Pronk wint in recordtijd Churchill's sombere rede Verworden jeugd Katholieken herdenken Newman Congres te Windsor Dank zij rivaliteit Bakker-v. d. Voort uitgesloten Den Helder Meldt u voor de Het communisme in Oost-Europa MEMORANDUM Meubelveilingen onder controle MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 PAGINA 3 Atletiekwedstrijden stelden teleur Tooneelspelers worden Doelmatige noodwoningen Benoemingen in het Bisdom Haarlem een doode stad? Canadeezen verzorgen autobusdienst J. A. M. Bruineman f De B.S. gaat voor! Verdeeling van MOTORVOERTUIGEN Polens Westgrens Uranium in den Congo Over beleid der regeering te Londen SNELLE HULP dubbele hulp RegeeringsvHegdienst ingesteld R.K. Universiteit te Nijmegen Aardappelbonnen langer geldig Een doosje lucifers per 4 weken (Ongecorrigeerd) AMSTERDAM, 19 Aug. Gezien den stayerswedstrljd vail vanmiddag belooft hef kampioenschap achter groote motoren een spannende ge beurtenis te worden. Er zijn thans drie renners die voor den titel in aanmerking, konten. Op de eerste plaats natuurlijk A an der Voort, ver volgens de jonge ster Pronk en ten slotte, zij het dan ook min of meer als outsider, Bakker, die zich aardig van zijn val en de daarop gevolgde Inzinking hersteld heeft. Dank zij dezen drie renners is de stayersfinaie van vandaag in het Amsterdamsche Stadion er een ge worden die men niet licht zal ver geten. pronk speelde er de eerste viool in. Hij maakte zich al spoe dig meester van de. eerste plaats en reed daar met zulk een vastberaden heid om ze niet meer af te staan, dat hij en passant het scherpe re cord over 10 K.M., dat sedert 1929 op naam van Schlebaum stond, met 11 seconden verbeterde. Intusscher. vochten achter hem Van der Voort en Bakker menig verbitterd robber tje om den voorrang, een duêl, waarbij de Heiloër uiteraard garen spon Pas twaalf ronden vóór het einde, toen Van der Voort eindelijk zijn aanval op de leidersplaats be gon, werd hij gedwongen den kop te verdedigen. Maar hjj deed het voortreffelijk, sloeg bij voorbaat elko hoop van den Utrechtenaar den bo dem in en zegevierde in fraaien stijl. Pronk heeft zijn belofte voor onze stayerswedstrijden weer eens waar gemaakt. Op de tweede plaats ein digde Van der Voort, op de derde Bakker en op de vierde Groene- wegen. Bij de amateurs won Bijster den sprint vóór Hijzeldoorn, Faanhof en Bontekoe, die alle drie 7 punten be haalden. Krever werd eerste in een afvalwedstrijd vóór Duyns. De ama teur-koppelwedstrijd over 24 K.M. was zeer levendig, hoewel er slecht afgelost werd. SlopSieveking be haalden de overwinning. Gerrit Schulte is er in geslaagd de Ronde van Beverwijk op zijn naam te zetten. Hij won deze vóór zijn trainingsmakker Steenbakkers. De Ruiter werd derde. Op één ronde volgden Verschueren, Seyen en Lake- man. Bij de amateurs werd Van Beek uit Oos'tzaan winnaar. Iji het buitenland Middelkamp heeft weer van zich doen spreken in een over twee rit ten van 100 K.M. verdeelden wed strijd te Middelkerke (België). Den eersten keer werd hij met 9 secon den achterstand derde achter Moe renhout. In den tweeden rit won hij op fraaie wijze. Pellenaers, die den eersten dag tiende werd, moest daarna uitvallen. Onze landgenoot Albert van Scbendel eindigde vijfde in den weg wedstrijd St. Tropez—Marseille. Tacca werd winnaar. De Zondag te Amsterdam geor ganiseerde. nationale atletiekwedstrij den die zouden gelden als officieus kampioenschap van Nederland zijn als zoodanig tegengevallen. Verschil lende athleten van naam. die wel had den ingeschreven, ontbraken op het appèl. Bovendien bleek ditmaal wel heel duidelijk, dat er veel te weinig gelegenheid tot oefenen is geweest, waardoor de prestaties tegenvielen. Op de 3000 meter gaf Lataster tot een ronde voor de finish