Molotof geeft nog hoop Republiek uitgeroepen in Indonesië WEENSCHE DOCTOREN Russische wenschen betreffende Japan naar Moskou gedeporteerd Havenstakingen in Australië liquideert zijn leger- voorraden Het weer Merkwaardige Russische opvattingen Soekarno en Mohammed Hatta collaboreerden met Japanners De nieuwe gemeenteraad 69ste JAARGANG No. 23349 o WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1945 De Tweede Kamer der Staten- De stemming in Batavia Geen gezagsoverdracht Sympathie-stakingen in Australië AMERIKA (Vervolg op pag. 3) Nieuwe moeilijkheden Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Generaal is Dinsdag geopend. Een overzicht tijdens de rede van den voorzitter Mr. J. R. H. van Schaik (Foto Anefo-van Haren) Stad en omgeving Candidaten van R.K. en S.D.A.P. Afscheid pastoor J. v. Zon Eerste plechtige H. Mis Inlevering van geld Soekarno, leider den Indonesische nationalistische beweging, heeft een „kabinet" samengesteld, bestaande uit 17 ministers. De Japan- sche 'strijdkrachten op Java hebben echter van Lord Lowis Mount- batten opdracht gekregen, het gezag niet over te dragen aan eenige politieke beweging. In regeeringskringen te Den Haag wordt verklaart, dat o.a. van Soekarno en zijn medestander Mohammed Hatta collabo ratie met den vijand vaststaat. Inheemsch personeel heeft geweigerd Nederlandsche schepen te bevrachten; 30.000 Australische arbeiders zijn een sympathie-staking begonnen. De bond van Indonesische, ballin gen in Australië heeft aan den raad van de ministers van B'uitenland- sche Zaken te Londen een telegram gestuurd, waarin steun wordt ver zocht voor de Indonesische demo cratie, onafhankelijkheid en volle dige politieke, burgerlijke en gods dienstige rechten. Menzies, die leider der oppositie in het Australische huis van Afge vaardigden, heeft tijden^' een aitting van dit college verklaard, dat het een „ernstig schandaal" was, dat communisten steun verleenden aan een revolutionnaire beweging in Nederlandsch Oost-Indië, die geleid werd door een man,, die leider is van oen marionettenregeering, dooi de Japanners ih net leven geroepen. Deze aangelegenheid aldus Menzies, is van vitaal belang voor Australië, dat niet wenscht, dat de Nederlan ders uit indië verdreven worden. Ben Australische correspondent, die een bezoek aan Java heeft ge bracht, verklaarde, dat hij in Hotel des In des te Batavia heeft vertoefd. Hij zeide: We zagen trams met ruw geschilderde opschriften in het En- gelsch: „Beter naar de hel dan weer gekoloniseerd te worden." „Vrij heid, het erfdeel aller naties". „Denk aan het Atlantisch Charter dat zelf beschikking belooft aan alle naties." De Nederlanders in Batavia ver- toonen weinig neiging de politieke situatie te bespreken. Zij nemen geen risico's van botsingen, terwijl er nog slechts zoo weinig gewapende ge allieerde strijdkrachten in het land Een Australische correspondent van Reuter heeft een onderhoud gehad met dr. ir. Soekarno, den leider der Indonesische nationalisti sche beweging. De correspondent meldde: „Soekarno wenschte zijn machtsaanvaarding te proclamee- ren. doch de Japanners waarschuw den hem en spoorden hem aan hier van af te zien. Soekarno heeft een „kabinet" gevormd, bestaande uit 17 ministers. Hij beweert, dat de nationalisten 95 procent vertegen woordigen der bevolking van 70 millioeu zielen. Hij vertelde mj|, dat een vol ledige breuk met Holland wordt gewenscht, docli dat het den Ne derlanders vrij zou staan, z\\ aan z(| met de Indonesiërs te 'leven. Hij verklaarde voorts, dat in de perste tijden van zijn voorgesteld regime andere politieke partijen niet zouden worden aangemoedigd. Alle Indonesiërs hebben 'dezelfde aspiraties en er zouden geen partijen kunnen bestaan in den gebruikelijken zin van het woord. Een verzoek om erkenning der onafhankelijkheid zal worden inge diend