EEN OPVOUWBARE FIETS HANDVEST GOEDGEKEURD RAAD VAN STATE NIEUWE BONNEN door het Engelsche Lagerhuis PATER STEIN Alleen export uit West-Duitschland Probleem voor Bloemendaal Verklaringen van Bevin geheet bezet Geen vrijlating van geïnterneerden DE TOESTAND IN N.S.B.-KAMPEN Overdreven geruchten Het weer Tijdelijke overheveling van bedrijven? 69ste JAARGANG No. 23322 o VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Tëlefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30cent per week MANDSJOERiJE Zondag capitulatie in Birma Prof. Schermerhorn: DIT JAAR TOCH tenniskampioenschappen Nieuwe leden benoemd Staatsraden in buitengewonen dienst ROODE KRUiS-PAKKETTEN voor indië Opruiming van mijnen vordert snel „oorlogs-observator" Genezingen te Lourdes GELDZUiVERING wacht op nieuwe bankbiljetten Zeeprantsoen wordt verhoogd Zeep Tabaksbon Prinses Juliana voor de radio Ammunitie-dumps Jeugdige diefjes NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 24 Aug. (Reuter). Het Engelsche Lagerhuis heeft Donderdagavond het handvest der Vereenigde Volken zonder stem ming goedgekeurd. Reeds eerder had het Hoogerhuis het handvest goedgekeurd. Op desbetreffende vragen heeft Bevin in het Lagerhuis verklaard, dat in de wereldorganisatie het ci viele gezag boven het militaire moet staan. Uitlevering van het geheim der atoombom moet dan ook wach ten tot de wereldorganisatie is ge vestigd. De komst van de atoom bom maakt het duidelijk, dat in de toekomst cle staatslieden zich meer bewust zullen moeten zijn van de noodzaak eener functionneerende wereldorganisatie. Het is ten slotte de politiek die oorlogen maakt Uiteraard zullen er altijd verschil punten tusschen de groote mogend heden bestaan ten aanzien van vele onderwerpen, maar er moet een eensgezind besluit bestaan ten op zichte van de noodzakelijkheid om geschillen, die tot oorlog zouden lei den. te vermijden. Generalissimo Stalin heeft in een dagorder van den commandant der Sovjet-Strijdkrachten ln het Verre Oosten, maarschalk Alexander Vassl- lewski, verklaard, dat Mandsjoerije geheel bezet Is. Ook Zuid Sachalm is geheel bezet evenals Paramoerisjo op de Koerllen. RANGOON, 23 Aug. (AFP). Maar schalk Terautsji heeft den bevel hebber van Seac er van in kennis gesteld, dat gevolmachtigden van het Japansche leger as. Zondag naar Rangoon Zullen komen om de capitulatie; te teekenen. De aankondiging van den minister president, dat in de naaste toekomst een aantal politieke gevangenen, meer in het bijzonder de z.g. „lichte geval len", in vrijheid zou worden gesteld, heeft hier en daar nog al wat op-1 winding verwekt. Weinigen, die nauw keurig de berichten en radio-redevoe ringen over deze materie in zich op nemen, zullen aan de wilde geruchten ook maar één oogenblik geloof heb ben gehecht. Thans heeft de minis ter-president, op een bijeenkomst van de N.V.B. te Rotterdam, ze categorisch tegengesproken. Hij verklaarde: „Het praatje, dat er binnenkort 60.000 po litieke gevangenen zullen worden los gelaten, is niet waar." De Regeeringsvoorllchtingsdienst meldt: Sedert eemigen tijd doen ge ruchten de ronde over toestanden in verschillende kampen, waar N.S.B.