Verwarde politieke situatie in Ned.-lndië «■I Terroristen willen tegenstand bieden Naar 5-daagsche werkweek Strenge straffen Belangwekkend relaas van een U.P.-manager, die zich tijdens de bezetting nabij Bandoeng schuil hield IoguudbI Het weer OPROEP TOT GEESTELIJKE VERNIEUWING In alle sferen van het openbare leven heerscht de geest der wereld tegen ontduiking der geldzuivering Omwisselen van geld 69ste JAARGANG No. 23341 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week De zwarte waaier Twee nieuwe "bankbiljettenDe boventoon van de kleur der bankbiljetten is: f 10 grijs-paars en f 25 bruin-paars Rantsoenbonnen fruit Na-uitreiking kolenkaart „Geloof en Wetenschap Forsch programma in nieuwen tijd. Bloembollencultuur Diefstal van kolen 'HaarlemBeverwijk De nieuwe munt biljetten van 2.50 en 1.— Rechts de voorkant van een muntbiljet van f 2.50, kleur blauw-rose; links de achterkant van een muntbiljet van 1.00, kleur licht groen-rood. o i NIEUWE HAAR Dc r.r.-manager in Neder).-Indië, John Bowers, lieeft zich tijdens den geheelen duur van de Japansche bezetting nabij Bandoeng in het oerwoud schuil weten 1e honden. Hij heeft thans zijn werkzaamheden hervat. Aan zijn belangwekkend relaas ontieenen wij de volgende bijzon derheden: De politieke situatie heelt, teza men met de vrijlating en ontsnap ping van een drieduizend uitgemer gelde, zieke mannen, vrouwen en kinderen uit de kampen hier een chaotischen toestand geschapen, zooals ook elders op Java het ge val is., De grootste handicap voor de - buitenlanders en Europeanen is echter het ontbreken van autori teiten, daar de hooge ambtenaren van de Hollandsche regeering nog steeds geïnterneerd zij" en zelfs in aangelegenheden als: transport, distributie van voedsel en medi camenten, van welker voorraad de Japanners een sredeelte met opzet hebben vernietigd, dc Japansclie autoriteiten niet van advies mo gen dienen. De toestand wordt dagelijks ernstiger. De menschen sterven in de gevangenissen en kampen, waar de condities zoo zijn, dat men er zich geen denkbeeld van kan vormen. Dit is in liet. bijzonder het geval in het vrouwenkamp te Batavia, waar tienduizend vrouwen en kinderen in driehonderd huizen leven. De politieke situatie is zeer ver ward, nadat de leider der Natio nalisten Soekarno 17 Augustus jJ. de „Indonesische republiek" heeft uitgeroepen, waarbij de Japansclie autoriteiten toekeken in plaats van Soekarno en de 21 leden van zijn Yoorloopige regeering, die den 14en Augustus door Terautsji benoemd w aren, te arresteeren. Hoe wel Soekarno, toen ik hem inter viewde, categorisch ontkende, dat de Japansclie autoriteiten op Java zijn staatsgreep hadden gesteund, zijn er sterke aanwijzingen, dat er iets achter de schennen gebeurd is, daar de Ja panners na hun capi tulatie op Java, om tegenover de Indonesiërs hun figuur te redden, hun met ingang- van 7 september onafhankelijkheid beloofden. De Indonesiërs zijn thans over drie groepen verdeeld, ten eerste zij die tijdens de geheele bezetting de Ne- derlandsche regeering loyaal zijn gebleven, ten tweede de zoogenaam de nationalisten met Soekarno als leider en „president van de repu bliek" en een zekeren Matta Hatta als vicé-president. Soekarno vertelde me dat bij niet van plan was tegen de geallieerde troepen te vechten, wanneer zij op Java landen, doch dat hij slechts streefde naar inter- nationale erkenning van de „repu- De derde groep, die echter het ge vaarlijkste U, bestaat uit vroegere aanhangers van Soekarno, versterkt met overgebleven communisten, die betrokken waren bij den opstand van een twintigtal Jaren geledën. Een aan tal Japanners, die niets met de capi tulatie ophadden, sloten zich gewa pend bij deze groep aan. In feite zou deze groep zelfs door de Japanners geleid worden. Er zijn