bij de vereenigde volkeren. Het zal worden overgebracht aan lord Louis Mountbatten, wanneer deze het militair gezag over Indië aan vaardt." Toen hem werd gevraagd, wat hij zich voorstelt te doen met de bui- tenlandsche lnvesteeringen, in het bijzonder met de bestaande Neder landsche investeeringen, antwoordde Soekarno: „Wij stellen ons een staatscontrole voor op de economi sche hulpbronnen". Naar te Singapore verluidt, heb ben de Japansche strijdkrachten op Java, die aldaar nog de macht uitoefenen, vijf weken na de offi- cleele capitulatie, van admiraal Lord Louis Mountbatten instruc tie gekregen het gezag niet over te dragen aan eenige Javaansche politieke beweging. Dit Brisbane meldt D. N. P.- Aneta dat de Indonesische beman ningen van drie Nederlandsche schepen in staking zi.m gegaan, omdat, naar de stakers beweren, „er materiaal geladen wordt, dat gebezigd zou worden ter onder drukking van het inheemsche In donesische bestuur, dat is Inge steld." De uitvoerende raad van de haven arbeiders besloot toen voor geen enkel schip te werken, waarop een Indonesische bemanning' bezig was te staken of waarvan men vermoed de, dat zij oorlogsmateriaal vervoer den dat wellicht tegen de „Indo nesische nationalistische beweging" zou worden gebruikt. Deze solidari- teitsstaking voor de Indonesische extremisten omvat momenteel 30.000 arbeiders. In Melbourne beloofde de communistische partij „volledige steun" aan de stakers. PARIJS, 25 Sept. (a. p.) In Europa is thans reeds voor een bedrag van meer dan 35 millioeu dollar aan oorlogsmateriaal te koop aangeboden, aldus ls bekend gemaakt door ambtenaren, die de overtollige voorraden van het Ainerlkaansche leger liquideeren. James S. Knowlson, de centrale commissaris van de V. S. te vel de, heeft meegedeeld, dat van de ze overschotten in totaal een waarde van 35.690.655 vertegen woordigend zich b.v. voor 102.000 in Nederland bevindt. Volgens dezelfde mededeeling hebben reeds verkochte goederen tot op heden 130.313 opgebracht. Meer dan een derde van de te koop aangeboden goederen zijn afkomstig van de Verbindingsaf- deeling van het Amorikaansche leger, terwijl het grootste gedeelte van de rest uit de voorraden van den medischen dienst en de genietroepen komt. zfjn. Een Nieuw-Zeelandsche vrouw, die van Java te Singapore is gearriveerd, verklaarde, dat de Japanners sinds de bezetting anti-blanken-ideeën heb ben verspreid en dat zij dezen nog den vrijen loop laten, ja zelfs deze aanmoedigen. Zij voegde hier nog aan toe: „Er is echter ook een groot aantal menschen op Java met pro gressieve ideeën, die fel anti-Ja- pansch zijn; zij beoogen politieken vooruitgang door constltutioneele middelen." Verwachting tot Donderdag avond Een depressie beweegt zich over de Noordzee In de richting van ons land. Zij zat toenemende be wolking, eeriigen regen en weer wat aanwakkerenden wind bren gen. 12.30. Zon op 6.33. Molotof verklaarde op een re ceptie te zijner eere gegeven, dat het de taak is van de Conferentie van ministers van Buitenlandsclie Zaken den vrede te consolideeren en een duurzamen vrede te waarbor gen. Tegen het eind van den avond arriveerde ook de Engelsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Bevin, met wien Molotof in gesprek kwam- Men hoorde Molotof zeggen, dat zelfs wanneer tijdens deze zit ting van den Raad een volledige overeenkomst ten aanzien van alle onderwerpen niet mogelijk zal zijn, alles bij een volgende zitting „soe pel en loyaal" uitgewerkt zou wor den. Het communiqué van de Conferen tie van ministers van Buitenlandsche Zaken van gtèteren luidt: „De Raad is heden tweemaal bijeen ge weest. HIJ zette de behandeling voort van het memorandum van de Sovjet-regeertng over de be spoediging van de repatriatie van Sovjet-ondlerdanen en de repatriee- ring van Fransche onderdanen uit gebieden onder