Huize „Kareol" heropend ilk onzer medemerkers B HET IS VANZELFSPREKEND VERMAAT'S moderne bakkerijen Herstellingsoord voor oud-illegalen ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DeGruyter INSTITUUT ANDRIESSE LOEMENMAGAZIJN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 PAGINA 2 Eerste plechtige K. H. Missen Waarom zoo weinig AARDAPPELEN? Haarlems nationale feestdag Sport in en om Haarlem vóór 28 Augustus a.s. Wilt U de schade ook vóór dien datum aan ons opgeven? Oorlogsschade aan huizen Loonen in de zuivelindustrie Officieele Publicaties besteedt de grootste zorg aan de behandeling Uwer levensmiddelen \beter VERZORGDE waar INKOOP BOEKEN „DE PRIVé-SECRETARESSE" N.V. DE KENNEMER BAHKVEREENIGiNG penn. =13 cent Middenstandscursus Kon. Erk. PITMANSCHOOL opl. SECRETARESSE Stadsschouwburg INDISCHE DANSEN Indra Kamadjojo iiekeNiuïg-couiiaivt STAATSPRAKTLJKDIPE. en AKTE M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN VOOR BLOEMEN EUN'S Temidden van een prachtige om geving ligt in Aerdenliout Huize „Kareol" verscholen. Alleen het torentje, dat trotsoh oprankt, is reeds van verre te zien. Zilveren klokslagen kondigeer» Zaterdag middag aan, dat er in dit lustoord iets plechtigs zou geschieden. „Ka- recl", waarin eerst onze soldaten van 1940 verpleegd werden, zou nu heropend worden als herstellings oord voor degenen, die t' dens den Duitschen bezettingstijd illegaal gewerkt en gestreden hadden. Om 3 uur verzamelden zich de .gasten in de aula van het gebouw. Onder de autoriteiten zagen wij- majoor van Heerde, als vertegenwoor diger van Z.K.H. Prins B'ernhard Z. Exc. W. Drees, minister van So ciale zaken, als vertegenwoordiger van de regeering; lt.-kol. Clark, aly representant van de Canadian Army; generaal Koot, van de Ned. Strijd krachten. jhr. van de Brandele, rit meester Fahud ere Mortagnes, majoor tlx. C'. Krijgsman, van het Militair Ge zag; verder de burgemeesters van Am- sterfiam, Haarlem, Bloemendaal en Heemstede; den heer J. van Weizen, voorzitter van het comité 19401945, en vele anderen. Op uitnoodiging van den heer A. van Biel, voorzitter van de Stichting Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers', die een inleidend woord sprak en een xiit- eenzettlng hield over de totstand koming van „Kareol" als sanatorium, verrichtte minister Drees de opening. Spr. zéide o.a., dat wij allen verplicht zijn, degenen die tijdens de be zettingsjaren zich aan het onder- grondsche werk hebben gewijd er» die nu een speciale zorg behoeven, te helpen en te ondersteunen, zoodat zij na verloop van tyd weer in het nc-rmale maatschappelijke leven kun nen worden opgenomen. Na zijn toespraak metselde de minister een oorkonde in. Vervolgens richtte lt.- kol. Clark het woord tct de aanwe zigen. Hij zeide, dat de Nederlandsche c.ndergrondsche werkers een belang rijk aandeel gehad hebben in de overwinning van de geallieerden. „Gij moogt als goede vaderlanders nooit vergeten, wat deze mannen gedaan hebben." Tot slot volgde een rondgang door het gebouw onder leiding van de ar chitecten. die onmiddellijk na de be vrijding de restauratie van „Karooi". waarin den laatsten tijd Duitsche solcfaten gehuisd hadden, ter hand hadden genomen. In de St. Joseph-kerk aan de Jansstraat droeg Zondagmorgen Dom. Otto de Nobel O.S.B., een bekeer ling, zijn eerste plechtige H. Mis op. Hierby verleenden assistentie Deken J. C- W. v. d. Wiel als présbyter- assistens, kapelaan Roozenburg als diaken, pater Van Tijn G.S.B., even eens een bekeerling, als sub-diakep. Het zangkoor voerde een mis van Alb. de Klerk uit. speciaal voor dit feest gecomponeerd. In het parochie huis werd een zeer urdk bezochte receptie gehouden. In de kerk van O. L. Vrouw He melvaart te Heemstede was Zater dag de blijde incomste plaats