TOESTAND IN BATAVIA RUSTIGER RUSLAND WIL VASTEN VOET VEERENDE" DISTRIBUTIE in Middellandsche Zeegebied Verdeeldheid Extremisten hebben kleinen aanhang Republikeinsche vlag waait nog Ir. S. L. Louwes in Amerika 69ste JAARGANG No. 23343 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - 'Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week ENGELSCH PRIMAAT naar Nederland Haar buurman verraden Dapper machinist onderscheiden Beheer over Italiaansche koloniën opgeëischt in Londen Molotof over den Balkan Oslo bereidt zich voor op den winter. Daar een zeer groot deel van de kolen noodig is voor de industrie, is men voor huisbrand aangewezen op hout. Op de pleinen liggen groote stapels hout voor de inwoners gereed. Het weer Voor aankoop van voedsel en landbouwvoorraden Stad en omgeving Het geschenk uit Denemarken Aanvraagformulieren kolenkaart Textiel Geldomwisseling Anna Sablairolles overleden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 19 Sept. (TJn. Press) Nu er langzamerhand meer geal lieerde militairen op Java aanko men, wordt de houding der Japan ners met den dag bereidwilliger. Z\J springen, zoo meldt de corres pondent John Bowers, in de hou ding als geallieerde officieren pas- seeren, maar zij zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat de krijgsgevan genen reeds volgens de conventies van Genève behandeld worden. De Japansclie commandant van het kamp te Bandoeng heeft den gevangenen nu korte verloftijden toegestaan. Het is druk in de stad en men is bezig de electriclteitsvoorziening weer op gang te brengen en de stra ten te herstellen. De gebouwen, waarin Japanners hebben gewoond, worden schoongemaakt en opgeknapt. De Japanners hebben tot dusver nog niet de onafhankelijkheidsleuzen van de muren en uit de straten verwijderd en hebben in het algemeen nog wei nig gedaan ter voldoening aan Mountbatten's bevelen om de „repu bliek" op te heffen en den extremis ten steun te onthouden. Zij zullen tenslotte echter wel gaan inzien, dat zij zelf verantwoordelijk gesteld zul len worden, indien er iets zou ge beuren. Hier en daar ziet men dan ook Japansche gepantserde politie auto's door de straten patrouilleeren. De toestand is rustig. De Japanners hebben drukkerijen, waar extremistische pamfletten wer den gedrukt, gesloten. De extremis ten trachten nu stakingen te organiseeren en er worden enkele individueele gevallen gemeld van mishandeling van Europeanen. Intusschen komen steeds meer geallieerde vliegtuigen in Batavia aan en binnenkort zullen demon stratievluchten boven het eiland worden gehouden. De aanwezig heid van Engelsclie oorlogsschepen in de haven en het verschijnen van De Aartsbisschop van Westminster, Mgr. dr. B. Griffin, die binnenkort een reis door West Europa zal ma ken, zal ook een bezoek aan Neder land brengen. Hij zal een onderhoud hebben met den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong. Ver der zal hij besprekingen hebben met Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Parijs, en met Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mecheien. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage deed uitspraak in de zaak van Th. Lalleman, uit Pijnacker, te gen wien de advoc.