Belangenstrijd op den Balkan Los Alamos, de geheimzinnige stad ik CADI-CLUB GEOPEND G.-G. heden in ons land Landing op Java Prettige ontspanning voor onze soldaten Netelige problemen op ministers conferentie te Londen Strijd bij Arnhem wordt herdacht V. S.-bases TEGEN BEWAKER DOODSTRAF geëiseht September-October H m CANADA levert Nederlandsche uniformen JAM-BON vóór-inleveren „Stad"- en „land"-bonnen Het weer 69ste JAARGANG No. 23332 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Byrnes in den Pacific VOLGENDE WEEK 18 kwh voor De eerste foto van den grond genomen van de geweldige ver woesting, die de atoombom te Hirosjima veroorzaakte. Het ske let van een kerk op den voor grond en de ruïnes van een groot gebouxo (midden) loaren het eenige, dat overbleef. De rest werd in wijden omtrek weg geblazen (Radiofoto) STADSNIEUWS Waar de atoombom werd gemaakt Munitie-opslagplaatsen Bloembollen-export LONDEN, 6 Sept. (A.P.) Het wordt meer en meer duidelijk, dat Engeland bij de besprekingen met Rusland over de netelige Balkan- en MiddellandscUe Zee-problemen op zijn stuk zal blijven staan. Hoe ver de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin, zal gaan in zijn poging druk uit te oefenen op de Russen, liangt volgens politieke waarnemers af van den steun, dien hij van den Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, James F. Byrnes, zal ontvangen op de con ferentie der ministers van Buiten landsche Zaken, die volgende week in Londen zal beginnen. Byrnes is reeds met de Queen Elizabeth naar Londen onderweg. De Engelschen schijnen op deze conferentie de prioriteits-lijst van Potsdam te willen volgen met als eerste punt het vredesverdrag met Italië. Volgens diplomatieke kringen zullen zij eveneens het afstaan van Italiaansch gebied ten Westen van de Morganlijn, waardoor Triest aan den Italiaanschen kant van de grens ligt, vastbesloten weigeren. De Mor ganlijn is de naam, dien men te Londen aan de tijdelijke grens geeft, waartoe de vorige lente met de Joegoslaven werd besloten, naai aanleiding van den Anglo-Ameri- kaanschen eisch aan Tito zich uit het bezette Triest terug te trek ken. Een ander belangrijk punt is de toekomst van de Italiaansche koloniën in Afrika, Betrouwbare kringen zeggen ronduit, dat Enge land niet den wensch heeft dit gebied aan het Engelsche Empire toe te voegen. Men acht het waar schijnlijk. dat het land onder be heer wordt gesteld, eventueel met uitzondering van een deel van Oos telijk Cyrenaica, dat aan Egypte kan komen. Terwijl Italië het belangrijkste punt van bespreking' zal uitmaken op deze conferentie, die 10 Septem- LONDEN, 5 Sept. (A.N.P.-Aneta) 17 September a.s., den eersten her denkingsdag van den strijd bij Arnhem, zal hulde gebracht worden aan alle Britsche luchttroepen, die daar hun leven lieten. Er zal dien dag te hunner eer een kerkdienst worden gehouden in „St. Martins in the Fields", terwijl, zooals generaal- majoor Urquhart, commandant der luchtstrijdkrachten te Arnhem, te vens mededeelde, de eerste Poolsche brigade Valschermtroepen te Driei tezelfdertijd in Nederland een kerk dienst zal hijwonen. Generaal Urqu hart reist zelf naar Arnhem om aanwezig te zijn bij den herden kingsdienst aldaar op het door de Nederlanders geschonken kerkhof. Vertegenwoordigers van eenheden, die te Arnhefm hebben gestreden, zullen daarbij aanwezig zijn. WASHINGTON, 6 Sept. (Reuter). A^lerikaansctie Marine heeft ge vraagd, dat haar uitgebreide keten van bases in den Pacific als