- ers en collaborateurs zijn opgesloten. Hier en daar i6: zelfs gesproken over „nazi-methoden". In verband hier mede heeft de chef staf van het Mi- litiar Gezag, generaal majoor mr. H. J. Kruis, vergezeld door den heer Koos Vorrink," kolonel mr. F. J. H. Snijders en nog enkele officiëren een persoonlijk onderzoek ingesteld in het kamp te Kampen. Eveneens werd een bezoek gebracht aan het kamp bü Amersfoort. Het resultaat van een en ander was. dat de geruchten omtrent mishandeling en immcreele praktijken onjuist of in elk geval ten zeerste overdreven bleken. Er is door de genoemde autoriteiten uit voerig en op voet van volkomen openhartigheid gesproken met een twintigtal gevangenen te Kampen, mannen zoowel als vrouwen, wille keurig gekozen uit verschillende gfcepen. Klachten van zeer ernstigen aard bleken niet te bestaan. Wel zijn de voeding en ae medische voorzie ning tot dusver onvoldoende geweest. Inmiddels echter heeft in dit op zicht de kampleiding reeds maatre gelen getroffen, terwijl thans ook de centrale overheid maatregelen tct verbetering' genomen heeft. In Kampen is da directie sedert enkele dagen in andere handen over gegaan, doch een blijvende moeilijk heid is. dat het, hier gebruikte ge bouw, de generaal J. e!- van Heutsz- kazerne, zeer weinig accomodatie en werkmogelijkheid biedt. Daarentegen wcrdt in Amersfoort evenals trouwens in Vught door vrijwel alle gedetineerden regel matig en productief gewerkt. De lei ding berust hier bij personen, die oi ganisatorisch en sociaal op de hoogte ït;n van hun taak. Voor het overige heeft deze aan gelegenheid de volledige aandacht van de regeenng en het Militair Ge- 28g, zoodat het bovengenoemde on- derzoek te beschouwen is ais een in leiding tot verdere maatregelen, die eventueel noodig mochten blijken, om den toestand in de kampen waar dig te doen zijn. Het bestuur van den K.N.L-.T.B. heeft besloten alsnog de nationale tenniskampioenschappen te doen verspuien en wel van 1316 Sep tember te Amsterdam. Er zullen 16 dames en heeren ultgenoodigd wor- Ook de reis van de Nederlandschs athleten naar Noorwegen zal ■w'egen.fe' <2«ü groote transportmoeilijkheden niet doorgaan. Verwachting tot Zaterdagavond. Winderig, koe), in den avond en nacht eenige regen, morgen over dag wisselende bewolking niet plaatselijk enkele buien, matige, tijdelijk krachtige westenwind, keel weer. Zon onder 20.46, op 6.39. Maan 21.44—1.23. Naar wij vernemen zijn met ingang van 23 Aug. eenige leden van den Kaad van State en Staatsraden in bultengewoneu dienst benoemd. Ingetrokken lg het besluit van den „Rijkscommissaris voor liet bezette Nederlandsche gebied" tot ontslag van den heer X. FJ. Muller Massis ais lid van den Raad van tsate. Benoemd zijn tot, lid van dat col lege: lr. J. W. Albarda, oud-minister van Waterstaat, J. Th. Fnerstner, luitenant-admiraal, oud-minister van marine, dr. .T. W. Meijer Kannefv, oud-vice-presldent van den Raad van Nederlandsch-Indië en prof. dr. U. A. van Poelje, secretaris-generaal van liet ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Tot staatsraad ln buitengewonen dienst z-ijn benoemd: Jlir. mr. dr. 1>. H. de Beaufort, secretaris van den Raad van State, jhr. mr. dr. B. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, com missaris lu de provincie Utreelit en prol', mr. R. P. Cleverlnga, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Eerst thans kan worden bekend ge maakt, dat het Nederlandsch-Indl- sche Roode Kruis met financleelen steun der Indische regeering door be middeling van het Amerikaansehe Roode Kruis een vrij groot aantal le vensmiddelenpakketten naar Indië heeft laten overbrengen, die aldaar stellig op Java in de gevangenkampen zijn ontvangen. Thans heeft het opnieuw 't Ame rikaansehe Roode Kruis verzocht, al het mogelijke te doen om deze zen ding in het groot te herhalen, onge acht de kosten. Ook de Zuid-Ameri- kaansche pakketten, bestemd