MINISTER Ir. H. VOS bespreekt actueele vragen Scherpe aanval Geen betaling via giro Een Titiaan ontdekt? Invoer van banden en rijwielen Rapport over sociale verzekering J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1945 PAGINA HERSTEL VAN DEN EXPORT VAN GROOT RELANG op Russische vak- vereenigingen STAATSGREEP in Spanje? Minister ir. A. Vos Het kan verkeeren 4000 vrachtauto's Nog deze maand SCHOENENDISTRIBUTIE Centrale Raad voor het geheele land Benoemd tot Commissaris der Koningin IN 5 KAMPEN TE BATAVIA: 19.000 vrouwen en kinderen Geen zwemwedstrijden in Denemarken STADSNIEUWS V ertrouwensmannen benoemd Zilveren feest van pater Brouwer K.J.M.V. afd. St. Paulus De Naamloozen van '42 Burgerlijke Stand IN HET KORT WAT BIEDT DE RADIO VANAVOND? Tal van vraagstukken, waarvoor in alle lagen der bevolking groote belangstelling bestaat, behandelde de minister van Handel en Nijver heid, ir. H. Vos, tijdens een pers conferentie. Sigaretten: Zeer binnenkort zullen 2 extra rantsoenen Engelsche siga retten worden toegewezen. Overwo gen wordt Of aan de dames wat be schikbaar kan worden gesteld- Energie: Rantsoenverbetering van gas en electriciteit voor kookdoelein- den is op korten termijn niet te ver wachten. Textiel: In zeer beperkte mate zul len damesondergoed, heerenonder goed, costumes, overhemden, japon nen en regenjassen voor oorlogs slachtoffers beschikbaar worden ge steld. Over een tijd hoopt men baby pakketten in geringen omvang In dis tributie te brengen. Glas. Een geregelde import van ongeveer 100.000 M2 glas per maand is verzekerd. De jaarbehoefte is nu 12 millioen M2. Scheerzeep: Op 1 October as. zal een bon voor scheerzeep worden aan gewezen. Ook scheermesjes zullen die maand in distributie komen. De vervaardiging van zeeppoeder Is binnenkort te verwachten. Couranten: Nu de papierfabriek van Van Gelder weer werkt, zullen binnenkort de couranten wat „rui mer" worden. Met betrekking tot onzen buiten- landschen handel deelde minister Vos nog mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat de kosten ontstaan door dte leen- en pachtwet zullen worden kwijtgescholden. Naar Rusland, hoopte de minister, viseh, landbouwzaden en veredelings- artikelen te kunnen uitvoeren. De economische betrekkingen met Zuid Amerika zullen worden hervat. Wat deze landen betreft, ziet hij voor Nederland een groote toekomst. Met België en Frankrijk ontwikkelt zich langzaam een normaal handelsver keer. Voor onze havens is het spe ciaal van belang het handelscontact met Tsjecho-Slowakije weer aan te knoopen. Duitsche industrieën zullen o.a. ook naar Nederland worden over geplaatst. De Nederlandsche indus trie zal deze installaties en goede ren aan de Nederlandsche regeering moeten betalen. Van groot belang, aldus ir. Vos, is het op korten termijn hervatten van onzen export. Zonder deze te genprestatie zou onze import ge heel op basis van erediet-overeen- komsten moeten geschieden. Tot slot bepleitte hij bij de be hartiging van de bnitenlandsche economische belangen een nauw overleg met Indië. Op het Britsche vakvereenigings- congres te Blackpool hielden de af gevaardigden van buitenlandsche vakvereenigingen begroetingstoespra ken, aldus Reuter. De Amerikaan- sche afgevaardigden, George Maeny, veroorzaakte groote opschudding, doordat hij een scherpen aanval deed op de Russische vakbeweging, die hij slechts een „pseud'o-vak- beweging" noemde. ,,Deze vakorganisatie," aldus Meany, ,,is gedeeltelijk bedoeld als bescher ming van den Sovjet-staat, zelfs wan neer dit beteekend, dat de belangen van de arbeiders daardoor geschaad moeten worden. Deze zoogenaamde vakorganisatie ondersteunt daadwerkelijk het Sovjet systeem van zwarte lijsten van arbei ders, bestemd voor arbeidskampen, waarvan het resultaat geweest is een slavernij van millioenen boeren, ar beiders en werkers in de vrije beroe pen, die zijn veroordeeld tot werk kampen zonder bescherming tegen uitbuiting en dwangarbeid." De Amerikaansche vakvereenigings- leider legde er overigens den nadruk op, dat hij