OVERAL VERSCHUIVINGEN HEIMWEE NAAR HET GELUK !A Centrum voor Staatkundige Vorming opgericht HET AMERIKAANSCHE KAPSEL H Run naar de democratie J ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1945 PAGINA 8 De week in vogelvlucht Geen kolen, geen brood Russische parachutisten naar Japan? De permanent-machine herneemt haar taak M Zuivering der STATEN-GENERAAE VOEBALCOMPETITIE nog een vraagstuk Terwijl de bezettingstroepen zich gereed maken hun netelige taak in Japan ten uitvoer te gaan leggen, weerklinken achtereenvolgens op de verschillende oorlogstooneelen in het Verre Oosten de laatste bevelen van dezen oorlog: „staakt het vuren". Nog tracht de Japansche oorlogskliek door vertraging in de uitvoering van opdrachten door brutale besluiten als ten opzichte van de niet-verbroe- dering met den bezetter, soms zelfs door dreigementen, nog zooveel mo gelijk „gezicht" te redden, dit alles echter zal al heel spoedig niet actueel meer blijken en, wanneer wij de Amerikaansche geestesgesteldheid juist beoordeelen, zeer afdoende wor den afgehandeld,. Nog enkele dagen en de onvoorwaardelijke overgave zal door de onderteekening van het des betreffende document ook formeel een feit zijn geworden. Verschillende problemen, die een rechtstreeksch gevolg zijn van de Ja pansche capitulatie, zijn deze week in het internationale nieuws belicht. Zoo het toekoimstig lot van Korea, waarvoor onafhankelijkheidsplannen bestaan, welke van Russische zijde reeds krachtig bestreden zijn. Ook de zeer gevaarlijke tegenstellingen tus- schen cle communisten in Yenan en de regeering van Tsjang Kai Sjek trokken hoogelijk de aandacht, voor al door de mogelijkheid van een Chi- neeschen burgeroorlog, die hierin be sloten ligt. Uiteraard streven de geallieerden er naar hun invloed te doen gelden ten gunste van over eenstemming en inderdaad is thans uit Yenan bericht gekomen over be reidheid tot onderhandelen. Met groote belangstelling moeten wij het verloop dezer onderhande lingen volgen, immers, de toestand in China zal beslissend zijn voor het tempo van het herstel in Oost-Azië en dus ook in Nederlandsch-lndië. Voor Nederland is het een pijnlijk feit, dat tengevolge van de snelle in eenstorting van het Japansche ver zet onze overzeesche gebiedsdeelen niet terstond door Nederlandsche troepen kunnen worden overgeno men, maar eerst door strijdkrachten onzer bondgenooten zullen moeten worden bezet. Welke invloeden dit op de toekomstige samenwerking tusschen Indonesiërs en Nederlan ders zal hebben, is nu natuurlijk niet te voorzien. In ieder geval zal het rechtstreeksche contact gevestigd, worden door het burgerlijk bestuur, dat wel terstond in eigen handen zal worden genomen. De buitenlandsche politiek van En geland is deze week.door den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, Bevin, uitvoerig toegelicht. Voort zetting van de algemeene richtlijnen, zooals die ook al voor het aan de macht komen der Labourregeerl-ng golden, continuïteit, geen revolu- tionnair ingrijpen, op geen enkel ge bied, voorshands was dit de voor naamste teneur van zijn rede. Uiteraard wercl hierdoor groote voldoening gewekt in de meer be houdende kringen in Engeland niet alleen, ook elders, zoo in Spanje en Griekenland, slaakten de rechtsche kringen een zucht van verlichting. Linksche kringen zien een tegen stelling tusschen de Angel-Saksische houding Jegens Franco en die Jegens Bulgarije, dat thans reeds aanzegging heeft gekregen, dat de Zondag te houden verkiezingen niet als een de