m Gruwelen in Auschwitz BATAVIA OP 4 OCTOBER VOLLEDIG BEZET Terugkeer Jeugdige dokteres wijst de schuldigen aan Wedloop met slavendrijvers Katholiek amusement Australische lof 69ste JAARGANG No. 23346 o ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Herdenking van de luchtlandingen hij Nijmegen. Schoolkinderen leggen bloemen op de graven der gesneuvelde Amerikanen. Het proces Bergen-Belsen GEEN STORTING bij de giro Fusie in de sportwereld voorloopig gehandhaafd Het weer Toestand gespannen doch niet critiek Militaire samenwerking AustraliëNed.-Indië? Haarlems oorlogsjournaal „Zieken" in broodkarren Treedt «Hirohito af? STAD EN OMGEVING Raad van Toezicht in Dekenaat Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer Dinsdag a.s. die Tweede Kamer, na bijna vijf en een half jaar schijndood te zijn geweest, weer uiting van leven zal geven, dan begint daarmede een nieuwe periode in onze parlemen taire geschiedenis, welke naar alle waarschijnlijkheid een der belang rijkste zal worden. In de eerste phase zuUen de Staten-Generaal weliswaar in hoofdzaak slechts een voorberei dende en inleidende taak hebben een werkelijk nieuw parlement zal immers eerst volgend jaar Septem ber na de algemeene verkiezingen in het strijdperk treden maar hun groote beteekenis is toch, dat ze èn het volk én regeering Weer gewennen aan het normale, parlementaire leven, zooals dat in een democrati- schen staat past. Niemand zal wil len ontkennen, dat vijf jaren rechte loosheid, waarin de vijand onzen Staten-Generaal alle bevoegdheden en aanspraken had ontnomen, ons inderdaad aan het parlementaire leven ontwend hebben. Reeds bij verordening van 21 Juni 1940 werd bepaald, dat de werkzaamheden der belde Kamers tot nader order moes ten blijven rusten. Deze maatregel werd 1 September 1941 gevolgd door een verordening, waarbij de leden der Staten-Generaal ontheven werden van de uit het lidmaatschap van deze vertegenwoordigende lichamen voortspruitende verplichtingen. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de eerste schreden op het parlemen taire pad slechts aarzelend gedaan werden. We willen hierbij nog eens in het kort de ontwikkeling sinds de be vrijding nagaan. De eerste stap tot terugkeer naar een parlementaire democratie werd gezet door de Na tionale Advies Commissie, een col lege, geboren uit den nood der tij den. Zij ontstond uit het Vader- landsch Comité en de Groote Ad viescommissie der Illegaliteit, en zou de periode moeten overbruggen, waarfti het parlement nog niet kon fungeeren. 20 Juli werd de N.A.C. plechtig door de regeering geïnstal leerd, maar het duurde tot 24 Augustus eer zij haar eerste open bare vergadering te Den Haag hield. Het behoeft geen betoog, dat velen over den gang van zaken tusschen Juni en einde Augustus teleurge steld waren. Sommigen hadden ge dacht, dat de N.A.C. zelf als een soort noodparlement zou optreden, wat echter nooit de opzet van de regeering was geweest en ook niet kon zijn. De naam zeide het reeds: haar taak was advies uit te bren gen. Ontstemming wekte vooral, dat zij gerégeld" bijeenkwam met geslo ten deuren. Het volk, zich toch eenigszlns vertegenwoordigd voelend in de N.A.C., wilde gaarne weten hoe het wederzljdsch contact tus schen regeering en N.A.C. verliep 24 Augustus dan kwam de N.A.C. voor het eerst in openbare vergade ring bijeen om de rêgeerlng van ad vies te dienen over de Kamer- en gemeenteraadsverkiezingen. Geadvi seerd werd toen de Kamerverkiezin gen in April 1946 en de verkiezingen voor de gemeenteraden in December 1945 te houden. Intusschen had de door de regee ring bevolen zuivering van de oude Kamers veel meer tijd gevergd dan aanvankelijk verwacht werd. Eerst dezer dagen 18 September j.l. had de hiertoe in het leven geroe pen commissie haar taak beëindigd en in een rapport de namen bekend gemaakt van hen, die thans zitting hebben in de t ij