volkomen Instemde met de militaire samenwerking met de Sovjet-Unie. Als antwoord op de vele protesten tegen zijn rente heeft Meany later nog gezegd: ,,Ten slotte zou het be spottelijk zijn, 5.000 kilometer te reizen en dan naar huis te gaan zon der gezegd te hebben, wat je op Je hart hebt." U. F. meldt uit Londen: Gezag hebbende Spaansche monarchistische kringen onthullen, dat onlangs een militaire staatsgreep om het Franco regime omver te werpen op het laat ste oogenblik afsprong, omdat er on der de samenzweerders oneenigheid heerschte. Acht generaals, die acht militaire zones ln Spanje vertegen woordigden, waren de voornaamste leiders van de beweging. De jongere generaals elschten een krachtdadige verwijdering van Franco, terwijl de oudere generaals een schikking door onderhandeling voorstonden. Zij be weerden, dat een krachtdadige poging een republikeinsche interventie zou kunnen uitlokken, tenzij, de coup onmiddellijk succes had. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat in verband met de maat regelen tot zuivering van het geld wezen de postcheque- en girodienst met ingang van Donderdag 13 Sept. tot nader order is gesloten, voor de in ontvangstneming van opdrachten tot overschrijving en uitbetaling. De sluiting was reeds heden noodzake lijk door den achterstand van den postcheque- en girodienst, die nu gelegenheid krijgt om de diverse re keningen tot den eigenlijken blok- keeringsdag bij te werken. Tenslotte zij er nadrukkelijk op gewezen, dat storten bij de postkantoren op post rekeningen tot en met 25 September mogelijk blijft en dat postcheques waarvan de adviezen reeds op de uitbetalingskantoren berusten, tot en met 25 Sept. door die kantoren \vor - den uibetaald. In een kamer, ergens in Amster dam, hangt een prachtig schilderij, dat de overgelukkige eigenaar voor een echten Titiaan houdt. Het thans mogelijk nieuw aan het licht geko men doejs staat de Danae van Far- nese het naast. Misschien is het nooit meer mogelijk een nauwkeurige ver gelijking te maken het stuk, dat bij het uitbreken van den oorlog uit Napels, waar het zich bevond, naar de kelders van Monte Cassino is ge bracht, werd daar door de Duitschers gestolen en aan de beruchte Goering- colleetie toegevoegd. Maar ook zonder dat moet ieder, die het werk uit, vroegere aanschouwing kent en zelfs hem, die een goede reproductie ervan bestudeert, de zeer groote overeen komst dadelijk opvallen. Wij vernemen, dat spoedig een wetsbesluit te verwachten is, hou dende nadere voorziening ten aan zien van de organisatie, zoowel als van de taak der politie. De groote Japansche haven stad Kobe aan de baai van Osaka op het eiland Hondo is van de Japanners overgenomen door de 559 geallieerde krijgsgevange nen, die zich daar bevonden. Zoodra de boodschap van Hiro- hito Kobe bereikte, slaagden zij erin uit de gevangenis bevrijd te worden en hun bewakers zoo te intimideeren, dat zij het bestuur over de stad in handen kregen. Een verslaggever van U. P., die zich van de vreemde gebeurtenis sen in Kobe op de hoogte kwam stellen, ontmoette den chef van de politie van deze groote stad, die overigens nergens anders tijd voor had, dan om de bevelen van zijn voormalige gevangenen uit te voeren. De gevangenbewaarders hadden de verblijven der gevan genen keurig schoongemaakt en de"koks waren in de weer om de heerlijkste maaltijden voor de ge vangenen te bereiden. Deze had den gedurende de laatste drie weken volop voedsel per para chute ontvangen en waren per dag gemiddeld één pond aange komen. De commandant van de gevangenis deed niets anders dan stukken opzoeken uit zijn ar chief om ze den ex-gevangenen ter hand te stellen. Eenige dagen geleden zijn deze gevangenen, na hun kortstondig meesterschap over Kobe, naar Yokohama ver trokken, de eerste stap op den weg naar huis. In de komende weken zullen ca. 4000 vrachtauto's van 't Amerikaan sche leger worden overgedragen aan. onze regeering. krachtens afspraken die gemaakt waren voordat de Lend- lease werd opgeheven. De voertuigen zijn meerendeels 5 