Zondag landing bij Tokio DOODSTRAF GEEISCHT GEROOFD GOED KOMT TERUG Engelsche nota BOMMEN DER TOEKOMST kiezen hun eigen doel Gevallenen geëerd Verbroederingsverbod voor Japanners Mac Arthur neemt geen risico Duitsche bisschoppen naar Fulda „Nederland en Noorwegen de zwaarst beproefde landen van West-Europa" trekt 10 September Politieke gevangenen naar Duitschland? tegen Landwachter en een Jodenverrader „Hyena's der maatschappij Het weer 69ste JAARGANG No. 23320 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Bevrijding van krij gsgevangenen AAN BULGARIJE STAATSLOTERIJ ONTHULLINGEN OVER GEHEIME WAÊENS In de dagen, dat de Haarlem- sche kerkklokken gestolen wer den, om er Duitsche kanonnen van te maken, heeft een foto graaf het moment vereeuwigd, waarop de groote luiklok der Kathedrale Kerk St. Bavo met vereende jonge krachten naar buiten gesleept werd. De trans porteur van de klokken heeft blijkbaar te gemakkelijk aan een Duitsche overwinning ge loofd, want het nummer van zijn vrachtauto heeft het moge lijk g&maakt dat men hem thans ter verantwoording heeft kunnen roepen Joden verraden 600 doctoren naar Indonesië f NIEUWE HAARLEMSCHE LONDEN", 21 Aug. (Reuter)Domei heeft Dinsdagavond een gezamenlijk com ui unique uitgegeven van lier keizerlijk Japansclie hoofdkwartier en van de Japansclie regeering, waarin de foriueele aankondiging ge schiedt van regelingen voor de lan ding van geallieerde troepen op het Japansclie moederland. De eerste groep der landing.sstrijd- krachten voor liet bezetten van het moeder-eiland zal van Zondag af landen ln het gebied rondom Tokio en ln de prefectures Tscliiba, Kana- gawa, Jamanaschi en Schisoeoka. Zaterdag a.s. zullen er reeds lucht landingsoperaties worden uitgevoerd. Vanaf Zondag a.s. zullen de lucht landingstroepen landen op het At- soegi-vllegveld. Tegelijkertijd zal de geallieerde vloot Sagami-baai bin nenvaren, terwijl een gedeelte van deze vloot, bestaande uit lichte schepen, de baai van Tokio zal binnenvaren. Andere bezettlngSgtrUd1- krachten zullen Dinsdag uit de lucht en uit zee landen in de sectoren Atsoegi en Jokosoeka. De regeering lieèft bevel gegeven het gebied rond Tokio te ontruimen voor de geal lieerde landingen. Uit dit alles blijkt wel, dat de Ge allieerden niet zins zijn, eenige risico te loopen en zich op alle mo gelijke verrassingen van de zijde der Japanners voorbereid hebben. Deze vreedzame- landing io Ja pan aal immers, naar A.P. meldt, met bijna even sterke strijdkrachten worden uitgevoerd, als waarmede een invasie zou zijn ondernomen. De geheele strijdmacht d<lr Amerikaan- fcche vloot zal zich bij deze operatie voor de kust van Japan verzamelen, terwijl een parapluie van superforten boven het landingsgebied aal worden gevormd. Men verwacht dat MacArthur Dinsdag op een Japansch vliegveld' zal landen. Domei heeft Dinsdag medegedeeld, dat de Japansche autoriteiten een verbod tot verbroedering hebben uit gevaardigd. In het betreffende tae- Dinsdag is te Fulda, gelegen in de Amerikaansehe bezettingszone van Duitschland, de Jaarlijksche confe rentie der Dultsche bisschoppen bij een geroepen. Men verwacht, dat 28 afgevaardig den aan de conferentie deel zullen nemen, terwijl de Oostenrijksche bis schop voor het eerst sedert den „An schluss" niet aanwezig zal zijn. Kar dinaal Faulhaber, aartsbisschop van München en primaat van Duitschland, Is voorzitter der conferentie. Onder de