Geleidelijke deblokkade SPAREN HET PAROOL I Hirohito bij MacArthur Het eenige in omloop zijnde geld bestaat uit gedeblokkeerd loon e.d. Nederland keurt Handvest goed Toekomstige geldpolitiek LEVENSBEPERKING ALS DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1945 BANKBSLJ ETTEN PERS KRIJGT RUST Deblokkade van lconèn Concurrentie op arbeids markt DAAROM HOE HET WAS PAGINA 2 Heffingen ineens BINNENKORT STROOP! Congregatie Missionarissen H. Familie NATIONALE DEUGD Sparen, de eenige uitweg Stad en omgeving Voor het Missiehuis Driehuis „Recht en orde" Voor de Beverwijksche Missionarissen Oproep Uit de raadstukjes De heer Uriot neemt afscheid Mr. B. J. Besier burgerlijke stand Overdragen van gouden munten verboden WAT BIEDT DE RADIO VANAVOND? In den aanvang van zijn rede wees prof. Lieftinck er op, dat wel iswaar een week van beperkingen voor de deur staat, doch dat iedere Nederlander een evenredige bij drage zal hebben, te leveren tot het financieele herstel van ons land en dat daardoor 't gevoel van saam- hoorigheid en gemeenschappelijke verantwoordelijkheid bij allen zal worden verstevigd. Spr. zegt dan: Voor hen, die zich door den zwarten handel hebben verrijkt of op andere wijze van een nationaal oogpunt uit gezien ontoe laatbare inkomsten hebben geno ten, is dit een slechten tijd. Zij hebben zich in de achter ons lig gende jaren tot op zekere hoogte buiten de gemeenschap geplaatst en moeten daarvan thans de gevol gen dragen. Zij zien zich de voor- deelen, die zij hebben genoten, voor een belangrijk deel ontgaan en vele sprekende bewijzen toonen aan, dat een groote onrust over hen is ge vallen en dat zij gedreven worden tot daden die bij ieder mensch met moreel besef slechts afschuw en verachting kunnen wekken. Ik geef u daarvan een voorbeeld uit vele: Vrijwel alles in ons land kwam reeds voor in het „zwart". In deze dagen van geldvernieuwing zijn daarbij de „zwarte graven" geko men. In één onzer groote steden heeft zich het feit voorgedaan, dat een aantal door de geldzuivering in het nauw gedreven lieden met hun zwarte geld zich op een be graafplaats den eigendom van vele straks te delven graven hebben ver schaft om deze t.z.t. wellicht tegen nieuw geld van de hand te doen. Bonafide reflectanten komen hier door in ongelegenheid! Ik behoef over een dergelijk bedrijf maar weinig te zeggen. Zij, die deze weer zinwekkende vondst hetëben gedaan, toonen slechts hun ware karakter. Laten zij intusschen niet meenen, dat hun grimmig spel zal geluk ken! Het departement van Finan ciën heeft goede informaties! Ook de hamsteraars van het zinken geld, die zich aan mijn dringenden op roep om het kleine betalingsverkeer niet te ontwrichten niet stoorden, worden thans uit hun schuilplaat sen opgejaagd. De opsporingsdien sten, die hiervoor speciaal zijn ge ïnstrueerd, hebben reeds een aantal groote klappen uitgedeeld en daar bij zal het niet blijven! Het on sociale optreden met betrekking tot de pasmunt heeft mijn bijzon dere aandacht. Men houde zich dus voor het laatst gewaarschuwd! Ook zij, die zich door het oppotten van zilvergeld meenden te kunnen vei lig stellen, zullen weldra bemerken, dat de fiscus over goede speurders beschikt. Ik heb aan de belastinginspec teurs den last gegeven plaatse lijk uit de kringen der loyale bur gers een aantal vertrouwensperso nen te kiezen teneinde hen be hulpzaam te zijn bij het aan het licht brengen van gevallen van be lastingontduiking en van overtre