Slijkhuis behoorlijk partij. Daarna kon ook hij het tempo van den recordhouder niet volgen zoodat hij nog met groot ver schil verloor. De 1500 meter was. door het ontbreken van De Ruyter. zonder moeite voor Van Olffen. De B-klasser P. Hessels uit Haarlem, vele malen bokskampioen van Nederland in- ban- tamgewicht. liep een verrassend goeden wedstrijd en werd eervol tweede. De verdere uitslagen waren weinig inte ressant De rugbymatch tusschen A.AC. en een vijftiental van het 308 Coy Pio neer C., welke ter afwisseling van het athletiekprogramma werd ge speeld. eindigde in een 24—3-overwin- ning voor A.A.C. SPORTSNIPPERS In Roelvinks vrijheids-t,ennis- tournooi, behaalde Rinkel een drie voudige zege: heeren-enkelspel. hoe ren dubbel (met Wilton) en ge mengd (met mevr. Blaise Terwindt). Mej. Van der Wal won het dames- enkelspel. In de returnmatch te Antwerpen heeft de Belgische korfbalploeg de Zuid Nederlandsche met 3—2 enkele minuten vóór tijd kunnen verslaan. Doordat het hoofdbestuur van den N. T. T. B. beslag heeft kunnen leggen op een partij ballen, kan de tafeltenniscompetitie voor geheel Nederland in October beginnen. Het begin van de Engelsehe voet balleague op Zaterdag 25 Aug. a.s. werdt bedreigd door de kwestie be treffende de salarieering van de profs. Deze weigeren n.l. te spelen, indien zij geen miniumvergoeding van 8 pond sterling per wedstrijd krijgen. Maandag a.s. zal hieromtrent worden vergaderd. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité zal op de eerst volgende jaarvergadering collectief aftreden. De Eereraad voor tooneel heeft de volgende uitspraak gedaan: Voor goed worden van eenlg op treden in het openbaar uitgesloten: Louis van Dommelen (Keuvel na Rienks), Piet Rienks (Keuvel voor van Dommelen), Ceesje Speenlioff (Klessebes). Willy Timrott. Voor 10 jaar moeten worden uitgesloten: K. Baars. J. Boezer, Adolf Bouwmeester, Philippe la Chapeile. Willy Dunsel man, Ellen Durieux, M. Duymaer van Twist, Minny Erfmann, Jacques de Haas, J. Hagèbond, A. van Hees, Han Koenig, Folkert Kramer, Jan Lamers, Jan Lemaire Sr., Tine Opscholtens, Tonny van Otterloo, Eduard-Palmers, Corry Roozendaal. Jean Stapelveld, Willem van der Veer, C. Veerhoff, Jules Verstraete, Jan C. de Vos Jr. Voor vijf jaar moeten worden uitge sloten Tón van Aalst. Gerard Arffous, Cecilia Bach. Tonny Bok. Joke Busch. Gusta ChrispijnMulder, H. Emrne- lot. Jaap Engelberts, Jo van Erp, Annie Frauenfelder, Jan Jaspers, Sheila Klarijs. Voor twee jaar: G. Alexander, Élly van Stekelenburg. Er zijn 600 noodwoningen, bestemd voor Walcheren, in ons land aange komen. Wanneer men deze alleraar digste huisjes ziet, kan men zich voorstellen, dat velen in de woning- arme groote steden wat graag zich zoo'n woninkje zouden zien toege wezen. Een woonkamer met tafel, 6 stoelen, buffet en haard, kast en aanreclit met gootsteen, ouderskamer met 2-persoons opklapbed en kast, twee slaapkamers met boven elkaar ingebouwde bedden (de bedden zijn van spring- en bovenmatrassen voor zien) en kasten. Voorts een schuur met kolenkist. De vloer in de huis kamer is belegd met houtgraniet. Ter plaatse zullen zij op betonnen regels en grondplaten worden gemonteerd. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft belast met de zielzorg in hotel „Rembrandt" te Noordwijk aan Zee, waar de Vrouw. Jeugdbe weging voor Kath. Actie kampen houdt en in de hotels „Belvédère", „Clarenwijck" en „Roozen" té Noordwijk aan Zee, waar de Bis schoppelijke Hulpactie de herstel lingsoorden heeft, den weleerw. heer P. J. van Steijn, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Willibrordus). Z. H. Exc. heeft verder benoemd tot rector te 's Gravenhage (Mater Dei) den weleerw. heer N. de Rooy, godsdienstleeraar aldaar. Vervolgens tot kapelaan