BLOKZIJL TER DOOD VEROORDEELD Zijn medewerkers aan S.D. verraden Verbetering in de verbindingen met Ned.-lndië DENKENDE" PROJECTIELEN Om éigen fraudes te verbergen Radio als Recht om beroep in cassatie aan te teekenen Het weer over deblokkeering Bezetting in een sneller tempo 69ste JAARGANG No. 23348 o DINSDAG 25 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Een kijkje in de rechtszaal, waar het proces tegen de moor denaarsbende van BergenBelsen wordt gehouden. Onder de gevangenen op de beklaagdenbank bevindt zich Irma Grese (no. 9), die zich naast Kramerden commandant van het kamp, op een wreedaardige wijze aan de gevangenen van het concen tratiekamp heeft vergrepen. (Foto Keystone-A.B.C.) Verschuiving naar linksch in Frankrijk Alle macht voor MacArthur Directeur Philosophicum te Warmond Levenslang voor de Blocq van Scheltinga SIGARETTENPRIJS wordt verlaagd Prof. Lieftinck 99 f j et geheim van de „denkende granaat" is thans dooi #-ƒ het Britsche Ministerie van Bevoorrading bekend, gemaakt. Het betreft hier een granaat, waarbij een radio tot lont dient en waarmee de vliegende bommen werden bestreden. Deze granaat behoedde de Britsche vloten in het Verre Oosten voor de zwaarste verliezen, toen de Japanners eenmaal begonnen met hun zelfmoordbom menwerpers. De buis van de granaat bevat een zeer klein radiotoestel, een gecomibneerden zender, ontvanger en antenne. In het begin van den oorlog ontploften granaten van het luchtdoelgeschut herhaaldelijk vlakbij de vliegtuigen of passeerden de toestellen op zeer geringen afstand, om eerst verderop te explodeeren zonder nog schade aan te richten. De „denkende granaten" ver anderden dit alles met één slag. Indien de granaat thans binnen een bepaalden af stand een vliegtuig passeert, kamt deze tot een explosie welke als het ware door het slachtoffer zelf wordt opge wekt. De kleine zender in de granaat zendt ra.I. golven uit, die, wanneer zij een of ander object ontmoeten, worden teruggekaatst en dan worden „opgevangen" door het zelfde toestel, dat ze uitzond. Deze ontvangst veroorzaakt de explosie en een en ander speelt zich, daar de uitgezonden golven de snelheid van het licht hebben, in slechts een onderdeel van een seconde af, zoodat het vliegtuig, waarop gericht werd, feilloos zeker wordt neergehaald. De oorspronkelijke uitvinding was Engelsch en de eerste proeven werden genomen in Engelsche laboratoria. In 1940 werden de resultaten aan de Vereenigde Staten meege deeld ,waar de productiervan deze granaten werd gecon centreerd. Zij zijn eerst in het laatste stadium van den oorlog op groote schaal gebruikt. Luchtdienst Batavia BandoengSemarang Stad en omgeving Nieuws over Mgr. Stam Inlevering van geld „Geloof en Wetenschap" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, onder presidium van mr. A. L. M. van Berckel, veroordeelde hedenmorgen Max Blokzijl overeenkomstig den eisch tot de doodstraf met ontzetting PARIJS. (U.P.) Hoewel de totale uitslagen Maandagavond laat nog steeds niet bekend waren, Is het dui delijk, dat de provinciale verkiezin gen In Frankrijk een overweldigende overwinning der linkerzijde, met daar in groote successen voor de socialis ten, beteekenen. Met 1262 districten van de 3028 geteld, was de zetelver- deeling als volgt: Socialisten: 313 ze tels (winst sinds 1937: 186). Com munisten: 93 (winst 67), Radicaal- Socialisten 293. Republikeinsche groep: 79. Republlkelnsch-Democrati- sche Unie: 143, Conservatieven 29. Enkele kleinere groepen kregen de rest der zetels. WASHINGTON (U.P.). De Ame- rikaansche departementen van Bul- tenlandsche Zaken, Oorlog en Ma rine hebben generaal MacArthur instructies gezonden voor het be heer van Japan. Hierin wordt ge zegd: „De autoriteit van