Weinig geld komt in omloop MARINEHOOFDKWARTIER Truman minder pessimistisch over conferentie te Londen naar Batavia overgeplaatst Honderd gulden in papiergeld; duizend gulden plus 25pet. van saldo op 12Sept. in giraal verkeer vrijgegeven GEBLOKKEERD Havenconflict heden opgelost? Het weer —DEBLOKKEERING— Zal Molotof zich matigen? PA TER-ADMIRAAL bezoekt zijn klooster 69ste JAARGANG No. 23350 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week In een tweede magistrale rede, welke de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, Woensdagavond voor de radio uitsprak, lichtte hij de maatregelen toe, welke hij getroffen heeft voor de deblokkeering van hei geld. Hij kondigde aan, dat op iedere geldkaarl, die minstens een zoodanig bedrag aanwijst, terstond f 100 wordt vrijgegeven. Indien de geldkaari dit bedrag niet mocht aan wijzen, doch men wel een saldo bezit wegens eer dere stortingen, zal uil dit saldo een overeenkom stig bedrag worden gedeblokkeerd. Ten behoeve van hen, die bij een bank, spaar bank of giro-instelling een tegoed hebben, zal een bedrag worden gedeblokkeerd van f ÏOOQ, plus 25 van het saldo naar den stand van 12 Sept. 1945 tot een gezamenlijk maximum van f 10.000. Deze laatste bedragen zal men evenwel niet in bank- of muntpapier kunnen opnemen,- men zal er alleen over kunnen beschikken door overschrij ving van de eene bankrekening op de andere. Rechtsherstel Voor het geld, dat blijvend de toegang tot de circulatie wordt ontzegd, staan vier be stemmingen open: Betaling achterstallige be lastingen. Betaling bijzondere heffin gen ineens. Inschrijving staatsleening. Omzetting in snaardepo sito's. Spaargelden voor huwelijken e.d. Geen illusie voor zwart geld Admiraal Helfrich naar Java Het havenc nuf liet Max Blokzijl in hooger beroep Waf uit de saldi gepuf kan worden Loonen, salarissen, pen sioenen, enz. <2S Honderd gulden op de geld kaari. os Uitbank- en giro-saldi 1000.— plus 25 pet. van sal do per 12 Sept. '45 tot een gezamenlijk maximum van f 10.000echter uitsluitend gebruikt als „giraal geld". Gelden uit oorlogsschade, voorzoover mogelijkheid toi directe besteding. Het noodige voor belang rijke levensgebeurtenissen als geboorte, huwelijk, enz. Een redelijk bedrag voor levensonderhoud uit hoofd som kapitaal bij gemis aan looninkomen. Admiraal Thierry d'Argenlieu, die werd be noemd tot Franschen Hoogen Commissaris voor het Verre Oosten, bracht dezer dagen een bezoek aan zijn Carme- lietenklooster in Frank rijk, waar men hem niet kent als admiraal, maar als Pater Bodewijk van de H. Drieëenheid, om er zijn zilveren professie- feest te vieren. Want in dat zelfde klooster had hij vijf en twintig jaar geleden het habijt van O. L. Vrouw van den Carmel aangenomen. De provinciaal der Carme- lieten in Pari&heeft ver klaard, dat ZH. de Paus den admiraal voorloopig heeft toegestaan in dienst van. de Fransche regeering te blijven met het oog op de onmis baarheid van zijn diensten voor Frankrijk en. voor de geheele Christenwereld. Inmiddels heeft de pater-admiraal het klooster alweer verlaten en zich per vliegtuig op weg begeven naar zijn standplaats in het Verre Oosten. Vóór zijn vertrek maakte hij een pelgrimstocht naar Lisieux, om dc H. Theresia te bedanken voor haar bescherming, vooral toen hij in 1940 wist te ontsnappen naar Engeland. Stad en omgeving Nieuwe gemeenteraden Te Bloemendaal Te Heemstede Te Beverwijk Te Hoofddorp Zedenschandaal te Spaarndam NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Dit laatste ls noodig omdat vele particulieren met. hoogere inkomens en het meerendeel der bedrijven en Instellingen* hun gasreserves niet in contant geld maar in den vorm van een banksaldo plegen aan te houden en in de tweede plaats omdat 'te hoeveelheid bank- en muntpapier, waarover w(j op het oogenblik kunnen beschikken, nog onvoldoende is <>m ten belnope der met deze grootere gasreserves gemoeide bedragen in papiergeld ter beschikking te stellen. Bovendien ls het niet twijfelachtig, dat er zich onder deze bank- en