelve terug trekkend en voorbereidend op de toekomst. Beiden volken gemeen is het geheel ontbreken van schuldbe sef. Onder vele andere meer, ziin dit toch wellicht de voornaamste facto ren, die het probleem, dat de beide verslagenen bieden, beheerschen. Men kan daar nog aan toevoegen, dat voor een goed functionneeren der Europeesche aangelegenheden een saneering van den Duitschen hoek onontbeerlijk is, terwijl Azië wellicht weinig weerslag zal onder vinden van Japansche wanorde, Japan echter zonde® een grondstof fen en voedsel leverend, industrie producten afnemend Azië tot hon gerdood en ondergang is gedoemd. Het herstel van den vrede is in- tusschen nog maar zeer theoretisch. In Mandsjoerye wordt onverminderd doorgestreden en ook elders zal het, gezien de uitgestrektheid van het ocrlogsterrein en de moeilijke toe gankelijkheid of bereikbaarheid der uiteenliggende gebieden en eilanden, nog wel vele dagen, zoo niet weken duren, voor ook in feite de laatste Japansche soldaat het wapen uit handen heeft gelegd. Eerst dan zal de vloed der vredesproblemen in vellen omvang kunnen uitstroomen en de aandacht vragen. Reeds nu echter maakt men zich in dezen, vooral ten aanzien van China, groote zorgen Immers, geen land heeft langer'dan dit onder den oorlog ge bukt gegaan, geen gebied schijnt resoluter te zijn uitgezogen dan het door Japan bezette deel van China, tot W'elks herstel naar men zegt voorraden noodlg zijn, welker ge tallen tot in het. astronomische stijgen. Geen land overigens is in een ongunstiger tijdvak van zijn ge schiedenis door dén aanvaller over rompeld dan China, dat nog in de eerste stadia van zijn reconstructie In een zeer uitvoerig communiqué verklaren de drie erkende bonden van transportarbeiders, flat zU v°or de huidige staking 111 de Kotterdani- sehc naven geen verantwoordelijk heid kunnen aanvaarden. Zit ach ten die strijdig, niet alleen inet de algemeene Nederlandsche volksbe langen, maar eveneens met het be lang van de havenarbeiders zelf. Zij zijn zeker niet bereid afstand te doen van het stakingsrecht, maar in deze bijzondere omstandigheden en gezien ook de resultaten, die, zooals reeds gebleken is, door on derhandelingen kunnen worden be reikt, achten zij staking overbodig en daarom ongewénscht en zelfs scha delijk. Cver het op 7 Mei gepubli ceerde urgentieprogram wordt on derhandeld; mocht geen overeen stemming worden bereikt, dan zal het, geschil aan het oordeel van den Rijksbemiddelaar worden onderwor pen In een persconferentie heeft de Scheepvaartvereeniging „Zuid" een nadere uiteenzetting gegeven van haar standpunt t.o.v. de E.V.B. en de door haar gestelde elschen. Het gemiddelde weekloon van den lossen havenarbeider ligt tusschen de f45 en f oO. Aan iederen geregistreerden havenarbeider is een uitstekend paar schoenen van prima kwaliteit uit gereikt, een bevoorrechting,- aange zien het meerendeel der arbeiders i'n andere bedrijven geen of zeer slecht schoeisel heeft, Werkkleeding is er niet, kan dus niet worden verstrekt. Over herziening der vacantie-rege- ling wordt niet de erkende bonden onderhandeld. Bewaking ls noodig om diefstallen tegen te gaan. De eisch: geen gewapende B' S. meer in loodsen en 00 schepen, gaat tegen de overheid, die zelf zal hebben te bepalen, hoe zij de bewaking wenscht te organiseeren. AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 21 Augustus geen audiëntie verleenen. 