DOODSTRAF VOOR BLOKZIJL N.S.B.-K0L0NIE Beschuldigd van propaganda voor den vijand Klok in de rechtszaal staat op 12.05 uur op Nieuw-Guinea? Biscuits op broodbon MacArthur gelast Toj'o's arrestatie Procureur-fiscaal eischt: Situatie op Java Het weer Mussert begin October voor het Gerechtshof? Gunstige voorwaarden De geldsaneering 69ste JAARGANG No. 23336 o DINSDAG 11 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Nederlanders vertrekken het laatst uit Singapore (Vervolg op pagina 2) Capitulatie met cadeautjes DIRECTRICE KABINET DER KONINGIN Mej. mr. M. Tellegen benoemd zit-. 'jk - c->~' v De toekomstige woning van den Gouverneur-Generaal aan het Plein 1813 te 's-Gravenhage Eén ei voor kleine kinderen Nog 100 gram zout Scheermesjesbon verlengd AUTO RIJDT OP LANDMIJN Een doode en veertien zwaargewonden Japansche Fiihrer pleegt zelfmoord QUISLING ter dood veroordeeld DE KOMENDE RAADS VERKIEZINGEN Vergrooting vrijheid van persoonlijke voorkeur? Part. secretaresse van Prinses Juliana STADSNIEUWS Uitreiking bonkaarten Schoeisel As. jonge moeders NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) Tusschen Max Blokzijl en zijn rechters is onopvallend een microfoon opgesteld. Zjjn stem zal door den luidspreker klinken. Hij heeft nog één kwestie te behandelen, brandend vooral voor hemzelf: de kwestie- Blokzijl. De zaal, waarin h(j terechtstaat, kan hem niet vreemd zijn. Zij was in den bezettingstijd lang in gebruik bij zijn Duitsche vrienden van de .Hauptabteilung van de Volksaufklarung, van de propaganda. ïljj heeft er over nationaal socialisme gesproken, over nieuwe orde in een nieuwe wereld. Hij zal er thans ook over zichzelf spreken. De entourage is gewijzigd, het schilderij van Hitler is verdwenen en er zijn geen parade-uniformen van Duitsche officieren. Boven den zetel van den president van het Bijzon der Gerechtshof, mr. A. L. M. van Berckel, hangt het borstbeeld van H. M. de Koningin en vlak naast Kokzijl in het verdachtenbankje is het zwart van de eenvoudige uni formen zijner bewakers. Max Blokzijl staat voor zijn rech ters, beschuldigd van propaganda Voor den vijand. De procureur-fiscaal, mr. J. Zaaijer, heeft hem ten laste ge legd, dat hy vooral door radio voordrachten het Nederlandsche publiek heeft trachten te bewe- fen tot ontrouw aan de Wettige Tederlandsche regeering en aan de gemeenschappelijke zaak der geallieerden. En het Nederlandsche publiek op de kleine openbare tribune wacht met spanning op hetgeen er met dezen man zal gebeuren. Eï is maar voor 70 man plaats in de geïmpro viseerde rechtzaal, maar de zeventig die er zijn, hebben er het wachten voor over gehad, een nacht lang. Soms Ijijkt een van hen op de klok, die boven den ingang van de zaal hangt, een oogenblikje slechts, want deze klok staat stilop 12.05! Voordat het hof tot de zaak- Blokzijl overgaat, spreekt het een veroordeeling uit in een kleine zaak: een jaar. Blokzijl krijgt, als de procureur fiscaal de acte van beschuldiging voorleest, citaten te hooren uit zijn radiovoordrachten, ongeveer een dozijn citaten volksche gemeenschap en nationaal kapitalisme. Hij hoort ze gebogen aan. Verd. zegt, dat hij bij het opma ken van ijet proces-verbaal verschil lende feiten, die hem ten laste wer den gelegd, heeft bekend, omdat het verhoor zoo zwaar was. Deze be kentenissen wil hU thans intrekken. De getuigen Kamstra van den P.O.D. wordt hierover gehoord en daarna ontwikkeld zich een gesprek tus schen den president en