IJZEREN TUCHT in het kamp van Ommen „Het menschelijk lichaam Gods beste schepping HERDENKEN EN SCHENKEN SPIJSKAART wordt uitgebreid DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1945 PAGINA „Flinke" kerels zijn nu kruiperige lafaards DEMOBILISATIE van Nederlanders in V.S. Spanje naar de democratie CONGRES-LEDEN door den Paus ontvangen JAPANSCHE TAAL- VERRIJKT BEGRAFENIS van Pater Bleijs In het Zuiden van ons land, waar talrijke woningen zijn verwoest, leven velen in bun kers en onder gr ondsche schuilplaatsen Actueele problemen besproken Beter besteed 1500 DOODEN op de Leusderheide? Geraffineerde camouflage Z.H. DE PAUS OVER SPORTBEOEFENING Nederland eert de gevallenen uit het verzet met bloem en gedachte. Herdenkt hen en hun nabestaanden ook door de daad en schenkt aan de Stichting. 1940—1945 in de Her- denking sweek van 25—31 Augustus. Postgiro 194045. 368 LIJKEN geïdentificeerd Landbouwhoogeschool GEOPEND TELEGRAM aan minister-president De stemming is uitstekend fóeNjt u voor de De erica legt reeds een purperen glans over het hooge land van centraal Overijsel. Haar warme gloed spreekt van het bloed van duizenden gemartelde- landgenoo- ten, waarmede de aarde Jaren ach tereen werd gelaafd- E!n ruig als de heidestruik, is er ook thans het leven van de meer dan duizend uit- gestootenen die als een grauwe massa paria's in het eens zoo be ruchte barakkenkamp Erica te Om men zijn opeengehoopt. Zij wach ten; wachten met ongeduld op hun berechting. En uit alles blijkt, dat die voorheen heulden met het grofste onrecht, thans; hunkeren naar den dag' waarop hun gedra gingen naar de maatstaven van Nederlandsen recht zullen worden beoordeeld. Dank zij de medewerking van de' overheid waren wij dezer dagen in de gelegenheid eenige gevangenenkam pen te bezoeken. Zeer aanlokkelijk was dit niet, want in kamp Erica heersch- te in vrij ernstige mate typhus. Een deel van de 42 patiënten was in zie kenhuizen ondergebracht, een ander deel wachtte op overbrenging naar Hessum onder Dalfsen, waar in al lerijl barakken voor ziekenverpleging in gereedheid werden gebracht. lede ren da.gr opnieuw worden typhusge- vallen geconstateerd, terwijl de om standigheden in het kamp doen ver wachten dat het eind 'nog niet t.e zien is. Alle bezoeken, ook van hen die er ambtshalve dagelijks- kwa men, zijn streng verboden. Dat de gedetineerden over de voe ding, klceding en dekking niet goed te spreken- waren, ligt wel voor de hand. zij waren het immers g,oed ge wend. Maar waarom zouden zij het beter hebben dan de goede vader landers ln de zwaar getroffen gebie den? Er wordt een ijzeren tucht toege past, uitermate geschikt voor men- schen die in het verleden alleen respect hadden voor de gepantserde vui'st. In het vrouwenkamp Konrad te Staphorst, dat aanmerkelijk kleiner is dan Erica, waren de levensomstan digheden beter, maar ae discipline nog weer strenger. Bij <Je geringste overtreding wordt de geheele kamer- bevolking of het geheele kamp ge straft. Toer» wij onverwacht in het kamp aankwamen, stond er juist een 21-jarig meisje, hardop tellend, knie buigingen te maken onder de wap perende driekleur. Zij is het zwarte schaap in dit kamp, ook door de medebewoners geschuwd. Een opval lend ongunstig' type. Ze heeft in de afgeloopen jaren oen S.D. goede diensten bewezen. Tot op heden kon worden vastgesteld, dat zij den dood van zeven of acht landgenooten op haar geweten heeft. De ijzeren tucht, de sobere leefwijze en de strenge hygiënische maatregelen, zijn de beste waarborgen gebleken tegen excessen, die elders