d e 1 ij k e Staten- Generaal. Van deze nu bestaande Staten-Generaal moeten we komen tot een voorlooplge Staten- Generaal, het zoogenaamde nood parlement, dat dan In functie zal olijven tot er, als gevolg van de het volgend Jaar te houden verkiezin gen. een nieuw parlement zal optre den. Hiertoe is echter noodlg, dat de tijdelijke Staten-Generaal worden aangevuld met een aantal nieuwe leden, aangezien de Tweede Kamer 100 en de Eerste Kamer 50 léden moet tellen. De regeering heeft reeds een wets ontwerp bij het tijdelijk parlement aanharglg gemaakt en Dinsdag a.s. nu komt de Tweede Kamer bijeen om in eerste instantie haar werk zaamheden in verband hiermede te beginnen. Is dit wetsontwerp door de tijdelijke Staten-Generaal aange nomen, dan is de procedure voor het benoemen der nieuwe leden voor het noodparlement als volgt. Er komt een benoemingscommissie onder voorzitterschap van den vice-presi dent van den Raad van State. Leden zijn twee door de Eerste Kamer en drie door de Tweede Kamer aange wezen personen van de tijdelijke Sta ten-Generaal, bovendien vijf door de N.A.C. aangewezen personen. Deze commissie zorgt nu voor de aan vulling van de tijdelijke Staten-Gene raal, waardoor deze laatste voorloo- pige Staten-Generaal of noodparle ment wordt. Van groot belang' ls, dat de N.A.C. in de gelegenheid ge steld wordt ©en aanbeveling voor elke te vervullen plaats in te dienen. Het zal niemand verwonderen, dat wij over dit noodparlement nu Juist niet bijzonder enthousiast kunnen zijn. Zeer belangrijke kwesties als b.v. de Grondwetsherziening zal het niet mogen behandelen, want daar voor is het te weinig representatief voor het Nederiandsche volk van 1945. Toch is een noodparlement altijd nog beter dan geen parlement. De ministers moeten weer verant woording afleggen van hun daden en er is weer een college, dat zijn goed- of afkeuring kan laten hooren over de handelwijze der regeering. Vijf jaar onderdrukking hebben ons dui- Sis In de rechtszaal, waar het pro ces plaats vindt tegen de moorde naarsbende van Belsen, hing Vrij dag groote spanning toen Ada Bimko, een Poolsche jodin, dokter in de medicijnen en overlevende van Auschwitz en Belsen, getuige nis aflegde tegen 15 van de 45 ge- dagvaarden. Zij is de eenige van een familie van acht menschen, die er in slaagde uit tie gaskamers van Auschwitz te ontsnappen. Iedere aanwezige in de rechtszaal leunde naar voren toen het zwakke licht plotseling veranderde in een hellen stralenbundel, doordat schijn werpers werden aangestoken om haar in staat te stellen, iederen gedaagde duidelijk te herkennen. De gevangenen bewogen zich on rustig op hun plaatsen, toen de jeugdige dokteres, door 'n officieelen tolk vergezeld, langzaam langs de bank der beschuldigden liep en Kra mer aanwees en zijn naam noemde. Vervolgens noemde zij nog anderen bij den achternaam, sommigen zelfs bij den voornaam. Ook anderen her kende zij, wees hen aan, doch wist geen namen te noemen. Zij vertelde hoe 4500 van de 5000 geïnterneerden, welke met haar naar het kamp te Auschwitz gingen, tot de gaskamers werden veroordeeld. Zieke Joden moesten ongekleed defl- leeren voor een dokter, die hen en andere zieke geïnterneerden in groe pen indeelde. S.S.-mannen en -vrou wen zetten de selectie voort. Zij wees dr. Fritz Klein aan als een dergenen die aldus de slachtoffers uitkozen. Volgens het getuigenis van dr. Bim ko moesten de voor de gaskamers aangewezenen geheel naakt dagen lang in een barak verblijven, zonder voedsel of drank. De gaskamer be schreef zij als een groot lokaal, dat vele honderden menschen kon be vatten, en dat op een zaal voor douchebaden geleek. Aan het plafond bevonden zich verschillende sproeiers. Er waren echter geen afvoerputjes in De ervaring der laatste dagen heeft uitgewezen, dat bij handhaving van de tegenwoordige stortingsregeling de Postchèque- en Girodienst in de