Drama in verzetsbeweging ZAANSCHE INDUSTRIE lilt ONDER EEN MASKER VAN LEEM HET VOLK VAN BERLIJN heeft karakter, historie en sfeer DEZE WEEK JAM IIS?F's $lF? boet met honger en wanhoop Wie is de schuldige aan doodelijken aanslag? Ongeloofelijke ellende in deze verloren hoofdstad DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1945 PAGINA 3 UIT DE OÜPE MOLENS GROEIDEN FABRIEKEN j en ziet „De Held Josua" ivl z^n ^0 jaren niet aan, zoo wel onderhouden, zoo frisch in teer en verf ziet hij er uit. En zoo ijverig is hij op zijn ouden dag! Steeds zaagt hij voor Nederland, de paltrokhoutzaag- molen „De Held Josua", die een zaam staat op zijn post in de Zaanstreek. Zijn gesneuvelde broeders „Abrahams Offer", „De Ladder Jacobs", „De Zwarte Bruinvisch", heeft hij overleefd en als een der laatste van de meer dan 650 industriemolens, die ooit hun kruisen sloegen aan de oevers van de Zaan, is hij een symbool, een waarmerk van de streek en haar bedrijf. En een voorbeeld van werklust: „De Held Josua" levert zijn aandeel in den wederopbouw van Neder land. ANNEXATIE en schadevergoeding Eischen moeten spoedig worden ingediend Luchtverkeer Amerika—' Schiphol AUTO TE WATER Twee liftende dames verdronken Noorsche Bisschop in ons land „De Held Josua", paltrokzaag- molen, waarvan er vroeger hon derden hebben gestaan, bekend als vlugge „plankenzagers" (Naar een teekening van F. Man. Uitg. Meijers Drukkerij W'veer) Kaasrantsoen verdubbeld Petroleum Ontdekkingen op den Cauberg Oeverbeeld in de bocht van de Zaan bij Koog. (N.V. Oliefa- brieken T. Duyvis Jr.) De Zaansche industrie herleeft. De oorlog heeft haar wonderlijk ge spaard. Vrlwel alle bedrijven zijn intact, gereed of reeds bezig hun veel omvattende taak te hervatten. Een industrieland zonder weerga in en buiten onze grenzen. Geboren uit water en wind, midden in het vlakke land, groeide het harmonisch Uit honderden kleine molenbcdrij- ven, die hout zaagden en olie sloe gen, cacao maalden, rijst en gort pelden, zeildoek weefden en papier fabriceerden. Molens, die met hun doelmatige arbeidsverdeeling en uni forme beweegkracht de typische voorlocpers waren van de latere fa brieken, die nog hun namen dragen. Zij groeiden harmonisch uit de (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen is in de Dins dag j.l. gehouden vergadering van den ministerraad het voorloopig rapport van de door de regeering Ingestelde commissie ter bestudee ring van het annexatie-vraagstuk in behandeling genomen. De commissie blijkt geen eensge zinde meening over het vraagstuk gevormd te hebben. Het rapport be veelt geen annexatie aan, doch slechts bezetting van het grondgebied tusschen Rijn en Limburg. Voorts stelt het rapport eenige grenscor recties voor o.a. het verwijderen van de bochten in de grens ten Z. van Coevorden en Zuidelijk van Kleef, alsmede het rechttrekken van en kele gedeelten in de Limburgsche grens. De ministerraad zal aan het einde van deze week de bespre kingen voortzetten over het rap port, alsmede over het geheele complex van vragen in verband met annexatie en schadevergoe ding, welke problemen in een acuut stadium zijn getreden door de uitnoodiging van de conferen tie van Ministers van Buitenland- sche Zaken te Londen om de schadevergoedingseischen in te dienen. Officieel wordt medegedeeld, dat Nederland zonder reserve is toegetre den tot de „luchtvaartovereenkomst der vijf vrijheden", welke een vol ledige vrijheid van het luchtverkeer verzekert zonder eenige restrictie of concessie. Deze overeenkomst is tot stand gekomen op voorstel van de Vereenigde Staten en tegen den zin van Engeland. Een direct gevolg is, dat met terzijdestelling van Enge land bij het verkrijgen van Euro- peesche landingsplaatsen, de com- mercieele luchtvaart van Amerika nog vóór het einde van het jaar zal worden gericht op Amsterdam. Bin nenkort beginnen de proefvluchten. Woensdag is op den Rijksweg langs het Noordhoiiandsch kanaal bij de Burgervlotbrug in de gemeente Zij- pc een militaire personenauto ge slipt, over den kop