-fiscaai 5 jaar ge- elscht had met ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht voor het leven, wegens het vrijwillig dienst- nemen bij de O. T. en het afleggen van den eed van trouw aan den „fuehrer". Lalleman kreeg 10 jaar en werd voor het leven ontzet uit het actieve en passieve kiesrecht. A starink te Den Haag, die Land- wachter en vrijwilliger op de Duit- sche koopvaardijvloot geweest was, werd veroordeeld tot 10 jaar en ont zetting uit de beide kiesrechten. De eisch had 5 jaar geluid. Mevr. P. M. Kusters had een buur man aangegeven wegens het luisteren naar den Engelschen zender en had deswege 10 Jaar tegen zich hooren eischen. Het Hof veroordeelde haar tot 7 Jaar en levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten. Den adjudant-machinist P. Steen - aart is de hooge onderscheiding van den Bronzen Leeuw toegekend, ?rmc*at. hij destijds aan boord van H. M. s Tromp, liggende ln de ha ven van Sabang een tijdgranaat, welke tot ln het ketelruim was doorgedrongen, met een sny-appa raat had verwijderd. Hij bracht het projectiel naar dek en wierp het over boord. Door dit kordate optre den redde hij schip en bemanning van den ondergang. Voor het front der troepen heeft de kapitein-luitenant ter zee L. H. Quant gisteren den adjudant de koninklijke onderscheiding op de borst gespeld, waarop reeds verschil lende hooge onderscheidingen, hem in den oorlog toegekend, prijkten. Een groOj kinderkoor 0. 1. v. Jan Booda zal Woensdag 3 Oct. om 7.30 uur in de Gem. Concertzaal een U; ,?,er'nS geven van de cantate: „Leldens' Strijd en Zegepraal" van A. Leysen. vele geallieerde officieren hebben dc situatie in Batavia aanzienlijk ver licht. Tóch waait nog van de meeste regeeringsgebouwen de roodwitte republikeinsche vlag. Japansche soldaten hebben gepro beerd die vlaggen te verwijderen, maaf zij werden gemolesteerd door benden' terroristen. De aanhangers der extremistische partij zijn in verhouding tot de gelieele bevol king uiterst gering in aantal. LONDEN, 19 Sept. (Keuter). Alle teekenen in Londen duiden erop, dat er een fundamenteele ver deeldheid heerscht onder de vijt groote mogendheden, die den Kaad van Ministers van Buitenlandsclie Zaken vormen, aangaande de toe komst van de vroegere Italiaan sche koloniën. Terwijl officieels kringen nog weigeren hierop com mentaar te leveren, aenten wei- ingelichte kringen het in Amerika gepubliceerde bericht in wezen juist, volgens hetwelk Kuslana zou hebben voorgesteld, dat «e Sowjet-Unie liet beheer over de Italiaansche koloniën onder trustee, ship op zich zou nemen, aan welk bericht werd toegevoegd, dat En geland hiertegen sterk gekant was. Terwijl Engeland liet plan van de Ver. Staten steunt betreffende een Internationaal trusteeship «er Italiaansche koloniën, waaraan over 10 tot 20 jaar onafhankelijk heid zou worden verleend, meent men dat de Sow,jetunie voorstan der is van het verleenen der be voegdheid van trusteeship aan in dividueele staten, en dat zij zelf het recht van trusteeship opeiseht zoowel in Noord-Afrika als in de Roode Zee. In Londen begint men tot de conclusie te geraken, dat de ministers van Buitenlandsclie Zaken tot dusver nog op geen enkel punt een aceoord .hebben bereikt. De Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft gisteren een persconferentie gehouden. Ten aanzien van Triest zeide hij, dat het prematuur en niet verstandig zou zijn, wanneer hij thans reeds iets over deze aangelegenheid zou zeggen. Het zou overigens wel rechtvaardig en eerlijk zijn, wanneer de gebieden, die behooren aan de Kroaten en de Slovenen, aan deze volkeren, die thans tot Jöego-Slavië behooren, gegeven zouden worden. Het zou verder juist zijn, wanneer de Italianen bleven in die gebieden, die Italiaansch zijn. Ook ten aanzien van Istrië en Stier marken moet men trachten tot een billijke oplossing te komen. Over Roemenië, Bulgarije en Hongarije zeide Molotof: ,,Wij voelen, en wij hebben voldoende gronden om aan te nemen, dat in Roemenië, Bulga rije en Hongarije thans regeeringen aan het bewind zijn, die het vertrou wen van de meerderheid der bevolking van die landen hebben. Wij beschou wen het als de grootste verdienste van deze regeeringen, dat er thans rust en orde heerscht in hun landen. Zoowel de regeering van Roemenië als die der andere besproken landen volgen