Staten-Generaal gezuiverd Belsen-beulen berecht H V ■I 'S WERELDS TOL AAN MARS r Joego-Slavië eischt van Italië Prijsverhooging HET TIJDPERK DER HELIC0PTÈRES Dooden-balans Wetsontwerp ingediend ter vervulling van veertig vacatures in de Kamers Het weer voor electriciteit en gas Schoenen uit Amerika Plekker in arrest J Jam, boter, kaas en eieren Groeiend Beverwijk 69ste JAARGANG No. 23342 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Vervolg op pag. 3) Een schadevergoeding van 362.341.000 )AG 18 SEPTEMBER 1945 ïentsprijs 30 cent per week TWEEDE KAMER bijeen f op 25 September Stad en omgeving Wijk-aan-Zee garnizoens plaats? Circa 35 millioen menschen verloren het leven Deensche gift voor Haarlem en omgeving NIEUWE HAARLEMS De commissie, belast met de zuivering- der Staten-Generaal, heeft haar rapport uitgebracht. Behalve de (eden, die bij de N. S. B. waren aangesloten en haar vertegenwoordigden, keeren, als gevolg van de werkzaamheden der commissie, niet terug de Eerste-Kamer- leden prof. dr. A. Steger (R.K.S.P.) en A. B. de Zeeuw (S.D.A-P.) en het Tweede-Kamerlid ds. G. H. Kersten (St. Ger. Partij). Sinds 10 Mei 1940 is een aantal leden der Staten-Generaal over leden, heeft ontslag genomen of zijn door ontstane vacatures verkregen benoeming niet aanvaard. In totaal telt de Eerste Kamer thans nog 34 en de Tweede Kamer nog 76 leden. Zij vormen tesamen het tij delijk parlement. In een wetsontwerp maakt de regeering het vraagstuk van de vervulling dezer vacatures aanhangig, om aldus te geraken tot de samenstelling van een voorloopige Staten-Generaal, welke zitting zal houden tot naar de regeering vertrouwt in het voorjaar van 1946 algemeene verkiezingen zijn gehouden. Zij zal aldus het wetsontwerp haar wetgevende macht niet uitoefenen met betrekking tot ver anderingen in de Grondwet. Ook zal niet worden voorzien in later openvallende plaatsen. Voorgesteld wordt de benoemingscommissie samen te stellen uit: den vice-president van den Raad van State (tevens voorzitter), twee door de Eerste Kariier, drie door de Tweede Kamer en vijf door de N. A. C. aangewezen personen, alsmede een door den voorzitter aangewezen secretaris. De commissie, belast met de zui vering- der Staten-Generaal, geeft in haar rapport de samenstelling der oude kamers en daarnevens de na men van ben, die zijn overleden of bedankt hebben. Van hen, die op 10 Mei 1940 lid waren van de Eerste Kamer aijn na dien datum overleden: S. de la Bella Jr. J. A. M. Bruineman, jhr. dr. S. van Citters, dr. H Colijn, J ter Haar jr.. P. W. de Jonge, mr. W. M. van Lanschot, P. Moltmaker, F L D. Nivard, dr. H. B. Wiardi Beekman; en van de Tweede Kamer: 3 van Gelderen, mej. A. de Jong, dr. H. W. E. Moller, mi'. M. M. Rost van Tonningeni, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Th. J. Thljssen. dr. I. H. 3. Vos, dr. ir. Th. van der Waerden, W. Wagenaar en D. Wijnkoop. Na 10 Mel 1940 is op wettige wijze tot lid van de Eerste Kamer benoemd' verklaard J. van de Kleft en tot leden van de Tweede Kamer zijn be noemd verklaard H. J. van den Born, jhr. mr. D- J. de Geer, P. J. Jansen, R. H kamphuls, H. Ploeg jr., mr. M P. L. Steenberghe, C. A. Weersma- van Duin, B. J. J. Wijkamp. Van dezen hebben hun benoeming niet aangenomen of moeten gere kend worden hun benoeming niet te hebben aangenomen: jhr. mr. D. J. de