aanwezigen ls ook de aartsbisschop van Freiburg, die door de Gestapo gevangen genomen werd nadat hij 'n herderlijken brief, waarin hij zich sterk tegen het nazi-regiem uitsprak, van den kansel had voorgelezen. Hij werd later door de Amerikanen be vrijd. Een zegsman van het congres verklaarde, dat aan het eind van de conferentie, welke drie dagen zal du ren, een verklaring zal worden uitge geven. die naar algemeen wordt aan genomen van grooten invloed zal zijn op de toekomstige houding der ka tholieke Duitschers onder de geall. bezetting. richt wordt verklaard: „Er zal geen direct contact bestaan tusschen het Japansche publiek en de gelande geallieerde strijdkrachten. Wij leggen hierop den specialen nadruk." LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Volgens een Reuter-telegram uit Melbourne zijn generaal-majoor Harrison, als vertegenwoordiger van admiraal Meuntbatten, en kapitein Edwards, als vertegen woordiger van luchtmachtcom mandant maarschalk sir Keith Park, te Melbourne aangekomen met opdracht om met de Neder landsche autoriteiten besprekin gen te voeren, vermoedelijk over schikkingen ten behoeve van vrijgelaten krijgsgevangenen in Malakka en Nederlandsch Oost. Indië. LONDEN, 21 Augustus (Reu ter). De Engelsche minister van Oorlog, Lawson, heeft heden in het Lagerhuis medegedeeld, dat geallieerde autoriteiten in de Britsche bezettingszone van Duitschland reeds in bescheiden mate een begin hadden gemaakt met de teruggave van de door de Duitschers uit Nederland ge roofde materieele goederen. Hij hoopte dat als gevolg van korte- LONDEN, 32 Aug. (U.P.). Hel Dritsclie ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat het de Bulgaarsche regeertng in een nota er van op de hoogte heeft gebracht, dat Engeland de resultaten van de komende verkiezingen in Bulgarije niet kan erkennen, omdat er hier geen sprake is van een vrije stem ming. De nota verklaart, dat Enge land een vrye en volledige mogelijk heid voor het Bulgaarsche volk bin zijn meening tot uitdrukking te brengen zou toejuichen. Zooals wellicht reeds bekend ls, heeft het Vaderlandsche front ln Bulgarije Dlmltrof, leider van de communistische partij in Bulgarije, candidaat gesteld voor de a.s. ver kiezingen van de Nationale Ver gadering. Het presidium van den Oppersten Sovjet heeft het ontslag van Diml- trof als afgevaardigde bij den Op persten Sovjet aangenomen. In verband hiermede zou men kunnen wijzen oo de houding van Rusland ten opzichte van de ver kiezingen in Griekenland, die onder toezicht van Frankrijk, Engeland on de vereenigde Staten vrij en geheim zullen zijn. Rusland heeft zich hiervan afzit- dig gehouden, om wellicht na de verkiezingen kritiek te kunnen uit oefenen. lings uitgevaardigde instructies spoedig een behoorlijke hoeveel heid gemakkelijk als zoodanig te herkennen goederen aan de Nederlandsche en andere geal lieerden zou worden teruggege ven. Hü zeide dit in antwoord op een vraag van luitenant-kolonel Hare, die had gevraagd of Lawson bereid was de verzeke ring te geven dat maatregelen zouden worden genomen om deze bezittingen zoo spoedig mogelijk aan het Nederlandsche volk te- tug te geven. In zijn wekelijksche toespraak voor „Herrijzend Nederland" heeft een geallieerd officier er op gewezen, dat men bij het vraagstuk van herstel en oorlogsschadevergoeding voor Europa van het standpunt uitgaat, dat den Duitschers slechts dat gela ten wordt wat