D V" KRACHTMETINGEN WEDEROPBOUW VAN ONS LEGER DE NIEUWE JURKEN Geallieerde hulp op Java Berechting politieke gevangenen Prins Bernhard inspecteur-generaal der koninklijke landmacht GELDZUIVERING Wat dunkt U van den Christus? h Concordaat van Polen met H. Stoel beëindigd zonder punten verkocht Katholieke Actie zullen veelal wijd van rok zijn ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945 PAGINA 3 De week in vogelvlucht Dir.-gen. voor bijzondere rechtspleging Mariniers-training in eigen land Stoottroepen nemen afscheid Prof. De Quay over streven der N.V.B. N I E M E IJ E R TEXTIEL Nationale zitting te Utrecht Zeventiende Zondag na Pinksteren Gevangen genomen polderarbeiders Het voornaamste nieuws lag deze week op pinnenland&'ch ter rein: Ret proces-Blokzijl en de geldzuivering. Het buitenland leverde weinig schokkends op. De dingen zijn nog aan het groeien, langzaam past de wereld, onwennig nog, zich aan den vrede aan. In het Verre Oosten, waar de oorlog nog pas verstomd is, loopt de stroom der gebeurtenissen nog het snelst. Gene raal MacArthur heeft er bezit geno men van de Japansche eilanden en hij deed dat, als eerlijk soldaat, met zooveel respect voor den verelagene, dat thuis in Washington gevraagd werd of hij niet al te zachtzinnig optrad. Deze ongerustheid was we-I erg voorbarig, daar de bezettings autoriteiten nog nauwelijks tijd ge had hadden om hun kwartier te maken. De Japanners hebben welis waar van den tusschentijd gebruik gemaakt om eenige eigenwijze op merkingen te maken, die toonen, dat zij de werkelijkheid van de nederlaag nog niet al te gced begrijpen. Van daar dat MacArthur die den Japanners in 't algemeen zoo veel mogelijk zelf de uitvoering van zijn bevelen wil over laten en daarom een zoo klein mo gelijk bestuursapparaat in het leven wil roepen, toch tegen oorlogsmisda digers en geheime genootschappen direct krachtig is apgetrecfen. Zijn minimum-program wordt niet Inge geven door zachtzinnigheid, maar door het besef, dat de bezetters, al wag het alleen 'maar wegens de taai moeilijkheid, onmogelijk het heele Japansche bestuursapparaat kunnen vervangen. Risico's heeft tsilk een systeem natuurlijk. Maar zou de an dere oplossing niet op sabotage stranden? Vandaag heeft MacArthur zijn zachtzinnigheid ontkend. Tevens werd aangekondigd, dat de bezetting slechts een Jaar zou duren. Is aat nu niet gevaarlijk kort? In Nederlandsch-Indië komen stee<te meer gebieden in geallieerde handen, doordat eiland voor eiland wordt overgenomen. Met dat al duurt de afwikkeling van de capitulatie bijna even lang als de inval geduurd heeft, in ieder geval zéér lang- voor allen, die angstig wachten op nieuws van hun familie op Java. Ter ge ruststelling van ongerusten kan wor den gemeld, dat hoezeer de Ja panners zich aan wreedheden jegens hun gevangenen te buiten mogen zijn gegaan zij sinds de capitulatie zoo verstandig zijn hun schuld niet meer te vergrooten. De gevolgen van den oorlog in het Westen worden thans ver der afgewikkeld in een con ferentie van de ministers der vijf groote mogendheden te Londen, waar de vredesverdragen met Italië en de andere vroegere as-partners moeten worden ontworpen. Veel offi cieel nieuws is van deze conferentie nog niet losgekomen. W.el schijnt het, dat de Atlantische democratieën tegenover Rusland een diplomatieke krachtmeting ten aanzien van den Balkan zijn aangegaan. Verschillen de symptomen wijzen er op, dat zij zullen trachten in de Balkanlanden een althans op democratie lij kenden toestand te scheppen. Het resultaat van dit streven zal typeerend zijn voor de werkelijke krachtsverhoudin- gen. Met bijna nog meer belangstelling dienen wij het lot gade te slaan, dat in de Londensche conferentie den Franschen voorstellen tot het schep, pen van een zelfstandig Rijnland en van een internationaal beheer over het Ruhrgebied beschoren zal zijn. De Gaulle heeft in een interview met de Times deze plannen in het open bare debat gebracht, tegelijk met het denkbeeld van een West-Europeesch blok. Tot nu toe is de reactie in de Engelsche pers vrij gunstig te noe men. De Engelschen, wier voornaam ste aandacht uitgaat naar het bijeen houden van hun los geconstrueerde wereldrijk, voelen