dingen der geldzuiveringsvoorschrif- ten. Ieder, die zich achter de re geering wil scharen, wordt uitge- noodigd aan de belastinginspecteurs zelf of aan de genoemde vertrou wenspersonen al die mededeelingen te doen, die zij naar eer en geweten verplicht en verantwoord achten om het recht in dit land zijn loop te verschaffen. De hoofdgedachte dan, die aan de a.s. deblokkeering ten grondslag ligt, is deze: dat wij allen, om het dreigende gevaar van een voort schrijdende vermindering der geldswaarde te ontgaan, m.a.w. om een steeds duurder worden van het leven te voorkomen, voortaan zullen moeten leven uit het !oo- pende inkomen, dat een ieder on zer ontvangt in den vorm van be looning voor arbeid, die verricht wordt in loondienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verworven vermo gen. Dit beteekent, dat terstond na afloop van de inleveringsweek een algemeene deblokkeering zal plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeeringen, alsmede voor betaling- van renten, in welken vorm dan ook. Op deze wijze komt er een stroom van nieuw geld in het verkeer in den verm van bank- enr muntbiljet ten, waarover men vrij zal kunnen beschikken. Als deze geldstroom eenige weken aal hebben gevloeid, zal de circulatie geleidelijk een zoo- danigèn omvang hebben verkregen en zich zoo door de verschillende kanalen hebben verspreid, dat de ondernemingen en bedrijven, die loonen, salarissen en renten betalen, door den verkoop van hun producten aan het publiek ever voldoende mid delen de beschikking krijgen om zon der een verdere deblokkeering aan hun betalingsverplichtingen uit kas geld te kunnen voldoen. Het eene bedrijf zal eerder in staat zijn dan het andere om zijn loonen en aanschaffingen van voorraden te be talen uit voor zijn producten ont vangen gelden en daarom aujt u telkenmale voor eon verdere deblok- ktering slechts met succes kunnen aankloppen, mdlen u ten genoegen van de daarvoor aangewezen Instan tie kunt aantoonen, dat de terug ontvangen middelen ontoereikend zijn om daarmede de uitgaven te be strijden, die de voortzetting van de bedrefsuitoefening vereischt. Hier door kan tevens worden gecontro leerd of de loon- en salarisnormen worden gehandhaafd. Bij elk verzoek over geul tc mogen beschikken voor loon. of salarisbetalingen zal van <len werk gever de verklaring worden geëischt, dat dit geld strekt tot betaling van loonen en salarissen die met. inacht neming van deze normen zijn vast gesteld. Het ontoelaatbaar tegen el kaar op concurreeren van sommige werkgevers op de arbeidsmarkt, waardoor de loonverhoudingen m ons land dreigen .te 'worden ver stoord en de loyale werkgevers in bet nadeel geraken, kan op deze wijze doeltreffend worden bestreden. Op de hoofdgedachte, die ik daar straks formuleerde en die hierop neerkomt, dat niet meer geld in het verkeer wordt gebracht dan noodig Is voor loopende inkomensvorming en inkomensbesteding uit arbeid' en eerlijk verkregen vermogens, moeten echter een aantal correcties worden toegepast. In de eerste plaats is het noodig, dat de huishoudingen en be drijven zco spoedig mogelijk weer de beschikking .krijgen over normale kasreserve; het doorloopend in kas hebben van een zekere hoeveelheid geld verschaft nu eenmaal een ze ker gemak en een zekeregemoeds rust, vooral omdat men. in dat geval bijzondere kansen, die zich kunnen voordoen om iets voordeelig aan te schaffen, benutten kan en voor on voorziene omstandigheden, die