Wereldvrede na 6 jaar hersteld Montgomery in ons land Japan teekent op de Missouri het capitulatie-protocol PRONK de groote man in 't Stadion IJmuiden vrij! Redevoeringen van MacArthur en Truman Herderlijk schrijven „Chr. Huygens" verloren Verrassende zege bij 69ste JAARGANG No. 23329 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Op Zondag 2 Sepi. 1945, des ochtends ie half elf Japanschen lijd, is de tweede wereldoorlog, die juist zes jaar geleden uitbrak, officieel geëindigd met de onderieekening der Japansche capitulatie. Het tooneel van deze historische gebeurtenis was het Amerikaansche slagschip Missouri, dat deel uiimaaki van de mach tige geallieerde vlooi, die in de baai van Tokio ligt. Sjigemilsoe, minister van Buitenlandsche Zaken van het verslagen land van de Rijzende Zon, plaat ste het eerst zijn handieekening onder de capiiu- laiieverklaring. Na hem volgden MacArthur, die gekleed was in een bij den hals openstaand khaki- hemd en met zijn kwartiermuis op hei hoofd, en de vertegenwoordigers der geallieerde mogend heden, onder wie de eerste gedelegeerde voor Nederland, luitenant-admiraal Helfrich. Veelbegeerd uranium Een der belangrijkste bepalingen Primaat van Spanje Generaal Clark verlaat ons land Radio-toespraak van Truman Timor wordt het eerst bevrijd Groot enthousiasme in de hoofdstad Het weer Gas te Velsen Beperkte prijsverhooging 25-jarig jubileum De wnd.-burgemeester van Am sterdam, de Boer, begroet Montgomery. Naast den veld maarschalk. minister-president Schermerhorn stayerskampioenschap AMSTERDAM TROEF in Arol-tournooi Stroom van schepen ver-; wacht in Amsterdam Haarlemsche Sportweek Ballet-ensemble „Studio 1945" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT van Nederlandsch-Indië en de heer C. O. van der Plas, lid van den raad van departementsdirecteuren van Nederlandsch-Indtë, zijn op weg naar Kandy om aldaar besprekingen te voeren met admiraal lord Louis Mountbatten. Een artikel van de „Washington Post" openbaart, dat de aandacht van de regeering der Ver. Staten en die van Canada drie jaar geleden getrokken werd door het feit, dat op de beurs belangrijke en geheimzin nige aankoopen werden gedaan uit de uranium-mijnen van Canada. Deze aankoopen geschiedden, zooals men later ontdekte, door de Sovjet-Unie. Deze ontdekking gaj den doorslag tot de nationalisatie der Canadeesche uranium-mijnen en alle onderzoe kingen in de Ver. Staten om de atoombom te produceeren. Het geheim is echter nog niet op gehelderd, daar Rusland uranium- mijnen bezit die tot de rijkste van de wereld gerekend moeten worden. Ouder de dreigende monden van het scheepsgeschut van de Missouri werd aldus een punt gezet achter Urn bloedigstcn oorlog i;n de ge- echledenll, en wórd Japan geheel en al onder controle van den gealli eerden opperbevelhebber gesteld. Generaal MacArthur, die geen wa penen droeg, werd by de onder- teekening van de twee stukken terzijde gestaan door luitenant- generaal Walnwrlght, den verdediger van Corregidor, en Sir Archibald Perctval. den vroegeren opperbevel hebber van de Brltsche strijdkrach ten op Malakka. Toen MacArthur zijn handteeke- ning had geplaatst, draaide hij zich om en gaj de twee penhouders, die hij gebruikt had aan deze twee generaals, die de zwaarste geallieerde nederlagen tegenover de Japanners hadden moeten lijden. van de capitulatieverklaring is, dat de Keizer van Japan zijn regeerings- gezag slechts mag uitoefenen onder toezicht van den Geallieerden opper bevelhebber, dat