Beroep op Duitschland terug te keeren tot God misdaden ONMENSCHEUJKE BEHANDELING VAN GEÏNTERNEERDEN Honderd gulden op 8 October Schuld aan bedreven Nadere voorschriften Vóór de V2 op Londen viel.... Vrouwen moesten ratten vangen om haar kinderen in het leven te houden Het weer 69ste JAARGANG No. 23351 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per weet HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN FULP A Het Vaticaan dementeert De Japansche concentratiekampen De havenstaking Amerikaansch militair bestuur naar Berlijn Autonome staten in Duitschland? Londensche conferentie vandaag ten einde? EEN MILLI0EN SIGARETTEN Voor Ned. strijdkrachten Te Stockholm is een Nationale Defensiedag gehouden. Koning Gustaaf arriveert op het veld, waar hij een troepenparade zal afnemen Wie geen geldkaart heeft ondervindt moeilijk heden bij de deblokkeering van zijn saldo Stad en omgeving Distributienieuws H. O, V. naar Beverwijk Zandvoont krijgt weer treinverbinding R.K. Staatspartij te Lisse NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Het Duitsche Episcopaat heeft te Fnlda een herderlijk schrijven opgesteld, waarin de bisschoppen hun dank uitspreken tot alle ka tholieken, die aan de onrecht vaardigheden van het nazireghne hebben weerstand geboden. De bisschoppen eischen herstel van de Katholieke school volgens de bepalingen van het Concor daat en roepen het Duitsche volk op om aan God de hoogste plaats in het staats- en gemeenschaps leven te hergeven. Het schrijven prijst de christelijke ouders, die ondanks alle vreesaanja- gingen en bedreigingen, streden voor het behoud van de Katholieke school, al bleef die stryd dan ook zonder gevolg. Speciaal danken wij. zoo vervolgt het schrijven, de jongeren, die voor hun Katholieke idealen hebben ge streden met opoffering zelfs van hun leven. Hun dapperheid heeft ons gesterkt in een strijd, die men- schelijk gesproken hopeloos scheen. Diep bewogen herdenken wij ook al diegenen, die hun dagelijksch brood deelden met de onschuldig vervolgde Joden, hoewel zij dag aan dag een verschrikkelijke bestraffing moesten vreezen. „Niettemin," zoo vervolgt het schrijven, „werden zelfs reeds voor den oorlog ln Duitschland en tijdens den oorlog ook in de bezette landen schandelijke daden bedreven. WD betreuren het diep, dat zoo vele Dultschers, zelfs onder de Ka tholieken, zich hebben laten mis leiden door de valsehe leerstellingen van het Nat.-Sociallsme en onver schillig bleven voor de misdaden, welke werden bedreven tegen de menschelijke vrijheid en mensche- lijke waardigheid. Velen keurden die misdaden door hun houding goed, velen werden zelf tot misdadigers. Het is een eiseh der rechtvaardig heid, dat in ieder afzonderlijk geval de schuldigheid wordt nagegaan, opdat de onschuldigen niet met de schuldigen moeten Ujden. Het schrijven eindigt met een be roep op het Duitshhe volk terug te keeren tot God. „Men wilde een huis opbouwen zonder Gods hulp. Is dat niet de reden waarom het tot een toren' van Babel werd? De allereerste overwe ging bij het werk van wederopbouw moet zijn: #an God de plaats terug te geven in het leven van enkeling en gemeenschap, die aan Hem als hoogsten Opperheer toekomt, maar die men aan andere waarden had ge geven aan den staat, het ras, de natie." ROME, 28 Sept. (Reuter). Een woordvoerder in het Vaticaan heeft ontkend, dat het Vaticaan het her stel van de Monarchie in Spanje wenschte. Deze verklaring werd af gelegd naar aanleiding van een be richt ln het te Rome verschijnende communistische blad „Unita", waar_ in