den Kei zer en de Japansche Regeering is ondergeschikt aan U als opperbe velhebber. U zult Uw gezag uitoefe nen zooals het U goeddunkt om Uw opdrachten te vervullen. Daar Uw gezag het hoogste ls, zult U geen voorstellen van de zijde der Japan ners in overweging behoeven te nemen en het bestuur over het land slechts door de Japansche regeering laten uitoefenen voorzoover dat bevredigende resultaten oplevert." Z. H. Exc de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot directeur van het Philosophicum te Warmond den zeereerw. hooggel. heer prof. dr. J. G. M. Willebrands De nieuwe directeur is 4i Septem ber 1909 te Bovenkarspel geboren. Hij werd 26 Mei 1934 priester ge wijd en kreeg daarna opdracht te gaan studeeren aan de R.K. Univer siteit Angellcum te Rome ln de Philosophie. HU promoveerde cum laude 6 Juli 1937, waarna zijn be noeming volgde tot kapelaan aan het Begijnhof te Amsterdam; 2 No vember 1940 werd hfj professor aan het Philosophicum te Warmond. Verwachting avond tot Wocnsdag- Vannaeht nog buien ln de kuststrook, morgenochtend plaat selijk mist. overdag licht tot half bewolkt, koud, zwakke, tij delijk matige wind tusschen Noord en Noord-Oost, Zon onder 18.33. Maan 20.38 11.06. Zon op 6.32. uit het actieve en passieve kies recht en ontzegging van het recht als journalist of radiospreker werkzaam te zijn. Dit voor den tijd van het leven- De overweging daarbij was dat Blokzijl getracht heeft den weer stand van het Nederlandsche volk te breken in oorlogstijd en op hoogst perfide wijze den vijand hulp heeft verleend. De gemeenschap behoort een zoo verderfelijk lid uit te stooten. Blokzijl verkreeg het recht bin nen acht dagen beroep in cassatie aau te teekenen. Jhr. de Blocq van Scheltinga, oud burgemeester van Wassenaar, tegen wien eveneens de doodstraf geëischt was, veroordeelde het Hof tot levens lange gevangenisstraf, gepaard gaan de aan ontzetting uit het passieve en actieve kiesrecht, terwijl hem tevens het recht van het bekleeden van ambten ontnomen werd. Ook hij kreeg het recht binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te teekenen. Met ingang van 1 October a.s. zul len de prijzen van sigaretten van Nederlandsch fabrikaat door vermin dering van de accijnzen van 75 cent op gemiddeld 60 cent per pakje van twintig stuks worden teruggebracht. Het is niet mogelijk de prijzen van de geïmporteerde sigaretten, welke overigens slechts enkele malen in de distributie gebracht zullen worden, te verlagen. De prijs van f 1.20 per twintig stuks komt vrijwel overeen met de in Engeland geldende prijzen. In talrijke landen zijn de sigaret- tenprljzen aanmerkelijk hooger dan de prijzen van voor den oorlog, als gevolg van de stijging van den prijs van de ruwe tabak. De vroegere voorzitter van de A. R. kiesvereeniging te Rotterdam, C. Kooiman, eertijds een achtbaar Ingezetene van de Maasstad, maar die volgens zijn eigen getuigenis „in den greep van de hebzucht was geraakt", heeft de doodstraf tegen zich hooren eisclien voor handelingen, welke ln haar boos heid wel een zeer duidelijk beeld geven van de moreele verwording van dezen man. In 1943 ging Kooiman bij de ille galiteit, liet menschen onderduiken, zorgde voor nieuwe persoonsbewijzen en voor verklaringen van arbeidsvrij- stelling. Hij sloot zich aan bij de lan delijke organisatie die de zórg had voor onderduikers en kreeg in die hoedanigheid bonkaarten om te dis- tribueeren. Maar het leven van den zwarten handelaar trok hem meer en meer. Hij begon één bonkaart te verkoopen en eindjgde met dertig veertig stuks, voor prijzen van hon derd gulden en meer per stuk. Het geld besteedde hij om zijn zoon een buitengewoon kostbare postzegelver zameling te bezorgen. De organisatie begreep op den