noodzakelijk is om een zeer laag levensminimum te hand haven. Elk ander bezit dat is te zeggen Dultsch en geroofd bezit wordt gemeenschappelijk eigendom der vereenigde naties. Hun aanspra ken worden volgens prioriteit be handeld. Nederland ls, met Noorwegen, het zwaarst beproefde land van West- Europa. De eischen van deze twee landen zullen dan ook met den meesten spoed en met de meeste te gemoetkoming en begrip worden be handeld. Dat plaatst Nederland ln een zeer gunstige positie, wat zijn eischen ten opzichte van Duitsch land betreft. De Nederlandsche autoriteiten zelf bepalen, wat uit Duitschland moet worden gehaald en welke de meest dringende behoeften zijn. Naar men ons mededeelt, zal in de 496ste Staatsloterij de trekking der 4de klasse geschieden op 10 Septem ber a.s., terwijl de trekkingen der 5de klasse zullen aanvangen op 24 Sep tember. Generaal Arnold, stat- chef van de lucht macht der Veree nigde Staten, heeft op een persconferentie te Washington eenige onthul lingen gedaan nopens de nieuwe geheime wapens van een „niet-zoo-heel- verre" toekomst: Daaronder ls op de eerste plaats een onbemande bom met raketaandrijving, wel ke, aangetrokken door hit te. licht of metaal, zijn eigen doelwit kan kiezen. Dergelijke projectielen zouden dusdanig gecontro leerd worden, dat nauw keurige treffers geplaatst kunnen w|orden op doelen van een mijl, of minder, *n het vierkant „in leder aeel van ,je wereld en yknaf tecjer deel, van de id j Hun ontzaglijke snelheid zou het practisch onmogelijk maken ze neer te schieten. Langs nóg vijf andere ljjnen zag generaal Arnold zich het lucht-oorlogswe- zen ontwikkelen. Het zijn: Bemande of onbemande vliegtuigen, die sneller gaan dan het geluld, het geen het verdwijnen be- teekent van den lucht- strijd zooals hij in dezen ooriog gevoerd werd: Een verbeterde atoom bom, van een uitwerking, zoo verwoestend, dat zij de wildste nachtmerries over treft, en welke op Ideale wijze geschikt is voor plot selinge onaangekondigde aanvallen." Groote vooruitgang in de verdediging tegen aanval len van vliegtuigen en bestuurde projectielen; vervolmaakte lucht- en grondverbindingen, welke Ingewikkelde manoeuvres van bemande of onbeman de vliegtuigen mogelijk maken. De ontwikkeling der technieken van afstu ren, landen en bevoorra den van „airborne" troe pen, welke, volkomen uit gerust, binnen een paar uur ln leder deel der we reld kunnen worden neer gelaten. Meer dan een jaar geleden, constateerde de generaal, bezaten wij een robotboln, welke langs te- levlsi&chen weg naar haar doel kon worden geleid door één man, meer dan 15 mill verwijderd. De tijd is op komst, dat een bom menwerper ln het geheel geen bemanning meer zal hebben." In de atoom-bom en on zen nieuwen bommenwer per met een actle-radlus van 5000 mijl, zeide hij, bezit de Amerikaansehe luchtmacht wapenen, wel ke op het oogenblik de toekomst van den oorlog beheerschten. „Zij maken de wereld veilig voor Amerikanen. Ik wil ze zoo verschrikkelijk maken, dat er geen oorlog meer zal zijn." De deken van Saint Al bans (twintig mijl ten Noorden van Londen), O. C. Thtcknesse, deelt niet in de geestdrift over de nieuwe uitvinding en heeft door de wijze, waar op hij dit te kennenNgaf, ln Kngeland nogal sensatie verooraaakt. Uit protest tegen het gebruik van de atoombom weigerde deze hoogwaardigheidsbekleeder der Ang'likaansche Kerk n.l, op V.-J.