hij dus onderworpen ls aan de bevelen van dien bevelheb- van MADRID, 2 Sept. (A.F.P.) Mgr. Play Daniel, Aartsblsschqp van To ledo, heeft in een herderlijk schrijven een en ander gezegd wat den huldigen politleken toestand in Spanje raakt. Hij stelde nadrukkelijk vast, dat de Spaansche geestelijkheid zich geheel en al afzijdig heeft gehouden ten aanzien van de publieke machtsuit oefening en protesteerde tegen de be schuldigingen, welke iu het buiten land tegen haar worden Ingebracht, als zou zij ln dienst staan van een totalitair staatsreglem. Ook wees hij er op. dat de regeering van Franco gedurende den oorlog een volkomen neutraliteit heeft bewaard, en op het „niet tegen te spreken feit, dat Span je het „drie-mogendheden-pact" niet had onderteekend". Mgr. Daniel bracht vijf punten met aandrang naar voren: le. Vestiging van de Monarchie; 2e Raadpleging van het volk; 3e Uitvaardiging van de noodige wetten tot uitoefening' van de rechten van het volk; 4e. Afdoe ning van de politieke verantwoorde lijkheden en terugkeer van de ban nelingen; 5e Verwijdering uit den staat van alles wat aanleiding tot achterdocht zou kunnen geven. Men acht het waarschijnlijk, dat Franco met deze aansporing rekening zal houden. Generaal-majoor J. G. W. Clark legt zijn functie van hoofd der „British Military Mission'' neer en verlaat het leger. In een radioboodschap heeft de generaal zijn dank uitgesproken voor de sympathieke ontvangst, die het Nederlandsche volk heeft bereid aan hem en aan al de officieren van de „Shaef-Mission" in Nederland. Te vens wenschte hij Nederland veel geluk en welvaart 'in de toekomst. Ten slotte bracht de generaal hulde aan H. M. de Koningin, wier voor beeld, naar hij zeide, een bron van Inspiratie is geweest voor de ver- eenigde volken. ber. Een ander gewichtig voorschrift is, dat de Japansche regeering onver wijld moet zorgdragen voor de vrij lating en het transport van alle Ge allieerde krijgsgevangenen en geïnter neerde burgers. De eerste order op grond van den nieuwen toestand werd spoedig ge geven. Het Japansche hoofdkwartier beval, op aanwijzing van MacArthur. aan alle Japansche bevelhebbers den strijd te staken en de wapenen neer te leggen. Gedurende de plechtigheid der on- derteekening werd het woord gevoerd door 'generaal MacArthur, die zeide, dat de oorlogsmacht van het Japan sche ras vernietigd zou worden en dat de vrijheid thans ln het offensief is. Na de onderteekening hield Presi dent Truman van Washington uit een radiorede, waarin hij o.m. zeide: ,.Wij gaan thans voorwaarts naar een nieU^P en betere wereld van vrede en samenwerking. God geve, dat wij de zware taak, die nog voor ons ligt, mogen volbrengen met denzelfden moed en hetzelfde geduld, als waar mede wij de beproevingen van den oorlog hebben doorstaan." Truman sprak woorden van diepe erkentelijk heid jegens wijlen President Roose velt, ,,den architect van wereldvrede en samenwerking." Hij proclameerde den 2den Septem ber tot dag van de overwinning op Japan. BRISBANE, 1 Sept. (Anpaneta) Het gebied in Nederlandsch-Indië, dat het eerst bezet zal worden, ls Neder- lancisch Timor. Hier zullen Australi sche strijdkrachten, waaraan Neder landsche eenheden, bestaande uit be stuursambtenaren zijn toegevoegd, be gin volgende week landen. Nederlandsch Oost-Indië is thans opgenomen ln het Zuid Oost Azië-com- mando van admiraal lord Louis Mountbatten. Zijne excellentie dr. H. J. van Mook, luitenant-gouverneur generaal Alvorens een bezoek aan de