minder West-Euro peesch dan de landen aan deze zijde LONDEN, 15 Sept. (Reuter) Vol gens Radio-Warschau lieeft de Pool sche regeering verklaard, dat zij het concordaat met den H. Stoel beëindigd acht, aangezien het Vaticaan de Poolsche voorloopige regeering niet heeft erkend. De eerste geallieerde hulpafdee- ling, bestaande uit drie Britsche en vier Nederlandsche officieren, onder leiding van majoor Greenholgh, is per parachute op het vliegveld van Batavia geland. Een Britsche kruiser is op weg naar Batavia met voorradenhij wordt den 16den verwacht. De hoofd macht van het bezettingsleger zal waarschijnlijk nog enkele weken uit bleven. Na zijn aankomst, meldt XJ.P. had majoor Greenholgh een bespre king met Japansche autoriteiten en v.ervolgens met mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouweur en den vice-president van den raad van Ned.-Indië, dr. Spit, die beiden met tal van hooggeplaatste ambte naren nog» altijd in een internee- ringskamp bij Batavia werden vastgehouden. In de burgerlijke interneerings- kampen op Java verblijven nog on geveer 60.000 menschen, mannen, vrouwen, kinderen en grijsaards. 75 percent van dit aantal verkeert in zeer slechte physieke conditie. Duizend paarden als eerste contin gent van de vijfduizend, die in Ca nada worden gekocht, zijn naar Rot terdam onderweg. van het Kanaal. Engelands belang beperkt zich tot het behoud van de rust en het herstel van den wereld handel. Het is daarom nog onduide lijk, of zij warm zullen loopen voor een amputatie van Duitschland in het Westen. De ontvangst van de Fransche plannen kan daarom leer zaam zijn voor onze kansen op an nexatie van Duitsch grondgebied. Het afsluiten van een monetair verdrag tusschen Nederland en Groot-Brittannië, waardoor het gul denblok en het sterlingblok aan el kaar zijn gekoppeld, is in de Ver. eenigde Staten niet geheel gunstig ontvangen. Men vreest daar, dat deze bilaterale overeenkomst een slecht precedent is en dat ze een eerste stap is naar een handelsoorlog met Amerika. De Amerikanen echter zul len zelf in hun economisch beleid moeten zorgen den weg voor den vrijhandel open te houden. De Britsch-Amerikaansche besprekingen te Washington, die op het oogenblik naar aanleiding van het afloopen der Leen- en pachtwet aan den gang zyn, zijn daarom voor de toekomst van den wereldhandel van het groot ste belang. Zouden de Amerikanen de positie voor Engeland al te be nauwd maken, zouden zij zelf hun deuren voor Engelschen import niet open houden, dan wordt vanzelf de periode van de tariefmuren en han delsbelemmeringen weer ingeluid. In zijn rede in de openbare ver gadering van de N. V. B. in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft Prof. Ir. w. Schermerhorn nogmaals het vraagstuk der politieke gevan genen besproken. Alles wat verband houdt met de rechtszekerheid in dit land van Grotius, zoo zeide de mi nister-president, vormt de grootste zorg van de regeering. zy heeft thans besloten het vraagstuk van de berechting der politieke gevangenen in handen te leggen van het reguliere justi- tleele apparaat. Er zal daartoe een directeur-generaal voor bij zondere rechtspleging worden be noemd. Kwesties als behandeling, strafmaat, enz. zjjn nog in over weging, evenals een eventueele gedwongen emigratie. De minister-president vroeg de bereidheid van het geheele Neder landsche volk om mede te werken aan een oplossing van dit branden de vraagstuk, waarvoor Nederland zich niet tot in lengte van dagen behoeft te schamen. In deze zeer druk bezochte ver gadering spraken verder ds. B'uskes en prof. De Quay. Het ministerie van Oorlog deelt mededat nu de orgarisatie van de Koninklijke Landmacht allengs vas tere vormen gaat aannemen en daarbij nieuwe groepeeringen ont staan, het tevens gewenscht is ver andering te brengen in de positie van den bevelhebber der Nederland sche strijdkrachten, welke Junctie naar men weettot dusver door Z. K. H. Prins Bernhard wordt be kleed. Zulks is temeer geboden daar van. de werkkracht en inzichten van Prins Bernhard in een functie met breeder arbeidsveld grooter nut voor den lan de kan worden verwacht. Dientengevolge ligt het in het voornemen van het kabinet Z. K. H. Prins Bernhard binnenkort