PESSIMISME IN LONDEN Japanners handhaven de orde S3 Rusland sluit economisch pact met Hongarije Engeland wil uitspraak van- de geallieerden Franschen slaan toe in Indo-China Boelende koers op den Cauberg Financieele positie overheidspersoneel Voeding voor Java Het Palestina-vraagstuk Betaling met pasmunt Het weer Ook de Giro Rector Van Zon gaat heen 69ste JAARGANG No. 23347 o MAANDAG 24 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Bevin, minister van Buitenland- sche Zaken in de Britsche La- tour-regeering en tegenspeler van Molotof (Keystone-ABC) Molotof, de Sovjetminister van Buitenlandsche Zaken, die de Russische eischen op de confe rentie te Londen naar voren tracht, welke de animositeit tusschen Londen en Moskou nog hebten verscherpt Alleen tegen nominale waarde Krijgsgevangenen veroveren Saigon verstrekt geld voor loonbetaling H.M. DE KONINGIN bezoekt Rotterdam MIDDELKAMP KAMPIOEN VAN NEDERLAND De slag Middelkamp Verbetering op korten termijn onderzocht Ned. missionarissen naar de Philippijnen STAD EN OMGEVING Eerste plechtige H. Mis Werkgevers zonder bank relatie Omwisseling geld NIEUWE HAA COURANT LONDEN, 23 Sept. (Reuter). Sommige Engelsehe bladen hebDen zich pessimistisch uitgelaten om trent het verloop van de confe rentie van ministers van Bulten- landsche Zaken te Londen. De „Observer", noemt de onverwachte samenkomst van de ministers op Zaterdagavond j.l. een „crlsls- bljeenkomst." volgens dit blad wordt de onmiddellijke oorzaak van de crisis gevormd door de ai- geheeie tegenstelling In opvat tingen tussclien Sovjet-Rusland en de WesteHjke democratieën om trent den stand van zaken ln Zuid-Oost-Europa, volgend op de mislukte poging tot overeenstem ming inzake de vredesvoorwaarden voor Italië, De tegenstelling zou nog ver scherpt zijn door het bericht, dat tusschen Rusland en Hongarije een economische overeenkomst van in grijpend belang tot stand zou zijn gekomen, zonder eenig voorafgaand overleg met de andere geallieerde mogendheden. Door deze overeen komst zou Rusland gelijkwaardig partner worden in een monopolis- tische staatscontrole en -exploita tie van Hongarije's groote indus trieën, natuurlijke hulpbronnen, landbouw en transportwezen. De correspondent van de „Obser ver" zegt, dat berichten uit Boeda pest er op wijzen, dat door de aan kondiging van deze overeenkomst de politieke crisis in Hongarfb is ver scherpt, en dat de ratificatie van het pact in vele kringen op bitteren tegenstand stuitte. Voorts zegt de correspondent van de Sunday Times, dat de oplossing van de kwestie der contróle op den Donau, welke op de agenda van de Londensche confe rentie staat, niet vergemakkelijkt zal worden door „dit jongste voorbeeld van Ruslands .neiging zijn eigen weg te gaan in aangelegenheden, welke het naar eigen bewering zou behandelen in samenwerking met zijn bondgenooten uit den oorlog1." BATAVIA, 24 Sept. (Reuter) De Japansche garnizoenen in Batavia werden Vrijdag versterkt en nog meer troepen zouden Zaterdag arriveeren om het hoofd te bieden aan wat ge- neraai-majoor Shoso Nishida, de com mandant van de geheime Japansche politie op Java, noemde „mogelijke relletjes door de Indonesische natio nalisten". Nishida zelde, dat de Japansche strijdkrachten op Java „absoluut in staat" waren alle uitgebreide wan ordelijkheden te voorkomen. Zij zou den dit ook doen. Intusschen wordt hard gewerkt aan de hulpverleen ing voor Java. De „Karslk", een van dè eerste schepen, die op de Duitschers wer den buitgemaakt, is