te 's Gravenhage ('H. Fa- milie) den weleerw. heer B. A. Em- Baelkamp; tot kapelaan te Bever wijk (o. L. Vr. van Goeden Raad) den weleerw. heer Th. A. Tulen, die kapelaan was te Zierikzee. Ten slotte tot kapelaan te Ovezande den weleerw. heer J. j. Loerakker, die kapelaan was te Kethél. „Zal Den Helder een tweede Hel- levoetsluis worden?" Deze vraag staat op de gezichten van alle Den Heldenaren te lezen als zij doelloos door de straten van hun stad loo- pen, die inderdaad nu de marine weg is een doodsche stad is ge worden. Al van voor den oorlog stammen de moeilijkheden. Groote schepen als zware kruisers en slagschepen kunnen de haven niet gebruiken. Zij zou belangrijk uitgebreid moe ten worden. Kleiner materieel kan Den Helder we) als basis gebruiken. Volgens sommige strategen ligt het daarvoor zelfs zeer gunstig en alle Den Heldenaren zijn het vurig met deze theorie eens Minister De Booy heeft verklaard, dat de volksvertegenwoordiging be slissen moet. Maandag zal de verbinding tus schen Arnhem en Nijmegen worden hersteld met een autobusdienst, on derhouden met door Canadeesche chauffeurs bestuurde vrachtauto's waarin banken zijn geplaatst. Te Nijmegen is overleden de heer J. A. M. Bruineman, burgemeester van Druten De thans .overle-dene had voor de R. K. Staatspartij zitting in de Eerste Kamer. Au»- Leden van de B.S. genieten voorkeur bi) de formeering van de nieuwe Ne- derlandscheKrijgs- S macht. Maar... van i e d e r e n B. S. - er moeten de juiste gegevens worden verzameld om hem de beste plaats te geven in de nieuwe Krijgsmacht. Dat houdt op, want de toe loop is enorm. Bureaux met een grooten staf zijn bezig deze gegevens uit te zoeken. Dezer dagen zal een Koninklijk Be sluit verschijnen, waarbij een Regee- rings Directoraat voor Motorvoertui gen (R.D.M.) wordt ingesteld in ver band met de moeilijke omstandig heden waarin ons land zich bevindt tengevolge van het tekort aan mo torvoertuigen. Het R.D.M. nu stelt zich in de eerste plaatê voor zorg te dragen, dat voor de meest urgente gevallen auto's beschikbaar komen. Daartoe beschikt het over demogelijkheid, auto's, welke in het buitenland zijn aangekocht, overgenomen van geal lieerde legerinstanties en afkomstig zijn uit den oorlogsbuit, toe te wij zen en straks ook een herverdeeling toe te passen van de auto's, die vrij zullen komen, wanneer M. G. en B. S. zullen zijn ontbonden. Daar naast zal het R.D.M. zich in hoofd zaak beperken tot coördinatie der getroffen maatregelen en aangeven van de algemeene richtlijnen, (bijv. inzake het toekennen van rijvergun ningen). De thans aanwezige instan ties blijven bestaan. K (jzeii worden alleen afgege ven aan personen in het bezit van een rijvergunning. Zooals we reeds hebben gemeld, hield Churchill op 16 Augustus zijn eerste rede als leider van de oppo sitie in het Lagerhuis. We laten hier eenige letterlijke passages vol gen waarin Churchill de conferentie van Fotsdam behandelde, alsmede die welke slaan op Gost-Europa. Sprekend over Potsdam wees hij op het groote belang, van verant woordelijkheid, gelegd in handen van betrouwbare plaatselijke Duit- sche instanties. „Wjj kunnen onmo gelijk dulden, dat enorme massa's Duitschers verwachten door ons ge voed te zullen worden en ons zoo doende al te zeer binden." Churchill zeideve rheugd te zijn, dat het per manente secretariaat van den raad van ministers vabuitenalndsche zaken, die zich wijdt aan het bestu- deeren van de onmiddellijke proble men der geallieerden in Europa en Azië, gevestigd is in Londen. „Het is hoog tijd, dat Londen als oud ste, meest, getroffen en belangrijk ste hoofdstad der geallieerden eenige erkenning vond." Eveneens sprak hij zijn tevredenheid uit over het feit, dat het vertrek der Russi sche en Britsche