hebben bestaan en nog niet overal zijn uitgeroeid. Uit de besprekingen, die wij later met de kampcommandanten en de offieieele personen haaden, -bleek, dat de voormalige „flinke kerels" van Max Blokzijl, zich in Ommen hadden ontpopt als een armzalig stelletje kruiperige- lafaards, niet te gdedi om elkander te Verraden. Ten aanzien van de reclasseering van de meeste geïnterneerden bestaan er ln officteele kringen dan ook geen al te hooge verwachtingen. NEW YORK, 22 Aug. (A.P.) Overeenkomstig de belofte in 1940 dat de Nederlandsche onderdanen die in de Vereenigde Staten tot het Ne derlandsche leger zijn toegetreden ook in Amerika gedemobiliseerd zou den worden, is het militaire bureau bij het Nederlandsche consulaat be gonnen de eenige honderden hier af gerichte mannen van overzee naar de Vereenigde Staten terug te brengen. Deze vrijwilligers zullen voor zoover mogelijk dezelfde demobilisatie-voor- deelen genieten als de Amerikaansche soldaten, zeide majoor A. Kerkhoven, hoofd van het militaire bureau. Hij verklaarde, dat bet Nederlandsche le ger trachtte zijn oudstrijders die zich tijdens de Duitsche bezetting van Ne derland in Canada. Zuid-Afrika, Zuid en Midden-Amerika bevonden, den zelfden steun te geven dien de onder danen dier landen genieten, waar de Nederlanders zich vestigden. MAiJltiU, 22 Aug. LA.F.) De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Artajo, heeft in een in terview met het Spaansch Nieuws- Agentschap bekendgemaakt, dat „het huidige regiem op zekeren dag in een tradit^ioneele monarchie" zal eindigen en dat het Spaansche regeerings- systeem „gecoördineerd zal worden met de Anglo-Saksische systemen door nieuwe vormen van volksvertegen woordiging en politieke vrijheid." VATICAANSTAD, 21 Aug. (A.P.) Elf leden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, dia een reis door Europa maken om te zien op welke wijze, het Amerikaansche geld voor hulpverleening wordt uitgegeven, wer den Dinsdag door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. De H. Vader zeide o.a.: „Aan den hulpkreet van het door den oorlog verscheurde Europa moet prompt en grootmoedig het oor worden geleend om bestwil van de geheele menschheld". Zijne Heiligheid heeft Gods „uitnemende zegeningen" uitgesproken voor geheel Amerika, welks „ruime vrijgevigheid tegenover de behoeftlgen over de geheele we reld bekend is". Volgens het Russische legerblad de Roode Ster antwoordde een Ja- pansche generaal toen kolonel ge neraal Beloboradov den Japanschen afgevaardigden mededeelde dat zijn voorwaarden onvoorwaarde lijke capitulatie waren. .Capitu latie? Ons leger kent dat woord niet het bestaat niet in het Japansche woordenboek". Belobo radov antwoordde hierop' „Wat kent u dan wel?", waarop de Ja pansche generaal zeide: „De nood zakelijkheid om in overeenstem ming met de keizerlijke orders de wapens neer te leggen en het vechten te staken". De Russische generaal vertelde zijn Japanschen collega dat dit nu precies was wat onvoorwaardelijke overgave betee- kende. De Japanner zette een zuui gezicht, doch ham de voorwaarden aan. Dinsdag is te Roermond ter aarde besteld' het stoffelijk overschot van majoor Pater L. A. Bleijs C.s.s.R,, in de illegaliteit bekend als „Lodewijk". De plechtigheid werd bijgewoond door H.H. Exc. Mgr. dl'. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond en Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Beiden werden vergezeld' door hun vicaris-generaal. Ook Z.K.H. Prins Bernhard, een goede vriend van den overledene, was aanwezig. H. M. de Koningin liet zich vertegenwoordigen door haar particuliere secretaresse, mej. Gel- dens. Vele kerkelijke en wereldlijke auto riteiten, onder wie verschillende burgemeesters en militaire commis sarissen, waren aanwezig. Een eeve- compagnie der stoottroepen gaf de plechtigheid een zeer bijzonder ka rakter. Na de solemneele requiemmis in de Munsterkerk, die werd opgedragen door dën provinciaal der Redempto risten. werd het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats overge bracht. Prins Bernhard liep direct achter de lijkkoets, welke werd voor afgegaan door kransendragers. In den langen lijkstoet bevonden zich vele stafofficieren en manschappen der stoottroepen en B.Sf De kist werd' gedragen door leden van den ouden O.D. uit Roermond. Bij het graf was een vuurpeleton der strijdkrachten opgesteld. Na de absoute, die verricht werd' door den provinciaal der Redemptoristen, leg den Prins Bernhard en mej. Geldens kransen op de kist. prins Bernhard sprak hierop als volgt: „Pater Bleijs, het heeft God be haagd u uit ons midden weg te ha len. Voor ons allen is het heengaan van u, Pater Lodewijk". een onher stelbaar verlies. Bij iedereen, die u gekend heeft, zal uw lichtend voor beeld in de harten blijven voortleven en het zal allen aansporen uw voor beeld te volgen." Hierna bracht Z. K. Hoogheid een condoléancebezoek aan het klooster der Redemptoristen. Vrijdagavond om 9 uur spreekt de minister van O- K. en W., prof. dr. G. van der Leeuw, over „Herstel der universiteiten". Woensdag confereerden de be stuurders van den Raad van Vak- centralen met den minister van Sociale Zaken over een aantal ac tueele gevallen. De volgende zaken werden o.m. besprokenSociaal-ecciicmische or dening van het bedrijfsleven, linan- cieele bijstand aan de bevolking voor den aankoop van textielgoederen, schoeisel en klompen, waarbij in het bijzonder aandacht werd geschonken aan de nooden van de bevolking der verwoeste gebieden, de stringente doorvoering van de door de regeering toegestane loonsverhooging van 25% op basis van 1 Mei 1940 of 15% op basis van 1 October 1942, terugbe taling van de aan de grens afgeno men gelden, welke het eigendom zijn van de gerepatriëerden; de moeilijk heden, welke zich voordoen bij de uitbetaling van de z.g. overbrug- gingsuitkeering. De minister zegde toe de te dien aanzien door den Raad van Vakcen- tralen geuite verlangens in ernstige overweging te zullen nemen. Het Rijksbureau Oude Materialen en Afvalstoffen kon 6 ton onverkoch te Winterhulploten ter beschikking van de papierindustrie stellen. Ze le verden papier voor ongeveer 300.000 couranten. De „heeren" van de Win terhulp zullen wel nooit hebben kun nen denken, dat hun loten voor onze vrije pers gebruikt zouden worden. Tot heden zijn bij opgravingen van gefusllleerden in en rond het kamp Amersfoort 135 lijken gebor gen en geïdentificeerd. De kamplei der tydens de Duitsche bezetting, Van Bergen, die in het politiebu reau te Amersfoort us opgesloten, wordt steeds geprest de plaatsen aan te wijzer), waar zich massagra ven bevinden. Op deze wijze heeft men enkele dagen geleden een nieuw graf, waarin zich 79 licha men moeten bevinden, blootgelegd. Op de meest geraffineerde wijze hebben de beulen getracht hun werk voor de toekomst verborgen te houden. Zij maakten de graven in boschjes, onder kreupelhout en bedekten den omwoelden grond zoo goed mogelijk opnieuw met heiplag gen. Men schat het aantal licha men, dat op de Leusderheide begra ven moet zijn, op ongeveer 1500. De opgravingswerkzaamheden, zullen zeker nog een half Jaar