hoofd stad te brengen ls veldmaarschalk Montgomery op het paleis Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. Van het vliegveld Soesterberg, waar hij door Prins Bernhard verwelkomd wérd, tot aan het palels hadden zich aan weerszijden van den weg dichte menschendrommen opgesteld, die den bekenden "Engelschen krijgsman enthousiast toejuichten. Na begroet te zijn door den minis ter-president, prof. ir. W. Schermer- horn, werd de vermaarde veldheer ln de Leuvenzaal van het palels ontvan gen door H. M. de Koningin, bij welk onderhoud ook Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig waren. De kleine prinsesjes werden vervolgens aan den maarschalk voorgesteld en het was een alleraardigst gezicht, dit drietal Montgomery hartelijk te zien nawuiven, toen hij eenigen tijd later het gebouw verliet, om zijn zegetocht naar en door de hoofdstad te begin nen. In ecu met bloemen bezaaiden auto heeft liij door de straten gere den, waar zieli reeds ln de vroege morgenuren een groote menigte ver zameld liad. Niet alleen op de straten en in de vensters, maar zelfs op de daken stonden de mensclien samen gepakt en toen de generaal voorbij reed, brak een uitbundig gejuich los, dat Monty, staande ln den wagen, lachend en wuivend beantwoordde. Het gejubel nam nog toe, toen men in deii zelfden stoet ook Prins Bern hard ontwaarde. Langs de vastgestelde route reed de kleine stoet naar het hart van de stad en stopte om half twee voor het Amstelhotel, om daar de lunch te gebruiken. Het gezelschap begaf zich al spoe dig naar de kleine zaal, waar apérltifs werden gebruikt. Montgomery nam hier geen deel aan, hij is behalve vegetariër ook geheelonthouder. In overeenstemming met de levenswijze van den veldmaarschalk bestond de Verwachting tot Dinsdagavond: .Matige, overdag nu en dan vrij krachtige Oostelijke wind, liclit bewolkt, droog weer, vrllj warm. Zon onder 20.24, Maan 2.53-19.30, Zon op 6.56. versiering in de eetzaal, d-le de gas ten al spoedig binnen gingen, slechts uit enkele tafelstukjes en was het menu sober samengesteld; een soep, waarin gewreven erwtjes het vleesch vervingen, een crépinette de légume, dat niets anders is dan een namaak- balletje gehakt van groente, een schotel, waarin aardappelen verwerkt waren, gegarneerd met tomatensaus, een koud mocca-ijsgerecht, fruit en koffie. Aan tafel voerden enkele sprekers het woord. Na de lunch begaf het gezelschap zich naar Schiphol, van waar de veldmaarschalk per vliegtuig vertrok. De positie van. de „Christiaan Huygens" is de laatste dagen zoo danig verslechterd, dat de maat schappij Nederland" het schip als verloren beschouwt. De bergings werkzaamheden zijn gestaakt. Vandaag, Maandag, begint de gas levering voor Velsen. Vnnrloopig kan men slechts op bepaalde uren van het gas gebruik maken, n.l. van 11 tot 13 en van 17 tot 19 uur. Men verzekert ons van deskundige zijde dat de doorberekening der graanprijzen in de eindproducten (meel, bloem, gort, havermout, ont bijtkoek) voor den consument •neer komt op een verhooging van het distributiepakket van enkele centen per persoon per week. Vandaag is de heer J. v. Musscher 25 Jaar in dienst van de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad". Eerst was de jubilaris werkzaam op het be- drijlskantoor, later is hij tot chef van het magazijn benoemd, welke functie hij nu reeds vijftien jaar vervult. Hedenmorgen werd de heel van Musscher in de cantlne van het bedrijf door het personeel gehuldigd, nadat hij eerst bij de directie