de wapenstilstandsvoorwaarden correct op. Wij kunnen dit niet zeg gen van de regeering, die vóór de regeering-Groza aan het bewind was. Ik wil daar aan toevoegen, dat zeer spoedig in Bulgarije en Roemenië nationale verkiezingen op democra tische basis zullen worden gehouden, en daarna ook in Hongarije. Het is de meening van de Sovjet-regeering, dat hoe sneller een democratische regeering in Griekenland optreedt, hoe beter dat voor Griekenland zelf en de Geallieerden zal zijn. Tenslotte deelde Molotof mede, dat spoedig algemeene verkiezingen zullen worden gehouden in de Sovjet-Unie. Molotov bevestigdedat de Sovjet unie geïnteresseerd was in de Ita liaansche koloniën, en dat er een grein van waarheidyy was in de berichten, dat Rusland het beheer over Tripolitanië op prijs zou stellen. Molotov liet duidelijk uitkomen, dat Rusland gaarne vasten voet zou hebben in het Middellandsche Zee gebied. CIRCUSARTIST PLOTSELING OVERLEDEN In het circus Mikkenie Strassbur ger, dat thans te Leiden speelt, over leed kojt na zijn werk tijdens de avondvoorstelling op 56-jarigen leef tijd de heer Van de Winkel, in de artistenwereld met zijn partner be kend onder den naam Sax en Phoon, de muzikale clowns, en de Rios, twee mannen met een koffer. Verwachting tot Donderdag avond: Matige, tijdelijken krachtige wind tussclien West en Zuid, gwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, nu en don eenige regen, zelfde temperatuur. Zon onder 18.47. Maan 18.19—2.31, Zon op 6.22. Ir. S. L. Louwes, directeur-generaal voor de voedselvoorziening, bevindt zich momenteel in de Vereenigde Staten, waar hij deelneemt aan on* derhandelingen tot aankoop van voed sel en landbouwvoorraden. Tijdens een persconferentie wees de heer Louwes er op, dat van het land, geïnundeerd met zout water, eerst over 5 of 6 jaar een normale oogst kan worden verwacht. Daardoor zou het noodig zijn in het komende half jaar 1.250.000.000 kg. graan en 40.000.000 kg. vet in te voeren. Tot dat doel was een crediet van onge veer 30.000.000 dollar beschikbaar ge steld, dat de behoefe aan voedsel en hetgeen voor den landbouw noodig is zou dekken. Met betrekking tot het benoodigde voedsel gaf de heer Louwes de vol gende in^eeling: 90.000 ton tarwe per maand voor het volgend Jaar. 50.000 ton vleesch gedurende het eerstvol gend half jaar ten einde het vleesch- rantsoen van vier oz. op elf oz. per week te brengen. 350.000 ton voedsel met hoog proteïnegehalte gedurende het eerstvolgend half jaar. Aan paarden heeft de landbouw het meest gebrek, daar er slechts drie tot vierduizend van de zestigduizend, die de Duitschers hadden geroofd, zijn teruggekeerd. Voortaan worden brieven en brief kaarten voor Denemarken, Finland, Noorwegen, Polen, Rusland, Zweden en Zwitserland per luchtdienst ver zonden, zonder dat daarvoor lucht recht verschuldigd is. Een groote colonne zilverwitte Deensche auto's kwam op het einde van de vorige week naar de bloemen stad van Nederland, om kinderen af te halen, die een half jaartje in Zwe den mochten doorbrengen om een wei nig op verhaal te komen na dien langen tijd van ontbering, welken zij hier hebben moeten doormaken. Groot was de verrassing voor het Roode Kruis in Haarlem, toen deze auto's een zending levensmiddelen uit De (remarken meebrachten, waarvan iedere Haarlemmer en ieder persoon uit de omgeving zou kunnen profiteeren. De wagens vervoerden 40 ton Jam, 20 ton boter, 19992 kg. kaas en 3339 kg. eieren, een geschenk van de Deensche bevolking. De Nederlandsche consul 1im zich er persoonlijk voor beijverd de auto's niet leeg, maar met voedsel te laten vertrekken. Reeds verscheide ne steden in ons land hebben een dergelijke zending ontvangen. De d?