Opening van den Rijksdag in Tokio Spanje moet Tanger vrijgeven SPOEDIG CONTACT Via telegraaf en luchtpost met bevrijd Ned.-lndië ftt Rede van Hirohito 5 Sept. 1944: DOLLE DINSDAG Werkelijkheid van de nederlaag dient erkend te worden Japan toeristenland? \mmmm Burgemeester vacatures IN BOEKAREST Cacao en chocolade binnen 2 maanden Dood door den kogel Het weer 69ste JAARGANG No. 23331 o WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week NAZI-ACTIVITEIT in Duitschland Indien Franco de eischen niet inwilligt zal men hem er toe dwingen SPANJE? /.3 SP MAROKK Sabang bevrijd Amerikanen in Dairen Toenemende spanning HOOGSPANNING op Rijkspostspaarbank STADSNIEUWS Verdacht van collaboratie Verstrekking kleeding Triniteitslyceum NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle voorbereidingen worden getroffen om zoo spoedig mogelijk het con tact te herstellen tnsschen de nit tie Japansche kampen bevrijde krijgsge vangenen en geïnterneerden en hun in Europa wonende familieleden, meldt A.N.P.-Aneta uit Melbourne. Zoodlra de daartoe aangewezen officieren met de bevrijders in contact zijn gekomen, zullen telegrammen aan de familie worden gezonden van den volgenden inhoud: „Ben behouden in Britsclie handen, hoop u spoedig te zien." Deze telegrammen zuilen gevolgd worden tloor twee briefkaarten met voor eenieder gelijken tekst, namelijk: „Ben thans vrij en behouden in Britsclie handen, lioop u binnenkort terug te zien." Op deze briefkaart is een adres vermeld, waarheen de post voor de betrokkenen gezonden kan worden. Genoemde telegrammen en brief kaarten zijn gratis en portvrij. Ook zullen de bevrijde gevangenen gratis van luchtpostbriefkaarten voorzien worden. De betrokken familieleden kunnen de eerste brieven van de be vrijde krijgsgevangenen tusschen de tien en veertien dagen na de ont vangst van het eerste telegram ver wachten. Zoodra de krijgsgevangenen en geïnterneerden uit de kampen op Java en Sumatra ontslagen worden, ontvangen zij, onafhankelijk van ras, rang of geslacht, elk vijf 'pond ster ling voorschot. 'Volgens een radiobericht uit Ba tavia bedlraagt het totaal-aantal geallieerde krijgsgevangenen op Java 3297, w.o. 1449 Nederlanders. Het aantal op Java geïnterneerden bedraagt 62.532, w.o. 5.9.098 Neder landers. In het bericht, dat op order van het Japansche Keizerlijke Hoofdkwartier is omgeroepen, werd medegedeeld, dat 7,6 procent der gevangenen'ziCk is. Een groep van ongeveer 4000 be vrijde Nederlandsche krijgsgevange- nen, afkomstig uit kampen in Japan, Mandsjoerije en China, zal in den loop van deze week in Manilla arri- Volgens een specialen correspon dent te Frankfort am Main van de Manchester Guardian, aldus U.P., wijst er veel op, dat het nazidom nog lang niet dood is, hoewel er momenteel weinig gelegenheid voor directe activiteit van de Nazi-partij is. Volgens den correspondent wordt individueel en in groepen gewerkt om de organisaties in stand te hou den. Zoo is onlangs in een Zuid- Duitsche stad een organisatie van de Hitler-jeugd ontdekt, die onder leiding van een schoolmeester stond. In Bremen werd een zuivere Nazi- beweging ontmaskerd, die als reli gieuze organisatie optrad. De leden van de Hitler-jeugdgroep terroriseerden Duitschers. die zicb op vriendelijke wijze met Amerikanen hadden onderhouden.door hun hul zen aan te vallen. De beweging te Bremen, die zich noemde „Deutsche Christen" stond reeds lanE met de nazipartij in verbinding. Haar kerk had hst heilige kruis door de swas tika vervangen, in een andere stad gebruikte een anonieme briefschrii- ver