Verkiezingen binnen acht maanden Distributie van textiel op kleine schaal In het kamp van Amersfoort CENTRALE KEUKEN EXIT We kunnen dezen winter rond een snorrenden haard zitten Kolenprijs hooger dan in 1939 Huidige bewoners zijn niet tevreden STUDENTENVERZET en de gevolgen Met ingang van 28 Augustus VRIJAF Het tehuis van Rudolph Hess bekend gemaakt Gas van 9-19 uur 69ste JAARGANG No. 23323 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week N.A.C. ADVISEERT Komen er heusch kolen? Prof. Van der Leeuw over; Hoogste aantal: 58.000 deelnemers op Koninginnedag H.M. de Koningin EERT PATER BLEIJS Groote militaire parade E HAARLEM COURANT De Nationale Advies Commissie heeft In haar gisteren gehouden open bare vergadering besloten het volgende advies aan de regeering uit te brengen inzake het tijdstip, waarop verkiezingen der vertegenwoordigende lichamen worden gehouden: GEMEENTERAAD: Vóór 1 December 1945 (24 tegen 21 stemmen). PROVINCIALE STATEN: Eerste helft van April 1946 (29 tegen 1G stemmen). TWEEDE KAMER: Tweede helft van April 1946 (29 tegen 16 stemmen). In een harer vorige vergaderingen had de N.A.C. een commissie van ■voorbereiding benoemd, welke nu met het volgende voorstel kwam: „Het geheele Nederland'sche vólk vraagt een herstel van zijn democra tisch gekozen vertegenwoordiging ln gemeente, provincie en rijk en wel zoo spoedig mogelijk. Indien verkiezingen op normale zij het niet op technisch volmaakte wijze kunnen worden gehouden, zullen deze plaats vinden: 1. Voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal ln de tweede helft van April 1946. 2. Voor de Provinciale Staten in de eerste helft van April 1946. 3. Voor de gemeenteraden zoo spoe dig mogelijk, in leder geval voor April 1946. In. verband met dit advies verzoekt de N.A.C. de regeering zoo spoedig mogelijk haar te berichten, of ver kiezingen op normaie wijze op de voorgestelde tijdstippen kunnen wor den gehouden. Intusschen dringt de N.A.C. er met klem op aan, dat, voor zoover zulks onverhoopt nog niet mocht zijn geschied, op het ministe rie van Binnenlandsche Zaken onver wijld een aanvang wordt gemaakt mét de technische voorbereidingen, welke ingevolge de bepalingen van de kieswet noodzakelijk zijn. Ben tegenvoorstel van dr. J. Bruins Slot (Amsterdam) behelsde om van de technische bepalingen der Kies wet af te wijken en een noodregeiing te ontwerpen, waarbij gebruik ware te maken van de in ons distributie systeem aanwezige bevolkingsadmini stratie. Het voorstel wilde verkiezin gen voor den Gemeenteraad vóór 1 Dec. 1945, die voor de Prov. Staten begin Januari 1946 en voor de Twee de Kamer eind Januari 1946. De heer Til anus (Den Haag) achtte het zoo spoedig mogelijk hou den van verkiezingen zeer gewenscht, ook met het oog op de Internationale positie onzer regeering. Mr. A. M. J o e k e s geloofde niet, dat verkiezingen voor April mogelijk zijn. Mr. J. i n 't Veld (Zaandam) achtte het verkeerd een parlement te kiezen op wankele basis en dan dat nog te belasten met grondwets herziening. De voorzitter meende, dat, wanneer men eenmaal een Kamer kiest, deze ook onvermijdelijk de grondwet zal moeten gaan wijzigen. De heer J. Buys stelde voor, de regeering te adviseeren, vóór het einde des jaars verkiezingen te doen houden voor een noodparlement (één college) van 150 leden, dat de beide Kamers vervangt. Binnen het jaar zouden dan normale verkiezingen worden gehouden. Dit voorstel vond geen steun in de vergadering. Na een uitvoerige discussie werden de verschillende stemmingen gehou den met het bovenvermelde resul taat. Met de distributie van textiel- goederen zal, nu ook de laatste technische moeiiykheden overwon nen zijn, binnenkort een beschei den begin worden gemaakt. Alleen in de meest dringende behoeften zal voorloopig voorzien kunnen worden. In dit verband wordt een ernstig beroep gedaan oj> den waarheidszin van ons volk. Beschouwt het thans als eereplich't eerst dan bij den distributiedienst aan te kloppen, wanneer daar een ernstige reden voor is, opdat eerst die menschen geholpen kunnen wordien, die niet aan liet opbouwwerk kunnen deel nemen, omdat ze geen schoenen of kleeren hebben. De moeilijkheden, waarmede de textielindustrie te kampen heeft, zijn ontzettend groot. Zij beschikt inder daad over groote hoeveelheden grondstoffen, die, indien ze verwerkt zouden kunnen worden, binnen een Jaar in het nijpende tekort aan tex tiel zouden kunnen voorzien, maar.... er zijn kolen noodig. 