onmogelijkheid zou komen te ver- keeren snel nieuw geld ter beschik king van de belanghebbenden te stellen De minister van Financiën heeft daarom bepaald, dat met in gang van Zaterdag 22 Sept. bij de kantoren der posterijen geen stortin gen op postrekeningen meer worden aangenomen. Ingevolge besluit van het Ne- derlandsch Episcopaat blijven de fusiebepalingen op voetbal- en athletiekgebied gehandhaafd, tot dat van de zijde van het Episcopaat eventueel andere richtlijnen gegeven worden. delijk doen begrijpen, waarom vorige generaties zoo fel gestreden hebben voor dit recht van een democratie. En wanneer er nu bij de compietee- ring der Staten-Generaal voldoende rekening mede gehouden wordt, dat ook de nieuwe inzichten en ideeën vertegenwoordigd zullen zijn en de regionale geleding van het land tot uiting komt, welke bij de samen stelling van de N.A.C. nogal bleek verwaarloosd, aangezien hierin het Westen van ons land domineerde, dan is er 'n behoorLi.ike kans, dat dit noodparlement, dat een nieuwe volks vertegenwoordiging moet voorberei den, nuttig werk zal doen. èn voor het volk èn voor de regeering. den vloer. Allen die dit lokaal binnen gingen, werden voorzien- van band doek en zeep, om den Indruk te wekken dat zij een bad moesten gaan nemen. De lijken der vergasten werden direct in vrachtwagentjes naar bet crematorium gereden, Dr. Bimko zeide, dat na de aankomst van Kramer te Belsen in December 1944 dit kamp een tweede Ausch witz werd, én dat degenen die de gevangenen vroeger nooit sloegen, er toen mee begonnen. Getuige ver klaarde ook, dat soms gevangenen werden uitgezocht om naar bordee- len gezonden te worden. Beschuldig, de Hessier had bij die selecties de leiding. Na verdaging van de zit ting werd door alle bij het proces betrokkenen een bezoek gebracht aan Belsen. Voor hetbijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage hebben zich een tweetal leden der N.S.K.K. moeten verantwoorden. Tegen C. de Gier te Nootdorp werd 10 Jaar gevangenis straf geëischt, tegen J. Langendam te Delft, die In Juni 1944 was onder gedoken, 5 Jaar. Verwachting tot Zondagavond: Buiig, koel, krachtige Westelijke wind. Zon: onder 18.39. Maan: 19.28 —6.45. Zondag: Zon 6.2718.37. Maan 19.49—8.12. Maandag Zon op 6.29. De volledige bezetting van Ba tavia door de geallieerde troepen zal op 4 October a-s. geschieden. Verwacht wordt, dat de regeering op denzelfden datum in Batavia haar werkzaamheden zal beginnen. üe weerspannigheid onder de be volking van Batavia neemt toe naar mate de dagen verstreken, zonder dat er geallieerde bezettingstroepen aankomen, zoo melden A.N.P.-Aneta- correspondenten. Buiten het hoofd kwartier van de K.A.P.W.l. in Hotel des Indes ts voortdurend een zwy- gende menigte verzameld om de be- weglngen van tie leden van de R.A.P.W.I. gade te slaan. In het al gemeen ontmoeten zljj in de stad een menigte die niet vriende lijk, maar ook niet vijandig ls. Er hebben zich enkele geïsoleerde Inci denten voorgedaan. De japanners, alhoewel zij volgens geallieerd© instructies nog de macht uitoefenen, verliezen deze snel te genover da Inlandsche bevolking. Deze i©' reeds overgegaan tot het ste len van huisraad, radio's etc. van de Japanners. Enkele groepen, vooral Jongere ele menten met inbegrip van velen die vroeger met de Japanners gecollabo reerd hebben, beginnen de Japan- sche methodes na te apen. Er zijn al eenige demonstraties geweest met spandoeken als „Indonesia voor de Indonesiërs". Bij' dit al dient eraan herinnerd te worden, dat Batavia steeds een broeinest is geweest van Indone sische extremisten. Berichten, die bijv. uit Bandoeng Batavia bereiken melden, dat de Indonesiërs daar zeer hulpvaardig en vriendelijk Jegens de Europeanen zijn. Er bestaat dus geen reden om aan de situatie, die nog gespannen doch zeker niet' critiek is, een sensationeel beeld te geven De leider van de Australische