Japan zal capitulatie onderteekenen Brooze vrede MacArthur dankt dr. van Mook VLEESCHRANTSOEN GEHALVEERD BRITSCHE „SPOOKVLOOT" ACTIE Soerabaja opmerkelijk stil PRINS BERNHARD Op 31 Augustus aan boord van het slagschip Missouri in SCHEERMESJES 26.000.000 menschen vermoord 69ste JAARGANG No. 23321 o DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Het weer Groot is de geestdrift, die in Londen sinds de capitulatie van Japan heerscht. De Koninklijke familie wordt op een rijtoer door het talrijke publiek luide toegejuicht (Keystone-ABC-Press) Nederlandsche Mitchells boven Java en Madoera DE KRANT niet op den bon onderscheiden Gen. Van Oyen in Manilla Compensatie door verstrekking van ander eiwit-rijk voedsel en invoer van conserven Namaak-kanonnen en imitatie- geschuftorens misleidden I den vijand R16 der tabakskaart vóór-inleveren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Na de eerste vreugde over het einde van den wreedsten aller oorlogen liggen er over heel de menschheid een bijna tastbare somberheid en droefheid, welke door geen vroolijk vlagvertoon, of fanfare muziek zijn te verdrijven. Het is als of de wereld bij het optrekken van den kruitdamp vol zelfverwijt de ver woesting aanschouwt, niet alleen van alle schoons, dat nijvere menschen- handen wrochtten, maar vooral de verwoesting, aangericht in de gees ten der menschen. Het in zekeren zin tóch nog abrupte einde van den oorlog tengevolge van het gebruik van atoombommen deed den vrede geboren worden in een wolk van stof, van ineenstortende steden en een bloedbad van honderdduizenden. Zóó keerde de vrede terug op aarde. Is het wonder, dat de verwarde gees ten den vrede nauwelijks durven be naderen en slechts schuw er naar durven opzien? Zeker, de overwinning Is bevochten, maar de vrede, toch het doel van" eiken oorlog, is zoo teer als een kostbare porceletnen vaas, die door de minste onvoorzich tigheid in scherven valt. Het is deze angst voor het behoud van den vre de. welke thans zijn schaduw werpt over de geheele wereld. Groot is wel de tegenstelling met het einde van den eersten wereld oorlog in 1918. Toen juichte de menschheid, want er zou een nieuwe wereld komen, zóó schoon, zóó rijk, zóó vrij als de geschiedenis nog nim mer gekend had. Utopia, het land der belofte, zou werkelijkheid worden. 1918 bracht een Europa vol idealis me. met als hun profeet den presi dent der Vereenigde Staten. Wood- row Wilson, den geschiedenisprofes sor, die echter in zijn eigen land, zooals spoedig zou blijken, niet als profeet geëerd werd. De fout van 1918 was. dat men dacht, dat de Wereld, dat de menschheid plots veranderd was. verbeterd was, nooit meer aan oorlog zou denken, maar al haar krachten zou schenken aan den vrede, die zoo moeizaam na vier Jaren was teruggekeerd. De teleur stelling was er des te grooter om, toen zij reeds na enkele Jaren zag. dat al haar idealen stuk voor stuk werden stukgeslagen door een. vre de, die geen vrede was, omdat hjj de klem in zich droeg van een nieu wen oorlog. Was 1918 het Jaar der idealis ten. 1945 is het Jaar der scep tici. Thans hooren wij geen leuzen als „oorlog aan den oorlog", „een nieuwe hemel en een nieuwe aarde", „een nieuwe wereld, veilig voor de democratie-' enz. de ouderen onder ons herinneren ze zich nog wel maar men zwijgt. Als er gesproken wordt, dan wordt met een onbegrijpelijk cynisme uiteenge zet, met welke verschrikkelijke nieu we wapens de volgende oorlog ge voerd zal worden, die. en men is zich daarvan terdege bewust, het einde der beschaving en de uitroeiing van een groot gedeelte der menschheid zal brengen. In de parlementen be luistert men de sombere woorden