tot e^tra uitgaven nopen, iets achter de hand heeft; een gemak en gemoeds rust, die waardevol zijn en die men een ieder zooveel mogelijk moet laten. Hierna besprak de minister de deblokkeering met de correcties daarop en een tweetal vragen, welke passages op pagina 1 in HERSTEL VAN DE BALANS VERSTORING VAN EVENWICHT REGtfcRING extenso zijn weergegeven. Prof. Lieftinck ging daarna als volgt voort: Wat het gedeblokkeerde geld betreft, dit blijft geheel ter vrije beschikking van hem of haar die het In handen krijgt- Uiteraard voorzoover die handen zuiver blij ken. De vrees, die bij sommigen uwer, naar mij ter core is geko men, heeft post gevat, dat de be steding der inkomens geheel aan banden zou worden gelegd, zoodat. de vrijheid van vejbrïïik en be drijfsuitoefening volkomen zou worden opgeheven, is volmaakt ongegrond. De schaarschte aan buitenland- sche betalingsmiddelen,-die er toe leidt, dat wij op groote schaal bij andere landen moeten leenen, ver eischt bovendien een scherpe con trole op a-1 datgene wat wordt ingevoerd. Het is een groot algemeen belang, dat deze dikwijls duur ge kochte invoer een van een maat schappelijk oogpunt uit doelma tige en verantwoorde bestemming krijgt. Versterking van het natio nale productievermogen staat daarbij verstrekt op den voorgrond. Dit alles maakt het vooralsnog noodzakelijk dat de regeering aan het economische leven een krach tige en v e r-gaande leiding geeft. Wat de tweede vraag aangaat, die betrekking heeft op de toekomst van het geld, dat geblokkeerd blijft, moet een onderscheid worden ge maakt tusschen geld dat tijdelijk en geld dat blijvend aan de circula tie zal worden onttrokken. Terstond na het einde van de inleverings week. komt de eerste f 100 van de geldkaart vrij. Het ligt in het voornemen, om hetgeen daarna op uw geldkaart blijft staan resp. een overeenkom stig bedrag: uit hetgeen uw bank saldo aanwijst op latere tijdstippen en tot ronde bedragen in den vrijen geldomloop toe te laten. Het tem po, waarin dit zal geschieden, hangt eenerzij ds af van den aan voer van het bank- en muntpa- pier dat nog in aanmaak is, an derzijds van de verkeersbehoefte, die wij regelmatig zullen peilen. Ook met betrekking tot de bij de banken en andere inleveringskan toren gestorte bedragen, naast die van de geldkaart, zal op den duur verdere deblokkeering kunnen vol gen, indien en voorzoover daaraan riëele behoefte bestaat. Voor datgene, waaraan blijvend de toegang tot de circulatie moet wor den ontzegd, staan in hoofdzaak een viertal bestemmingen open: j L^betallng van achterstallige be- 2. betaling van bijzondere heffin gen ineens, 3. Inschrijving op staatsleenJngen, en 4. een omzetting in spaardenoslto's bij spaarbanken en banken. Dag en nacht werken de Honig's fabrieken in Koog aan de Zaan; honderdduizenden kilo's zuivere, smakelijke Honig's stroop zullen de fabriek spoedig verlaten. Zoodra zeer binnenkort de nieuwe stroopbon wordt aangewezen, zal dus iedereen weer de onvolprezen, voedzame Ho nig's stroop kunnen koopen. Helaas is het nog niet mogelijk, deze stroop te leveren in de zoo bekende oranje- groene bekersmaar dat komt ook weer! U moet dus nu nog een potje of bus meebrengen. TOKIO, 27 Sept. (Reuter). Keizer Hirohito heeft gisteren een bezoek gebracht aan generaal Mac Arthur. Het onderhoud heeft 38 minuten geduurd. Alleen een tolk was erbij aanwezig. Volgens kringen, die In nauw con tact staan met 'het hof, Is het bezoek van den keizer