Geheime wapentransporten DE ZWITSERSCHE HULPACTIE DE AMERIKAANSCHE VROUW Als onverwacht een gast komt en wij Nieuwe Lutine-schat „GRETCHEN"komen over de grens DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1945 PAGINA 3 Over droppingen geheime zenders Stalen zenuwen Een benauwd oogenblik Onschuldige bestralings apparaten TERUGKEER VAN DUITSCHERS Regeling in voorbereiding WAT BIEDT DE RADIO VANAVOND? De geallieerde bezettingsautoriteiten van Berlijn willen een einde maken aan de zwarte markt. Regelmatig worden razzia's gehouden. Op onze joto ziet men hoe de Engelsche en Fransche militaire politie, geholpen door de Duitsche, een onderzoek naar levensmiddelen, sigaretten enz. instelt (Foto PlanetABC) Wij mogen niet vergeten wat het volk van Wilhelm Teil voor ons deed Het contact met Indië Toch benzine WEGENS ONTROUW ONTSLAGEN Mevrouw Mode" was slechts schijndood CANADEEZEN WACHTEN OP GROOT-VERLOF Viering van „Labor Day" LOTGEVALLEN van de ,JPapendrecht" Herdenking te Vught Arrogant-sis-van-ouds Paus prijst president Truman De Sovjet-Roemeensche betrekkingen Ernstige spanning te Parijs Bijzonderheden over het gevaarlijke werk, dat de B S. tijdens de bezetting heeft verricht Vin het vele en gevaarlijke werk, dat de Binnenlandsche, Strijdkrachten vooral in de laatste maanden der bezetting hebben verricht, worden allengs meer bijzonderheden bekend. Op een te Alkmaar gehouden perscon ferentie, georganiseerd door het M. G., heeft de heer J. Berkhout uit Wognum iets ovejjphet „drop- pingswerk" verteld. De eerste moeilijkheid was het vinden van een geschikt terrein, waar de wapens zouden kunnen wor den neergelaten. De R.A.P stelde in dat opzicht hooge eischen. Tenslotte viel de keus op het terrein „Man dril" bi) Spanbroek. Het is 8 Sep tember 'geworden, voordat onder zeer slechte weersomstandigheden de eer ste zending wapens op dit terrein werd afgeworpen. Er daalden toen ook twee parachutisten, die bij de verdere „droppingswerkzaamhe'den" behulpzaam zouden zijn. Men had met hen een wachtwoord afgespro ken, maar het deed toch eenigszins vreemd aan, toen de B.S.-ers mid den in den nacht plotseling tegen over twee mannen met een revolver in den aanslag stonden. Op de vraag „Wie daar?" werd' evenwel prompt het antwoord „Volkstelling 1945" gegeven, zoodat men wist met de juiste menschen te doen te heb ben. Zoo snel mogelijk werden de wapens geborgen en wat niet dade lijk verstopt kon worden, werd ge camoufleerd als „erwtenruiters". Het verdere vervoer geschiedde aanvan kelijk per auto doch dit bleek later te riskant en men heeft de wapens toen in schepen geladen, bedekt door aardappels of stroo. Na dezen eersten keer"volgden de „droppings" elkaar snel op. Mededeelingen als „Het glas is gebroken", „De melk kookt over" of „Be appel is rot" ga ven vrij nauwkeurig de uren aan, waarop de „dropping" zou plaats hebben. Het vervoer naar de bestem de plaatsen bracht steeds moeilijk heden met zich mee en niet altijd gelukte het de lading te vervoeren, zonder dat er slachtoffers vielen. Bij Rustenburg bijvoorbeeld raakten de B.S.-ers slaags met 25 zwaar bewa pende landwachters. E'ij het gevecht werden twee K.P.-ers gedood, maar ook minstens 8 landwachters zijn hier neergelegd. Een benauwd oogenblik maakten ook de jongens mee, die een schuit met wapens vergezelden, alleen door een dekzeil aan het oog onttrokken. In een sluis kwamen zij naast een Duitsch patrouille-vaartuig te lig gen. Tijdens het wachten kwamen de Duitschers aan boord een praatje maken en liepen over het dek heen en weer, niet wetende, dat zij slechts het zeil behoefden op. te tillen om de wapens te ontdekken! In leegstaande zuivelfabrieken kookten meisjes de wapens uit om ze van vet te ontdoen. De heer J. Zandbergen uit Alkmaar vertelde, dat men in Juli 1944 be gonnen was met geheime zenders voor het contact met de Binnenland- sche Strijdkrachten onderling en later, tusschen B. S. en de gealli eerde strijdkrachten. De zenders had den het uiterlijk van een onschuldig uitziend „bestralings-apparaat" tegen rheumatiek en dergelijke ziekten. Toen de electriciteit ophield, werd