te Melbourne geladen met duizend ton medicamen ten en voedingsmiddelen, bestemd voor Java. De „Karsik" welks Duit- sche naam „Soneck" was, is volgens de Japansche radio gedurende den LONDEN, 24 Sept. Naar Reuter uit hoogst bevoegde bron verneemt, heelt de Engelsehe regeering beslo ten, het geheele vraagstuk van Pa lestina en de Jöodsche immigratie over te dragen aan den raad van de Vereenigde Volken met de verkla ring, dat dit een aangelegenheid Is, waarvoor alle Geallieerden gezamen lijk de verantwoordelijkheid moeten dragen. Deze dramatische stap is gedaan na ontvangst van den brief van pre sident Truman, waarin deze den Joodschen elsch tot onmiddellijke immigratie van 100.000 Joden in Pa lestina ondersteunt. B'ritsche regeeringskringen hebben hun groote misnoegen geuit over den brief van den president. Zij wijzen erop, dat zij alle gevoelens van den president in desa aangelegenheid deelen, zoc-als ook de officieele La- bour-politiek is. Tezelfder tijd onthullen zij, dat het kabinet tevoren president Truman had gevraagd, dat de Vereenigde Sta ten met de Britsche regetïing de verantwoordelijkheid zouden dragen bij de oplossing van het Falestijnsche vraagstuk. De Ameri- kaansche autoriteiten hebben echter dit aanbod afgewezen. In deze om standigheden is men In kabinets- kringen van meening, dat de tus- schenkomst van den president den In Staatsblad 183 zijn nadere voor zieningen gepubliceerd in verband met de zuivering van het geldwe zen. Hieruit blijkt, dat het overdra gen, hetzij bij wijze van betaling, hetzij op eenige andere wijze, van 's Rijks munten in zilver, nikkel, foront, en zink anders dan tegen de nominale waarde dier munten, ver boden is. Eveneens is verboden het onttrekken van bovenbedoelde mun ten aan Jiuh bestemming door ver smelting, verminking of anderszins. Bestaat een gegrond vermoeden, dat deze munten, wanneer zij worden aangetroffen, bestemd zijn cm te v.orden aangewend voor bovenver melde handelingen, dan kunnen zij in beslag worden genomen en ver beurd verklaard. Handelingen met deze verbodsbepalingen ln strijd zijn misdrijven. algemeenen toestand op geen enkele wijze heeft veranderd. Men verklaart derhalve, dat wanneer het Britsche standpunt ten aanzien van Palestina binnenkort wordt uiteengezet, dit duidelijk zal maken, dat een uitein delijke oplossing wordt voorgesteld en dat een tijdelijke uitbreiding van de beperkte Joodsche immigratie in Palestina op een basis van 1500 per sonen per maand maar een nood maatregel is totdat de raad van de Vereenigde Volken een definitieve beslissing neemt. oorlog in de Stille Zuidzee reeds twee maal tot zinken gebracht. Het schip was destijds in geheime opdracht van de Duitschers op weg naar Sumatra, toen de Nederlandsche marine het schip buitmaakte, onmid dellijk na de Duitsche invasie in Ne derland. Nadat het vaartuig was om gedoopt, werd het tegen de asmo- gendheden gebruikt. Het sloeg eenige luchtaanvallen af, terwijl het tanks van Port Moresby naar de Oro-baai bracht. De bemanning van het schip bestaat uit personen, die Java in geen vier jaren hebben gezien en er fami lie hebben achtergelaten. LONDEN, 24 Sept. (Reuter), üc correspondent van de Daily Herald seint uit Saigon, de hoofdstad van Indo-China, dat deze stad weder om in Fransche handen is geko men door een coup, gedaan in den vroegen ochtend van Zondag. Hier mede werd een week vol geruch ten afgesloten, waarin niemand wist wie het eerste zou toeslaan: de Annameezen of de Fransehei). Drie uur