der K.A. in de Domstad BEPERKTE DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL Urgentieprogram Rusland wil leening sluiten bij de Vereenigde Staten NATIONALE BIJEENKOMST NIEUWE BONNEN KATHOLIEK STAATKUNDIG wordt begraven Oorlogsslachtoffers kunnen thans huis houd- en woninginrichting aanvragen 69ste JAARGANG No. 23345 o VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Episcopaat benoemt Mgr. Hendrikx tot landelijk directeur C0QRD1NEERENDE TAAK Rede Mgr. Huurdeman Mgr. Hendrikx Namens de regeering ATLANTIK-WALL 40 importsigaretten op tabaksbon 51 Huishoud- en woning inrichting. Werkkleeding Binnen drie weken gereed Het weer Shirley Temple en sergeant John Agar van de Amer. militaire luchtmacht zijn Woensdag in Hollywood getrouwd. Terwijl duizenden buiten de kerk wacht- ten in de hoop een glimp van het gelukkige paar te zien, waren slechts 500 gasten uitgenoodigd om de plechtigheid bij te wonen, omdat Shirley had gezegd niet te willen, „dat van haar huwe lijk een circusvoorstelling werd gemaakt:' Toen het paar de kerk uitkwamdrong de menigte onder enthousiast geroep door de politieafzetting heen. Voor dat men de menigte verspreid had bleef het verkeer kilometers in den omtrek versperd. Het jonge paar zal de wittebroods weken met een autotocht door brengen, waarna Shirley naar haar ouderlijk huis zal terug- keeren om de demobilisatie van haar echtgenoot af te wachten, A. F. Stad en omgeving Geldomwisseling Voor het nieuwe Kinderhuis Schoolparlement in Haarlem BEDEVAART VAN DEN R.K. VOLKSBOND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Donderdag: 20 September is in den Stadsschouwburg van de Domstad een nationale bijeenkomst gehouden van de Katholieke Actie, welke onder leiding stond van dr. ir. F. Ph. A. Tellegen en waartoe vertegenwoordigers der voornaamste katholieke organisaties waren uitgenoodigd. Het doel dezer bijeenkomst was het plan tot Geestelijken Opbouw der K.A. bekend te maken en daartoe de medewerking te verkrijgen van alle katholieke vereenigingen en organisaties. Tijdens deze vergadering deelde Z. D. H. Mgr. Huurdeman, vic.-gen. van Mgr. dr. J. de Jong, mede, dat het Hoogwaardig Episcopaat Mgr. Hendrikx, vic.-gen. van Den Bosch, heeft benoemd tot landelijk direc teur der K. A. Als vertegenwoordiger der regeering was aanwezig Z. Exc. minister dr. L. J. M. Beel, terwijl prof. dr. F. Sassen den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vertegenwoordigde. Van Z. H. Exc. Mgr. Hopmans was een aanbevelend schrijven voor de plannen der K. A. binnengekomen, terwijl de minister van Justitie een bericht van verhindering zond, waarin hij verklaarde met belang stelling kennis te hebben genomen van het werkprogram der K. A. De vergadering verliep in grootschen stijl, welke zeker nog aan kracht zou hebben gewonnen bij een sneller en vuriger tempo. Ir. Tellegen zeide ln zijn ope ningsrede o.m.: „Wij behooren tot de overwin naars van dezen oorlog, niet alleen door onze groote bijdragen op zui ver militair gebied, maar ook doordat ons volk op alle wezenlijke punten een opgedrongen levensbe schouwing heeft afgewezen. Maar wij dreigen den zedelijken oorlog te verliezen. Daarom luidt de Kath. Actie de stormklok. Hoe willen wij ons land en ons rijk opbouwen en een geordend rechts- en arbeidsle ven Inrichten, als wij doorgaan met het huwelijk te vergooien, arbeid te weigeren, waar hij voor de hand ligt en avontuur te zoeken als methode om de werkelijkheid te ontloopen? Uit het doorstane leed mogen wij niet als bedelaars te voorschijn komen maar als gestaalde menscheri, die hun levensbeschou wing dieper, breeder, helderder zien en Gods Wet erkennen in alles." In een rede over het wezen en de coördineerende taak van de K.A. zette dr. Olierook uiteen, dat reeds voor den oorlog decenniën lang het werk van de afbraak gaande was. By den noodzakeiyken radicalen Wederopbouw zijn de katholieken niet de eenlge architecten, maar vinden zii velen naast zich, die de fundameriteele waarden van het recht en de zedelyke normen er kennen. Wij moeten echter beden ken, dat die normen alleen dan een kans van slagen