verdachte, waarbij de laatste, voordat hij de vragen bevestigend kan beantwoor- LONDEN, 11 Sept. (U. P.). De toe stand der Geallieerde krijgsgevange nen in de militaire kampen te Ba tavia is, volgens een radio-boodschap van geallieerde vertegenwoordigers op Java aan Admiraal Mountbatten, behoorlijk tot goed. De Japansche opperbevelhebber en zijn staf ver- leenen hun volle medewerking. De burgerlijke geïnterneerden op Java schynen er minder goed aan toe te zijn dan hun militaire lotge- nooten. Hun toestand wordt als slecht beschreven, hoewel er geen hongersnood in de kampen heerscht. Alleen de meest afgelegen kampen schijnen dringend behoefte aan le vensmiddelen te hebben, medica menten zijn overal zeer noodig. Men schat het aantal gevangenen te Batavia op 3300 krijgsgevangenen en 21.500 geïnterneerden, te Ban doeng op 2800 krijgsgevangenen en 17.000 geïnterneerden en te Mage- lang op 24.000 krijgsgevangenen en geïnterneerden tezamen. Er is dringend behoefte aan den Invoer van steenkool. De voedsel situatie op Java is op het oogenblik redeiyk, maar is geheel afhankeiyk van den aanvoer over zee. Het transport is afhankelijk van de aanwezigheid van steenkool, waar van nog slechts zeer geringe voorra den bestaan. Japansche schepen om die steenkool aan te voeren zyn echter beschikbaar. SINGAPORE, U.P. De Neder landsche krijgsgevangenen en bur gerlijke geïnterneerden zullen waarschijnlijk het laatst uit Singapore geëvacueerd worden. De Nederlandsche regeering heeft namelijk verzocht de Nederlanders in Singapore te willen houden totdat Nedelandschplndië bevrijd is en zij regelrecht naar huis kun nen terugkeeren. Slechts een zeer klein aantal der ex-gevangenen is in Nederland zelf woonachtig. den, tegenwerpingen meent te moe ten maken. Pres.: De propaganda, die u voer de, had ten doel samenwerking met den Duitschen vyand te bevorderen, niet waar? Blokzijl antwoordt: Dat moet ik ontkennen. Het ging er slechts om kameraadschap aan te kweeken tus schen Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten en niet tus schen Nederland en het Duitsche Kyk. Wel geeft Blokzijl toe, dat hy het Nederlandsche volk getracht heeft op te voeden in nationaal-socialistischen zin. Dat hij geestelijk verzet zou hebben gepoogd te breken, wil hij weerleggen met eenige spitsvondig! heden, maar dat hij geageerd heeft tegen de regeering in Londen geeft hij toe, evenzoo, dat zijn propaganda gericht was tegen de geallieerde zaak, al maakt hij ook hier enkele tegen werpingen. Zijn eigen woorden, gelicht uit boeken en kranten, overgenomen van gramofoonplaten, welke de president nog eens herhaalt, blij ken de beste getuigen te zijn. Zijn propaganda heeft zich ten slotte tegen hemzelf gericht. De stem van den president is zacht en rustig. Hij leest het eene citaat na het andere. Pres.: Hieruit biykt toch, dat U niet alleen over en voor nationaal- soclalisme sprak, maar voor samen werking met het geheele Duitsche volk. Verd.: Ik ben wel eens slordig ge worden. Op een andere vraag van den president antwoordt Blokzyl: Ik heb nooit het gevoel gehad aan den kant van den vyand te staan. Ik meende, en vele vooraanstaande Nederlanders waren het met mij eens, dat het in het belang van Nederland was zoo spoedig mogelijk een positief stand punt in te nemen. Ik prefereerde hierbij aan de bro chure van Colijn, die schreef, dat wel' niemand meer aan de overwin ning van Duitschland zal twijfelen. Dit hoorde ik, toen ik hier kwam, ik was lang in