der staatslieden, die ons reeds nu den bloedrooden horizon van een moge- lijken nieuwen oorlog willen laten zien. Zij willen de wereld waarschu wen opdat zij dubbel op haar hoede weze en niet lichtvaardig een vredes- gebouw opzette, dat bij een zwakken storm als een kaartenhuis ineenstort. Twee uiterstenidealisme en cy nisme. Les extrêmes se touchent. de uitersten raken elkaar. Doch verge ten we nietde menschen blijven het zelfde. De verwarde geesten zullen terugkeeren tot de werkelijkheid en die werkelijkheid is, dat de mensch heid opnieuw zal trachten een bete re wereld op te bouwen. De mensch zoekt altijd naar geluk. all°en ge bruikt hij vaak verkeerde middelen, zoodat ongeluk zijn deel wordt. In 1918 dacht men. dat men mèt de overwinning ln den oorlog ook den vrede had gewonnen. In 1945 weet men. dat met nóg meer ipoelte en in- spanntng dan de oorlog de vrede en zijn behoud gewonnen moeten wor den. Het is een zware taak en men maakt zich weinig illusies, dat de vre de gemakkelijk veroverd zal worden. Vandaar die somberheid, die alom valt te constateeren, want er is veel moed en vertrouwen voor noodig om de wereld terug te brengen tot de „rust der orde, die vrede heet. Opbouw van een betere wereld, wie zou er niet aan willen medewerken? Eeuwenlang heeft de wereld eraan gebouwd. Tevergeefs. Want men trachtte het gebouw op te trekken zonder God, zonder in zichzelf rond te dragen en te doen leven de ware vredesgedachte. zonder voor zichzelf het probleem op te lossen den naas te lief te hebben als zichzelf. En v?°r den enkeling geldt, geldt voor de geheele menschheid, omdat die menschheid. zooals de groote Delftsche geleerde Hugo de Groot de grondlegger van het volkerenrecht- wiens sterfdag 300 Jaar geleden wij volgende week herdenken, consta teerde, één groot onverbrekelijk ge heel vormt. Paus Blus XII drukte het ln zijn Kersthoodschap van het vorig Jaar Verwachting tót Vrlldagavond: Matige Westelijke wind, toene mende bewolking, overwegend droog, iets warmer. Zon onder; 20.49, maan 21.20— 0.00, Zon op; 6.37. Ook zie ik veel door karbouwen ge trokken voertuigen. De voetgangers kijken allen naar boven. Niemand doet een poging om te gaan schui len. met uitzondering van een Japan- schen legerauto, die er plotseling met een vaart van doorgaat, terwijl een paar Japansche soldaten, die voor een gebouw staan, naar binnen snel len. De Nederlandsch-Indische piloten hebben a,mpei getoond, dat het nu vrede is, hoewel zoowel Nederland sche als Australische vliegtuigen gis teren nog door het Japansche af weergeschut zijn beschoten. Toen wij het gebied, van Soerabaja naderden, was een Japansch watervliegtuig juist bezig enkele tientallen meters onder ons op het water te dalen. In oor logstijd zou dit een gemakkelijk slachtoffer geweest zijn, maar de Ne derlanders taalden er niet naar. Ons vliegtuig strooide biljetten uit in de buurt van Soerabaja, alsmede over het grootste deel van Madoera. Op de wegen reden of liepen de In donesiërs heel rustig, hoewel enkelen bij het zien van de onder den vleugel geschilderde Nederlandsche kleuren begonnen te wuiven. Andere Mit chells strooiden biljetten op Lom bok. Soembawa en Makassar. In Ma kassar was er, volgens de rapporten, vrijwel goen verkeer. Generaal MacArthur heeft hij zijn altreden als commandant van het gebied van den Zuidwestelijken Pa cific aan Lt.-Gouv.