werd medegedeeld, dat de voor zitter van de Britsche Labour Partij, prof. Harold Laski heeft gezegd, dat het Vaticaan in Spanje den Koning terugwenschte. De Vaticaansche woordvoerder verklaarde: „Ik ben gemachtigd te verklaren, dat derge lijke beschuldigingen geheel en al ongegrond zijn." Er zijn de laatste maanden zooveel verschrikkelijke verhalen over het leven ln concentratiekampen tot ons gekomen, dat we zoo langzamerhand meenen er alles van te weten. De telegrammen, welke ons echter uit het Verre Oosten bereiken, onthullen ons bijzonder heden over toestanden, welke wel geen mensch voor mogelijk zal hebben gehouden. Te Camp Columbia is aangeko men mevrouw H. Reyns, een van de eerste Nederlandsche vrouwen, die bevrijd zijn uit de Japansche interneeringskampen op Java. Naar haar schatting zijn sinds Mei 1945 van de 100 kinderen, opgesloten in kampong Makassar bij Batavia, er 75 door ondervoeding overleden. Mevrouw Reyns werd met haar beide kinderen te Bandoeng gearresteerd, maar zij mocht gedurende zes maanden in haar eigen huis wonen. Daarna werd zij naar het kamp Tjo- deng overgebracht, zy mocht daar Nederlandsche kinderen onderwyzen ln een kleuterschool onder toezicht van de Kempel, de Japansche gesta- po. De bewoners van het kamp moesten voor hun eigen voedsel zorgen, Z(| moesten maar zelf aan geld zien te komen en verkochten daartoe al hun bezittingen. Het was tenslotte een gewoon gezicht dames, die voorheen een hooge positie bekleedden, hun eigen ge maakte jam en koek langs de straten te zien verkoopen om zoo wat geld te verdienen. Ook met de Weeding was het erbarmeiyk gesteld: de" vrouwen maakten ten slotte hun kleeding van tafelklee- den en theedoeken. Bevrijde Australiërs hebben ver klaard, dat nabij Pahambaroe (bij Padang) een groot kamp voor Ne derlandsche vrouwen was. Deze vrouwen waren genood zaakt lederen dag ratten te van gen om daarmede haar kinderen ln leven te houden. De vrouwen hadden practisch geen kleeren meer aan het lichaam en er waren vele gevallen van scheurbuik. De Japanners, die jarenlang de ge- interneerden onmenscheiyk hebben behandeld en uitgehongerd, hebben alle voorbereidingen getroffen om. nu z(j zelf zeer binnenkort aan de beurt zyn om achter prikkeldraad te wor den opgeborgen, althans niet van honger om te komen. De Unlted-Press-correspondent Bo wer heeft zoo'n door het Japansche opperbevel zelf uitgekozen „kamp" bezocht, gelegen in het prachtige Preanger hoogland. Onder de voorra den telde hij 220.000 pounds ryst, 35000 pounds suiker, 1.700 pounds thee. 600 flesschen Japanschen wyn. 20.000 pounds zout. 40 kisten melk ln blik, gedroogd voedsel en groen ten, fietsen, tennisrackets, hcukbal- uitrustmg, gramofoons en platen, enorme hoeveelheden khakikleediag en andere kleeding, lakens en ma trassen. Het kamp Is ook van een chirurgische afdeeling en een hospi taal voorzien. Een ander Interne ringskamp, dat door Bower werd bezocht, is een berghotel met zwem bassin en tennisvelden. Uit de keu ken kwam de reuk van heeriyk voedsel. Intusschen sterven op an dere plaatsen op Java véle Europea nen en anderen dageiyks ln ge vangenissen en kampen en zwoegen de geallieerden om tenminste voor 1500 zieken medicamenten aan te voeren De 'kampcommandant van het vrouwenhellekamp op TJldeng, kapi tein Sonai, is ondervraagd over zijn wreede handelwijze. Zijn antwoorden waren verbazingwekkend. Op de vraag, waarom het zijn wel overwogen politiek was geweest het kamp der geïnterneerden tot een hel te maken, antwoordde hij: „Ik volgde de orders van mijn superieuren