mocratische, zonder dwang en bedrog tot stand gekomen uiting van den volkswil zullen worden erkend. De Vereenigde Staten en Engeland willen toezicht op de verkiezingen in de Balkanlanden. Griekenland heeft zelf om een dergelijk toezicht ver zocht. Doch de Russen achtten dit een ongepaste inbreuk op de souve- relniteit dezer landen. Men kent im mers den Russischen afkeer van in menging in interne aangelegenheden van nabuurstaten! Het is duidelijk, dat zij zich willen voorbehouden het resultaat der Grieksche verkiezingen op hun beurt niet te erkennen. Om hun voorkeur voor landen, die heusch aan buitenlandsche inmen ging niet bloot staan, te kennen te geven hebben zij de communistische regeering van liet bezette Bulgarije erkend. Roemenië heeft zich zelf tot de V S. en Engeland gewend met verzoek mede te werken aan de vor ming eener regeering, die hun erken ning zou kunnen verwerven. De Roe- meensche koning, hoewel met Rus sische Grootkruisen versierd, toont zich meer onafhankelijk in deze zaak dan de Joegoslaven, wier aanvoerder Tito zijn koning aan den dijk heeft gezet. In Roemenië wil de koning zijn communistischen premier aan dén dijk zetten, doch deze negeert deze pogingen met veel talent. Ook de Joegoslaven gaan verkiezingen houden, doch het spelt niet veel goeds, dat de vice-premier dr. Milan Grol verleden week is afgetreden, wijl de nieuwe kieswet aan opposi tiegroepen niet voldoende -kans biedt om candidatenlijsten op te stellen. De algemeene run naar de democra- ïit. - i ?olc den oudsten fascistl- schen staat, Turkije, aangestoken en LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 26 Aug.: 14e Zondag na Pinksteren. 2. H. Zephyrinus (uit de nieuwe Mis van de Pausen: Si dlligis me). 3. A cunctis. 4 Vrede. Credo Praef. H. Driev. MAANDAG 27 Aug.: H. Josephus Calasanctius. 2 Vrede. DINSDAG 28 Aug.: H. Augustinus. 2 H. Hermes. 3 Vrede. Credo. WOENSDAG 29 Aug.: Onthoofding v. d. H. Joannes d. Dooper. 2 H. Sablna. 3 Vrede. DONDERDAG 30 Aug.: H. Rosa va" Lima. 2 H. Felix enz. 3 Vrede. vrijdag 31 Aug.: H. Raymundus Nonnatus. a Vrede ZATERDAG I Sept.: Mis v. d. H. Maagd op Zaterdag. 2 H. Aegidius. 3 H. Twaalf Broeders. 4 Vrede. Praef. H. Maagd. ook in dit land wordt druk gebab beld over toelating van opppsitie- partijen, en het houden van verkie zingen, doch men acht het daar niet meer dan democratisch, dat hiermee gewacht wordt tot in November de Nationale Vergadering zal zijn bij eengekomen. Ook in het land van Salazar wordt over de oprichting van een eenige oppositiepartij gesproken. Als belangrijke gebeurtenis van de afgeloopen week moet ten slotte het bezoek van de Gaulle aan Washing ton worden vermeld. Reeds spreken sommige Fransche bladen van een Fransch-Amerikaansch bondgenoot schap, dat tezamen met het reeds bestaande met Rusland en het on vermijdelijk komende met Engeland een volstrekte veiligheid zou opleve ren. Feitelijke bijzonderheden om trent het besprokene zijn nog niet gepubliceerd. Het ligt voor de hand, dat velerlei ter tafel zal komen, economische kwesties zoowel als problemen betreffende Indochina. De Gaulle (Foto Anefo) De leden van de ondervakgroep „broodbakkers" van het rayon Eind hoven zijn het er over eens, dat het verbakken van een baal bloem 12 kg. kolen vergt. Nu de betrokken in stanties het kwantum hebben ver laagd tot 8y2 kg., hebben de bak kers met klem bij het betrokken mi nisterie en het rijkskolenbureau ge protesteerd, welk protest tevens is doorgegeven aan de burgemeesters, de vakgroep en de