troepen uit Perzië weldra tegemoet kan worden gezien. Hij waarschuwde het land tegen de veronderstelling dat de resultaten, van de conferentie geheel vrij waren van .teleurstelling en vrees voor de toekomst of dat de meest netelige problemen alle tot een oplossing waren gebracht. „Ik moet als myn meening te kennen geven, dat de voorloonige westelijke grens voor Polen, waar over men het eens werd, geen gun stig voorteeken voor de toekomst inhoudt, daar het een kwart van het voor landbouw geschikte land van Duitschland omvat. Wij Men zou het niet voor mogelijk houden, dat in een geciviliseerden staat als de onze, opgeschoten jongens op straat een man over vallen, hem zijn portefeuille en zijn schoenen ontnemen en er dan vandoor gaan. Ein toch heeft zoo'n roofoverval, die meer dan welk betoog ook, de verwording van onze opgroeiende jeugd de monstreert, zich deze week in Den Haag afgespeeld. Een hulp agent wist echter een der jon gens te grijpen en nog in den loop van den nacht konden ook zijn vier rotgenooten achter slot en grendel worden gezet. Het ge- stolene is teruggevonden. „De inenscliheid heeft dien geest van waarheidsliefde en oprechtheid noodlg, welke zoo heeft geschitterd in het leven en liet werk van Kar dinaal Newman." Aldus Z. H. Exc. Mgr. dr. Griffin, aartsbisschop vaii Westminster, ln de feestpredikatie tijdens het Lof, waar mede de eerste dag werd besloten van het te Windsor ill Bershire (En geland) gehouden Kardinaal New- man-eongres, ter herdenking van het lelt, dat honderd jaar geleden New man tot de Katholieke Kerk over- Ring- Aan dit Congres, dat Zondag ge opend werd in het Beaumont-college in het oude Windsor, nemen verte genwoordigers deel van het Engelsehe Katholieke leven in al zijn aspecten en vertegenwoordigers van Frankrijk, Spanje, Nederland, Poien, Luxemburg en België. Afgevaardigden uit Por tugal en Zwitserland worden nog verwacht, aldus Reuter. De Britsche Dominions en de Vereenigde Staten zijn eveneens vertegenwoordigd. Het Congres werd geopend met een pontificale Hoogmis, welke werd op gedragen door den Bisschop van Portsmouth. Onder de aanwezigen waren de Aartsbisschop van Bombay en de hulpbisschop van Madrid, Mgr. Alealé. De Aartsbisschop van West minster las in de openingsvergade ring een telegram voor, dat hij had gezonden aan Z. H. Paus Pius XII. Monseigneur Griffin zeide, dat hij in het bijzonder den Bisschop van Ma drid er dankbaar voor was, dat hij zijn coadjutor had toegestaan tegelijk met al dé andere afgevaardigden van Spanje het Congres bij te wonen. BRUSSEL, 16 Aug. (A.N.P.-Aneta). Het blad „La Meuse" te Luik schrijft, dat de Belgische Congo verreweg de voornaamste leverancier van uranium is. Er zijn maatregelen getroffen om de productie van dit metaal te verze keren. Dit brengt de Belgische regee ring in een eigenaardige positie. Het schijnt onmogelijk op eigen ge legenheid een product op de markt te brengen, dat een lndustrieele revo lutie, waarbij die van de 18e eeuw maar kinderspel is, zou ontketenen. Bovendien is het zeer goed moge lijk, dat de rol, welke het uranium zal spelen, slechts tijdelijk zal zijn, daar theoretisch iedere atoom ge splitst kan worden. De laatste on derzoekingen van het echtpaar Ju- liot-Curie hebben betrekking op alu minium en dit metaal is toch bijna overal verspreid. wenschten in het coalitie-kabinet altijd, dat Polen ruime compensatie zou ontvangen in het westen voor gebieden, die het aan.Rusland af stond ten oosten van de Curzon- lijn. Ik vrees dat hier een vergissing is gemaakt, waaraan de voorloopige Pooische regeering voor een groot deel schuld heeft, doordat zij veel verder is gegaan dan noodzakelijk of zelfs billijk was. „Er zijn weinig deugden, welke de Polen niet be zitten (toejuichingen) en