duur niet, waar hij al die bonkaarten voor noodig had en schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime vergadering uit, waar hij zich zou moeten verantwoorden. In het nauw gedreven zocht hij een uitweg en meende dien te vin den door de convocatie van de ver- Woensdagavond 9 uur zal de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck een radiorede houdeu over de a.s. deblokkeeringsmaatre- gelen. De ontwikkeling van de situatie in Indonesië maakt het vraagstuk der verbindingen er tot één van het grootste gewicht. Het blijkt thans, dat de pogingen der regeering, om ten spoedigste verbetering te bren gen, niet zonder resultaat zijn. Reeds binnenkort kan de opening van een regeeringsvliegdienst op Indlë worden verwacht, welke onder houden zal worden met zes D.C. 4- toestelien, door den directeur der K.L.M. aangekocht. Daarna zullen nog acht vliegtuigen 'volgen. De In dische regeering heeft het plan mili taire transport-toestellen te bezigen voor vluchten naar Nederland. Daar- naast heeft het R.A.F.-transport- command een beperkt aantal plaatsen beschikbaar gesteld. Het ligt ln de bedoeling deze vlieg tuigen, naast het vervoeren van post, te gebruiken voor het 'transport van regeeringspersonen, o.a. den heer P. H. Kerstens, experts, die sleutelposi ties zullen bekleeden in het econo mische bedrijfsleven en adviseurs der Indische regeering. Ook in het scheepstransport is ver betering gekomen. Weliswaar zullen groote groepen nog via Engeland moe ten worden verscheept, waar steeds meer ruimte ter beschikking komt, maar begin October zullen ook recht streeks van Nederland uit transpor ten kunnen vertrekken; voorloopig echter met kleine schepen, met een vervoerscapaciteit van ten hoogste 100 man. De „Tarakan" zal de eerste zijn; het schip vertrekt uit IJmui den. Men hoopt In October 2000 man te kunnen vervoeren, en dan staan er nog 2000 gereed, om welker over komst de Indische regeering drin gend heeft gevraagd. Gezaghebbende kringen in Den Haag verwachten met stelligheid, dat de eerste geallieerde troepen op 4 October te Batavia zullen landen. Soerabaja zou dan volgen op 14 Oc tober, evenals Padang (Sumatra's westkust) en Medan (Sumatra's oost kust). Aangenomen wordt, dat de loutere aanwezigheid van een zwakke bezettingsmacht voldoende aal zijn om in West-Java klaarheid en rust te scheppen. De bezetting zal dan ook in een sneller tempo, dan oor spronkelijk was beraamd, worden uit gevoerd. BATAVIA. 25 Sept. (U. P.) Maan dag is een regelmatige luchtverbln- ding geopend tusschen Batavia, Ban doeng en Semarang. Op deze lijn vliegen bommenwerpers en transport vliegtuigen. die nu nog bestuurd worden door Japansche piloten. In- tusschen wordt, onregelmatig, een luchtdienst onderhouden op Singa pore en Australië, waarmee ook post wordt overgebracht. De eerste brie ven van Java kunnen dan ook zeer binnenkort in Nederland verwacht worden. Lady Mountbatten, die reeds de krijgsgevangenkampen op Sumatra heeft bezocht, is Zondag op 't vlieg veld van Batavia aangekomen. Zij heeft Zondag en gisteren bezoeken gebracht aan de kampen op Midden- Java en zal vandaag de kampen bij Batavia bezoeken. H. M. de Koningin heeft ln audiën tie ontvangen den Nederlandschen ambassadeur in Washington en me- yrouw Loudon, alsmede luitenant- generaal 'H. ter Poorten. gadering in handen van den Duit* schen S. D. te spelen. Het gevolg was, dat er een inval werd gedaan in het huis aan de Hoekschestraat, waar de vergadering gehouden werd. Een der aanwezigen, die zich in een geheime schuilplaats, boven op een kast, had weten te wringen, maar zich verraden zag door een zichtbaar gebleven slip van zijn jas, werd door pistoolschoten zoodanig met kogels doorzeefd, dat hij enkele