/„ributie van de levensmidde len heeft heel wat voeten in de aarde, hetgeen begrijpelijk is, want het is niet eenvoudig, om een onverwachte zending in een minimum van tijd te verdèelen. Toch zal elkeen vóór Zondag in het bezit van een pakket kunnen zijn. Tot curatoren van het Gymna sium te Haarlem zijn benoemd mr. C. Brlët, mr. A. Bruch, mr. Th. A. Wesstra en dr. J. Roorda, Dr. A. van den Boom zal voor de Vereeniglng „Haarlem" in het gebouw van den H.K.B. Zaterdag 22 Sept. om 2.30 uur een lezing houden over Frans Hals. Ik vind het IJselijk, dat ze u hier al die bom- ruïnes laten zien, ter wijl het bij u zelf zoo veel erger is," mompelt de intellectueele jongeda me, vrijwilligster van een of ander hulpcorps, die in een provinciestad onzen auto chauffeert. De Engelschen houden niet van nakaarten en pronken niet graag met hun wonden, zelfs niet, zooals de Spartanen, met hun litteekenen. De bom gaten, die men overal aan treft, een paar huizen of. een paar straten groot, hebben inderdaad meer van dorre litteekenen dan van bloedende wonden. Onmiddellijk na een bom bardement werden de rui nes doorgaans geslecht en opgeruimd, zoodat zij min der hadden van een plek, waar een huis gestaan had dan van een plaats, waar een huis moest ko men; de reden was psy chologisch. Nu is er over al, in Londen zoowel ais in de provincie, een soort hoog onkruid met paar se bloemen overheen gegroeid, als over een oud kerkhof. Alleen de ruïne* van de kerken, onvergete lijk die van Coventry's Kathedraal, staan als schrille getuigen. In Londen echter had het M. O. I. (Ministry of Information) een man voor ons uitgezocht, die misschien óók niet van nakaarten houdt, maar die meer van "het spel ge zien heeft dan ieder an der. Het is de heer Fidler van het Londensche graaf- schapsbestuur, wiens taak het gedurende den oorlog Vogelvlucht-indruk van Engeland was onmiddellijk de tref- plaats van iedere bom te bezoeken. Dat beteekende, dat hij bij een zwaar bom bardement eenige nachten lang geen bed zag. Wij staan met hem bij de leege schaal van Ail Hallows, Londens oudsïe heiligdom, waar de vrijheid bij het altaar geboren werd en dat alsof de nazi-geest zelf hem richtte een van de eer ste voltreffers kreeg. Wij staan bij St. Paul's en staren over de doode ga ping, die een mijl lang dwars door de City werd geslagen by den aanval van Zaterdagavond 29 Dec. 1940, den laatsten geconcen- treerden aanval, die den Duitschers gelukte. Kort daarna trad RADAB in werking, het radio-peil - systeem, waarvan het ge heim nog" niet wordt prijs gegeven en dat door tij dige plaatsbepaling der aanvallende vliegtuigen hun verstrooiing mogelijk maakte. Wij zien iets van stadswijken als Stepney, woonstee van 250.000 ar men en kleurlingen, waar de waarschuwingen' van het stadsbestuur in vijf talen, Engelsch, Jiddisch, Chineesch, een Indisch en een Afrikaansch dialect, worden aangeplakt en waar geen enkel huis onbescha digd bleef. Wij rijden door de dekken en zien de ver vaarlijke gaten „de vol gende anderhalve mijl heeft zwaar geleden," zegt onze gids die de even ver vaarlijke bedrijvigheid nooit hebben onderbroken on vaak door noodconstructies alweer overdekt zijn. En dan zien we overal, langs lederen weg en op iedere wandeling, de „kleins" brandgaten van verdwaalde bommen en van de latere V-wapens. die zooveel maandenlang dag on nacht" over stad en land vieleh en hier een fabriek, daar een winkel of een ziekenhuis, of op een Zon dagmorgen de volle kapel van de Garde wegsloegsr.; en wier uitwerking door de brandweer zonder veel moeite te localiseeren vas, maar wier onafgebroken dreunende dreiging on draaglijk geweest moet zijn. Hoe hebben zij het ge4 dragen? Het werk, het haastige werk, dat een oorlog moest voorbereiden, nadat hij al begonnen was, heeft nooit stilgestaan. De man van de County ver télt, dat