op." Zijn „politiek was gebaseerd op de Japansche oorlogsstrategie". Ge vraagd wat de Japansche strategie te maken had met het slaan van vrou wen, aaide hij: „Ik handelde in hun belang'. Al,,, zij de voorschriften niet opvolgden, konden zy niet in goede orde leven." Op de vraag of woning toestanden, waarbij 80 en meer per sonen in een kleïne villa woonden zonder hygiënische middelen „goede orde" genoemd konden worden, wei gerde hij te antwoorden. Intusschen doet men van Neder landsche zijde wat men kan om zoo spoedig mogelijk hulp te bieden. De kolonel B. G. van Os van Del den, hoofd van het bureau voor re- patrleerings- en evacueeringszaken, is belast met de repatrieering van landgenooten uit Indië. in den loop van de volgende week goat hy per vliegtuig derwaarts. In het gebouw van het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis heeft Prinses Juliana afscheid geno men van het tweede Roode-Kruts- team, dat naar Indië vertrekt. In Australië worden nog steeds' onderhandelingen gevoerd over het laden ven z.g. „steunverleonings- schepen". Verschillende bladen, o.a. de „Brisbane Telegraph" hekelen scherp de houding der havenarbei ders. Verwachting tot Zaterdagavond Wisselende bewolking, plaatse- I(jk enkele buien vooral aan de kust, matige wind tusschen West en Noord-West, koel. Zon onder 18.26, Maan 22.43 14.56, Zon op 6.36. BERLIJN, 27 Sept. (Usls). Beriyn zal de politieke hoofdstad voor het Amerikaansche militaire bestuur worden en daardoor in de plaats van Frankfurt-am-Main komen, wanneer de centrale Duitsche be stuursinstellingen onder Geallieerd toezicht in deze stad geïnstalleerd zyn, aldus Luitenant-generaal Lu cius D. Clay, de oudste vertegen woordiger der Amerikanen te Ber iyn. Clay verklaarde, dat hij op een spoedige overeenstemming tusschen de Vereenigde Staten, Groot-Brit- tannië. Rusland "en Frankrijk hoop te, betreffende het oprichten van centrale bestuursdepartementen, zooals daartoe op de Conferentie van Potsdam besloten was. Indien dit niet mogelijk is, zoo zei hij. zal het voor de Ver. Staten noodzakelijk zijn een zone-bestuur in het leven te roepen, zooals de Russen dat hebben gedaan. Tot nog toe hadden de Ver. Staten daarvan afgezien, omdat zij de voorkeur aan „land"- of staatsbesturen gaven, die onmid- deliyk onder centrale bestuurslicha men werken, wanneer deze gevormd zijn. Er zullen vyf centrale bestuurs lichamen zijn: voor transportwezen, verkeer, financiën, industrie en bul- tenlandschen handel. U. P. meldt nog: Volgens Radio Weenen heeft generaal Eisenho wer Woensdag een proclamatie uitgevaardigd over de vorming van onafhankelijke regeeringen lil Duitschland, welke in de toekomst „Staten" zullen lieeten. Beieren, Wtirtemberg-Baden en Groot Hessen zullen elk een staat vormen. Elke staat zat zijn eigen staatsregeering hebben en volledige wetgevende macht bezitten. De Amerikaansche militaire regeering zal haar ambte naren terugtrekken, zoodra een voldoende aantal Duitsche beamb ten is gekozen. LONDEN, 28 Sept. (U.P.). Vol gens goedingslichte kringen kan verwacht worden, dat de Confe rentie der ministers van Buiten- landsche Zaken heden zal eindigen en dat de leider^ dit weekend zullen vertrekken. De mogelijkheid van een korte bijeenkomst op Za terdag is echter niet uitgesloten, waarop dan de laatste hand ge legd aal worden aan het slotcom muniqué dat slechts de resultaten van de vergaderingen zal weer geven. De bijeenkomst van Donderdag was kort en gewijd aan het Fransche memorandum inzake de tpekomst van het Roer- en Rijnland. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de Balkan kwestie nog opnieuw ter tafel ge bracht zal worden. Sommigen ge- looven, dat Engeland spoedig het Amerikaansche voorbeeld zal volgen en de Hongaarsche regeering in be perkte mate zal erkennen. Het hoofdkwartier van Prins Bernhard heeft uit Engeland een ge schenk ontvangen van een millloen sigaretten ter verdeeling onder de soldaten van de Nederlandsche strijd krachten. (Ass. Corr.) Donderdagmiddag heeft de mi nister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, in een persconferen tie een nadere uiteenzetting ge geven van de deblokkeeringsmaat- regelen, die hij Woensdagavond in zijn radiorede aankondigde en die technisch geregeld zijn in de Beschikking Deblokkeering 1945. B(j de eerste uitkeering in contan ten (van 8 tot en met 13 October) zijn drie mogeiykbeden te onder scheiden: 1. De geldkaart vermeldt een be drag van f 100 of meer. In dat geval wordt f 100 op de geldkaart uitgekeerd. 2. De geldkaart vermeldt een be drag van minder dan f 100. Het geheele, op de geldkaart ver melde bedrag wordt dan uitbetaald tervvyi de belanghebbende bovendien bet recht lieeft het ontbrekende ge deelte ln contanten op te nemen uit een geblokkeerde rekening. l)eze laat ste faciliteit geldt echter alleen indien het inlcverkantoor, d.w.z. de instelling, waarbij op deze geldkaart is gestort, dezelfde is als de bank, giro-instelling enz. waar de belang hebbende zyn rekening lioudt. Heelt men dus het op de geldkaart ge storte bedrag (minder dan f 100) gedeponeerd b(J een bank enz. waar men geen andere saldi heeft loopeu, dan Is heti volgens deze regeling ntet mogeiyk in bet bezit te komen van de volle honderd gulden In contant geld. Werkgevers, die zich belasten met centrale inlevering van de gelden van hun personeel, zullen dus goed doen, hetzij aan hun personeel tevo ren duidelijk mede te deelen bij welke bank het geld door den werk gever zal worden gestort, teneinde hun de keus te laten al dan niet aan de centrale inlevering deel te nemen de betrokkenen krijgen immers alleen aanvulling op hun geldkaart, als zij ook zelf een reke ning bij die bank onderhouden hetzij ten behoeve van de werkne mers' verschillende lysten aan te Zweden was waar schijnlijk het eer ste land, dat het geheim van de V2-bommen doorgrond de. De Dultschers zon den de raketten bij hun eerste proefnemingen op groote schaal over Zweedsch grondgebied. De Zweedsche militaire autoriteiten waren zoo doende ln staat nauw keurig den koers der ra ketten te controleeren en hun startplaatsen, doelen en bereikbare af standen te berekenen. Toen ln Juni 1944 een van deze, ongeladen V2's ln Zweden terecht kwam, overhandigde de Zweedsche Regeering de overblijfselen aan En geland. Alles werd zorg vuldig bijeengezocht en ln een transportvliegtuig geladen. In Londen werd een en ander met de grootste belangstel ling door de Britsche experts onderzocht. Na dere détails van deze Duitsche proefnemingen, zooals ze door Zweden werden geobserveerd, zijn thans bekend ge maakt. De eerste rapporten over wat toen nog „vlie gende torpedo's" werden genoemd, kwamen van luchtverkenningsposten in het voorjaar 1944. Bij daglicht werden deze vreemde wapens gemeld als „rook", 's nachts heette het: een licht, op groote hoogte langs den hemel gaande, met een snelheid, welke geschat werd op 400 mijl per uur. Het aantal V2's nam spoedig toe en door nauwkeurig de routes te noteeren en de rap porten van vluchtelin gen te vergelijken, was het mogelijk uit te ma ken, waar de startplaat sen zich bevonden. De