TER DOOD VEROORDEELD Britten in Singapore VRIJLATING GEÏNTERNEERDEN Wegens het uitleveren van Joden Spoedig Consistorie te verwachten? Binnen tien dagen formeele intocht in Tokio Nolledijk dicht EENHEIDSZEEP Honger bedreigt Duitschland 69ste JAARGANG No. 23330 o DINSDAG 4 SEPTEMBER 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per weel TWINTIG JAAR VOOR LANDWACHTER In dienst van het Duitsche volk! Vliegende M.G.-Brigade betracht spoed met de berechting Slechte behandeling De gevangenen in Bangkok Grieksch-Joegoslavische grensincidenten Het weer voor kleine kinderen ADMIRAAL HELFRICH Opperbevelhebber der zeestrijdkrachten Nieuwe torpedeboetjagers DIJKDOORBRAAK bij Woubrugge STADSNIEUWS BLOEMBOLLEN naar Engeland Collaborateurs gepakt Notaris G. Wolzak t Expositie in het Frans Halsmuseum Benoemingen in het Bisdom Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vandaag, veer tien dagen nadat het aijn eerste zitting hield onder presidium van mr. A. S. L. van Be rekel, zijn eerste vonnissen, geveld. In de zaak tegen J. Breedveld uit Helft, tegen uien de procureur-fis caal de doodstraf geëischt had, we gens het uitleveren van Joden aan een als N.S.B.-cr bekend staan den rechercheur van politie, met als ge volg dat een aantal mensehen den dood ls ingejaagd, luidde het von nis: doodstraf, .terwijl verdachte te vens uit het aeticf en passiet kies recht ontzet werd. De fabrikant D. van Wijk uit Fijnacker, die in 1944 aly groeps commandant van de Nederl. Land wacht was opgetreden en als zooda nig o.a. een vluchtenden onderdui ker had neergeschoten, werd tot 20 jaar gevangenisstraf en ontzet uit actief en passief kiesrecht veroor deeld. F. A. van Vliet, eveneens uit Delft, die als ronselaar voor de SS was op getreden en een jongeman, die hem landverrader had gerroemd, aan de Duitschers had overgeleverd, kreeg, 5 jaar en levenslange ontzetting uit het actief en passief kiesrecht, waar bij rekening was gehouden met het feit, dat zijn optreden geen ernstige gevolgen had gehad. De eisch was gelijkluidend. Alle drie verdachten kregen het recht in cassatie te gaan. Eveneens vijf jaar gevangenisstraf was geëischt tegen J. P. Kunz, tuin- arbeider te Delft, die verraden had dat zajn buurman naar de Engelsche radio had geluisterd. Het vonnis luidde: 5 jaar en eveneens ontzeg ging van het actieve en passieve kiesrecht voor het leven. VATICAANSTAD, 4 Sept. (Ass. Press). Volgens gezaghebbende krin gen van het Vaticaan verwacht men, dat binnenkort een Consistorie zal werden gehouden, waarin Z. H. de paus benoemingen voor de kardi naalszetels van New York, Chicago, Boston, Rio de Janeiro, Londen, Praag, Toledo, Tarragona (Spanje), Estcrgon (Hongarije), Breslau en Keulen zal bekend maken. Bij den kardinaalszetel van Bres lau doet zich het vraagstuk voor of een Duitsche dan wel een Poolsche kardinaal benoemd zal worden, nu Breslau, dat vroeger Duitsch grondgebied was, tot Polen behoort. Men verwacht tevens, dat de Hei lige Vader verschillende curie-kar dinalen zal aanwijzen. De financieele af deeling van het Amerikaansche hoofdkwartier heeft een analyse gemaakt van de Duitsche geheime uitgavenzooals A. P. ver neemt. Thans is gebleken dat Adolf Hitlerdie voorgaf het eenige staats hoofd te zijn zonder 'persoonlijk bank- contoeen inkomen genoot van 7.128.000 gulden per jaar. Door als Rijkspresident te fungeerenontving hij per jaarzijn gewone salaris mee gerekendeen slordige 270.000 gul den, terwijl er nog minstens vijf van deze bedragen bijkwamen, waarover hij naar goeddunken kwi beschikken. Zooals bekend is, weffien geen be grootingen meer gepubliceerd sedert Hitier aan de macht kwamzoodat het Duitsche volk niet op de hoogte was, hoeveel zijn Führer kostte. 