aanwijzingen, dat deze groep, die onder den naam „zwarte waaier" bekend staat, thans guerilla-tegenstand tegen de geallieer de troepen, die niet voor einde Sep tember verwacht worden, organiseert. Er zouden zich ln West, Midden en Oost Java hoofdkwartieren bevin den. Op West Java wordt de „zwarte waaier" geleid door den Japanschen Mohammedaan Sjimizoe, op Oost-Java door Iwamoetoe, den manager van het vroegere Oranjehotel te Soerabaja. Deze terroristen verzamelen thans voorraden wapenen en olie voor het voeren van een langen „guerilla-oor- log". Drie geheime zenders geven dage lijks heftige anti-Japansche en anti- Holiandsche propaganda; de Japan ners worden „politieagenten van de geallieerden, verraders, fascisten en imperialisten" genoemd. Er worden pamfletten gedistribueerd waarin het heet: ,.Wij wenschen niet door de Hollanders bestuurd te worden". De terroristen, hebben prominente Indo nesiërs', die weigeren, de onafhanke lijkheidsbeweging van de nationalis ten te steunen, met den dood be dreigd. In weerwil van Mount-batten's bevel om de republikèinsche comedie te staken, doen de japanners er niets tegen. Een Japansclie stafofficier ver zekerde mij1, dat het Japansche leger „zijn eigen plannen heeft, die vol komen naar genoegen zijn". Daar alle Europeanen kennelijk tot de „vijan den van de republiek" bebooren, be ginnen velen van hen zich uiterst onbehaaglijk te gevoelen, mede door dat ziy geen vuurwapenen mogen hebben. Gehoopt wordt, «at de situatie beter zal worden wanneer de Brit- sclie kruiser, die zich uit Ceylon op weg naar Batavia bevindt, in de haven van Xandjongpriok arriveert en zijn kanonnen op de stad richt, De kruiser werd den zestienden Sep tember verwacht, inmiddels zijn Hollandsche vliegers op Java aan gekomen, teneinde den toestand van de luchthavens in oogensehouw te nemen. Dezer dagen wordt n.l. UC aankomst vap een kleine lucht macht verwacht. Grootseh opgezette militaire demonsttaties van de mi litaire kracht door geallieerde vlieg tuigen op geheel Java kunnen van groot unt zijn. De terroristen zullen zich dan waarschijnlijk realiseervn, hoe hopeloos hun zaak is. ■raap f» Verwachting tot Dinsdagavond: Plaatselijke ochtendmist, over dag warm, vrij zonnig doch kans op onweer in den namiddag, zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Zon onder 18.51. Maan op op 17.10 Zoli onder 0.19. Zondag is in de kerken een schrij ven voorgelezen van het Hoogwaar dig Episcopaat, waarin de Bisschop pen zeggen, een bezorgden blik te werpen op den godsdienstigen en zedeljjken toestand van het oogen- blik én op de aan te wenden midde len om te bewaren wat behouden en te herstellen wat gebroken werd. In zoo, goed als alle sferen van het openbare leven ls de geest van de wereld doorgedrongen, aldus het schrijven, zoodat het leven soms meer heidensch dan Christelijk lijkt. In de zuigkracht van eén nieuw heidendom wordt angstwek kend veel meegesleept en de opvat tingen en zeden van vele geloovlgen worden door onchristelijke elementen echt besmet. De Bisschoppen wijzen op het ge vaar van onzedelijke kleeding, be smette lectuur, zwoele films en ver keerde intieme verhoudingen. Het gedrag van vele meisjes, ja zelfs van gehuwde vrouwen, is ergerlijk en verleidend. Goede verkeeringen worden door een uitdagende vrijheid van omgang met anderen en on trouw verbroken, terwijl tallooze andere verhoudingen worden aange gaan, die met alle normen van een verstandige en Christelijke verkee ring spotten. De huwelijkstrouw heeft aan heiligheid en hechtheid ernstig ingeboet en het aantal echt scheidingen, van geloovigen even goed als van ongeloovlgen, schijnt angstwekkend te groeien. De kanker van de schending van het eigenlijke huwelijksleven woekert verder en vernietigt steeds meer den zin en den eerbied voor de