een rubberstempel met een hand en een bijl, dat hij in zwart op brieven afdrukte, die hij naar meisjes stuurde, die met Amerikaan, sche soldaten gezien waren. In de brieven werden de meisjes gewaar schuwd dat zij werden gadegeslagen. In Wiesbaden Is een drukker ge arresteerd, die vroeger een actieve nazt was en thans terecht zal moeten staan wegens illegale publicatie van nazi-lectuur. veeren. De Amerikaansche autoritei ten hebben een speciale verblijfplaats voor hen ter beschikking gesteld. Deze krijgsgevangenen behooren voor het meérendeel tot de Koninklijke Nederlandsche Marine en het Ko ninklijke Nederlandsch-Oost-Indische leger. Op Malakka bevinden zich slechts 65 Nederlandsche mannen en 28 Ned. vrouwen. Voor de openingszitting van den Japanschen Rijksdag waren geallieer de officieren uitgenoodigd door het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken. Echter werd als voorwaarde gesteld dat zij gefouil leerd zouden worden naaf wapens. Toen hiertegen door de betrokkenen werd geprotesteerd, beval generaal MacArthur de geallieerde militairen zonder meer toe te laten. LONDEN, 5 Sept. (Keuter). De bijzondere correspondent van Beu ter, die aanwezig was bij de opening van den Rijksdag, heeft daarvan een verslag gegeven, waarin hij zeide: de Keizer zat op e'en gouden troon, die met roode pluche was versierd, en die hoog boven den zetel van den voorzitter was opgesteld. Hij werd met de vereering en onderscheiding behandeld, die de Japanners gewend Japara heeft blijkbaar al weer groote toekomstplannen. Althans Domei heeft voor de radio het woord gegeven aan d,en nieuwen directeur van de Japansche toe- ristenvereeniging, Gyöji Aral. Dit toeristenbureau verwacht, dat Japan het centrum van interna tionaal toeristenverkeer zal wor den. Nu de oorlog voorbij is ver wacht men reizigers en bezoekers van ae heele wereld. Japan heeft groote voordeelen voor de vreem- dellngeninduistrie en het bureau dringt aan op een uitbreiding van het aantal hotels en op een uit stekende verzorging van comfort, maaltijden en souvenirs voor de toeristen. PARIJS, 5 Sept. (A.F.P.) De diplo matieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Frankrijk te Ma drid hebben de Spaansche regeering In kennis gesteld van de beslissing, welke bij d'e besprekingen over Tan ger is genomen, en hebben haar uit genoodigd maatregelen te treffen voor het terugtrekken van de Spaan sche troepen uit de zone van Tanger. Hoewel omtrent de beslissing, die de vier groote mogendheden hebben genomen ten aanzien van Tanger, nog geen officieel rapport is gepubli ceerd. dit wordt echter binnen veertien dagen verwacht kan men wel aannemen, dat in de controle commissie voor Tanger geen plaats zal zijn voor een vertegenwoordiger van Franco. Uit gezaghebbende bron heeft Reutér medegedeeld, dat Span je niet zal worden uitgenoodigd tot de conferentie van gevolmachtigden, welke over zes maanden zal worden gehouden teneinde een nieuw en de finitief statuut voor Tanger op te stellen, tenzij Spanje dan een demo cratisch bewind heeft. Dit zou als een overwinning van Rusland moe ten worden beschouwd. Hoe Franco °P deze beslissingen zal reageeren, Wordt in Londen druk besproken. De algetneene opinie Is. dat indien hij aarzelt gevolg te geven aan de eischen der vier mogendheden, deze niet zuilen aarzelen hem daartoe te dwin gen. PROVINCIAAL benoemd Tot Provinciaal der paters Laza risten is benoemd de iioogeerw. heer Josef Lansu, sinds 1940 overste van het studiehuis dezer congregatie te Nijmegen. L1NEA EQFÖ. i brM*MÈÊ^Alm ISEGHIR GERB TETOEAN