de vierduizend employé's van het graaf- schapsbestuur nog nooit zoo weinig onder de roode lijn hadden geteekend, die „tien minuten te laat op kantoor" beteekent, als gedurende de Blitz. En toen na de groote Decem- beTbütz de City nog brandde rondom haar nauwe stegen, aaten de zakenlui Maandagochtend langs de eerste brand vrije straat met een typiste en een adres bord, en namen orders aan. Sportiviteit? Een Engelsch- man verzekert ons gewich tig, dat „goede voeding zeer belangrijk geweest is". Een Pransqhman meent, dat het nooit tot hen is doorge drongen hoe slecht het met hen stond; zij hebben geen fantasie. Een Hollander, die al vijftien Jaar in' Enge land woont, zegt dat hij sindsdien gra&g in Enge land woont. En er wordt weinig meer over gesproken. Het was „the Blitz of course". En meer valt er blijkbaar niet van te zeggen. Haarlemsche gezinshoofden en al leenstaande hoofdbewoners in het be zit van een noodstamkaart kunnen thans een brandstoffenkaart T 509 aanvragen en wel op formulieren MD 323/09, welke bij de afd. brand stoffen Zijlstraat 70 verkrijgbaar zijn, Geëvacueérden, die in Haarlem thans als gezinshoofd of alleenstaand hoofdbewoner woonachtig zijn, kun nen daar eveneens terecht. BH vor ming van nieuwe gezinnen door hu welijk zal alsnog een brandstoffen- kaart kunnen worden aangevraagd. Aangezien dit jaar geen gas voor verwarmingsdoeleinden zal worden verstrekt, kunnen gezinnen, dia vroeger gas verbruikten voor verwar ming, thans een brandstoffenkaart aanvragen. Zij, die deze week een brandstoffenkaart T 509 ontvangen, hebben het recht, de bonnen 43, 44, 45 en 46 alsnog bij een brandstoffen- handelaar in te leveren. Ingevulde aanvraagformulieren moeten als volgt worden ingeleverd: Donderdag 8.30 12 L, M en N, 2—4 O, P, Q, B; Vrij dag 8.30—12 S, T, U, V, 2—4 W, X, IJ, Z; Zaterdag 8.3011.30 na-uit reiking. In verband met de omwisseling van de bankbiljetten is de afd. textiel te Haarlem tot en met 25 Sept. ge sloten; te Heemstede tot 1 Oct. Van 26 t.m. 29 Sept. zullen de loketten uitsluitend geopend, zijn voor het afstempelen van de Shaefvergunnin- gen, welke door N.V.H. werden uit gereikt. Ook de voorrangsbriefjes van N.V.H. moeten wachten. Aan het einde der volgende week zal een nieuwe regeling van distributie van textielproducten worden bekendge maakt. Te Heemstede volgt voor het aanvragen van schoenen nader be richt. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het omwisselen van geld. en het afhalen van A-kaarten in de Vleeschhal: restant B en CaOo, 8.9.45 uur; restant C en D, 1012 uur; E en F. 13—14.45 uur; G en H— Hars, 1516.30 uur. Te Haarlem kunnen bedragen van f 300 per gezin gestort worden aan de Posterijen, bij bankinstellingen, spaarbanken en bij den Gem. Incas- sodienst, Stortingsdienst- en Ophaal dienst, Jacobijnenstr. 22,: Woensdag 26 Sept, A van 912.30; BaBrak van 13.3016.30, Donderdag 27 Sept. restant B, C en D van 912.30; E, P, G en Hars van 13.3016.30; Vrijdag 28 Sept. restant H. I en J Jong van 912.30; restant J, K en LaLiet van 13.3016.30; Zater dag 29 Sept. restant L, M, N, O en PaPop van 912.30; restant P, Q en B en Sa—Schik van 13.3016.30; Maandag 1 Oct. restant S en T van 9—12.30; U, V en W van 13.30—16.30; Dinsdag 2 Oct. X, IJ en Z en na- inlevering van 912.30- Collectieve inlevering en na-inlevering van 13.30 —16.30. In den ouderdom van 84 jaar is gisteren te Haarlem Overleden da bekende actrice en speelster -van tal rijke karakterrollen Anna Sablairol les. Haar laatste tournée maakte zij in 1939. Voorts maakte zij deel uit van het gezelschap Bouwmeester, van de Kon. Vereeniging voor Neder- iandsch tooneel. Zij was gehuwd met den bekenden journalist en toneel recensent J. H. Kösslng.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1