BEROEP OP ARBEIDSWIL EN PLICHTSBESEF De nieuwe gemeenteraad NIEUWE BONNEN EN NU.... AANGEPAKT Het sein om te werken is gegeven Geen burgerdienstplicht VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1945 PAGINA 2 Stad en omgeving Afd. Haarlem N.V.B. Haarlemsch elftal IN HET KORT Bekerprogramma Zondag a.s. Inlevering van geld Kinderuitzending FILMACTIVITEIT IN ONS LAND Vier nieuwe, korte films Decentralisatie van stadsbevolking en industrie in Amerika Distributie van cacaopoeder in tweede helft van October Cacaopoeder Petroleum Officieele Publicatie WAT BIEDT DE RADIO VANAVOND? Onmiddellijk na de bevrijding verwachtten wij, dat de ge meenteraden weer bijeen zou den worden geroepen, zij het in nood-samenstelling. Allerlei officieele wijzigingen deden daarna veronder- stéllen, dat de raden eerst na de samenstelling van de nieuwe kiezers lijsten gekozen zouden worden, tot dat als een donderslag bij helderen hemel het bericht verspreid werd, dat de noodraden 22 October gereed dienden te zijn. Het voorbereidend werk was in Haarlem en omstreken reeds lang verricht, zoodat het een kwestie werd van het officieel vast stellen der candidatenlijsten vla de 117 kiesmannen. De lijsten zijn thans ingediend, en men weet dus hoe de nood-raden er, niet-officieel gespro ken, uit zullen zien. Wat de katho lieke fractie in Haarlem betreft, eenige vooraanstaande figuren in de stads-samenleving hebbenhun ln dezen tijd, van opbouw zoo volge- boekten tijd con amore willen geven, omdat zij het groote belang van een wederopbouw van onze democratische Instituten, waaronder zeker ook een gemeenteraad van een groote stad valt, ten volle beseffen. Al Is het niet waarschijnlijk, dat zij allen straks bij de officieele verkiezingen hun zetel zullen blijven bezetten, de Haarlem- sche gemeenschap kan nü van hun kennis en inzicht profijt trekken; het opbouwend werk kan beginnen en de katholieken hebben gezorgd voor een team, dat democratisch, veelzijdig in samenstelling is. Daar Is een specialist op het gebied der volksgezondheid, een financieele ex pert. het in orde brengen der fi nanciën is zeker geen sinecure een jurist, een man'met jarenlange erva ring in het bouwbedrijf en nu weer vooraanstaande figuur in den weder opbouw. Daarnaast tellen wij doorkneede bestuurders van vakbon den. die de verlangens der arbeiders door en door kennen en er voor op de bres staan. De middenstand zal ook met vele problemen te maken krijgen; een zijner voormannen op dit gebied in den lande heeft zitting in de katholieke fractie. Zoo hebben de twaalf candidaten ieder hun staat van dienst, hun kennis, hun ervaring op eigen terrein en Haarlem zal er wél bij varen. Het was een gelukkig teeken voor goede samenwerking, dat reeds de kiesmannen de verkiezing bij enkele candidaatstelling wilden laten ver- loopen. Alleen de communisten zijn niet tevreden meer met twee zetels, zij meenen. dat de politieke samen stelling sinds 1939 zeer in hun voor deel veranderd is en dat zij recht hebben op 4 zetels. Intusschen is ge bleken, dat de communisten "bij de candidaatstelling een grove techni sche fout gemaakt hebben, die hun candidaatstelling ongeldig maakt. De mogelijkheid bestaat dus thans, dat zij niet in den noodgemeenteraad vertegenwoordigd zullen zijn. De vraag is nu: wie zal dan de 2 zetels van de communisten bezetten? In den noodraad zal slechts één vrouw zitting hebben, n.l. mevr. Scheltema—Conradi. Via de organi saties zouden de dames krachtig gaan protesteeren. „De vrouw heeft in de afgeloopen jaren een te voor name rol gesjeeld, dan dat zij thans vergeten zou mogen worden", aldus het