-Dag ln zijn oude abdijkerk een dank dienst te houden, hetgeen tot gevolg had, dat hij het hoofd had te bieden aan een te hoop geloopen menigte. De deken verant woordde zijn handelwijze met te zeggen, dat er een verschrikkelijk verhaal viel te doen dver het verkeerde gebruik van de mensche- lijke wetenschap. Toen men hem vroeg: „Heeft de atoombom den oorlog dan niet bekort?", antwoordde de deken: ,,Dat was het ar gument, nat Hitier ge bruikte, toen hh Rotter dam bombardeerde en van Mussolini, toen hij de Abesslniërs vergaste". Om alle gevallenen van het concen tratiekamp Amersfoort onder Duit sche bezetting te eeren, zijn Dinsdag middag op de begraafplaats „Rust hof" te Amersfoort op plechtige wijze twee-en-dertig gefusilleerden ter aarde besteld. In de aula, waar vele familieleden waren bijeen gekomen, stond een baar, bedekt met de Ne derlandsche driekleur, bedolven on der bloemen. Het woord voerden o.m. maj. Van Os namens de Regeering, de heer Van Helsdingen namens de Stichting 1940'45. kapitein Zeegers, commandant van de B.S. Amersfoort en mevrouw Van Overeem. comman dante van het Roode Kruis Amers foort. Ds. Blok ging voor in gebed, waarna de plechtigheid, die op allen een diepen indruk maakte, besloten werd met het Wilhelmus. Op den doodenakker bad ds. Blok het Onze Vader. De familieleden defileerden vervolgens langs de met bloemen overdekte graven. In verband met het feit, dat in de noodgevangenissen voor politieke ge vangenen de opeenhooping gevaar voor besmetting bevat, vooral nu zich be trekkelijk veel gevallen van schuift, diphterie, typhus en open t.b.c. heb ben voorgedaan, worden er met de geallieerden besprekingen gevoerd over het in gebruik nemen van vroe gere Duitsche concentratiekampen in West-Falen en het Rijnland. De minister van ooriog, mr. J. Mey- nen, heeft dezer dagen op 'n ..vraag- congres", belegd op verzoek van den Raad van Verzet, verklaard, dat het aantal menschen, dat gedetineerd moet worden, op 125.000 geraamd kan worden. 80.000 personen zijn reeds gedetineerd, terwijl er in de momen teel beschikbare te verwarmen ruim ten. welke ook aan hygiënische eischen voldoen, voor ongeveer 40.000 ruimte is. Materiaal voor den bouw van nieu we kampen is er niet. Het in vrijheid stellen van de „lichtere gevallen" ver- eischt nauwkeurig onderzoek. En zelfs wanneer deze vrijgelaten zouden zijn, blijft het een vraag, of de beschik bare ruimte dan voldoende is. Dage lijks groeit het aantal gevangenen, die vaak uit Duitschland komen. Dinsdagmorgen om 10.48 uur hoorde de eerste verdachte, die voor het Haagsche Bijzondere Gerechtshof terecht stond, de doodstraf tegen zich eischen, omdat hij volgens de tenlastelegging in begin 1944 als Neder lander vrijwillig in Duitschen krijgsdienst was getreden. Precies om tien uur rees het pu bliek in een tot de laatste plaats bezette zaal van het vroegere paleis aan den Kneuterdijk op, toen het Bijzonder Gerechtshof binnentrad voor het behandelen in openbare terechtzitting van een reeks poli tieke misdrijven. Het Hof was als volgt samenge steld: President mr. A. S. L. V. Berckel, raadsheeren Prof. mr. v. Oven, mr. Burgersdijk, lt.