45.00Q ton kolen zijn er per maand Langs hei „Rozentuintje", een wierp hij de cellen open, die om hun roestigen tientallen meters langen koker van prikkeldraad, waar de bewakers der gevangenen van kamp Amersfoort tijdens de bezet ting hun slachtoffers kruipend doorjoegen, kwamen we op het ter rein, dat thans gebruikt wordt om de gedetineerden 's morgens en 's avonds op het appèl te roepen. Hier vonden toe den cipier van den „bunker", een door de Duitschers gebouwde gevangenis, die nu in gebruik is om den overtreders der kampreglementen duidelijk te ma ken, dat het ernst is met het rook verbod en dat onderlinge briefwis seling-en diefstal niet worden toege staan. Toen de cipier ons door de cellen leidde, herinnerde menig versch spoor aan hetgeen zich hier in de jaren van terreur heeft af gespeeld. Op het moment, dat we in een cel met een gevoel van heilig ontzag de kettingen, waarmee de gevangenen dagenlang in de z.g. bukhöuding werden getrokken, door de handen lieten glijden, lult,terend Intusschen naar de verhalen, die de cipier deed, konden wij ons zonder de minste fantasie wanen ln den folterkerker van een middeleeuwsch kasteel waai de gids den bezoekers aan de hand van legendarisohe gegevens geschie denissen vertelt, die wij om de on- menschelijkheid ervan nauwelijks kunnen gelooven. En enkele cellen verder trachtten we ons te reali- seeren in welke geestelijke spanning de acht ter dood veroordeelden moe ten hebben verkeéld, die den nacht voer hun terechtstelling met behulp van een eetlepel een gat in de zol dering van hup cel maakten, zich tusschen het plafond doorwrongen, tastend naar de zwakste plek ln het dak om zici1 uaar naar buiten te breken, terwijl enkele meters verder van den uitkijktoren af de wachter xeil;e schijnwerperstralen over de ba rakken liet glijden. Ze zijn alle acht behouden in het bosch aangekomen, ael de cipier met een grijns. Toen „historische waarde" niet onbewoond behoeven te blijven. „Allemaal naar buiten, jullie, tagerf den muur!" Een dertigtal gedetineerden schuifelde de gang in. Zij verwonderden er zich over. dat er nog andere aanwezi gen waren dan aOzelf en de cioier en over het gezicht van de meesten kwam een trek van schuchtere schaamte. Maar toen wij naar hen toegingen en vragen stelden, waaruit zij al heel gauw begrepen, dat dit menschen van de pers waren, kwa men hun tongen los en zij haastten zloh, allemaal door elkaar pratend, olla, -er van overtuigen, dat zij veel te weinig eten kregen. Intusschen deelde de cipier het weekrantsoen margarine en kaas uit: elk vijftig gram. „Jullie brood ziet er anders best uit", vonden wij, terwijl we om den hoek ln een cei naar het appetijtelijke tarwebrood keken, dat daar op een plankje lag. „Het is maar 300 gram per dag, me neer." We vroegen den cipier, of za het daarmee moesten stellen. Hij nam een pannetje van hetzelfde hoekplank- je, waar het brood lag. „Dat krijgen ze per dag nog vol met warm eten." Daarop draaide hij zich naar der> uitgang, ontsloot de deur en com mandeerde den troep naar bulten, om te luchten tusschen twee muren van prikkeldraad. De andere gedeti neerden waren" Juist teruggekomen van het werk buiten het kamp. Zij moesten zich opstellen voor het avondappèl. In hun oude Duitsche uniformen en postjasjes, die grooten- deels de kampkleedlng uitmaken, ge leken zij op een ontredderden, ver slagen troep soldaten. Toen we wegreden uit het kamp, waren onze gevoelens in overeenstem ming met de triestheid van den neer- plensenden regen. Niet uit medelijden met degenen, die ons van- achter het prikkeldraad nagluurden, maar omdat de gedachte aan hen, die hier in be zettingstijd van hun standvastigheid getuigenis hebben afgelegd, Je niet meel' los kan laten. noodig, er zijn slechts5.000 ton beschikbaar. Het aantal arbeids krachten is te gering. Eensdeels voelen velen er blijkbaar nog niet veel voor weer aan den slag te gaan, andersdeels zijn er onoverkomelijke verkeersmoeilijkheden, waardoor vele arbeiders de fabrieken niet kun nen bereiken. Maar bovendien niet alle textiel