groote argument. Waarom, zoo vfagen zij, is er nu slechts een ver tegenwoordigster van ons? Maar waarom, zoo kunnen wij vragen, komt men dan nu pas in den poli- tieken ring? Er zal thans niet veel meer te veranderen zijn. De wethoudersverkiezing komt aan de orde, wanneer de noodraad zijn eerste of daaropvolgende verkiezing houdt. Vroeger telde Haarlem vier wethouders, twee R. K. en twee S. D. A. P. Na de bevrijding namen zit ting de heeren A. J. Angenent (R.K.l, F. S. Noordhoff (S.D.A.P.). D. Geluk V.D.) en A. van Driel (A.R.). Reeds nu staat vast, dat de heer Van Driel, directeur van verschillende gemeentebedrijven, niet zal terug- keeren; hij is voor zijn partij ook niet meer candidaat voor den' raad gesteld. Hoe het college van B. en W. er uit zal zien, is nu zeker nog niet te bepalen. Er wordt al over vijf wethouders gesproken, maar dat is slechts een veronderstelling, die zeker nog door andere zal worden gevolgd. Wat den burgemeester be treft, onze stad kent alleen nog maar een waarnemend hoofd, maar in dit geval is een veronderstelling, dat de heer M. A. Reinalda een definitieve benoeming zal krijgen, niet van al len grond ontbloot. Op de door de S.D.A.P. ingediende lijst voor den noodraad komt zijn naam niet voor. Zoo zullen wij dan over enkele we ken weer op de leeren stoelen achter de perstafel plaats nemen en de vroe de vaderen in breeden kring voor ons zien. Tusschen de laatste bijeen komst en de glorievolle nieuwe ligt een tijd yan ellende, van terreur en onderdrukking. Met het nemen van acte der grapjes, die over het „praat college" soms terecht gemaakt wer den. mogen we toch den nieuwen noodraad met blijdschap begroeten, omdat hij een teeken is van vrijheid, van rechtseerbiediging en onont- beerlijken volksinvloed op de zaken, die het welzijn van de gemeente ra ken. De rijksbureau*: voor de metalen- verwerkende industrie, voor ijzer en staal en voor non-ferro-metalen zijn samengevoegd tot een rijksbu reau voor metalen, Bezuidenhout- scheweg 15, Den Haag. „Tja, als die mijnheer uit Den Haag er geen stokje voor gestoken had, dan had u mij hier op het Arbeids bureau niet gezien", aldus de ex- zwarte handelaar. „Nu ben ik er wel toe verplicht, mij bij u te mel den. Ik moet aan den slag. want ik kan op de zwarte markt m'n kostje niet meer verdienen. Misschien lukt het me nog wel eens wat te mazze len, maar daarbij blijft het dan ook. En dan, mijnheer, bij mij thuis wil len ze, dat ik een fatsoenlijk leven ga leiden. Hier ben ik dus. Heeft U een betrekking voor me?" Het is niet eenvoudig voor den Ambtenaar, om iedereen, die bij hem komt aan het Gew. Arbeidsbureau, dadelijk tevreden te stellen. Het is soms moeilijk passend werk voor .iemand te vinden, daar sommige be roepen heel weinig voorkomen. Een ciseleur, een diamantbewerker enz. kunnen in Haarlem b.v. niet ge plaatst worden. In zoo'n geval houdt het bureau contact met andere Ar- beidsbureaux in den lande; is el ders behoefte aan deze vakmenschen, dan komen de Haarlemmers daar voor in aanmerking. In het begin van de vorige week waren op het groote kantoor aan den Kleinen Hout weg totaal 4147 personen ingeschre ven, aan het einde der week waren er 4001 genoteerd, zoodat in zes dagen 146 geregistreerden werk heb ben gekregen. 554 van de 4001 Ingeschrevenen zijn moeilijk plaatsbaar, daar zij ongeschoold zijn. De overigen heb ben allen een vak of een beroeps ge leerd. Aan degenen, die zich bij het Gew. Arbeidsbureau melden, wordt een aardig, frisch boekje aangebo den, dat getiteld is: „En nu.'