het moeilijker, want toen moest men met accu's werken. De onderdeelen voor de zenders haalde men uit door de Duitschers opgeslagen radio-toe stellen en de noodige accu's werden uit leegstaande seinhuisjes van de spoorwegen „gestunt". De moeilijk heid was om steeds een geschikte plaats voor het zenden te vinden, daar de Duitschers natuurlijk met hun peilstations en peilwapens de geheime zenders voortdurend be dreigden. Zoo verhuisde de geheime zender eens van het 'ziekenhuis van het Zusterklooster in Alkmaar naar een leegstaande fabriek bij Zaandam. Bij het betrekken van die fabriek stuitte men op de moeilijkheid, dat de bewaker den K. P.-ers geen toe gang wilde verleenen. De commis saris van politie, die ook in het com plot was, heeft toen onder voorwend sel van bonnenzwendel den bewaker laten arresteeren, zoodat de K. P.- ers vrij spel hadden. Een aardige bijzonderheid daarbij was, dat de bewaker op het politie-bureau be kende den bonnenzwendel te hebben gepleegd. Het is gelukt den zender tot het einde van den oorlog ln de lucht te houden, nadat bijna 80 procent van de andere zenders door de Duitschers was ontdekt. Men was er van op de hoogte, dat de Duit schers de Wieringermeer onder water wilden zetten en men heeft toen tal van daar wonende boeren kunnen waarschuwen, voordat de Duitschers dat deden. Er werd overleg gepleegd om door verzet de inundatie van de Wieringermeer buiten werking te stellen, doch de groep van 5.000 Duitschers was te sterk voor de paar honderd B. S.-ers die in deze omge ving waren ondergebracht. Toen de capitulatie van Duitsch- land eindelijk een feit was gewor den heeft het geallieerde opperbevel deze zendgroep en hartelijk bedank je voor haar werkzaamheden ge stuurd. In den tijd van 1 September 1944 tot 10 Mei 1945 had ze ruim 500 telegrammen de lucht in ge stuurd. In ons land bevindt zich nog Steeds een groot aantal Duitschers, die, enkel omdat zij geen bepaalde misdaden op hun geweten hebben, wellicht de verwachting koesteren, dat zij thans, na het einde der vij andelijkheden, hier verder onge moeid zullen worden gelaten, schrijft „Commentaar". Zij beseffen niet, dat ten onzent nog slechts plaats is voor diegenen hunner, die door hun doen en laten in de afgeloopen Jaren blijk hebben gegeven van volledige solidariteit met ons volk en het aldus daadwerkelijk hebben verdiend in ons midden te mogen blijven. Plannen, om allen, wier aanwezig heid hier niet langer gewenscht kan worden geacht, op ordelijke wijze naar hun „Heimat" te doen repa- trieeren, bevinden zich bij de re geering en het Militair Gezag, dat te dier zake tevens als verbindings schakel met de geallieerde autori teiten fungeert, in een vergevorderd stadium van voorbereiding De uit Duitschland afkomstige vluchtelingen, die voor den oorlog met vergunning der regeering hier gevestigd waren, zullen in het alge meen de hun vroeger verleende be scherming blijven genieten. Voor zoover zij gedurende de bezetting gedeporteerd zijn en hun leven ge spaard ls gebleven, zullen zij naar ons land terug mogen keeren, in- ~?5., f'J het onderzoek naar hun politieke betrouwbaarheid met goed gevolg doorstaan. Reizigers naar het buitenland ge lieven hun mede te nemen documen ten te laten censureeren in gebouw Hirsch Kleine Gartmanplantsoen 2, Amsterdam. 4.304.45 Jeugdrubriek: 4.45 5.0o Kinderkoorzang, 5.005.30 Radiojeugdkrant, 5.30-6.00 Swing kwartet, 6.00 Uit de Ned. pers, 6.15 ster van den dag, Richard, Crooks, 6.30—6.45 Kwartier van den arbeid, 7.00 Nieuwsberichten, •308.00 Programma Ned. strijd krachten, 8.00—8.15 Nederland Herrijst, 8.1510.00 Concertge bouworkest, 10.00 Nieuwsberich ten, 10.15 Avondwijding. De bijzondere correspondent van de Daily Mail meldt uit Kaapstad dat er een poging zal worden ge daan om een schat van 19 kisten met diamanten, robijnen, saffie ren en smaragden, benevens 420 goudstaven, 1450 zilverstaven en millioenen muntendie in de nabijheid van Pondoland onder de Zuidafrikaansche kust op den bodem van den Indischen Oceaan rusten, te lichten. Deze schat werd vervoerd door den Oost-lndië-vaar- der ,,Grosvenor", die in 