Zondagmorgen kwam het sein tot den aanval. De krijgsgevan genen hadden order gekregen, hard toe te slaan indien dit noodig aou zijn, en in elk geval zich meester te maken van het Annameesche hoofdkwartier op het stadhuis, van het spoorwegstation, het politie bureau en alle kruispunten van we gen te bezetten. Tegen het aanbre ken van den dageraad kregen de kr| gsgevangeneh hulp van Fransche valschermtroepen, zeelieden en man nen van de luchtmacht. De minister van Buitenlandsche Zaken van de nieuwe Annameesche regeering en andere ministers werden in bescher mingsarrest genomen. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk nog krach tige, later afnemende Noordelijke wind, wisselende, bewolking, plaat selijk nog enkele buien, koel. Zon: onder 18.35, Maan 20.11 8.39. Zon: op 6.30. Behalve bij hun bankrelatie kun nen werkgevers hun behoefte aan nieuw geld voor loonen en salarissen thans ook opgeven bij den postchèque- en Girodienst, zulks echter uitslui tend voor de gevallen, waarin de betrokkenen niet over een tegoed bij een bank of spaarbank beschikken De aanvrage geschiedt door mid del van een normaal chèque-advies, waaraan een uitdrukkelijke door den aanvrager onderteekende verklaring moet worden toegevoegd, dat a) het aangevraagde bedrag noodig is voor twee weekloonen, alsmede de maand salarissen over September, b) de juistheid, van het aangevraagde be drag aan de hand van de loonen- en salarislijsten kan worden gestaafd, c) geen mogelijkheid bestond dit bedrag via een bank of spaarbank te verkrijgen. In den linker-boven- hoek vande enveloppe moet worden vermeld: „Aanvraag Loonen". De Postcheque- en Girodienst zal de chèque-adviezen zoo kort moge lijk'na 2 Oct. bij de kantoren van de posterijen betaalbaar stellen. Uiter lijk Vrijdag 28 Sept. moeten de be doelde chèque-adviezen bij de Post cheque- en Girodiensten te Den Haag zijn ontvangen. Bij te late in zending mag niet op tijdige beschik baarstelling van nieuw geld worden gerekend. Zaterdag heeft H. M. de Koningin, voor het eerst sinds de bevrijding, een bezoek gebracht aan Rotterdam. Terwijl de regen bij stroomen neer- plenste, reed H. M. in een open auto langs de duizenden, die ook het slechte weer trotseerden en op on dubbelzinnige wijze uiting gaven aan hun vreugde over dit weerzien in vrijheid. Nadat de Koningin van een lief, in groen gekleede tweeling een Emma- bloempje ln ontvangst had genomen, waarvoor z|j een enveloppe met een groot geldsbedrag overhandigde, werd zij in de Burgerzaal toegesproken door den burgemeester, mr. P. J. Oud, die o.m. zeide: Daar Is in geheel de wereldgeschiedenis, geen vorsten huis aan te wijzen, welks historie zoozeer met die der vrijheid is sa- mengeweven, als die van het huis Oranje. Zichtbaar bewogen dankte H. M. den burgemeester voor zijn woorden en sprak haar beste wen- schen uit voor de toekomst van de stad. Na zich geruimen tijd met veie autoriteiten en illegale werkers te hebben onderhouden, maakte H. M. een rijtoer, waarbij zij o.m. de ver woestingen in de haven in oogen- schouw nam. Dinsdagavond om 9 uur zal minis ter Mansholt een serie radio-cause rieën ten behoeve van den landbouw inleiden. Op den sterfdag van jan van Hoof, den held van de Waalbrug bij Nij megen, is te zijner gedachtenis een voorloópige gedenksteen onthuld. (Van onzen sportredacteur) VALKENBURG, 23 Sept. Onze broeders de Belgen zouden van het wegkampioenschap 1945 zeggen, dat het 'ne schoone koers was. En dat was het ook. Niet omdat Middel kamp, evenals