AMERIKANEN BEZETTEN JAPAN Indische vloot Sabang Britsche Oost- bereikt Twee ons suiker en 3Vi brood BLOEMEN, tolk van onze dankbaarheid Het leger in de V. S. K Lof voor onze vliegers Max Blokzijl Op zoek naar Duitsche geheimen MacArthur zal in keizerlijk paleis zijn hoofdkwartier vestigen op Koninginnedag J Het weer 69ste. JAARGANG No. 23325 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon. 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week VOEDSEL AFGEWORPEN Congres der Belgische Kath. Arbeidersjeugd Het paleis van Keizer Hirohito, ivaarin het hoofdkwartier van generaal MacArthur zal worden gevestigd (Foto ABC—Press) VOOR KRIJGSGEVANGENEN 2Vi millioen man blijft onder de wapenen Tragisch einde van een bruiloft t!§ WINKELSLUITING Wat gebeurt er met de „Chr. Huygens"? Rantsoenen verhoogd STADSNIEUWS 11 Sept. zijn laatste „brandende kwestie" Meer wagons voor N. S. Hoogtepunten van de nationale feestdagen Disiributienieuws 01 NIEUWE HAARLEMSCHE CO LONDEN. 28 Aug. (Reuter) De eerste Amerikaansehe bezettingstroepen zijn Maandag in Japan geland. Zij bestonden uit 150 ingenieurs en spe cialisten op bet gebied van verkeer en luchtvaart en hebben tot taak liet vliegveld Atsoegl in gereedheid te brengen voor (He aankomst van generaal MacArthur en de bezettingstroepen op Donderdag: a.s. De groep van 150 personen is op het vliegveld aangekomen in een convooi van ongeveer 48 zwaar gewapende vliegtuigen. Tevens zijn Maandag Aiperikaansohe vlooteenhed'en de baai van Tokio b i nu digest oiund als laatste voorbereiding van de landing van 10.000 mari niers in de vlootbasis van Yokosoeka op Donderdag a.s. Tien schepen, voorafgegaan door den kruiser „San Diego", voeren het vier K.M. breede kanaal van Oeraga binnen, zonder dat de kust bat terpen eenig teeken van leven gaven. De kanonnen schenen, overeenkomstig de voorwaarden van de overgave, onbruikbaar gemaakt te zijn. Er werd scherp uitgezien naar mijnen. Een troepentransportschip begeleidde de vloot, om op drie eilandjes aan dén mond! van de baai van Tokio mariniers aan land te zetten. De eilandjes, de eerste die bezet zullen worden, belieersehen den toegang tot Yokosoeka. Twaalfduizend Ka jo tiers, leden van de Katli. Arbeiders Jeugdbeweging, zijn Zaterdag in Brussel bijeengeko men ter herdenking van het 20-jarig bestaan hunner beweging, destijds gesticht door Kanunnik Cardijn. Een deputatie van de Kath. Ar beidersjeugd in Nederland, bestaan de uit aalmoezenier Mouwen, mej. M. Voorbroek en de heeren Theo van Steen, Jan Mertens, Leo Faber en Marinus Braspenning nam aan het congres deel. Theo van Steen, die 15 maanden te Buchenwald doorgemaakt had, deelde onder lulde toejuichingen mee, dat de Nederlandsche K.A.J. de vlag en de leuze van de Belgi sche zusterbeweging overneemt „Wij nemen als geschenk uw statuut mee naar Nederland", zeide hij. „Op onze puinhoopen hebben wij de K.A.J.-vlag geplant". Het paleis van Keizer Hirohito aan de baai van Sagami zal het hoofd kwartier worden van genetaal Mac Arthur in Japan, aldus Radio New York, die hieraan toevoegt, dat we gens het slechte weer een keten van torpedojagers de 1.000 mijl lange route 2al bewaken van Okinawa naar het vliegveld Atsoegi. Meer dan 400 geallieerde oorlogs- echepen en hulpvaartuigen liggen than6 in de baai van Sagami, terwijl mijnenvegers een vaargeul maken ten einde op te stoomen naar de baai van Tokio. Hoewel het grootste deel van