Geer. R. H. Kamphuis, mr. M. P. L. Steenberghe en C. A. We-ersma- van Duin. Na 10 Mei hebben ontslag geno men als lid van de Eerste Kamer: C. W. J. van de Bilt, mr. A. J. van Vessem, en als lid van de Tweede Kamer: mr. B'. Bakker-fTort, J. Bak ker. W. Drees, J. L. Faber, H. G. M. Hermans, J. Hilgenga, H. van Hou ten. C. J. Kuiper, J. Terlaan, mr. C. baronesse Mackay-Katz, J. G. sel ling, IL. H. de Visser en ir. H. Vos. De commissie heeft het standpunt Ingenomen, dat zij zich niet verant woord achtte, degenen, van wie met zekerheid kan worden aangenomen, dat zij niet vallen onder de uitzon deringen in het Kon. B'esluit ge noemd, niet tot de kamerleden te- rekenen. De commissie merkt tenslotte nog op, dat zij t.a.v. de aangewezen leden geen positieve verklaring heeft ge geven. omtrent de juistheid van hun hcudmg en gedrag tijdens de bezet ting:. Bihet onderzoek daarnaar had de commissie in een diepergaande waardeering van houding en gedrag moeten treden dan haar blijkens tekst en strekking van het Kon. Besluit was opgedragen. BELGRADO, 15 Sept. (Reuter.) De Joegoslavische schadevergoedtngseisch tegenover Italië komt in Engelsche valuta omgerekend uit op een totaal bedrag van 362.341.000 pond. Dit blijkt uit een verklaring van den secretaris-generaal van den raad van ministers van Joegoslavië, welke in verband met de te Londen plaats vindende bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandsche Zaken der vijf groote mogendheden werd af gelegd. In de betreffende verklaring wordt er o.m. op gewezen, dat Italië alle installaties, schepen en waarde volle voorwerpen dient terug te ge ven, welke in Joegoslavië werden ge roofd Tot dusverre heeft Italië nog niets teruggegeven. De basis, waar op de toekomstige verhoudingen met Italië kunnen worden opgebouwd aldus luidt het in de genoemde ver klaring hangt af van de oplossing van dit vraagstuk. I.INEBI RG, 18 Sept. (Reuter) Het proces tegen de beulen van Bergeii-Brlsen en Auswitz is Maan dag begonnen. De verdachten verklaarden, dat zij onschuldig waren. De aanklager hield daarop een rede, waarin hij een exposé van het bezwarend materiaal tegen de be klaagden gaf. Hij deed mededeelin- gen over de toestanden in deze kam pen. Ziekten en Vervuiling, mishan deling en dood; kwellingen en zelfs kannibalisme waren, in deze kampen normaal. Van de 28.000 in Bergen aanwezige vrouwen waren er 2C00 ernstig ziek en 18.000 behoefden dringend medische hulp. Er waren na de bevrijding dagelijks 125 nieu we ziektegevallen. ,,Ge zult straks van de beklaagden hooren, dat dit alles gebeurde in de laatste maan den, omdat de Engelschen ieder transport onmogelijk maakten en omdat zoodoende het kamp zonder bevoorrading bleef, maar dat de commandant. Kramer, en aijn hel pers en helpsters alle moeiten gedaan hebben, de aan hun zergen toever trouwde gevangenen goed te verzor genMaar in een Wehrmacht- Verwachting tot Woensdag avond: Matige tijdelijk krachtige wind tussclien Zuid en West. Zwaar bewolkt met ti|delt)ke op klaringen. Enkele regenbuien, plaatselijk nog met kans op on weer. Koeler. Zon: onder 18.49. Maan: 17.48 1.15. Zon op: 6.20. kamp, waar het voedsel voor Bergen- E'elsen vandaan kwam, een kilometer verder aan denzelfden weg, werden reusachtige hoeveelheden voedsel ge vonden, die onder deze menschen verdeeld' hadden kunnen werden. Er was een volledige bakkerij die zestig