in 1943 de glorieuze winnaar, behalve tactisch, ook an derszins lirillant gereden heeft, maar omdat er nóg wel zoo'n paar in het veld zaten, die óók hun zin nen op den titel gezet hadden. En er voor vochten. En óók, omdat de slag nu eens niet in de paar laatste ronden werd uitgeknokt, maar al heel kort na het begin een interes sant en boeiend aspect kreeg. Het was al dadelijk te zien. Toen Lust direct na .den start aan den kop begon te rukken, speelde hij een spel zonder kansen. Want pal achter hem, in de eerste groep, zaten een Schuite, Middelkamp, Steenbakkers en meer knapen, die van wanten we ten. Zij zaten er tegen hun gewoon te in, maar sommigen van hen had den er blijkbaar hun bedoeling mee en dat maakte den koers zeer leven dig. De strijd was nog geen v|jf ron den oud, toen Schulte en De Ruy- ter weggingen, goed weggingen en een voorsprong opbouwden. Steen bakkers zag er wat in en twee ron den later was h|j uit het peleton op de kopgroep gesprongen. Bij den ne genden Cauberg bedroeg hun voor sprong 25 seconden op een groep van zes: Seyen, Schellingerhout, Joosen, Jansen, Middelkamp en Vooren. De rest lag toen al kansloos op twee en een halve minuut. De voorsprong groeide3033Dat was een kans voor Schulte, die er frisch bij zat en gemakkelijk ging, met trai ningsmakker Steenbakkers als een engelbewaarder aan zijn wiel en slechts De Ruyter als outsider in hun gezelschap. Maar Schulte zag Middelkamp niet in de tweede groep. Middelkamp ging even goed en kwam telkens zoo rap als hij wilde tegen den berg op. Achter hem aan een vijftal, dat ver moeid naar boven hijgdeeen viertalHij zou als hij wilde mis schien b|l den kop kunnen komen. Maar Middelkamp wachtte op betere kansen. Etn plotseling daar was de kans. Bij den veertienden klim begaf Schulte's band het en zakte de Bosschenaar van de leiding weg. Op hetzelfde oogenblik joeg Mid delkamp als een razende Roeland tegen de helling op achter den nu verzwakten kop aan, kwam1 op 20, seconden, op 10, kreeg aansluiting. En intusschen martelde Schulte op een hem haastig toegeworpen fiets, die te klein was, achter zijn rivaal aan. Hij zag nog kans zijn tot 40 seconden ultgegroeiden achterstand met 15 te verminderen, maar daar mede was z|jn rol uitgespeeld. Het trio vooraan was weg en bleef weg en Middelkamp, de sprinter, kon van zijn succes verzekerd zijn. En zoo ging het ook. Wel was het Steenbakkers, die 't eerst het Walram plein op stoof, maar Middelkamp kon er op de laatste 80 meter nog zóó'n formidabele sprint uitduwen, dat hij met twee lengten voorsprong op hem en De Ruyter over de eind streep ging. Jansen, nummer vier, volgde met meer dan een minuut achterstand- Bij de amateurs slaagden Kleefstra, Van Beek en Verhoeven er in weg te komen. Van Beek kreeg echter last met zijn ketting en viel af. In de eindsprint won Kleefstra royaal, met Verhoeven op een paar lengten en van der Vliet op meer dan twee minuten. Weer en wegdek waren slecht. In afwachting van het tot stand komen eener definitieve herziening van het Bezoldigingsbesluit heeft de regeering zich beraden over de vraag, of er aanleiding bestaat, naast de maatregelen, vervat in het K. B. no. F. 55, reeds thans bij wijze van overbrugging verder gaande voor zieningen met betrekking tot de fi nancieele positie van het rijksperso neel voor te bereiden. De regeering beantwoordt deze vraag in beginsel bevestigend in dien zin, dat z|j, voor zcover zulks nood zakelijk mocht blijken,, bereid is, een voorloopige verbetering