1782 ver ging tijdens een reis van Tico- male op Ceylon naar Engeland. Volgens oude verhalen moet het schip ook een in Delhi buitge- maakten, met edelsteenen bezet ten, troon vervoerd hebben. De waarde hiervan werd in dien tijd geschat op eenige millioenen. Nu het honger-verhaal in de scha duw van de lange bonnenlijsten, welke regelmatig gepubliceerd wor den, bijna legendarisch is geworden, is het goed aan de vergetelheid te ontrukken het vele goede, dat an dere volkeren gedaan hebben om dui zenden van een wissen hongerdood te redden. Zwitserland is een dezer naties, welke in het najaar van 1944 besloot levensmiddelen naar het Westen van ons land te zenden. En na langdu rige onderhandelingen kon op 25 Ja nuari 1945 het Zwitsersche s.s. „Hen ry Dunant" de haven van Lissabon verlaten. Het resultaat was, dat we ons' enkele weken later voor de win kels stonden te vergapen aan dat heusche wittebrood, dat we „cake" noemden. Maar Zwitserland deed meer. Door middel van een compensatie-trans actie met Duitschland werd uit Es sen 2.650 ton rogge naar het Westen vervoerd, nadat de „goede tarwe", die voor ons' was bestemd, doorde Duit schers zelf was gehoudenDe derde bending levensmiddelen en medicamenten werd met treinen over Frankrijk, België naar het Zui den van ons land gezonden, waar ze in Tilburg werd opgeslagen en na de bevrijding naar het Westen gebracht. De Zwitsers gaven niet van hun overvloed, zij stonden een deel van hun toch al karige rantsoenen af, teneinde onze nocden te kunnen helpen lenigen. En ze helpen nog. Vijf houten noodkerken, vijftig wa gons barakken stuurden ze reeds, vele honderden kinderen genieten in het mooie land van bergen en dalen, alpen en meren, een onvergetelijke vacantie. Mcge het spoedig mogelijk zijn, dat wij het vele goede dat het volk van Wilhelm Teil voor ons deed, kunnen beloonen De mededeelingen in ons blad van gisteren over herstel van het contact tusschen bevrijd Indië en Nederland hebben de vraag opgeworpen, hoe men van uit ons land familieberichten naar Indonesië kan zenden. Op het oogenblik wordt hard ge werkt aan herstel van het radiogra fisch contact, maar het valt te bezien, of men hiermede gereed zal zijn, als de eerste telegrammen en briefkaar ten uit Indië hier reeds zijn aange komen. Men zal dan wel aangewezen zijn op de kortegolf zenders van Lon den of New York. In ieder geval is men terzake diligent en zullen tijdig nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. In tegenstelling tot het door ons op gezag van de Rijksverkeersin spectie gepubliceerde bericht, dat er deze maand voor het personenver voer geen benzine beschikbaar zou worden gesteld, deelt de' persdienst van het Ministerie van Handel en Nijverheid mede, dat door aanvoers- moeilijkheden slechts gedeeltelijke toewijzingen konden worden ver strekt, welke echter verhoogd zullen worden, zoodra nieuwe aanvoer, welke eiken dag verwacht wordt, is aange- gekomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, wegens het doen blijken van ontrouw, o.a. ontslag verleend aan P. L. Poelstra en G. J. Helder, resp. directeur en expediteur bij de Alg. Landsdrukkerij en dr. P. A. Coe- nen, wiskundig adviseur bij den Pen sioenraad. Misschien heeft „Mevrouw Mo de" ln andere bezette landen kans gezien zich onder gedoken nog eenigen tijd te handhaven, bij ons is dat niet het geval geweest, want de bezetter liet haar ten eenenmale geen enkele kans. Uit Amerika en Parijs was aanvankelijk iedere publicatie streng Wjrboden, later uitge sloten en wat liet de bezetter ons op den duur aan kleedbaar ma teriaal dan misschien een klosje slecht garen om onze verdragen kleedij mee te verma ken en nog eens te ver maken. Mode ls onder de be zetting een dood ding geworden, een schijn dood iets, dat echter, zoodra de samenleving weer in 'normale banen geleid wordt, zal gaan herleven. Laten we ho pen, dat dat spoedig is, al zullen we ons aan vankelijk met eenvou dige textiel tevreden moeten stellen en al zal onze garderobe nog niet dadelijk op het peil zijn bijvoorbeeld van de Amerikaansche vrouw! De avondjurken zijn in Amerika nog zeer