0p Java strijd gestaakt ONDERHANDELAARS REEDS NAAR JAPAN TERUG Vloot stoomt op naar Tokio NEDERLAND KOOPT IN AMERIKA Onze aanspraken op SCHADEVERGOEDING DE GAULLE NAAR V.S. V.S. willen bases in Pacific Mr. Steenberghe over de werkwijze van onze handelsmissie te Washington Gouverneur-generaal geëvacueerd Nederlanders vrij gelaten te Shanghai HAVENSTAKING GEËINDIGD TEGEN DE E.V.B. Verklaring van Mgr. W. Mutsaerts Het weer 69ste JAARGANG No. 23318 MAANDAG 20 AUGUSTUS Ï94g Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 MOEILIJKHEDEN IN HONGKONG? Zaterdag is te 's-Gravenhage in het gebouw van de Bijenkorf een R.A.F -tentoonstelling geopend. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren bij de opening aanwezig CHINA'S RAAD: Ontneem aan Japan oorlogssymbolen Luchtmacht naar indië Abonnementsprijs 30 cent per week E.V.B. onderwerpt zich Nota aan de groote mogendheden Regeering benoemt staatscommissie Schoen- en zoutindustrie herstelt zich 7800 ton zout NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Zondag is de Japansche delegatie onder leiding van Takasjiro Kawabe int Manilla aangekomen, waarna om 31 uur Manilla tijd de besprekingen over de formeele overgave van Japan begonnen. De besprekingen duurden voort tot diep in den nacht en werden hedenmorgen hervat. Tijdens de eerste zitting werd in het bijzon der het vraagstuk van de Japansche luchthavens en andere instal laties besproken als voorbereiding tot het binnentrekken van gene raal MacArthur en zijn troepen in Japan. Intusschen heeft de radio-omroep van Manilla een boodschap uit gezonden naar het Japansche hoofdkwartier, inhoudende, dat de Japansche afgevaardigden generaal Macarthur's hoofdkwartier hebben verlaten en zijn teruggekeerd naar Japan. Hun vertrek geschiedde om even dertien uur Japansche tijd d.i. 4 uur Greenwich-tijd. Generaal Macarthur zelf heeft de onderhandelaars niet ontvangen. Volgens den Australischen minister van Defensie kan men venvachten, dat Tokio binnen enkele dagen zal worden bezet, waarna daar de formeele overgave zal geschieden. De Japansche tegenstand in Mand- sjuerlje is gestaakt. Sovjet-parachu tisten hebben Charbin, Moekden en andere belangrijke steden bezet. Zon dag werden door het roode leger bijna 100.000 gevangenen gemaakt. Ook in Birma wordt de Japansche capitu latie spoedig verwacht. In het gebied van Wewak (Nieuw-Gulnea) zijn be sprekingen gaande tusschen Australi sche en Japansche officieren over de overgave der Japansche troepen. Wat de situatie in Hongkong be treft, dementeeren offlcieele Britsche kringen de berichten over een contro verse tusschen China en Engeland met betrekking tot de Japansche ca pitulatie in Hongkong. Amerikaan- sche krantenberichten hadden n.l gesproken over „een wedstrijd tus schen Engeland en China om de Ja pansche overgave in ontvangst te nemen." Hongkong ligt in het gebied, dat onder commando staat van Tsjang Kal Sjek. doch volgens offlcieele kringen in Londen heeft de generalis simus geen troepen daarheen ge stuurd. Generaal Okamoera, de Japansche bevelhebber m China, heeft, aldus U.P., In antwoord op drie boodschap pen van Tsjang Kal Sjek verklaard, dat hij zou gehoorzamen en dat hij Dinsdag een delegatie naar Tsjlnkiang In West-Hoenan zou zenden. PARIJS, 20 Aug. Un. Press) Gene raal De Gaulle is voornemens van daag met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bidault, naar de V.S. te vertrekken voor een ontmoeting met president Truman Washington. Een- der