oppositie Menzies heeft, volgens A.N.P., op een persconferentie ver klaard, dat de Nederlanders in Ne derland en Nederlandsch-Indië ge durende den oorlog prachtig werk hebben verricht. Hij zeide, dat zij daarbij veel moed betoond hadden en dat hun leiders buitengewone vaardigheid en vaderlandsliefde be zaten. Menzies propageerde vrije overeen komsten tusschen de regeeringen van Australië, Nederland, Portugal en Frankrijk ten bate van verdedigings doeleinden on» Nederlandsch-Indië, Timor en Nieuw Caledonië tot mili taire versterkingen voor Australië te Het is ©en stralende najaarsmorgen, als de eerste transporten met Rotterdamsche jongens en ma-nnen Haarlem binnenrollen. Iedereen kijkt verbijsterd en ontzet toe naar de voorbijrijdende goede renwagens waarin de Rotterdammers, aie den nacht tevoren uit hun huizen zijn gesleept, als beesten bijeen zijn gedreven en als boeven achter het traliewerk gevangen zitten. Ook in die dagen wordt de Westergracht het tooneel van drama tische, ontroerende on soms ook lachwekken de tafereelen. Het be richt van de groot- scheepsche deportatie uit de Maasstad is nog niet tot in alle uit hoeken van de stad verspreid, of van alle kanten brengt men al broodkarren en emmers vol levensmiddelen naar het Westergrachtsta- tlon, waar de arbeids slaven onder strenge bewaking worden ge lucht. Doch het spie dend oog van de S S. en de Duitse he Welir- macht kan niet alles zien. Zoo gebeurt het herhaaldelijk, dat af en toe een djer Jongens over den spoorweg weet te ontvluchten. In de middaguren komt ook het Roode Kruis hulp verleenen, want ln hun meedoo- genlooze bruutheid schrokken de Duitschers er zelfs niet voor terug, ook zieken dien langen lijdensweg te laten gaan. Met extra-verster kingen rukken de hulp colonnes aan met bran cards en ziekenauto's. Op onbewaakte oogen- blikken gaan ook de ad- spirant-onderduikers onder zeil en zelfs de leege broodkarren doen uitstekende diensten, om zooveel mogelijk mannen uit de Dult- sche klauwen te balen. Niet minder dan tach tig Rotterdammers vin den nog denzelfden dag een veilige haven in een der Haarlemsche nood ziekenhuizen, waar zij hoe gezond ze ook zjjn onder de lakens moeten. Maar de Duit- sche inlichtingendienst heeft dit spelletje ln de gaten gekregen en be sluit den volgenden morgen het noodzieken huis te omsingelen en alle „patiënten" op den trein naar Dultschland te zetten. Zoo gebeurt het ook... Nauwelijks wijst den volgenden dag de klok half zeven of een pa trouille Duitschers drin gen het ziekenhuis bin nen, commandeeren de zieken hun kleeren aan te trekken, controleeren de persoonsbewijzen en duwen de hoofdzuster bij hun vertrek met de patiënten het arresta tiebevel van den Sicher- heitsdienst in handen. Snel en zeker wordt 't ziekenhuis ontruimd en geen enkele Rotter dammer weet aan deze razzia te ontkomen. Onbeschrijfelijk is de verbijstering van de hoofdzuster, wanneer tegen negen uur op nieuw een horde Duit- sche soldaten het zie kenhuis binnenvalt en daar ieder bed on dersteboven keert. De Duitschers schreeuwen en schelden dat het een lieve lust is, maar de tachtig Rotterdammers, die veilig en wel ln Haarlem een onderdak hebben gevonden, la chen ln hun vuistje, want de Ondergrond- sche heeft de Duitschers weer eens goed bij den neus genomen. De Duit- sche commandant rukt het valsche arrestatie bevel van den Sicher- heltsdienst de hoofdzus ter uit handen en zoekt ondertusschen naar een aannemelijk excuus. Maar dat vindt hij niet en daarom comman deert hij zijn troep maar weer bil elkaar en be veelt den aftocht. „Hier Is een misverstand in het spel", zegt hij tegen de zuster, „de Rotter dammers zijn al onder weg naar D>uitschlandi" maken. Deze overeenkomsten mochten echter ln geen enkel opzicht op ge weld gebaseerd zijn. Voorts zeide hij: „Het zou niet van wijsheid getuigen om aan te nemen, dat Portugal, Nederland