duren, daar men zeer secuur te werk wil gaan. Alle moeite wordt gedaan om de op gegraven stoffelijke resten aan de hand van kleedingstukken, gevon den papieren of bekentenissen van kampleider en opzichters te identi- ficeeren. Elk lijk wordt in een zin ken kist gedaan, waarna de familie er over kan beschikken Het aantal menscheh, dat deze opgravingen verricht, is niet groot, daar men uit eerbied Jegens de slachtoffers niet toestaat, dat gede tineerden hieraan deelnemen. UOOFDACTE-EXAMEN HAARLEM, 23 Aug. Geslaagd A de dames M. J. van Kempen te Leiden en A. Pastoor te Anna Faulowna en de heer A. Visscher te Amsterdam. Voor B de heeren J. J. W. Hofman te Amstelveen en G. H. Tiedink te Bovenkarspel. Er worden nog wei opvoeders; ge vonden en zy hebben hun aanhang die' de meereing zin toegedaan, dat sport eri lichamelijke opvoeding ln de maatschappij eigenlijk maar zaken van zeer ondergeschikt belang zijn. Deze menschen testen de sport op haar excessen en zijn er met hun kleineerend en vernietigend oordeel vlug bij. Voor hen speciaal moge het zyn nut hebben, hier het uit treksel te publiceeren van een rede, welke Z. H. de Paus eenlgen tijd ge leden over het groote belang' van sport en lichamelijk, opvoeding te Rome heeft uitgesproken. Wel ver van de waarheid, aldus de H. Vader, zijn degenen, die de Kern verwijten, dat Zy voor het niensehe- U(k lichaam Gods beste schep ping en voor de lichamelijke op voeding, geen zorg heeft. Be Kerk heeït juist altijd een Dezorgnnem voer het menschelUki lichaam gehad, welke het materialisme niet haar verafgoding nimmer heeft getoond. Wat is de eerste taak en het doel van de sport, beschouwd van een ob jectief en christelijk standpunt, eigenlijk anders, dan de waardigheid en harmonie van het menschelijk lichaam te veredelen en zijn gezond heid. sterkte, vlugheid en lenigheid te ontwikkelen. Sport is een doel treffend' tegengif tegen slapheid en gemakzucht: zij leidt tot zin voor orde, bevordert het verkrijgen van zelfcritiek en zelfbeheersching' en gfijpt zonder omslag de moeilijk heden aan. Aldus zal sport nog meer leiden tot geestelijke kracht en grootheid, d,an tot louter lichame lijke flinkheid. Het land, dat aan de sport gestalte gaf, heeft ook de bekende zsgswijze „fair play" gelanceerd. Zulks wil zeggen, dat de ridderlijke en eerlijke wedijver den geest verheft boven klein gedoe, bedrieigerijtjes en ge krenkte ijdelheid; dat zij ingaat te gen een gesloten, star en onverzoen- li.k nationalisme. in een waarschuwing tegen de uitwassen van de sport zei Z.H. de Paus: Alles wat in de sport-activiteit bewezen heeft waarlijk goed te zijn, kan men met een gerust hart aan vaarden. Wat betreft de plaats, die- aan de sport moet worden gegeven in de maatschappij en met betrek king tot het individu, liet gezin en het geheele volk, is het katholieke standpunt zeer duidelijk. De erva ring van de laatste tientallen jaren is in dezen leerzaam geweest. Zij heeft getoond, dat slechts de christelijke opvatting van sport en lichamelijke opvoeding in staat is daadwerke lijk tegen gevaarlijke principes en valsche leerstellingen in te gaan en tot geestelijke verbetering van den mensch bij te dragen. ZES STAYERS AANGEWEZEN VOOR KAMPIOENSCHAP Voor het stayerskampioenschap cp 2 September a.s. zijn aangewezen: C. Bakker, D. Bosland, W. Matena, J. Pronk, B. Remkes en B. t. d. Voort. Er is een belangrijke verbetering ge komen in de voorziening van de restaurants en hotels met levensmid delen en dranken. Zoo werd de toewijzing voor aard appelen met 50 pCt. verhoogd en in