zuiver een gebaar van hoffelijkheid. Men wijst erop, dat de keizer door MacArthur ontvangen werd in diens ambtswoning- en niet in zijn hoofdkwartier. Niettemin wordt er aanzienlijke beteekenis ge hecht aan het feit, dat Hirohito naar MacArthur komt en niet omgekeerd. Aangezien deze gang van zaken zon der precedent is, vermoedt men, dat de keizer hiertoe besloten heeft, om het Japansche volk eens en voor al zijn volledige oprechtheid te toonen bij de aanvaarding, van de voorwaar den van Potsdam. Overigens toont men echter in de eerste plaats be langstelling, niet voor het doel van het keizerlijk bezoek aan MacArthur, maar voor de vraag, hoe het Japan sche volk het nieuws zal opnemen. De regeering heeft het Handvest der Vereenigde Volkeren goedge keurd. Dit Handvest dient vóór 1 December a.s. geratificeerd te zijn zoodat dit onderwerp een der eer ste zal zijn, die door het Noodpar lement zullen worden behandeld. De Congregatie van de Missionaris sen van de H. Familie bestaat van daag vijftig jaar. De stichter was pater Jean Baptist Bei'thier. Een oude en uitgewoonde kazerne in Grave was de bakermat: sindsdien zijn er 27 Apostolische scholen in Europa en Amerika ontstaan, en 57 residen ties ln Nederland, Oostenrijk, Noor wegen, Duitschland, Brazilië, N. Amerika, Borneo, Java en Chili. In haar scholen leidt de congregatie jonge menschen op tot het Priester schap die daarvoor den vereischten aanleg bezitten, maar elders hun studies niet kunnen maken. De Amerikaansche militaire mis sie in ons land zal in October haar werkzaamheden beëindigen. Auteursrecht CBD De financieele maatregelen der regeering beoogen in het kort her stel van het evenwicht tusschen de goederenvoorraad en geldhoeveel- heid. Tijdens de bezettingsjaren werd dit evenwicht grondig ver stoord door een sterke inkrimping Beeldpersdienst van de hoeveelheid goederen (o.a. door den „export" naar Duitsch land) en een enorme uitbreiding van de geldhoeveelheid <o.a. door zeer groote overheidsuitgaven, ge financierd met behulp van de bank- biljettenpers). Een deei van dit geld zal derhalve uiteindelijk naar de schatkist wor den overgebracht, waarhij het voor zoover het voor het doen van in schrijvingen op staatsleeningen wordt gebruikt, aan den bezitter een rente-inkomen zal schenken. Op een beleenbaarstelllng van dit staatspapier is voorloopig weinig kans, aangezien zoodoende de geld omloop weer zou kunnen vermeer deren boven het toelaatbare maxi mum. Het mooiste zou natuurlijk zijn indien de staat, en ook de lagere publiekrechtelijke lichamen waarbij vooral aart de gemeenten te denken valt van nu aan voortaan van de loopende inkomsten zouden kunnen leven, d.w.z. van de op brengsten der normale belastingen. De staat zal groote uitgaven moeten doen, die onmogelijk geheel uit de inkomsten der belastingen kunnen worden bestreden. Alleen reeds de maatregel, waartoe de regeering be sloten heeft ter overbrugging van 't tijdelijk verschil tusschen de bui- ténlandsche en de binnenlandsche prijzen van een aantal goederen, die tot de middelen ter bevrediging van eerste levensbehoeften behooren, vor dert een bedrag ten laste van het rijk, dat overeenkomt met de totale staatsinkomsten in de laatste voor- oorlogsche jaren. De opvoering der belastingen, die weliswaar met de verwachte toene ming der geldinkomens rijkelijker zul len gaan vloeien, zijn bepaalde gren zen gesteld. Zij mogen niet van een zoodanige zwaarte zijn, dat zij den