Duitschland geweest en kende de verhoudingen niet zoo. Pres.: Dat was het begin van den oorlog, maar later volgden de dui zenden dooden en de honderddui zenden gedeporteerden. Verd.: Ik heb grooten innerlyken strijd gekend hierover. Mocht ik voortgaan met propaganda maken voor de idee, terwijl het Nederland sche volk onder den feitelijken toe stand leed? Ik heb mijn ontslag aangeboden, maar de leider verbood mij, dat te nemen. Overigens was ik tot de overtui ging gekomen, dat het leed, dat over ons volk werd gebracht, niet veroor zaakt werd door het Duitsche natio- naal-socialisme (gelach in de zaal), maar door menschen, die zich hoog stens zoo konden noemen. De procureur-fiscaal zegt in zyn requisitoir, dat het verzamelen van bewijzen tegen Blokzijl al heel weinig moeilijkheden oplevert. Als er één man is, die er zich in den oorlog heeft „ingepraat", is hij het wel. Ik heb dertien citaten in dé dagvaarding opgenomen, het hadden er ook 130 kunnen zijn. Het heeft hem niet aan woorden ontbroken. De propaganda van een perfide en gemeen karakter. Hij kende de gevoelens van ons volk door en door en de geestbenauwenissen. Hij maakte daar gebruik van in zyn propaganda. De N.S.B. was slechts belachelijk, Blokzijl was gevaariyk Hij poogde het vertrouwen van het volk in zichzelf en in zijn Koningin te ondermijnen. De procureur-fiscaal eischt ten slotte de doodstraf en geeft daar bij het Hof in overweging den verdachte geen verlof te geven cassatie aan te vragen. De proce dure van deze rechtzaak moet zoo eenvoudig mogeiyk worden gehou den. Hy vraagt voorts ontzetting van de bevoegdheid om als Jour nalist werkzaam te zyn of voor de radio te spreken. MELBOURNE, 10 September. (Keuter). Op het hoofdkwartier van Generaal Savage is heden de capitulatie van alle Japanners op Bougainville en omliggende eilanden onderteekend. Na de vervulling van de formaliteiten vroegen de Japanners toestem ming om een buiging te maken ter eerbetoon aan de Australi sche gesneuvelden. De twee Ja pansche onderteekenaars, Lt. Generaal Kanda en Vice-Admi- raal Simajolma hadden twee pakjes bij zich, welke zij Gene raal Savage aanboden als ge schenken. De pakjes werden el ders opengemaakt en bleken twee vaasjes te bevatten. J Naar wij van bevoegde zijde ver nemen heeft H. M. de Koningin aan jhr. mr. G. C- W. van Tets van Goudriaan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het kabinet van de Koningin, „met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten in een lange reeks van jaren en onder moeilijke om standigheden aan ons en aan den lande bewezen" en benoemd tot di rectrice van het kabinet mej. mr. M. A. Teilegen (in de illegaliteit zeer bekend als Marianne en als mr Max). Verwachting: tot Woensdagavond: Plaatselijk eenige ochtendmist, overdag half tot zwaar bewolkt, overwegend droog, vry warm, zwakke, tydelyk matige wind uit Zuidelijke richting. Zon onder 20.05. Maan 12.06-22.09, Zon op 7.09. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wil vernemen, is het te ver wachten, dat Mussert in het begin van October voor het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag zal terecht staan. Nu er een toenemende neiging is om het probleem der tienduizenden N.SB.'ers en collaborateurs op te lossen in den vorm van een gedwon gen emigratie naar ververwyderde deelen van het Rijk, dient de prac- tische mogelijkheid van zulk een massale vestiging onder de oogen te worden gezien. WIJ hebben ons gewend tot den heer