Nederl. Bakkerijstich ting. De bakkers achten hun bedrijf op zoo ernstige wijze bedreigd, dat zij vreezen, dat door dezen maatre gel de broodvoorziening gevaar loopt en op een gegeven oogenblik wellicht geheel stil zou komen te liggen. De verlaging van het rantsoen kolen ten behoeve van de broodbakkeryen is een gevolg van het algemeen kolen- gebrek. De kolenvoorraad wordt door het Haagsche Rijkskolenbureau in verhouding verdeeld over de andere rijksbureaux, die hun toewijzing ver der distrlbueeren. SAN FRANCISCO, 24 Aug. (AP) Een officieele Japansche radiouit- zendin^ heeft verklaard, dat Moskou plannen bekend had gemaakt om luchtlandingstroepen naar het Ja pansche eiland Hokkaido te sturen. Bijzonderheden over deze uitzending zijn door het Japansche hoofd kwartier van gen. MacArthur ge- znoden. „Zou het bericht uit Mos kou waar blijken te zijn," aldus de boodschap, „dan zou dit zeker be treurd worden door de Japansche re geering, die haar best doet aan alle eischgn tegemoet te komen door le ger- en vlootstrijdkrachten en de burgerbevolking onder 6trenge con trole te stellen. Veertiende Zondag na Pinksteren AVONTUREN OP EEN EILAND Vreemd is het dezen winter toegegaan in Eist, dat als een modderig eiland temid den van de ondergeloopen Betuwe lag. Nu alles goed is afgeloopen. de fabriek er nog staat en de productie weer op gang is, kunnen wij onze TEO-vrien- den een getrouw verslag gaan doen van al onze avonturen in die zes oorlogsmaanden. ELST lO.B.I an den mensch, dezen eeuwi gen zoeker naar het geluk, dien het heimwee naar de oneindigheid tot een balling maakt te midden van de betrekke lijkheid en tijdeiykheid dezer aarde, heeft Christus als een onfeilbaar richtsnoer bij zijn pelgrimeeren naar een land van vreugde dezen levensregel gegeven„Zoekt eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het overige zal u worden toe geworpen". Het is het kenmerk van alle dwalingen der eeuwen, dat zij eerst „het overige" zoeken. Zij mte- nen het geluk hun te zien toe lachen aan den horizon van hun menschelijk kunnen, maar hoe ver der zij optrekken, hoe meer ook de steeds wijkende einders dit geluk onbereikbaar maken. „Eerst het Rijk Gods". Mensche- lijke kortzichtigheid zoekt steeds een compromis te sluiten, waar God ieder compromis voor onmogelijk heeft verklaard: „Niemand kan twee heeren dienen". Wij moeten onze keuze bepalen voor of tegen God, voor of tegen het geluk, de waarheid, de goedheid, de schoon heid. Soms schijnt de mensch zon der God, de man der ongerechtigd held, successen te behalen en zien wy zijn geluksster naar het zenith Het dagelijksch bestuur van de R.K. Staatspartij en het Centrum voor Staatkundige Vorming maken het volgende bekend: In een bekendmaking van de R.K. Staatspartij van half Juni 1.1. is aangekondigd de oprichting van een Centrum voor Staatkundige Vorming. De instelling van dit Centrum werd noodzakelijk geoordeeld, teneinde aan de katholieke Nederlanders be halve in de organen der partij een bijzondere gelegenheid te geven tot discussie omtrent vele en belang rijke vraagstukken op staatkundig gebied, welke in een nabije toekomst een oplossing zullen vragen. De taak van dit Centrum za! bestaan in de gemeenschappelijke bezinning op de actueele staat kundige vraagstukken. Hiertoe moet gerekend worden, zoowel het optreden van de katholieke Neder landers bij verkiezingen, als het staatkundig beleid, dat In het licht der katholieke beginselen in ons herrezen Nederland gevoerd dient te worden. Het Centrum stelt zich voor deze