belangrijkste punten, die aldaar zullen worden besproken, is de toekomstige positie van Indo- Ohina als Fransche bezitting. Men verwacht, dat, indien aan Indo- Chlna de status van Dominions zal worden gegeven Frankrijk de toezeg ging zal krijgen, dat Indo-Ohina een integreerend deel van het Fransche Rijks zal blijven. Verder zal Frank- rUks behoefte aan voedsel en kolen worden besproken. Admiraal William F. Halsey heetf, naar Ass. Press meldt, vannacht met zijn Engelschen collega admiraal Bruce Fraser aan boord van het vlaggleschlp ,,Duke of York" gecon fereerd. De besprekingen liepen ver- moededelijk over het opstoomen naar Tokio waarmee de bezetting van Japan zal beginnen. De beide admi raals hebben niet bekend gemaakt, wat er is besproken, maar na de conferentie heeft admiraal Halsey per radio bekend gemaakt dat de bezetting het gemeenschappelijk werk der Geallieerden zal zijn. Sinds de ,,Duke of York" in deze wateren is verschenen door Haley met 300 .M. van Tokio aangegeven ver moedt men, dat de Engelschen van plan zijn ook hun oorlogsshepen naar Tokio op zal laten stoomen. Tevens is het hoogstwaarschijnlijk dat de kaninklijke Engelsche marine of andere Britsche strijdkrachten aan de landing op Japansche bodem zul len deelnemen. Intusschen wachten de gecombineerde vloten op de laat ste orders om de basis van Tokio te kunnen binnenvaren. WASHINGTON, 20 Aug. (U. P.). De subcommissie voor marine-aan gelegenheden van het Huis van Af gevaardigden der V. S. heeft aan het Huis aangeraden, dat de Ver. Staten het volledige zeggenschap moeten eischen over die eilanden In den Stillen Oceaan, waar Ameri- kaansche bases zijn gevestigd, onge acht het feit, dat vele daarvan ln het bezit zijn of gecontroleerd wor den door Nederland, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Portugal en Chili. Aan degenen, die zich daartegen zouden verzetten, kan geantwoord worden dat de ver liezen aan Amerikaansche men- schenlevens bij de bezetting van deze bases de wereld in hooge mate afhankelijk hebben gemaakt van de Ver. Staten in de handhaving van den vrede In den Peciflc en ln de geheele wereld. Mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter van de Economische, Financieele en Scheepvaart-missie van het Konink rijk der Nederlanden te Washington, heeft in een persconferentie het een en ander medegedeeld over de orga nisatie en werkwijze van de door hem geleide missie. En om nu maar eerst enkele con crete resultaten van het werk der missie te noemen. Tusschen medio Maart en 7 Juli van dit jaar werdëti veertig schepen, geladen met goede ren, waarvoor de Nederlandsche re geering aan de missie opdracht had verleend of die reeds voor de oprich yan de missie waren aangekocht Amerika en Canada verscheept fiOOOnnVaafeï 27 000 balen katoen, klln soja-boonen, 700.000 leer 1^V!u "Papler' '510-000 kilo leer, 1 mlllioen kilo tabak, 1.150.000 bushels tarwe. 12 mlllioen kilo rijst, 5 mlllioen kilo vet en 9.000 balen wol Voorts 47 millioen kilo voedergranen en veevoeder, 1 mlllioen kilo buik- spek, 400.000 paar schoenen, 70.000 kilo pindakaas en ook belangrijke hoeveelheden krantenpapier, rozijnen, gerst, oliën, gras- en klaverzaden, leer, dekens, ondergoed, vlsch, gecon denseerde melk levertraan, baby-voed- sel, enz., welke alle door bemldde- llrig van het Food Purchasing Bureau, een der belde aankoopbureaux van "e missie. -j ?et andere aankoopbureau, de eynerland Purchasing Commission, atte °-m- 180 pompen met