Oud papiergeld uit den omloop Niet meer inleveren dan f 300.- Tien gulden nieuw geld Prof. Lieftinck openbaart het vervolg van de geldzaivering Zinken munten nog in omloop Van Genechten Via distributiediensten Het relaas van een gouverneur staat 3 Oct. terecht 69ste JAARGANG No. 23338 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, heeft in een rede, welke hij Woensdagavond voor de radio uitsprak, de slotphase ingeluid van de zuivering van ons geldwezen. Op Woensdag Zó September, vandaag over veertien dagen, verliest al hel thans zich in omloop bevindende papiergeld zijn geldigheid. Deze maatregel heeft betrekking op: alle bankbiljetten uitgegeven door de Neder- landsche Bank, alle zilverbons en alle muntbiljet ten, die door de Geallieerde troepen zijn medege bracht en die vooral in het Zuiden des lands in omloop zijn gebracht. Met ingang van denzelfden dag worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro-instellingen geblokkeerd. Het nieuwe papiergeld Geen verrassing Minister prof. Lieftinck Hamstert geen zink (Vervolg op pagina 2) mmmm Zoo ziet Scheveningen er thans uit. De foto toont de Noordzijde van den Boulevard, zooals deze door de Duitschers is achtergelaten. De café's zijn dicht gemetseld en verwoest. Rechts een ongeveer 2 •meter hooge en 1 meter dikke betonnen muur, welke langs den geheelen Boulevard loopt, hier en daar onderbroken door bunkers, Prov. publicatie Omruiling met bankpapier Geldkaarten A en B (Vervolg op pagina 2) Ambtenaren hielden distributiebescheiden Het weer NIEUWE HAARLE COURANT Aan de toespraak van den mi nister ontleenen wij verder het volgende Tot de maatregelen, die voor het herstel van ons land onvermijdelijk zijn, behoort de door U allen reeds lang verwachte en door de regee ring zeer gewenschte geldverwisse- ling. Het vooruitzicht daarvan heeft bij velen, wier medewerking voor den wederopbouw van ons land onmisbaar is, een min of meer afwachtende houding teweegge bracht, die het herstel van ons land bepaald niet kan velen. De geldovervloed heeft op den arbeids- lust niet bevorderend gewerkt, ter wijl arbeid, en de noodige hulp middelen daartoe, de eerste voor waarden zijn voor den wederop- bouw De zwarte handelaar met een portefeuille vol bankpapier is nog steeds niet geheel van het tooneel verdwenen. Dat deze zaak de regeering m hooge mate ter harte ging, moge blijken uit het feit, dat in den loop van de af- geloopen weken reeds een aantal maatregelen op het gebied van hei geldwezen werd genomen, zooals de inlevering der f 100 biljetten, de registratie van alle bedrijfs- transacties van juweliers en een aantal andere bepalingen. Van het eerste moment af. dat ik op het departement van Financiën kwam, heb ik er achter heen gezeten om de aflevering van het door mijn voorganger dr. Huysmans ten deele in Engeland, teil deele in Nederland bestelde papiergeld zooveel mogelijk te versnellen. Ik ben er herhaaldelijk voor naar Engeland gegaan en ik ben er in geslaagd, dank zij de hulp van de Bank of England, bij de Engel- Bche drukkers van bankpapier, die groote orders uit verschillende landen hadden loopen, voor onze bestelling voorrang te verkrijgen. De laatste twee maanden werkten de betrok ken Engelsche fabrieken practisch uitsluitend voor ons. Het drukken van papiergeld is een uiterst zorgvul dig werk. Elk biljet, moet afzonderlijk worden gecontroleerd en u zult ver rast zijn te hooren, dat gemiddeld van elke honderd biljetten er niet minder dan vier moeten worden af gekeurd. Gedurende de laatste weken kwamen de geplaatste bestellingen los. Uit l<et feit van deze aankondi ging blijkt, dat de regeering met de geldzuivering niet als een ver rassing, als een donderslag uit hel