Triest en onwaardig einde M E Doodstraf geëischt Toch een normale VOETBALCOMPETITIE? MUSSCHEN ZIEN ENGELAND Démasqué der persoonlijkheid Katholieke Kerk in Verre Oosten tegen N.S.B.-burgemeester Er is één kans: benzine uit bezettingstijd WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1945 PAGINA S Blokzijl voor zijn rechters Toepassing verhooging van salarissen De villa te Scheveningen, waarin HM. de Koningin, in afwachting van de herstelwerkzaamheden aan haar paleis te Den Haag, haar intrek heeft genomen. (Foto Anefo). Het Roode Kruis Rijdende werkplaatsen Insuline-distributie Motorschokker op mijn geloopen BELASTINGEN Een vogelvlucht- Dertiende zege van Middelkamp DAMPROBLEEM Schaakprobleem Den Haag, ll Sept. 1945. In het deftige zaaltje met zijn sierlijke witte zuilen in het vroegere paleis aan den Kneu terdijk, waar de klok heel den morgen ostentatief vijf minuten over twaalf blijft wijzen, staat een der voormannen van de Nationaal- Socialistisehe Beweging voor zijn rechters. Op dezelfde plaats, waar Max Blokzijl de laatste vijf Jaar her haaldelijk het woord heeft gevoerd, moet hij nu verantwoording afleg gen van de woorden, geschreven en gesproken in een tijd, waarin hij meende, dat die verantwoording nooit van hem zou worden gevraagd. Bleek en mager, gehuld in een re genjas, die hem om de schouders slobbert, staat hij in de verdachten- bank, uiterlijk bèheerscht, maar zonder die tergende gemoedelijk heid, waarmee hij zijn radiopraatjes placht te kruiden. Dit is het triest en onwaardig einde van een menschenleven, dat rijk had kunnen zijn aan gaven, aan verdiensten, aan goedheid mis schien. En dat zich nu onthult in al zün kleinheid, zijn angst en zijn lafheid. Het gaat onder, niet in een laatsten verbeten strijd 0111 een ideaal, hoe vaisch ook, niet in een oprechte bekentenis van schuld, die de dreigende straf aan vaardt ais een boete, maar in een met ai zijn listigheid toch onbe holpen poging 0111 recht te praten wat. krom is, om de verantwoorde lijkheid op anderen af te scliui- ven, 0111 zich te verbergen achter vrienden, 0111 zóó te goochelen met begrippen, dat ieder begrip zin loos wordt. Het recht wordt in dit trieste pro ces, waarin een man, die zich vijf jaar lang heeft uitgegeven voor een toonbeeld van gezond verstand, mannelijken moed en karaktervast heid, zichzelf genadeloos en zijns ondanks démaskeert, gesymboliseerd door drie rechters in toga, twee zwijgende militairen en den in zijn requisitoir van verontwaardiging laaienden procureur-fiscaal. Tegenover hen staat slechts een klein en angstig mensch, die wan hopige pogingen doet om te ont snappen door de mazen van het net dat hij zelf heeft gesponnen en dat nu om hem heen gevallen is. Dit is een zonderling proces, het zonderlingste ongetwijfeld, dat ooit in dit land is gevoerd. Getuigen zijn er niet, behalve dan de man van den P. O. D., die slechts een formeele verklaring behoeft af te leggen. Alle andere rollen in dit drama, dat ein digt met den eisch tot doodstraf, worden feitelijk vervuld door Max Blokzijl zelf. De tenlastelegging is zijn werk, want zij bestaat in hoofd zaak uit zijn eigen woorden: dertien zorgvuldig gekozen citaten uit zijn radiopraatjes. Het hadden er ook honderddertien of dertienhonderd kunnen zijn. Maar waartoe? Ieder woord, dat Blokzijl in de afgeloopen jaren heeft gesproken, getuigt thans tegen hem en achter de bloemlezing van dertien citaten, die de procu reur-fiscaal in zijn dagvaarding heeft opgenomen, doemt de herin nering op aan een onafzienbare reeks andere woorden, die in