voor het Nederlandselie Roode Kruis, zijn voor dit doel ter beschikking gesteld. Het is vooralsnog niet mogelijk pak ketten van Nederland uit naar Indië te zenden. Het ruimen van de tallooze mijnenvelden in ons land vordert snel, meldt „Commentaar". Deskun digen vel'wachten dat voor het ein de van dit jaar ruim 90 pet. van alle gelegde mijnen zal zijn opge ruimd. Dit is eenerzljds té danken aan het feit, dat het in kaart bren gen van de meeste mijnenvelden voor een belangrijk deel is geslaagd, anderzijds aan het harde werken der Duitsche krijgsgevangenen. Het mo tief ligt voor de hand: de kerels hopen zoo spoedig mogeliik naar huis te kunnen. Het tot explosie brengen van mijnen of projectielen ln de nabij heid van huizen of gehouwen, heeft wel eens tot klachten aanleiding ge geven. De Dienst Opruiming Mijnen kiest echter van twee kwaden het minste onder het motto: „Beter een ruitje kapot, dan dit jaar niet klaar met de opruiming." Hef observatorium van het Vati- caan, dat door deskundigen als een van de best ingerichte ter wereld wordt beschouwd, staat onder lei ding van twee Jezuïetenpaters, die bijgestaan worden door drie andere priesters, twee werktuigkundigen en een kok. Het observatorium zelf be staat uit twee koepels, waarin zich een gigantische telescoop en een groo te camera bevinden. Het observatorium bevond zich tot 1933 in Vaticaanstad, maar ten gevol ge van het hinderlijk licht van de grootstad, werd het verplaatst naar Castel Gandolfo. Dank zij de ligging van het observatorium was de directeur, de bekende Nederlandsche Jezuïeten pater J. Stein, in staat direct de landingen en den slag van Anzio te volgen. Ofschoon hij de gevechten op hun kop zag, omdat de teles coop geen corrigeerlens bezit, was hij toch ver voor op de inwoners van Rome, die omtrent het verloop van den strijd in onzekerheid ble ven. Naar medegedeeld wordt.' heb ben de Duitschers geen gebruik ge maakt van den telescoop. Zij eerbie digden de exterritorialiteit van het observatorium. Wel plaatsten zij lange-afstandsgeschut aan den voet van den heuvel, waarop het zo merverblijf van den Paus gelegen is, en schoten over het observato rium heen. PARIJS, 24 Aug. (Reuter) Het me disch bureau te Lourdes heeft be kend gemaakt, dat het 22-Jarige Fransche meisje Yvonne Fournier uit Saint Alexis bij de grot te Lourdes is genezen van algeheele verlamming' van haar linkerarm. Zij was een van de 50.000 pelgrims van de eerste Fransche nationale bedevaart sedert het begin van den oorlog. Het meisje werd plotseling genezen toen zij op den eersten dag van de bedevaart, Zaterdag, uit de piscine kwam. Een andere door het bureau erkende ge nezing is voorgevallen in de maand Mei van het vorig jaar en betrof de twintigjarige Marie Thérèse Laureat uit Charente. die leed aan tubercu- leuse peritonitis. De minister-president heeft in liet Sparta-stadion te Rotterdam voor de N.V.B. een rede gehouden over actueele problemen. Ten aanzien van de geldzuivering zeide hij, dat deze zoo lang op zich laat wachten, omdat de nieuwe bankbiljetten en de nieuwe zilver bons nog niet in voldoende mate in ons land aanwezig zijn. Deze zijn pas in Februari van dit jaar door den toen ln functie zijneten minister Huijsman besteld. Er zal een z.g. belasting-recherche gevormd worden wier speciale taak het zal zijn gelden op te sporen, die zwart verdiend werden, teneinde deze als belasting te innen.' Uit terzake te Den Haag ge voerde besprekingen bliikt, dat de eischen t.a.v. Duitschland niet beperkt behoeven te