6 ton groot en zullen uitsluitend beschikbaar wor den gesteld voor ondernemingen in voedingsmiddelen en brandstoffen. De eerste auto's zijn reeds onderweg. (Van onzen Haagschen redacteur) Plannen zijn opgesteld om zoo spoedig mogelijk 200.000 rijwielen ge reed te hebben. Tezamen met den invoer van geheel gemonteerde en in onderdeden aangevoerde rijwielen zal volgend jaar een totaal van on geveer 100.000 rijwielen bereikt zijn, dit is de helft van de behoefte. De huidige minimumbehoefte aan ban den is 3.000.000 binnen- en een even groot aantal buitenbanden, tot dus ver zijn ruim 75.000 banden aange komen. Er zijn 500.000 binnen- en buitenbanden aangekocht in Ame rika, doch de leveringstermijn wordt ruim overschreden. (Van onzen Haagschen redacteur) In een Woensdagmorgen gehouden persconferentie heeft Z. Exc. Ir. H. Vos, minister van Handel en Nijver heid, medegedeeld, dat deze maand een begin zal worden gemaakt met de distributie van schoenen. In Ame rika is nog een millipen Paar werk-, heeren- en damesschoenen aangekocht Over den aankoop van kinderschoe nen worden nog onderhandelingen gevoerd. Tegen het einde van het jaar zal men twee millioen paar schoenen ter beschikking hebben. JONGEMAN DOODGESCHOTEN De 23-jarige A. W., uit Brunssum, is tijdens een avondwandeling met zijn meisje, doodgeschoten door een man, die vijf revolverschoten op hem afvuurde. De dader is nog niet ge vonden. Het water in de Wieringermeer is 50 c.M. gezakt gedurende de eerste maand van droogmaking. Verschenen is het rapport der commissie-van Rhijn, met algemee- ne richtlijnen voor de ontwikkeling der toekomstige sociale verzekering in Nederland. In dit rapport wordt geconcludeerd, dat de rechtsgrond der Nederlandsche sociale verzeke ring, welke bij haar totstandkoming gezocht werd in de loondienstver houding, als verouderd moet worden aangemerkt. Volgens de commissie moet de rechtsgrond thans luiden: „de gemeenschap, georganiseerd in den Staat, is aansprakelijk voor de sociale zekerheid en vrijwaring tegen gebrek van al haar leden, op voor waarde, dat deze leden zelf het re delijke doen om zich die sociale zekerheid en vrijwaring tegen ge brek te verschaffen". Wat betreft de vraag „verzeke ring of verzorging" moet het stel sel der toekomst een gemengd stelsel van verzekering en verzor ging zijn, dat premiebetaling door de verzekerden en bijdragen van den Staat in zich vereenigt. De verzekering geldt niet voor on sociale elementen en voor personen, die de verschuldigde premies niet kunnen opbrengen. De commissie acht een maximum-inkomensgrens niet gewenscht; een minimum-grens moet zoo laag mogelijk zijn. Er is geen aanleiding af te wijken 'an t hier ingewortelde systeem van gevarieerde premies, die afhangen van het loon van den verzekerde De commissie concludeerde zij het ook onder het grootst mogelijke voorbehoud dat een regeling, waarbij de overheid, de werkgevers en de verzekerden ieder een derde oetalen, niet onmogelijk is. Ouderdomspensioenen moeten worden toegekend. De nieuwe bevol kingsgroepen moeten onmiddellijk voor de volle uitkeering in de pen sioenverzekering worden opgenomen, Met ingang van 15 September is tot commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland be noemd dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Baron de Vos van Steenwijk werd op 30 April 1889 te Zwolle geboren. Hij bezocht daar de Nutsschool en het Gymnasium, waarna hij in 1907 te Leiden astronomie ging studeeren. Daar de uitsluitend wetenschappe lijke arbeid hem geen algeheele vol doening gaf, werd hij leeraar aan het Nederlandsch Lyceum te Den Haag (1919). In 1925 vertrok baron de Vos van Steenwijk als medewerker van prof. H. A. Lorentz naar Parijs om deel te nemen aan den arbeid van het internationaal comité voor intel- lectueele samenwerking. Hij werd secretaris van deze adviescommissie van den Volkenbond en chef van de afdeeling wetenschappen. lil 1930 keerde hij naar Nederland terug, waar hij secretaris werd van het nationaal crisis-comité, in Nov. 1931 door Prin ses Juliana gesticht. Met ingang van 1 Febr. 1933 werd hij benoemd tot burgemeester van Zwolle. 