larache zijn jegens hun Keizer ten toon te spreiden. Toen de ceremoniemeester met mij sprak, boog hij telkens diep, wanneer hij den naam des Keizers noemde. „Het was zeer plechtig", zei de ceremoniemeester, „ik kon er niets aan doen, dat de tranen mij ln de oogen sprongen, toen de Keizer sprak." In zijn rede voor den Rijksdag deed de Keizer een beroep op het Japansche volk om „te getuigen van den Japan aangeboren roem" en tevens om koel en kalm te blijven. „Het is onze wensch, zoo vervolg de de Keizer, dat ons volk de vele moeilijkheden en beproevingen te boven zai komen die vergezeld gaan met het einde van den oorlog, dat ons volk het vertrouwen van de wereld -zal winnen, den vrede zal dienen en zal bijdragen tot den Vooruitgang van de menschheid. Daarop zijn onze gedachten gericht. Naar buiten moet ons volk ge trouw de verplichtingen van het Rijk nakomen, moet het eendracht en vriendschap bevorderen met alle landen. Naar binnen moeten al uw pogingen gericht zijn op den weder opbouw van het land op elk gebied ln onverpoosden arbeid, waarbij de grondvesten van den staat moeten worden verstevigd." Het Japansche Hoogerhuis heeft een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt: „Tezamen met de ge- heele natie zijn wij besloten de werkelijkheid van onze nederlaag te erkennen en den zwaren last te aan vaarden die op onze schouders wordt gelegd, terwijl wij overeen komstig de instructies van den Keizer alle krachten zullen inspan nen. Wij zijn voornemens een weg te zoeken uit den huldigen toestand en een nieuwe richting in te slaan van nationaal herstel, teinde de na tionale structuur te handhaven en een bijdrage te leveren tot den wereldvrede." Be overgave van Sabang Is aan boord van het Britsche oorlogsschip „London" geÈeekend. Een detache ment mariniers heeft de haven van de Japanners overgenomen. LONDEN, 4 Sept. (A.F.P.) Ameri kaansche troepen zijn de Mandsjoe- rijsche haven Dairen binnengetrok ken, die zich tot dusver onder de controle der Sowjet-autoriteiten be vond, aldus een radiobericht uit Ma nilla. Overeenkomstig het Chineesch- Sowjet-Russisch verdrag zal Dairen voortaan voor het internationale ver keer geopend zijn. De zeedijk van Walcheren wordt hersteld. Bij het leggen van den dijk wordt gébruik gemaakt van groote caissons welke indertijd voor de kunstmatige haven in Normandië hebben gediend. Deze caissons worden op de daarvoor bestemde plaatsen tot zinken gébracht en dienen als bases voor den nieuwen dijk (Foto AnefoBlazer) LONDEN, 5 Sept. (Reuter) Radio Moskou heeft hedenavond hekend gemaakt dat de Roemeensche pre mier Pètre Groza Dinsdagmiddag vergezeld van den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken Tartarescoe per vliegtuig te Moskou is aangekomen. Reuter voegt hier aan toe: Berichten van welingelichte waarnemers spraken van een toe nemende spanning in de Roemeen sche' hoofdstad als gevolg van den brief van Koning Michael aan de voornaamste geallieerden met het verzoek hem bij te staan bij het vor men van eera representatieve re geering'. Radio Boekarest zond Maan dagavond het bericht uit, dat Koning Michael het Russische hcofd van de geallieerde missie had ontvangen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat bij die gelegenheid de verrassende zet om den Roemeenschen premier naar Moskou uit te noodigen, is bespro ken. Groza heeft tot nu toe gewei gerd eenigerlei verandering in de regeering' aan te brengen De fabrieken zijn al eenigen tijd geleden voldoende bevoorraad, met cacaoboonen, maar doordat kolen en suiker nog ontbraken, kon