verhouding daarmede eveneens die voor groente, bloem en suiker. Ook werd wederom een toewijzing peul vruchten ingevoerd. In café's e.d. zal binnenkort weer echte koffie ver strekt kunnen worden. Deze bedrjp- ven krijgen daarnaast ook toewijzin gen voor suiker en melk. De thee liefhebbers zullen nog geduld moeten betrachten. De geleidelijk aangroeien de voorraad van dit artikel in ons land is nog niet zoo groot', dat men er al toe over kan gaan het beschik baar te stellen. Bier kon deze maand in het wes ten op een basis van 30 ,pCt. van den omzet van Aug. 1941 worden ge rantsoeneerd. In het Noorden en Zui den, waar de kolenpositie iets gu li stiger was, is liet percentage op 50 pCt. gebracht. Hoe de toekomst zich ontwikkelen zal, is afhankelijk van de voor de brouwerijen beschik bare kolen. De rantsoeneering van jenever zal, zooals reeds eerder gepubliceerd, wel dra op basis van 40 pCt. van den omzet in 1939 worden hervat. Het hoofd van de prov. afd. Noord- Holland van het Bureau Nationale Veiligheid maakt bekend, dat van de 422 lijken van gefusllleerden, welke in de duinen te overveen zijn opgegraven, er tot heden 368 zijn geïdentificeerd. Den nabestaanden van personen, wier stoffelijk overschot zich. moge lijk onder de niet-geïdentificeerden. zóu kunnen bevinden, wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk per soonlijk (op werkdagen tusschen 9 en 16 uur) of schriftelijk te wenden tot. bovengenoemd bureau, Singel 202 te Amsterdam (C.kamer 208, ender opgave van naam enz per soonsbeschrijving. kleeding en ver dere bijzonderheden welke tot iden tificatie zouden kunnen leiden. De minister van Landbouw. Vls- scherij. en Voedselvoorziening, S. L. Mnnsholt, heeft met een kort, ern stig en hier en daar zelfs bitter woord, dm ln herinnering- te rcepen, wat is geschied, de landbouw hoogeschool te wagenlngen ge opend. De bewindsman verklaarde: ,,De regeering, alles overwegend, wat in de afgeloopen Jaren aan de hoogeschotfl is geschied, betuigt over de meegaandheid der leiding en het hoogleeraarschap als geheel, haar afkeuring en heeft besloten enkoi" daarvoor in aanmerking komenden van de hoogescho'ol te verwijderen en zij heeft aan anceren nog jxr- sooniy-k haar ontevredenheid doen biyken. De regeering acht hiermede de Huivering van de hoogleerarcn, docenten en personeel der hoogc- schodl beëindigd. Er ligt een eenigs- zins schrijnend gevoel in, dat de stu- dentenzjuivering niet tegelijkertijd kan worden beëindigd, doch het is osn eisch, dat het werk, dat voor ons ligt, spoedig voortgang moet vind en dat datgene, wat geschieden kan, zoo gauw mogelijk tot fct-and moet worden gebracht. Het is allerminst de bedoeling dat alles wat is voor gevallen, dient te worden vergeten Maar laten we niet noodeloos terug komen op wat voorbij is, zoodat dit afhoudt van vruchtbaar werk." De Bond van N.E'.S.-ers en oud- N.B.S.-ers heeft aan minister-presi dent Schermerhorn het volgende telegram gezonden: „Kennis genomen hebbende via radio en pers aangaande regeerings- plannen vryiating politieke (land- verraderlijke) elementen, meent de Bond van N.B.S.-ers en oud-N.B.S.- ers met klem tegen deze plannen te moeten protesteeren. De Bond dringt aan op snelle berechting als juiste oplossing voor de by de regeering gerezen bezwaren." In de vrijwilligers kampen te Mill maken onze jongens het uitstekend. Een begin wordt gemaakt met de militaire trai ning; onze jongens moeten aansterken en sport beoefenen om in tip-top conditie naar overzee te vertrekken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3