eerste raketten kwamen van het eiland Rügen in een richting recht noordelijk. Op 17 September werden de bommen in een noord westelijke richting ge zien, hetgeen bewees dat de startplaats toen verlegd was naar het eiland Bornholm. Op 13 October kwam een raket in noord-oostelijke richting, met als start plaats Fijen op Zuid- Jutland. Later werden er ook waargenomen met een oostelijke richting. Het aantal nam steeds toe de waargenomen routes wezen naar het eiland Oesel als doel. Het was gemakkelijk uit te maken, dat. wanneer de raketten ln de tegen overgestelde richting zouden worden afgezon den, zij juisit Londen zouden treffen, aange zien de afstand van De nemarken tot Oesel even groot was als die van Denemarken tot Londen. Toen de raketten een maal begonnen te ver schijnen. met tusschen- poozen van ca. 3 minu ten, was het duidelijk dat de proefnemingen in het laatste stadium verkeerden. Een week later viel de eerste V2 op Londen. leggen, die zullen worden -overgelegd by de verschillende daarvoor in aanmerking komende banken, waar hun personeel een rekening heeft staan. 3. De geldkaart ls ongebruikt en vermeldt in het geheel geen be drag. De belanghebbende kan zlcli dan in de periode van 3 tj/m 6 Octo ber tot zUu bank, spaarbank enz. wenden met het verzoek om uit zijn rekening een bedrag van f 100 uitbetaald te krjjgen. Aan dit verzoek, dat sclirifteiyk moet geschieden, moet worden gehecht de afgeknipte bon 1 van de geld kaart. Het blijkt dat er nog vrij wat menschen zijn, die ondanks her haalde waarschuwing, verzuimd hebben een geldkaart aan te schaffen. De minister noemde hen „lieden, die de bus hebben ge mist". Zij zullen waarschijnlijk ernstige moeilijkheden ondervin den bij de deblokkeering van hun rekening. Zoowel ln het tweede als in het derde geval volgen nog nadere voor schriften, Jhoe gehandeld moet wor den door belanghebbenden die een rekening bezitten bij den Post- chèque- en Girodienst. Ingezetenen van Bennebroek, welke door bemiddeling van Volksherstel een vergunning voor kleeding en lot schoeisel hebben ontvangen en hier van om bepaalde reden geen gebruik maakten, wordt in hun eigen be lang aangeraden, deze zoo spoedig mogelijk bij het plaatselijk bureau, Kastanjelaan 3, ln te leveren. Te Beverwijk wordt 9 Januari ia de Groote Kerk door Leo Pielage's koorzangklasse een uitvoering ge geven van het moderne Kerstora torium „La nativita del Signore" van Resplghi, en het „Te Deum" van Bruckner. De Haarlemsche Orkestvereeniglng verleent aan deze uitvoering medewerking. Zooals bekend, werd ln 1944 het baanvak ZandvoortOverveen door de Dultschers opgebroken. Wij ver nemen nu. dat in het voorjaar vaa 1946 Zandvoort weer aan het trein- net zal worden aangesloten. Voor- loopig zal men eerst met een stoom trein de verbinding onderhouden, om, zoodra de materiaalpositie ver beterd is, daarna weer de iyn te electrlflceeren- In de afdeellngsvergaderlng van. de R. K. Staatspartij te Lisse werd be sloten zeven bestuursleden te kiezen voor het dorp Lisse en twee bestuurs leden voor de buurschap „De En gel'. De twee bestuursleden voor de buurschap „De Engel" zullen ln een volgende vergadering worden benoemd. De heeren J. A. W. Floor, L. van Rooljen, A. Mesman, J. W. A. Lefe- ber, H. J. de Bruin, J. P. Raaphorst en J. H. M. Bulten werden gekozen. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. A. W. Floor. GEEN AUDIËNTIE Z. H. Exe. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag a October geen audiëntie verieenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1