tot nu toe niets worden geproduceerd. Thans ia men zoover gevorderd, dat alle Ne derlandsche cacao- en chocolade fabrieken een voorraadje kolen heb ben. Negen fabrieken in het Zuiden des lands hebben bovendien suiker ontvangen en zijn dus weer in be drijf. De overige fabrieken volgen in de komende weken. Men verwacht over anderhalf of twee maanden cacao en chocolade artikelen in distributie te kunnen brengen. De Rijkspostspaarbank beleeft een ware hausse! Niet alleen moet sedert de bevrijding de administra tie te Amsterdam met het Zuiden, dat negen maanden lang zelfstan dig heeft gewerkt, in overeenstem ming worden gebracht en worden vooral na de intrekking van de bankbiljetten van f 100 dagelijks in overstelpende hoeveelheid inlagen verwerkt, ook de rentebijschrijving is weer hervat, evenwel nog niet op de spaarbankboekjes, doch op de re keningen-courant, welke van alle boekjes ten hoofdkantore te Amster dam worden bijgehouden. In nor malen tijd geschiedt deze bijschrij ving jaarlijks in Januari, doch da buitengewone omstandigheden heb ben dit jaar tot uitstel genoopt. Dat dit werk zeer omvangrijk ia blijkt hieruit, dat dagelijks meer dan zeshonderd man gedurende acht uren hiermee bezig zijn. Toch is de bekende stereotiepe mededee- ling van de directie: „In de komen de maahd kunnen ter rentebijschrij ving worden ingezonden de spaar bankboekjes. afgegeven in waarschijnlijk niet vóór volgend jaar te verwachten, want het zou ter vereenvoudiging der werkzaamhe den. de bedoeling zijn. de rente over 1944 tegelijk met die over 1945 op de boekjes bij te schrijven. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen zullen de doodvonnissen, welke door het Bij zonder Gerechtshof zullen worden uitgesproken, worden voltrokken door middel van den kogel. Welke termijn zal verloopen tusschen von nis en ten uitvoer legging, is niet te zeggen, mede door het feit, dat ambtshalve een gratieverzoek zal worden ingediend bij de Kroon. In aansluiting op ons bericht van gisteren, kunnen wij thans melden, dat de P. O. D. te Haarlem als ver dacht van collaboratie heeft gear resteerd de heeren W. F. v. Dijk Sr., directeur van de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij, P. v. Dijk, bedrijfsleider van die maatschappij, ën verder W. E. R. Hilarius en R. Hoogerbeets, belden directeuren van de N. V. Hilarius Draad-industrie en Handelmaatschappij, B. J. Paasman, directeur van de Machinefabriek Paasman, en J. F. Köhnke, direc teur van de Eerste Stalen Steiger Holland N.V. Verwachting tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaringen, plaatselijk en kele buien, hier en daar nog ver gezeld van onweer, iets koeier, matige noordelijke wind. Zon: onder 20.19. Maan 5.13 20.20. Zon: op 6.59. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de mogelijkheid van sollicitatie naar het ambt van bur gemeester in de navolgende gemeenten wordt opengesteld: Aalsmeer, Beets, Blokker, Castricum, Egmondbinnen, Haarlemmermeer, Heemskerk, Hilver sum, Marken, Oudendijk, Schellink hout, Schermerhom, Texel, Zuid- en Noord-Schermer. Sollicitaties dienen te worden ge richt tot H. M. de Koningin en moe ten op zegel zijn gesteld. Voor elke gemeente moet een afzonderlijke sollicitatie worden ingezonden. Vandaag is het al weer een jaar geleden, dat heel Nederland zijn eer sten bevrijdingsroes be leefde, dien eersten Dinsdag in September, die bekend zal blijven als Dolle Dinsdag. De volksmond heeft wel een heel rake typeering gevonden van de ge moedsstemming, waarin wij ons allen dien dag bevonden. Want dol