Geestelijk reveil Slechts één jaar bezetting van Japan Albr. Haushofer, Duitsch ondergrondsch strijder DUIZENDEN SCHOENENBONNEN Klok worden binnenkort uitgereikt VAN 26-29 SEPTEMBER één uur terug MacArthar: Geen halve maatregelen Het weer EXPOSITIE 69ste JAARGANG No. 23340 o ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week mmm Tot de wapenen, die de eerste Engelsche luchtlandingstroepen- divisie bij de bezetting van Noorwegen buit)maakte, behoorden vele Duitsche éénmansonderzeebooten. Zooals men op de foto kan zien, waren deze onderzeebooten voorzien van twee torpedo's. (Shaef-A.B.C.) STADSNIEUWS De ziel van het verzet tegen Adolf Hitler in Frans Halsmuseum Distributienieuws NIEUWE HAARLE COURANT Da moderne mensohheid in Eu ropa en Amerika ls als geheel op verwerven en genieten ge richt. Ben steeds toegenomen deel is weggezakt in een vulgariteit en alledaagschheid, die door het be- Hooren tot eenig kerkgeloof niet wordt opgeheven. De wereld van morgen zal niet rijp zijn voor een herleving van het Christendom, zij is te veel verstrikt in een habitus, die aan het Christendom tegenge steld is." Deae sombere pessimistische woor den troffen ons in een zoo juist verschenen boek van prof. J. Hut- ziuga. den in Februari van dit j am ove rieden vermaanden cultuur-hiB>- tciicus. Geschonden wereld" luidt de titel en niemand zal- durven ont kennen, dat de wonden, di© vijf jaar oorlog geslagen hebben, het aan schijn der wereld hebben geschonden op een wijze, dat ze nauwelijks terug te kennen is. Niet alleen uiter lijk. maar ook innerlijk. Er heerscht een verwarring in vele geesten, zich Uitend in Ideeën en strevingen, om geven met een waas van onrust, wei feling en onzekerheid, welke meestal kunnen worden herleid tot die eene, trieste ccnstateering, de „winst" van twee oorlogen: geestelijk verval. Wat dit beteekent? Achteruitgang In het geestelijk leven, achteruitgang in beschaving, achteruitgang in de naastenliefde, achteruitgang in ge lóóf en vertrouwen. De gevolgen zien wij overal rondom ons: toenemende seaenverwlldering, stukgeslagen hu welijken, volwassenen, die geen ver antwoordelijkheid kennen, een jeugd, die geen teugels voelt en ze ook niet wil voelen. Toch zouden wij ons niet gaarne scharen in ale ril van pessimis ten. die geen uitweg zien. Wij zijn er in het geheel niet zeker van. dat de overleden Leidsche hoog leeraar gelijk heeft, wanneer hij zegt, dat de wereld van morgen niet rijp zal zijn voor een herleving van het Christendom. Wij gelooven integen deel dat deze geschonden wereld in baar geestelijk verval Juist snakt naar dat wat verheft en teleurge steld van alle genieten terug wil naar godsdienst, naar het Christen dom. Hier is een zware, maar groot- sche taak te verrichten. In 1942 heeft de Engelschman C'arr in zijn boek „Conditions of pease" eenlge fundamanteele vraag stukken voor n& den oorlog beschre ven. Reeds thans blijkt, dat hij vele problemen juist heeft gezien. In teressant is wat hij over het Chris tendom zegt: „Br zijn slechts twee bewegingen, die de wore ld een doel voor oogen stellen, dat oorlog te bo ven gaat. namelyk het Christen dom en het communisme. Christelijke idealen of christelijke ethiek zijn ook thans nog machtig. WH het Christendom echter leidend kunnen optreden, dan moet het nieuwe gedachten brengen, geen oude." Het was Paus Pius XI fides intrepida onwrikbaar in het geloof, die scherp vooruitzag, dat de nieuwe tijden nieuwe gedachten, nieuwe vormen eischten. Hij was het, die toén reeds vooruit zag en vóórvoelde, hoe groot de nood der tijden was en hoe ontzettend groot hij nog zou worden voor een verblinde