aan H. M. de Koningin voor te dragen voor benoeming tot inspecteur-gene raal der Kon. Landmacht. Hij zal daarbij tot taak hebben zich een oordeel te vormen over alle vraag stukken, welke verband houden met den opbouw en de oefening der Kon. Landmacht, en den minister van oor log daaromtrent van advies dienen voor zoover hem zulks wenschelijk voorkomt, dan wel door den minister wordt verzocht. De Prins zal kunnen deelnemen aan alle militaire bespre kingen binnen den dienstkring van functionarissen der Kon. Landmacht, waarin legerproblemen van welken aard ook worden behandeld. Zoo zullen de begaafdheden van verstand en inzicht, welke de Prins in zijn functie van bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten zoo ruimschoots toonde te bezitten, zoo mede de groote ervaring, die hij in den oorlogstijd heeft opgedaan, ook in de toekomst ten dienste staan van ons leger, hetgeen, gezien de verjonging van dat apparaat en den nieuwen geest, welke hierin dient te worden gekweekt, van groot belang moet worden geacht. De training van onze mariniers zal niet meer in Amerika, doch voortaan in Nederland geschieden, meldt de Pen-Gun", en wel door Nederlandsche officieren, die hun kaderopleiding in de Ver. Staten kregen. Deze verandering van plannen heeft er echter helaas toe geleid, dat er een tijdelijke stremming in de training der mariniers is ingetreden, weshalve de regeering zich genoodzaakt zag een tijdelijken maatregel te nemen. De mariniers, die op verscheping wachtten, werden voor een gedeelte met onbepaald verlof naar huis ge stuurd. Hun die reeds met verlof waren, (dus degenen, die reeds hebben geteekend) werd aangezegd, dat zij tot nader order met verlof konden blijven. Tractementen gaan door en tijdelijke vergoeding ter voorziening in het onderhoud thuis wordt in uit zicht gesteld. Bovendien is de aan neming van mariniers tijdelijk stop gezet. De aanmelding gaat ongestoord door. Alles wordt in het werk gesteld, om de stremming ln de training tot enkele weken te beperken. Op de parade te 's-Hertogenbosch, aan den voet van de Sint Jan, heeft de bevolking op treffende wijze af scheid genomen van twee bataljons stoottroepen, die dezer dagen naar Indlë vertrekken. Er waren vele auto riteiten, toespraken werden gehouden, geschenken aangeboden, maar ook spraken in de stilte van het godshuis aalmoezenier of veldprediker de man schappen toe. Krachtig, fier en zelfbewust mar cheerden 1600 jonge kerels, die hun familie verlaten om het vaderland ver over zee te dienen, door de stra ten der oude stad en in de stille oogen Prof, De Quay heeft in een rede op de vergadering der Ned. Volksbe weging betoogd, dat de N.V.B. de eenheid en eensgezindheid van het Nederlandsche volk nastreeft, niet echter om door het stichten van nóg een groepeering de verdeeldheid te vergrooten. Wel staat zij op het standpunt, dat er een nieuwe partij- formatie moet komen, omdat een andere tyd een andere politieke structuur eischt. Tal van tegenstel lingen houden ons volk verdeeld; de N.V.B. wil de krachten vereenigen tot een gezamenlijken strijd tegen kapitalisme en communisme, tot een terugkeer naar de beginselen van de waarde der menschelijke persoonlijk heid, het gemeenschaps- en verant woordelijkheidsbesef. Ook ten aan zien van onze internationale positie is eenheid en eensgezindheid noodig; in dit verband merkte prof. De Quay op, dat by de behandeling van het annexatie-vraagstuk de groote poli tieke achtergrond volkomen veron achtzaamd wordt. en nu nog ons kopje ECHTE koffie en thee van De ndeuwe textielregeling, waar bij men gedwongen is den weg winkelierdistributiedienst meer dere malen te gaan, met als be geleidend verschijnsel uren lang wachten ln een eincelooze rij, heeft in Goes wel een heel merk waardige reactie teweeggebracht. Daar is n.l. een firma er toe overgegaan haar vrij belangrijke voorraden textiel zonder punten en zónder speciale vergunning te verkoopen. Aan kooplustigen was natuurlijk geen gebrek. Totdat de ambtenaren, van de pistex lont roken en ingrepen. Wat zij in beslag konden nemen waren, slechts restantenDe zaak werd gesloten. De nationale leiding van de Katho lieke Actie zal op 20 Sept. bijeenko men te Utrecht in verband