van pater Stephanus B'rink S.S.C.C. De neomist werd door pastoor A. F. C. van Noort toegesproken, waarna een plechtig lof werd gecelebreerd. Gisteren droeg pater Brink zijn eerste plechtige H. Mis op met as sistentie van zijn broer, pater W. Brink van dezelfde orde als diaken, prof. v. d. Linden, leeraar aan het Seminarie Hageveld, sub-diaken. Pastoor A. F. van Noort fungeerde als presbyter-assistens. Ceremonia- rus was kapelaan Schuttelaar. Pa ter w. Brink hield de feestpredika tie. Het zangkoor voerde de „Missa Eucharistica" van Perosl uit. Een danklof was het waardig slot van ■^ezen feestdag. Vterdagavond werd in de paro- van Vijfhuizen de weleerw. pa ter Witteman M.S.C., die op 10 Aug. de H. Priesterwijding had ontvangen in het klooster te Stein, feestelijk ingehaald. Bij den ingang van de kerjt sprak pastoor A. van E'eiinen Öén neomist toe, waarna een "kort •of werd gehouden. Zondag droeg •ater Witteman zijn eerste plechtige *1. Mis op, waarbij presbyter-assis tens was de zeeieerw. heer H. v. Waarden. Als diaken fungeerde ka pelaan J. Witteman, heerbroer van Jlen neomist, als sub-diaken rector w. Witteman. Kapelaan J. Witte man hield de feestpredikatie. Des avonds was er een plechtig danklof. Ook de parochie van de H.H. Eli sabeth en Barbara heeft een neomist mogen begroeten, namelijk' den wel eerw. heer S, v. Gastele. Zondag droeg hij een plechtige H. Mis op, met assistentie van pastoor A. W. J. Luhn als presbyter-assistens, kape laan W. v. Gastele als diaken cn kapelaan J. Stüadegaard als subdia ken. Des middags werd een plechtig Lof gecelebreerd. VAN HET WITTE DOEK Deze week zijn de speelfilms ln de Haarlemsche bioscopen geprolon geerd. Wel een bewijs, dat „Zij, die wij vereeren" In Rembrandt en Ci nema Palace en „Het begon met Eva" in het Frans Hals Theater in den smaak gevallen zijn bij het filmllevende publiek. Het zijn dan ook inderdaad rolprenten, die de moeite van het lang in de rij staan voor kaartjes, wel waard zijn. In het Luxortheater zal een nieu we serie actualiteiten worden ver toond. HOOFDACTE-EXAMENS HAARLEM, 18 Augustus. Geslaagd voor hoofdacte-examen A: de hee- ren G. R. Klumper, Haarlem en A. Groenendijk, Vijfhuizen. Afgewezen 5 candidaten. Voor B slaagden de heeren G. R. Klumper, Haarlem, J, J. van der Hoogen en L. van de Tillaar te Ben- nebroek. Afgewezen 4 candidaten. JUBILEUM BIJ P.T.T. De heer P. J. A. Molenkamp, kan toorhouder P.T.T. te Santpoort (dorp), zal 1 September den dag herdenken, dat hii 25 jaar ln func tie ls bij de posterijen. Hedenavond. Maandag om 8 uur zal de organist Feike Asma ln de groote, of Sint Bavo-kerk een orgel concert geven, waarop bij werken ten gehoore zal brengen van Bacil, Handel, Karg, Elert, Andriessen en Asma. Morgen, Dinsdag, viert de heer P. J. Visser, monteur bij de N V. Technische maatschappij Heringa en Wuthrich, afd. bliksembeveiliging, zijn 25-jarig jubileum. De heer B. Mhcliielse, hoofd van de R.K Lagere Land- en Tuinbouw school te Beverwijk, is ln gelijke functie benoemd aan de R.K. Lagere Land- en Tuinbouwschool te Roelof- arendsveen, De laatste dagen van de vorige week waren er in Haarlem en om geving vrijwel geen aardappelen te krijgen. De oorzaak van dit tekort moet volgens de V.B.N.A. gezocht worden in het feit, dat een groot ge deelte van de aardappelen uit Zee land en de Zuid-Hollandsehe eilan den komt. Door de inundatie in deze streken is de aanvoer beneden normaal. Ook de overgang van de vroege naar middelvroege aardappelen veroorzaakt schaarschte, terwijl het transport eveneens veel bezwaren op levert. Zoo moeten b.v. de aardappe len uit Zeeland per spoor over Nij megen worden aangevoerd. Met man en macht wordt er aan gewerkt om weer tijdig op de bonnen aardappelen af te leveren. De V.B.N.A. vertrouwt, dat de