wereld, die op oorlog aan stuurde. Hij was het, die den krach- ttgen stoot gaf tot die nieuwe ge dachte. die nieuwe bezieling, welke de wereld zoo noodig had: de Ka tholieke Actie. Geen oogenblik heeft onze huidige Paus geaarzeld dit moderne werk van apostolaat, dat in wezen geen ander doel heeft dan de taak der Kerk: de redding der zielen, maar daarvoor vooral ook de medewerking inroept der leeken en wel de besten onder hen, tot rooter bloei te brengen. Herhaalde- i|k heeft de H. Vader vóór, tijdens en na den oorlog de katholieken van heel de wereld gewezen op dit machtige middel om de menschheid te helpen, die schipbreuk lijdt op de zee van dwaling eu schuld. En zooals zoo vaak in het verle den hebben de katholieken van Ne derland, hiertoe geleid en aange spoord door hun bisschoppen, aan den oproep van den H. Vader gehoor gegeven. Reeds voor den oorlog bloeide in ons land het apostolaat der Katholieke Actie en ook in den oorlog heeft het zegenrijk werk ge daan. al was het moeilijk haar actie Jn vollen omvang te ontplooien. Thans kan dat wèl, en Juist dezer Pf?®n heeft zij, zooals men in ons blad heeft kunnen lezen, haar plan nen ontvouwdgeestelijke op bouw van ons vaderland in Ghrls t e 1 IJ k e n z i n. Is er mooier taak denkbaar, juist nu ons vaderland na vijf Jaar bezetting ten prooi is aan een geestelijke verwar ring, welke slechts kan verdwijnen, wanneer men den weg terugvindt naar God, ons aller einddoel. In Juni J.l hield de H. Vader een toespraak tot eenlge duizenden leden van de Itallaansche Katho lieke Actie. Hij sprak zijn droefe nis uit over de listigheid, waarmede het gif van zedenbederf en daarmee van ongodsdienstigheid, ingespoten wordt in de aderen van het volk en vooral van de jeugd, en de op groeiende menschen, door middel van voorstellingen, films, romans en onzedelijke tijdschriften. De dam men zijn doorgestoken en het kwaad Stroomt met de woeste vaart van een bergstroom binnen en verdrinkt met zijn moddervuil vele volken. Openlijk en krachtig tegen zulk een ramp In te gaan 13 de eerste De Haarlemsche distributiedienst zal van Woensdag 26 Sept.Zater dag 29 Sept. in de Vleeschhal enkele duizenden schoenenbonnen uitreiken aan degenen, die hier voor worden opgeroepen. Op de schoenenbonnen, welke het formaat hebben van rantsoenbonnen, staat de soort schoenen aangegeven, welke er op verkriigbaar zijn. De geldigheidsduur van deze bonnen loopt tot en met 30 Sept. Vóór dezen datum moet men zich dus met den bon naar den schoenen handelaar begeven. Indien deze niet direct uit voorraad kan leve ren, dan moet de handelaar den schoenenbon tegen een ontvangst bewijs innemen. Men kan dan met den winkelier overleggen,- wanneer aflevering zal geschieden. Kinderen; die een schoenenbon plicht van de Katholieke Actie, aldus de Paus. .De eerste plicht, dat beteekent dus, dat de Katholieke Actie al haar krachten wil inspan nen om ons volk, en vooral de ka tholieken, te beschermen tegen de steeds grooter wordende moreele ge varen. Wij zouden dit haar defen sieve taak willen noemen. Groot- scher en zekér niet minder belang rijk achten wij haar offensieve taakhet laten doordringen van de katholieke beginselen ln het practische. alledaagsche leven. Die ,'ulgariteit en alledaagschheid, waarvan Huizinga spreekt, en welke tot een geestelijk verval geleid heeft, zal dan verdwijnen, omdat het leven door een nieuwen geest bezield wordt. Zoo wil de Katholieke Actie wer ken aan den geestelijken opbouw van ons vaderland in Christelijken zin. ZH wil een geestelijk ré veil, een geestelijk ontwaken van ons volk. dat zich na zooveel slagen op geestelijk en materieel gebied