EEN SCHOT GING AF E Ministers van Buitenl. Zaken in Londen bijeen GEALLIEERDE RAAD voor Oostenrijk opgericht Explodeerende mijn eischt acht dooden Speciale lijfwacht voor Molotof Nederlandsch Timor capituleert Voedselrantsoenen worden verhoogd Het weer Nood-gemeenteraad 22 Oct. gereed Nieuwe bestemming voor „Assumburg" 69ste JAARGANG No. 23337 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Het opstellen der vredesverdragen en de regeling van territoriale kwesties, vormen de belangrijkste agendapunten. Byrnes over de conferentie f EEN STILLE COUDMIJN j MILITAIRE GROET slechts aan officieren Max Blokzijl, wiens eigen woorden tegen hem getuigden in de zitting van het bijzonder gerechtshof te Den Haag (Foto Anefo) De zelfmoordpoging van Tojo Kolen en voedsel naar Berlijn. Ernstig ongeluk bij Anjum JOEGOSLAVIË stelt eischen Nieuwe functie voor Montgomery? STADSNIEUWS NIEUWE HAARLFJSCHE COURANT LONDEN, 12 Sept. (U.P.). De eerste bijeenkomst van de confe rentie der ministers van Buiten- landsche Zaken werdi Dinsdagmid dag om half vier in het Lancaster House onder presidium van Ernest Bevin geopend. Een stroom van auto's bracht des kundigen en adviseurs vóór Bevin als eerste der kopstukken arriveerde. Be vin als vertegenwoordiger der gast- mogendheid ai1» veerde 12 minuten voor de bijeenkomst zou beginnen en ontving het saluut van de Schot- sche garde, die in de hall bij den Ingang geposteerd stond. Even voor Bevin betrad Duff Cooper, de Brit- sche ambassadeur te Parijs, het Lan caster House, Bené Massigli, de Fran- sche ambassadeur, stapte uit zijn wagen, terwijl Byrnes in een glan senden zwarten auto arriveerden. Hij werd onmiddellijk gevolgd door de Chineesche delegatie, waaronder zich Wang Sjing Tsjie. de Chineesche mi. nister van Buitenlandsche Zaken, be vond, in gezelschap van Wellington Koo, den Chineeschen ambassadeur. De Russische Commissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, was de laatst aankomende, onge veer een minuut voor de confe rentie zou beginnen. Hij reed in een langen zwarten auto, voor op den wagen bevond zich een roode vlag met gouden hamer en sikkel. Onmiddellijk nadat zijn wagen stopte, sprongen acht wachten of inspecteurs in burger uit de volg auto's. Zij omringden Molotof en escorteerden hem de paar meter naar den ingav. Rond de blauwgedekte tafel in de hoofdconferentiezaal begonnen de ministers en hun adviseurs de eerste historische conferentie, waartoe te Potsdam was besloten. Gedurende een half uur waren ze aan het licht- bombardement van de fotografen blootgesteld, die tal van foto's na men van de gedelegeerden, zittend aan de groote ronde tafel, waar om heen 25 glimmende roodléeren stoe len stonden. Om 3.30, het tjjdstip waarop de conferentie moest beginnen, zeide Ernest 3evin met heesche stem: „Willen de fotografen zich terug trekken." De vijf mannen, die over het wel en wee van millioenen zullen beslis sen, zijn: George Bidault, de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, die de Duitschers ondergronds bestreed. Hij is een gewezen professor, die prin cipe boven macht en recht vóór vrede stelt en was vroeger hoofdredacteur van het katholieke dagblad L'Aube. Dr. Wang Sjing Tsjie, China's nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, ePn vermaard internationaal Jurist. James F. Byrnes, Amerika's nieuwe minister van Buitenl. Zaken, rijzig en schraal, met het gladde gezicht van den realistischen onderhandelaar, Ernest Bevin, de bruuske, stugge Engelsche minister van Buitenland sche Zaken, een agressief voorstan der van rechtvaardigen vrede. V. M. Molotof, de Russische com missaris voor Buitenlandsche Zaken, wiens sfinxachtig zwijgend