deze ,,vreemdsoortigst\e internationale Ar mada in de historie" Amerikaansch is, bevinden zich daaronder ook vele schepen van Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Neder land. Duizenden vliegtuigen, opgestegen van vliegdekschepen, bestrijken een uitgebreid gebied van den Pacific, waar de geallieerde oorlogsbodems zich toe vinden, en geven een indrukwek kende ,,show" van den steun, dien de landingstroepen uit de lucht ont vangen. Pakketten voedsel zijn uit geworpen op de met vlaggen bedekte kampen van de krijgsgevangenen. Van de andere oorlogstooneelen in het Verre Oosten wordt gemeld, dat generaal Yamasjita. die bekend is als de „Tijger van Malakka", aan de 52e Amerikaansche divisie in de heuvelen van Luzon op de Philippijnen. heeft medegedeeld, dat hij bereid is zich over te geven, maar de orders van het hoofdkwartier afwacht. De Japansche troepen op Bougain ville hebben de wapens neergelegd. Eenige geïsoleerde Japansche garni zoenen op de Salomonseilanden zijn blijkbaar nog onkundig van het bevel om hetvuren te staken. Na acht jaren van Japansche bezet ting is de stad Sjanghai weer onder Chlneesche contróle gekomen. De le den van de Chineesche ondergrond- sche beweging hebben voorloopig het bewind van de Japanners overgeno men. Het Nederlandsche hospitaalschip „TJitjalengka" maakt deel uit van de geallieerde landingsvloot voor Tokio. WASHINGTON, 28 Aug. (A.F.P.). Het opperbevel van het. Amerikaan sche leger heeft <len wensch te ken nen gegeven, (lat de mobilisatie zou Voortduren, en het heeft geweigerd den terugkeer tot liet civiele leven te verhaasten. Het is de bedoeling, dat 2.600.000 man onder de wapenen blijven, dat is negen maal het aan- l al soldaten van voor den oorlog. In September zullen nog 50.000 man worden Ingelijfd. Afgevaardigden en senatoren zul len tegen dit voornemen van het opperbevel ernstig verzet aanteeke- nen. President Truman heeft echter in een brief aan den voorzitter vaD den Senaat en aan de commissie voor militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat, de toestand in den Pacific nog vele ®'6™enten van gevaar in zich bergt en dat het gedesorganiseerde Europa een moeilijken winter tegemoet gaat zonder veel voedsel, brandstol en kleeding. „Onze bezettingslegers in deze gvbieden moeten derhalve op een veilig peil gehouden worden." Hij drong er daarom op aan geen gehoor te geven aan de algemeene vraag naar beperking van den dienst plicht. In een klein Belgisch grensplaats- Je zijn een bruidegom en zeven zij- gasten kort na elkaar overleden ï?"Bev°lge van het gebruik van me- de oI B« een twintigtal an- "ff® gasten deden zich eveneens ver- B'fttS'dgsverschijnselen voor. Ver scheidene hunner werden blind en men vermoedt, dat het aantal dooden nog zal toenemen. V.v v m VLOOTBASIS OOST-INDIË, 28 Augustus (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche Oost-Indische vloot Sabang is genaderd. Oorlogsschepen en vliegdekschepen hebben de op dracht naar Penang te varen. Ter viering van het einde van den oorlog heeft gisteren in Colombo een groote overwinningsparade plaats ge had. Hooge geallieerde officieren wa ren aanwezig om de parade af te nemen, waaronder luitenant-admiraal Helfrich, admiraal Lord Louis Mountbatten en de gouverneur van Ceylon, Moore. Aan de parade namen ook detache menten van de Nederlandsche ma rine deel, die een keurigen Indruk maakten. In de lucht paradeerden