... aangepakt!" een woord van hart tot hart voor lederen waren vaderlander. Enkele Nederlanders hebben deze BURGERLIJKE STAND Geboren: S. H. CornellsseZijtseld' D. M. H. Bertram—Kohlschein z; J. Endllch—Steman d; A. van Esveld— Vulling 2 z; E. Kuiper—Kohier d; W. de Witvan Wamel z; J. c Spoor Homan d. Overleden: S. R., 29 d., d. van L. A. P. Stebben, Kamperl.; R., 2 m., z. v. K. T. de Groot, Coornhertstr.;' M. A., 4 m.. d. v. N. Duijzers, Gast- huisv.; J. Sijmons, 77 j., Colensostr.; J. de Leeuw, 66 j., Zonnebloemstr.; A. C. Edens, 81 j., Westerhoutp. Ondertrouwd K. J. G. van de Putte en E. W. Mobach; A. Elshout en J. M, Snoeks; E. D. Hessels en M. F. H. Jansse; J. F. Poen en P. M. van Gaal; J. Heeres en G. Prins; H. J. W. Griede en J. C. Engelgeer. Gehuwd: J. G. de Vogel en T. Niki- forowa; P. H. W. Buijs en M. H. van der Horst; H. J. de Graafl en T. J. G. van der Kort; G. Kramer en H. Hoornsman; W. van Dorth en W. Kalter; F. H. J. van Rooijen en G. M. van Koersel; J. Nljman en A. M. Bal; J. A. Boer en A. van Dusschoten; L. Bouterse en M. M. van der Weele; A. Vergers en T. J. Wildeman; C. Mo lenaars en G. Hol. brochure samengesteld. Zij hebben daarbij beoogd, slechts datgene op papier te stellen, wat zij als nood zakelijk erkennen voor den opbouw van een nieuwe, betere maatschap pij. Er wordt in dit boeide over ver schillende interessante onderwerpen gesproken, waarvoor ieder, jong en oud, belangstelling moet hebben. Zoo worden o.a. behandeld de grond slagen voor denken en handelen, de enkeling en de gemeenschap de opvoeding in den huiselijkeu kring, de school, arbeidskennis en arbeidsvreugde, liefde voor den ge boortegrond, de weg terug naar God, door christelijke beschaving naar welvaart voor iedereen én to.t slot een woordje tot den jongen man en de jonge vrouw. Er spreekt een zeer groot levensoptimisme uit deze fijne brochure, een positieve opwekking het leven waarlijk te beleven .een sympathieke aanmoediging voor den J jeugdige, die de eerste stappen in de i komen; het secretariaat ïs gevestigd groote maatschappij gaat zetten! Rcllandsstraat 62 In de afdeeling Haarlem van den N.V.B. gaat a.s. zondag de voetbal rollen en ook hier begint men een bekercompetitie, die verdeeld is in twee groepen. De programma's lui den: H.V.B.-beker: A: Kennemers 2— Stormv. 2, Velsen 2VSV 2. BBloe mend 2!—EDO 2, Haarlem 2 TYBB' 2. C: HBC 2—HFC 2, RCH 2— Z'meeuwen 2. Stads-Editie-beker; A: Beverwijk 2 DEM 2, Kennemers 4VSV 3- B: IEV 2Kinheim 2, VVB 2 Waterloo 1. C: Stormv. 3Terrasv. 2, Velsen 3VI. Vogels 2. D: OG 2 Schoten 2, TYBB 4VVH 1. E: DIO 2DSK 1, EHS 2Spaarnest 1. F: Bloemend. 3—EDO 3, Haarlem 3a —HFC 3. G: HBC 3—RCH 4, SV '34 1—Z'meeuwen 4. H: DCO 2Geel- Wit 1, Ripperda 2—VVD 2. I: Half weg 2NAS 2, Nw. Vennep 1 DSOV 1. J: Concordia 1ETO 2, Hillinen 2V-zang 1. K: DEK 1 Hoofdd. Boys 1, Spaarnd. 1THB 2'. Zondag a.s. wordt in het Goffert- stadion te Nijmegen een wedstrijd gespeeld tusschen de elftallen van Nijmegen en Haarlem. Het Haar lemsch elftal is als volgt samen gesteld: Kraak (Stormvogels), Kam- meyer (H.F.C.), J. Groeneveld (R. C.H.), P. Goedhart (Stormvogels), A. de Vries (V.S.V.), W. de Vos (R.C. H.), J. P. Oroeneveld (Haarlem), Kick Smit (Haarlem), W. Hanse (R.C.H.), Biesbrouck (R.C.H.), Sterk (V.S.V.). De afd. Velsen-Noord van de R.K. Staats Partij telt thans 128 leden. In October bestaat de R.K. Sport- Ver. „I.E.V." te Velsen-Noord 10 jaar. Wethouder J. J. Romunde te Beverwijk houdt zijn spreekuur voortaan in het bureau van Huis vesting, aan de Baanstraat, dus niet meer ten stadhuize. De R. K, Haven-* en Transport arbeidersbond. afd. Beverwijk, heeft tot nieuw bestuurslid gekozen den heer C. Pels. De Alkmaar Packet