het bestuur van de Sovjet-regeering. De Raad behandelde tevens door de Sovjet-delegatie ge dane voorstellen, betreffende de be spoediging van het werk van de com missie voor de herstelbetalingen. Een Fransch memorandum over de terug gave is eveneens behandeld. De volgende bijeenkomst van den Raad zal morgen gehouden worden." Reuter's diplomatieke correspon dent scbrjjft naar aanleiding van dit communiqué: Het communiqué dementeert, de sensattoneele ge ruchten, die lieden de ronde de den, dat de Raad van ministers van Buitenlandsche Zaken heden zyu laatste zitting zou houden. Voor zoover nu te zien. is, heeft geen der delegaties het voornemen Londen morgen te verlaten. Er is ongelukkigerwijze ook geen aanlei ding te meenen, dat de voortzetting der Conferentie een oplossing van de recente moeilijkheden bij het Vast stellen van de Balkan-vredesverdra gen met zich meebrengt. Er moeten echter nog steeds problemen in be spreking komen, zooals het Fransche memorandum over de Rijn-grens en de Ruhr. De aard van de genieenscliappe- Hjke Geallieerde controle In Japan is, naar Reuter's diplomatieke correspondent meent te weten, plotseling en onverwacht door den Minister van Buitenlandsche Za ken van de Sovjet-Unie Molotof ter sprake gebracht. Tot dusverre kwamen kwesties omtrent liet Verre Oosten niet voor op de agen da, noch op die van Potsdam, noch op de werkagenda, welke bjj het begin van de bijeenkomst der vijf ministers werd vastgesteld. Naar verluidt ls nog geen beslissing ge nomen of Japansche aangelegenhe den tijdens de thans plaatsvinden de conferentie zullen worden be sproken. Over Rusland, het machtige rijk in het Oosten, ligt voor den Westerling nog altijd een sluier van ge heimzinnigheid. Wat ge beurt er in Rusland, wat is er gaande in het uit gestrekte rijk van genera lissimus Stalin? Het is de vraag of wij hierop ooit een bevredigend antwoord zullen krijgen Op een breed front zijn in den laatsten oorlog de Russische en Europeesche wereld op elkaar gestooten, nadat het Rijk der Sovjets sinds de revolutie door een reusachtigen muur was omgeven. Het Westen komt thans weer in con tact met het Oosten, ia het bijzonder in die gebie den van Europa, waar de Russische legers zijn bin nengedrongen. Daarmede wordt ook het aantal be richten over het optreden der Russen grooter, zij het dan ook, dat deze het Westen langs andere dan de officieele kanalen be reiken. Deze geven blijk van een volgens Westersche begrip pen geheel onaanvaardbare 'mentaliteit. Een kenmer kend voorbeeld hiervan geeft het volgende bericht, dat ons uit Weenen be reikte. Zooals men weet is de Weensche Faculteit der medicijnen één van de be roemdste ln Europa. Dit feit hebben de Russen na tuurlijk ook wel begrepen en om hun belangstelling te toonen, inviteerden de RUssen in Weenen de be roemde doctoren en pro fessoren van de Weensche linea recta naar Rusland vervoerd Voor den Rus is zulk een deportatie iets heel gewoons. Hoe vaak is niet in Rusland iemand plot seling (niet als strafmaat regel bedoeld!!) van Odes- sa naar den Pamir of van Moskou naar de Poolstre ken overgeplaatst! Als men universiteit, om met hen het feest der overwinning te vieren De meeste doc toren gaven gevolg aan deze uitnoodiging en gin gen in hun gekleede pak ken naar dit feest. Hun ter eere werd een uitge breid diner gegeven, met alle mogelijke finesses, zul- ken banketten eigen. Daar na werden de doctoren uitgenoodlgd om een Russischen model-hospi- taaltrein te bezichtigen. De trein zette zich in be weging en reed eenige stations verder. Daar wer den de Weensche doctoren in een gewonen trein gebracht en met dezen tegen de Russen zou zeg gen: „Dat is toch geen manier om op zulke wijze doctoren naar Rusland te brengen", zouden zij ver baasd vragen, hoe men het dan zou moeten doen! Hun manier is toch heel erg humaan. De doctoren besparen zich een lang afscheid en er vloeien op die manier ook geen tra nen. Deze doctoren zijn in een modernen trein naar Rusland gebracht, waar zij in ziekenhuizen als artsen te werk gesteld werden.