11a den val van het keizerlijk regime gedwongen werd om, aanvankelijk zonder eenigen bijstand, te strijden tegen een hooggeïndustrialiseerden, door en door georganiseerden, fana- tleken en meedoogenloozen vijand. Zal dit enorme rijk zijn eenheid in den vrede als in den oorlog kunnen behouden? Strijdende tegen de Japanners stonden de commu nisten van Yenan in één front met de divisies van Tsjang Kai Sjek, ook al behielden zij een wisselende mate van altijd gehandhaafde zelfstandig heid. Reeds over de capitulatie ech ter entstonden geschillen, die een scheuring nabij komen, zoozeer zelfs, dat men meent te mogen spreken over een dreigenden burgeroorlog. Tusschen Tsjang Kai Sjek en de communisten is de verhouding nooit hartelijk geweest. De tegenstelling was nu eens sterker, dan weer min der krachtig belicht, altijd echter aanwezig. Nu het cement van de gelijkgerichte oorlogsinspanning is weggevallen, zullen de scheuren en spleten wel duidelijk aan den dag treden en zal de hechtheid van het Chineesche gebouw aan een zware proef worden onderworpen. Een di plomatieke overwinning van Tsjang Kai Sjek op de communisten is uiteraard het verdrag van vriend schap en bondgenootschap, dat deze week tusschen Rusland en China te Moskou zijn beslag heeft gekregen. "Cp alle punten bleken de Russische en Chineesche onderhandelaren tot overeenstemming te hebben kunnen komen. Bevindt zich daarbij ook het punt van de verhouding tusschen het Chineesche centrale bewind en de communistische provincie Yenan? Men moet liet hopen, want niets heeft dit land der oudste beschaviug ter wereld meer noodig dan rust en vrede tot wederopbouw van de wel vaart, die al te lang door den over weldiger uit deze landen verdreven is geweest. At basin •ff» f S0WJET-UN1E "ftBlsgOH/esjtsjensk ^Mdnc/sjceh Aiaun^ KomsemolsT Birobidf/an. Mergen Chsbsrowtk t/Tsit&ikaf% MANDSJOEKWO Charbin HaDu r Pekin Tientsin EET - 13man CHINA Nmgü'£*ïWorcsJllp^ Hsinkmty 9Kirinï/ï Wtadovcsiok ka ioan>. ^CMf - iSmgishu Oairet$ v. ^KOREA 1*°.eJ Chemulpo- JAPAN Mandsjoekwo en Korea t«TT?,** moei nu nog leeren loo- pen. En om stevige beentjes te krijgen, moet hij de juiste, I00°/o opbouwende baby voeding hebben. Aan deze voorwaarde vol doet de Nutricia-babyvoe- ding, die ook in de oorlogs jaren onveranderd van kwa liteit bleef en die nu weer in ruimere mate ter beschik king komt. Jong Holland wordt weer gezond. Dankdag voor den vrede Zondag 19 Augustus 1945: dank dag voor den vrede. Nu na een eindeloos schijnen- den tijd van strijd de tweede wereldoorlog definitief ten einde is en over de geheele aarde de vrede is teruggekeerd, zal in alle kerken een machtig en Juichend Te Deum den jubel van ons hart vertolken, omdat God ons volk genadig is ge weest. Indien de juiste vreugde ons bezielt, dan zal deze meer zijn dan alleen een gevoed van genoegdoening, omdat nu ook de laatste vijand van ons volk met geweld van wapenen tot onderwerping is gedwongen, en zal zij haar beweeggrond vooral hierin vinden, dat aan de verderfe lijke systemen van onrecht, geweld en tyrannie een einde is gekomen, dat na den afgod van het Herren volk ook de halfgod van het Oosten, de Zoon van de Zon, van zijn voet stuk is gestooten en dat wij staan aan het begin van een nieuw tijd perk in de geschiedenis, waarin wij een samenleving hopen op te bou wen, gegrondvest op waarheid, ge rechtigheid en Christelijke liefde. Wij hebben dus redenen genoeg om in blijden jubel God te bedan ken. Doch wij kunnen niet volstaan met aan God alleen de hulde te geven van een enthousiaste, maar Het vraagstuk der arrestatie en be rechting van politieke gevangenen