's-GRAVENHAGE, 4 Sept. De Regee- ringsvoorlichtingsdienst deelt het vol gende mede: Naar aanleiding van de publica ties in de avondbladen van Zater dag 1 September j.l. betreffende vrijlating van N.S.B.-ers wordt vast gesteld, dat de daarin vermelde fei ten, voerzoover betrekking hebbend op den P.O.D., juist zijn. Ten aan zien echter van wat gezegd wordt over de Nationale Adviescommissie, en over het percentage der gedeti neerden, die voor vrijlating in aan merking komt, dient nadrukkelijk te worden vastgesteld, dat deze mededeelingen de feiten onjuist weergeven. n verband met het groot aantal geruchten, die hieromtrent in om loop zijn, stelt de regeering er prijs cp de juiste toedracht van zaken bloot te leggen. Ten eerste. Een snelle berechting is reeds dadelijk in uitzicht gesteld door den minister-president in zijn greote programrede. Een vereenvou diging van de procedure zou hier. al dus de minister, de rechtszekerheid der betrokkenen beter waarborgen en ook voor een oplossing van het pro bleem in het algemeen dienstig zijn. Ten tweede. Tterwijl de regeering deze aangelegenheid in behandeling had in den hierboven aangegeven zin, bereikte haar een verontrustend rap port van het Militair Gezag aangaande de beschikbare plaatsruimte in de LONDEN; 4 Sept. (Keuter). Na een afwezigheid van 3% jaar is de Royal Navy teruggekeerd in Singapore, de grootste vlootbasïs van het Verre Oosten. 24 uur na dat de mijnenvegers met hun werk in de Straat van Maiakka waren begonnen, ging admiraal Sir Arthur Power, de opperbevelhebber van de Oost-Indische vloot, op den kruiser Cleopatra voor anker ter hoogte van de basis. Toen het vlag gesehip aan het noordelijke einde van de Straat van Maiakka den doortocht begon, gaf een Japansche torpedojager te ver staan. belangrijke documenten aan boord te hebben. Het waren de kaar ten van Singapore en andere havens. Zij werden aan boord gebracht van de Cleopatra. Mijnenvegers voeren voorop en deze weiden door een Ja- pansch vaartuig voorafgegaan. Schout-bij-nacht Cedric Holland, aan boord van den kruiser Sussex, is met de bezetting van Singapore belast. Hoyal Marines zijn aan land ge gaan te Penang, nadat een vloot- macht onder bevel van Vice-Admi- raal Walker de haven was binnen- geloopen. De overeenkomst voor de bezetting werd geteekend aan boord van Walker's vlaggeschip, de Nelson. Ook zijn de Royal Marines wellicht reeds aait land te Sabang. De formeele Intocht van de Ge allieerde troepen in Tokio is binnen een week of tien dagen te verwach ten en binnenkort zal Generaal MacArthur zijn hoofdkwartier ver plaatsen van Jokohama naar de Amerikaansche Ambassade in de Japansche hoofdstad. Van het Amerikaansche hospitaal echip „Benevolence" is een inter view met een Britschen luitenant- vlieger, victor Spencer genaamd, aan de Londensche „Evening News" ge seind. In dit interview verklaarde luitenant Spencer, dat de Neder- landsche soldaten, die op Java ge vangen genomen werden, in het bij zonder slecht behandeld zijn door de Japanners. Sergeant Kuvpers van het Nederlandsch-Indische" leger had hem .medegedeeld, dat zij zelfs geen brieven kregen, zoodat zij niet wisten wat er met hun gezinnen op Java gebeurd was. De Japanners stalen Roode-Kruispakketten en de eerste acht maanden van krijgsgevangen schap moesten <je gevangenen het zonder zeep stellen. Toen de oorlog geëindigd was, werden de geringe rantsoenen nog met een vierde ver minderd. Voortdurend werden de krijgsgevangenen verplaatst. Een dei- slechtste kampen was in Kawasaki, waar twee honderd drie en zestig- gevangenen een maaltijd voor' den geheelen dag moesten bereiden uit vijf en twintig pond meel en een kan water. Eenmaal moesten zij het zelfs met één pond vleesch In totaal doen. Van hen. die in de steen- kolendepots werkten, werd verwacht, dat zij dagelijks vijftig ton ver werkten. In Bangkok wapperen de Neder- landsche, Britsche en Amerikaansche vlaggen fier boven de kampen van de Geallieerde krijgsgevangenen, meldt A.N.P.