bij- orende dieselmotoren, pijpleidin gen enz ter opheffing van de Inun daties, 3600 ton kunstmest, 6000 ton buk, 500 vrachtauto's en voorts klei ne hoeveelheden tractoren, schoof- binders, smalspoorlocomotieven, plat te wagens en kiepkarren en rails, autobanden, flets binnen- en bui tenbanden, 10.000 M3 gezaagd hout, 90.000 M3 Isolatieplaat, geneesmid delen enz. Beschouwt men deze cijfers, adus mr. Steenberghe, dan dient men er rekening mede te houden, dat ook in Amerika de markt zeer krap is. Zoo spoedig mogelijk zal ook de par ticuliere handel moeten worden in geschakeld. Een groot geluk Is, dat de Neder landsche regeering reeds vóór de in stelling der Combined Boards in 1941 begonnen is met het doen van aan- koopen. Men mag vertrouwen, dat de markt positie in de V. S. spoedig vooruit zal gaan, zij het voor het eene artikel sneller dan voor het andere. Sinds V.E.-day worden reeds regelmatig ar tikelen voor de markt vrijgegeven, en al zijn zij er dan nu nog niet direct, dit beteekent dan toch, dat mes ln Amerika verwacht, dat zij binnen en kele maanden volop aanwezig zullen zijn. Uit mr. Steenberghe's mededeelin- gen stippen wij verder nog aan, dat in de V. S. reeds tien schepen voor de Nederlandsche koopvaardij vloot in aanbouw zijn en dat hij naa den anderen kant verwacht, dat Amerika zeker toenemende belang stelling zal toonen voor hooge kwallteitsartikelen van de Neder landsche Industrie. De heer Steenberghe keert binnen kort naar Amerika terug, waar hij overeenkomstig zijn bereidverkla ring nog tot den zomer van 1946 onze missie zal lelden. (Foto Shaef-RiggiO-ABC) „De keizerlijke Japansche strijdkrachten op Java hebben van het hoofdkwartier het bevel staakt het vuren" ontvangen. De keizerlijke Japansche strijdkrachten zullen, zoolang dit itoodig is, de leiding in handen houden om de rust en de orde te verzekeren", aldus deelde het onder Japansche controle staande radiostation te Batavia heden mede. Reuters correspondent te Tsjoeng- king meldt: Naar luit.-generaal We- demeyer, de Amerikaansche com mandant in China, heden bekend heeft gemaakt, is een medisdhe eenheid per parachute neergelaten in een krijgsgevangenkamp 100 mijl ten Noorden van Moekden in Man- sjoervje. Onder de vele hooge geallieerde officieren en bestuursambtenaren bevond zich ook de gouverneur- generaal Jhr. Tjarda van Starkcn- borgh Stathouwer, die, naar Ken ter meldt, op speciaal verzoek van Koningin Wilhelndna uit Mau- sjoerye geëvacueerd wordt. De medici ondervonden geen tegen stand van de Japanners en vonden de omstandigheden veel beter dan zij hadden verwacht. Volgens mededeeling van den Zwit- serschen zaakgelastigde te Sjanghai aan het BTltsche ministerie van Bui- tenlanasche Zaken zijn op 15 Augus tus j.l. Britsche, Amerikaansche en Nederlandsche geïnterneerden in het gebied van Sjanghai door de Japan ners vrijgelaten. Hierbij zijn ongeveer 6000 bungeus van Engeland en de dominions en een kleine duizend Amerikaansche en Nederlandsche onderdanen betrokken. Door gebrek aan behuizing moeten zjiji ln kampen verblijven, totdat de geallieerde troe pen zullen zjjn aangekomen. Bijzon derheden omtrent den persoonlijken welstand van die geïnterneerden zijn nog niet hekend. De regeerlngsvoorllchtingsdienBt te Londen deelt mede, dat terstond na het bekend warden van het bericht der capitulatie van Japan dpor onze regeering de noodige stappen zijn gedaan bij de regeeringen van ae landen welker strijdkrachten in de onmiddellijke omgeving