was het actueele onderwerp 'van de radiotoespraak, welke de minister president gisteravond hield. Een tiental jaren geleden was het onmo gelijk, dat men hier in Nederland in de gevangenis kwam op de simpele aanwijzing van den een of den ander en evenmin kwam men er door een machtige relatie weer uit. Dit zal men nu niet meer kunnen beweren. Ter illustratie vertelde de minister president het volgende: Twee politie agenten uit een dorp in de buurt van Amsterdam pleegden begin 1945 een gefingeerde inbraak om levens middelen voor de Illegaliteit te ver krijgen. Zij werden gearresteerd, doch door den officier van Justitie onmid dellijk weer vrijglaten, toen hij de opdracht vernam. Uit deze spoedige vrijlating concludeerde de goege meente, dat zij wel N.S.B.-ers zouden zijn. Dientengevolge werden zij na AnefoK. Raukamp) FONTANA (CALIFOR- NIË)De romantische tijden van Aimard's en C'ooper'fe1 Indianen schij nen hier terug' te keeren, nu van 15 Augustus tot 15 Sep tember, of zooveel lan ger als noodig blijkt, een Indiaahsche „Pow wow", een groote bij eenkomst van alle In dianenstammen uit de Ver. Staten, gehouden wordt. Be bijeenkomst is uitgeschreven door Prinses Marie Radar van de Piegans, een stam der Zwartvoet-In- dianen. Zij i8 de 46- jarige dochter van den stokouden chef der In- diaarus'che federatie, het 98-jarige opperhoofd Asa. In deze federatie zijn 102 groepen verza meld. Op deae groote vergadering nu zullen de indianen hun voor uitzichten voor den na- corlogschen tijd onder oogen zien, trachten een steviger federatief verband te leggen en hün belangen beter te laten behartigen. Deze heel zakelijke en moder ne doelstelling heeft echter een romantische entourage tengevolge. Van heinde en verre, zoowel van de C'anadee- sche als van die Mexi- caansche grens, komen de Indianenstammen, naar Fontana. zij reh.cn op voorvaderlijke wijze te paard en nemen vaak hun heele familie mee, wegene den lan gen duur der conferen tie. In Fontana wordt sen eoht-ouderwetsch Indiaansch tentenkamp ingericht, dat overigens ln de nabijheid van de groote staalfabrieken van Kaieer en Co. eenigszin^' anachronis tisch zal aandoen. Daar, bijna in de schaduw van die moderne gebou wen, zal het Indiaan- scihe kampvuur straks opvlammen en zullen die wijze opperhoofden van dit oude en bijna uitgestorven volk hun beraadslagingen hou den. Prinses Radar aelf, die met haar zes kin deren in Fontana woont, vertelde, dat haar vader, het „groote opperhoofd" op weg ls naar de bijeenkomst, Hij vindt het érg ver velend, dat hij nu zoo oud is, omdat iedereen naar hem zal komen kijken. Prinses Radar's echtgenoot, die kapi tein was van het tank schip Caruso, is in No vember 1944 omgeko men toen zijn schip op den Stillen Oceaan ge torpedeerd werd. In September zullen voor het bijzondere gerechtshof te Den Haag de processen tegen een aan tal leidende N.S.B.-figuren wor den gevoerd, naar alle waarschijn lijkheid o.a. tegen Max Blokzijl en van Genechten. Om dit te kunnen bereiken is echter nog heel wat noodig, want ook een bijzonder gerechtshof moet helaas vechten om een bureau met een stoel en een schrijfmachine en doet daar ook een paar weken over. de bevrijding geïnterneerd en pas een maand later ontslagen. Het staat geenszins vast, dat vandaag aan dén dag alle slachtoffers van zulke toe standen op vrije voeten zijn. Er be stond een geestestoestand, aange moedigd door de Londensche radio en de Illegale pers, welke leidde tot het toepassen van methoden, die in den normalen rechtsgang