een van weinig fouten die zij ooit hebben Vermeden" (luid gelach).. Churchill vervolgde, dat hij diep was getroffen door de rapporten der de uittocht der Duitschers uit het nieuwe Polen plaats vond. Enorme massa's worden vermist. Waar zijn zij heengegaan. Wat is hun lot? Soortgelijke toestanden zullen zich waarschijnlijk voordoen, zij het wellicht in meer gematigde vormen, bij het uitwijzen van de Sudeten en andere Duitschers uit Tsjecho-Slowakije, dat achter het ijzeren gordijn ligt, dat momenteel Europa in tweeën deelt. Churchill betuigde zijn waardee ring voor den nieuwen minister van buiteniandsche zaken, zeggende.Ik stel er prijs op te zeggen met we ik een waardeering ik zie, dat Bevin de hooge en moeilijke post over neemt. Ik ben er zeker van dat hij zijn uiterste kracht zal geven, de hooge zaak, waarvoor wij gedurende langen tijd tezamen hebben gevoch ten, in stand te houden." Barre toestanden in Oost-Europa „Hoewel niet veel leden van het Huis ingenomen zijn met het feit dat vrijwel overal de communisten dictatoriale macht hebben verkregen of hiernaar streven", be teekent dit nog niet dat overal de communisti sche partij is gevestigd of dat dit zal gebeuren. In de landen die door den oorlog verscheurd zijn, moet gedurende de eerstkomende maan den een sterke neiging tot autori- toir regime bestaan. Het alternatief zou anarchie zijn en het zou onre delijk zijn te eischelt of te verwach ten dat een liberale regeering of de Britsche of Amerikaansche demo cratische condities onmiddellijk zou den worden ingesteld. Niettemin moeten we weten, waar we staan en moeten we duidelijk maken, wat ons standpunt Is in deze zaken van den aBlkan en Oost- Europa. nOs idee is: regeering van liet volk, door het volk en voor liet volk (toejuichingen). Ik wil in prac- t)jk brengen wat ik verkondig: het volk, vrij zich uit te drukken door geheime stemming, zonder intimida tie, de diep in lien levende wensch, betreffende de vorm'en de conditie; van regeering, waaronder zij wen- scbcn te leven. Op het oogenblik is het mogelijk dat het gezin rond het vuur zit, genietend van de vruchten van den arbeid, en dat er plotseling» op de deur wordt geklopt en gewapende politieagenten binnenkomen. Dan wordt wellicht vader of zoon, of een vriend, weggesleept in het duister en niemand weet of hij daar nog aal tfrulgKeeren of wat zijn lot zal zijn. Het eenige wat zij weten is, dat z*1 beter doen met niet te vragen. Er zijn millioenen nederige huisjes in Polen. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië geroep van de mi- nisterbanken: „Griekenland en Spanje") waar deze vrees het fami lieleven beheerscht. President Roose velt legde de vier vrijheden vast en deze vormden de inhoud van het Atlantic Charter, dat wij beiden op stelden. Vrijheid van vrees maar dit is uitgelegd alsof het alleen beteeken- de: vrijheid van vrees voor de in vasie van een andere mogendheid. Doch dit is de minste vrees van den gewonen man. Zijn patriotisme wa pent hem om een invasie te weer staan. Doch dit is niet de vrees van de gemiddelde familie in Eucopa van vandaag. Menschen. kunnen zich vereenigen in kameraadschap ter verdediging van hun geboortegrond. Het is vrees voor leven en vrijheid van het individu voor de fundamen- teele rechten van den mensch, die nu bedreigd worden en nu op het spel staan in zoo veie landen waar menschen in angst verkeeren. Wij kannen inderdaad instemmen met dit niepwe parlement, dat al- De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De Ministerraad heeft besloten het verzoek tot prof. mr. P. Gerbrandy te richten om een uitvoerig memo randum samen te stellen omtrent het beleid van de opeenvolgende Nederlandsche regeeringen te Lon den tijdens de bezettingsjaren. Ook de periode-de Geer