duizend brooden per dag kon produ- ceeren. en dit na de bevrijding ook .dagelijks deed. Er waren ook voor raden medicamenten, bestemd voor de gevangenen, en afkomstig van het Hongaarsche Roode Kruis, die de gevangenen nooit hebben be reikt." Met ingang van 17 September Is de prils voor- Industriekolen met f 4.15 per ton en die voor huis brand met gemiddeld 70 cent per eenheid verhoogd, ongeacht de overheidssubsidie van f 7.80 per ton. Deze verlioogiivgen hebben er toe geleid, dat ook de gas- en electriclteltsprijzen met ingang van denzelfden datum worden verhoogd en wel gas gemiddeld van 10 op 11.5 cent per M3. en electriciteit met een halven cent per kwh. Met ingang van l October Is de prijs voor petroleum voor alle categorieën bepaald op 18 cent per liter, die van gasolie op 1.0 cent per liter, terwijl die voor benzine gehandhaafd blijft op 30 cent. RANT De Tweede Kamer Is bijeenge roepen tegen Dinsdag 25 Septem ber des namiddags te 1 uur. 5\an de orde zijn regeling van werkzaam heden en een voorstel van den voorzitter om de rapporteurs voor het wetsontwerp houdende regelen omtrent de voorloopige Staten- Generaal voor het afdeelingsonder- zoek van het ontwerp te benoe men. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale afdeellng voor te stellen dit wetsontwerp onmiddellijk na afloop der open bare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken. N Er zijn eenige cijfers verstrekt met betrekking tot de voorziening van Nederland met Amerikaansche schoe nen. In het loopende halljaar zijn toegewezen 1.072.000 paar leeren schoenen van het distributie-type. Bovendien werden 2.009.000 paar be schikbaar gesteld, vallende buiten dit distributie-type. Dan is er nog een beschikbaarstelling van 200.000 paar uit lëgervoorraden. Of een aan bod van 1 millioen paar, welke van canvas gefabriceerd zijn, doorga hangt af van de overeenstemmui,, met de Ned. regeering. \A *l°°rl?.gsiarfn heeft vooral de luchtvaart een aanzienlijke en snelle ontwikkeling doorgemaakt. Dit blijkt mede uit den vooruitgang, dien men heeft bereikt in het gebruik van helicoptères. Deze toestellen zijn niet alleen in staat op elke gewenschte plaats te landen, omdat zij loodrecht uit ae lucht kunnen dalen en daarom geen lange start banen op vliegvelden behoeven, maar bovendien kunnen zij in de lucht boven een bepaald punt blijven zweven. Bovenstaande foto geeft daar. van een duidelijk beeld. Een helicoptère zweeft boven een legercantine, terwijl een meisje den vlieger een kop thee overhandigt, zonder dat deze hiervoor het vliegtuig behoeft te verlaten. Daarna zal hij rustig wegvliegen om plaats te maken voor de andere helicoptères, die' op hun beurt ivachten. (Foto shaef-MBC) Dezer dagen zijn te Eindhoven ge arresteerd S. L. A. Plekker. burge meester van Haarlem tijdens 'de Duitsche bezetting, en zijn vrouw. Beiden kwamen met het transport lepatrieerenden uit Duitschland in ons land aan. Zij werden, na onder zoek, dadelijk opgesloten in een van de complexen VSn de Philipsfabrie- ken. Het echtpaar is inmiddels naar Geldrop overgebracht. De heer „Slaap Lekker- maakt een zeer tam- men en terneergeslagen indruk. Er loopen, mede in verband met het feit, dat de badplaats nog steeds voor bezoekers gesloten is, hardnekkige geruchten, dat te Wijk-aan-Zee een garnizoen zal ge. vestigd worden. Men brengt een en ander in