-Aneta. Noch altijd houden Japansche sol daten de wacht buiten de gevangen kampen, maar daarbinnen hebben de krijgsgevangenen zelf geheel de leiding. LONDEN, 3 September (Reuter). Radio Belgrado heeft heden bekend gemaakt dat de Joegoslavische Re geering een waarschuwing heeft doen toekomen aan de Grieksche Regeering in verband met de „Vervolgingen op groote schaal van de bevolking van Macedonië en de incidenten aan de Grieksch-Joegoslavische grens. „De Joegoslavische regeering heeft ook de groote mogendheden van dezen stap in kennis gesteld en heeft hun aandacht gevestigd op de incidenten welke in Macedonië voorvallen", aldus meldde de radio. kampen en de behandeling der ge detineerden. Mede hierdoor kwam de zaak in een acuter stadium. Ten derde. Als gevolg hiervan be sprak de minister-president de aan gelegenheid in zijn praatje „Cp de brug" van 17 Aug. Het probleem .werd door hem algemeen gesteld, ter wijl geen enkel getal van mogelijke vrijlating genoemd werd. Wel werd verwezen naar de moeilijkheden in zake plaatsruimte en in het bijzon der de winteraccomodatie in de kampen, zulks op grond van de toen beschikbaar zijnde gegevens. Ten vierde. Naar aanleiding van 's ministers rede is veel veront rusting losgekomen, terwijl van allerlei kanten cijfers en zelfs zeer hooge cijfers werden genoemd. Deze laatste vonden min of meer steun in een uitlating van prof. Van Bemmelen, overste bil den staf van het Militair Gezag. 'Deze uitlating moet echter volkomen voor rekening van den betrokkene blijven en vond geen enkelen steun in eenigerlei of- ficieele dan wel officieuze publicatie of bedoeling van de regeering. Ten vijfde. Sindsdien heeft de Na tionale Advies Commissie zich met de zaak bezig gehouden en een ad vies aan de regeering gezonden. Dit advies strookt in groote trekken zeer wel met de bedoelingen der re geering. Opgemerkt moet overigens worden, dat de vergadering der N. A. C., waarin deze zaak gediend heeft, niet openbaar was, zulks ech ter niet op verlangen van de regee ring. Integendeel, de minister-pre sident had tevoren uitgesproken, dat hij tegen openhaarheid van de zit ting geen bezwaar had. Ten zesde. Inmiddels werd door het Militair Gezag onder leiding van kolonel Snijders een vliegende bri gade gevormd, welke bij alle kam pen de beschikbare plaatsruimte zal opnemen en eveneens het hare er toe zal bijdragen, dat de berechting volgens de bestaande richtlijnen zoo spoedig mogelijk plaats vindt. Eén en ander zal geschieden in overleg met de bevoegde instanties der ille galiteit, den P. O. D- en de kamp commandanten Ook aan een snel lere berechting van een bepaald aantal erimineele gevallen wordt voortvarend gewerkt. Hoeveel perso nen, na berechting, in vrijheid kun nen worden gesteld, is thans nog niet bij benadering tè zeggen. Maandagnacht om 2 uur en 8 minuten werd het eerste van de vier gaten in de zeewering van Walche ren gedicht, het gat in den Nolle dijk nabij Vlissingen. Er wordt thans hard doorgewerkt om den nieuwen dijk veilig te stellen. HM. de Koningin en de Minister van Openbare Werken, Ringers, werden van het heuglijke bericht het eerst in kennis gesteld. MADRID, 3 Sept. (Reuter). De Spaansche radio heeft op heftige wijze partij gekozen voor de hand having van de Spaansche souvereini- teit over Tanger. Zij richtte zich tegen het Internationale