Grootsche verzetsherdenking i In zonovergoten Stadion Nederlandsche delegatie te Yokohama SPONTANE ORANJEVIERING Sabang wordt ontruimd NOG TWEE KOLENBONNEN Levend journaal van 5 jaar bezetting tegen QUISLING Aflevering tot eind December P.O.D. rapporteert: Haarlemsche sportweek 69ste JAARGANG No. 23328 o ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Het weer Doodstraf geëischt Radio Tokio in handen der Amerikanen Ontbijtkoek Zout Eieren Petroleum „In familiekring' STADSNIEUWS Imposant militair schouwspel Reparatiebon Kampruimte voor 93.000 personen Collecte Stichting 1940/1945 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT X- 1 «J Veertigduizend menschen, van heinde en verre samengestroomd, zijn in de hoofdstad getuige geweest van de plechtige herdenking van Nederlands gevallenen in den vijf-jarigen strijd om de vrijheid. De opvoering van „Het drama der bezetting", een herdenking-in- spelvorm, hebben zij met intense belangstelling en stijgende ontroe ring gevolgd en tot hun aller groote voldoening gaf ook het Koninklijk Huis, dezen, middag vertegenwoordigd door H. K. H. Prinses Juliana en haar gemaal Prins Bernhard, blijk van zijn belangstelling en medeleven. De apotheose van het spel in het Stadion. Ter nagedachtenis aan hen, die vielen, legt het Prinselijk Paar een krans aan den voet van het kruis (Anefo—Oorthuys) Toen om even kwart voor twee het prinselijk paar in het Stadion arri veerde en naar de eeretribune werd geleid, steeg van de reeds overvolle tribunes een luid gejuich op, dat overging in het door heel de veel tallige menigte met vuur gezongen Wilhelmus". Dan viel geleidelijk aan de stilte over het middenterrein van het stadion^ waarop met witte krijt lijnen de contouren waren geteekend van Nederlands grondgebied, het too- neel van het veelbewogen, vaak tra gische maar in blijheid en dankbaar heid om de eindelijke bevrijding ein digende drama der bezetting. Carel Briels, die de ideeën voor deze herdenking had ontworpen en die tevens belast was met de artistieke leiding bij de verwezenlijking daar van en A. den Doolaard, die den tekst voor deze beeldende kroniek van vijf jaar oorlogsleed heeft geschreven, heb ben, mede in verband met de eigen aardige moeilijkheden die aan een opvoering in een zoo weinig voor too- De delegaties van Nederland, Frankrijk, de Sovjet-l'nie en Australië voor Ie officieele plechtigheid van de 4 a pan se he capitulatie zijn per vliegtuig' ■e Yokohama aangekomen. Zij staan respectievelijk onder leiding van idmlraal Heifrich, generaal Lecler, luit.-generaal Derevianko en generaal Sir Thomas Blarney. Het tijdstip van de formeele teekening der capitulatie aan boord van iet slagschip Missouri is nog niet officieel medegedeeld, doch men spreekt /an Zondagochtend (Japansclien tijd). Op het geallieerde hoofdkwartier voor Zuidoost-Azië is heden officieel medegedeeld, dat by een ontmoeting tusschen den Japanschen admiraal Hirose en commodore Poland op den kruiser London regelingen zijn ge- troffen voor de ontruiming door de Japanners van Sabang aan de Noor delijke punt van Sumatra. Britsche officieren zullen toezicht op de. ontruiming uitoefenen, om te voorkomen, dat Nederlandsch of inheemsch eigendom door de Japanners wordt medegenomen. I>e Japanners zullen zich op vier vaartuigen in- scnepen en zich vereenigen met Japansche afdeeliiigen verder naar het Aaiden. Raarten van de kustverdediging en de installaties zijn aan de Britsche vlootautoritelten overhandigd Verwachting tot Zondagavond: Zwakek wind, gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog, koude naclit, overdag vrij warm. Zon: onder 20.29. Maan: onder 17.59. Zondag: Zon 0.5220.26. Maan onder 18.49. OSLO. 31 Aug. (A.P.) Vrijdag is tegen Vidkun Quisling de doodstraf geëischt. Nadat de procureur-generaal zijn requisitoir had gehouden in de zaak tegen den voormaligen leider déV Noorsche nazi's, is