geslagen en in het kanaal terechtgekomen. Twee inzittenden, een kapitein en een soldaat van het Militair Gezag uit Leeuwarden, wisten zich te redden, doch twee dames, die meereden en achter in den auto zaten, verdron- ^en- De slachtoffers zijn mevrouw A. Bleeksma, geboren Tuinstra, oud 65 jaar, wonende te Leeuwarden en A. E. Egle, geboren Mekel, oud 31 jaar, eveneens te Leeuwarden. Het is eindelijk werkelijkheid ge worden, dat er, na zooveel Jaren van spanning, weer nauwer contact is met de Noorsche missies en wel speciaal door de komst van Mgr. Mangers. Z. H. Exc. vertoeft op het oogenblik in liet St. Olafshuis. Parklaan 35, te Bussum, alwaar de Noorsche missiecongregatie van de St. Franciscus-Xaverius-zusters is gevestigd. oude molens, die fabrieken van van daag, maar zij groeiden harmonisch in het landschap. De "ervaring leert, dat industrie en landschapsschoon elkaar maar zelden verdragen. Aan de Zaan echter kan men zeggen, dat met de fabrieken een nieuwe schoon heid is ontstaan, dat zijn de streek haar karakter verleenen als nergens anders. Zoo heeft voor wie den breeden Zaanstroom bevaart, het oever beeld aan weerszijden met de machtige silhouetten van de fa brieksgebouwen, pal oprijzend uit het water, de groent buurtjes er- tusschen, met hier en daar een molentors en de barokke praal van een ouden gevel, iets statigs en verhevens zooals: er leeft in de tempels en paleizen van Benares, een grootachheid en schoonheid zooals zijn uitgebeeld door Bauer en gezegd door Van Deyssel in zijn Akedysseril, Want alles is tenslotte in alles en het is niet zoo'n stoute verbeelding om de Zlfen te- vergelijken met den heiligen Ganges, „het water in stra lende rust aan ri.e gewijde kaden." Vooral in het avondlijk uur als de fabrlekscontouren paars en blauw tegen den rossigen hemel staan, doet bet de fantasie geen geweld aan om ln de vlammen der schemering ge heimzinnige paleizen te zien van Eenares, violet, diep in gouden nevelen". Al ontbreken de wadende olifanten, of het moest de Witte Olifant van Hille zijn, de heilige runderen, de badende Hindoe's, er is allicht een Zaansche schcone, die een emmer water put om er de straat mee te schrobben, want in het Benares van het Westen is nu eenmaal, naar oud-vaderlandsche Etae, de zindelijkheid van de stoep heiliger dan die van het lijf, Eh is er tenslotte niet de roman tiek van de „feeënexpress"de trei nen. thans ten deele auto's en booten, die eiken dag de vele hon derden meisjes; tilt Amsterdam ha len en brengen om in die fabrieks- paleizera, in de wijde tempelruimten van de industrie, dagelijks haar handen te laten gaan, in eindeloos herhaald, rhythmisch manuaal, over zooveel kostelijks, dat lang werd ont beerd: honingkoek en knappende beschuiten en reepen chocola! Nederland kijkt vol verwachting naar de Zaan en de Zaan zwoegt dag aan dag. Van den ouder» „Held Josua", die naarstig planken zaagt, tot het jongste fabrieksmeisje, dat de reepen van Verkade met haar vingertjes streelt. s SV:: Op de bonnenlyst voor de komende veertien dagen zal een bon voor jam voorkomen, zy het nosr voor slecht» een kleine hoeveelheid. Het kaas rantsoen beloopt voor de nieuwe veertiendaagsche periode 200 gram in plaats van 100 gram. Heeds voor de komende week is het aardappelrantsoen weer op het normale peil gebracht kunnen wor den. Op bon 05 t/m bon 08 van de petro- leumkaarten voor kookdoeleinden UA 510, bon 05 en bon 07 van de kaarten UB 510 en bon 62 van de kaarten UC 510 kan in October vier liter petroleum worden gekocht. Voorts zijn de bonnen 109, 110 en 111 van de petroleum kaart UD 510 voor verlichting geldig voor 2 liter petro leum. Voor repatrieering van' familiele den wordt bemiddeling verleend door het M. G., Groenhovenstraat 13, Den Haag. 'je (Van onzen specialen verslaggever) Kort voor de bevrijding speelde zich in het ondergrondsche ver- zetsleven van het Zaansche land een drama af, waarvan de oorzaak te zoeken was in de onderlinge gespannen verhouding der leiden de figuren van verschillende ver zetsgroepen. 