-Ze zullen daar te vens wonen en misschien nog wel beter verzorgd worden dan hun collega's ln Weenen. De scheiding van de familie ondervindt de RUs ook niet zooals de Europeaan. Hij zegt: „het is toch niet voor altijd en de doctoren kunnen trou wens later hun familie wel naar Rusland laten ko men." Duizenden soldaten waren jarenlang van hun familie gescheiden, velen zonder hoop, dat zij ooit weer terug zullen komen. Over zulke gevoelskwesties is met de Russen- niet te debatteeren. Zij hebben in dit opzicht een vast stand punt en aan dit houden zij conservatief vast. De Russen hebben deze deportatie niet zonder re den gedaan. De Duttschers hebben in het vroegere bezette Russische gebied een chaos en het gevaar van epidemieën achterge laten. Zulke deportaties zijn aan de orde van den dag. Oostenrijkers, Tsjechen, Polen en Duitschers wor den zonder verdere over weging betreffende hun nationaliteit opgepakt en naar Rusland gezonden om daar in fabrieken te werken. 15- worden zelfs menscheh opgepakt, die jarenlang in de Dultsche concentratiekampen heb ben vertoefd en die vele Jaren leden van de Com munistische Partij waren. Dit zijn Russische opvat tingen, welke een raadsel blijven voor het Westen en die de klove, welke belde werelden scheldt, onoverbrugbaar doet schij nen. NIEUWE HAARLEM De Katholieke kiesmannen hebben lieden de volgende caiididaiemgst voor deu nieuwen gemeenteraad in gediend: A J. M. Angenent, I». G. M- Coebergh, dr. J. G. Hoge, Th. S. J. Ilootj, G. Hurkmaus, J. G. v. Kessel, M. L. A. Klein, H. .1. I» Klein Schip horst, j. J. A. Schippers, mr. dr. A. F. H. Schreurs, A. v. d. Vcldt en IV. L. de Zwager. Voor de S.D.A.P. ztfn de volgende candidaten ingezonden: F. S. Noord- liolf M. Meijers, E. F. Albrecht, F. H. W. Vliegeh, G. Blokdüjk, J. v. Boekhoven, N. Mensink-Iloogerbcets, F. Z. Bakker Schut, H. II. Jore. A. Wanschers, H. Peichar, G. Bresser en W. J. Laiigeveld. Er zijn voor de katholieken in. de stad Haarlfem zes oude raads leden en zes nieuwe Ingezetenen candidaat gesteld. Deze laatsten zijn dr. J. G. Hoge, geneesheer-di recteur van de St. Mariastichtlng; J. Schippers, algemeen directeur van de Ned. Landbouwbank; mr, dr. A. Schreurs, advocaat: P. Coebergh, boekverkooper; G. Hurkmans, chef de bureau van een advocatenkan toor en W. de Zwager, hoofdbestuur der van den Kath. Grafischen Bond. De raad telt 39 zetels, waarvoor dus thans 25 candidaten bekend zijn. In den ouden raad hadden nog vertegenwoordigers zitting van V.D., A.R., C.H., V.B., Communisten en één eenling. Ons ls ter oore gekomen, dat de communisten geen genoegen zouden, nemen met twee zetels, die zij in het verleden bezaten, zoodat zeker op dit moment van een samenstelling van den gemeenteraad niet gespro ken mag worden. De zeereerw. heer J. P. v. Zon zal Dinsdag 2 en Woensdag 3 October thuis zijn op het adres St. Joan da Deo, Maarten van Heemskerkstraat, om allen te ontvangen, die van hem afscheid willen nemen voor zijn ver trek naar Badhoevedorp. De weleerw. heer W. J, de Graaf, die Zaterdag j.l. de H. Priesterwijding ontving, droeg den volgenden dag ln de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans zijn eerste plech tige H. Mis op. Hierbij verleenden assistentie de weleerw. heeren G. de Leeuw, als diaken, en P. Lubbers, als sub-diaken: de zeereerw. heer pastoor J. de Vlieger was presbyter- assiètens. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het inleveren van geld aan de posterijen, spaarbanken enz. de letters B, C en D van 9 tot 12.30 uur en E. F, G en H-Hars van 13.S0 tot 15.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1