zoodanig in gebruik zullen blijven. Zij worden als onontbeerlijk beschouwd voor de veiligheid der Vereenigde Staten na den oorlog. De plv. minister van Ma rine verklaarde, dat de Marine aan den 'Senaat zou voorstellen, de vol gende eilanden te blijven beschouwen als Amerikaansche marinebases: Ko- diak. Adak, Hawaii, Balboa, Goeam, de Tinian-, Saipan-, Bonin- en Volca- nogroep, de Rioe-Kioe-eilanden, de Manoes en de Philippijnen. In den Atlantischen Oceaan wil de Marine bases houden op Argentine. New Foundland. de Bermudas, Puerta Rica en Cocosolo. De minister van Marine weigerde antwoord te geven, toen er vragen gesteld werden over bases op Groenland, IJsland of Noord-Afrika. de „CHRISTIAAN HUYGENS" De „Chrlstiaan Huygens" is Woens dagmorgen doormidden gebroken. Kapitein en bemanning zijn van het schip gegaan, waaruit blijkt dat de ..Nederland" het schip als verloren beschouwt. ber begint, verwacht men dat de te volgen politiek tegenover de Bal kansatellieten lange debatten zal opleveren. Engeland staat op het standpunt, dat, hoewel te Potsdam overeengekomen werd met de satel lieten zoo spoedig mogelijk vredes verdragen af te sluiten, er van ver dragen met deze landen geen sprake kan zijn, zoolang hun regeeringen de instemming van alle leden der Groote Vijf missen. President Tru man's wensch de Europeesche water wegen te internationaliseeren vormt een ander probleem. De Dardaneilen, zoowel als Triest, geven toegang tot Zuid-Oost Europa, terwijl de water wegen de toegangen naar zee vor men. De aankomst van vele Euro peesche diplomaten te Londen wordt gezien als een vqortëeken van belangrijke beslissingen. De Tsjechische premier Fierlinger en minister van Buitenlandsche Za ken Masaryk bevinden zich reeds in de Engelsche hoofdstad, terwijl de Grieksche regent, aartsbisschop Da- maskinos in den loop van den dag verwacht wordt. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de Gouverneur-Ge neraal, Jhr. mr, A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stathouwer, heden in den namiddag in ons land zal arrl- veeren. MELBOURNE, 5 Sept. (Reuter). Verwacht wordt, dat de eerste Ge allieerde huipaf deelingen volgende week op Java zullen landen. Zij zullen hulp verleenen aan krijgs gevangenen en geïnterneerden. De Luitenant-Gouverneur-Generaal dr. H. van Mook is vandaag uit het Zuidoost Aziatische hoofdkwartier naar Australië vertrokken, nadat de voorbereidingen tot den terugkeer naar Ned. Oost-Indië gereed geko men waren. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft o.m. terecht ge staan C. Dijksman uit Delft, wien ten laste werd gelegd dat hij als be waker van een concentratiekamp in de huurt van Brunswijk is opgetre den en meermalen Nederlandsche en Poolsche gevangenen met een knup pel heeft afgeranseld. De advocaat-fiscaal achtte mishan deling bewezen. Lijf straff en zijn niet in de Nederlandsche strafmaat opgenomen, maar dan zou ik niet aarzelen hier een lijfstraf te eischen", aldus mr. Dyserinck. Gezien dén zeer ernstfgen aard van het misdrijf eischte hij de dood straf. Uitspraak Woensdag 19 Sept. Voor de maanden September --Oc tober is het electrlciteltsran'soen vastgesteld op 18 kwh, verhoogd met de bekende rantsoenen voor elec- trisch koken en heetwaterappara- ten. ■P» De regeering heeft het aanbod van de Canadeesche regeering aan vaard om voor het einde van het jaar boven- en onderkleeding te leveren voor 50.000 man der Kon. Landmacht. Tevens zijn daarbij be steld andere uitrustingsstukken, zoo