met be langrijke besprekingen aangaande de inschakeling van de Katholieke Actie bij den geestelijken wederopbouw van ons vaderland en ons algemeen volks herstel. Deze nationale bijeenkomst zal uitdrukking willen geven aan de eensgezinde activiteit en de wijze, waarop de katholieken zich aan het werk willen wijden. De andere kerken en de regeering zijn ingewijd over het geheele plan der K.A. Waarschijnlijk zal de Aartsbisschop van Utrecht, Z H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, deze bijeenkomst bijwonen. e knuppel is ln het hoenderhole geworpen, en wij moeten eer bied hebben voor de wijze waar op. Minister Lieftinck heeft raak gegooid op een psychologisch welgekozen oogenblik. De zwarte handêl is in een hoek gedrongen en kan gevangen worden, zonder dat wij ook maar één mogelijkheid zien, waarop hij nog kan ontsnappen. Wil men per se een paar spijkers op laag water vinden, dan kan men mis schien nog één of twee gaatjes ont dekken, waardoor wat geld aan do controle der regeering zou kunnen ontsnappen; maar ze zijn niet groo ter dan een speldeknopde zinken, en de zilveren munten. Inderdaad en de minister heelt het toege geven wie zijn geld in zink belegd heeft, ontspringt den dans. Maar we kunnen dit rustig verwaarloozen; het bedrag, dat hiermede is ge moeid, valt volkomen weg in het groote geheel. Met de zilveren- mun ten ligt de kwestie even anders. De oude regeering heelt ons indertijd vanuit Bonden de belofte gedaan, dat zij het zilvergeld als wettig be taalmiddel bleef erkennen. Maar wat zien wij nu gebeuren: de zwarte handelaar, die plotseling geen uit weg meer weet, biedt tallooze papie ren guldens, die hy nu wel kan ver scheuren, voor de onbesmet geble ven zilveren munt. En de gelukkig nog velen, die behalve een pondje tarwe uit den bezettingstijd of een Engelsche sigaret op de be vrijding onbesmet gebleven zyn van alles wat „zwart" geworden is ln den loop der jaren, dreigen tó bezwijken voor de verleiding. Het ls nu eenmaal een veel-bewezen feit, dat de Nederlander zijn leven in de waagschaal gooit voor zijn vryheid, maar slechts heel weinig noodig heeft om te bezwijken voor een „handeltje". Het ware misschien beter geweest, wanneer de minister ook de zorgvuldig bewaarde zilveren munten waarvan we 98 kop pig hebben vastgehouden, toen de bezetter er begeerlg naar greep 1 had laten Inleveren om er te zijner tijd weer nieuwe voor in de plaats te geven. Maar al bij al zijn dit details, die we rustig kunnen ver- waarloozen. De geldzuivering zal ons ongetwij feld moeilijkheden in den weg leg gen gedurende de komende weken. Maar het doel dat er mede bereikt wordt is goed; een ieder zal dit volmondig erkennen Men dient het eigen gemak wannéér de aanwijzin gen van de overheid vlot wórden opgevolgd, want alleen rigoureuze maatregelen van de regeering en medewerking van het geheele volk kunnen ons na vijf jaar achteruit gang weer een gulden geven, die waarde heeft wanneer we hem ont vangen vcor onzen arbeid en uitge ven in den winkel, wabi weer Iets te koop is. oor de van haar goddelijk fun dament losgeslagen menschheid, die haar afdwalingen van Gods eeuwige en onveranderlijke wet heeft zien uitloopen op de verschrik kingen van een wereldgericht en nu, neerzittende by de pulnvelden van IJdel-gekoesterde verwachtingen, een nieuwe en gezonde maatschappij, ge grondvest op duurzame fundamenten, moet gaan opbouwen, blijft dit de eenig belangrijke en allesbeheerschen- de vraag: „Wat dunkt u van den Christus?" Negentien eeuwen lang heeft deze vraag als een zwaard de geesten gescheiden: het scheldt niet alleen het Christendom van het hei dendom, maar Christenen van Chris tenen, katholieken van katholieken. Sinds de oorlog de Christelijke facade, waarachter een geestelijke ontredde ring schuil ging, heeft neergehaald, ligt onze armzaligheid te kijk en biedt het gemartelde Europa den aan blik eener verscheurde Christenheid. De Christenen vormen niet langer „één lichaam en één geest". 