prikkel tot arbeid en den onderne mingslust dooden. Voorts moet men rekening houden met de helaas gel dende psychologische wet, volgens, welke bij verzwaring met name van directe belastingen en accijnzen de belastingfraudegjjceneemt. Deze factor maakt het zeer ge» wenscht, dat zoo snel mogelijk een belastingherziening tot stand komt, die in sommige buitensporige hef fingen, welke de bezetter heeft in gesteld, een zoodanige wijziging brengt, dat deze niet alleen van on-Nederlandsche bestanddeelen wor den ontdaan, maar dat zij daaren boven geen belemmering meer vor men voor de zoo gewenschte ont plooiing voor het herstel. Al zal hiervoor in andere onder deden van het belastingstelsel een compensatie moeten worden gevon den, toch ziet het er zelfs voor den meest optimistischen beschouwer naar uit, dat de staatsbegrooting voorloo pig niet zal zijn sluitend te maken. Onder deze omstandigheden be staat er slechts één aanvaardbare uitweg. De Staat mag zich de be- noodigde middelen, boven hetgeen de belastingen aan inkomsten op leveren, niet gaan verschaffen door het laten draaien van de bankbil- Jettenpers. Er is slechts één weg en wel; de weg der besparingen, d.w.z. van het niet-verteren doch opzij leggen van een deel van uw inkomen om dit aan den staat of te zijner ontlasting voorzoover zulks wenschclijk is, rechtstreeks of via beleggingsinstellingen, die zich be zighouden met de financiering van het herstel, aan het bedrijfsleven ter beschikking te stellen. Ik weet (lat er bepaalde bevolkings groepen zijn voor wie het sparen niet of slechts in zeer beperkte mate mo gelijk is; maar daartegenover staan ongetwijfeld groote groepen, die daartoe wel in staat zijn. Vooral gedu rende den eerstkomeiiden tijd, waar in de aanvoer van goederen, (lie men gaarne zou wenschen ter aanvulling of vernieuwing van hetgeen verloren ging, versleet en verouderde, nog gering zal blijken, is deze mogelijk heid voor velen aanwezig. Ons volk heeft zicli van ouds door spaarzin gekenmerkt en voorzoover hieraan geen gierigheid., maar wijze levenshe. perking en aanvaarding van verant woordelijkheid voor liet eigen bestaan en voor dat van degenen, waarvoor men zorg heeft te dragen, ten grond slag ligt, mag het gelden als een nationale deugd, die wij allen weer met ernst moeten gaan beoefenen. Het ligt in mijn voornemen om binnenkort, wanneer de geld- schaarsehte, die gedurende de eerste weken niet is te voorkomen, voorhij zal zijn, op allen die daartoe ln staat zijn een beroep te doen in deze rich ting mede te werken aan het gezond houden van ons geld, dat wij thans bezig zijn g.ezond te maken. Het veldtochtsplan inzake de geldvernieuwing is bezig zich te vol trekken. Voor het zwaar geteisterde Mis siehuis Driehuis is door de parochie van L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk t 4040 byeengebracht. Voor de eerste maal na de bevrij ding kwam te Noordwijkerhout de kiesvereeniging „Recht en Orde" in vergadering bijeen. Eï werd een be stuursverkiezing gehouden. Geko zen werden J. Oostdam, voorzitter, C. Geerling, W. J. v. d. Meer, T. van Leeuwen, J. P. v. d. Ploeg, Th. A. Duinenvoort,- C. S. van Noort. A. Doeswijk en H. Hoogervorst, twee leden van het oude bestuur werden herkozen. De parochie van St. Agatha te Beverwijk heeft voor de vier naar de missie vertrekkende parochiezonen 'n bedrag van f 5170 bijeengebracht. De eerste van deze missionarissen, pater H. Groen M. S. F., zal reeds in den loop van