hebben, indien zij gegrond zijn op God, ln Wien wij leven, o ons bewegen en zyn. In de tien geboden, waarin wij Gods eigen Stem hooren, beluisteren wij de Wet van het leven, zy zijn de grond slag van alle gerechtigheid, zede lijkheid en waarheid.' Geen Godsgeloof kan echter ön- vervalscht bewaard blijven, als het niet gesteund wordt door geloof in Christus. Hij alleen is de Leeraar der Volkeren. De verkondiging van Zyn Blijde Boodschap is de taak van de Kerk. Het is een dwaling, dat het wereldapostolaat alleen een plicht ziou zyn van Paus, bisschop pen en priesters. Ook voor den leek geldt Paulus' woord: „De liefde van Christus dringt ons". Het leekenapo&tolaat heeft veel van zijn gloed en vurigheid verlo ren, doordat de leek na de kerste ning meende van pijn plicht te zijn omslagen. Het Christendom verliest langzaam maar zeker terrein. Daarom riep de Paus de leeken op tot het apostolaat, uitgeoefend in opdracht en met zending van de Kerk, opdat Christus' terugkeere m de gewetens, in de gezinnen, in de maatschappij en in de internationale verhoudingen. Hier ligt het onme telijke arbeidsveld der K.A. Mede- Werking van alle instellingen, ver eenigingen en organisaties ls daarbij noodig, opdat zij met behoud van autonomie op eligen terrein ln een vrije en geordende samenwerking de handen Ineenslaan bij den geeste lijken wederopbouw. Nooit waren ere kansen zo O groot als nu. Wee ons echter als wij wachten tot het getij ls verloopen. Daarom roept de KA. allen op, maar vooral de leiders van het rnaatschappeiyke leven. h adat Ir. Tellegen een korte uit eenzetting had gegeven van het Program voor Geestelyken Ophouw om door herstel van tucht, zedig heid en stijl in het volksleven een kerstening te bewerken aan de maat schappelijke milieu's, vertolkte mgr. Hutudeman de groote voldoening Van het Episcopaat, dat de K. A. tot eenheid is gekomen. Geen enkele orde of religieuze Congregatie ls voortgekomen uit het Initiatief van de Kerk, wel echter de K. A. Het ls een bewijs van het groote vertrouwen, dat de H. Kerk heeft ln den leek en het is voor hem een bijzondere uitverkiezing, namens de Kerk, apostollschen arbeid te mo gen verrichten. De hiërarchie heeft ln de K. A. een nieuw orgaan ge sticht om het Rijk van Christus te bevestigen, te verdedigen en uit te breiden. De bezetter heeft de K. A. terug- gedrongen binnen het kerkgebouw, thans treedt zij naar bulten om Christus terug te brengen ln de wereld. De laatste maar niet minst belang rijke rede was die van minister Beel, belangrijk omdat hier in naam van de regeering openlijk getuigd werd, dat de overheid haar arbeid slechts zegenrijk kan verrichten ln onderworpenheid aan God en ln eer bied voor de zedelijke normen van Gods Wet, die grondslag ls voor Iedere gelukkige samenleving der menschen. Met vreugde, zoo zelde minister Beel o.m., begroet de regeering het initiatief der K. A. en zij zal dit met belangstelling blijven volgen. Ook de regeering erkent de noodzaak van herstel en vernieuwing. Haar taak is ontzaglijk en zij zal ln haar arbeid alleen kunnen slagen, indien God dien arbeid zegent. Tot een herstel op geestelijk en moreel gebied kan de regeering slechts komen met een steun van allen en door samenwerking tusschen regee ring en volk. Nu is het de tijd der persoonlijkheid, waarin ieder zich persoonlijk verantwoordelijk moet we ten voor het geheel. Want wat baten wetten zonder zeden? Daarom moe ten de regeering en gij hand in hand samenwerken, opdat hieruit ryke vruchten voortkomen tot zegen van ons volk en ons geliefde Vaderland. De Atlantik-wall bestaat op ver schillende plaatsen langs onze kust uit een grooten betonnen muur, gemiddeld 2.75 M. hoog en heeft per strekkenden meter het kolossale gewicht van 16.000 kg. Pogingen om het gevaarte met dynamiet op te ruimen, had den niet het verwachte resultaat. Derhalve is men er te Katwijk toe overgegaan langs den muur een diepe gleuf ter lengte van 20 M. te graven. De muur bestaat n.l. uit afzonderlijke stukken van die lengte. Onder groote spanning der toeschouwers haalde de grijper steeds meer zand langs en onder den muur weg en ten laatste