toon, in bedoeling en strekking daarvan niet zoo heel veel verschilden. Blok zijl heeft zijn eigen acte van be schuldiging gesehreven, al was elke bedoeling tot zelfbeschuldiging hem vreemd. Hij is tevens de kroongetui ge in zijn eigen zaak. Hi] heeft ook zijn eigen verdediger willen zijn. En in die rol, de laatste van een lange loopbaan, die met de creatie van de rol van een straatzanger begon, heeft hij gefaald en moest hij falen. „Niemand", zegt de procureur- fiscaal in zjjn requisitoir, „heeft er zich zco ingepraat als Blok zijl". Vandaar, dat zijn poging 0111 er zich nu weer uit 'te praten een jammerlijken indruk maakt. Deze- verdediging is niet rondborstig, zij is ook niet fel. Zij zoekt haar heil in een steeds opnieuw ontwijken van een definitief antwoord op een recht op den man af gestelde vraag. Zjj wil alleen maar handig zijn, handig in dien miserabelen zin van het woord, die het recht zelf maakt tot het voorwerp van uitvluchten, sophismen, kinder achtige gedachtenconstrncties, wel ker voosheid zelfs niet meer door een vernuftigen of briljanten voor drachtsstijl wordt gecamoufleerd. Overtuiging, geloof, ideaal, het zijn woorden, die steeds terugkeeren in den mond van den man, die nau welijks moeite doet om te verbergen voor zijn rechters, dat zijn overtui ging kapot, zijn geloof gestorven', zijn ideaal waardeloos voor hem is geworden. Als hij ooit werkelijk ge loofd heeft in de idee van het na- tionaal-socialisme, dan was het een geloof, dat slechts bestond bij de gratie van het succes. Is het wel ooit iets meer geweest dan laag opportunisme? En is het nu niet wederom datzelfde opportunisme, dat hem voortdrijft van ontkenning naar ontkenning van wat niet ont kend kan worden? Armzalig en be_ schamend is dit verweer, dat zich geen houding weet te geven, elke fierheid en iedere overtuigings kracht mist en slechts steunt op die kleine, blinde zucht tot zelfbehoud, die misschien wel een van de diep ste menscliplijke instincten is, maar die, wanneer zij zich zoo naakt en onbeschaamd vertoont, alleen maar pijnlijk is. et dat al blijft er een raad sel in dit proces, een raadsel, dat de president formuleert wanneer hij zich uitdrukkelijk tot den mensch, niet tot den verdachte Blokzijl richt met de vraag: „Hoe hebt u, die zich vroeger hebt gedra gen als een goed Nederlander, die in Atjeh bent geweest onder generaal Van Heutz en die in het buiten land veel voor Nederland hebt ge daan en daarvoor zelfs onderschei den bent, hoe hebt u voor uw ge weten kunnen verantwoorden, in dagen van den bittersten nood de partij te kiezen van den vijand te gen uw vaderland?" Die vraag blijft onbeantwoord, want het ontwijken de „Ik heb niet het gevoel gehad, dat ik aan den kant van den vijand stond" lost dit probleem niet op. E11 toch ligt hier de eenige mensch'elijk belangwekkende kant van dit pro ces, waarin de tragiek van den ondergang eener begaafde mensche- lijke persoonlijkheid voortdurend en hinderlijk wordt gecamoufleerd door smoesjes en uitvluchten, waarvoor men zich bijna schaamt ze te moe ten aanhooren. Wreekt zich in een figuur als Blokzijl niet de vloek van het zelfbedrog, waaraan zoovelen zich schuldig maken, wier geheimste en diepste dryfveer waarvan zij zich misschien nauwelijks bewust zijn de bevrediging van persoon lijke eerzucht en ijdelheid is, welks zelfs de goede daad waardeloos maakt voor wie haar stelt, ook al vindt zij officieele erkenning? Dat zelfbedrog wreekt zich ten slotte altijd in het aangezicht van den dood, wiens nadering den mensch vereenzaamt en hem dwingt tot de