luxu eus, gemaakt van kost bare stoffen, rijkelijk met Oostersche motie - ven versierd en met brocaat doorweven. Er worden Grieksche san dalen bij gedragen. Aan de mid da,g'j ar ken ziet men veel een klokrok en bijna uit sluitend, het „vleuger'- mouwtje. Overigens heeft de Amerikaansche vrouw toch niet meer dezelfde luxe, die voor den oorlog haar deel was: ze kan namelijk niet méér dan drie paal schoenen per jaar köo- pen! En hoe graag over- zeesche relaties hun Ne- derlandsche vrienden zouden willen helpen om hun kale kieeren- kast wat te vullen, ze kunnen ln particuliere pakketten niet naar vrije keuze sturen; o. a. mag maar weinig brei- wol en in het geheel geen nieuwe regenklee- ding het land uit. De Amerikaansche vrouw heeft getoond en toont nog, dat ze ons graag wil helpen, maar deze bevoorrechte onder de huisvrouwen der aar. de, die binnenkort de beschikking krijgt over een machine', die tege lijk voor haar wascht, aardappelen schilt, de afwasch doet en ijs maakt, zal zich toch nauwelijks een voorstel ling kunnen maken van den nood op huishoude lijk en kleedinggebied, waar wij, Nederlandsche vrouwen, eiken dag een stukje meer onderuit kruipen. A. Bgl. Tegen het einde van Februari zul len er nog slechts 10.000 Canadeezen in Nederland zijn, verklaarden des kundigen van het Canadeesche hoofdkwartier. Ofschoon de meeste mannen met zeer langen diensttijd reeds vertrok ken zijn, bevinden zich hier te lande toch nog soldaten, die al bijna zes jaar van huis zijn. De voorkeur hij repatrieering wordt uitsluitend be paald door den diensttijd en door het feit, of de betrokkene gehuwd ls. Andere omstandigheden, zooals het aantal kinderen, onderscheidingen of verwondingen, spelen geen rol. Op het oogenblik bevinden aich in Nootrd-West-Europa, ('behalve de be zettingstroepen in Duitschland) 6673 officieren en 104.821 manschappen van anderen rang. Ter gelegenheid van „Labor Day" organiseerde de tweede Canadeesche infanterie-divisie 3 Sept. een groot fee&t op het vliegveld Soesterberg, dat naar schatting door 60.000 men schen werd bijgewoond. Paardenrennen, een rodeo-circus en parades hielden de aanwezigen onafgebroken bezig van elf uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Db Canadeezen en hun gasten ver orberden niet minder dan 70.000 „Höt dogs" en 30.000 Hamburgers, terwijl een ieder bovendien twee gra tis maaltijden kreeg. De mannen van de Calgary High landers zorgden met behulp van Duitsahe leger-paarden en dertig Hollandsche koeien voor een wild west rodeo, die bij het publiek zeer in den smaak viel. Opgetogen kreten beloonden de inspanningen van de Cow-Boys. De onbewogen Holland sche koelen schenen zich niet precies te realiseer,2ii wat er van hen werd vervracht. Het schip „Papendrecht" werd ln Mei 1940 door de Duitschers te Rot terdam buit gemaakt en daarna in gericht om de „Bismarck" op zee van brandstof te voorzien. Het tank schip werd, na het tot zinken bren gen van de „Bismarck" bij de Ber muda-eilanden door de geallieerden buit gemaakt en tot „Empire Sal vage" omgedoopt. Den laatsten tijd deed het dienst in de straat van Malakka tot ravitailleering van de Oost-Indische vloot. Om alle gevallenen van het con centratiekamp Vught onder Duitsche bezetting te eeren, is Woensdagmid dag op de plaats waar zij gefusilleerd werden een korte plechtigheid gehou den. Honderden familieleden en vrien den van de gévallenen en leden van de G. A. C. waren hierbij aanwezig. Achtereenvolgens spraken dr. J. J. Brutel de la Rivlère, lr. H. van Ries- sen, toplid L. O. en de heer H. M. van Randwijk. Hierna werden kran sen gelegd en de herdenking besloten i met het Wilhelmus. Uit het Zuiden des lands bereiken ons klachten over het brutale op treden van Duitsche vrouwen, die in gezelschap van geallieerde soldaten de grens passeeren en dan, op den ons allen nog zoo bekenden arrogan ten toon textielgoederen. kousen en schoenen probeeren te bemachtigen ln ruil voorsigaretten van on- vervalschte Engelsche of Amerikaan sche kwaliteit. Een begeleidend, maar niet minder verontrustend verschijnsel is, dat deze „Gretchen", als ze maar even