als keukengerei en benoodigdheden voor legering. Binnenkort zullen regelmatig bon nen worden aangewezen voor den verkoop van jam. Men moet bon 64q uiterlijk op 8 September a.s. bij een winkelier, die destijds gewoon was jam te verkoopen, voor-inleveren. De bonnen der 6e noodkaart, on geacht of daarop de aanduiding „stad" of „land" voorkomt, zijn zoo wel in stadgebied als in landgebied geldig. De Engelsche luchtmacht aal op 15 Sept. een groot luchtvaarttour- nool houden op Ypenburg. De baten zullen ten goede komen aan de Ned. slachtoffers van luchtaanvallen. Een gevulde koek, een dreinen de radio en een prul van een boek, daarmee kan de Nederlandsche soldaat nu zijn vrijen tijd niet meer rondbrengen. H'ij verlangt iets beters, iets dat liem een prettige ontspanning en een gezellige sfeer waarborgt, wanneer z(jn dlenstupl er op zit. De Regeering he'eft dit goed be grepen en zoo heeft ook de garni zcensstad Haarlem thans fn het vroegere Vereenigingsgebouw aan den Zijlweg zijn Cac.i-club gekregen Gisteravond geschiedde cjp feeste lijke wijze de opening. Het muzikale programma dat ver zorgd werd door het uitstekende Avos-orkest, mag zeker wel het eerst genoemd worden. Niet alleen moder ne dansmuziek weet dit orkest op uitnemende wijze te brengen, doch ook amusementsmuziek. Niet minder goed was het cabaret programma waarin mr.. Janno zijn verbluffende goocheltoeren ten beste gaf, mr. Max de gasten vermaakte met zijn snelteekeningcn en de Man hattan Pioneers grooten bijval oogst ten met hun Engelsche en Zuid- Afrikaans'che liedjes. Robin Fox, de kunstfluiter, was ook vertegenwoor digd in de rij der artisten. Het geheele feestprogramma, dat vanavond en morgenavond voor de troepen in Haarlem herhaald zal worden, bewees, dat er naar gestreefd wordt den soldaten het beste te bren gen, dat denkbaar is. Kapt. S. M. N. van Kamper», het hoofd van den Cantine Dienst, wees Als schimmen, die, na lang vergeten te zijn, plot seling weer in het gewone dagflijksche leven terug- keeren, zoo stroomden op den dag, dat het sensatio- neele bericht over het ge bruik van de atoombom door den aether werd. ge seind, duizenden soldaten en arbeiders uit dè geheim zinnige stad Los Alamos in Nieuw-Mexico, waar in het diepste geheim en onder strenge bewaking de atoom bom gemaakt werd. Voor het eerst sedert jaren mochten zij weer met de buitenweerld. in contact komen. De bars en eafé's in het naburige Santa Fé waren dan ook overvol, toen de „bommenmakers'' hun glazen ophieven om op het resultaat van hun twee jaar langen arbeid te drinken. Voor den eersten keer konden zij weer met gerust hart een borrel drinken, zonder bang te hoeven zijn, dat zij het grpotste geheim op oor- logsgebied misschien zou den prijsgeven. Overbelast waren in deze dagen echter niet alleen de restaurants en eafé's, maar ook de postkantoren, om dat het hun op dien dag voor het eerst weer geoor loofd was, brieven en brief kaarten te verzenden. Twee jaar lang was het den arbeiders n.l. verboden geweest per post contact te onderhouden met de bui tenwereld. Wanneer men er rekening mee houdt, dat hij de fabricage van de atoombom 125.000 arbei- d'ers betrokken waren, kan men zich wel voorstellen welke rigoreuze veiligheids maatregelen getroffen moesten worden, om dit geheim te bewaren. Men ging zelfs zoover de publi catie van de sportuitslagen te verbieden, om iedere wijze van splonnage uit te sluiten. Maar heel weinig ingewijden wisten wa't in deze fabrieken gemaakt