taak te vervullen door de oprich ting van. plaatselijke studie-centra en andere bijeenkomsten, zoowel voor ouderen als voor jongeren, waaraan documentatie-materiaal zal worden toegezonden en waarmede het Centrum een regelmatig con tact en een permanente gedachten- uitwisseling wenscht te onderhouden. Tevens zal dit werk van studie en bezinning gericht worden oip een vernieuwing in de geesten en in de gelederen van de staatkundige groe peering der katholieke Nederlanders. Om aan de bedoeling van dit Ini tiatief der B.K. Staatsparty te be antwoorden, zal het Centrum zyn taak ln vrijheid en in onafhankelijk heid verrichten. Tot de deelneming aan het Centrum kunnen ook niet- leden der R.K. Staatsparty, die aan het gesprek in eigen kring behoefte gevoelen, toegelaten worden. Be partij kan aan het Centrum advies vragen, terwijl het Centrum ook on gevraagd advies kan geven. Tot de nationale leiding van het Centrum zijn thans toegetreden de vclgende leden: j, w. van den Ak ker, 's-Gravenhage, W. J. Andries- sen, Utrecht, prof. dr. J. R. M. van den Brink, Laren, ir. J. Dewez, Roermond, mr. Fr. Duynstee, 's-Gra venhage, mr. W. L. van der Grinten, Rotterdam, dr. G. W. M. Huysmans, Eindhoven, lr. A. Heymeyer, Wasse naar, prof. mr. j. Jurgens, Nijme gen, H. Klompe, Arnhem, dr. P N. M. Kooien, Vught, Jan Maehen, Heerlen, Jhr mr. p. G. M. van Meeu wen, 's-Gravenhage, prof. dr. J. E. de Quay, Beers, prof. mr. C. P. M. Romme, Overveen, K. Roncken, Heer len. mr. dr Th. Speetjens, Venlo, mag. dr. S. Stokman O.F.M., Utrecht, mr. A. A. M. Struycken, Breda, dr. J. Terlingen, Aerdenhout, Fr. Terwindt, Nijmegen, lector dr F. van de Ven, Tilburg, mr. j. de Vreeze, Utrecht. Over de toetreding van een vrouwe lijk lid wordt nog overleg gepleegd. Het voorzitterschap van het Centrum zal worden waargenomen door prof. mr. c. P. M. Romme (kantooradres: Keizersgracht 230. Amsterdam-C), voorl. secretaris mag. dr. S. Stok man O.F.M. (Oudwijk 21, Utrecht): vice-voorzitters prof. dr. J. E. de Quay en W J. Andriessen, penning meester mr. dr. Th Speetjens (Loo- hofstraat 17, Venló). Het Centrum behoudt zich voor. ook nog andere personen uit te noodigen, in dit college zitting te nemen. Inmiddels noodigt het de Katholieken van Nederland met aandrang uit tot een actieve me dewerking aan de oplossing van de vele vraagstukken, waarvoor de geestelijke, maatschappelijke en staatkundige wederopbouw van het vaderland ons plaatst. Daar het by de huidige gebrekkige communicatiemiddelen onmogelijk is, de plaatseiyke of gewesteiyke studie centra vanuit een centraal punt te gaan oprichten, terwijl anderzyds de tfjd dringt, roept het Centrum de medewerking in van alle plaatselijke en gewestelijke instanties uit het katholiek maatschappelyk en cultu reel leven, teneinde door eigen ini tiatief te komen tot de vorming van plaatselijke of gewestelyke instanties uit het katholiek maatschappelijk en cultureel leven, teneinde door éigen initiatief te komen tot de vorming van plaatselijke of gewestelyke stu die-centra. Met het verzoek tot aan sluiting bij het Centrum voor Staat kundige Vorming wende men zich tot het secretariaat. Op verschillende plaatsen in het land zijn reeds vereenigingen of studieclubs gevormd, die geheel of gedeeltelyk tot doel hebben de staatkundige vraagstukken van den komenden tijd in eigen ver band ën onafhankelijk van de R.K. Staatspartij te bestudeeren. Indien deze vereenigingen of clubs zich bij het Centrum voor Staatkundige Vor ming willen aansluiten, gelieven zij zich