met moeite opricht. Moge zij in haar edelen opzet slagen In den komenden nacht om 3 uur loopt de zomertijd af. Op dit tijdstip worden alle klokken dus één uur teruggezet. TOKIO, 13 Sept. (A.P.). Gene raal MacArthur heeft Vrijdag be loofd, dat er b\j het in werking treden van de capitulatie-voor waarden voor Japan geen liaive maatregelen zullen worden ge nomen. Zinspelende op de critiek van de Amerilcaansche en Australische pers. die meent, dat de bezetting van Ja- San te soepel in haar werk gaat. zeide CacArthur, dat; de critieken een verkeerde opvatting hadden over zijn voorloopig programma,dat moet wor- den gevolgd, totdat Japan ongeveer midden October ontwapend zal zijn. „De andere in de capitulatie-voor waarden aangegeven phasen zullen onvoorwaardelijk volgen," aldus Mac Arthur. MacArthur heeft voorts verklaard, dat het begrijpelijk was, dat na de door de Japanners gepleegde wreed heden er ongeduld zou heerschen. „Dezg natuurlijke impuls moet ge temperd worden door overwegingen van veiligheid en militaire doelma tigheid, die beheersching vergischen." ft U.-gen. Robert Eichelberger, be velhebber van het 8e leger, heeft de hoop geuit, dat de bezetting van Japan binnen een jaar zal z(jn af- geloopen. De Baltimore Sun deelt mede, dat Noboyoelci Abe, de Japansche gou verneur-generaal van Korea, is afge zet en vervangen door generaal- majoor V. Arnold, commandant van de 7da Amerikaansche infanterie divisie. Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt niet t/ljdelljk regen, vrij krachtige wind tuxsrhen Z.W. en \V. zelfde temperatuur. Zon onder 19.56. Maan 16.28-0.14. Zondag: Zon 6.1518.58. Maan 16.24-0.08. Maandag: Zon op 6.17. -f* enige weken geleden Ij arresteerden de Ame- 1 j rikanen Karl Hausho fer, oprichter van het Institut fiir Geppolitik" te Berlijn, Dit is de man, dien Hitier aan Chamberlain voorstelde bij diens bezoek aan Berchtesgaden met de woorden. „Dit is mijn goe de vriend.' mijn beste raad-- gever, mijn mentor, Haus hofer". Zijn zoon, Albrecht, is een der leidende figuren geweest achter de samen zwering van von Stauffen- berg en werd één dag voor het einde van den oorlog in een Berlijnsche gevange nis door de SS vermoord. Albrecht was in 1933 leeraar aan het instituut voor geopolitiek van zijn vader te Berlijn: dit ambt zou hem uitstekend te stade komen als camou flage voor zijn ondergrond- sche activiteit. Zijn vader was een intiem vriend van Hitler. Albrecht heeft van het begin af den grootsten wrok gehad tegen zijn va ders vriendschap voor den onderdrukker van zijn land. Hij begon zijn anti nazi-activiteit reeds eenl ge weken na de overname van de macht door Hit- Ier, met geheime samen komsten en illegale ge schriften. Zijn arbeid breidde zich steeds uit en bereikte het toppunt kort voor het uitbreken van den oorlog. De enorme ac tiviteit der Gestapo echter deed ieder plan mislukken; talloozen werden het slachtoffer en verdwenen uit de rijen der organisa tie. waarvan Albrecht het hoofd was'. Toen de oorlog eenmaal een feit was ge worden, schenen hun kan sen wel zeer gering. Euro pa weerklonk van de aan vankelijke successen der Wehrmacht. Met alle mid delen wist Albrecht zich te doen vrijstellen van mi litairen dienst, die hem iedere activiteit onmogelijk zou hebben gemaakt. Hij kwam in contact met ge neraals van wie hij wist, dat zij slechts wachtten op de kans Hitier Uit te scha kelen. Hij vroeg Stauffen- berg en anderen hoogen of ficieren met wie hij in con tact kwam, wat zij dach ten over het opruimen van Hitier en het zoeken naar wegen, zoo spoedig hervatte hij met nog groo- tere voorzorgen het con tact met de generaals. Steeds