masker jarenlang in de diplomatie een raad sel is geweest. Om deze vijf hoofdfiguren bevin den zich uitgebreide staven van ge deputeerden en adviseurs voor de lange conferentie over Europeesche territoriale problemen. Een verklaring van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Za ken van Dinsdagavond zegt, volgens Reuter, dat de vergadering van mi nisters van Buitenlansche Zaken op haar eerste zitting is overeengeko men, dat eerst de problemen, die door de conferentie van Potsdam naar de vergadering zijn verwezen, door haar zullen worden behandeld, MELBOURNE, 11 Sept. (A.P.) De Japansche strijdkrachten op Neder landsch Timor hebben zich aan de Australiërs' overgegeven, aiaus werd medegedeeld in een radiobericht van het Australische hoofdkwartier. De capitulatie werd onderteekend aan boord van het Austr. schip „Mo resby" in de haven van Koepang. Brigade-commandant Dyke trad na mens de geallieerden op. Een Austra lisch en een Nederlandsch convooi zijn de haven binnengestoomd on der dekking van Australische leger vliegtuigen. JHR. MR. VAN .HAERSMA DE WITH OVERLEDEN Tengevolge van een hartverlam ming is jhr. mr. van Haersma de With, ambassadeur van Nederland in Frankrijk, te Nijkerk, waar Dij met vacantie was, overleden. n.l. het opstellen van de vredesver dragen met Italië, Roemenië, Bulga rije, Hongarije en Finland en het voorstellen van regelingen van de belangrijkste territoriale geschillen, die zich voordoen aan het einde van den oorlog in Europa, Dit heeft de conferentie van Potsdam voorge schreven als ,.de onmiddellijke be langrijke taak" van de vergadering. De agenda van de zitting van heden is opengelaten, zoodat andere onder werpen daar aan kunnen worden toegevoegd naar mate de vergadering voortduurt. Dinsdag was de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, voorzitter der conferentie. Men is overeengekomen, dat de mi nisters om beurten de zittingen zul len presideeren: Molotof zal heden als voorzitter fungeeren Reuter's diplomatieke correspondent ver neemt, dat de betrekkingen met de pers een van de gisteren behandelde onderwerpen is geweest. Men heeft besloten een communiqué uit te geven telkens wanneer de vergade ring een bepaalde beslissing neemt De Amerikaan: che minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, ant woordde tijdens een persconferentie te Londen op de vraag, of de Ita- liaansche Regeering zou worden ultgenoodigd vertegenwoordigers te zenden, wanneer de voorwaarden van het vredesverdrag met Italië ter sprake kwamen, dat dit een vraag was, waarover de conferentie zelf zou moeten beslissen, omdat een derge lijke uitnoodiglng slechts door de ministers van Buitenlandsche Zaken gezamenlijk kon worden gedaan. Byrnes verklaarde voorts, dat noch Duitschland, noch een bespreking over de atoombom op de agenda van de conferentie voorkwam. Spreken is silver, maar zwijgen z l is goud. Zoo denkt de star vun de Neio-Yorksche Metropolitan Opera, miss Rise Stevens, die i ook in de filmwereld geen on- bekende is, er ook over. Honderd vijf en twintig duizend p. sterling, l z ziedaar het bedrag, waarvoor zij haar stem bij Lloyd's verzekerd r heeft! En wanneer zij slechts tij- delijk de bron harer inkomsten 1 mocht kwijt ralcen ontvangt zij van de royale Lloyd's honderd vijf en zeventig pond sterling per week. Het volle pond wordt alleen uitbetaald, wanneer Miss - z Rise Stevens geen enkele noot meer op haar zang heeft. z Het is alles goud, wat er blinkt wanneer Rise Stevens er het z zwijgen toe doet. «IMIIIIIlIHMIMIMIIIIIIIillMMIIIillttlllltlllllllttlMIIIM» (Van onzen Haagschen redacteur) Naaj- WU vernemen is door het iriiinisterie vatn 'Oorlog een order