viel een stuk van maar liefst 320.000 kg. beton in het gereed gemaakte graf. Geologen der na ons komende generaties kunnen zich het hoofd breken over de vraag, welke „periode'' dit gesteente in onzen vaderlandschen bodem heeft ach tergelaten. Wij weten, dat het was in dat der slavendrijvende Hunnen. Op bon 51 der tabakskaart kunnen 40 Engelsche of Amerlkaansche lm portsigaretten gekocht worden en wel van de merken: Craven A, Cra ven plain, Gold Flake, Players, State Express, Press 333, Shlrlev en Mar vels. Rhodesla-slgaretten, "sigaren ot tabak mogen niet op dezen bon worden verkocht. Voor de periode van 19 t.m. 26 Sept. zijn geldig verklaard: 626, D 677 en D 678: 2 liter melk. B 692 en C 692: li/2 1. melk. 627 100 gram vleesch. 628, A 696, B 696, C 696 en B 693: 1 kg. aardappelen. Bij deelname aan de Centrale Keu ken moeten de bonnen 627 en A, B en C 696 worden Ingeleverd. Op den vleeschbon kan van heden af gekocht worden. In de wekelijksche rubriek „Op de brug", zal hedenavond om 9 uur de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. L. J. M. Beel, spreken over ..de zuivering van het over heidspersoneel." De distributie van textielgoede- ren is sedert kort op bescheiden schaal hervat. Het algemeen stand punt ls, dat voor wat betreft kleeding aan oorlogsslachtoffers alle mogeiyke hulp moet worden geboden, benevens aan hen, die tot de hieronder volgende bijzon dere categorieën behooren: Aanstaande moeders, 3 maanden voor den vermoedelyken datum van bevalling, personen, die ln een klooster treden, personen, die in een sanatorium of ziekenhuis moeten worden opgenomen, lijders aan een besmettelijke huidziekte, personen, die in een zenuwinrichting moeten worden opgenomen, bedlegerige pa tiënten, lijders aan bedwateren, per sonen, die door brand of diefstal getroffen zyn, zij, die uit een ge vangenis worden ontslagen, zij, die ln een voogdij-werkinrichting of .op voedingsgesticht worden opgenomen of daaruit zijn ontslagen, ontslagen leden van de Irene Brigade, perso nen, die uit hun kleeding gegroeid zijn, lijders aan een rheumatische ziekte en zieken. Deze personen kunnen een aanvraag bij den distrl- butledienst indienen onder overleg ging van deugdelijke bewijsstukken. Deze reikt eventueel de noodige textielpunten uit. Daarmede gaat be trokkene naar een winkelier, die een bereidverklaring afgeeft, geldig ge durende één week. Deze moet weer aan den distrlbutiedienst worden voorgelegd, waarna de goederen kun nen worden afgehaald. Voor huishoud- en woninginrich ting textielartikelen, die uitsluitend voor directe oorlogsgetroffenen be schikbaar zijn. kunnen thans ook aanvragen worden, ingediend. Hierbij moet worden overge legd een bewys, dat de woning be trokken is en eventueel een huur contract of huurkwitantie. De aan vrager moet trachten een bereidver klaring van den détailhandel te ver krijgen. Indien deze kan worden over gelegd. wordt aankoopvergunning af gegeven. Het is slechts mogelijk een zeer klein gedeelte van de arbeidende klasse van werkkleeding te voorzien. Alleen bedrijven, die werkzaam zijn bij den wederopbouw, worden gere kend tot de zware industrie, zooals o.a. de scheepsbouwbedrijven. De be drijven moeten voor hun arbeiders een aanvraag indienen. Verder komen voor werkkleeding in aanmerking": chirurgen, die niet verbonden zijn aan een ziekenhuis, aspirant-leerling verpleegsters, leerling-verpleegsters en kraamverzorgsters, kellners, serveuses enz. In rljkshorecabedrijven. Naar aanleiding van de publicatie over het Centrum voor Staatkundige Vorming in de dagbladen zijn van talrijke zijden by het secretariaat brieven binnengekomen met het ver zoek zich aan te sluiten bij het Cen trum voor StaatkundigeVorming. Ter beantwoording van deze brieven is een circulaire gezonden aan de Stalin heeft Dinsdag tjjdens de ontvangst van een delegatie van het Congres der V. S. medegedeeld, dat Rusland aan de V. S. een lee ning wenscht te vragen van iy. milliard pond sterling. Dit bericht bereikte Washington tijdens de besprekingen, welke Lord Keynes aldaar voert naar aanleiding van de groote financleele moeilijk heden