verband met de plannen om van IJmuiden een marinebasis te'maken. In het Groot Badhotel worden momenteel werkzaamheden uitge voerd, die wijzen op een spoedige bestemming van dit gebouw. Wijk-aan-Zee zou dan voor goed als badplaats verloren zijn. die eerst na jaren, wan neer Iedere mogendheid haar eigen verliezen pre cies zal hebben vastgesteld, de wereld gedurende bekend kunnen worden, tweeden wereldoorlog Zoo wordt het totale et aantal verliezen aan dooden, zoo wel onder militairen als onder burgers, land 1.700.000 dooden. In Ook Frankrijk toont een somber beeld. Het verloor een totaal van 110.000 ge sneuvelde soldaten, het geen veel minder is dan bij den oorlog 19141918: toen sneuvelden 1.357.800 Franschen. De verliezen onder de burgerbevolking getal van militaire verlie- oorlog verloor Japan slechts gevolge van luchtaanvallen pa geschat op 14 millioen. gen van Japans verliezen Het totaal aantal doo- in dezen oorlog kwamen den onder de burgerbe- reeds in Juli J.f., dus nog j~o~dên en 3% millioen niet- volking ten gevolge van den vóór Japans capitulatie, joodsche Polen. In Frank- oorlog in Europa, zoowel tot een getal van 2>A mil- rijk. Holland, België, Tsje- dat heeft geleden is uiteraard nog niet precies vast te stellen. Vooraleer de juis- zen in den oorlog in Euro- 303 dooden. De schattin- te cijfers bekend zullen zijn. moet nog heel wat arbeid verricht worden. Intusschen heeft het Ame rikaansche „Office of war Information'1 (Owi) dat sedert kort, als gevolg van het beëindigen der vijan delijkheden is opgeheven, zich gedurende den oor log voortdurend bezig ge houden met het globaal vaststellen van het aantal slachtoffers, burgers en militairen. Einde Juli, dus nog vóór het einde van den oorlog met Japan, kwam Owi tot de volgen de conclusies: Volgens voorloopige schattingen van het aantal verliezen, geleden in dezen tweeden wereldoorlog, die een hoog tepunt bereikte bij de on voorwaardelijke capitulatie van Duitschland op 8 "Mei, bedragen deze meer dan het viervoud van de ver liezen aan menschenle- vens van den oorlog 1914- 1918. De volgende cijfers dragen slechts een benade rend karakter, maar het staat vast, dat zij beneden de reëele blijven, dezen oorlog wordt het echter zijn veel hooger, n.l. aantal Russische slachtof- meer dan 300.000. Men fers geschat op 20 mil- schat het aantal burgers, lioen, waarvan tusschen 6 gedood tijdens den Duit en 7 millioen burgers. schen opmarsch in 1940 in In den eersten wereld- Frankrijk op 100.000: ten- vonden tusschen 60 en 100.000 Fransche burgers den dood. terwijl 140.000 van Frankrijks zonen het leven lieten in Duitsche concentratiekampen. Wat betreft de slacht offers onder de burgerbe volking nog de volgende trieste cijfers: 2 millioen in China, 3.115.000 Poolsche als in het Verre Oosten, wordt geschat op 17 mil lioen. Wanneer we daar- aan toevoegen het geschat te aantal militairen, ge dood in Azië, dat 5 mil lioen bedraagt, dan komen we op een voorloopig to taal aantal dooden over de geheele wereld, bur gers en militairen, van 35 millioen. (Het aantal dooden van den oorlog 1914 -1918 bedroeg 8.538.315). an de landen, die aan beide wereldoorlogen deelnamen, leed Rus land verreweg de zeker zwaarste verliezen. In den vorigen oorlog telde Rus- lioen. De laatste schatting van het aantal dooden dat de Vereenigde Staten hebben verloren bedraagt 