de zitting tot 5 September verdaagd. Radio-Tokio heeft een bericht van een Amerikaansche radioreporter uit gezonden, waarin gezegd werd, dat het station thans door het Ameri kaansche leger is overgenomen. De 20.000 man Japansche troepen op de vijftien eilanden van de Boningroep hebben zich tot capitu latie bereid verklaard. De capitulatie zal op 9 September worden getee kend. Kioesjoe, het zuidelijkste eiland van het Japansche moeder land, kan elk oogenblik bezet wor den. De formeele overgave van de Japansche strijdkrachten op de Philippijnen zal Maandag op Luzon geschieden. Britsche vliegtuigen patrouilleeren voortdurend boven Hongkong, sedert drie Japansche schepen tevergeefs trachtten uit de haven te ontsnappen Tokio is tot verboden gebied ver klaard voor de Amerikaansche sol daten, aldus is officieel bekend ge maakt. Er zullen geen soldaten in de Japansche hoofdstad toegelaten worden, voordat de politieke koers is gewijzigd. Een leger-officier ver klaarde, dat de Japansche autori teiten dezen maatregel hadden voorgesteld omwille van de veilig heid der soldaten. Wellicht om de zelfde reden heeft MacArthur zijn hoofdkwartier in Yokohama geves tigd. Voorts meldt Domei nog dat de formeele capitulatie vain de Ja pansche troepen in China 6 Sep tember zal geteekend worden. Chineesche luchtlandingstroepen zullen vanaf den 6den September boven Nangking worden neerge laten. HAMBURG, 31 Aug. (Reuter) De Duitsche veldmaarschalken von Brauchitsch en von Manstein zijn in Sleeswijk-Holstein gearresteerd en geïnterneerd. Hun arrestatie ge schiedde op last van het Britsche Rijnleger. Van 4 tot en met 8 September a.s. dienen de bonnen „45 B.V." en „46 B.V." van de brandstoffenkaart, op elk waarvan t.z.t. één eenheid vaste brandstoffen zal worden geleverd, bij den kolenhandelaar te worden in geleverd. Met de bevoorrading van den handel op deze bonnen zal zoo spoe dig mogelijk een begin worden ge maakt. Aangezien hiermede groote kwantiteiten zijn gemoeid, moet er rekening mee gehouden worden, dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, deze pas in den loop van December a.s. zal zijn beëindigd. Met de levering op de thans aan gewezen bonnen mag pas worden be gonnen, wanneer de leveringen op de bonnen ,,43 B.V." en ,,44' B.V." zijn uitgevoerd. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de klantenbinding ongewijzigd blijft, gehandhaafd, zoodat het aaj: het publiek niet is toegestaan van brandstoffenleverancier te verande ren. Ten aanzien van turf of gas- cokes, voorzoover dit laatste product rechtstreeks van de gasfabriek wordt betrokken, geldt deze klantenbin ding evenwel niet. VRIJSTELLING VAN STRAF De minister van Oorlog heeft, ter gelegenheid van den 31en Augustus aan alle militairen, die een krijgs- tuchtelijke straf ondergaan, daarvan vrijstelling Verleend, uitgezonderd voor wat betreft de straffen van verlaging, verlaging in klasse en plaatsing in de tuchtklasse. Zij, die de brandstoffenbonnen ,,43 B.V.", „44 B.V.", „45 B.V." en „46 B.V." niet binnen de daarvoor vastgestelde termijnen bij hun brandstoffenleverancier hebben kun nen inleveren, zullen daartoe op een nog nader bekend te maken tijdstip alsnog in de gelegenheid worden gesteld. Binnenkort zal een begin wer den gemaakt met de distributie van ontbijtkoek. Daartoe moet uiterlijk 8 September a.s. de bon 616 worden ingeleverd bij een winkelier, die destijds gewoon was ontbijtkoek te verkoopen. Ont vangstbewijs moet worden afgege ven. Op de bonnen „een rantsoen arti kel C" kan men 100 gram zout be trekken. De binnenlandsche elerpositite is zoodanig verruimd, dat hopenlijk binnenkort een gunstiger regeling inzake de verstrekking aan zieken getroffen zal kunnen worden. Elk der hieronder volgende bonnen der kaarten „Petroleum voor kook- doeleinden" geeft van 130 Septem ber recht op 4 L. petroleum: TJA510: bon 01/04»; UB 510: bon 01 en bon 