uitgevaardigd, waarin wordt be paald, dat de militaire groet uit sluitend nog aan officieren dient te worden gebracht. ENGELSCHE JEUGD RICHT ZICH TOT DE NEDERLANDSC.HE De Engelsche jeugd heeft na een veertiendaagsch jeugdkamp te Trill In Cornwall, waaraan ook Nederland- sche, Fransche en Belgische jongens en meisjes deelnamen, een boodschap gericht tot de jeugd van Nederland. Hierin deelt zij mede. dat zij het zeer op prijs zal stellen nader met de Nederlandsche jeugd in contact te treden en plannen en gedachten over een nauwere internationale vriend schap uit te wisselen. Contact-adres: Youth organiser mr. S. C. WarrenWrenn, Tresillian near Truro, Cornwall. Het 30.000 ton metende M.S. Oran jefontein is uit Newcastle naar Australië vertrokken met 200 Neder landers aan boord, die in Indië de industrie moeten herstellen. en Amerikaaneohe militaire arts zal alles in het werk stellen om Tojo, den vroegerem Japan- schen premier, in le ven te houden. Hij verklaarde, dat zijil patiënt 50 pC't. kans heeft te herstellen van de zichaelf toege brachte schotwond. Dinsdagmiddag arri veerden eenigte offi cieren van de Ameri- kaansche contra-spion- nage bij het landhuis van Tojo. in de omge ving van Tokio. De man, die het bevel gaf tot den verraderlijker» jverval op Pearl Har bour, stond voor een der giroote ramen en zag de Amerikaansche officieren naderen. Hij lachte zijn beruchten. staalharden lach en wierp het raam met een smak dicht. FJen der officieren poogde tijn geloofsbrieven door liet raam aan Tojo te tooner», doch deze riep slechts: ,,Ik bon Tojo". Alsof ïiij den officieren wilde <iüideli;:k maken, dat hij de man was, lien ze zochten. De of ficieren en eenige cor respondenten begaven zich naar der» ingang van de woning >?n wachtten. Toen klonk er een schot in de stilte onmiddellijk trapten de officieren de deur in en renden de hal Binnen, waar zij een andere geslóten deur vonden. Deze werd opengebroken en daar lag Tojo, uitge strekt in een diepen armstoel, met een wond in de borst, vlak ondier zijn hart. De kleine. kaalgeschoren man was gekleed in een wit hemd met open hals, een olijf groene broek en glim mende bruine laarzen met sporen, op een tafeltje naast hem la gen twee messen, in wit laken gewikkeld, nooals Japanners ge bruiken voor harakiri. Hl» had blijkbaar niet de juiste stemming gehad voor dezen vorm van zelfmoord'. Tojo lag met half ge sloten oogen in zijn stoel en mem pelde in het Japansch. Zijn per soneel kwam onhoor baar naderbij en zien de wat er gebeurd was' braken zij in luide snikken uit eenigen van hen knielden in het aangrenzende ver trek op matjes neer en bogen het hoofd in gebed. Tojo heeft later ver klaard, dat hij spijt had dat aijn zelf moordpoging niet was gelukt. Hij had na tuurlijk op zijn hoofd kunnen richten, „maar", zoo zeide hij, ,,lk wilde mijn gezicht niet beschadigen." ver der zei hij nog: „Het spijt mij voor de vol keren van Groot-Oost- Azië, vcor wie de oor log een rechtvaardige oorlog was. Jk wenisch- te niet voor den over winnaar te staan om als een overwonnene berecht te worden." Tcjo's kamer is on middellijk door de Ame rikanen verzegeld en alle papieren, die ge vonden werden, zijn meegenomen. Men heeft reeds driemaal bloed transfusie toegepast en wei met Amerikaans'eh bloedplasma. Op zijn eigen verzoek staat zijn bed tegenover, een schilderij, dat hem voorstelt, terwijl hij zijn blik over een slag veld laat gaan, waarop Jaipansche pantserwa gens een aanv«al doen, sen Chineesche vlag wordt in de modder vertrapt. WEEHEN, 12 Sept. (Reuter) Het communiqué, dat gisteren door de vier Geallieerde opperbevelheb bers te Weenen is uitgegeven, ver meldt de oprichting van een Ge