zou hierin dus begrepen zijn. Het is de bedoeling, de behande ling van dit stuk in handen te stel len van de Nationale Advies-Com missie. Deze zou voorts de bevoegd heid krijgen ook zelfstandig onder zoek te doen en inlichtingen te vragen aan allen, wier getuigenis ge- wenscht wordt, opdat zij zich een zoo klaar mogelijk beeld ter zake kan vormen. Prof. Gerbrandy heeft bereids ver klaard, dat hij volgaarne wil mede werken tot het afleggen van reke ning en verantwoording door de Londensche regeering en heeft met de samenstelling van het memoran dum reeds een aanvang gemaakt. Eenigen tijd geleden hebben wij nadrukkelijk gewezen op de wantoe standen welke er heerschen op het gebied van het veilingwezen van roe rende goederen. Het directoraat-ge neraal van de prijzen blijft thans vast besloten krachtig in te grijpen, indien vast staat, dat aan de prijs- voorschriften niet de hand wordt gehouden. Dit geldt ten aanzien van allen, die bij de veiling zijn betrok ken, dus zoowel de veilinghouders als de notarissen en deurwaarders en degenen, die goederen verkoopen en koopen. Handel en industrie kunnen pro ducten als huisraad, textiel, glas- en vaatwerk e d„ allen goeden wil ten spijt, slechts op zeer beperkte schaal aan de oorlogsslachtoffers leveren. Men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. Maar wat er aan hulp mogelijk is moet onvertraagd geschieden. Het is ontoelaatbaar als er straks nieuwe producten in toe nemende mate beschikbaar komen en nog oude voorraden, hoe gering ook, in de magazijnen worden aangetrof fen. Wie nu producten achterhoudt, berooft een noodlijdende. Er is een regeeringsvliegdienst in gesteld, aan de uitvoering waarvan de K. L- M. haar volle medewerking zal verleenen. Het geprojecteerde luchtnet omvat de navolgende lij nen 's-GravenhageEindhoven Maastricht; 's-GravenhageArnhem Enschede en 's-GravenhageLeeu wardenGroningen, waarbij tevens is gedacht aan de mogelijkheid van een doorverbinding met Amsterdam. De dienst is ten nutte van regee- ringspersonen, ambtenaren en za kenlieden, op grond van urgentie verklaringen. Nadere gegevens zul len tijdig worden bekend gemaakt. Het bestuur van .de St. Radboud- stichting beeft benoemd tot lector In de Faculteit van Godgeleerdheid Dr. M. M J. Smits v. Waesberghe S.J. te Nijmegen voor het. geven v»n onderwijs in de Geschiedenis van Ascese en Mystiek en met opdracht in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte om onderwijs te geven in Geschiedenis der Nederlandsche Vroomjieid. De geldigheidsduur van de aard- appeibonnen 524, 525 en a560 is ver lengd tot én met 25 Augustus. In den loop van September zal in Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht per vier weken een doosje lucifers aan volwassenen beschikbaar worden gesteld. STAATSLOTERIJ Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de trekkingen van de laatste twee klassen van de ioo- pende staatsloterij spoedig zullen geschieden. Twee leden van het hospitaalschip „Oranje", kolonel J. C. Gerards en mej K. A. J. v. d. Roest, zijn hooge Britsche onderscheidingen toegekend. t'hanei een groote meerderheid van ons, waar we ook staan, dat de volks wil, vrij tot uitdrukking komend in geheime stemming, die de wetten bepaalt, de belangrijkste oplossing en waarborg biedt, ik geloof in de mocratie, welke richting het oök gaan mag. Individ,uen maken vergis singen, evenals partijen, en zij kun nen van die vergissingen profijt trek ken. Democratie staat op het spel, zocals nooit tevoren, en op dit eiland moeten wij haar hooghouden, zooals we deden in de donkere dagen van 1940 en 1941. met al onze krachten en heel onze waakzaamheid en met al onze onvermoeide en onuitputte lijke kracht."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3