meer officieren be gonnen in te stemmen met een complot tot verwijde ring van Hitler. In een zeer groot gedeelte van Duitschland was men be reid mee te doen, te meer daar het volkomen duide lijk was, dat Churchill mogelijk tot vrede met de geallieerden te komen, hetgeen slechts mogelijk was met het definitief uit roeien der nazi's. Hij kreeg bemoedigende antwoorden. Toen kwam de 10e Mei 1941: de dramatische vlucht van Hess. De fami lie van Hess werd gearres teerd, ook Albrecht Haus hofer. Zijn vader, de pro fessor. ijldemaar den Ober- salzberg en als gevolg van zijn onderhoud met Hitier werd de zoon- ontboden naar het „Adelaarsnest", waar Albrecht ondervraagd werd door Hitler zelf. De Fiihrer was aanvankelijk zeer argwanend, doch Al- brechts wijze van antwoor den ontwapende hem zoo danig dat hij ten slotte zei: „Ga terug naar Berlijn en zet uw geopolitieken arbeid voort." Toen Al brecht evenwel ln Berlijn aan het Anhalter Bahnhof den trein verliet, werd hij opgewacht door de S.S. en wederom gearresteerd. Hij protesteerde: „Maar ik kom zoo juist van den Fiihrer, ik ben vrij." Het eenige antwoord luidde „Dat weten we, 'maar niet temin bent u onder ar rest". Hij bleef vele we ken in de gevangenis. Toen hij ten slotte vrij kwam, geen haarbreed wilde wij ken van zijn eenmaal ge nomen besluit, nooit te zullen onderhandelen met de nazi's. Op de lijsten van generaals, die deel uit maakten van het „scha- duw-kabinet" komt de naam van Rommel voor, alsmede van generaal von Halder, Helmuth von Molt- ke, professor Max Flank, Dr. Eugen von Diesel, zoon van den uitvinder der Die sel-motoren, Graaf Yorck von Wartenburg, Graaf von der Schulenbuig en vele anderen. Het is be kend, dat men Rommel de keuze liet, te verschijnen voc.- het beruchte Duit sche Volksgerecht, beschul digd van deelname aan de samenzwering, ofwel zelfmoord te plegen. Hij koos het laatste. De wereld weet nu,, hoe tijdens de vergadering van het Duitsche Opperbevel een tafelpoot Hitiers leven redde, hoe von Stauffen- berg, onmiddellijk na het vernemen van den aanslag, naar Berlijn vloog, vast overtuigd van Hitler's- dood. Op het moment dat hij de Duitsche hoofdstad bereikte was het spel uit en begon de jacht. Vele honderden arresta ties ontelbare executies haastige terechtzittin gen heele families uit geroeid - Zelfs kinderen gedood door Gestapo en S.S.; babies letterlijk uit de armen der ouders weggerukt en hun nieuwe namen ge geven. kinderen, die nim mer zullen weten, wie hun ouders waren. Dit is wel een bijzonder geraffineerd staaltje van nazi-wreed heid (zij noemden dit „Sip- penhaft"). Zij, die den dood ontsnapten en nu vrij zijn, zoeken naar kinderen, die zij wel nooit meer zullen terugvinden. Duitschland werd in een bloedbad ge dompeld, waarnaast de be ruchte zuivering van Juni 1934 geheel in het niet ver zinkt. Het zal wei nooit bekend worden hoevelen den dood vonden in de han den der tot razernij ver vallen nazi's maar het aantal moet vele duizenden beloopen. Albrecht bleef onderge doken ln Berlijn, zijn vrien den trachtten hem 4e over tuigen, dat hij zou vluch ten, maar hij weigerde zijn kameraden in den steek te laten. Hij redeneerde: „Als ik weg ga, zullen ze me verdenken. Nu niet!" Hij hervatte zelfs zijn arbeid, gaf colleges aan het insti tuut. Hij hield het idee dat hij later wel op legale wijze zou kunnen ontsnappen, doch spoedig realiseerde hij zich, dat hij geschaduwd werd. Hij begaf zich naar zjjn vriendin, die hem ge durende een week in haar huis verborg, daarna be sloot hij naar Beieren te gaan. Hij hield het daar •naanden lang uit, trekkend en zich verbergend, doch tenslotte