van ons volk terecht onbekend waren. Indien we oris, aldus prof. Schermerhorn, reall- seeren, hetgeen had kunnen 'gebeu ren, indien de bijzondere maatrege len, welke thans zijn genomen, ach terwege waren gebleven, dan twijfel lk er niet aan hier uit te spreken, dat toch, ondanks alles, een Juiste keuze is gedaan. In de toekomst zal echter een voorloopig onderzoek ar restatie én lnterneering moeten rechtvaardigen. Met deze rechtszekerheid hangt echter ook de rechtspraak zelve samen. B'ij den thans geldenden gang; van zaken zijn de perspectieven voor de toekomst vrij; somber. Gelukkig beginnen de bijzondere gerechts hoven t© werken, dat te Den Haag bijv. op 21 Augustus. De bij do sa menstelling van de tribunalen on dervonden moeilijkheden zijn buiten gewoon groot, daar talrijke, bij uitstejk hiervoor geschikte personen zich hieraan trachten te onttrekken. De minister-president deed eer» krachtig beroep op hen, hun beslis sing nog eens in overweging te nemen. De zaak van de kampen moet niet uit den Duitschei» maar uit den Nederlandschen gezichtshoek -bezien en daarom dienen wij ons waarborgen te verschaffen, dat overal redelijke toestanden bestaan, indien wij daar in niet slagen, dan zou het kunnen zijn, dat vrijlating zou moeten wor den overwogen, ook indien deze uit anderen hoofde op bezwaren stuit. Het zal noodig zijn, dat in het bijzonder zorg w'ordt besteed aan het geven van geestelijke leiding aan de interneeringskampen als geheel. De regeering heeft het voornemen naast en behalve de landelijke ad viescommissies, over elk, inter- neeringskamp evenals over de ge vangenissen, een soort college van ïegenten aan te stellen, die plaatse lijk worden gekozen en plaatselijk werkzaam zijn. Zij kunnen vrijelijk met alle gedetineerden spreken en hun belangen behartigen, waar zij meenen. dat zulk8' noodzakelijk is Zij hebben bovenal tot taak de" ont spoorde landgenooten den rechten weg te wijzen en hen, die bestemd zijn om weer in de samenleving te worden opgenomen, daarop voor ie bereiden. Op korten termijn zuilen al degenen moeten worden uitge schift, waarvoor termen tot vrijla ting. zij- het voorwaardelijk, aan wezig zijn. In de kampen moeten toestanden heerschen, welke ons volk waardig zijn en die in geen enkel opzicht aoen denken aan het geen het afschuwelijke nazidom de wereld te zien gaf Het Genootschap voor den Rechts staat, waarvan deel uitmaken ror. N. J. C. M. Kappeyne v. d. Coppello, voorz., Mag. dr. Stokman. K Vor- rlnk, mr. dr. P J. Wltteman en mr. F. W. D. C. A van Hattum, secr., heeft tot de Regeering het dringend verzoek gericht met alle beschikbare middelen te willen be vorderen. dat de rechtsstaat ten spoedigste wordt hersteld. Re A.N.YVB, deelt automobilisten mede, dat het rittenboekje en de bandenkaart zijn afgeschaft, het waardebewijs blijft gehandhaafd. Inlevering Belgisch bankpapier, Belgisch bankpapier van ICO, 500, 1000 en 10.000 francs moet worden ingeleverd. (Zie de desbetreffende of- ficieele publicatie). voorbijgaande geestdrift, die haar bezieling slechts ontleent aan d'ë entroering van dit historisch oogen- bllk. In den laatsten harden oorlogs winter waren da'g aan dag. avond aan avond de kerken tot in de uiter ste hoeken gevuld en smeekte men eendrachtig: Paree Domine, Spaar Heer. spaar Uw volk. Er scheen een. geweldige opleving te zijn van het godsdienstig leven: talloozen warén tot bezinning en inkeer gekomen. Toen de nood ons bij de keel greep en gevaren ons van alle kanten be dreigden, zochten wij steun