Statuut en verklaarde o.m. dat de aanwezigheid van Rusland een échec beteekende voor de Westelijke Mogendheden. Verwachting tot Woensdagavond: Gedeeltelijk bewolkt, hier en daar ochtendmist, in den namiddag plaatselijk enkele regenbuien met kans op onweer. Vrij warm, zwak ke wind. Zononder 20.22. Maan 4.02 20.01. Zon; op 6.57. Voor het tijdvak van 30 September tot en met 13 October a.s. zullen voor kinderen van 0 en 1 jaar twee stukjes eenheidszeep verkrijgbaar worden ge steld. Daartoe moet men bon E16 uiterlijk 8 September a.s. bij een détaillist inleveren. De Marine-voorlichtingsdienst meldt: Met ingang van 25 Aug. j.l. is luite nant-admiraal J. Th. Fürstner in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State, eervol ont heven uit zijn functie van bevelheb ber der zeestrjjdkrachten. In zdjn plaats is benoemd vice-admiraal C. E. L. Helfrich, die tevens met in gang van dezen datum bevorderd is tot den rang van luitenant-admiraal. Tot dusver bekleede admiraal Hel frich de functie van bevelhebber van enze zeestrijdkrachten In het Verre Oosten. De Marine-voorlichtingsdienst meldt: Onlangs zijn In Engeland door de Koninklijke Marine twee torpeoo- bootjagers overgenomen van de Britsche vloot. De- schepen, die zullen worden omgedoopt In hr. ms. „Plet Hein'' en hr. ms. „Kortenaer", zijn bestemd om naar Indië te vertrekken. Maandagmorgen is hr. mrs. „Jacob van Heemskerck" uit Amsterdam vertrokken. Tengevolge van dijkbreuk is Maan dagnacht de groote Voorafsche polder te Woubrugge onder water geloopen. In den loop van den dag bezweek ook de dijk van de Ruigékade. Als gevolg hiervan staan nu verschillende pol ders, tezamen 1156 H.A. groot, onder water! Personeel van het hoogheem raadschap Rijuland en van de pro vincie Zuid-Holland is met man en macht aan het werk om de gaten te stoppen. De naam van het Ministerie van Openbare Werken is bij K.B'. nader vastgesteld als Ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw. In aanmerking geno- het is dan ook aan geen men, dat de bezetting twijfel onderhevig, dat Jan Goderie, oorlogs correspondent van ANP- Aneta, heeft zich door van Duitschland plaats de sectie vond in den zaaitijd, de economische van Usfet te Frankfort valt de oogst niet tegen, op de hoogte laten stel- Broodgranen zijn er iets len van de voedselsitua tie in West-Duitschland. meer dan vorig haver en gerst Iets min Hij schrijft daarover het der. De aardappeloogst volgende Het Duitschland van van vorig jaar, voor den oorlog kon suikerbieten en voor ongeveer 85 pet. In zijn voedselbehoeften voorzien. Voor West- zal ongeveer 95 pet. zijn maar olie zaden zijn er aanzienlijk minder. Er is nog een tekort aan arheidskrach- Duitschland, het gebied, ten, maar door vrijwil- dat thans bezet is door ligers uit de repatriee- de Engelsche, Ameri- ringskampen en vrljge- kaansche en Fransche laten krijgsgevangenen troepen, was dit percen- wordt daarin zooveel tage slechts pet. 60 tot 70 mogelijk voorzien. Het tekort aan brandstof, Zooals bekend, heeft machinerieën en land men de Duitsche auto bevolking van de Duitsche steden in den komenden winter hon ger zal lijden. Als we jaar, aannemen dat 2000 ca lorieën het dagelijksche minimum is (de Ameri kaansche soldaten krij gen 3600 calorieën), dan zal de gemiddelde Duitscher, die niet op een boerderij leeft, slechts ongeveer twee derde van dit minimum krijgen, als van buiten afgeen voedsel wordt Ingevoerd. Tekorten aan woningen en brandstof zullen het leven er niet beter op maken. Op het oogenblik va rieert de calorische bouwwèrktuigen laat riteiten volledig verant- zich niet zoo makkelijk waarde van het rant- woordelijk gesteld voor vervangen, maar toch soen voor