-Gen. Van Mook een Bfscheidsböodschap gezonden, waarin 'Ui hulde brengt aan de Ne- derlandshe regeering en het volk voor de samenwerking en den steun tijdens den opmarsch door de eilanden ln de Stille Zuid zee naar Tokio. „Omdat -uw moe derland en uw koloniën door den vij and bezet waren," aldus MacArthur, „is uw steun wat hulpbronnen en personeel betreft noodzakelijkerwijs beperkt geweest. Maar uwe hulp bronnen zijn altijd van ganscher harte geschonken en uw personeel heeft zich in onzen gemeenscliappe- Hjken strijd dapper geweerd. Ik zal vanwege deze samenwerking uw volk ten zeerste zijn toegedaan en ik bid, dat God in dé toekomst de zaak van ulv land moge bevorderen." Een correspondent van A.N.P.- Aneta heeft ln een Ned.-Indische Mitchell een vlucht gemaakt boven Java en Madoera. Soerabaja, aldus de correspondent, geeft een normalen indruk, hoewel de stad opmerkelijk stil schijnt. Een Australisch onderofficier deelt juist mede, dat de laatste strooibiljetten, waarin instructies en waarschuwin gen worden gegeven aan de bevolking in verband met de Japansche capi tulatie, zijn uitgeworpen. Wij zijn niet meer dan vijftig meter boven den grond en ik kan gemakkelijk de trams zien rijden, terwijl ik meer auto's op straat zie dan feitelijk ver wacht kon worden. Ook de stad zelf ziet er ordelijk en onbeschadigd uit. Het eenigen tijd geleden geop perde denkbeeld om over te gaan tot een distributie van kranten, kan de minister van Binnenlandsche Zaken niet over nemen, zoodat de uitzonderlijke positie, welke ons land op het gebied van de nieuwsvoorziening inneemt, beperkt blijft tot kran- ten-in-lilliput- formaat. als volgt uit: In hoeverre zullen de vertegenwoordigers en baanbrekers der democratie ln hun beraadslagin gen geleld worden door de erkenning, dat de absolute orde van dingen en doeleinden ook als eén zedelijke noodzaak en als de bekroning der maatschappelijke ontwikkeling in houdt de eenheid der menschheid en van geheel de volkerenfamllle? Van de erkenning van dit beginsel hangt de toekomst van den vrede af. Zullen wij nu 'n periode van wer- kelijken vrede meemaken, of zal het weer een pauze tusschen twee oorlogen worden? De menschheid heeft het zeker voor een belangrijk deel in eigen handen. Het kan een voordeel zijn, dat zij zich thans niet aan illusies, zooals na den eersten wereldoorlog, over geeft, maar vol ernst de werkelijk heid wil zien van de zware taak, die op haar schouders rust. Zij weet wel ke verschrikkingen haar te wachten staan, wanneer de vrede haar thans weer zou ontglippen. Wij kunnen niet gelooven, dat de wereld moedwillig haar ondergang wil tegemoet snellen. Daarom hebben wij wèl vertrouwen in den vrede, al schijnen de perspec tieven momenteel dan ook nog zoo somber. De geheele wereld ls in be roering geweest »ls bij een vreeseltj- ken orkaan en wil hebben geen Nep- tunus. die met zijn .wagen over de woelige zee rijdt om haar ln enkele oogenblikken te kalmeeren. En vergeten we ook Vondels woorden niet: Het sweerd eens ultgetrocken, keert langsaem ln syn' schee. FRANKFTJRT, 22 Aug. (A.P.). Generaal Eisenhower heeft Woens dag Prins Bernhard met de Bron zen Ster gedecoreerd voor zijn werk om een ondergrondsche strijdmacht in Nederland te orga- niseeren en omdat hij „in hooge mate verantwoordelijk was voor de daadwerkelijke uitvoering van plannen van actie voor deze strijd krachten". MANILLA, 23 Aug. (Reuter). De Japansche capitulatie zal op 31 Augustus a.s. in de baai van Tokio worden geteekend aan boord van het Amerikaansehe slagschip „Missouri". De keuze van het schip beteekent een eerbewijs aan presi dent Truman, die uit den staat Missouri afkomstig is. Generaal MacArthur heeft me degedeeld, dat de volgende perso nen zijn aangewezen als ondertee kenaars van de Japansche capitu latie-verklaring voor de respectieve lijke geallieerde mogendheden: voor de Vereenigde Staten: adpiiraal Chester Nimitz; voor Engeland: admiraal sir Bruce Fraser; voor