heeft de bootdiensten op Amsterdam, Velsen, IJmuiden hervat. De vertrekuren zijn: van IJmuiden 17.45 u. (Zaterdag en Zondag niet); van Velsen-Noord 9.30, 17.30 u. (ook Zaterdag en Zondag); van Amsterdam 8.00, 15.15 u. (ook Zaterdag en Zondag). Het kiescollege voor den tijde- lijken gemeenteraad te Beverwijk heeft een senioren-convent gevormd, waarin twee leden van iedere groep zitting hebben. Met ingang van 1 October worden de gaslooze uren in Krommenie en Assendelft opgeheven. Te Beverwijk is een katholieke bridgeclub opgericht. De heer J. van Roode, Meerlaan 92 te Hillegom, is 1 October 25 jaar als onderwijzer aan de parochiale Jon gensschool verbonden. Op zijn verzoek is, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend aan den heer J S. Koopmans, in specteur van de dir. belastingen te Beverwijk. Maandag 1 October viert de heer L. M. van Leeuwen, Kijkduinstraat 26, zijn 25-jarig jubileum in dienst van de Rijkstelefoon. Dinsdag 2 October is de chef-mon teur bij den Rijkstelefoondienst, de heer D. Boer, Brouwersplein 24 rood, 40 jaar in dienst van genoemd be drijf. Het Spaarndamsch Fanfare corps „Kunstkring" geeft 30 Sept. een sluitingsconcert te Spaarndam op de Kolk van 3 tot 5 uur. De wedstrijd D.I.O.—T.II.B. wordt Zondag gespeeld op het THB-terreln Maandag I October is de heer M. G. Bremer, Rollandsiaan 56, 25 Jaar ln dienst bij de PTT als besteller te Overveen. Na de bevrijding ls ook de R.K. Gemengde Mandolinevereeniglng „De Troubadours" weer te voorschijn ge- De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, heeft tegenover een redacteur van A. N. P.-Aneta verklaard, dat burgerdienstplicht in vredestijd niet dan bij volstrek te noodzakelijkheid moet worden Ingevoerd. Ziilk een maatregel heeft zeker geen zin, wanneer men geen arbeid kan aanbieden aan de talioozen, die reeds bij de Gewes telijke Arbeidsbureaux zijn inge schreven. Er zal thans tot 't uiter ste worden gegaan om langs den weg van vrijwilligheid en door een beroep te doen op arbeldswil en plichtsbesef in het ln verschillen de streken bestaande tekort aan werkkrachten te voorzien. Onmiddellijk na de bevrijding, al dus de minister, was er een omvang rijke werkloosheid, eenvoudig, omdat grondstoffen en brandstoffen ont braken, terwijl ln vele bedrijven ook de installaties waren weggehaald. Zelfs de wederopbouw kon en kan niet met de gewenschte kracht wor den ter hand genomen, omdat de ma terialen in onvoldoende mate aan wezig zijn. De voedingstoestand was ln den beginne zoo, dat velen niet op volle kracht konden werken en wij wilden van de talrijke arbeiders, die jarenlang gescheiden van hun ge zin hadden moeten leven, niet da delijk verlangen, dat zij weer buiten hun woonplaats aan den slag gingen. Geleidelijk aan is hierin echter ver betering gekomen. Na de bevrijding zijn de oude steunregelingen en het „stempelen" niet weer ln het leven geroepen. Aan werkloozen wordt een uitkeering gegeven, m Amsterdam, waar van Arbeidsreserve gesproken wordt, een vast bedrag, in andere gemeenten een bepaald percentage van het loon. De gezinsinkomsten worden daarbij niet nagegaan, en controle op de vraag of degenen, dia uitkeering ontvangen, toch nog klei ne karweitjes opknappen of op andere manier Inkomsten hebben, wordt wel uitgeoefend, maar ls onvoldoende. Op de daaruit voortvloeiende misbrui ken ls terecht veel critiek. De ge- heele regeling is ook slechts houd baar, wanneer uitkeeringen maar van korten duur behoeven te zijn, omdat spoedig arbeid beschikbaar ls. De regeering acht thans het oogen- blik gekomen om op grooter schaal arbeiders op te roepen zoowel