wordt tot kleeding verwerkt. Tal van industrieën, mij nen, electrotechnische en pharma- ceutlsche fabrieken zijn tot werk loosheid gedoemd, indien zij niet de beschikking krijgen over textielpro ducten. Men kan er intusschen van overtuigd zijn, dat met de beschik bare middelen zoo economisch mo gelijk gewelkt wordt, waarbij de ver vaardiging van artikelen, welke niet dringend noodzakelijk zijn, wordt veneneden. Nu het slechte weer en de kolen- kaart weer gemeengoed van lederen Nederlander zijn geworden, rijst de vraag, of wij dezen winter eindelijk weer eens rondom een gezellig snor renden haard kunnen zitten. Een verslaggever van het A.N.P. heeft hier en daar zijn licht eens opgestoken en komt tot de vólgende conclusies Er zal dezen winter voor eenieder brandstof zijn, zU liet dan dat men genoegen zal moeten nemen met datgene, wat de kolenhandelaar af levert. Groote voorraden zijn er niet aan gelegd kunnen worden, hetgeen bij vorst groote moeilijkheden zal op leveren, aangezien het vervoer van de mijnen af voor twee derden per boot moet geschieden. De kolen handelaren beschikken over zeer weinig kolen- en emballagemateriaal, zoodat het wel niet te voorkomen zal zijn, dat het publiek af en toe zelf de kolen moet ophalen. Gezien de prestaties, welke wij in den afge- loopen winter hebben moeten leve ren, is deze moeilijkheid o. i. niet onoverkomelijk. De prijzen zullen vermoedelijk wat hooger zijn dan die van 1939. Al met al behoeft men dus niet pessimistisch te zijn. Alle betrokkenen doen hun uiterste best de bestaande problemen tot een goede oplossing te brengen. De bevelhebber van het Ned. In dische leger, luitenant-generaal L. H. van Oyen zal, toegevoegd aan den staf van generaal Mac- Arthur, als vertegenwoordiger van Nederland te Tokio aanwe zig zijn bij de besprekingen en onderteekening van de capitula tie van Japan. De foto werd ge nomen tijdens een inspectie tocht van luitenant-generaal van Oyen op Tarakan (Foto Anefo) In zijn radiocauserie van Vrij dagavond is de minister van O. K. en W., prof. dr. G. van der Leeuw; uitvoerig ingegaan op het verzet der studenten en hoogleeraren en de gevolgen voor hen, die zich hierbij afzijdig hielden. Den tee kenaars der loyaliteitsverklaring moet hun voorsprong worden ont nomen, terwijl de door hen afgoï legde examina ongeldig worden verklaard. Men trachte echter niet van de teekenaars en hen, die om andere redenen aan een tuchtmaatregel on derworpen zijn, een soort paria's te maken. In ieder geval onthoude men hun, wanneer zij van de studie afzien, niet de mogelijkheid van, werk. De verhouding tusschen docenten en studenten heeft door hetgeen ge schied is ontegenzeglijk geleden, Spr. heeft aan alle senaten van uni versiteiten en hoogescholen gevraagd, de examina voor hen, die het candidaats achter den rug hebben, zeer aanmerkelijk te verlichten. De geldigheidsduur van de tentamiua moet worden verlengd, zoodat het examen in gedeelten kan worden af gelegd. Spoedcursussen kunnen wor den georganiseerd, terwijl een ge deelte van de leerstof kan vervallen ln dien zin, dat meer nadruk wordt gelegd op inzicht dan op parate ken nis. Op deze wijze zal de dezen stu denten nog resteerende studietijd in de meeste gevallen zeker tot hoog stens de helft kunnen worden ver kort. Het gemeentebestuur acht het tijdstip gekomen om de huidige organisatie van uitdeeling van voedsel van de Centrale Keuken op te heffen en zoo zal met in gang van Dinsdag 28 Augustus, de verkoop van maaltijdenkaar- ten en met ingang van 'Vrijdag 31 Augustus, de uitdeeling in de In overleg met de Stichting van den Arbeid doet de regeering een beroep op de werkgevers om, voor zoover dat mogelijk is, 31 Augustus a.s. vrij te geven met behoud van loon. H.M. de Koningin heeft in verband met het overlijden van majoor pa ter L. A. Bleijs het volgende tele gram gezonden aan het Gewest Lim burg van de G. O. I. W. „Met groot leedwezen nam ik ken nis van hst ongeluk met doodelij- ken afloop, dat pater Bleijs getrof fen heeft. Ik gedenk dankbaar het groote aandeel, dat hij in het verzet in Limburg heeft gehad en de wijze, waarop hij zijn vele talenten heeft dienstbaar gemaakt aan de belangen van het vaderland. Ik houd mi) over tuigd, dat zijn medewerkers en de mannen