was ontvangen. Hem welden de gebrui kelijke geschenken overhandigd. (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 2 SEPTEMBER Pronk! Pronk! pronk! De veertig duizend ln liet Stadion zijn als één oillhooggerezen. Zij roepen en jube len, moedigen aan, zwaaien met hoe den, gebaren niet zakdoeken en wan delstokken; dat alles om Pronk, die aan de kop zit, te beduiden, dat nu het groote oogenblik gekomen is. Zestig monotone kilometers hebben de stayers afgelegd, zestig van de vijf en" zeventig. Remkes is door motorpech uitgeschakeld, Matena en Bosland zijn achter geraakt, Bakker zal er ook niet meer aan te pas komen. Los van dezen kamp der zes, komt nu dus het verwachte duel Van der VoortPronk scherp omlijnd r.aar den voorgrond. Pronk is van den kop vertrokken en heeft deze gunstige plaats niet meer jprijs: ge geven. in prachtige, stijlvolle vluch ten, Ondanks den hamerenden winci vast aan de rol gekleefd, heeft hij zijn positie weten te behouden. Niet in verbeten duels van man tegen man, of in felle gevechten tegen de vereende krachten van zijn belagers, maar in een gestadig tempo, dat alleen Van der Voort ln aijn kielzog duldde. - En nu ls dus het oogenblik ge komen, dat Van der Voort zijn aanval begint, den aanval die hem het voorspelde kampioenschap zal bren gen. Maar wanneer Van der Voort zijn rug heeft gekromd en als een projectiel achter zijn rivaal aan schiet, rijzen mét zijn juichende supporters de duizenden anderen, die zich spitsen op dit hoogtepunt van den kamp: Vooruit Pronk! Eu Pronk zet aan. Steeds nader komt zijn ach tervolger; de alwetende profeten zul len gelijk krijgen. Nu zit hij' pal achter hemnaast hemDan opeens ligt Van der Voort „te zwem men". Afgeslagen! Maar Van der Voort is de eerste de beste niet, hij zal terugkomen, zoo vaak als hdt moet.... Van der Voort kómt ech ter niet terug, niet éénmaal. De Utrechtenaar heeft er eenvoudig de macht niet meer toe, zelfs niet als moet doen. Wanneer de bel voor de ook Pronk het nog even kalmer aan laatste ronde gaat en de duizenden opnieuw rijzen, zit Pronk lachend overeind en gaat met zijn armen zwaaiend als een juichende overge lukkige winnaar door de finish, bijna een volle ronde vóór den gedoodverf- den kampioen. Pronk, die amper drie maanden geleden achter den motor debuteerde! Deze overwinning was de verras sing van den dag. De eenige. Bij de profsprinters won Van Vliet vol komen regelmatig in twee ritten van Derksen en bij de amateurs Bijs ter van Faanhof. Van Vliet was weer heer en meester in het algemeen kampioenschap. Er waren er die rekenden op een andere verrassing, toen Peters in de finale achtervolging Schulte s lo meter voorsprong in een achterstand van 10 meter omzette en dien tot op de helft van den strijd hand haafde. Maar dezulken kenden Schulte niet. Schulte. die nog een atoom kracht in zijn corpus had. dat voldoende was om den uiterst stijl- vollen Peters tóch nog gemakkelijk met 15 meter te slaan. Ze waren een sportief succes, deze kampioenschappen. De verwachting, dat het na den eersten dag van het Arol-tournooi een AU-Amsterdam-party zou worden, is bewaarheid,. Drie van de vier hoofd stedelijke eerste klassers zijn erin ge slaagd de finale te bereiken. Dat nummer vier DWS het zoo ver niet kon brengen, dankt het aan een zeer zwakke ploeg, die geen schaduw meer ls van eenigen tijd' geleden. De blauw-zwarten werden dan ook ge wipt en wel door de organiseerende vereeniging en bekerhoudster AFC, dat met 10 zegevierde. Blauw-Wit