groote moeilijkheden al achter den rug zijn. DANKBAARHEID VAN VENRAY In de Pinksterdagen van dit jaar, toen de meeste inwoners van Venray pas waren teruggekeerd in het zwaar gehavende stadje, hebben zij op de puinhoopen van het uitgebrande klooster ..Jeruzalem" het gemeen- shapsspel ,,De mensch Hioob" opge voerd, van pater Jaca Schreurs. Het dankbare Venray wil nu zijn pleeg ouders Zaterdag vergasten met een opvoering van dit spel op de ruïnes van het voormalige Deutsche Neder- haus in het Frederikspark. naar de missie De zeereerw. pater W. van Eijk te Beverwijk, tijdelijk assistent te Heemskerk, is benoemd tot- missio naris in het, apostolisch Vicariaat Docala in West-Cameroen, W.-Afrika. Binnen enkele maanden hoopt hij te vertrekken. i ZUIVERING SPOORWEG PERSONEEL De zuivering van het spoorweg personeel berust, op machtiging van de regeering, geheel bij den presi dent-directeur der Nederlandsche Spoorwegen. De reeds eerder door het M. G. ingestelde adviescommissies zijn of worden opgeheven. Voor den gecostumeerden optocht, welke 1 September a.s. te Haarlem gehouden zal worden, bestaat groote belangstelling." Het organiseerende comité heeft daarom besloten een wedstrijd aan dezen optocht te ver binden. Herman Moerkerk zal een jury vormen. Als prijzen zijn ver scheidene medailles met een afbeel ding van de Koningin ter beschikking. De inschrijving voor deelneming staat open tot en met Donderdag 23 Aug. aan de volgende adressen: Van El- linkhuyzen, Anegang, van 1012 en van 24 uur, en J. van der Linden, Kleine Houtstraat 8, uitsluitend tus- schen 5 en 7 uur 's avonds. Het Ijmuldensche Stormvogels, flat met een ploeg' vaii meerendeels jeug dige, veelbelovende spelers aan zijn wederopbouw werkt, speelt het a.s'. seizoen zijn thuiswedstrijden voor le en 2© elftal op het E.D.O.-terrein ln Haarlem-N. „Hillegom" herdenkt a.s. Zondag 26 Augustus haar zilveren jubileum. Het volgende Jubileum-tournooi zal worden verspeeld: om 1.30 uur Hil legomT.Y.B.B.; 2.45 uur Lisse V.V.S.B'. en om 4 uur de finale. Het tournool om den zilveren „Waller"-Beker, georganiseerd door de B.V.C. „Bloemendaal", is vastgesteld op 9 September a.s. Behalve door de organiseerende vereeniging wordt meegedongie'n door H.F.C., Schoten en Hillegom. A.s. Woensoag, 22 Augustus, speelt Blauw-Wit te Hoofddorp op het E.T.O.-terrein tegen een Haarlem mermeer-elftal; de wedstrijd begint om 7 uur. Voor het Honkbal-kampioenschap der le klasse speelden H.H.C. en Scho ten Zondag een beslissingswedstrijd op het E'.D.O.-terrein. Schoten won met 94 en behaalde den eere-titel. De R.K.S.V. „Velsen", een mélange van het oude Santpoort en O.I.V., is Zondag in het Ncorder Sportpark in actie gekomen tegen E.D.O. I. Het is voor de elftal-commissie van de com binatie onbetwist een zeer lastige taak om uit het beschikbare mate riaal een goed elftal samen te stel len. De aanvankelijke opstelling vol deed, althans wat het verdedigend gedeelte betreft, ln de eerste helft hoogst ma tig,wat in de cijfers 61 wel duidelijk 'tot uitdrukking k,wam. Toen na de rust de gebrs. Nijssen het backpaar vormden, de midden- lrnie haar verdedigende taak liet varen en een kleine verarrdering ln den aanval was aangebracht, kwam er meer gang in de ploeg, getuige ook de cijfers 64. Slechts de rechts- binnenplaats vereischt nog een be tere bezetting, waarna men tot een eenheid komt, die met wat oefening haar- weg wel zal vinden. E.D.O., dat Henk Schijvenaar weer ln haar gelederen had en met haar volledig competitie-team een nieuwe ^speelwijze heeft ingevoerd en het 'oude „short-passing" wil laten varen, is vlot voor den dag gekomen. Echter zal zij tegen krachtiger tegenstan ders dan Velsen de a cel treffendheid van het nieuwe systeem moeten be wijzen. Mogelijk a.s. Donderdagavond tegen R.C.H. Overigens aanschouwde het talrijke publiek een onderhoudenden wed strijd, die zjjn hoogtepunt bereikte, toen „Velsen" met zooveel vaart op den aohterstand inliep (6—4), G.en.