Australië: generaal sir Thomas Blarney; voor Nederlandsch Oost- Indië: luitenant-generaal L. H. van Oyen; voor Rusland: luite nant-generaal Koezma Nikolaevetsj Derevyanko; voor China: generaal Hsjoe Yoengtsjang; voor Frank rijk: generaal Jacques Leclerc. On- derteekenaars voor Canada en Nieuw-Zeeland zijn nog niet be kend. Luitenant-generaal L. H. van Oyen, de bevelhebber van het Neder landsche Oost-Indische leger, is voor het houden van besprekingen op het Amerikaansehe hoofdkwartier der strijdkrachten in den Stillen Oceaan aangekomen. Hij is vergezeld van een groep Nederlandsche officieren, die zullen samenwerken met het hoofd kwartier bij het repatrleeren van be vrijde krijgsgevangenen. De Japansche keizerlijke regeering en het Japansche opperbevel hebben order gekregen, MacArthur 5 directie ven Vrijdag te 18 uur Manillatljd van kracht te doen worden. Alle japan sche militaire vloot- en legervliegtui gen moeten tot nader order uit de lucht blijven. Inmiddels heeft men in Manilla uitgebreide voorbereidin gen getroffen voor de uitvoering der geallieerde bezetting. De grootste vloot van geweldige viermotorige C 54 transportvliegtuigen, de voor mili taire doeleinden ingerichte Douglas DC 4, die ooit op een vliegveld was verzameld, is over het gebied van vier vierkanten kilometer van 't vliegveld Kadena op Okinawa verspreid. De vliegtuigen zijn bijeengebracht door het com,mando voor luchttransport om een „Onaangekondigde missie" uit te voeren, vermoedelijk om be zettingstroepen naar Japan te bren gen. Tevens bestaan er aanduidingen dat Chineesche troepen per vliegtuig naar Nanking, Sjanghai, Felptng en Tientsin zullen worden gebracht, zelfs nog voor de onderteekenlng van de overgave. Het vtecsohrantsoen zal met in gang van 2 september a.s. tijde lijk tot de helft worden verlaagd, dus tot 100 gram vleescli zon der been per persoon per week. Met het oog op het herstel van den veestapel in de door den oor log zwaar geteisterde gebieden wor den er momenteel aanzienlijke ver plaatsingen van stamboek- en ge- brulksvee uit de fokgebieden naar de getroffen provincies (Noord- Limburg, Zuid-Gelderland, West- Brabant, enz.) uitgevoerd, teneinde aem daar gevestigden veehoudersbe- dirij'ven zoo spoedig' mogelijk weer eenig vee ter beschikking te stel len. De aanvoer van slachtvee blijft ver beneden de hoeveelheid, die noodig is om het huidige peil van net vleeschrantsoen te verzekeren, en kan mede ten gevolge van net bovenstaande niet door het afslach ten van gebruiksvee worden aange vuld. Daar de invoer van vleeseh ln blik reeds gerulmen tijd vrijwel stil staat en de voorraden thans na- Het verhaal van de Britsche „Spookvloot" vrachtschepen uit de wilde vaart vermomd als slagschepen en vllegtuigmoederschepen om de Duitschers te misleiden zal door de Dultsche vliegers en U-boot-kaplteins, die hooge decoraties ont vingen voor het „tot zinken brengen" van zware eenheden van de B'ritsclie marine, die de ontstellende gewoonte hadden om maanden later weer op te dui ken op plaatsen waar zti het minst verwacht werden, met droeve be langstelling worden ge lezen. In 1939 gaf Churchill, toen Eerste Lord van de Admirali teit, bevel tot den bouw van deze „namaak- schepen", om de vijan delijke luchtmacht en marine te misleiden. Het idee was niet nieuw; het was met succes In den vorlgen oorlog toegepast en vol gens Churchill's mee ning, was het de moeite waard het nog eens te probeeren. Twee niet bijzonder groote vrachtschepen werden binnen een paar weken omgebouwd naar het model van de slagschepen „Revenge" en „Resolution". Engelands beroemde vliegtuigmoederschip „Hermes", dat door de Duitschers in 