erkenning, dat aan zien in de wereld een hol woord is. Het wreekt zich veel sneller en veel smartelijker In tijden, waarin de mensch gedwongen wordt te kiezen tusschen het offer, dat zin loos kan schijnen, en de erken ning, waarnaar zijn eigen wezen haakt. Zonder oorlog zou Max Blokzijl hier niet gestaan hebben. Hij zou oud zijn geworden in eere. Nu stond hier een oud man, tegen wien de doodstraf werd geëischt en wiens pogingen om zich te rechtvaardigen jammerlijk doorzichtig en onwaar achtig waren. En toch is dat niet de schuld van den oorlog, maar die van den mensch. De Stichting van den Arbeid heeft haar standpunt bepaald ten aanzien van de vraag, welke richtlijn aan het bedrijfsleven dient te worden ge geven voor de verhooging der sala risten. De Stichting adviseert de salaris sen op de volgende wijze te ver- hoogen. Een verhooging van 15% wordt toegekend op de eerste f 3000.- van het salaris van October 1942 en een verheoging van. 10% op de tweede f 3000.van October 1942, terwtt.il voor het overige geen ver- hoojgttng wordt gegeven. Indien wordt uitgegaan van het salaris van Mei 1940, dan wordt aan bevolen een verhooging van 25% boven de eerste f 3000.en een ver- h00,g'lng van 12i/2 boven de tweede f 3000.toe te kennen, terwijl voor het overige geen verhooging wordt gegeven. De toepassing van deze richtlijnen mag er nimmer toe lei den, dat de betrokkenen in inkomen zouden achteruit gaan. In zoodanige gevallen dient het huidige inkomen gehandhaafd te blijven. VATICAANSTAD, 10 September. (A. F. P.). De berichten welke thans Vaticaanstad beginnen te bereiken omtrent de situatie van de Katho lieke Kerk in het Verre Oosten zijn minder verontrustend, dan men aan vankelijk vreesde. Wel zijn vele kerkelijke gebouwen verwoest, voor al in Japan. Dank zij het feit dat de missionarissen en religieuzen waren weggevoerd zijn dezen aan den dood ontsnapt. Hierdoor is het mogelijk dat het missiewerk weer terstond hervat zal worden. De bis schop van Nagasaki en de Apostoli sche Vicaris van Hirosjima bleven voor den dood gespaard door het feit dat zij tijdens de atoombom- bardementen op inspectie-reis wa ren. De taak, welke het Ned. Roode Kruis hier te lande en in Indië te vervullen heeft, is zoo groot, dat een ieder moet helpen. In ieder huis een lid van het Roode Kruis is een devies, dat werkelijkheid moet worden. In de advertentierubriek staat een cou pon, welke U daartoe de behulpzame hand biedt. U....? Ja, U! Dezer dagen worden vier mo biele werkplaatsen van Southamp ton naar het vasteland vervoerd. Deze rijdende werkplaatsen, die speciaal zijn ingericht voor het herstel van verkeersmiddelen, zul len te Den Haag, Brussel en P&rijs gedemonstreerd worden. Zij wer den tijdens den oorlog in Enge land veel gebruikt voor herstel aan spoorwegen, voertuigen en schepen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft terecht gestaan jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die van Augustus 1942 tot Mei 1945 burge meester van Wassenaar is geweest. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, be schuldigde verd. ervan, dat hij zijn functie uit de handen der Duitschers had aangenomen en dus met deze had samengewerkt; voorts dat hij de in Wassenaar wonende Joden had aangewezen, waardoor deze later naar Duitschland zijn weggevoerd. Ten slotte werd hij ervan beschuldigd, een gemeente-ambtenaar te hebben ontslagen, omdat deze gelachen had bij het zien van een begrafenisstoet van een N.S.B.-er. Verd. ontkende dit laatste feit. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verd. te Wassenaar in na- tionaal-socialistischen zin had gere geerd. Mr. Zaayer, de procureur-fiscaal, zeide in zijn requisitoir, dat de alge- meene lijn van verd. fout is geweest. Hij% was niet een bijloopertje maar een der kopstukken van de N.S.B. en heeft als zoodanig veel kwaad gedaan. Op grond hiervan eischte hij de dood straf. De verdediger, mr. Van Dal, legde een verklaring over, onderteekend o.a. door den commandant van de B.S. te Wassenaar, waarin gezegd wordt, dat verd. verscheidene malen ten gunste van de Wassenaarsche bevol king heeft ingegrepen. PI. vroeg cle mentie. Uitspraak over 14 dagen. Alle diabetespatiënten, die een toewijzing voor insuline bebben ont vangen, dienen voor 15 September a.s. de insuline-stamkaart bij hun apotheker in te leveren. De apotheker dient vervolgens den patiënten voldoende insuline te ver strekken voor hun gebruik tot 1 October a.s. en na aanteekening van deze laatste aflevering op de oude insuline-stamkaart, deze onverwijld op te zenden aan het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen te Amsterdam. Den patiënten zullen dan nieuwe insuline-stamkaarten be nevens bonnen worden toegezonden. Komt er dit seizoen toch nog een normale voetbalcompetitie? De clubs geven het maar niet op. Men ver kondigt van de daken, dat het mogelijk moet zijn en zelfs in het uitgestrekte Zuiden is min of meer officieel verklaard, dat men daar in staat zou zijn den moeilijkheden van een normale competitie het hoofd te bieden. De bond heeft indertijd verklaard, dat een normale competitie uitge sloten was. Maar begint de N. V. B. te wankelen? Een feit is dat velen het besluit, om nu toch maar eerst een rondje te bekeren, hebben uit gelegd als een duidelijk teeken, dat de hoogste voetbalautoriteiten ook nog wel eens willen rondneuzen, vooraleer ze definitief het schema van hun noodcompetitie publicee- ren. Hoe staat het nu, nuchter bezien, met die kansen? Een andere vraag: Wat is de kern van de moeilijkheden? Het vervoer. Goed dan: zijn de vervoersom standigheden zoo, dat een regelma tig voetbalcontact en dus een vlotte afwerking van het programma- ge waarborgd kunnen worden? Bij de beantwoording van die vraag kan men de treinen uitscha kelen. Inderdaad valt er half No vember weer eenige verbetering in het spoorwegverkeer tegemoet te zien, maar ook in die uitbreiding zal voor vervoer op Zondag nog geen plaats zijn ingeruimd. Blijft dus het autovraagstuk. Zijn er auto's beschikbaar? Op Zondag? Waarschijnlijk wel. Maar is er benzine? Een moeilijker geval. Het gaat immers met de benzine niet zoo vlot als men aanvankelijk verwachtte en het is zeer de vraag of de autoriteiten bereid zijn voor zooiets als een voetbalwedstrijd ben zine te verstrekken. Wij weten niet hoe de voetbalclubs zich dit ge dacht hebben, maar een feit is, dat met deze benzineverstrekking de heele mogelijkheid van een normale competitie staat of valt. Iets anders is of het vraagstuk De motorschokker Sch 144 is tien mijl uit de kust ten Zuiden van Scheveningen op een mijn ge loopen. De opvarenden, de gebr. Van Oort, uit Maassluis en nog twee passagiers, zijn waarschijnlijk hier bij om het leven gekomen. en van de vele tafereelen van een Londensche succes revue, die uit eenspat als eën mu zikale atoombom, vertoont snuffelend de historie van Londen, ge- lies. Lang Musschen, die zes Jaar lang in een kooi hadden geleefd, met steeds minder zaad in het bakje en een veldgrijze kater, altijd langs de tra- genoeg om er, die ligt. Er is een buitengewoon navorde- ringsbesluit afgekondigd, dat ten