deren hemel wil komen. Dit biedt van het standpunt van de regee ring uit gezien het voordeel, dat de ingrijpende operatie, die wij gaan toepassen, beter kan worden voor bereid en toegelicht. Het voordeel voor u allen is, dat ge tijdig rekening kunt houden met hetgeen er van u zal worden ver langd en dat de maatregel aanzien lijk vlotter zal kunnen vcrloopen dan wanneer u zooals bij de in levering der honderd-gulden-biljet ten het geval was zoudt worden verrast. Gedurende de inleveringsweek (de week vanaf 26 September a.s.) en waarschijnlijk nog enkele dagen daarna, zal er vrijwel geen contant geld in omloop zijn. De ervaring in het buitenland beeft geleerd, dat gelijktijdige circulatie van oud en nieuw geld in hooge mate onge- wenscht is, omdat de zwarte handel dan zeker probeert zijn oude, be smette geld tegen nieuw, gezuiverd geld om te ruilen. Het zou het beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam voordat al het oude geld uit de markt is; dat is dus aan het einde van de inleveringsweek. Wan neer dit beginsel in volle gestreng heid werd doorgevoerd, zou gedurende meer dan een week het betalings verkeer geheel stil staan. Om dit te voorkomen zal ieder gezinshoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen vóór 26 September a.s., een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen die niet leven in gezinsverband wordt een gelijke mogelijkheid geschapen. (Voor de technische uitvoering van deze regeling, zie men elders op deze pagina). Dit nieuwe geld zal worden uitgereikt door de distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per persoon. Een gezin van vijf personen kan dus de beschikking krijgen over f 50. Het genoemde bedrag is bestemd om gedurende de inleveringsweek de normale huishoudelijke uitgaven te doen. Grootere betalingen, die in de inleveringsweek vervallen, zullen noodgedwongen tot na die week moeten worden uitgesteld. Op den Zaterdag in de inleve ringsweek zal de normale wekelijk- sche loonbetaling niet kunnen plaats vinden, om de eenvoudige reden, dat er op dien dag geen betaalmiddelen beschikbaar zullen zijn. De werkgevers worden uitge- noodigd om, voor zooveel zulks ver antwoord is, loonvoorschotten te verleenen, opdat b-v. groote gezin nen inderdaad in staat zullen zijn per hoofd f 10— oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Verder zal al het noodige worden gedaan om ervoor te zorgen, dat zoo spoe dig mogelijk na het eind van de inleveringsweek op 4, 5 of 6 October dus een dubbele loon betaling zal kunnen geschieden. Cok de maandsalarissen over Sep tember zullen pas in de tweede helft van de eerste week van Octo ber kunnen worden voldaan, even ais de uitbetaling van wachtgelden, pensioenen en lijfrenten e.d., alles natuurlijk in nieuw geld. Er is bepaald en ik deel U dit met bijizonideren nadruk mede dat ptarticuilieren gedu rende de inleveringsweek niet meer mogen inleveren dan driehonderd gulden per gezin. Voor alleen staanden geldt hetzelfde maximum. Voor bedrijven is een andere rege ling getroffen. Een ieder moet er dus voor zor gen, dat hij, voordat de inlevering begint, zoo krap mogelijk bij 'kas is. Van nu af aan is het van het allergrootste belang, dat u zich vol ledig overtuigt van de hoeveelheid geld, die U en Uw huisgenooten in contanten hebben en dat U het overbodige bedrag tijdig 1 dus vóór 26 September a.s. stort bij de aangewezen instellingen. Van een Inwisseling van de zinken pasmunt is voorloopig nog afgezien. Tk (loe een dringend be roep op U allen om dit zinken geld nu niet te gaan oppotten. Daar mede verstoort ge liet kleine beta lingsverkeer en berokkent ge Uw medeburgers grooten last, in e e r dan wij op bet «ogenblik kunnen