van Neder- Chineesche experts, die het Ja pansche karakter jarenlang heb ben bestudeerd, zijn eenparig van oordeel dat de capitulatie plechtigheid vergezeld behoort te gaan van de overgave der Samoe rai-zwaarden door de Japansche parlementaires. Een eeuwenoude symboliek is aan deze zwaarden verbonden en nauwkeurige xoaar- nemers der Japansche gebruiken zeggen dat niets een zoo grooten indruk o,p den Japanschen man in de Straat zal maken als een bioscoopjournaal, waarin de Ja pansche leiders hun Samoerai zwaarden aan generaal Mac Arthur afgeven. Een half-gods- dienstige ritus is aan hel sme den van de Samoerai-wapens ver bonden. De wapensmeden, die de zwaarden vervaardigen vormen een uitgelezen groep, die zichzelf moet reinigen en het vereischte ritueel bijwonen voor de vol tooiing van het zwaard. Ook het overhandigen van het Samoerai zwaard aan den Japanschen jon geling geschiedt met een traditio neel ceremonieel. Het gebruik wil, dat het zwaard nooit roordt afgenomen, behalve van dooden. (A.P.) y landsch-lndië aanwezig zijn, teneinde er voor zooveel noodig aan te herin neren, dat Nederland naar behcoren. dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan betreft. Tal van Nederlandsche leden der luchtmacht, die ln 1942 als laatsten Java verlieten, aullen mogelijk als eersten daarheen terugkeeren. Zijl wachten met ongeduld op de orders, die hen naar Java zullen doen terug keeren. De toekomstige verplaatsin gen zijn afhankelijk van de beslis singen, die betrekking' hebben op de herzieningen van de bevelvoering in de Stille Zuidzee. Het werk in de Rotterdamsche haven is hedenmorgen op de oude voorwaarden hervat. De sterke antipathie, welke de geheele bevolking tegen deze sta king gevoelde en de concentratie van troei>en jn, Rotterdam, „waar door het wel eens kon gebeuren, dat de hel boven de stakers zou losbre ken", naar de voorzitter, de heer A. v. d. Berg, in een bijeenkomst van de E.V.B. mededeelde, waren voor de E.V.B. even zoovele motie ven de staking op te heffen. De scheepvaartvereeniging „Zuid" heeft toegezegd, dat iedereen weer aan den slag kan gaan. In een brief aan deze organisa tie heeft het bestuur der Een heidsvakbeweging medegedeeld, dat het bereid is, zich aan de re gelen van het spel en aan de uit spraak van den Rijksbemiddelaar te onderwerpen. De Bisschop van 's-Her togen bosch, Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Muts aerts, heeft er op aangedrongen zon der aanzelen stelling te nemen te gen het communisme, met name ook tegen de Eenheidsvakbeweging. Dit verklaarde Mgr. tijdens een in het sportpark te Tilburg door de R.K. Arbeidersbeweging belegd „Feest van den Arbeid", waar ook de minister president aanwezig was. Deze laatste beklemtoonde, dat de arbeid een stuk is van ons geestelijk leven en deed een beroep op allen eendrachtig sa men te werken in het belang van ons geteisterd vaderland. In een gehucht bj| Maasniel sloe gen kinderen roet een bijl op een granaat, die daardoor ontplofte. Twee jongens van 12 jaar werden ge dood, een moeder met twee kleine kinderen zwaar gewond. De algemeene weerstoestand ver andert slechts zeer langzaam. Verwachtlg: half tot zwaar be wolkt, Iets warmer, aanvankelijk ln het Noorden hier en daar eenl- ge regen, overigens overwegend droog. Zwakke wind. Zon onder: 20.55. Maan: 19.33—2.27. Zon op: 6.33. De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de regeeringen van de V.S., Groot-Brittannië, Sovjet- Rusland en Frankrijk, waarin