252.885 naast een getal van 126.000 uit den eersten wereld oorlog. cho-Slowakije en Grieken land werden tusschen 2 en 3 millioen burgers gedood. Het Britsche Rijk leed een verlies van 532.233 doo den, waarvan meer 60.000 burgers, die Ten slotte het schuldige Duitschlarrd zelfVól gens Duitsche schattingen verloor het 4 millioen sol daten en een half millioen burgers. (In den eer sten wereldoorlog verloor dan Duitschland een totaal van den 1.773.700 dooden). Aange- dood vonden bij het Duit- zien de geallieerden ech- sche luchtoffensief in 1940 ter niet veel vertrouwen en later bij de aanvallen hebben ln deze Duitsche met de V-wapens. Het geschatte aantallen, zullen aantal Britsche dooden t(j- zij zelf een onderzoek in- dens den eersten oorlog stellen naar het aantal bedroeg 908.000. Duitsche dooden. De bevolking van Denemarken heeft Haarlem en randgemeenten jam, boter, kaas en eieren geschon ken. Per persoon zullen worden uitgereikt: 900 ,?rain jam,100 gram boter, .100 gram kaas. Bovendien zal aan kinderen van 413 jaar (inlegvel C) één el en kin deren van 1317 jaar (Inlegvel D) twee eieren worden veiBtrekt. Woensdag 19 September moeten uitsluitend by de bekende Roode- Krutswinkeliers worden Ingeleverd de bonnen van de inlegvellen A 13, B 20, C 19, D 15 en E 17; kringnum mers 187, 179 en 190. Inlevering na dezen dag is in ,geen g-eval mogelijk. Aan personen, die, Om welke reden ook, niet in het bezit zijn van do aangewezen bonnen, kan onder geen enkele voorwaarde een pakket wor den uitgereikt. Voor de inlevering van deze bon nen wordt een ontvangstbewijs af gegeven. Zonder ontvangstbewijs worden later de levensmiddelen niet afgegeven. V erpakkingsmateriaal (vocral jampotten) moeten b(l de af levering meegebracht worden. Achter de H. Hartscholen aan den Galgeweg te Beverwijk ligt midden tusschen de bebouwing van Ooster- tuinen, Dekkerstraat en Wilgenhof- laan een perceel tuingrond. 173,86 A. groot, waarop de gemeente in het be lang van de volkshuisvesting het oog heeft gericht. Reeds ln 1942 ls tegen de eigenaren in het kader van het partieele uit breidingsplan „Beverwijk I" een ont eigeningsprocedure aanhangig ge maakt. Men heeft toen evenwel de termijnen laten verloopen en ln ver band met de tijdsomstandigheden de zaak verder in den doofpot gedaan. Thans evenwel is het noodzakelijk in verband met het doortrekken van enkele wegen, de procedure opnieuw te openen, waartoe de gemeente dan ook is overgegaan. Ofschoon te verwachten is, dat van de zijde der eigenaren bezwaren ge maakt zullen worden, eischt hier het gemeenschapsbelang een doortastend optreden, zoodat de kwestie zeker doorgang zal vinden en zal worden opgelost in de richting van het uit breidingsplan. NACHTVOORSTELLING IN FRANS HALS Ten bate van de Stichting Her stellingsoorden voor Oud-Illegale Strijders „Kareol", wordt Zaterdag a.s. in het Frans Hals-Theater een nachtvoorstelling gegeven, waarin de film „De Roode Pimpernel" ver toond wordt. Donderdag is de heer E. H. Holzapfcl, in de wandeling Oome Guus genaamd. 30 jaar agent van politie te Haarlem. Tot dirigent van het Haarlem's Vrouwenkoor is als opvolger van K. Mengelberg benoemd de heer G. J. Moed te Beverwijk. Zondag 23 Sept. viert de heer Joh. Arisz, hoofd van de beplanting in de duinen, z(|n 50-jarig dlenstjublleum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1