'Zij hebben het Lichaam van Christus verscheurd en in plaats van „Eén Heer, één geloof, één Go<j en Vader van allen", waarom St. Paulus bidt, hebben zij den Chris tus misvormd en evenveel Christussen en evenveel gelooven gemaakt als zij hoofden tellen. Niet bij den levenden Met ongeduld ziet iedere vrouw uit naar het oogenblik, dat ze een nieuwe jurk zal kunnen koo- pen. Toch zal dat ongeduld nog even off) de proef gesteld worden, want de stoffen, waar men jurken van maakt, moeten of uit het bui tenland loorden aangevoerd of nog vervaardigd worden in de textiel fabrieken en daar kampt men bij de katoen-industrie met een tekort aan kolen, de kunstzijde-industrie is deerlijk gehavend en de aan maak van wollen stoffen gaat niet zoo snel als men ziou wenschen, omdQt de meisjes hun werkkracht niet voor honderd procent hebben ingezet. Meisjes willen nieuwe kleeren en meisjes willen niet werken om aan de totstandkoming van die nieuwe kleeren mee te helpen! Cirkelgang van het bestaan. - Intusschen staat de confectie-in- dustrie niet stil, want ieder weet, hoe groot niet alleen het verlan gen naar nieuwe kleedij is, maar ook, hoe hevig de nood is! De nieuwe jurken zullen veelal ■wijd van rok zijn, met ingehaalde ruimte vóór of een inzet van smal le wijd uitloopende banen. Zooals de teekeningem, uit een Ameri- kaansch modeblad laten zien, is de v«v, ews breede schouderlijn gehandhaafd op der tallooze toeschouwers was groote I de wijze, zooals we dat reeds kennen of door een korte mouw aan den bewondering te zien voor „deze sol- schouder aan te knippen, wat een „vleugel"-aspect geeft; met onaardig daten van het eerste uur". voor de slanken van taille, wien het staat. Bgi. voor de slanken van taillewien het staat. Christus van het Evangelie zochten wij onze bezieling, maar bij dat ver wrongen beeld van Christus, dat wij zelf hebben geschapen en dat niet meer is dan een spiegelbeeld van onze eigen begeerten en verwachtingen. Hoe zouden' immers anders in een waarlijk naar Christus' geest levend Europa een zoo groote ontreddering en verwarring der geesten kunnen zijn ontstaan, waarvan de oorlog slechts een der verschijnselen was. Het is noodzakelijk dit falen, niet van het Christendom maar van de Christenen, te erkennen om in oot moed te worden herboren. Wij waren ook in ons vaderland sterk in de veelheid van het getal dat successen verzekert bij verkiezingen; wij waren rijk aan congressen en vergaderingen, aan devoties en vormen van gods vrucht, maar ontstellend arm aan een waarlijk levend Christendom. Al deze zaken immers raken slechts de bui tenzijde van het Christendom en brengen geen verinnerlijking noch verdieping. Is het soms niet waar, dat wij in feite veelal weinig verschilden van de menschen der wereld, de on verschilligen, die leven zonder God of godsdienst? Wij dreven zaken als zij, hadden onze mondaine vermaken als zij, werkten, dachten, geloofden zelfs als zij. Een oorlog was noodig om de innerlijke voosheid van onze grootheid en ons gebrek aan sterk en mannelijk geloof bloot te leggen en de misdaad van onze zonden van ver zuim in al haar ontstellende ver schrikking te openbaren. Daarom moet ook nu tot de wereld maar evenzeer tot iederen Christen de vraag worden herhaald: „Wat dunkt u van den Christus?" Opdat wij, Christenen, Christus kunnen leeren kennen, moeten wij terug naar het Evangelie, om onze bezieling te putten uit de oerbronnen des geloofs. Want deze tijd vraagt om een levend Christendom. Indien wij voortgaan het beeld van Christus te misvormen naar onzen hoogmoed, onze heerschzucht en geldzucht, naar onze wereldsgezindheid en weigeren den Christus in ons te doen leven en Hem in de kracht van een diepge wortelde en practisch beleefde over tuiging terug te brengen in den staat en in het gezin, in de werkplaatsen en kantoren, in de straten en huizen, dan is, ondanks den herkregen vrede, de Westersche wereld gedoemd ten onder te gaan. „Ik vermaan u dus", zegt St. Paulus, ,,dat gij wandelt, uw roeping waardig, en dat gij er zorg voor .draagt de eenheid des geestes te bewaren door den band des vredes", K. Eenieder, die gegevens kan ver strekken van Noord-Oost-polder-arbei- cfers, die 17 of 18 November 1944 bij een razzia aldaar zijn opgepakt, naar Duitschland vervoerd en nog niet zijn teruggekeerd, wordt verzocht deze zoo spoedig mogelijk op te geven aan Fernhoutstraat 21 te Kampen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3