bleef met dezelfde cijfers baas over UW. Ajax won met 40 van HBS en Zeeburgia was geen partij voor De Volewijckers (0—6). Het programma voor de tweede ronde (in het Sta dion) is; AjaxBlauw-Wit en Vole wijckers—AFC. Dat lijkt dus op een eindstrijd Ajax—Volewijckers. Naar wjj vernemen, is men er Vrijdag in geslaagd de vaargeul ln de haven van IJmuiden op een breedte van 65 M. te brengen, ■hei- geen tot gevolg heeft, dat schepen 'met ceil diepgang van 27,4 voet de haven van Amsterdam weer kunnen binnen varen. liet is te verwachten, dat zeer binnenkort een groote stroom van schepen regelmatig Amsterdam zal aandoen en dat hierdoor de hoofd stad deel zal krijgen in den aan voer van de regeeringsgoederen uit de Vereentgde Staten, Engeland en andere deelen van de wereld. Dit historische feit, waardoor Am sterdam zijn plaats als zeehaven herneemt, opent een nieuwe phase in den wederopbouw van ons vader land en in de geschiedenis van de hoofdstad, waar liet werk ln de havens met nieuwe kracht kan wor den hervat. Op den tweeden en voornaamsten dag van de Haarlemsche Sportweek was het EDO-terrein practisch uit verkocht. Sinds twee uur werd een interessant athletiek-prcgramma af gewerkt, waaraan tal van prominen te figuren hun medewerking ver leenden, In het bijzonder mocht de lange afstandlooper Slijkhuis zich in de algemeene belangstelling verheu gen, evenals de hoogspringer Lamu- Het hoogtepunt vormde natuurlijk de voetbalwedstrijd Haarlemsch Elf talNoordhollandsch Elftal, De Nodrdhollanders. bij wie de vier Kf'C'-erfe op het laatste oogenblik verstek lieten gaan, moesten in tech, nisch opzicht de' vlag voor hun tegenstanders strijken, welk tekort zij compenseerden door groote geest drift en een flinke dosis wilskracht. Het was jammer, dat de Haarlem mers al spoedig hun jongen linksbui ten, Ligtenstein, wegens 'n blessure zagen eclipseeren. Rechtsbuiten Spek stelde teleur, zoodat het midden trio SmitHanseBiesbrouck meeren- deels op zichzelf was aangewezen. Twee uitstekende doelpunten van Hanse ln de eerste helft zorgden voor het noodige zelfvertrouwen. In het tweede gedeelte liepen de Noord hollanders een doelpunt ln. waarop Kick Smit reageerde door drie vlie gende kogels, waarvan de laatste doel trof. Later op den dag waren er gym nastiek- en tafeltennisdemonetraties. Zondag is het sportfestijn besloten met zwemmen, hand- en honkbal. Een uitverkochte Stadsschouw burg. een tooneel vol bloemen en een soms stormachtig applaus vielen het ballet-ensemble Studio 1945 ten deel. toen het Zaterdagavond ta Haarlem voor de eerste maal optrad. De leidster, Sonia Gaskel. had haar keuze laten vallen op Russische dan sen en muziek het land van haar afkomst waarbij de twee voortref felijke balletten „Een nacht op den kalen berg" van Moussorgsky en „Rus sische boerenbruiloft" van Tschai- kowsky het grootste succes oogstten. Twee nummers vol leven, vaart en kleur, een lust voor oog en oor en technisch ook beter dan enkele solo- dansen in het voorprogramma, die hier en daar het premièrespook her bergden. In de kleine krant moeten wij volstaan met de conclusie, dat ons land met een ballet-ensemble verrijkt is, dat het kunstminnend publiek zal trekken en niet teleur stellen. De begeleiders Sas Bunge en Louis Born, die ook een piano-solo van Rachmaninoff naar waarde wis- tari te schatten, deelden terecht in de slot-ovatie. die de leidster met 'n herhaling van het bruiloftsfeest ho noreerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1