5 April brak de span ning door den doodelijken aanslag cp den B S.-er P. J. Zwart, adju dant van den districtscommandant Van Marle. De aanslag werd ge pleegd door Johan E'ak, hiertoe aangewezen door zijn groepscom mandant H. Buntsma. Deze had op zijn beurt het bevel doorgekre gen van den sectiecommandant van de K.P., H. Mannessen, die het bevel weer ontvangen zou heb ben van den compagniescomman dant P. J. Visser. Onder welk motief werd Zwart gedood en was hier reden en recht toe? Woensdagmiddag diende deze zaak voor den Krijgsraad te velde, zitting houdend in het gebouw van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, onder presidium van over ste mr. J. w. U. Doornbos. Et wa ren vijf beklaagden: Johan Bak, die de daad verrichtte, J. van Heinin gen, die opdracht had Bak door aanwijzingen bij te staan, M. Bunts ma, H. Mannessen en P, J. Visser. De eerste drie werden vrijgespro ken, zij hadden slechts de bevelen van hun superieuren uitgevoerd. Had Mannessen van zijn comman dant Visser echter ook een bevel gekregen, dat aan duidelijkheid niet te wenschen overliet? De president liet Mannessen, die in gijn gewone leven een eerbaar schoolmeester is in Krommenie, verteilen, hoe hij er toe gekomen was bevel te geven Zwart uit den weg te ruimen." „Er was een overval op een ge- vangenaronsport mislukt. Ik was bij mijn commandant Visser en vroeg: „Wie kan dat gedaan heb ben?'1 Waarop Visser zei: Zwart natuurlijk". Ik vroeg ..Wat moet je met zoo'n vent aan?" En toen antwoordde Visser: „Schiet hem neer, je hebt mijn zegen". Dit heb ik als een bevel opgevat. Twee da gen later was ik opnieuw bij Vis ser en vertelde hem, dat de eerste aanslag was mislukt, maar dat de tweede spoedig ztm beproe/d wor den. Opnieuw zei Visser: „Je hebt mijn zegen". Visser, die hierna werd gehoord, ontkende, dat hij door dergelijk positieve woorden bi) Mannessen de suggestie van een bevel kan hebben gewekt. Hij had slechts in het alge meen gezegd: ,,Je moest zulke ke rels neer kunnen schieten" Eerst toen Mannessen later bil hem' kwam en vertelde van de eerste mislukte poging, maar dat het nu spoedig in orde zou komen, had hij gezegd „Ga je gang, Je hebt mijn zegen." „IJ had op dat oogenblik, als u geen bevel tot' elimineeren hebt willen geven wat u trouwens niet kon, omdat u de order kende, dat alleen de gewestelijke comman dant dergelijke bevelen kon uitvaar digen in ieder geval Mannessen kunnen verbieden er mee door te gaan," zei de president. De zaak-Visser werd hierdoor nog gecompliceerder, er kwam een straf baar feit bij, dat niet in de dag vaarding stond: kennis dragen van voornemen tot misdrijf, dat hij had kunnen voorkomen. Zijn zaak werd geschorst. Tegen Mannessen, die tot nu toe op vrije voeten was geweest, vaardigde de president het bevel van onmiddellijke gevangenne ming uit. De verdediger protes teerde, omdat hij zijn pleidooi nog niet had gehouden, maar Mannessen werd door Be mare chaussee, achter Visser aan die reeds gedetineerd was naar de cel gebracht. Uit de getuigenverhooren bleek, dat het nogal eens botste tusschen de verschillende commandanten en dat Zwart het stootblok was. Een feilen aanval deed de president op getuige A. Bus, cok een K.P.-com mandant, die weliswaar als getuige voor hem stond, maar eigenlijk, al dus meende de president, de aan stichter van het heeie kwaad was. De naam Bus kronkelt als een sis sende slang door alle stukken. Bus heeft gekletst als een oud wijf en ais er tenslotte menschen veroor deeld worden, is het zijn .schuld. Rivaliteit en eigen roem waren zijn drijfveer. Hij heeft Mannessen te gen Zwart opgestookt. De president betreurde het, dat er geen wet be stond, waarop hij Bus als ver dachte voor den krijgsraad kon dagen Bus liet den stroom van woede als een stoïcijn over zich heengolven en keek de rechters van Visser en Mannessen kind-onschuldig aan. Er was nog een getuige, op wien de president en de auditeur-mi litair het niet begrepen hadden: de P.O.D.