bij Hem, Die het eeuwig houvast is naast de wisselvalligheid van al het tijdelijke. Maar wij vergeten snel. Nu, .drie maanden na de bevrijding van het Duitsche juk, blijkt bij veien reeds wat hun beloften en voorne mens waard zijn. De vrede is vóór hen het sein geweest om hun vroe gere leven weer voort te zetten. Dui zenden jonge mannen hebben ln den oorlog hun leven veil gehad om de kracht van ons volk te schragen en zijn eer te redden. Doch den strijd, dien zij hebben gewonnen, dreigen onze meisjes te verliezen. Met hub eigen eer en gezondheid zetten zij ook de eer van het vaderland en do volksgezondheid op het spel. De be vrijding bracht ook de excessen dér vrijheid. Men heeft de remmen los gegooid; een ongebreidelde zucht tot genieten na de ontberingen der oor logsjaren. een opmerkelijke arbelds- schuwheid, een gevaarlijke losheid van zeden zijn even zoovele teeke nen, dat ons volk zijn evenwicht nog niet heeft gevonden. Overheids maatregelen kunnen hier weinig hel pen, maar wel een gezonde. Christe lijke overtuiging en een diepgaande geloofsbeleving. Minder nog dan in den oorlog kunnen wij ln den vrede het goddelijk houvast missen. Want in den oorlog voelden wij aan dén lijve, wat wij misten, terwijl nu de uiterlijke vrede en vrijheid ons ge makkelijker doen vergeten, dat de grond van den vrede ligt ln het hart en dat de ware vrijheid slechts ge vonden wordt in gebondenheid aan God. Van de tien melaatschen, die Christus had genezen, keerde slechts één een vreemdeling terug, om Hem te bedanken. En Christus vroeg: ..Zijn niet alle tien gereinigd? Waar zijn dan de negen anderen?" Wij zijn allen bevrijd van den druk van den bezetter. Wij verheugen on* allen over het einde van den oorlog en den eindelijk gekomen wereld vrede. Dat wij dan ook onzen plicht tot dankbaarheid niet vergeten en vasthouden ook nu aan Hem, Die ons heeft bevrijd, opdat niet ons het verwijt treffe. wanneer Christus vraagt „Waar zijn de anderen?" Bij een auto-ongeluk te Gorinchem is om het leven gekomen de zeereerw. pater L. Bleys^C.s.s.R.. in de illegale wereld bekend onder den schuilnaam Lodewijk. Pater Bleys was aalmoeze nier bij de Nederlandsche binnenland- sche strijdkrachten onder bevel van Prins Bernhard. Naar wij van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond verne- nen, kunnen de beide wcdsti-yden van het Nederlandsche hondselfMl tegen Denemarken, op 19 en 21 Augustus resp. in Aarhus en Kopen hagen, wegens transport moei lykhe- den niet doorgaan. Het koopen van. petroleumtoestel- len is slechts toegestaan op vergun ning, verstrekt dooi' de distributie diensten. Deze worden alleen ver leend aan bepaalde categorieën, die voorheen voor kolenkaarten voor kookdoelelnden in aanmerking kwa men en wel in de hieronder aange geven volgorde 1. Huisgezinnen met een baby van 015 maanden. 2. Hulsgezinnen bestaande uit meer dan 5 gezinsleden (de grootste gezinnen eerst). 3. Ernstige zieken, die aan de hand van een doktersattest kunnen aantoonen, dat zij lijdende zijn aan: suikerziekte, epen t.b.c., maagziek ten, galsteenen. 4. Huisgezinnen met meerdere kleine kinderen. 5. Zeer ouden van dagen (70 jaar en ouder). 6. Verder alle andere aanvragers. Binnen deze 6 groepen hebben gerecatrleerden, geevacueerden en bcmslachtoffers de voorkeur. De distributiediensten zullen plaatselijk bekend maken, wanneer aanvragen kunnen worden inge diend Men hoopt tegen het einde van September met de distributie te kunnen beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3