girosaldi een zekere hoeveelheid be smet geld bevindt. Indien wij in 'Ie gelegenheid waren, op zeer kor ten termijn al deze saldi op hun ont staan te onderzateken, zou er op zichzelf geen bezwaar tegen bestaan om bij gebleken „zuiverheid" deze tot hét bedeelde bedrag indien daarvoor het noodige papiergeld aan wezig was voor uitbetaling viSj te geven. Het onderzoek naar het -besmette geld, dat naar ik n verze keren kan met groote nauwkeurig heid zal geschieden, verclscht ech ter een zekeren tijd. Dit pleit er zeer voor om met betrekking tot deze saldi slechts een overschrijving van de eene rekening op de andere toe te laten, waardoor elk bedrag wordt vastgelegd en te allen tijde ls na te speuren, wie yr op het moment van de deblokkeering de houder van was. Deze houder kan. al heeft hy over bedoeld Iiedrag züjn saldo beschikt, te allen tijde aan een onderzoek worden onderworpen. De rest van zijn saldo blijft in ieder geval staan als onderpand en ook voor het ontstaan van het eerste gedeelte, waarover hij giraal kan beschikken, blITift hij aan sprakelijk In dezen zin dat, indien komt vast t« staan, dat dit besmet geld was, hij voor een overeenkom stig bedrag zal kunnen worden aan gesproken te betalen uit andere vcr- inogeiisbestanddeelen of eventueel nieuw te verdienen Inkomen. Als sluitstuk zal de belasting inspectie bevoegd zijn in elk ge val, waarin zij reden heeft le veronderstellen, dat een saldo be smet Is, een aanwijzing te geven, die er toe leidt, dat dit saldo voor de volle 100 pCt. geblokkeerd blijft. Een tweede correctie, die zal worden toegepast, is er op ge richt om voor hen, die door de oorlogsomstandigheden schade hebben geleden in hun goederen, de mogelijkheid te openen, tot herstel en aanvulling van het geroofde, beschadigde of vernie tigde over te gaan. Met betrek king tot bedrijven zal dit moe ten worden uitgebreid tot het geen noodig is voor herstel van voorraden en inventarissen De uitkeerlngen wegens geleden materieele oorlogsschade zullen dus, voorzoover daarvoor een directe bestedingsmogelijkheid is, op basis van de toelaatbare besteding in vrij nieuw geld worden beschikbaar gesteld, terwijl het overige bij ge- brek aan directe bestedingsmogelijk heid aanvankelijk op geblokkeerde rekening zal worden bijgeschreven en in de toekomst zal worden gede blokkeerd naarmate er zich beste dingsmogelijkheden voordoen. Het zelfde geldt voor kassaldi, gekweekt uit afschrijvingen en besparingen, die men in reserve heeft gehouden om mettertijd daarmede de uitge stelde aankoopen te betalen om kapitaalbezit in den vorm van duurzame gebruiksgoederen-voorra- den, inventarissen en gebouwen aan te vullen, te vernieuwen en op het gewenschte peil te brengen. De correctie, waarover ik hier sprak, zal ook moeten worden toe gepast t. a. v. de uitkeerlngen uit de aanwezige saldi door liefdadige Instellingen en door de diensten der charitas, voorzoover deze mede be hulpzaam zijn om het oorlogsleed te verzachten. Een derde correctie, die tot op zekere hoogte by de vorige aan sluit, ls gewenscht met betrek king tot spaargelden van parti culieren, die in de voorafgaande periode zijn gekweekt voor het doen van grootere betalingen ineens bij gelegenheid van be langrijke levensgebeurtenissen zooals geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en dergelijke bijzon dere uitgaven. Een vierde correctie komt hl aanmerlUng voor die gevallen, waar in personen bij gemis aan looninko- €en aangewezen zijn voor levens- ïderhoud op de hoofdsom van hun kapitaal. Voorzoover dit in den geldvorm aanwezig was en door de blokkade is getroffen, zal het in een mate, die in verband met de levensomstandigheden van den be trokkene redelijk is te achten, wor den vrijgegeven. Tenslotte zal er plaats moeten zijn voor een vijfde correctie: in die gevallen, die door het vooraf gaande niet zijn gedekt, doch waar in een strikt handhaven van de grondgedachte tot ongewenschte individueele hardheden zou leiden. Hoe gaat het nu verder met het gedeblokkeerde geld, en welke ver wachtingen mogen wii koesteren met betrekking tot het geld dat ge blokkeerd blijft? Aan hen, die hun geld op onge oorloofde vvyze hebben verkregen, Iaat ik niet de minste illusie. Voor diegenen echter onder u, die zich t.a.v. de wijze waarop zij hun be zit hebben verkregen, niéts hebben te verwijten, die eerlijk hebben ge- De minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, prof. dr. J. ff. A. Logemann, die einde dezer weefc in de residentie wordt terugver wacht, heeft tegenover een sipecia- len A. N. P.