met het verzoek daartoe te richten tot het secretariaat, doen. Bijdragen voor de financiering van het Centrum kunnen gestort worden op girorekening 8754 van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Venlo ten behoeve van den penning meester van het Centrum: mr. dr. Th. Speetjens. stijgen. Maar opeens is het uit en voorbij en hij verdwijnt, spoorloos en zonder herinnering. Dan vraagt de menschheld zich af: „Is dat nu de man, die de aarde liet beven, En koninkryken beroerde; Die de wereld tot een woestyn heeft gemaakt. Haar steden verwoestte, haar gevangenen vasthield? Alle vorsten der volken rusten in eere. Elk in zyn tombe: Maar gy wordt weggegooid zon der graf, Als een naamlooze misdrach (Is. 14, 16—19' By zulk een ineenstorting en fa tale vernietiging staat de wereld een oogenblik stil en getroffon erkent men de Innerlijke voosheid van een systeem, dat de gerechtig heid met voeten treedt en de barm hartigheid mist. Maar even snel vergeet de mensch weer en gaat hij voort in zyn trots zelf de wegén te bepalen, waarlangs hij het geluk denkt te veroveren. Men vreest de consequenties van het woord vah Christus te aanvaarden en zoekt zijn heil in andere systemen, ill andere uiterste dwalingen, die even eens tot mislukking zijn gedoemd» omdat ze geen rekening houdea met God. Alle groote rampen, welke de wereld treffen, crisissen en oor* logen, vinden uiteindelijk hieriS hun oorzaak, dat men de werêl'd los denkt van de schepping én daarom Gods opperheerschappy niet wenscht te erkennen of dat men het feit der verlossing in de pracJ tijk loochent en bijgevolg de Chris* telijke zedenwet en de heilzame leer van Christus niet wil aanvaarden'. In een huiver van ontzetting vraagt men zich af wat er van de wereld moet worden, wanneer mep leest, hoe de techniek de oerkrach ten van de stof weet los te maken en aan te wenden voor de vernieé tiging van geheele steden. Maar mep. huivert niet voor de hartstochten van den mensch, die, losgemaakt van Gods wet en op hol geslagen, een verwoesting bewerken, onverge lijkelijk veel funester dan die vap een atoombom. Het is de mensch; die huiveringwekkend wordt wan neer hij God los laat. De doode stof blijft, ondanks de krachten, die zij herbergt, onderworpen aan dep mensch, omdat zij nooit tegen haar natuur kan Ingaan. Doch de mensch kan zijn natuur verkrachten door in opstand te komen tegen God ep door de orde te verstoren, welke God heeft gewild. Hij kan de krach ten dèr natuur gebruiken tot zegen of vervloeking. De menschheid in haar geheel kan den vrede winnen, indien zU het geluk wil zoeken langs den weg, welken God heeft afgebakend. Maar ook de afzonderlijke mensch vindt den vrede, wanneer hij in vrede leeft met God Want het woord van den Apostel zegt „Hij zelf is onze vrede". Niet een blind noodlot immers beheerscht de wereld, maar de liefdevolle Voorzienigheid Gods, in Wiens schoot wy ons kunnen bergen voor alle dreigingen en schaduwen, gelfjk kinderen veilig zijn by vader. K. Glad weggekamd tot een cirkelvormige rol boven otp het hoofd haardracht niet het onbe- onze blikken richtey naar langrykste onderdeel is. En Amerika, het land, waar- laten fook en roet van de aan wij ons op modegebied noodkachel, die nog wel zoo gaarne spiegelen, eens aan moet, of het op- De teekeningen laten drie geveegde stof, zoolang we kapsels zien, die de Ame- rikaansche thans iraagt. Het meest gangbare is het naar alle kanten strak weggekam- de haar in een cirkelvormige rol boven op het loofcl gelegd'. Een variatie