G. L. Tichelman te Overveen, die een Indonesische ervaring heeft van tientallen jaren en deze mate rie reeds geruimen tijd bestudeert. De heer Tichelman gaf ons als zijn oordeel, dat de z g- Vogelkop in het Noord-Westen van Nieuw-Gui nea en het gebied bij het Santani- meer zich het best voor deze plan nen leenen. Het land ls practlsch onbewoond en het klimaat in de hoogere streken goed, hier en daar zelfs ideaal; in de lagere streken is het niet bepaald ongezond. De gedeporteerden moeten wor den voorzien van het noodige mate riaal en hun eerste werk dient te zijn het aanleggen van wegen. Om te komen tot een gesloten huishou ding, zullen in den beginne snelrij- pende voedingsgewassen moeten wor den gekweekt, zooals maïs. Verder brengt het land groote hoeveelheden sago voort, het volksvoedsel van het Oosten. De houw van barakken en opslagplaatsen moet gestandaardi seerd worden en uitgevoerd met behulp van materiaal, dat ter plaatse gewonnen wordt. Voorloopig zal een strenge militaire tucht wor den gehandhaafd, maar intusschen groeit van den grond af een nieuwe gemeenschap: bij de ontginningen verrijzen winkels, kerken, scholen, ontspanningslokalen. In bet begin wordt het werk col lectief als dwangarbeid verricht. Bij goed gedrag en gebleken bekwaam heid opent zich de mogelijkheid tot zelfstandige kolonisatie. De ouderen zullen levenlang in de kolonie blijven, de minderjarigen en de nieuwe jeugd, die op de scholen in den goeden geest zijn gevormd, zul len weer vrij zijn, maar ongetwij feld voor het meerendeel als goede burgers zich blijvend vestigen. Bo vendien zullen eenmaal ook vrije kolonisten worden aangetrokken. Behalve de Vogelkop met Mano- kwari als uitgangspunt, noemde de heer Tichelman nog het achterland van Hollandia, dat thans als Kota i\ca een militaire vestiging van 200.000 zielen is. Verder biedt Suri name perspectieven en wel in de streken van Commewyne, Para, Cot- tica en Surnau Kreek. Hier dient er voor giwaakt te worden, dat het aantal gedeporteerden in de juiste verhouding blijft tot het getal der inheemschen, van wier vestigingen zij overigens ver verwijderd blijven. De nog bij bakkers, kruideniers en speciale zaken aanwezige voorraden Engelsche biscuits mogen uitverkocht worden op. broodbonnen. Per bon voor 400 gram brood kan ,men 300 gram Engelsche biscuits koopen. Bon D 698 van de zesde noodkaart is geldig verklaard voor het koöpen van één el. Deze bon ls geldig tot en met 29 Sept. De eieren kunnen gekocht worden ba) een handelaar, die eieren op rantsoenbonnen voor zieken verkoopt. De beschikbaar gestelde 250 gram zout waarvoor reeds bon 643 is aangewezen is bestemd voor den Inmaak en wordt extra ter beschik king gesteld. Naast deze bonaanwy- zing zal in September 100 gram zout per week en per persoon worden ge geven. Daar de nieuwe tabakskaarten voor de Zuideiyke provincies eerst 15 Sep tember uitgereikt kunnen zyn, wordt de lnleveringstermyn van bon R 16 van de tabakskaart voor scheermes jes verlengd tot 20 Sept. Maandagmiddag ls een vracht auto met arbeidors uit Ede, die werkten voor de Ned. Heide Mij., op den Vygendam te Veenendaal op een vlak langs den weg gelegen landmijn gereden. De uitwerking was verschrikkelijk. De 23-jarige H. Steuneberg, verleden week pas ge huwd en afkomstig uit Ede, was op slag dood: veertien andere arbei ders uit Ede werden allen zeer zwaar gewond. De politie, doktoren en het Roode Kruis uit Veenendaal waren spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. De