doel heeft de in den bezettingstijd te wei nig geheven belastingbedragen te ach terhalen. Naar het ministerie van Fi nanciën mededeelt, zullen de inspec teurs der belastingen thans op ruime schaal een buitengewoon aangifte biljet doen uitreiken, dat men vol ledig ingevuld moet terugzenden, zelfs als men meent dat men niet voor navordering in aanmerking komt. blemen leeren kennen. Maar op dezen eersten avond leek het, neen was het, ongerept en onge kweld; het hart van een weer voor ons open land, dat de vijand nooit heeft betreden en dat door den totalen oorlog heen, „Our towns are copied onkrampachtig gebleven, fragments from our de gaafheid en den glans breast, van zijn leven heeft be- And all men's Babylons waard, en geen moeite strive but to Impart heeft met den vrede. Dien The greatness of his avond ging de oorlog „very Babylonian heart..."*) much over." Maar één van het gezel- Het vers van den Lon- SChap, misschien méér denschen straatzwerver, musch dan de anderen die Francis Thompson was, verzekerde, dat niets hem dreunde ons in het hoofd, reeds meer treffPn kon toen wij tot laat in den sinds het oogenblik, da* nacht langs de straten en hy ln Croydon in den auto negentiende eeuw met roet de P,ark«n e° de Embank- stapte. Hij had den asch- en revolutlebouw en dan S°™plex van over te hou" ?lentvf /waalden, en zagen bak van dien auto gezien, de BUte waarin het - - h°e he,t /art van het Sn- een r.rchbak, zooals een muschie wild Tladdert tul- E? ^en ZJJ neerstrelfen Pir? /ets van^.d B®by: peukenland zich dien in schen vlammende huizen °P L9nden' toei? Pas. Sld| Ionische grootheid had geen droom kan voorstel en ineenstortende toren? voor hen de oorlog ult' °f verloren- Iq de gedempte ien, een aschbak vol halve En dan de nieuwe stadi "®ver; tdeu Pas Sj?g voor lucht„ ™nd?" Zondag- en driekwart sigaretten, die wordt opgebouwd hen' ln de IrLet millioenen avond klopte het met re- doztjnen ervan, en wat voor Het waren tien mus'- llchten fonkelende wereld- gelmatigen slag; het bloed sigaretten. Het was een Ba- schen als wil onze col- stad' de vrede aan als een van het verkeer suisde vol byionische aschbak, en in lega's zoo noemen mo- kerstboom. Om het zon- en zacht door zijn glanzen- dien aschbak had hij den gen uit Nederland, die der beeldspraak te zeggen: de aders; en zijn hooge aorlog uitgedoofd als een drie weken geleden door wij beseften toen eerst, toon gonsde in de men- peuk. ii"t Britsche Ministerie van hoever wij kwamen, schen en ln de steen, van Informatie door de hoe diep de depressie is, lucht naar Engeland wer- waarin ons land is neer- Later zouden wij zien, den gebracht om een vo- gedrukt en waaraan het welke wonden de oorlog gelvlucht-indruk te krijgen zich langzaam ontworstelt, erin geslagen heeft; later van wat de oorlog voor het hoe wijd de vrijheid, die zouden we de smalle kan- land geweest is en wat het wij hebben herwonnen en ten van zijn nooden, de grootheid van zijn Babylo- ran den vrede wil maken, hoe machtig de wereld, bottle-necks van zijn pro- nlsch hart. zien met het oog van een ook als het beest dood i3 musch. Beryl Kaye danst en het voer op de velden de musch, symbool van ligt, een kooi- en kater- het vale en vieve, spitse en onverwoestbare cock ney-leven en zjj maakt er een. Juweel van. Men ziet Christopher Wren, den bouwmeester van St. Pauls; men ziet een tooneel van het achttiende-eeuwsche stadsleven; dan volgt de Onze steden zijn na- sebootste brokstukken uit onze borst; en al 's men- schen Babylons zoeken slechts uit te drukken de inderdaad urgent genoeg