3; UC 510: bon 61 De geldigheidsduur der bonnen 543 is verlengd tot 30 September. neelspel geëigende ruimte als het Sta dion nu eenmaal verbonden zijn, een allerminst gemakkelijke taak gehad. Door een goed gebruik van de op het speelveld bestaande mogelijkheden voor groepsactie, welke de suggestieve illustratie vormde voor den met gloed en kracht van overtuiging voorgedra gen tekst, die door een luidspreker installatie voor alle toeschouwers hel der verstaanbaar werd gemaakt, zijn zij er in geslaagd dit herdenkingsspel Inderdaad te doen beantwoorden aan zijn opzet en bedoeling. Een herden king in den vorm van een spel moge weinig gebruikelijk zijn in dit land, waarin het begrip herdenking voor velen onverbrekelijk verbonden is met den indruk van plechtige vergaderin gen en eindelooze redevoeringen, is toch niet nieuw. Zijn onze oudste tooneelspelen, de vroegste middeleeuw- sche mysteriespelen niet eveneens herdenkingen in spelvorm, die beant woordden aan die zeer diepe men- schelijke behoefte om de groote din gen, die het levende woord in de herinnering terugroept, tevens door het levende beeld aanschouwelijk te maken? En berustten om een meer modern voorbeeld te noemen de eerste pogingen van de Russische too- neel- en filmkunstenaars om 't drama der revolutie te herscheppen in een gestyleerde nabootsing van de werke lijkheid niet op hetzelfde beginsel? Van dit beginsel zijn de makers van het drama der bezetting, dat zij zelf hebben gekenschetst als een levend iournaal, ook uitgegaan. Hun bedoe ling is geweest in ruwe trekken en in half-symboiischen, half-realisti- schen stijl de geschiedenis van vvjf jaar oorlogsleed, vijf jaar bezettings ellende in iederen, ook den onmen- schelijksten vorm, te verbeelden en daarin zijn zij geslaagd. Dat zij dat kónden doen en een zoodanige ver binding wisten te leggen tusschen het gesproken woord en de daarmede correspondeerende handeling, dat het resultaat een diepen indruk; maakte op het gemoed van de tien duizenden, die gekomen waren om dit spel te aanschouwen, was na tuurlijk voor een zeer groot deel te danken aan het feit, dat deze toe schouwers zelf behoord hebben tot de dramatis personae van het werke lijke. het historische drama der be zetting. De toeschouwer zoekt zich zelf te herkennen in de figuren der verbeelding, die hij voor zich ziet optreden. En hier zag hij zichzelf, ■djn eigen strijd, zijn eigen vijf jaar lang met bitterheid gedragen leed uitgebeeld, zij het dan in een vaak geïdealiseerden vorm, die hem noch tans juist door dit geïdealiseerde ka rakter des te scherper bewust maakte van den aard van den strijd. (Vervolg op pag. 3) Terwijl heel Nederlandvan Noord tot Zuid en van Oost tot Westdaverde van feestvreugde van den vroegen morgen tot den laten avond, toefde Zij, Wie al deze jubel gold, op het paleis Soestdijk. Hare Majesteitwier ge zondheidstoestand gelukkig weer volkomen in orde is, heeft daar haar verjaardag in den familie kring gevierd. Maar niet alleen tot ons eigen land bleef de feestvreugde beperkt welhaast in alle landen ter we reld is aan den verjaardag van H.M, de Koningin aandacht be steed. 150 Amerikaansche radio stations hebben een programma uitgezonden onder den titel .Mui- de der democraten aan een demo cratische vorstinwaarin o.a. persoonlijke groeten van mevrouw Franklin Roosevelt ivaren opge nomen. Zelden heeft Haarlem zóó spon taan Koninginnedag gevierd als gis terenl Hoewel des morgens de som bere wolken zich dreigend samen pakten, alsof ze ons wilden herinne ren aan den donkeren tijd van de bezetting, die achter ons ligt, kwam al heel spoedig het befaamde Oranje zonnetje, symbool van onze vrijheid en blijheid r Op den verjaardag van onze Ko ningin jubelden allen hun vreugde uit over onze bevrijding en over den terugkeer van ons Oranjehuis. Vijf jaren lang hebben wij slechts in stilte met ons Vorstenhuis op ver jaardagen