de Ne derlandsche aanspraak op schadever goeding van Duitschland formeel naar voren wordt gebracht. De nota herhaalt het eerder gedane verzoek om zoo spoedig mogelijk re stitutie van door de Duitschers uit Nederland gestolen eigendommen, die als zoodanig kenbaar zijn. hetzij die eigendommen in Duitschland of elders gevonden worden. De nota zegt, dat de Nederlandsche regeering den onbevredigenden toestand, die nog steeds en zonder noodzaak of recht vaardiging t.a.v. vele gestolen goede ren, van levend vee en andere Neder landsche activa heerscht, niet kan aanvaarden. Deze goederen zijn nog niet vrijgegeven door de militaire autoriteiten in Duitschland. In de tweede plaats maakt de Nederlandsche regeering aanspraak op een eerlijk en rechtvaardig aandeel, waarbij reke ning wordt ghouden met de bijzon dere positie van Nederland, wat alle Duitsche binnenlandsche en buiten landsche activa betreft, welke voor herstelbetaling zullen worden aange wend. Voorts herhaalt de Nederlandsche regeering, dat zij het recht voorbe houdt aanspraak te maken op aan grenzend Pruisisch grondgebied, in dien zin, dat Nederland compensatie kan verkrijgen voor den Duitschen overval. De nota roept vervolgens in her innering, dat niet het oog op de be wezen diensten en de zware verliezen, welke de Nederlandsche koopvaardij vloot gedurende den oorlog heeft ge leden, de Nederlandsche regeering aan spraak maakt op een eerlijk en recht vaardig aandeel van alle schepen, die Duitschland zal overgeven. De nota legt den nadruk op de mate van de verwoesting, welke door den oorlog Is veroorzaakt, en vervolgt met te zeggen, dat meer dan 8 pet. van den bouwgrond van ons land onder water is gezet en dat meer dan 2 pet. braak heeft gelegen met het oog op den aanleg van versterkte zónes. mij nenvelden en vliegvelden door de I Duitschers, 0 pet. is bovendien on bruikbaar gemaakt voor onmiddellijk gebruik door de militaire operaties. De rageeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat, hoewel de regee ring het vraagstuk der annexatie nog niet rijp acht voor het doen van een voorstel, zij wel een zake lijk onderzoek wil ;doen Instellen naar de verschillende aspecten daarvan. Bij dit onderzoek zal ln de eerste plaats de vraag wórden gesteld of annexatie moreel geoor loofd, juridisch rechtmatig en po litiek verantwoord zou zijn. Voorts of zij doelmatig en uitvoerbaar ls en hoe groot een eventueel te an- nexeeren gebied zou moeten zijn. Een staatscommissie, samengesteld uit personen op gronden van be kwaamheid en lntegrlteti, zal „op korten termijn de regeering een duidelijk omlijnd, zakelijk en zede lijk gefundeerd voorstel moeten doen. De schoenindustrie begint zich weer eonlgermate te herstellen, stil gelegde bedrijven zijn thans weer in geschakeld en helpen er aan mede een maandproductle van 350.000 paar te bereiken. De grondstoffen voorzie ning wordt iets beter, dank zij de Importen. De hulpstoffen voorziening en het personeelsvraagstuk baren eöhter nog groote zorgen. Er wordt hard aan gewerkt de 1800 ton kolen, welke het Rijkskolen- bureau maandelijks voor de zout industrie te Hengelo beschikbaar kan stellen, ae plaats van bestem ming te doen bereiken. Hierdoor zullen maandelijks 7800 ton zout kunnen worden gewonnen, bestemd voor industrie en huishoudelijk ge bruik. Tevens wordt er nog zout ge ïmporteerd. Het ls die bedoeling zoo spoedig mogelijk het zoutrantsoen te verhoogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1