daarop is het tweede kap sel: scheiding in het midden en den stofzuiger nog niet volledig kunnen inscha kelen, den haar- glans parten spe len, er is weer zeep om het haar te wasschen, want de nieuwe zeep laat zich uitstekend tot shampoo verwer- ken als men die vu, »„vv in kleine stukjes A De tobberijen om ons schaaft en oplost kapsel op peil te houden, in war,m water, hooren goddank tot het Gedurende vijf verleden. Sinds de electri- 1aar heeft de citeit in het daagsche ie- haardracht hier ven ls teruggekeerd, hoe- geen wijziging ven we niet meer met onze ondergaan om- eigen houtblokken naar dat geen buiten- den kapper te sjouwen, landsche invloe- want de permanent-machi- den konden dóór- ne herneemt haar taak, de dringen. Geen Losser gearran- kapper heeft weer plezier wonder, dat we, geerde variatie in zyn vak en de vrouw in nu het contact op het eerste haar ulteriyk, waarvan de zich herstelt, kapsel Voor de jonge vrouw: het strak weggebor- stelde haar in den nek' bijeengehouden met bloemen of lint, daar onder uitvallend in een breede rol naar binnen. v,„» In Londen en Parijs draagt men echter geheel andere kapsels: in Lon- af den v'echteg om het hoofd, haardracht zien in Parijs 200 h00S moScliik - opgetorend boven het voor- ivS Svlr hoofd. Waaruit volgt, dat Stom rcta leder naar Persoonlijkheid stélrteC biieen en Staatsvorm den eigen stijl van kapsel kan kie- nek met een zen' als men de lang be" VtwTL* iiÏU vi? toomde zucht naar ver- SïSSLn üJSL «Kering nu eindelijk eens De commissie voor de zuivering der Staten-Generaal heeft weinig klacli"* ten ontvangen, hetgeen haar werjS ernstig bemoeliykt. zy heeft zich; ook in verband hiermede, genoopt gezien om al degenen, die op 10 M^l 1940 lid van een der beide kamers waren, op te roepen voor een per soonlijk onderhoud. Het spreekt van zelf, dat dit zeer tijdroovend is eri het zal dan ook nog wel eenigen tijd duren, voordat de commissie geheel met haar taak gereed zal zijn. De organisatie van de voetbalcom petitie 1945'46 ls als operatieterrein zoo hacheiyk als een mijnereld. Pro blemen doen zich, nu eens hier dan, weer daar, telkens opnieuw en steeds in een anderen vorm voor: vervoer- moeilijkheden om niet te zeggen onmogelijkheden geen terreinen, geen kleedgelegenheid, geen ballen, palen of netten en geen kleeding of schoenen. In sommige gevallen alles bij elkaar. Dat onder deze omstandigheden van een normale voetbalcompetitie, al mil men die nog zoo graag, geen sprake kan zijn, is vanzelfsprekend; de vele ontevredenen en mopperaars over het bestuursbesluit om regio nale noodcompetltles te houden, hebben het geluk dan ook niet aan hun zijde. Het bondsbestuur overweegt nu nog de mogelijkheid om ln September met de voorronden van het beker- tournooi te beginnen vóór de competitie dus. Daarna, of onder- tusschen, kan men zien of er van de competitie misschien nog Iets méér te maken is. MIDDELKAMP WINT OPNIEUW Onze landgenoot Middelkamp blijft zich in België in zyn element ge voelen. Hij behaalt er den laatstett tijd het eene succes na het andere. Zoo reed hij dezer dagen te Ruiselede en won er een wegwedstrijd over 118 km. ln 3 uur 5 min. bloemen, daar onder uitvallend ln een breede rol wil gaan botvieren. A. Bgl. De selectiewedstrijden zwemmen voor den tocht naar Denemarken zyn een week uitgesteld en worden thans op Woensdag 5 September in Amsterdam gehouden. Examen hoofdacte. Gesl. voor B: mej. Th. A. Everhardus en de heer F. C. Suiking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3