of Frankrijk niet bereid zouden zijn ten nauwste met ons samen te werken. TOKIO, 21 Sept. (Reuter) In Ja- pansche en Amerikaansche regee- ringskringen bespreekt men de moge lijkheid van abdicatie door keizer Hirohito. Eir is reeds zooveel tegen stelling aan den dag getreden in Japan en andere landen omtrent den persoon van den keizer, dat vele Ja- pansche regeeringspersonen thans tot het inzicht zijn gekomen, dat door aftredtm van Hirohito de atmosfeer zou kuHnen worden gezuiverd en do betrekkingen met de geallieerden zouden kunnen worden verbeterd. Men acht prins Tsjitsjiboe, een broer van den keizer, die in Engeland zijn opvoeding heeft genoten en ook in da Ver. Staten is geweest, het meest waarschijnlijk als eventueel opvol ger. Naar de hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, deken van Haarlem, ons mededeelt, is voor Haarlem en Om streken, omvattende het dekenaat Haarlem, in het leven geroepen een Raad van Toezicht op het katholieke amusement, ln dezen Raad hebben zitting de heeren: Johan Beijk, Jan Steenstraat 58; J. I. van Dijk, Rid derstraat 10 en W. van Willige, lepenlaan 56, Bloemendaal, Deze Raad heeft van den deken vérstrekkende volmachten ontvangen in het kader der Katholieke Actie. Het is mijn wensch, aldus de deken in zijn me- dedeeling, dat ieder zich aan de voorschriften van dezen Raad zal houden. Tot zoover de mededeeling. Na veel voorbereidingen bestaat dus thans te Haarlem een Raad van Toezicht op het katholiek amuse ment. In het verleden is gebleken, dat toezicht op alle vermaak onder katholieke vlag en speciaal op het dansen in katholiek verband niet langer uitgesteld mocht worden. Reeds eerder bestond hier in do stad de amusementsvereeniging „Da- voka", die een commissie van toe zicht, samengesteld uit ouderen, kende, welke op dit terrein baan brekend werk verricht heeft. Thana wordt door den Raad van Toezicht op katholiek amusement een veel breeder terrein Destreken, waardoor niet alleen het toezicht voldoende gewaarborgd wordt, maar ook een coördinatie bereikt kan worden. Met toestemming van den Deken en van den Diocesanen Jeugdraad is do stichting van „Avoka" (Amusement voor Katholieken) te verwachten, maar hangende deze officieele op richting, kunnen de organisatoren reeds leden of abonné's werven en dansmiddagen of avonden voor ka tholieken houden. Teneinde de con trole te vergemakkelijken., is vast gesteld, dat ieder lid van „Avoka" het stempel van de parochie, waar toe hij behoort, op zijn lidmaat schapskaart moet hebben, met het nummer van het persoonsbewijs. Eenzelfde maatregel is getroffen voor de deelnemers aan danslessen voor katholieken, die een aantal dansscholen in onze stad geven. Bij een contróle bljjkt dan onmiddellijk, wie niet in het katholieke milieu thuishoort: grooter is echter do preventieve uitwerking. De Raad van Toezicht moet uit- genoodigd worden voor elk amuse ment dat in Haarlem en omgeving door katholieken of in katholiek verband georganiseerd wordt. Het programma, dat geboden wordt, dient te voren te worden ingezonden, terwijl van den anderen, kant advies gevraagd kan worden, door welke maatregelen hopelijk een verantwoord peil van de festivitei ten verkregen wordt. Coördinatie ls zeker na deze oor logsjaren, nu van alle kanten een groot verlangen naar ontspanning be staat geboden. Al te veel versnippe ring in eigen gelederen ls verlies van krachteneen voetbalclub is er om te voetballen, een tooneelclub om too neel te spelen, een fanfare om mu ziek te blazen; het is ongewenschfc dat men eikaars terrein betreedt, dat bijv. voetballers een tooneel- avond geven en tooneelspelers een dansclub vormen. De Raad zal met aller medewer king spoedig orde kunnen schep pen, waartoe verschillende voor schriften zijn samengesteld. Het se cretariaat is gevestigd: Ridder straat 10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1