allieerden raad voor Oostenrijk en van een uitvoerend comité van vier Geallieerde afgevaardigden te Wee nen. Een intergeallieerde commando post is officieel in Weenen opgericht. De eerste zitting vanden raad werd bijgewoond door maarschalk Koniev, generaal MacCreery, gene raal Mark Clark en generaal Bethouard, ieder vergezeld door een afgevaardigde en een politiek advi seur. Het voorzitterschap van den raad zal, te beginnen met 15 Sep tember. iedere maand wisselen in de volgorde: Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland. Op den tien den, twintigsten en dertigsten van elke maand zal de raad bijeen komen. Tijdens de zitting zijn drie be sluiten genomen: Vrije beweging van vet tegen woordigers van Oosten- rijksche firma's, ondernemingen en organisaties over geheel Oostenrijk en onbeperkte beweging van het spoorweg- en wegverkeer in het ge- heele land zal worden toegestaan. Op 23 Sept. zullen de voedselrant soenen verhoogd worden van 800 tot minstens 1550 calorieën per dag. Wat betreft de Renner-regeering werd nog geen overeenstemming be reikt. Renner heeft den Raad verlof gevraagd overleg te mogen plegen met provinciale leiders, om zijn kabi net meer in overeenstemming met da algemeene wenschen te brengen, gen. Naar radio Moskou heeft medege deeld, zullen grootere hoeveelheden steenkool en voedsel naar Berlijn worden gezonden uit de Westelijke bezettingszones van Duitschland, als gevolg van een besluit van de Ge allieerde bestuurscommissie. Met da kolen en het voedsel van het door de Russen bezette deel van Duitschland zal er nu genoeg zijn om de mini mumbehoefte van Berlijn te be vredigen. Aan de kust van de Lauwerszee bij Anjum is Maandagmiddag een mjjn ontploft, tengevolge waarvan aclit personen op slag werden ge dood. Dezer dagen hadden omwonenden aan dé kust van de Lauwerszee een zeemijn aangetroffen, die half on- dergesltbd aan de zeekust lag en waarschuwden het z.g. Mine Disposal der Koninklijke Marine. Een groep personeel, ónder leiding van een sergeant, bestaande uit twee korpo raals en vier minderen, begaf zich, begeleid door twee burgers, naar de plaats waar de mijn lag. Een soldaat bleef op veiligen afstand, teneinde nieuwsgierigen op een afstand te houden. Hij zag, hoe de zes mili tairen en de beide burgers zich naar de mijn begaven, er om heen gingen staan en de helsche machine beke ken. Op een gegeven oogenblik pak te een der militairen iets vast. Op hetzelfde moment explodeerde de mijn. De gevolgen waren ontzettend. Alle acht omstanders werden op slag gedood. Vlak bij hun woning zijn vier boe renjongens uit Afferden met hun kar op een landmijn gereden. De mijn ontplofte en de vier jongens werden meters ver weggeslingerd. Zwaar gewond, werden zij naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar een hunner, M. Giepmans, is overleden. LONDEN, li Sept. (Reuter) Vol gens Joego-Slavische klingen te Lon den zijn de llidende ministers in Belgrado gereed om naar Londen te vertrekken, zoodra het vredesverdrag met Italië verschijnt op de agenda van de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken. De Lon- densche Joego-Slaven zeggen: „Onze kanonnen zijn geladen: ditmaai met documenten die de geldigheid van onze eischen bewijzen." Er is. volgens officleele Londensche kringen, nog geen beslissing genomen of de Joego slavische Regeering tot het deelne men aan de besprekingen zal worden ultgenoodigd. Naar men voorts te Londen verneemt, heeft Joego-Slavlë vier eischen: herstelbetalingen, uit levering van oorlogsmisdadigers, te ruggave van gebied door Italië aan het Joego-Slavische volk ontnomen", zooals Triest en Venezia Giulia en teruggave van het Joego-Slavische eigendom, ais buit, naar Italië geno men. Te Venezia Glulia is intusschen een aantal personen gearresteerd, be schuldigd van het gebruiken van be dreigingen, omkooperij en verschillen de vormen van dwang bij het inza melen van handteekenlngen voor een petitie om teruggave van Triest en omgeving aan Joego-Slavlë. BERLIJN. 