is, om een aanvraag voor benzine te rechtvaar digen en of er, zoo deze vraag be vestigend kan worden beantwoord, niet téveel kostbare brandstof mee gemoeid zou zijn. De eerste vraag beantwoorden we zonder aarzelen met ja. Sportbe oefening is niet meer alleen maar een spelletje met een bal. Het is een belangrijk sociaal gebeuren ge worden in het maatschappelijk be stel. Het wordt in breede kringen van het grootste nut geacht, dat tienduizenden eens in de week door de sport hun spieren kunnen strek ken en op deze wijze honderddui zenden anderen gepast vermaak bieden. Voor menschen die in de week hard moeten werken aan den wederopbouw van een zwaar geteis terd land is dit een belang, waar ook de overheid rekening mee dient te houden. En niets bewijst ten deze zóó goede diensten als een normale voetbalcompetitie met kam pioenschap, promotie, degradatie enz. Vraag twee: Is er niet te veel benzine noodig? Waarschijnlijk zal dat meevallen. Inderdaad moeten er in sommige gevallen groote afstanden overbrugd worden. Men neme het Zuiden maar eens, al wordt daar de nood bijna de helft kleiner, wanneer inderdaad de splitsing in twee af deelingen doorgaat. In andere gevallen even wel zal de moeilijkheid veel minder groot zijn, bijvoorbeeld in West I, een afdeeling, die vrijwel geheel uit Amsterdamsche en Haarlemsche en West II, een groep die voor een groot deel uit Haagsche en Rotter- damsche clubs zal bestr- Daar komt dan nog bij, dat in de tweede, derde en vierde klasse de moeilijkheden geleidelijk kleiner worden, zoodat, wanneer de hoogst geplaatste clubs eenmaal geholpen zijn, de moeilijkheid al voor een zeer groot deel zou zijn opgelost. Men begrijpe ons goed: dit is geen pleidooi voor een normale competitie-coüte-que-coüte, want al bij al gelooven we toch dat het heel, heel moeilijk zal zijn de noodige benzine te krijgen. Maar het belang van de zaak is een poging waard. Misschien heeft men het geluk bij de beslissende instantie nu eens een sportleven geest te vinden en wie weet, of dan niet datgene te be reiken valt, wat in de geheele Neder- landsche voetbalwereld met gejuloh zou worden begroet. Het wordt haast eentonig om te vermelden, dat onze landgenoot Theo Middelkamp Zondag j.l. in België opnieuw een wegwedstrijd ge wonnen heeft, hetgeen zijn dertien de overwinning in korten tijd is. Thans kwam hjj in den Grooten Prijs van de Baere over 120 km als eerste door de finish. No. 1213 van G. W. Zonneveld te Bennebroek. Zwart 10 st. op: 2, 4, 7, 9, 14, 19, 20, 22, 23, 28. Wit 11 St. op: 11, 17, 21, 26, 30, 34, 35. 37-39, 41 Wit speelt en wint; op lossingen' worden gaarne ingewacht tot uiterlijk over drie weken aan het adres B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING. No. 1210 van A. Mie- dema te Haarlem. Wit speelt: 36-31, 21, 31, 37, 32, 17, 47-42, 39, 43, 38, 29, 24 en wint. Een geweldige op sluiting en voor de oplossers een harde noot om te kraken. Ladderwedstrijd. Oplossing van den tweezet nr. 699 van Br. Koen- raad. Eindhoven, e.p. 1. Ra5 dreigt 2. Td8 mat. Een veldruimende sleu- telzet. In de verdediging viermaal afsluiten van de d-lijn. gepaard gaande met het openen van lijnen De variant 1Pxd2 "is niet the matisch, wat aan de waarde van het probleem geen afbreuk doet. Ter oplossing. Nr. 702 tweezet. Wit: Ka3, Db4, Te8 en f8, Rg3 en hl, Pd2 en h8, pionnen c3 en e4. Zwart: Ke5, Dg7, Tg2, Rf6, Pe6 en f4, pion nen b7, c4. d4 en d'5. Oplossingen binnen drie weken aan Jos. Duvergó, Binnen BrouwereBtraat 40, Amster- aam-C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3