verdragen. Het vooroorlogsche zil vergeld. blijft zijn gelding behou den Voor de spaarpotten, die uit zulk geld zijn samengesteld, be hoeft men zich dus geen zorgen te maliën. Zoodra de inlevering is voltooid, wordt i zooals ik reeds aanstipte met een verdere beschikbaarstelling van nieuw papiergeld begonnen, ter wijl tevens de geblokkeerde bank- en girorekeningen volgens bepaalde maatstaven, d.w.z. geleidelijk en naar behoefte, zullen worden vrijgegeven. Het spreekt van zelf, dat de geld zuivering niet mag lelden tot een vastloopen van het economisch ver keer. Daarom zal voor alle econo misch gewenschte en gerechtvaardig de transacties volledige betalings mogelijkheid worden geopend. Onge- v/enschte transacties daarentegen zullen met alle kracht worden belet. Het is mijn stellige overtuiging, dat de geldzuivering de beste maatregel zal blijken, die tot dusverre ter be strijding van den zoo gehaten zwar ten handel is genomen. Het zou, met dit doel voor oogen, onverstandig zijn de bijzonderheden omtrent het vrijgeven van geblokkeerd geld reeds thans bekend te maken. Nadere me- dedeelingen daarover kan men tegen het eind van de inleveringsweek te gemoet zien. De maatregelen, die dan zullen worden getroffen, zullen er ten volle op gericht zijn het economisch leven weer vlot te doen verloopen. Naar de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof ons mededeelt, zal prof. mr. dr. K. van Genechten, de vroegere pro cureur-generaal bij bet gerechts hof te 's Gravenliage en commis saris der provincie Zuid-Holland, op 3 October a.s. om 10 uur te- reclit staan. X Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 tot en met Dinsdag 25 September 1945 de bevolking in staat wordt gesteld, thans in om'oop zijnde bankbiljetten bij de plaatse lijke distributiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van een gulden en twee en een halven gulden tot een bedrag van tien gulden per persoon. De dagen, waarop men zich ahiaar moet vervoegen, zuilen plaatselijk nader bekend gemaakt worden. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden (18 jaar of ouder) zich bij den distributiedienst te vervoegen met: Ten eerste: de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd. Ten tweede: de inlegvellen van de overige gezinsleden. Ten derde: de brandstoffenkaart van het gezin. Voorts moet per gezinslid tien gulden worden ingeleverd in bank biljetten van ƒ10.ƒ20.ƒ25.of 50.Inlevering van munt biljetten van 1.of 2.50 en 5.is niet geoorloofd. Er dient voor gezorgd te worden, dat inlevering in gepast geld plaats heeft. Beschikt een gezin niet over voldoende bankbiljetten om voor alle gezinsleden de omwisseling te doen plaats hebben, dan moeten behalve de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd en de brandstoffenkaart slechts zooveel inlegvellen worden meegebracht als noodig is voor de omwisseling van de beschikbare bank biljetten. Zij, die niet over voldoende bank biljetten beschikken maar wel een geblokkeerde rekening bezitten wegens ingeleverde biljetten van f 100 kun nen bij het kantoor, waar zij de bil jetten van f 100 hebben ingeleverd, het ontbrekende bedrag opnemen te- e gouverneur van Sumatra, de heer J Spits, die drie en een half jaar lang door de Japanners ge- interneerd is geweest, heeft een en ander ver teld van zijn ervaringen in Japansche gevangen schap. Volgens hem was de behandeling in de kam pen verschillend. Er waren heel geschikte Jappen en andere, die de gevangenen sloegen en slecht behandelden. De behandeling verbe terde naargelang hoo- gergeplaatsten werden afgezonden. De heer Spits werd te Medan gevangen genomen en daar elf dagen opgeslo ten. Vandaar werd hij naar Singapore Ver voerd en