de kans schoon zien, probeeren onder te duiken, ln cle stellige over tuiging, dat het in Nederland dezen winter bij lange na niet zoo slecht zal zijn als in de „Heimat". In België doet men blijkbaar de zelfde ervaringen op. Daar heeft het kamerlid Masson een vraag gericht tot den eersten minister, waarin hij gewag ma,akte van <Je incidenten, die sedert verschillende dagen plaats hebben tengevolge van de aanmati gende aanwezigheid in de steden Verviers, Spa, Luik, enz. van jonge Duitsche vrouwen, die er door mi litairen, behoorende tot de geallieer de troepen, worden heengebracht. De heer Masson vraagt den eersten minister, of hij vaji het opperbevel der geallieerde troepen niet zou kun nen verkrijgen, dat nadrukkelijke be velen worden uitgevaardigd om dè verbroederingstóchtjes aan deze zijde van de DuitschBelgische grens te verbieden, daer zij immers een hoon beteekenen voor onze gedeporteer den, voor onze mannen van het ver zet, voor de nagedachtenis van onze docden en voor het géheele Belgi sche volk. Lees voor „Belgisch" „Neder- landsch" en wij richten hetzelfde dringende verzoek aan onze regeering WASHINGTON, 5 Sept. (A.F.P.) De Washington Post heeft een be richt van een speciaien correspon dent gepubliceerd, volgens hetwelk Paus Pius XII woorden van lof heeft gesproken ten aanzien van president Truman, die door Z. H. een „invloed rijk en zeer verstandig man" werd genoemd. De paus zeide, dat de dood van Roosevelt voor hem een persoon lijk verlies had beteekend. „Ik heb hem bij twee gelegenheden ontmoet", zeide Z. H., „en voelde me zeer tot hem aangetrokken." De paus voegde er aan toe, dat het Amerikaansche volk echter In Truman een ander staatshoofd met buitengewone com petentie had gevonden „hetgeen zeer gelukkig is, daar de geheele wereld het oog gericht houdt op Amerika." MOSKOU, 5 Slept. (AP). Na langdurige besprekingen met gene ralissimo Stalin heeft de Roemeen- sche minister-president Petre Gró- za Woensdag geconfereerd met drie van zijn ministers en den Roemeen- schen ambassadeur bij de Sovjetunie. De Sovjet-Roemeensche betrekkin gen vormen het onderwerp van be spreking tusschen de afgevaardig den van de vier leidende Roemeen- sche partijen en de Russische lei ders. Groza vertegenwoordigt het Roemeensche boerenfront, Ghergiü Tatarescu de afgescheiden libera len, Gehrgiu Dej de communisten, en Stefan Voitec de sociaal-demo craten. Hun aankomst Dinsdag viel samen met de aankondiging van den Amer. minister van Bui- tenlandsche Zaken, dat de kwestie Roemenië op de conferentie van de ministers van Buitenlandsche Za ken van de groote vijf. volgende week te Londen, ter sprake zal ko men. Naar U.P. uit Parijs meldt, heerscht er een ernstige spanning tusschen De Gaulle en het machtige Fransche Vakverbond, als gevolg van zijn wei gering om Jouhaux, den leider van het Vakveerbond, te ontvangen. Jou haux verzocht een onderhoud in ver band met de naderende verkiezingen, hetgeen De Gaulle afwees, aangezien hij aan het Vakverbond het recht ont zegt, zich met de politiek te bemoei en. Officieele kringen zijn van oor deel, dat er sedert de bevrijding nog niet zulk een ernstige spanning heeft geheerscht. Dinsdag had De Gaulle een onderhoud met Léon Blum, den leider der socialisten, die onmiddellijk daarna naar Londen vertrok met on bekende opdracht. Binnen een kwartier kan de huis vrouw, die wat boter en suiker weet uit te sparen van de rantsoenen, een plotselinge gast, die echter wel kom is en die ze dat toonen wil, iets lekkers voorzetten bij de thee. Ze roert veertig gram margarine tot room, voegt daarbij veertig gram suiker en kneedt dit met een half pond gemalen biscuits en ongeveer anderhalven deciliter melk met de hand zoo lang tot een boekachtige massa van de juiste dikte ontstaat. De melk wordt met scheutjes bijge voegd, soms is wat minder noodig, soms wat meer. Met de hand wordt het deeg tot een cakevorm gemodcl- leerd. Wie een half tablet kinder chocolade wil offeren, smelt dit au bain marie en giet het over de cake heen, die daarna aan plakjes wordt gesneden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3