heiligste plich ten. Het gezin, dat ln Gods bedoe ling moest zijn de bron van het leven en de school der deugden, is aangetast tot zij" diepste doel stelling en wezen. Het gezag, dat alle opvoeding en orde moet schra gen, heeft merkbaar ingeboet aan eerbiediging en kracht. Ook de ware opvattingen over en de liefde voor de middelen, welke God ons heeft gegeven, om sterk te staan in den strijd des levens, ver worden en verzwakken. De ijver voor het gebed gaat blijkbaar kwijnen. Het bezoek aan de kerk en het ont vangen der H.H. Sacramenten vermin deren in opvallende mate. Zelfs de liefde voor de H. Eucharistie en de ijver voor de veelvuldige H. Com munie schijnen aangetast. Het Episcopaat wijst er vervolgens op, dat wij midden ln een strijd op leven en dood verwikkeld zijn, dat het duivelsche gif onze geestelijke vitaliteit ongemerkt verteert. De Bisschoppen roepen daarom allen op tot geestelijke vernieuwing en op standing. Zij smeeken den geloovigen met aandrang, sterk te zijn In het geloof en te leven volgens het H. Geloof, In de Octobermaand zal op een Zondag naar verkiezing ln de ker ken hernieuwing geschieden van de toewijding aan het Onbevlekt Hart van Maria, waaraan vooraf zal gaan een triduum, waarin de priesters de gedachten van dit geestelijk réveil duidelijk zullen voorhouden. Doet. allen daaraan mee, aldus de Bisschoppen, en neemt dan heilige besluiten. Be sluit dan ook weer allen, voor zoover dat noodig mocht wezen, de eerste Vrijdagen en Zaterdagen van de maand te vieren en trouw den rozenkrans te bidden 1 n de gezinnen. Met Onze volle instemming, zoo besluit het herderlijk schrijven, heeft de Katholieke Actie in Nederland' den geestelijken opbouw van ons land gekozen tot voorwerp van haar acti viteit. Het is Ons verlangen, dat de Katholieke Actie zoowel door eigen activiteit als door het coördineeren van alle bestaande hulpkrachten in ons vaderland tracht mee te bouwen aan de geestelijke vernieuwing van ons volk. Wij hopen dat zij in alle parochies moge bloeien en dat zij van alle zijden steun en medewerking moge ondervinden. Op een door de S.D.A.P. te Hilver sum belegde bijeenkomst heeft de minister van Sociale Zaken W. Drees verklaard, dat een groot deel van dit kabinet bewust drijft naar het socia lisme. Zoodra de werkzaamheden aan den wederopbouw van ons vaderland dit toelaten, achtte spr. de Invoering van een 5-daagsche werkweek wen- schelijk en uitvoerbaar. Allereerst echter moet er met wederzijdsch ver trouwen zeer hard worden gewerkt, waarbij door overleg en arbitrage ln plaats van staking conflicten moeten moeten opgelost. De bewindsman verklaarde tenslotte, dat er naar zal worden gestreefd, dat het nieuw te kiezen parlement zijn oordeel over de Invoering van een alomvattende volksverzekering zoo spoedig mogelijk zal uitspreken. Op het oppotten van zinken geld, het weigeren van gangbaar bank papier en het verzenden van post wissels aan zichzelf of bekenden met de bedoeling de maatregelen ter geld zuivering te ontduiken, zijn zware straffen gesteld'. Als rantsoenbonnen voor fruit zullen gébruikt worden de bonnen gemerkt „een rantsoen artikel D". Zij zijn van heden af geldig. Nfuultreiking brandstoffenkaarten te Heemstede-Bennebroek aan hen, die een noodstamkaart bezitten en aan geëvacueerden. Aanvragen op formu lieren, die kunnen worden afgehaald van Merlenlaan 2, loket 4. Zij, die een noodstamkaart bezitten, Dins dag 18 Sept. van 24 uur; de ge- evacueerden en bijzondere gevallen Woensdag 19 Sept. van 24 uur. De afd. textiel Is tot 1 Oct. a.s. ge sloten Dinsdagavond 7.15 uur bespeelt Egbert Vos het orgel ln de Groote St. Baaf. op het programma staan: Partita sopra van J. G. Walther, Pas- sacaglia van Buxtehudë, Toccata en fuga van Bach, Sonate van Rheinber- ger, Pastorale van Franck en