opgesloten. Het voedsel was slecht, maar aangezien hij een nieraandoening had en daarom eten uit het hospitaal kreeg, werden zijn omstandigheden beter, hoewel hij nog steeds afzonderlijk zat opgesloten. Hij werd door een Britschen dokter behandeld, die hem, omdat hij niets te doen had, boeken bracht. Na vier maan- ln handen der Japanners den te Singapore ge vangen gezeten te heb ben, werd de heer Spits met 300 andere gevan genen op een schip ge zet, dat na tien dagen Formosa bereikte. Er was weinig voed sel gedurende den overtocht en de hygiëne was verschrikkelijk, zoodat dysenterie en andere ziekten uitbra ken en velen stierven. Gouverneur Spits ver loor een derde deel van zijn gewicht gedurende een half jaar tijd in het kamp op Formosa, zóó slecht was het eten. Roode-Kruis pak ketten werden niet ontvangen, de bewa kers waren hondsch en de gevangenen waren gedwongen voor alle Japansche soldaten te salueeren en werden geslagen als zij dit ver gaten. In Maart 1943 werden 75 hooggeplaat ste gevangenen twee maanden lang in een afzonderlijk kamp over gebracht, waar de be handeling beter was, Roode-Kruispakketten verkregen werden en boeken van een biblio theek konden worden gelezen. In October 1944 werden zij per vliegtuig naar het eiland Kioesjoe ge bracht. waar zij eenige dagen in hotels verble ven, om daarna naar Foesan op Korea ge transporteerd te wor den. Het voedsel was voldoende maar eento nig en bestond hoofd zakelijk uit sojaboonen. Vleesch ontbrak geheel, de gevangenen brach ten in dit laatste kamp hun tijd door met tui nieren en wisten door de door hen geteelde tomaten hun dieet te verbeteren. Gouverneur Spits zeide, dat géne raal Wainwright en an dere hooggeplaatste lotgenootèn heel plezie rige menschen waren, met wie hij dikwijls bridge speelde. Zoo ging de tijd eentonig voorbij, met uitzonde ring van Kerstmis, waarop de Jappen el- ken gevangene één el en één sinaasappel schonken. gen overlegging van een schriftelijke verklaring van onmacht tot betaling. Bij de inlevering der bankbiljetten verwijdert de distributiedienst van de inlegvellen de bonnen 25 (rechter bovenhoek) en neemt deze in. Losse bonnen worden niet aangeno men. De uitbetaling der nieuwe muntbiljetten geschiedt aan de hou ders van brandstoffenkaarten in bil jetten van een gulden en aan de ove rige gezinsleden in biljetten van 2</3 gulden. Zij, die niet in het bezit zijn van inlegvellen, komen niet voor omwis seling In aanmerking. Reclames dien aangaande worden niet in behande ling genomen. Voorts zullen tegen inneming van de bonnen 51 (rechterboven hoek) der brandstoffenkaarten do z.g. „Geldkaarten A" worden uit gereikt, waarop door den distribu tiedienst het nummer van de stamkaart van het gezinshoofd wordt ingevuld. De distributiedienst kruist daarbij het vakje 401 A van de stamkaart van het betrokken gezinshoofd' af. De verwijdering der bonnen 51 van de brandstoffenkaart geschiedt door den distributiedienst. Losse bonnen worden niet aangenomen. Deze Geldkaarten A dienen voors hands zorgvuldig te worden bewaard. Zij, die niet in het bezit zijn van zoowel een stamkaart als een brand stoffenkaart, komen niet voor uitrei king van een Gelhkaart A in aan merking. Ook wat 'dit betreft, wor den geen reclames in behandeling genomen. Een ernstige fraude met distribu tiebescheiden is ontdekt op een der distributiekantoren van den kring Waalwijk. Vier ambtenaren zijn ge arresteerd^ drie anderen geschorst. Verwachting: tot Vrijdagavond Zwaar bewolkt, of gelieel bedekt, tijdelijk regen, later opklarend, iets koeler. Matige, aan de kust krachtige Zuid-Westelijke wind. Zon onder 20.01, maan 14.21 22.58. zon op 7.12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1