den normalen hun eigen voedselvoor- zijn de Duitschers erin consument van 1X00 tot ziening en het feit, dat geslaagd den oogst voor 1300 calorieën per dag, het allergrootste deel waarhij dan 200 a 300 er geen regeeringsin stanties zijn toegelaten, binnen te halen, die meer gebied bestrij- Al zou echter ken dan een provincie, voor 100 procent voor maakt hun taak gemakkelijker. calorieën geteld kunnen alles worden, verkregen van niet gerantsoeneerde producten, zooals niet elkaar komen, dan nog blijft er een tekort en vruchten en groenten. Tengevolge van dijkbreuk bij Woubrugge zijn eenige polders onder water geloopen Een week geleden is een delegatie van de Algemeenë Vereeniging voor Bloembollencultuur naar Londen vertrokken voor besprekingen over den invoer van bloembollen naar Engeland. Naar verluidt werd vast gesteld, dat een belangrijk kwan tum bollen zal worden uitgevoerd, n.l. voor een bedrag van 675.000. Deze bollen zijn de eerste luxe arti kelen, die na den oorlog in Engeland worden toegelaten. Het ligt in de be doeling, reeds binnen 2 a 3 weken met den export te beginnen. Alle soorten bloembollen zijn er mee ge moeid. Wegens collaboratie zijn de direc teuren van de N. V. Haarlemsche van Dijk, en van een machinefabriek, de heer Paasman, gearresteerd. Op 68-jarigen leeftijd is te Haar lem overleden notaris G. Wolzak. De heer Wolzak is bijna 28 jaar lid van den Haarlemschen gemeenteraad geweest. In 1910 kwam hfj naar Haarlem als candidaat-notaris, waar na in 1920 zijn benoeming tot no taris volgde. Hij was o.a. lid vafl het College van Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij ver vulde talrijke functies in anti-revo- lutionnaire kringen. De overledene was ridder in de Orde vanOranje Nassau. Donderdag 6 September des middags om drie uur zal het stof felijk overschot op de aigemeene be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. Van 8 tot 3o September wordt in het Frans Halsmuseum een expositie gehouden van werken van eenige Haarlemsche kunstenaars. De ten toonstelling zal een beeld geven van hetgeen In de laatste jaren op artis tiek gebied in Haarlem verricht werd. Ook worden werken van den jongen beeldhouwer Joh. Limpers tentoon gesteld, die in den strijd voor zijn land door den bezetter ter dood werd gebracht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft aan den hoogeerw. en doorl. heer Mgr. dr. G. C. van Noovt cp zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Deken van het Dekenaat Amsterdam en als rector van de Alg. Hulpkerk van de H.H. Joës en Ur sula (B'agijphof) te Amsterdam. Vervolgens benoemd tot Deken van het Dekenaat Amsterdam en tot rector van de Alg. Hulpkerk van de H.H. Joës en Ursula te Amsterdam den zeereerw. heer G, P. J- van den Burg. directeur van de Congregatie der EE. Z.Z. Ursulinen te Bergen. Z. H Exc. de E'isschop van Haarlem heeft benoemd tot di recteur van de Congregatie der EE. Z.Z. Ursulinen te Bergen N.H. en tot rector van het St. An- tonius-Pensionaat aldaar den wel- eerw. zeergel heer J. A. Slijkerman; tot leeraar aan het Seminarie Hage- veld te Heemstede den weleerw. heer H. J. Th. van Duin, die kapelaan was te Noordwijkerhout (Sancta Maria) Verder eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer K. E. Vosskiihler als Hoofdaalmoezenier ter Koop vaardij, havenaalmoezenier van het district Amsterdam en alg. modera tor der K:A. voor zeevarenden en. in deze functies benoemd den zeer eerw. heer B. J. A. Haanen, die hulp aalmoezenier was van het Aposto laat ter Zee te Amsterdam. Morgenavond om 8 uur zal een Hon- gaarsch Strijkkwartet in den Stads schouwburg een uitvoering geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1