-Aneta-correspondent verklaard, dat het verwezenlijken van alle idealen tenslotte afhan kelijk is van een herleving en herstel van een geordende samen leving. ,.Br meet", aldus de minister, ..voorrang worden geg'even aan die maatregelen, welke Indië weer een goedloopende administratie zullen teruggeven. D© regecrlng ziet zich voor enorme moeilijkheden geplaatst, daar zij met een veel te klein kader van ambtenaren moet werken. Ik keer terug met een diepen indruk van het uitstekende werk, dat in Australië verricht wordt." Luitenant-admiraal Helfrich, de opperbevelhebber onzer strijd krachten in het Verre Oosten, Is van Colombo vertrokken om zich naar Java te begeven. Hy zal het hoofdkwartier van de Koninklijke Nederlandsehe Marine te Batavia vestigen. Naar wij uit Den Haag vernemen, ligt hot in de bedoeling de ambts periode van den vlceijpresident van den Baad van Ned.-Indië en van de leden van dien raad voor onbepaai- den tijd te verlengen. Onmiddellijk na de bevrijding ont. vangen de Nederlandsehe krijgsge vangenen een tijdelijk onderdak en twee volle maanden soldij. Later zuilen zij bovendien een speciale schadevergoeding Ontvangen, welke voor alle staatsdienaren gelijk zal worden vastgesteld. Deze zal 'waar schijnlijk aes maanden soldy of sa laris bedragen. Senator Ashley, minister van be voorrading en de scheepvaart van Australië heeft Woensdag inden senaat verklaard, dat zich ver- moede'HJk geen verdere moeilhk- heden zouden voordoen inzake h»t laden van schepen in de haven van Sydney, mits de Neder landsehe schépen geen oorlogsmate riaal meevoeren en gewone vracht schepen zijn. Hij poseerde d.ez» ver wachtingen op 'hetgeen hij m-'t de autoriteiten bespro- Nederlandsche ken had. De regeering had de noodige stap pen gedaan om te verzekeren, dat Nederlandsehe schepen geladen wer den. Heden (Donderdag) wordt een regeling der meeningsverschillen tussehen de autoriteiten en de ha venarbeiders verwacht. Max Blokzijl, die door het Haag- sche Gerechtshof ter dood veroor deeld is, heeft tegen deze uitspraak cassatie aangeteekend. De zaak tegen De Blocq van Schel- tinga zal eveneens in cassatie wor den behandeld, aangezien hier de procureur-fiscaal in cassatie ging. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk geheel bewolkt met eenigen regen, later wisse lende bewolking. Aan de kust tijdelijk krachtige wind tussehen West en Noord, zelfde tempera tuur. Zon onder 18.28. Maan 21.52 13.48. Zon op G.35. werkt en zuinig hebben gespaard, die ondanks tegenwind er in zijn geslaagd een zeker bezit aan geld te redden, of die den wind heb ben mee gehad en daaruit op vol komen toelaatbare wijze voordeel hebben getrokken, voor hen kan 't antwoord geruststellend zijn. Uw aanspraken op hetgeen u inleverde blijven erkend. Dit neemt niet weg, dat ook zij moeten beseffen, dat in dit leegge plunderde en voor een deel ver woeste land,, waarin vele honderd duizenden weinig meer bezitten dan hun schamele plunje, vrijwel geen huisraad onder een lekkend dak, van allen die in een meer be voorrechte positie verkeeren offers, ja zelfs groote offers zullen moeten worden gevraagd. En dit te meer, omdat met de uiterste middelen moet worden voorkomen, dat de rouw, de armoede en de kommer, die door den oorlog zijn veroor zaakt, op den voet zullen worden gevolgd door de ramp van een geld ontwaarding, waardoor de basis van het stoffelijk bestaan van vele ver dere honderdduizenden zou worden ondermijnd en de sociale rechtvaar digheid nog meer in het gedrang