voor den wederopbouw, vooral in de ver woeste gebieden, zooals Noord Lim burg, Arnhem, de Veluwezoom, Bra bant, als voor oogstwerkzaamheden. Het spreekt vanzelf, dat wie arbeid weigert, geen uitkeering meer ont vangt. Bovendien zullen uit een gezin, waaraan werkloosheidsuitkeering verstrekt moet worden, alle rede lijkerwijs in aanmerking komende gezinsleden (niet de vrouw en na tuurlijk niet degenen, die nog on derwijs genieten) zich bij de ar beidsbureaux moeten doen' inschrij ven en bereid moeten zijn werk te aanvaarden. De geldzulvering zal ook ten aan zien van den arbeid, eea goeden in vloed hebben. B: Alcm. V.—Alkm. B.; E: ZW— Watergraafsmeer, ClIEVDEM VVBOnze Gezellen. Dl: Spaarnev. DSS, Terrasv.Eloemendaal. El RipperdaVliegende V., EHSKin heim. F1DIO—THB, Schoten—DCO, Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het inleveren van het oude geld aan de posterijen, bank instellingen enz. restant L. M, N, O en, PaPop van 9 tot 12.30 uur en restant P, Q, R en SaSchik van 13.30 tot 16.30 uur. Het comité tot uitzending van Nederlandsche kinderen deelt mede, dat de jongens en meisjes, die naar Zweden zijn gegaan, allen goed zijn aangekomen. Over de kinderen, die naar Denemarken zijn uitgezonden, ontving het comité de mededeeling, dat de kinderen zijn ondergebracht ln kampen, vacantiehuizen en bij particulieren. De voeding is zéér goed. Voor zoover het noodig en mogelijk ls, worden bovendien aan de jongens en meisjes schoeisel en kleeding verstrekt. De kinderen zijn in een goede gezondheid. Daar het postver keer met Denemarken nog uiterst gebrekkig functionneert, komen de brieven slecht door. Het uitblijven van post behoeft echter geen aanlei ding tot ongerustheid te geven. De filmactiviteit laat sedert de bevrijding niet veel te wenschen over. Thans zijn er na de vier films van de Werkgemeenschap weer vier nieuwe, korte films vertoond, even eens ln de studio vau Multifilm te Haarlem, te weten een film over wol bereiding, een over het zoeken van kievitseieren, een overatoom splitsing en een korte, dramatische film over het boerenleven in de Peel. De films, die de wolbereiding en de atoomsplitsing tot onderwerp hebben, kan men gevoeglijk leer- films noemen. Zij laten weinig ruimte aan de fantasie van de ma kers en stellen zich ten doel zoo nauwkeurig maar ook zoo nuchter mogelijk tekst en uitleg te geven. Het filmmaken komt er zoo goed als niet aan te pas. Niettemin is de film „Alchemie", waarvan E. J. Ver- schueren en Eken de makers zijn, een interessant geval, omdat zij een denkbeeld geeft tan het proces, dat bij de atoomsplitsing wordt toege past. Ondef den Ietwat ouderwetschen titel „Lentebodem" heeft Allan pen ning een prettige film gemaakt over het zoeken naar kievitseieren. In deze beelden ls iets voelbaar ge maakt van de wijde plassen en pol ders, waar de kievit huist en waar men den schuwen vogel druk in de weer ziet bij zijn bezigheden. Ook van de dramatische film „Levensgang" is Penning de maker Hj) vertelt hier ln hoogtepunten den levensgang van den boer in de Peel. De film kan men een „verkort" drama noemen, hetgeen niet weg neemt, dat het geheel toch aaa eenige traagheid laboreert. Het ls een moeilijke opdracht, een levens gang te formuleeren in hoogte punten; men moet er een gerouti neerd vakman voor zijn. Wel spreekt uit Penning's film het harde leven van den Feelboer, maar dit ls mede te danken aan het gesproken woord, dat onze filmers nog te zeer noodig hebben" om het tekort aan welspre kende beelden aan te vullen. Men roept de literatuur te hulp, omdat men de cinematografische middelen niet voldoende beheerscht. Intus