oogenblikken later over leed. Het lijk moest door zijn mak kers naar buiten worden gedragen en daar als afschrikwekkend voorbeeld eenigen tijd blijven liggen. De an dere aanwezigen werden gearresteerd, twee hunner zijn later gefusilleerd. Het verraad van Kooiman werd nog des te schandelijker toen htj daarop gelden ging inzamelen z g- voor da nagelaten betrekkingen van het drie tal. Ook het hiervoor ontvangen geld gebruikte hij ten eigen bate. Het bijzonder Gerechtshof te Den Haag hield voor de behandeling van deze zaak een speciale zitting te Rotterdam, waarvoor groote be langstelling bestond. De advocaat-fiscaal, mr. J. S. La ke, eischte de doodstraf. Nadat de toegevoegde verdediger, mr. Th. L. W. H. Goeman, aan het eind van zijn pleidooi medegedeeld had, dat verdachte bereid is dé vol le consequenties van zijn daad als een man te dragen, las verdachte een uitvoerig verweer voor. waarin hij aan het slot, terwille van zijn ge zin en om voor de nagelaten betrek kingen iets goed te kunnen maken, clementie verzocht. De doodstraf met uitsluiting van '6 kiesrecht werd ook nog geëischt te gen den 33-jarigen A. G. Scholten en den 26-jarigen W. A. van der Riet die beiden vrijwillig dienst had den genomen bij de Waffen-SS en den eed van trouw aan Hitier had den afgelegd. De 22-jarige W. Blokland en da 29-jarige J. van der Berg hoorden respectievelijk 15 en 10 jaar gevan genisstraf tegen zich eischen met uitsluiting van het kiesrecht voor den tijd van 20 respectievelijk 10 jaar, omdat de eerste vrijwillig dienst had genomen bij de N.S.K.K. en de laatste als wactitsman bij de Duit- sche Weermacht. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. Het zal de Haarlemmers tot vreugde stemmen, te vernemen, dat hun stadgenoot, Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, apostolisch vicaris van Kisumit in Afrika, in goede gezondheid ver keert. De familie heeft n.l. een brief ont vangen, gedateerd 26 Juli 1945. De bisschop woont niet meer ln Kisumu, maar in Kakamega. Vroeger was daar een ziekenhuis, dat aan de Goud mijnen behoorde. Toen de geneesheer- directeur door den oorlog werd op geroepen, werd het ziekenhuis op geheven. waarna Mgr. Stam er een seminarie in vestigde. Gedurende de vijf oorlogsjaren leefde de bisschop zonder eenig bericht uit Nederland. Hij schrijft thans: „Ik heb hier ver nomen, dat gij verschrikkelijk ge leden hebt. Ik heb persoonlijk niets van den oorlog gemerkt, ^hoewel het geweld de grens van Kenya nader de. Ofschoon mijn jaren klimmen, ga ik nog veel op reis. Het missie werk is tijdens de laatste Jaren ge woon doorgegaan. God heeft ons niet alleen beschermd, doch ook rijkelijk gezegend". Het postadres van Mgr. Stam is thans: Kisumu Private Bag, Kenya. Het omwisselen van geld en het afhalen van geldkaarten aan de Vleeschhal is nu beëindigd. Morgen, Woensdag, begint het Inleveren van bank-, muntbiljetten en zllverbons aan de posterijen, de bankinstel lingen, spaarbanken enz. Den eer sten dag, morgen 26 September, zijn aan de beurt de letters: A van 912.30 uur. en BaBrak van 13.30 tot 16.30 uur. Gisteren ls de vereeniglng „Ge loof en Wetenschap" voor het eerst weer na eenlge jaren van gedwongen, rust bijeengekomen. Mr. F. Vorst man opende als voorzitter ln den Stadsschouwburg het nieuwe seiaoen met een korte inleiding. Op deze eerste samenkomst hield de decla mator, Max Crpiset, een voordracht, getiteld „De Gedachte" van den, Russischen schrijver Leonid Andre- Jef. Met interesse en zeer gespannen volgde men dit stuk, dat op voor treffelijke wijze werd uitgebeeld. Het Buurtcomité Preanger-, Timor en Medanstraat heeft f 200.ge schonken aan het Roode Kruis en de T.B.C.-bestrijding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1