blijven tot de geroofde goederen. De geallieerden zijn bereid voorzieningen in overwe ging te nemen voor het overbren gen zoowel van gebeele industrieën als van materialen. Deze transacties zullen verricht worden onder het hoofd „Export uit Duitschland", zonder dat daarbij wordt ingegaan op de basis van iederen eisch tot uitlevering. De beslissende factor bij de vraag, of een artikel al dan niet geëxporteerd kan worden is de be hoefte voor dat artikel ln het land, dat er om vraagt. Het is slechts weinig waarschijn lijk. dat de Duitschers voor de volle honderd procent de schade, welke zij aangericht hebben, zullen vergoeden. Bovendien zijn de vereenigde volke ren overeengekomen, dat de Russen de volledige contröle zullen hebben over de beschikking over eigendom men in de Russische zone in Duitsch land. Aan alle Nederlandsche ver zoeken om export van goederen en materialen, welke door de Ameri kaansehe en Engelsche militaire missies te Den Haag worden behan deld, zal dus voldaan moeten wor den uit het bezit in de Westelijke bezettingszone. Vcor de komende week zijn geldig verklaard 538 en 539 100 gram versch vleescö of 4 oz. vleesch of viech in blik. 540, H 553 en B 554 2 L. melk. B 18 en C 18 (inlegvel) iy2 L. melk. 541 er» B 19 (Inlegvel) 1 kg. aard appelen. A 581 2 kg. aardappelen. Alleen op de vleeschbonnen mag Zaterdag worden gekovht. Bij aeel- nemingi aan de Centrale Keukens moeten de bonnen A 581 en 538 worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten al deze bonnen Inleveren. Binnen niet al te langen tijd zal de distributie van zeep over het ge- heeie land uniform worden, hetgeen voor de provincies, die tot nu toe ongeveer 50 gram zeep per 14 dagen ontvingen, een belangrijke verhoo ging van het rantsoen aal beteeke- nen. Verdere verbetering van dit ver hoogde rantsoen is ook ln zicht. Cver eenige weken hervatten de fa brieken hun productie, welke door gebrek aan steenkolen en grond stoffen evenwel nog zeer beperkt zal zijn. Niettemin is te verwachten, dat begin October weer een bon vo<*r zeeppoeder en scheerzeep aal kun nen worden aangewezen. Op een nog nader aan te wijzen bon van de tabakskaart zal op 30 Augustus a.s. een rantsoen sigaren, sigaretten of tabak worden verstrekt. Er zal slechts een soort sigaretten verkrijgbaar zijn, n.l. Rhodesia te gen den prijs van 75 ct. per 20 stuks, hoewel zij verpakt kunnen zijn in doosjes en omslagen van vroeger in den handel gebrachte merken. Zondag 26 Augustus a.s. aal H. K. H. Prinses Juliana in verband met de heraenking&week Stichting 1940- 1945 om 12.30 uur voor Herrijzend Nederland een radiotoespraak hou den. Naar aanleiding van onze repor tage over de greote verwoestingen in Velsen-IJmulden heeft een gedu peerde ons een betoog gezonden, dat nog eens duidelijk laat uitkomen, welke groote problemen moeten worden opgelost. Sinds 1942, schrijft hij, zijn de in woners van liof en huis verjaagd. Zij klagisn niet, laten den moed niet zakken, maar vragen wél begrip. On. danks lain evacuatie trokken zij, veelal met zeer gebrekkige verkeers middelen en Ausweis-moeilijkheder», bombardementen trotseerende, naar de havenplaats om hun belangen te behartigen. Het bombardement van 24 Augustus 1944, nu één jaar ge leden, gaf veler» letterlijk en figuur lijk den genadeslag. De Duitschers en N.S.B.