-rechercheur De Wit. Deze had een rapport tegen Zwart ingediend, dat Zwart af schilderde als collaborateur, pro fiteur en verrader. De gegevens had hij verzameld onder het per soneel van Zwart, die directeur was van een garagebedrijf. „Hoe lang bent u al bij de politie?" vroeg de auditeur-militair „Sinds 12 Mei," was het antwoord. De auditeur-militair noemde het een schande, dat een recher cheur, op geruchten afgaande, een dergelijk rapport durfde samen te stellen. De maat van de schuld van Visser en Mannessen zal later worden vast gesteld. Het was niet gemakkelijk Zon dag op den Cau berg den voorbij snellenden renner te herkennen. Wanneer men de kleur van zijn shirt niet wist, of zijn rugnummer niet in het hoofd geprent luid, was het bijna niet mogelijk uit; de met modder en leem besmeurde Het volk van Berlijn boet met honger en wanhoop voor den veroveringsoorlog, die hun nazi-meesters zijn be gonnen en die eindigde in de straten van deze verlo ren hoofdstad. Aldus een correspondent, van u.P. De angst, die in de laatste dagen van den strijd door Berlijn waarde, heeft plaats gemaakt voor een grauwe hopeloosheid, die volgens oudere Berlijners veel er ger is dan wat ook na den vorigen oorlog. Er hangt een geweldige depressie over de stad, zelfs voor den meest oppervlakkigen toe schouwer zichtbaar. Van middag zag ik een vrouw van middelbaren leeftijd, haar hoofd in een sjaal gewikkeld, langzaam uit een klein winkeltje op den Potsdamer Platz komen. Zij had vier uur in de rij gestaan voor een paar zwarte brooden en had het „uitverkocht" moeten hoo- ren, toen zij aan de beurt was. „W(j leven van den eenen dag in den anderen, en waarvoor", mompelde zij tot niemand in het bij zonder. Een jong meisje en een oudere vrouw pas seerden mij. Met neerge bogen hoofden duwden zij een gebrekkig wagentje voort, waarop een ruwe zwarte kist stond. „Weer een zelfmoord", zei de vrouw, die uit den winkel kwam. „Misschien konden we allemaal maar beter dood zijn." De statistici van Berlijn Weten er ook van mee te praten. Er wor den op het oogenblik drie maal zooveel zelfmoorden gepleegd als voor den oor log. En waarschijnlijk zul len nog honderden dezen „gemakkelijken uitweg" zoeken, als straks de gas- voorzfening van de stad weer functionneert. Daar enboven zullen er, naar schatting, nog 30 men schen van iedere 1000 ln Berlijn een natuurlijken dood sterven driemaal het sterftecijfer van de Ver. Staten. Maar dat zal dan nog maar de officieels telling zijn, want niemand zal iets weten van de honderden, die ergens in Duitschland, en van Berlijn in het bijzonder, leeft van de liefdadigheid. Eiken dag staan mannen, vrouwen en grootere kinderen urenlang puin te ruimen voor een loon van ongeveer 60 dol larcents per dag. Maar 3'/ millioen anderen zijn niet bij die ploegen ingedeeld en de werkloosheid wordt een nijpend probleem. Van de 2 millioen voor arbeid geschikte menschen in de Duitsche hoofdstad, is ze ker de helft werkloos. Daarom ook hebben de ge allieerde autoriteiten de een achtertuintje begraven worden. De Berlijners zelf geven vier redenen op voor de heerschende wanhoop: 1. De ongeloofelijke ellende, die zy zelf gezien hebben en die zij hebben kunnen lezen in de oogen van de millioenen vluchtelingen, die doot Berlijn getrokken zijn, van Oost-Pruisen, hommeren, Silezië en Sudc- tenland. 2. De holle gezich ten, de gescheurde kleeren en de armoede van do thuiskomende Duitsche soldaten. 3. Het verlies van de Duitsche grenzen van 1937, die men altijd nog terugverwacht had. 4. Het wan Ij oei ge tekort aan voedsel en brandstoffen. Het grootste deel van deur gesloten voor de vluchtelingen en de terug- keerende soldaten. „Wij moeten hier niet meer menschen hebben," zegt kolonel Frank Howley. de Amerikaansche militaire gouverneur van Berlijn. Toen de oorlog eindigde, werkte misschien 65 pet. der Duitsche industrie, op het oogenblik nog minder dan 10 pet. Volgens des kundigen van het militaire bestuur is nog slechts 1.25 pet. van Beriyns fabrieken ln bedrijf. Voedsel is natuurlijk het belangrijkste vraagstuk en zelfs de grootste