zou komen. CV CV CV Volgens den diplomatieken cor respondent van de Evening News neemt, hoewel het doode punt in zake den Balkan blijft bestaan, de hoop toe, dat Stalin op het laatste oogenblik nog instructies zal geven, waardoor Molotof zijn hou ding op de Ministersconferentie zou kunnen matigen. HU acht het waarschUnlUk, dat de ministers tot volgende week in honden zullen blüven. U.P. verneemt nog dat in het Rus sische memorandum, waarin op de vorming van een Geallieerde vier- mogendheden Contrólecommissie voor Japan wordt aangedrongen, de over- heerschende rol, die de Vereenigde Staten in den Pacific-oorlog hebben gespeeld, erkend wordt en dat werd voorgesteld een Amerikaan tot voor zitter van deze Commissie te be noemen. ,,De politieke, militaire en economi sche omstandigheden maken de in stelling van deze commissie nood zakelijk," zeide Molotof, toen hij het Russische standpunt voor de Confe rentie blootlegde. WASHINGTON, 27 September (Reuter). President Truman heeft gisteren verklaard, dat hem niets hekend is over het Russische mis noegen nopens «jte Amerikaansche controle van Japan. De President beschouwde de be richten over oneenigheid op de Con ferentie van de „Groote Vijf" als louter gissingen en drong er op aan te wachten op den uitslag van het officieele rapport.van den Raad, al vorens conclusies te trekken. Hij herinnerde er aan, dat het plan voor de bezetting van Japan door al de betreffende Geallieerden was goedgekeurd te Potsdam en dat de benoeming van Generaal Douglas MacArthur in zijn functie van Op perbevelhebber, om voor alle Geal lieerden te handelen, eveneens was goedgekeurd. President -Truman weigerde com mentaar teifceven op de berichten uit Londen, welke melding maken van een dreigende mislukking van de Ministersconferentie aldaar. De President wees er op, dat deze be richten gebaseerd zy'n op veronder stellingen en dat men het rapport van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken eerst diende af te wachten. Op de vraag van een der journalisten of Amerika zich in de richting van isolationisme beweegt, evenals in 1920, antwoordde de Amerikaansche President met groote stelligheid, dat hij dacht van niet, waaraan hij nog toevoegde, dat indien de V.S. de evolutie van het genoemde tijdperk zouden herhalen, zij „op den weg zouden zijn naar een ruïne" evenals in 1920. De Vrijz. Dem. hebben als candl- daten voor den Haarlemschen nood- gemeenteraad gesteld: D. Geluk, mevr. E. van Eek—Thiel, B P. Happé, E. A. v. d. Haar en J- Voogd; de Vrijheidsbond mevr. E. Scheltema- Oonradi; de Christ. Hist. Mr. Sake, C. v. d. Wall, N. C. Wulffraat en J. P. ran Eysden; de A. R.: W. C. Bak. ker en, D. Soek; buiten leder fractie- verband C. Groeneveld; de Commu nisten: M. H. Grégoire, P. H. Voo- ren, M. D, Proper en T. v. d. Plas. De candldatenlijsten voor den noodraad te Bloemendaal moeten Maandag 1 October Ingediend wor- worden. Het aantal zetels wordt ran 15 op 17 gebracht. De Heemsteedsche raad zal van 15 op 19 leden gebracht worden. Daar de 57 kiesmannen benoemd zijn, kan worden aangenomen, dat de noodraad zal bestaan uit 6 katho lieken (5). 6 liberaal-vrijzinnigen (4), 3 sociaal-democraten (2), 3 shristelijk-historischen (2) en 1 A.B, (1). De dag der candidaatstelling wordt Zaterdag bekend gemaakt. Te Beverwijk zal de candldaatstel- Iing voor den noodraad geschieden Woensdag 3 October. WCJilig UiiUKSa. Candidaatstelling Vrydag. Het aantal zetels wordt verhoogd van 21 op 23. In Spaarndam is een zedenschan daal ontdekt, dat een grooten om vang heeft aangenomen. Ongeveer 30 40 kinderen in den leeftijd van 10 tot 15 jaar zijn er bij betrokken. De Haarlemsche politie heeft in ver band hiermede den 49-jarigen J. H. de B. uit Spaarndam gearresteerd. Geruimen tijd pleegde deze man niet nader te noemen handelingen met meisjes. Het kwaad hech fcich door zijn toedoen onder kinderen zeer ver breid. Ook een Spaarndam se he vrouw is by het schandaal betrok ken. l Rotterdam aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1