-gen. vlie ger Best, gen. majoor Baron v. Lawlck. De eerste verdachte was een fabri kant ln bouwmaterialen uit Pljn- acker, D, v. Wijk, die sinds 1935 lid was van de N.S.B. ^Blj zijn verhoor kwam vast te staan, dat hij ln Ja nuari 1944 zich had opgegeven voor de Nederlandsche Landwacht en se dert 1 April daaropvolgende bij deze instelling dienst had gedaan als commandant van een patrouille, die, volgens verdachte. politiediensten verrichtte langs den weg. In Mei had hij een onderduiker gearresteerd, die op het land veldarbeid verricht te, doch deze jongeman had zich weten los te rukken en was gevlucht. Verdachte had toen op hem gescho ten, met het gevolg, dat de Jonge man ln rug en hals gewond werd. Verdachte trachtte duidelijk te maken, dat het bij ongeluk was, dat hij den vluchteling geraakt had. waarbij de president als zijn mee ning te kennen gaf, dat er toch alle gelegenheid was geweest om hem niet te verwonden. Op een vraag van den president betoogde verdachte, dat hl) niet wist, dat bet een Duitsche organi satie was, waarbij hij zich had aan gesloten. Alleen de laatste vier maanden was het hem opgevallen, dat zich zooveel Duitschers met de Nederlandsche Landwacht bemoei den. Hij was er uit Idealistische overwegingen bij gegaan en bad geen eed op den Führer afgelegd. Hij had slechts gehoor gegeven aan den wensch van Mussert, ofschoon hij er zelf niets voor voelde. De procureur-fiscaal, mr. Zaaljer, zeide, dat bij al bet afschuwelijke, dat ln de bezettingsjaren is geschied, dit hyena-instituut van de Land wacht wei het meest de walging heeft opgewekt, temeer waar het be stond uit lieden, die niet aan het front wilden vechten, maar wél den vijand wilden helpen. Levensberoo- ving, plundering, opjagen van goede Nederlanders behoorden tot het da- gelijksche werk van dezemenschen. die een blijvende dreiging voor de Nederlandsche maatschappij beteee kenden. Men herinnert zich hoe de voedselhalers door deze lieden wer den uitgeschud. Wat men in een normalen staat struikrooverij noemt, werd hier door de Duitsche over heid in stand gehouden. Men moet. dit geval niet persoonlijk zien, maar van algemeen standpunt uit. Wie moedwillig hieraan lieeft meegedaan is des doods schuldig, tenzU er bU'/ondere omstandighe den zfjn, die liet geval verzachten. De procureur-fiscaal achtte hier geen verzachtende omstandigheden aanwezig en eischte wegens het op zettelijk in dienst treden van Duit schen krijgsdienst, terwijl ons land met Duitschland ln oorlog was, de doodstraf. Verdachte bleef bi) het uitspre ken van dezen eisch vrij onbewogen. De verdediger, mr. A. Niessen, be gon met het hof zijn hulde te brengen voor de voortvarendheid, waarmede het deze zaken had ge ëntameerd. In zijn pleidooi wees hij het Hof er op, dat bet hier een principieele uitspraak moest doen over de vraag of verdachte wel vrij willig in dienst is gegaan, omdat hij dit op bevel van Mussert heeft gedaan en ten tweede over de vraag of het hier Wel Duitschen dienst betrof en wel krijgsdienst. Hij ver zocht tenslotte een psychiatrisch onderzoek en pleitte vrijspraak we gens niet bewezen verklaringen. Het tweede geval betrof een man, J. Breedveld genaamd, die bij hem ondergedoken joden had verraden aan de Duitschers. Ook tegen liem werd de doodstraf geëisclit. Uit spraak over veertien dagen. Naar wii vernemen is de regeering voornemens zeshonderd doctoren naar Indonesië te zenden zoodra de over gave der Japanners een voldongen feit is geworden. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt, ttfdelfjk regen, toenemende aanvankelijk krim pende wind, zelfde temperatuur. Zon: onder 20.51. Zon: op 6-36. Maan: 20.51—4.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1