optimis ten verwachten, dat de si tuatie nog ernstiger zal worden. De officieels dis tributiekaart rekent op 1500 calorieën, maar weinig Berlijners krijgen er meer dan 1000. In den oogst tijd trokken 20.000 Beriy- nèrs naar de akkers van Brandenburg, maar het slechte weer en de oorlogs schade maakten, dat zij slechts de helft van eeii normalen aardappeloogst, 2/3 van den rogge-oogst en van den haver- en gerst- oogst binnen konden ha- Jen. De geallieerden reke nen er dan ook op, dat zij Berlijn op groote schaal van voedsel zullen moeten voorzien, indien de stad van den hongersnood ge red wil worden. De ergste crisis verwacht men in Maart of April, als de on dervoeding gedurende den winter de menschen zeer vatbaar zal hebben ge maakt voor typhus en an dere besmettelijke ziekten. De bevolking van Ber- ïyn zal geen brandstoffen krijgen van de geallieerden. Dat is haar al openlijk ge zegd. Zij zullen de boomen in de parken moeten vel len of bevriezen. lederen dag brengen de geallieerden 3600 ton kolen de stad binnen, maar deze hoeveel heid is nauwelijks genoeg om de openbare nutsbedrij ven aan den gang te hou den. Per maand wordt 900 ton olie en benzine aan gevoerd. hetgeen ongeveer de helft is van de krapste minimum-behoeften van een normale stad. De algemeene depressie, werkloosheid en honger vinden een tegenhanger in een andere zijde van het Berlijnsche leven, die bijna ook geheel surrogaat is geworden. In de Berlijn sche bladen adverteeren 24 theaters, een doziln con certhuizen en 75 nacht clubs met cabaret en va riété. Daar pleegt men dan slappe limonade en met water aangelengden wijn te drinken. gestalte een der corryphceën te halen, die w.e zoo gaarne op onze wegwedstrijden aan het werk zien. Maar onder de ploetereifden op den klim van den vervaarlijken Cauberg was er naast de grooten één die we geen ronde uit het oog verloren, die ons dwong hem onze aandacht te geven. Die renner was :1e jonge De Ruyter uit Rotterdam, nummer drie van den eindstand. Hy was de openbaring van dit kam pioenschap en plaatste zich met één slag onder degenen wier namen wy ln de toekomst bij de eersten ver wachten, wanneer ons de uitslag van een wedstrijd onder de oogen komt. Niet alleen het jeit, dat hij van meet af aan onder de snelsten was, stempelt hem tot den renner, die het wel halen zal, maar vooral de wijze, waarop hij er zat. Hoe hij dapper mee zijn werk deed om den afstand tusschen de uitloopers en het peleton tebewaren. Hoe hij klom en daalde en meebouwde aan het succes, terwijl anderen, erva rener dan hij, machteloos en ver achter de vluchtelingen voortjak kerden of uitgeput en ontmoe digd den strijd staakten. En hoe zijn oogen ook nog frisch en strijd lustig uit het leemen masker straalden toen hij achttien Cauber- gen overwonnen had. De Ruyter werd nummer drie in het eindklassement. Hij was mis schien in een anders vcrloopen koers óók goed geweest voor de eerste plaats, maar die zou hem waar schijnlijk minder eer gebracht heb ben dan deze derde in een koers en een rennersveld van dit gehalte. Ook onder de amateurs bevonden zich een paar opmerkelijk goede ren ners. Wij denken aan de drie uit loopers Van Beek. Verhoeven en Kleefstra, van wie Van Beek evenals Schulte bij de profs machinepech kreeg op een moment dat hij wel degelijk zijn groote kans op de overwinning had. Verhoeven was misschien wel de ontdekking van dezen middag, met name in den klim. Het was opmerke lijk hoe deze amateur den Cauberg onder de knie kreeg en hoeveel moeite de anderen hadden om hem hierbij te volgen. Kleefstra deed dit het beste, althans hy toonde zich sterk genoeg om Verhoeven te belet ten er op de helling vandoor te gaan. En toen ze den Jaatsten keer, nóg samen, den Dahlemerberg» kwa men afstuiven was het pleit be slecht. Kleine Kleefstra had een Iets rappere eindsprint en hy benutte die om Verhoeven met enkele lengten te slaan. 658 par i .len, bestemd voor -tanol- bouwbedryven, zijn uit Canada te Rotterdam aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3