1941 tot zinken werd gebracht, was in werkelijkheid het 8000 ton metende koopvaardijschip „Mai- mar", voorzien van een nauwkeurig uitgevoer- den bovenbouw van multiplex en houten namaak-kanonnen. Op deze wijze wer den „krachtige nieuwe eenheden" toegevoegd aan de Britsche vloot. In April 1941 deden de Duitschers een aan val op Devonport, waar door de Britsche Ad miraliteit gelegenheid kreeg het 33 jaar oude slagschip „Centurion" daar weg te halen, zon der dat dit de aan dacht van de Duit schers trok. De „Centu rion" was ontwapend volgens het Marine Verdrag van Washing ton en werd in de ma rinebasis Devonport ge bruikt als reparatie schip. Binnen twee we ken was hij omge bouwd ln een kopie van de „Anson", één van Engelands nieuw ste slagschepen. De imitatie „Anson" be gon vervolgens een 20.000 mijl langen tocht rond de Kaap naar Bombay, waar hij vei lig aankwam. In Juni 1942 voer hij in een Maita-convooi, werd herhaaldelijk aangeval len en éénmaal ge troffen. Eens, gedurende een troplschen storm in den Indischen Oceaan, werd één van de namaak-ge- schuttorens door de zware zeeën over boord geslagen. Een paar mi nuten later meldde een stomverbaasde uitkijk in het convooi, dat hij zooeven „een 14-inch- kanon ln het kielzog weg had zien drijven." De „Anson" maakte zijn laatste reis een paar dagen na D-Day eti werd bij Arromanches door de B'rltsche ma rine tot zinken ge bracht, om met andere verouderde Britsche schepen te dienen sis golfbreker voor de kunstmatige haven. genoeg verbruikt zijn, ls de bevol king voor het vleesehrantsoen aan gewezen op het voor de slacht be schikbare rundvee. De varkensstapel, die voor den oorlog 60 pet. van het binnenlandsche vleeschvèrbruik dek te, heeft n.l. vrij geruimen tijd noO- dig om zich ten deele te herstellen, zoodat pas in den loop van 1948 gerekena kan worden op een eenlgs- zins belangrijk aantal slachtvarkens. Getracht zal worden den terug gang in eiwitvoeding, die van deza verlaging het gevolg' ls, deels met peulvruchten op te rangen. Tevens zullen pogingen ln het wei1!: worden gesteld om zoowel door het UK -- ren van bevroren en/of op ander» wijze geconserveerd vleosch, als van visch en vischconserven, mogelijk heden te scheppen voor de distribu tie van eiwitrijk voedsel naast het uit versch vleeseh bestaande vleeseh rantsoen. I11 September zal er een nog nader te bepalen aantal scheermesjes be schikbaar worden gesteld voor ieder, die in het bezit is van een tabaks- kaart. Daartoe 'moet men tussclien 20 Augustus en 6 September bon R 16 van de tabakskaart inleveren by een winkelier, die geregeld dit arti kel verhandelt. De winkelier moet een ontvangst bewijs voor den ingeleverden bon afgeven. Het zal detaillisten toege staan zijn, voor een bepaalden, nog nader bekend te maken datum, af te leveren. Op verzoek om levering. Indien het ontvangstbewijs ls verlo ren gegaan of Indien verzuimd werd den bon tijdig in te leveren, wordt niet ingegaan. LONDEN. 23 Aug. (Reuter). Vol gens offlcleele cijfers van door de Fransche re gearing aangewetzen onderzoekers zijn ln alle Dultsche concentratiekampen tezamen zes en twintig millloen menscheltjke we zens vermoord. De meeste slachtof fers zijn te Dachau gevallen. Daar werden 12 14.000 menschen per dag omgebracht. Op 10 Juli 1944 hielden de moordenaars van Dachau een drinkgelag ter viering van hun „record-dag", waarop zij 24.000 mannen, vrouwen en kinderen om het leven hadden gebracht. Hedenmorgen is H.M.'s torpedo boot „van Galen" uit Rotterdam naar Engeland vertrokken. Na een kort verblijf in Engeland zal het schip koers zetten naar het Verre Oosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1