11 sept. (ANP-Aneta). Volgens den correspondent van de Daily Herald zou een burger bin nenkort veldmaarschalk Montgome ry vervangen als Britsche vertegen woordiger in den Geallieerden Con- tróleraad. Montgomery zou zijn post te Berlijn weldra neerleggen. Naar verluidt, zou een hooge functie voor hem gereserveerd zijn aan het De partement van Oorlog in Londen. Men is vail meening, dat bet beter is den Geallieerden Contróleraad zooveel mogelijk te demilitariseeren en de militaire leiders door burgers te vervangen Verwachting tot Donderdagavond: Overdag ineest zwaarbewolkt, met liier en daar eenigen regen. Aan de kust vrij krachtige, in de overige deelen des lands matige Zuidelijke wind, weinig verandering in tem peratuur. Plaatselijk kans op och tendmist. Zon onder 20.03; maan 13.13. 22.31; zon op 7.10. 22 October zal de nood-ge meenteraad in Haarlem gereed zijn. Burgemeester M. A. Rei- nalcla heeft thans drié ver trouwensmannen benoemd, on der wie dr. J. G. Hoge voor het katholieke deel van de bevolking. Intusschen zijn, namens de ka tholieken, de namen van de 36 kiesmannen ingediend, die de bezetters van de twaalf raad zetels voor de katholieken moe ten kiezen. Tusschen de vlakke weilanden aan de spoorbaan BeverwijkUitgeest, rijst scherp en indrukwekkend het stoere kasteel Assumburg omhoog Even buiten Beverwijk gelegen, onder de gemeente Heemskerk, is het innig verbonden met de roemrijke geschie denis van deze zeer oude plaatsen. Het lag temidden van vele lustver- blijven: Adrichem, Oud-Haarlem, Meerestein, Oosterwijk en Poelenburg, waaraan nu nog slechts straatnamen herinneren of een boerenhoeve Reeds in de 14e eeuw was dit adellijke huis bekend. Het moet in het jaar 1331 zijn verbrand, maar tusschen de jaren 1530 en 1558 is het door den heer Gerrit van As sendelft. heer van Heemskerk, her bouwd. Van Nidek vertelt; „dat het aanzienlijke groote gebouw, door zijn aloude deftigheid en stevige to rens de minnaars en kenners van de Nederlandsche oudheden in de hoogste verwondering en eerbied weghvoert." Assumburg is de laatste jaren bij duizenden in den lande bekend, omdat het een groote vermaardheid ais Jeugdherberg geniet. En thans heeft Assumburg wéér bewoners gekregen! Nu zijn het de Katholieke Verkenners, die er bezit van namen. Onder leiding van de vrouwen van Nazareth zijn er reeds cursussen en weekends gehouden voor Jeugdleidsters, Er bestaan echter nog verdere plannen: het historische kasteel zal n.l. tot cultuurcentrum worden in gericht. Op 6 en 7 October zal de generatie van '20, de jongsten onder onze literatoren, er het letterkun dige Jongerenblad „Columbus" ten doop houden. Het zal een samen voeging zijn van de tijdens de bezet ting illegaal verschenen tijdschrif ten „Maecenas", „Parade der Profe ten" en „Zaansch Groen". Er zullen dan in het kasteel lezin gen worden gehouden, wandeltoch ten worden georganiseerd door het aan historie zoo rijke Kennemer- land, en dan zijn er natuurlijk kampvuren en bonte avonden. Da groep van „Zaansch Groen" zal voor muziek en declamatie zorgen. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE SANTPOORT De gebouwen van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn than» weer grootendeels voor de patiënten disponibel en daarom ls een begin gemaakt met het terugbrengen van patiënten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1