Sunderland-vliegbooten en Llberator- bctmmenwerpers, die deelgenomen hadden aan de actie tegen Neder- landsch-Indië. In een toespraak tot Zuid-Oost- Azië heeft een commentator van de R A F. voor den zender Colombo het volgende gezegd: „Volgens «He begrippen van den vijand zouden de Nederlanders lieele- maal niet hebben moeten vliegen. Huil tegenstand had moeten ophou den toen Java en Sumatra vielen. Maar zij kwamen naar Ceylon en vochten door. Ik lieb deze jongens langen tijd meegemaakt en als er ooit een stel was, dat wachtte op een kans om te kunnen terugslaan, dan waren liet de Nederlandsche vliegers van Ceylon." De winkeliers zijn gerechtigd op Koninginnedag hun winkels gesloten te houden. Bakkersgezellen mogen Donderdag ten hoogste 10 uren arbeid verrich ten, tenzij een coupon wordt inge zonden, in welk geval de arbeid ten hoogste 11 uren mag bedragen. De om bijzondere redenen aan sommige broodbakkerijen verleende vergunnin gen om Vrijdagsavonds met den ar beid te beginnen blijven op 31 Aug. van kracht. De bevelhebber der zeestrijdkrach- ten te Londen zal, daar het schip nog In geallieerden dienst voer, over de bergingswerkzaamheden van de „Chr. Huygens" moeten beslissen. Het schip, dat door het volloopen der ruimen een diepgang van 40 voet heeft gekregen, kan niet door den Nieuwen Waterweg worden opge sleept. Nu de „Chr. Huygens'', welke een groote groep kinderen zou vervoe ren, voorloopig niet meer ter be schikking staat, is er helaas opnieuw stagnatie gekomen in de uitzending van hinderen. Op de nieuWe bonnenlijst voor de volgend® veertien dagen komt geen bon voor biscuits meer voor. In verband daarmede is het brood rantsoen voor personen van vier jaar en ouder van 2400 gr. op 2800 gr. per week gebracht. Het rantsoen suiker is voor personen van vier jaar en ouder van 125 op 200 gram per week gebracht, waardoor het rantsoen in het Wes ten gekomen is op het peil, dat voorloopig voor geheel ons land geldt. De waarn. burgemeester, de heer M. A. Reiiialda, heeft het comité „Bloemen, tolk van onze dankbaar heid" geïnstalleerd, dat tot taak heeft te zorgen, dat ook Haarlem in belangrijke mate zal bijdragen tot het! welslagen van het nationale plan om dank te brengen aan onze bond- genooten en aan het Zweedsche en Zwitsersche Roode Kruis. Naar men weet, bestaat, het voornemen de tui nen en plantsoenen vóór de Regee- ringsgebouwen in Washington. Lon den, Ottawa, Moskou, Stockholm, Bern en Kopenhagen van een echt Hollandsche bloembollenbeplanting te voorzien. Kopenhagen is er bij ge komen, omdat ook de Denen na de bevrijding prachtige hulp geboden hebben. Op korten termijn moeten de gel den voor dit doel bijeengebracht worden, daar in den loop van Sep tember de bollen reeds naar de plaat sen van bestemming verzonden die nen te worden. Daarom zal in de komende week, de eerste week van September dus, in Haarlem een groote Inzameling worden gehouden. Het Haarlemsche comité is als volgt samengesteld: wnd. Burgemeester M. A. Reinalda, voorzitter: mr. B. Ta conis, secretaris; J- J. W. Boerrigter, mevr. M. D. ElckholzDe Wijs, dr. E. Emmen, mevr. L. M. A. van Dijk Lieshout, mej. van Esch, mr. P. Fuhri Snethlage. B. W. Lasschuit, E. H. Krelage, W. J. B. van Liemt Jr., mevr. M. C. Lucassen—Van It- singa, mevr. J. van NispenVan We lle, R. W. P. Peereboom, dr. J. Roor- da, dr. C. Spoelder, Leo Staal en deken J. C. W. v. d. Wiel. Max Blokzijl zal er zelf bij zijn, als op 11 September a.s. het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag zijn „brandende kwestie" zal behandelen. Ook de oud-N.S.B.