van het sa laris- en loonpeil, met name ten behoeve van het lager bezoldigde personeel, in gunstige overweging te nemen. In verband met een en ander heeft de regeering besloten, deze aangele genheid op korten termijn nader te doen onderzoeken door een commis sie ad hoe, waarin, naast vertegen woordigers van de regeering en en kele andere organen, de in het rijks- overleg vertegenwoordigde, centrale personeelsorganisaties zijn uitgenoo- digd, zitting te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de beoogde salarisverbeteringen zich ook zullen uitstrekken tot het personeel, werkzaam b|j de lagere publieke li chamen. BRISBANE, 24 Sept. (Reuter) Drie en twintig Nederlandsche mis sionarissen van de congregatie van het Heilig Hart, zullen heden per schip uit Brisbane vertrekken om terug te keeren naar hun standplaat sen op de Philippijnen. Zij zijn de eerst bevrijde geïnterneerden, die uit Australië zullen terugkeeren. Na hun bevrijding uit een Japansch kamp bij Manilla hebben zij eenige maanden in Australië vertoefd tot herstel van krachten. De Zeereerw. beer J. O. v. Zon. die gedurende elf Jaren rector van het ziekenhuis St. Joannes de Deo in dp Maerten van Heemskerckstraat was, is, zooals reeds gemeld, benoemd tot pastoor van de parochie der H.H. Engelbewaarders in Badhoevedorp. Rector van Zon was te Haarlem een bekende persoonlijkheid als directeur van het diocesane jeugdwerk, als leider van godsdienstcursussen en als moderator van de St. Josephsge- zellen. Voorts had hij zitting in het bestuur van de R. K. Handelsavond school. De nieuwbenoemde pastoor is 9 Augustus 1890 te Maassluis geboren, werd 22 December 1923 priester ge wijd, waarna hij kapelaan te Lisse werd. 19 Augustus 1934 ontving hij zijn benoeming tot rector van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, welkfe functie nu de hoogeerw. heer C. G. van Trigt zal bekleeden. Zondag droeg de wèleerw. heer P Heemskerk in de St. Josephkerk te Hillegom zijn eerste plechtige H- Mis op met assistentie van den weleerw. heer P. v. d. Hejjden als presbyter- assistens, kapelaan J. v. Ettlnger als diaken en pater R. Weijers O.P. als sub-diaken. De weleerw. heer W. Duijn hield de feestpredlcatle. Het koor zong de drie-stemmige Mis van Perosl. In den middag werd een druk be zochte receptie gehouden. Een plechtig lof met „Te Deum" besloot den dag. In de parochiekerk van het Aller heiligst Hart van Jezus aan den Kle verparkweg heeft Zondag- de wel eerw. heer B. M. v. d. Brink, die Za terdag J.l. in de kathedrale kerk da H. Priesterwijding ontving, zijn eer ste H. Mis opgedragen. Als diaken en subdiaken fungeerden twee confra ters van den neomist; presbyter- assistens- was pastoor dr. C. Hentzen, ceremoniarlus pater W. v. Buul. De ken J. C. v. d. Wiel hield de feest predlcatle. Werkgevers die niet over 'n bank relatie beschikken kunnen na 2 Oct. door hen uit te betalen loonen en salarissen opgeven b|1 een spaarbank, waarb|j zij een tegoed hebben. Voor deze gevallen is de termijn, waarop zij de bedoelde mededeellng kunnen dóen, verlengd tot en met 25 Sept. 1945. Voor het betrekken van nieuw geld via den postehèque- en giro dienst zal nog een regeling worden bekend gemaakt. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor omwisselen van geld en afhalen van geldkaarten: restant T, en Va- Vis 89.45 uur; restant V en Wa- Wen 1012 uur; restant W, X. Y en Z 1314.45, uur; en na-omwisse ling van 15 tot 16.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1