toestand van ver schillende gewonden is zeer ernstig. GEEN AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 12 September geen audiëntie verleenen. TOKIO, 10 September (Ren ter). Generaal MacArthur heeft een order uitgevaardigd, dat met ingang van 15 September a.s. het Keizerlijk Japansche Hoofdkwar tier opgeheven zal zijn. Teven» heeft MacArthur de arrestatie gelast van Tojo, die eerste minis ter van Japan was ten tijde van den overval op Pearl Harbour. Naar A. P. uit Tokio meldt heeft Tojo met een revolverschot een eind aan zijn leven gemaakt, op het mo ment dat Amerikaansche officieren hem wilden arresteeren. LONDEN, 10 Sept. (Reuter). Ra dio-Oslo heeft gemeld, dat Vidkun Quisling ter dood is veroordeeld. (Van onzen Haagschen redacteur). Naar wij vernemen, wordt ernstig onderzocht, of de mogelijkheid be staat, het stelsel der verkiezingen voor de tijdelijke gemeenteraden, dat cp het oogenblik geschoeid is op de leest der oude kieswet, zoodanig te wijzigen, dat de vrijheid van per soonlijke voorkeur voor den kiezer wordt vergroot. Hij zal zijn stem dan kunnen uitbrengen ook op per sonen, ale niet uit partijkringen voortkomen een verschuiving dus naar een op personen afgestemd stel sel. In het algemeen zouden de stem men van de kiezers uitsluitend "ten goede komen aan de door hen aan gewezen candidaten in de aangege ven volgorde van voorkeur. Tot particulier secretaresse van H.K.11. Prinses Juliana is met ingang ian 10 Sept. benoemd mej. mr. M. A. Sneller. Mej. Sneller zal deze rune tie uitoefenen naast den parti- (Ulier seeretaris, kol. mr. J. C. baron Baud Mej. Sneller doorliep het Marnix- gymnasium te Rotterdam en stu deerde van 1935 tot 1939 Neder- landsch recht aan de Leidsche uni versiteit. Sinds 1940 was zij te Arnhem als inspectrice der kinder politie werkzaam. Gedurende den afgeloopen winter werkte zij by de kinderpolitie te Rotterdam. Woensdagavond 12 September om 9 uur zal de minister van Fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, voor de radio spreken over de ko mende maatregelen tot saneering van het geldwezen. In de uitreiking van de bonkaar ten elfde periode is een zeer be- langryke wijziging gekomen, waar aan iedereen zich strikt dient te houden. De nieuwe letterindeeling is: D en P Vry dag 7 Sept., H—Heen 8 Sept., restant H en W 10 Sept., I J L en M 11 Sept., KaKra en N 12 Sept., restant K en R 13 Sept., Q T U X en S (Sch niet) 14 Sept., IJ Z en Sch 15 Sept., O P en A 17 Sept., C en V 18 Sept. De Vleesch- hal ls geopend alle werkdagen van 8.3012.15 en van 1416.45 uur; Zaterdags van 8.3012.15 uur. Na- uitreiking geschiedt eerst in October. Voor Spaarndam in het dienstge bouw van de gemeentesecretarie: AG li Sept. van 9—12, HN 11 Sept. 1416, O—V 12 Sept. 9—12, V—Z 12 Sept. 1416. De afd. schoeisel is voor de maand September met ingang van heden gesloten. Degenen, die deze maand een persoonlijken oproep ontvangen, dienen vanzelfsprekend daaraan wél gehoor te geven. Uitreiking extra rantsoenen voor a.s. en Jonge moeders voor dp pe riode van 30 Sept. 27 Oct.26 Sept. H en I, 8.30—11.45, j K en L 14—16; 27 Sept. M en N 8.30— 11.30, O P en Q 14—16; 28 Sept. R en S 8.3011.45, T U en V 14— 16; 29 Sept. W X IJ en Z 8.30— 11.45; 1 Oct. A BaBli 8.3011.45: restant B 14—16; 2 Oct. C en D 8.30—11.45, E F en G 14—16. De lieer ,1. Loerakker te Heemstede is Donderdag 25 jaar werkzaam aan de gasfabriek, aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1