de volgende week naar Ned. Borneo vertrekken, waar hij naar zijn vroegere standplaats Balikpapan terugkeert. Degenen, die nadeelen of schade hebben ondervonden door het op treden van F. Kermer, die tijdens de bezetting in politie-uniform 'rondliep en in dienst was van het Gew. Ar beidsbureau te Haarlem, worden verzocht hiervan mondeling of schriftelijk mededeeling te doen aan den P.O.D„ Nieuwe Gracht 7, Kamer 2 A. Met het oog op de bijzondere tijds omstandigheden zijn het Gem. Con certgebouw en de Stadsschouwburg wederom voor den tijd van één jaar verpacht aan den heer Ph. A. Dei- num, resp. voor f21.000 en f 10.000. B. en W. van Haarlem hebben thans bij verordening vastgesteld een vervoerverbod van hout, uitgezon derd bouwmateriaal en dood sprok kelhout, tot 1 Juli 1946. De exploitatie van de bekende complexen middenstandswoningen blijft de gemeente maar geld kosten. Voor 1943 is het totaal tekort op 342 woningen weer ruim een halve ton. De gemeente heeft tot delging daar van een renteloos voorschot verleend. Wethouder_ D. Geluk is benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De chef van het Rijkstelegraafkan- tcor Haarlem, de heer C. J. üriot, zal wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd den P.T.T.-dienst ver laten. Zondag 3o September om 3 uur zal hij ten telegraafkantore, ingang Zijlstraat, afscheid nemen van het personeel. Het hoofd van den Politieken Op sporingsdienst te Haarlem, mr. B J Besier, is benoemd tot advocaat-fis* caal bil het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Tot zijn opvolger als hoofd van den P.O.D. is aangesteld, de heer P. Weyma, voorheen com- rS5«S«er Rl:!ksrecherche Centrale pa:lS' die a.s. Maandag zijn nieuwe functie zai aanvaarden. Za terdagmorgen om 10.30 uur neemt mr. Besier in het gebouw aan de Nieuwe Gracht 7 afscheid. Ge boren: J. Glliamvan der Hoef v-,n der Hoeven—1Tuininga z; G- HopmanDenneman G. VeldheerVerkade z; A. DijlFond- se d. Overleden: A. E. Jordans van der Hoeden 79 j., Leidschev. Ondertrouwd: E. Jansen en S. van Dusschoten; G. T. Turner en H. S Warmer; J. Hartendorp en M. B de Mol; G. J. de Smidt en A Luk*-' H. Schaefer en C, H. van Schalk'- D. Korthals en N. Kühn; K. Zand- SenacenA VaS E£ch; C- A- Melchmr In t' P', Gcddc; W. de Jong en L. Gales, J. de Vries en E. H. Weimar; p, van Gasteren en B. J Koel. Gehuwd; F. Dekker en N. Ma- ligina; H. Voorsluis en M. A. Castri- cum; J. C. van Bruggen en J. c. Zwart; N. J. Ravensteijn en E J M Turkenburg; G. T. Gijsbers en J. P. Jansen; J. Verveer en L. de Vogel; J. den Hollander en E. Cop; H.. A. Hurkens en A. Voogt; T. J. Klein en J. M. Hoekstra; M. van NIekerk en H. W. Willekens; J. Jochems en C. J. Jansen; A. van Heerden en O Jansen; W. J. van Assema en M. J.' Kenter; H. E. de Vries en N. B dé Graaf; J. Q. Bakker eD B- W- van Ardenne. Het ministerie van Financiën wijst opgelat het verboden is, op eeniger- lei wijze over gouden munten, fijn goud en alliages van goud te be schikken. 4.30 „Luister Je mee", 4.45 Mu ziek voor de "jeugd. 5-00 Radio jeugdkranat, 4.15 Orkestmuziek, 6.00 Persoverzicht, 6,15 Ster van den dag', 6.356.45 „In vol len opbouw" door F. p, puyk- schot, 6.457.00 Jlhnie Brort; 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 mu- settempzi-ek, 7.30 Pro,gr. Ned. Strijdkrachten, 8.00 Ned^ hen-ijst, 815 Concertgebouworkest, 10.00 Nieuwsberichten, 10.15 Avondwij ding, Wilhelmus. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2