meegeleefd, thans konden we luide uiting geven aan onzen eerbied en bewondering. Om 9 uur verzamelden zich op de Groote Markt de jongens en meisjes van de lagere scholen, om weer voor het eerst na vele jaren onze vader- landsche liederen te zingen. Het was ontroerend die duizenden jonge stemmen te hooren! De burgemeester en de town-major luisterden toe op het bordes van het als van ouds met oranjebloemen versierde Stadhuis. Na deze zangdemonstratie vond een plechtigheid plaats op de Dreef te Heemstede, waar eenige Nederlan ders zijn gefusilleerd. Om 11 uur werd voor hotel Den Hout een défilé gehouden, waaraan Nederlandsche militairen en Schot- Bon 647 der 6e Noodkaart Is gel dig verklaard voor 25 gram schoen reparatie-leer. Op een te Den Haag gehouden landelijke vergadering van den P.O.D., aldus meldt A.N.P.-Aneta, heeft een commissie, onder leiding van kol. Snijders, een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat er alleen reeds In de kampen, met een capaciteit van boven 1000 man per kamp, plaats is voor 93.000 personen. (Zooals be kend nam men aan, dat er in alle kampen tezamen slechts plaats was voor 40.000 man). Er Is reden aan te nemen, dat alle N.S.B.-ers en colla borateurs, die nog gedetineerd moe ten worden, ondergebracht kunnen worden. De Nationale Advies Commissie heeft aan de regeering het advies uit gebracht geen N.S.B.-ers vrij te laten. Men zal thans bij het loslaten van andere gevangenen de oude richi- lijnen, opgesteld door generaal H. J. Kruis d.d. 27 Jan. 1945, willen toe passen. Dit aal, aldus meldt men ons, tot gevolg hebben dat er bijvoorbeeld aan het Lamp van de Levantkade te Amsterdam ongeveer één procent van de gedeti neerden (40 man) voor vrijlating ln aanmerking komt. sche pijpers deelnamen. Het was een imposante stoet, die langs de bur gerlijke en militaire autoriteiten trok. Des middags hielden de Haar- lemsche sportvereenigingen een op tocht door de stad. Verder werden in de verschillende wijken gecostumeerde optochten ge organiseerd, die natuurlijk de belang stelling trokken van jong en oud. Vele buurten en straten wedijverden met elkaar wat de verslering betrof. Het was een lust te zien, met hoe veel smaak en zorg men bloemen, schilden en vlaggen had aangebracht. Voor iedereen was er vermaak te vinden. Op den Kinderhuissingel stond een kleine kermis, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. In vele buurten waren er kinderspelen en op talrijke plaatsen ln de stad konden de ouderen naar hartelust dansen. Alleen moesten de liefhebbers van een borreltje het dikwijls slechts met een glaasje bier doen B. en W. van Haarlem hebben be sloten na heden (1 September) geen vergunningen meer te geven voor het houden van buurtfeesten ter gele genheid van de bevrijding. Tegelijk met de Bevrijdingsfeesten werd op Koninginnedag de Haarlem sche Sportweek Ingeluid met een im posante sportparade, waarbij practised alle takken van sport vertegenwoor digd waren. Op de Groote Markt spralc burgemeester M. A. Reinalda de aan wezigen toe. In Haarlem-Noord was bet wieier- criterium intusschen reeds begon nen. Krachtsport-demonstraties wer den gehouden bij EDO. Tegen half acht bewoog de groote trek zich naar het Spaarne. Het Hollandsche hart ia nu eenmaal aan het water verpand. Wonder, dat, zich duizenden en nog eens duizenden langs den Spaarne- oever bewogen, om te genieten van de prachtige vloot-revue en verschil lende wedstrijden en demonstraties. Officieel werd bekend gemaakt, dat er een collecte voor de Stichting 19401945 en N.V.H. zou warden ge houden. In Haarlem en omgeving wordt echter uitsluitend voor de Stichting gecollecteerd, omdat N.V. H. in de maand Mei zoowel een geld- als een goedereninzameling heeft gehouden en ln Augustus weer een beroep heeft gedaan om goedc- len voor de bevolking van Nijme gen en venray af te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1