15 Nov. 1937 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Haarlem. Deze functie heeft hij bekleed tot Maart 1941, toen hij door de Duitschers uit zijn ambt werd ontheven. Na de bevrijding trad baron de Vos van Steenwijk op als waarnemend commissaris der Koningin en, zooals boven Is gemeld, zal hij met ingang van 15 Sept. definitief deze functie vervullen. Hoewel baron de Vos van Steen wijk slechts 3 jaar in Haarlem het burgemeestersambt heeft bekleed, heeft hij zich in dien korten tijd een magistraat van formaat getoond. Spe ciaal zijn kennis van financieele za ken kwam Haarlem zeer te stade. Als voortreffelijk debater kon bij een zaak, die hij voorstond, met kracht van overtuiging verdedigen. De eerste radioboodschap is thans uit Batavia ontvangen en wel van een klein geallieerd detachement, dat op Java geland Is. Hierin werd ver klaard. dat in vijf Interneerings- kampen in Batavia 19.000 vrouwen en kinderen waren saamgebracht, waarvan 2000 ernstig1 ziek zijn. Er Is een acuut gebrek aan medicamen ten; het medisch personeel ls even wel volkomen voor zijn taak bere kend. Voorts wordt bericht, dat een ge vangenkamp ontdekt is te Logas pii Padang, waar aich 700 Btitten en Nederlanders bevinden. ook al kan de verhooging der pen sioenen dan minder groot zijn. Zij, die onder de tegenwoordige ongevallenverzekering vallen, dienen bij blijvende arbeidsongeschiktheid ook ln de toekomst voorloopig op gunstiger voorwaarden gecompen seerd te worden. De geldende invaliditeitsverzeke ring moet aanzienlijk worden ver beterd; de scherpe overgang van ziekte tot Invaliditeit dient aan merkelijk te worden verzacht. Op geheven behooren te worden de maximum-uitkeerlngstermi.'in van zes maanden uit de ziektever zekering en de tijdslimiet van zes weken uit de ongevallenwet. De ui t - keering moet voortduren, totdat een blijvende toestand intreedt en de tijdelijke uitkeering dus- door een pensioen wordt vervangen. Een wettelijke werkloosheidsver zekering moet de vrijwillige rege lingen vervangen. Zelfstandigen, die hun broodwinning verliezen, dienen een scholingsuitkeerlng te krijgen, mits zij zich voor een nieuw beroep bekwamen. De werk- loosheidsuitkeering behoort voort te duren, zoolang de werkloosheid bestaat, met voldoende waarborgen tegen onjuiste verhoudingen. Vrouwen, die weduwe worden en te öud zijn om buitenshuis te gaan werken, moeten een blijvende ver goeding krijgen. Haar, die wel kun nen werken, gëve men een scholings- uitkeering. V»orts hecht de commis sie belang aan een tegemoetkoming ln de extra uitgaver», veroorzaakt door geboorte, huwelijk en dood. De bestaande kraamgeld- en begrafenis kosten-regelingen dienen te worden uitgebreid. Men acht de invoering van mini- mum-loohen voer aller» ln loondienst onontbeerlijk. De commissie beveelt voorts ter afronding van haar stelsel kindertoelagen aan voor ieder gezin met meer dan één kind, t.w. een vast bedrag per kind, ongeacht het inkomen van het gezinshoofd. De uitvoering van de verzekering wil men zien opgedragen aan in ver schillende deelen des lands gevestig de, zoo zelfstandig mogelijke sociale racen, overkoepeld door een Centra- len Socialen Raad voor het geheele land. De secretaris van de Hoofdcom missie Zwemsport, de heer Ph. J. Dogger, deelt mede, dat wegens het niet toeschikbaar kunnen stel len van een vliegtuig, de reis naar Denemarken niet doorgaat. SPORTSNIPPERS Op 3 October boksen Jan Nicolaas en Jan de Bruin te Amsterdam om 't weltergewicht-kampioenschap van Nederland. Woensdag en Donderdag a.s. om 11 uur speelt een sterk cricket-team van de R.A.F. te Bloemendaal tegen een Nederlandsch elftal. Naar wij vernemen zullen H. M, de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana a.s. Maandag bij de plechtige opening der Leidsche Universiteit aanwezig zijn. Teneinde de noodgemeenteraden op 22 October gereed te hebben, zijn de volgende vertrouwensmannen door de burgemeesters der resp. gemeenten