-ma.Joor dr. v. d. Roemer, in specteur Geneeskundigen Dienst van den Kon. Landmacht, is in den ouderdom van 58 jaar, te Den Haag plotseling overleden. Laan Copes van Cattenburch 2 's-Gravenhage Wij maken getroffen ver zekerden erop attent, dat oorlogs- en bezetfings- schaden aangemeld moeten zijn bij de plaatselijke Schade- Enquête-Commissies. Het departement van ©penbare Werken deelt mede: Daar het ge brek aan woonruimte ontstellend groot is, moeten alle middelen te baat worden genomen, om daarin zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen. Vele huizen zijn bescha digd en kunnen met behulp van betrekkelijk eenvoudige middelen bij gebruik van een minimum aan ma teriaal worden hersteld of voorloopig worden hersteld. Het spreekt van zelf, dat alles moet worden gedaan, om deze panden weer bewoonbaar te maken. De overheid heeft daar om een financieele en technische regeling ontworpen, waarbij het mo gelijk is, de door oorlogsschade ge troffen woningen te herstellen, ter wijl gemaakte kosten vo'or 75 pet. dadelijk worden vergoed. Zij, die de resteerende 25 pet. moeilijk uit eigen middelen kunnen financieren, kun nen zelfs onmiddellijk de volle 100 pet. vergoed krijgen. Hulseige naren, die nalatig zijn in het aan brengen van de noodige herstellin gen in de door oorlogsgeweld ge troffen huizen, kunnen hiertoe wor den gedwongen. Huurders van hul zen en andere belanghebbenden kunnen verzoeken, de reparaties desnoods tegen den wil van de huis eigenaren te doen aanbrengen. Voor nadere bijzonderheden zie men de officieele publicatie, welke ln dit blad zal worden afgedrukt. Het College van Rijksbemiddelaars heeft allen werkgevers in de zuivel industrie en in het melkinrichtings- bedrijf, met uitzondering van die in de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, vergunning verleend, de loonen van hun werknemers, zooals deze golden op 31 October 1942, te verhoogen met f '6.— per week. Om trent de verhooging der loonen ln de drie groote steden is het overleg nog gaande. Aanmeldingen Marva's gesloten Het ministerie van Marine maakt bekend, dat met ingang van 16 Aug. 1945 geen aanmeldingen voor de marine-vrouwenafdeeling schriftelijk of mondeling meer in behandeling zullen worden genomen, in verband met het groote aantal aanmeldingen, dat reeds heeft plaats gehad. Aanmeldingen welke voor den ge noemden datum plaats vonden, zul len nog worden afgehandeld. INLEVERING BRANDSTOFFFN- BONNEN 43 EN 44 De bonnen 43 B.V. en 44 b.v. van de brandst off enkaart ,,T 509" kunnen de bandelaren in bet geheele land met uitzondering van Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en het be neden den Rijn gelegen gebied van Gelderland dagelijks in elk kwan tum tot en met 3 Sept. a.s. bij de plaatselijke distributiediensten in wisselen tegen aanvullingstoewijzin gen. Deze aanvullingstoewijzingen, geldig tot en met 11 Sept. '45, die nen de bandelaren in hun eigen belang, onmiddellijk na ontvangst, doch uiterlijk 11 Sept. in te leveren bij, of per aangeteekend sichrijven opf te zenden aan de brandstoffen- commissie, waaronder zij ressorteeren. Dit aangeteekend schrijven moet eveneens uiterlijk 11 Sept. a.s. in het bezit van de brandstoffencommissie zijn. Zij ontvangen van het bureau dezer commissie een ontvangstbewijs ren tegelijkertijd of later aanwijzingen omtrent hun bevoorrading, of zoo zij reeds geheel of gedeeltelijk bevoor raad zijn, aanwijzing omtrent de mogelijkheid van aflevering op van hun afnemers ontvangen bonnen. Zonder deze laatste aanwijzing mo gen zij niet tot afleveren overgaan. Slijters