van de Binnenlandsche Strijdkrachten met Mij zijn nage dachtenis in dankbare herinnering zullen houden." Uit. welingelichte bron werd Vrijdag vernomen, lat Rudolph Hess, de man die eens door Hit- Ier als zijn opvolger werd aangewezen, een gevangene is in een militair hospitaal in het iorpje Abegavenny in Wales, aldus A.P. Noch het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken noch dat van Oorlog wilden de verklaring bevesti gen of ontkennen, waar in gezegd wordt, dat de voormalige plaatsver vangende Fiihrer door zwaarmoedige gedach ten in beslag wordt ge. nomen en onder een militaire garde van twee officieren en 24 manschappen staat, ter wijl geall. autoriteiten beslissen of z(j hem als oorlogsmisdadiger zul len dagvaarden, of dat hy levenslang in een krankzinnigengesticht zal worden opgeborgen. Hess kwam op 10 Mei 1941 met een parachute uit een Messerschmidt op een Schotsche heide neer en zijn verblijf plaats is .sedert dien een zorgvuldig bewaard geheim van de Britsche regeering geweest. Door vooraanstaande krin gen van de Britsche re geering werd aan den Associated Press-cor respondent verleden jaar December met tegenzin, doch op stel lige en ondubbelzinnige wijze medegedeeld, dat Hèss naar Engeland kwam zonder mede weten of goedkeuring van Hitier, doch uit eigen beweging met 'n .missie voor de mensch- deid". Mijn zegsman, schryft de A.P.-correspondent John Parris, bekrach tigde dit. Hij zeide: „Hess was klaarbiyke- lijk in de veronderstel ling, dat hy naar En geland kon vliegen en de zaken met ons hier kon bepraten en dat wij tot overeenstem ming zouden kunnen geraken. Maar toen wij zijn voorstellen afwe zen en hem onder be waking plaatsten, Werd hij neerslachtig en is 't sindsdien gebleven". In de afgeloopen maan den is door toenemend bewijsmateriaal komen vast te staan, dat Hess een onevenwichtigen geest heeft. „Hij is zijn hoofd volkomen kwijt," ging de zegsman voort. Het is een veel bespro ken vraag of hy ooit ils oorlogsmisdadiger zal terecht staan. bekende lokalen niet meer ge schieden. Ten einde dengenen, die door een algeheele staking van levering de zer maaltijden in groote moeilijk heden zouden geraken, daarin tege moet te komen, zal voorloopig nog gelegenheid worden gegeven maal tijden te halen aan de keukens zelf, d. 1. de Rijkskeuken bij het Openbaar Slachthuis, Oorkonde laan, en de St, Vincentiuskeuken, Zoetestraat. De maaltijdenkaarten daarvoor kunnen worden gehaald uitsluitend bij den Incassodient, Ja- cobijnestraat, Dinsdags van 13.30- 15 uur (te beginnen Dinsdag 28 Augustus. De Centrale Keuken, welke ln het begin ruim 58.000 deelnemers telde, was in de voorbije bange win termaanden wel een der meest be kende instellingen. Haar verdwijnen zal slechts weinigen deren. Zooals na het voorbeeld van an dere groote steden ook aj werd verwacht, blijken de gasverbruikers van Haarlem en omliggende ge- meentep 'zich over het algemeen goed aan de rantsoeneering te houden De directie van het Gas bedrijf meent daarom reeds thans te kunnen overgaan tot uitbreiding van de gasuren, ten einde ieder zooveel mogelijk vrijheid te geven ln de tijden, waarop men het gas wenscht te gebruiken. Deze maat regel beteekent evenwel nog geen verruiming van het gasrantsoen. Mocht de gasafglfte als gevolg van de uitbreiding der uren stijgen, dan zal de terugkeer tot enkele gasurerf per dag moeten worden overwogen. Met ingang van Zondag 26,Au gustus zal het buizennet dagelijks van 9 tot 19 uur onder druk staan. 31 Augustus zal er in Haarlem een militaire parade worden gehou den aan het einde van den Dreef bij hotel Den Hout. Zij begint om elf uur. Aan de parade, die onge veer twee en een halven kilometer lang zal zijn, zullen deelnemen drie muziekcorpsen, een detachement A.E.F., een militaire Canadeescm» band, een détaohement van een vrouwelijk hulpoorps, een com pagnie van het 14de regiment in fanterie, een compagnie autobatal jon, waarin ongeveer 125 wagens meerijden. Na afloop van Ih-et défilé volgt een marsch door de stad, waarbij de volgende route wordt gevolgd: Dreef, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Kenne- merplein, Sohoterweg, Zaanenlaan, Marnlxstraat, Kleverlaan, eindpunt kazerne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1