waarin Engeland ls komen te verkeeren als gevolg van het plotse ling beëindigen der leen- en pacht- leveringen door Amerika. Engeland beoogt thans een renteloos voorschot, ten einde den voornaamsten proble men het hoofd te kunnen bieden. Het verzoek van Rusland betreft, volgens latere mededeelingen, een leening tegen een normalen rente voet, waardoor Ruslands verzoek aan- merkeiyk gunstiger voorwaarden biedt voor de V. S.; verschillende vooraanstaande persoonlijkheden in Washington hebben een waarschu wing laten hooren aan het adres van het Witte Huis, dat Amerika niet te veel hooi op de vork dient te nemen, aangezien de eigen na- oorlogsche problemen reeds een ster ken druk op het financieel vermo gen der V.S. uitoefenen. Verwachting tót Zaterdag avond Weinig verandering, meest zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, zelfde temperatuur. Zwakke, later matige wind tus schen West en Zuid. Zon onder 18.42, Maan 19.07 5.18, Zon op 6.26. plaatselijke studie-centra. Aan deze circulaire is het volgende ontleend: Het doel van de plaatselijke studie centra is gericht op de bestudeering van en de discussie over staatkun dige vraagstukken. Het werk van de plaatselijke studie-centra moet dus gezien worden als kern-werk. Het ls niet de bedoeling, dat aan indlvt'dueele personen rechtstreeks richtlijnen of studie-materiaal van wege de nationale leiding van het Centrum worden toegestuurd. De leiding van het Centrum stelt zich uitdrukkelijk ten doel in het land studie-clubs te vormen en daarmede regelmatig contact te houden. Deze clubs of plaatselijke studie-centra moeten openstaan voor alle katho lieken en niet beperkt worden tot leden van de R. K. Staatsparty. Het is gewenscht, dat een plaatse lijk studie-centrum niet meer leden telt dan ongeveer 25 personen. Namen en adressen van de perso nen, die aan deze studie-oentra van plan zijn deel te nemen, moeten aan het secretariaat opgegeven worden. De plaatselijke studie-oentra die nen een eigen bestuur te hebben. Binnen drie weken ls te verwach ten de toezending van een katho liek staatkundig urgentie-program. Indien het nationale bestuur van het Centrum er toe overgaat en quêtes in te stellen over bepaalde kwesties, dan zullen nadere richt lijnen gegeven worden over de wij ze van behandeling dezer enquêtes. Voor wat betreft de financiën moet het streven er op gericht zijn, dat de plaatselijke studie-centra ln hun eigen kosten voorzien. De plaat selijke studie-centra dragen per in dividueel lid van de club Jaarlijks twee gulden bi) in de kosten van het nationale Centrum voor Staatkun dige Vorming. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van geld- kaarten en omwisselen van het oude geld: La—Liet 8—9.45 uur; restant L en MaMeu 1012 uur: restant M en N 1314.45 uur; O en PaPop 1516.30 uur. Dinsdag 25 September, om 7.30 u. zal ln het Gem. Concertgebouw eea liefdadigheidsvoorstelling gegeven worden ten bate van het nieuwe tehuis te Vogelenzang der Zusters aan den Zyisingel. Aan deze uitvoe ring werken mede: Louis Nolret, (Kobus Kuch); de Kamiki meisjes, een Hawaiian trio; Freddy Verdo, accordeon-solist; Jan Hagoort. goo chelaar: Albert Blanket, vioolsollst; Trio John Hels, acrobaten; Trisco, trapezewerk; Les Viseros, acroba tiek; Lou Marti, exentrieke muziek en Jan Stoffer met zyn salonorkest. Er bestaan plannen, de samenwer king tusschen de verschillende mid delbare scholen In Haarlem te bestendigen. Zooals bekend, heeft deze samenwerking vooral in de schoolactie VenjayNijmegen haar ontstaan en ontwikkeling gevonden en men hoopt thans te komen tot een soort school-parlement. Den wathouder van Onderwijs en Opvoeding, den heer p. Geluk, die zich ook by de geldactie zoo ver dienstelijk heeft gemaakt, is verzocht bet voorzitterschap van dit parle ment te aanvaarden. De jaarlijksche bedevaart naar Heiloo van den Ned. R. K. Volks bond der afdeellngen benoorden het IJ zal ook ditmaal, ondanks de verkeersmoeilijkheden, gehouden wor den en wel Zondag 14 Oct. GEEN AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 Sept. geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1