-burgemees- ter van Wassenaar, ,ihr. de Bloeq van Scheltinga, zal zich dien dag moeten verantwoorden. Behalve de kolenwagons, welke in Limburg worden gebruikt, zullen 15.000 wagons uit de West-Euro- peesche pool ter beschikking wor den gesteld. Te voren bedroeg dit aantal ongeveer 13.000. Ook 8 rei zigerstreinen (waarvan 5 voor het Westen) met elk 800 zitplaatsen ko men naar ons land. De Duitschers waren aanzienlijk gevorderd met de ontwikkeling van een atoombom. ZD hadden reeds plannen gemaakt 'een bestuur baar projectiel te ge bruiken met een actie radius van ongeveer 4800 K.M. én beschik ten over een bestek voor onderzeeërs met groote snelheid c'nder water. Het bureau voor oor- logsinlichtingen (Office Of War Information) heeft Zondag bekend gemaakt, hoe deze en vele andere Duitsche oorlogsgeheimen door Amerikaansche en Brit sche experts opgespoord zijn. De militaire autori teiten nemen aan, aat zij weinig over het hoofd hebben gezien, ondanks het feit dat de Duitschers de doe urnen, ten trachtten te verber gen in mijnschachten en tunnels, of ze te begraven in rivierbed dingen en meren. Zoo leidde een onderzoek naar een mot een gracht omgeven kasteel, waar zes kamers vol met vermiste documen ten werden aangetrof fen. In het rapport werd medegedeeld, dat de Duitsche geheimen naar matige schatting den geallieerden vele mil- Üoenen dollars aan we tenschappelijk onder zoekingswerk zouden hebben bespaard indien de oorlog' in den Pacific tot het einde van 1945 had voortgeduurd. In iet verslag over den om vang en de waarde van de geheimen, maakte de O.W.I. bekend, dat de Duitsche uitvindingen reeds zoo gevorderd wa ren, dat alleen de snelle opmarsch van de geal lieerde legers voorkwam, dat vele van de In de laboratoria ontplooide uitvindingen in practijk konden worden toege past. Het rapport voeg de eraan toe. dat eenige van de geheimen, de Amerikaansche tech nische procedures ver ouderd en ouderwets gemaakt hebben. Maar, de Duitschers maakten niet alleen vorderingen in de ontwikkeling van een atoombom: ZI) hadden een be stuurbaar projectiel met een actieradius van 4800 K.M. in den zin De ontwerper beoogde toepassing voor han delsaangelegenheden voor trans-Atlantisch passagiersvervoer in 17 minuten. Zij werkten aan een formule voor nieuwe oorlogsgassen, die naar zij hoopten doodelijker zouden zijn dan welke tot nu toe samenge stelde formule ook. Zij hadden nieuwe lanwendingsmagelijkhe- ien van stapelartikelen, zooals b.v. steenkool. Uit steenkoól maakten de Duitschers1 synthe tische boter, zoowel als alcohol voor consumptLe en IndUstrieele behoef ten, smeermiddelen voor vliegtuigen, zeep en benzine. Zij hadden ontwerpen voor verschillende ge heime typen kanonnen en kanonvizieren, als mede dieselmotoren met luchtkoeling. Andere Duitsche ge heimen varieerden van documenten betreffen de de vestiging van Duitsch kapitaal in neutrale landen tot bij zonderheden over alle soorten oorlogsschepen, kaarten waarop alle Duitsche mijnenvelden waren aangegeven, en verslagen van acties van Duitsche onder zeeërs. Uit dit comité is een klein werk comité samengesteld, dat de inzame ling zal organiseeren door middel van het Inschakelen der buurtverenigin gen. Iedere buurtvereeniging wordt verzocht één afgevaardigde te