werd. Amerikaansche offi cieren, die de plannen van enkele onderdeden moesten overbrengen, droe gen de teekeningen vast geketend om hun polsen. Ook nadat het bestaan van de atoombom wereld kundig is geworden, be waart men het diepste stil zwijgen over alles wat met de fabricage van de bom in verband staat. Een der weinigen, die niet een ab soluut stilzwijgen heeft be waard, is de natuurkundige Dr. Harold Jakobson. Hij heeft een gering aandeel in de vervaardiging van dé bom gehad en verklaarde in een New Yorksch blad. dat de explosie van de atoombom radio-actieve gammustralen uitzendt, die de roode bloedlichaampjes, tot op zeventig mijlen van den inslag der atoombom, dooden. Dit veroorzaakt den dood' door gebrek aan zuur stof. Het departement van Oorlog heeft zich gehaast de verklaringen van Ja kobson tegen te spreken en liet verklaren, dat de ge ringe radio-actieve stralen, die de atoombom uitzendt, bij den aanval op Hirosjima weer gauw zijn verdwenen. Er werd nadrukkelijk op ge wezen, dat de geleerden, die aan het project van de atoombom medege werkt hadden, beloofd heb ben te zwijgen en dat zij onder' de spionnage-wet stonden. Dr. Harold Jakob son viel dan ook in zwijm, toen de beambten van de tegenspionnage hem ver klaarden, dat dit artikel hem jarenlange tuchthuis straf zou kunnen kosten. hier ook op in zij.n toespraak tot de genooaigden. „Wij streven naar een andere en betere ontspanning' voor de soldaten dan voorheen." Uit de Haarlemsche burgerij heeft zich een comité gevormd, waarvan de burgemeester het eere-vooraitter- schap bekleedt, dat zoo nauw mo gelijk met c<e Cadi zal samenwerken. Hiervan kunnen in 't belang der mi litairen niet anders dan de beste re sultaten verwacht werden. Het be heer én de bediening van de club blijven evenwei aan de militairen toe vertrouwd. Een Jiu-Jitsu-d'emonstratie en een bezoek van het cabaret Wim Sonne- veld zijn de eerste attracties, die do soldaten te wachten staan, terwijl do directie van het Frans-Hals-Theater wekelijks twintig vrijkaarten voor manschappen en tien kaarten voor officieren van het te Haarlem gele gerde giarnizoen der Ken. Ned. Land macht ter beschikking stelt. In het Rembrandt Theater genieten de Ne derlandsche militairen voorkeur. Nogmaals wordt er van geallieerdo instanties op het gevaar gewezen, dat er in schuilt, wanneer men zich in de omgeving van munitie-opslag plaatsen bevindt. In de buurt van deze bergplaatsen bevinden zich nog detonators, die kunnen explodeeren, indien men er per ongeluk op trapt. Zooveel mogelijk zijn er tposten met de bewaking belast. Men moet de bevelen van de schildwachten strikt opvolgen. Momenteel geschiedt er een vrij groote export van bloembollen' Zendingen naar Amerika. Canada en Zweden hebben ons land reeds ver laten en thans is in IJmulden weer het Zweedsche schip „Bore'' gearri veerd. dat ook bloembollen voor Zweden komt laden. Met Zwitser land, êelgië en Frankrijk worden nog over den verkoop van partijen bloembollen onderhandelingen ge voerd. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met t(|delijke opklaringen, 's nachts licht be wolkt. Matige Noordelijke wind, droog weer, zelfde temperatuur. Zou onder: 20.17; Maan 6.25 20.46. Zon op: 7.01. De onvoldoende mededeelingen, waarover de weerdienst kan be schikken, stellen den meteoro loog dikwijls voor groote moei lijkheden. Het publiek gelieve hiermede bij de beoordeeling van de verwachtingen rekening te houden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1