Grand Choeur van Salomé. De vereeniging „Geloof en Weten schap" voor Haarlem en omstreken, die van Mei 1942 tot Mei 1945 voor de nazicensuur is ondergedoken, is thans weer met een programma voor het a.s. seizoen voor het voetlicht getreden. Ondanks de moeilijkheden met zalen en tooneelgezelschappen is den leden een forsch geheel aan geboden via de bekende „Loopmare", Daar het te verwachten is, dat de oorlog verschuivingen heeft teweeg gebracht in de gedachtenwereld. dus ook wellicht op godsdienstig terrein, zullen twee bevoegde sprekers de innerlijke gesteldheid van de Engel- sche en de Russische kerk behande len, te weten prof. Zwartkruis voor de Engelsche kerk en pater Metho dius Houtkamp voor de Russische kerk. Het derde godsdienstige onder werp wordt behandeld door pater dr. B. Vroklage S.V.D. Prof. Kors zal spieken over „Democratie", Dr. G. Bolkestein over „Wat het onderwijs in Engeland .en de Ver. Staten aan het Ned. onderwijs te zeggen heeft", Anton van Duinkerken over „Het Wilhelmus", mr. F. Vorstman over ..Kapitalisme of socialisme". Er zul len zeven tooneelavonden gegeven worden, waarna Jan Strljbos een documentaire film zal vertoonen. Het seizoen wordt geopend met ..Do Gedachte" van Max Croiset Maandag 24 September in den Stadsschouw burg. De tweede bijeenkomst, Dins dag 9 October, w >rdt verzorgd door de tooneelgroep „Comedia", die „De mooiste oogen van de wereld" zal opvoeren. Daar het aantal aanmeldingen voor het lidmaatschap van dc vereeniging „Geloof en Wetenschap" het maxi mum aantal zitplaatsen in den Stads schouwburg bereikt heeft, kunnen geen nieuwe leden meer worden aan genomen. Voor het omwisselen van celd en het afhalen van de geldkaart A be staat te Bennebroek gelegenheid 25 Sept. in het R.K. Vereeniglngsgebouw aan de Schoollaan. Van 910 u. A5; 10—11 uur C—G; 11—12 uur H—J: 12 uur KM; 23 uur NR; 34 uur SV; 4—rö uur WZ. Te Bloeihendaal en Overveen reap, in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan en in gebouw „Domi" aan het? Zandvoorterpacl: 19 Sept. AD; 20 Sept. E—J; 21 Sept. K—M; 22 Sept, N—R, 24 Sept. S—V, 25 Sept. W—Z. Te Aerdenhout, kweekerij. Veld laan: 19 Sept. A—D; 20 Sept. EJ; 21 Sept. K—M; 22 Sept. N—R; 24 Sept. S—V en 25 Sept. W—Z. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur publiceert, met machtiging van den minister voor Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, de volgende medé- deeling: Bij een audiëntie, die minis ter Mansholt aan het hoofdbestuur der vereeniging verleende, heeft de minister verklaard, dat de regeering voorloopige bedrijfsmaatregelen in het bloembollenvak ncodig acht. Het ligt in de bedoeling der regeering. het uit werken en uitvoeren der maatregelen naar het bedrijfsleven te verleggen; het bedrijfsleven zal dan moeten ari beiden in samenwerking mét en on der toezicht van de overheid. Zaterdag lag in het Spaarne. ter hcogte van de Kamperlaan, 'n schuit, waaruit een schipper kolen verkocht. Natuurlijk kwamen er velen op af, die graag wat brandstof zonder bön wilden hebben. De politie was er echter ook spoedig bij en de „kolen handelaar", C. v. d. H. uit Llsse, die voorgaf de kolen geruild te hebben met een Rijnaakschipper te Amster dam, werd gearresteerd Toen de man een nachtje op het politiebureau had doorgebracht, kwam zijn tong los. De kolen, in totaal 50 mud. waren gestolen van het terrein der Gem. Gasfabriek. Medeplichtig hieraan wa ren W. K., hoofdmonteur, C. J. J.» machinewerker, en G. K., nachtwa ker. Het drietal, dat bij het gasbedrijf werkzaam was, is in verzekerde be. waring gesteld. Met ingang van heden wordt op de lijn HaarlemBeverwijk ee» twee-uur-dienst onderhouden De electrisehe halfuurdienst Rot, terdamDen Haag is doorgetrokken tot Leiden Qs

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1