liep hij vast en werd ln December gearres teerd in een Beiersch klooster door de S.S. Ze namen hem mee naar Ber lijn, daar werd hij in de gevangenis gezet. Den dag voor den Russischen In tocht m Berlijn is hU dood geschoten. toegewezen krijgen van een te kleine of te groote maat, moeten zich binnen twee dagen met da ontvangen oproepkaart vervoegen bij de afd. Schoeisel in de Zijl straat. Bonnen, welke niet op tijd worden afgehaald, vervallen. De uitreiking geschiedt; Woens dag 26 Sept. (Oproepkaarten met zwarten opdruk). Uitreiking van bonnen voor kinderschoenen maat 18-26. 8.30—10.30 u. A en B; 10.30 —12.15 C t.m. I; 14—15.30 J t.m. Q; 15.30—16.45 uur R t.m. Z, Donderdag 27 Sept. (Oproepkaar ten met bruinen opdruk). Uitrei-, king van bonnen voor damesschoen nen: 8.30—10.30 A en B; 10.30— 12.15 C t.m. I; 14—15.30 J t.m. Q; 15.3016.45 R t.m. Z. Vrijdagoch tend 28 Sept. (Oproepkaarten met groenen opdruk). Uitreiking van bonnen, voor heerenschoenen: 8.30 —9.30 A en B; 9.30—10.30 C t.m. I; 10.30—11.30 J t.m. Q; 11.30—12.15 R tm. Z. Vrijdagmiddag 28 Sept. (Oproepkaarten met rooden op druk). Uitreiking van bonnen voor kinderschoenen maat 36—40: 14.00 —15.00 A t.m. D; 15.00—16.00 E t.m. N; 16—16.45 O t.m. Z. Zater dag 29 Sept. (Oproepkaarten met blauwen opdruk). Uitreiking van bonnen voor kinderschoenen maat 27—35: 8.30—9.30 A t.m. D; 9.30 —10.30 E t.m. N; 10.30—12.15 O t.m. Z. Een groep Haarlemsche beel dende kunstenaars heeft het sympathieke idee gehad een ten toonstelling van eigen werken in Ibet Frans Hals-Museum in te richten, waarvan de baten ten goede komen van Volksherstel. Een fraaie collectie doeken en teekeningen vormen den hoofdscho tel van dez» expositie, waarvoor Han Bijvoet, Ewoud de Kat, Otto de Kai, Huib de Ru en Theo van Rijn hun waardevolle bijdragen hebben geleverd. Vooral van den laatstgenoemden kunstenaar zijn bijzonder fijne teekeningen te zien, waarvan de tien teekeningen uit de oorlogsjaren zeker de aandacht en bewondering der bezoekers zui len hebben. Het beeldhouwwerk in gips en brons is vertegenwoordigd door werken van Mari Andriessen, Nel Bakema, Jeanne Rijlo, Emtny Haye, S. Klinkenberg, Joh. Lim- pers en Theo van Rijn, terwijl Pie- ter van Gelder in een aparten hoek toegepaste kunst tentoonstelt. Wij hebben in Haarlem slechts zelden op een tentoonstelling met het werk van Pieter van Gelder kennis mogen maken. Dat betreurt men eerst nu wanneer het oog ge trokken wordt naar het decoratief paneel „Vissen", uitgevoerd in hout op kurk, geschilderd op kurk en gekleurd metaal, een werk, dat sug- geslief en kleurrijk is. Deze tentoonstelling mag niet zoo omvangrijk en boeiend zijn als w,ü er ln vroeger jaren een binnen de muren van het Frans Hals Museum mochten zien. zij is even wel niet minder interessant. Thans heeft Haarlem de gelegenheid om met het werk van zijn eigen kun stenaars kennis t~ maken en wij hopen, dat ieder, die belang stelt in de tieeldende kunst, deze gele genheid niet zal laien voorbijgaan, want oog' en hart vinden hier ruimschoots voldoening in de kleurrijke doeken, de fijnt crayon- teekeningen en goed ges ty leer de koppen en beeldjes. i In verband met de geldomwisse- ling in de Vleeschhal zijn van 19 tot en met 25 September alleen de volgende afdeelingen van den Haarlemsehen distributiedienst voor het publiek geopend: detaillisten, rantsoenen zieken, benzine en olie, brandstoffen, verlofgangers, stam kaarten en tijdelijke voorzieningen. De uitreiking van de bonkaarten lie periode in de Vleeschhal ge schiedt t.m. 18 September. Na-uit reiking eerst na 1 October.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1