dienen de van hun klanten ingenomen bonnen in te leveren bij hun leverancier-handelaar en worden op deze bonnen door dezen laatste naar verhouding van den eigen aan voer bevoorraad. De klantenbinding blijft tot nader order gehandhaafd, zoodat geen bonnen van niet inge schreven klanten mogen worden aan genomen, tenzij het betreft nieuw gevestigden of jonggehuwden. Deze afnemers kunnen evenals klanten van inmiddels opgeheven brandstof- fei^aken alsnog worden ingeschreven. Handelaren en slijters zijn verplicht voor de door hen van hun klanten ingenomen bonnen ontvangstbewijzen af te geven, waarop firmanaam en adres van den handelaar of slijter, naam, voorletters en adres van den afnemer, het aantal ingenomen bon nen en de datum van inneming worden vermeld. Handelaren en slij ters zijn gehouden de door het Rijks- kolenbureau voorgeschreven admini stratie te voeren, waartoe o.a. behoort het voeren van een bonnenadmini- stratie in het klantenbonnenregieter. De groothandel is, of wordt, bij leve ring van de mijn administratief door den betrokken districtsadviseur in geschakeld en ontvangt dienaangaan de van dezen functionaris bericht. In de noordelijke provincies was bon ,,43 B. V." reeds eerder aangewezen voor het betrekken van turf en van de op dezen bon verkregen aanvul lingstoewijzingen is door de distribu tiediensten een hoek afgeknipt. Deze aanvullingstoewijzingen worden door de brandstoffen-commissies niet ge accepteerd,. doch dienen aan de sectie turf te Assen te worden opgezonden. De in het bovenstaande aan groot handelaren, handelaren en slijters opgelegde verplichtingen zijn voor waarden, verbonden aan de hun ver leende vergunning tot het afleveren van vaste brandstoffen. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waam. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schliehting vXOOALS STEE Os 1 P. v. Akkeren - Haarlemsch Boekhuis Zi|lsiraai 89 verzoekt aanbieding van groote en kleine collecties BOEKEN. Volledige BOEKENVERZAMELINGEN wor den eveneens door mij gekocht. KINDERBOEKEN, ROMANS en WETENSCHAPPELIJKE WERKEN heb ben heden mijn speciale aandacht voor aankoop. HAARLEMS TOONEEL ENSEMBLE Tooneelvoprstelling op Vrijdag 24 Augustas 1945 in den STADSSCHOUWBURG Blijspel in 3 bedr. door A. den Hertog. Aanvang 7% u. Prijzen der plaatsen 1.t/m 2.5Ö, inclus. belasting. Voorverkoop: H. v. Leeuwen, Brouwerskade 75; W. Duineveld, Molukkenstraat 22: P. J. Lubbers, Amsterdamschevaart 246. Netto-öpbrengst ten bate van „Kareol" Stichting 19401945, Aerdenliout. Wij kunnen nog niet zo als wy wil len, maar doen ons best om U zoveel mo gelijk tevre den te stellen Onze prijzen zijn nog als alt i j d Groote Houtstraat 21 Haarlem opl. examen 1946 Wilhelminastr, 47 - Haarlem Typen - Steno - Talen Boekhouden - Hand.corr. aanvang cursus Sept. a.s. Dagelijks inschrijving Spreekuren: 1012, 2—4, 79 Donderd. 23 Aug. 7.45 u. Haarl. Kunstenaars Sociëteit gedanst en toegelicht door Prijzen: ƒ0.85 tot ƒ2.85 (alles inb.). Voorverkoop vanaf Dinsdag 103 uur. HOUTPLEIN 8 HAARLEM September aanvang van de opleiding voor Prospectussen en inl. bij den secretaris voor Haarlem: Mr. K. van Griffen Wilhelminastraat 66 Haarlem Telefoon 16637 S.P.D. 1943: 16 geslaagden GIERSTRAAT 75, HAARLEM dat het U beter bevalt Vermaat's brood thuis gebracht te krijgen, dan zelf brood te halen in den buurtwinkel. De tijd dien U daardoor be spaart, kunt U nuttiger besteden, de gelds waarde daarvan vergroot ons nationaal bezit. Behalve dat U tijd spaart, en dus geld spaaiL ontvangt U het beste brood dat er te Haarlem en omgeving wordt gebakken. Het kost, thuis gebracht, W*t'5- Per groot brood; U kunt er 24 tot 26 normale bote hammen van snijden. PAUL KRl'CKKKADE 31 TELEF. 11496 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2