-crs concentreerden de vis- scherij ln Delfzijl, roofden alles weg', vernielden ae rest van de inventaris sen en trokken de Ausweise in. Nieuwe werden niet meer verstrekt, „Mechaniek is geert be roep, het is een pas sie!" leest men boven de deur van een werk plaats te Grathem (L.), ivaar de heer Jerome Mertens met glunde rend gezicht ons zijn jongste vinding toont: een opvouwbare fiets. Een probleem, dat on- telbaren reeds heel wat hoofdbrekens heeft gekost en daartoe rekenen we allerminst de huisvrouwen, die niet gaarne hun glan zende gangen en trap pen verontreinigd zien door sporen van fiets banden en krassen van pedalen heeft zijn practische oplossing ge vonden. Want er zijn maar enkele handgre pen noodig om een nor male fiets te verande ren in een, die o ogen schijnlijk een rijwiel- acrobaat toebehoort, en heel handig in een hoekje van een boven verdieping opgeborgen kan worden. Dat deze harmonicafiets in min der dan geen tijd en zonder gebruik te ma ken van gereedschap, uitgebouwd kan worden tot een tandem, die beiden berijders een normale zitplaats biedt, (Foto Anefo) dit technisch kunnen worden aange- <n de langzaam gen en een vernuftige gaarne hopen, dat het np gang komende na- trapmechaniek comple- op ruime schaal zal tionale rijwielindustrie. Is een technisch snufje teeren apart. Vier versnellin- fietswonder, waarvan we wend tenzij men N.S.B.-er of „deutsch- freundlich" was. Dag in dag uit leef de men in de hoop op een spoedige bevrijding. En nu? De visscherij herleeft, col lectief drijft men den vischhanüel, machines en inventarissen worden, hier en daar bij elkaar gescharreld, maar er zijn geen panden, om op nieuw te kunnen bcginven. Bloemendaal, dat zoo bi,zonder ge lukkig in den oorlog geweest is, heeft ruimte om bedrijven tijdelijk let wei: tijdelijk te kunnen helpen. Het gemeentebestuur weigert echter, om principieele redenen, vestigings vergunning te verleenen o.a. aan vischconservenfabrleken. B. en W. staan Op het standpunt, dat Bloe mendaal een luxe plaats is en het moet blijven. Geen industrie en ten spoedigste vertrek der evacué's, al dus de inzender. Toch zal Bloemen daal den tol, dien de opbouw van Nederland elscht, mee moeten beta len, niet alleen financieel doch ooki moreel. Volksherstel heeft daar een goed begrip van. Wanneer het col lége van B. en W. eens een excursie naar het verwoeste Velsen-IJmuiflm zou maken, zou het een beter begrip krijgen van wat de evacué's hebben geleden, aldus inzender. Dacht u, dat leder niet graag vandaag nog terug zou willen naar IJmuiden? Ook op economische gronden! De zaken man besluit zijn brandbrief met een beroep op de overheid, om de moei lijkheden te begrijpen, den gedu peerden de behulpzame vrienden hand te reiken, docr hen tijdelijk te helpen aan geschikte ruimten voor bedrijven die zoo goed als geen na deel voor de omgeving zullen op leveren. De Town-Major te Haarlem maakt bekend, dat bet gevaarlijk is de z.g. ammunitie-dumps te betreden. De mogelijkheid bestaat, dat door het treden op een hoeveelheid slaghoed jes een kleine ontploffing ontstaat. Voor een algeheele ontploffing be hoeft echter in een dergelijk geval niet t, gevreesd te worden. Voorts wordt herinnerd aan de noodzake lijkheid, om de bevelen van de bij dumps geplaatste schildwachten strikt en snel op te volgen. De Haarlemsche politic heeft drie jeugdige diefjes aangehouden en opgesloten; het zijn de 17-jarigea H. v. H., P. v. d. R. en C- O. Ver der Is een zekere D. gearresteerd, die een auto verduisterd had; de 23-jarige oplichter v. T. werd de zer dagen gepakt. Tot slot wist de politie nog de hand te leggen op een persoon, bil wlen in huls gesto len goederen werden aangetroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1