benoemd; Haarlem; dr. J. Hoge, dr. E. Emmen, G. de Boer; Bloemendaal: mr. dr. P. J. Witteman, U. Hempe- nius, W. C. Bier, dr. J. W. Marmel- stein en W. Noorman; Heemstede: C. Kuipers en F. Minnema; Beverwijk: Th. Luijpen, P. J. Kijken en J. Vis ser; Hillegom: J. Marinus, W. Dekker, P. Klaver, J. Vermeer, B. Loerakker, P. J. v. d. Kolk, J. H. Versteege, C. J. v. Pil en P. H. Fijma. De samen stelling te Velsen geschiedt eerst over eenige dagen. Vandaag herdenkt pater Tarci- sius Brouwer OjE.S.A., godsdienst leeraar aan het R.K. Jongenslyceum, den dag, dat hfj vóór 25 jaar in de orde der Augustijnen geprofest werd. Hedenmorgen om negen uur droeg de jubilaris in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen een plechtige H. Mis op. Hierna werd een receptie ge houden. Pater Brauwer ls reeds verschei dene jaren aan het lyceum Sanc- tissimae Trinitatis verbonden. Vóór dien tijd was hij werkzaam aan het gymnasium Augustinianum te Eind hoven, waarna hij door zijn over heid belast werd met de zielzorg in de parochies. De Katholieke Jonge Midden stands Vereeniglng van de St. Li- duinaparochie is herrezen. Woens dagavond kwamen vele leden en ad- spirantleden in het parochiehuis aan de Raadhuisstraat bijeen. De bondsmoderator, rector N. Beune, hield een toespraak, waarin hij het programma en de doelstellingen der K.J.M.V. uiteenzette. De opvoeringen van „De Naamloo zen van 1942" worden te Beverwijk 19 en 20 Sept. gegeven in de groote zaal van het K.S.A.-gebouw, Peper straat, onder leiding van den auteur, A. Defresne. EMMABLOEMCOLLECTE De bekende Emmabloemcollecte zal dit jaar gehouden worden Woensdag 19 September. Collectanten kunnen zich opgeven aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41. BEVERWIJK. OndertrouwdJ. Tellier en M. P. Kucharewa, K. J. Bakker en B. G. Schook, W. de Vries en J. Groen, H. P. Wolter- mans en J. C. de Gelder, R. de Ruiter en M. Jansen, A. J. Ver steeg en W. M. Schillemans, J. van der Weide en C. Schmidt. Getrouwd; P. N. Jonker en J. R. C. Schipper. W. M. Hoogewerf en M. M. Noom. Th. Mulder en K. Gerritsen. G. W. van Leijden en M. Wernke. Geboren: J. W. A. v. d. Geer Stravers, z; C. G. BoerSteenbak ker, z.; J. L. van den Braakvan der Plas, d.; H. J. HamersStok kers, z.; C. P. DuikerNijssen, z.; J. de LangenSteltenpoll), z.; C. WesterZonneveld, d.; E. H. Veen- straHam, d.; W. J. SchramBak ker. d.; L. Kaper—van Kempen, d.; P. SchaapKistemaker, z.; J. de JongKlein, z. Overleden: F. D. Lubbers, 68 j. De pianist Stevan Bergmann geeft Zondagmiddag a.s. in de Gem. Con certzaal een recital. De H.O.V. zal Vrijdag 21 Sept., met medewerking van Annie Woud, in het Gem. Concertgebouw een concert geven, waarvan de baten ten goede komen aan de nagelaten betrekkin gen van gesneuveld marine-personeel der Kon. Marine, Koopvaardij en Vlsscherij. De vier Beverwijksche Bridgeclubs houden Dinsdag 18 Sept. in het Ken- nemer-Hotel een bridgedrive om het' plaatselijke kampioenschap. Zondag 16 Sept. houdt de natuur historische club van Hoogoven-Sta- ten in het Statenhuis Zeestraat te Beverwijk een padd'estoelententoon- stelllng. In Zuid-Afrika zijn voor hulpver leening aan ons land 25000 kisten en balem verzameld, die tezamen meer dan 2500 ten boven- en onderklee- dlng, sahoeR-el en, levensmiddelen bevatten. De binnenlandsche burgerlucht vaart zal a.s. Maandag woirden ge opend met oen vliegdienst Amster dam—EindhovenMaastricht. Het 30.000 ton metende M.S. Oran- jefontein ls uit Newcastle naar Australië vertrokken met 200 Neder landers aan boord, die in Indië de Industrie moeten herstellen. 4.305.00 Uitzending voor de jeugd; 5.00-5.30 Radiojeugdkrant. 5.30—6.00 Orkestmuziek; 6.00 Be schouwingen uit de Ned. pers; 6.156.30 Ster van den dag; 0 30 6.45 Kwartier van den arbeid (R.K. Werklieden verbond7.00 Nieuwsberichten; 7.157.30 Mu ziek; 7.308.00 Progr. Ned. strijd krachten; 8.008.15 Nederland Herrijst; 8.1510.00 Uitz. Con certgebouw A'aain; 10.00 Nieuws berichten; 10.15 Avondwijding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3