zenden naar de bijeenkomst, die Woensdag avond om acht uur ten Stadhuize wordt gehouden. Het Haarlemsche Comité voor Na tionale Feesten, dat in samenwerking met de Vereeniging Koninginnedag, de Chr. Oranje Vereeniging. de Sport weekcommissie en zeer vele buurt- en straatvereenlgingen de feestelijkheden op 31 Augustus en 1 September orga niseert, heeft een programma uitge geven dat een chronologisch overzicht geeft van alle festlvteiten op de na tionale feestdagen te Haarlem. De hoofdmomenten op 31 Augustus zijn: de aubade op de Groote Markt; het groote militaire défilé op de Dreef; een kerkconcert; sportoptocht in het centrum en gecostumeerde op tochten in de buitenwijken; ballet Tilly Sylon en de watersportdemon straties. Op 1 September: zwemwed strijden In Stoop's Bad: Oranje-can tate, gecostumeerde optochten, athle- tiek- en voetbalwedstrijden, concer ten, ballet Tilly Sylon. Op 2 Sept. worden voorts nog gehoudenband bal- en honkbalwedstrijden en een zwemwedstrijd In de Delft. Op het bekende traject aan de Delftlaan zullen op Koninginnedag, mede ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de H.S.C. „De Kampioen'.', wielerwedstrijden wor den gehouden. De allerbeste clubs uit Nederland zullen er Aan deel nemen. Aan de Delftlaan wordt een tribune gebouwd; publiek wordt alleen aan de buitenzijde van het parcours toegelaten. Het Kleverpark zal drie dagen feestvieren, met als hoogtepunten een vreugdevuur op 30 Augustus om negen uur des avonds In de kom van het park, kinderfeesten, een gecostumeerde optocht op Ko ninginnedag om 3.30 uur. zwem wedstrijden in Stoop's bad en ballet- dansen van het ensemble Tilly Sij- lon op een vlot in de bocht van den Schotersingel Zaterdag om 9 uur. De na-uitreiking van noodkaarten zesde serie en brandstoffenkaarien geschiedt Zaterdag 1 Sept. van 8.30 11.30 uur In het centraal uitreik- lokaal „Vleeschhal Bon 544 van de noodkaart vijlde serie is aangewezen voor het koopen van visch. De destijds aangewezen bon 156 blijft voorloopig voor onbe- paalden tijd geldig. De geldigheids duur van de bonnen 96 en 126 ein digt 31 Aug. Degenen, die in het bezit zijn van textielvoorrangsbewijzen van N.V.H., kunnen met ingang van Woensdag a.s. een aanvraagformulier afhalen op het kringbureau Zvistr. 70, ter verkrijging van textielgoederen. De extra rantsoenen levensmid delen voor de periode van 229 Sept. voor a.s. jonge moeders worden deze week op verschillende kantoren uit gereikt. De distributiekantoren zijn Vrijdag 31 Aug. den geheelen dag gesleten; Zaterdag l Sept. geopend van 8.30 11.30 uur. Te Heemstede-Bennebreek geschiedt de uitreiking van inlegvellen GC 508 Woensdag- en Donderdagmiddag van 24 uur in Van Merlenlaan 2. HAARLKMSCH ELFTAL Het Haarlemsch elftal, voor den strijd tegen Noord-Holland op 1 September, is als volgt samenge steld-: P. Kraak (Stormvogels): R. Karpmeyer (H.F.C.); Jac. Groene- veld (R.C.H.); W. Vos (R.C.H.); A. de Vries (V.S.V); Kick Smit (Haar lem); Spek (E.D.O.); Biesbrouck (R.C.H.); Hanse (R.C.H.); Balvers (V.S.V.)Sterk (V.S.V.) De Schoterwegvereeniging houdt een campagne ten bate van het Roo de Kruis, waaraan prijzen verbonden zijn. Weersomslag. Verwachting tot Woensdagavond: Toenemende be wolking, plaatselijke regen met kans op onweer, opnieuw koeler, naar het zuid-Westen omgaande wind. Zon onder 26.87. Maan 23.10-13.01. Zon op 6.46,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1