was het. Uren- en urenlang stonden de duizenden langs de groote ver keerswegen, waarover de zegevierende geallieerde troepen „in aantocht waren." De een wist het ■nog beter dan dé ander: Rotterdam gepasseerd. Den Haag, Leiden. Utrecht was ook een se rieuze candidaat in de lange lijst van plaatsen. waar de Tommies reeds waren binnengedrongen. En men wachtte, wacht te, met handen vol bloemen Hij, die een radiotoe stel had, zocht den hee- len aether af, flitste van Engeland naar Amerika om via Algiers weer te- rug te komen met slechts dien enkelen naam: Breda! En die aan zijn woning voorbijgingen „den naderenden bevrij der tegemoet" scholden hem voor een pessimist. Tot om zeven uur des avonds de Duitschers en hun Landwachttrawan ten hun „evenwicht" hervonden en schieten de en scheldende de menigten naar huis dre ven. Als dollen draafden ze door de straten. Om acht uur heerschte overal weer stilte, slechts een enkeling flitste nog over de straat; in de vertg klonk af en toe een schot. In de huizen hokte men tezamen en wachtte. Radio Oranje bracht om kwart over acht „niets bijzonders". Heel Nederland had een bevrijding skater. En dit duurde dagenlang, bijna twee weken, tot den zeventienden Sep tember, toen bij Arnhem gedaalde luchtlandings troepen nieuwen moed gaven. Op dien 5den Septem ber zagen de Duitschers en N. S. B.-ers in alle duidelijkheid, höe ge haat ze waren en höe ons volk naar zijn vrij heid verlangde. De Ne derlanders zagen op dien dag het Herrenvolk :nkele uren zonder mas ker: een angstige bende. Indertijd moest Volksherstel Haarlem een groot gedeelte van de 13.000 aanvragen voor onder- of bovenkleeding afwijzen. Daar er thans een ruimere beschikking over goederen is, hebben de meeste afgewezen aanvragers nu een op roep ontvangen, om alsnog een bon ln ontvangst te nemen. Eenige duizenden battie-dresses zei men straks op straat zien. Naar Nijmegen zijn 2000 ton goederen verzonden, naar Venray 1000 ton. Er zijn plannen voor een rusthuis ln de onmiddellijke omgeving van Haarlem Verder worden er huishoudteams samengesteld, die in de huisgezinnen, waar dringend eenige uren per dag hulp noodig ls, bijstand zullen ver- leenen. De moederuitzendingen naar het vacantieoord Bloemendaal wor den nog voortgezet. Een zeer belangrijke gebeurtenis in het Haarlemsche Katholieke school leven mag wei genoemd worden het feit, dat de leerlingen van het Trini teitslyceum Dinsdag voor het eerst na een bijna vijfjarige bezetting van hun gebouw, weer hun lokalen kon den betreden. Dit geschiedde na een plechtige H. Mis in de Kathedraal, waar de meer dan zevenhonderd leer lingen het geheele middenschip vul den. Het lyceum-gebouw is opnieuw in de verf gezet en ziet er, niettegen staande de verwoestingen, die de Duitschers er hebben aangericht, zeer bewoonbaar en frisch uit. Ook de schoolvereenlgingen zijn weer herleefd! Zoo mochten de leer lingen zich 'verheugen in het herver- schijnen van het schoolblad „Toila Lege", dat er, niettegenstaande de huidige moeilijkheden, zeer goed ver zorgd uitziet. KUNSTHISTORISCHE VOORDRACHTEN Dr. A. van der Boom zal een serie lezingen met lichtbeelden houden over „Groote Kunstenaars en Kunst werken" in de muziekzaal van Brink- mann op de Woensdagavonden 12, 19 en 26 Sept. en 3 en 10 Oct. om acht uur. De volgende onderwerpen zullen worden besproken: 1. Frans Hals. 2. Pieter Breughel, 3. De Ka thedraal van Chartres, 4. De Kathe draal van Canterbury, 5. Bouwkunst uit den tijd van Lieven de Key «n Hendrlck de Keyser.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1