schen moet men de poging prijzen met eenvoudige menschen uit de Peel een klein drama op te roepen. Al is de poging niet geheel geslaagd, zij wijst op mogelijkheden en op het inzicht, dat men de levende film objecten als materiaal moet zien. De film is onder de moeilijkste omstan digheden tot stand gekomen. In vollen vrede en met volle medewer king van allerlei factoren zal Pen ning stellig tot meer in staat zijn. Dbg. WASHINGTON, 26 Sept. (Ü.P.) De republikeinsche afgevaardigde Les lie Arends heeft in het Huis een wetsontwerp ingediend, waarin hij de vorming voorstelt van een commissie van vijftien leden, die een plan zou moeten vormen voor een decentrali satie van stadsbevolkingen en in dustrie en voor den bouw van enorme ondergrondsche fabrieken en schuil plaatsen. Arends verklaarde, dat Ame rika een atoomsplitsende bom tot zijn beschikking heeft, waarbij ver geleken de bom die Hirosjima weg vaagde en 150.000 menschen. doodde een voetzoeker is. En zelfs deze nieuwste bommen zijn nog maar een voorproefje van wat de atoomenergie nog verder zal kunnen bieden. Tot dusver zijn er nog geen goede afweer- wapenen tegen de atoombom gevon den. Men heeft slechts hulpmiddelen aan de hand gedaan, zooais de lan ding van speciaal getrainde parachu tetroepen, die de vijandelijke fabrie ken zouden moeten bezetten en de voorraden atoombommen onschadelijk zouden moeten maken. In een vol genden oorlog, zoo voorspelde Arends, zal de eigenlijke oorlogvoering in handen zijn van slechts een geringe strijdmacht. De klemtoon zal echter liggen op de productie van atoom bommen, raketten, radar en robot- luchtschepen. Er zullen plotselinge, vernietigende aanvallen zijn, en we moeten ons daartegen beveiligen door ondergrondsche schuilplaatsen en productiecentra te hebben. Voor de weken van 30 September tot en met 13 October zijn de vol gende bonnen aangewezen: ALLE BONKAARTEN 511 730 2CO gram bloem '31 250 gram gort 732 125 gram Jam 733 200 gram kaas 734 200 gram zout 735 225 gram huishoudzeep BONKAARTEN 511 A, B, c 700 t.m. 705 800 gram brood 706 707 400 gram brood 708 500 gram peulvruchten 709 400 gram sulker 710 125 gram boter 711 712 125 gram margarine 713 10O gram vet A 750 1 doosje lucifers B 750 800 gram brood BONKAARTEN 511 D D 750 751 D 752 D 753 D 754 755 D 756 D17 E 19 800 gram brood 250 gram rijst of kin dermeel 500 gram suiker 125 gram boter 125 gram margarine INLEGVELLEN 800 gram brood 25o gram rijst of kin dermeel TABAKSKAART 52 2 rants, tabaksartikelen (geen Imp.-sigaretten) Voor de week van 30 Sept tffi 6 October A 751 2 liter melk B, C 751 3 V liter melk D /57, 758 3 liter melk 740 100 gram vleesch 741, B 752 1 kg. aardappelen 714 2 kg aardappelen Op bon 733 zal 100 gram volvette of 40 kaas en 100 gram magere of 20 kaas worden geleverd. De jam op bon 732 zal in ver band met de bevoorrading van den handel eerst in den loop der veer- tiendaagsche periode worden afgele verd. Op bon 52 der tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voor radige Ehgelsche en Amerikaansche import-sigaretten niet worden ver kocht. Deze moeten bewaard worden tot t.z.t. weer een bon voor import sigaretten wordt aangewezen. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen 740 en 714 worden ingele verd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moe ten op door de distributiediensten te bepalen dagen aldaar Inleveren resp. de bonnen voer brood, vleesch, melk of aardappel ofc. Op de rantscenbonnen „Groente" zal van 30 September af uitsluitend groente verkrijgbaar zijn. In Amsterdam mag op den gortbon 731 desgewenscht 375 gram geïmpor teerd' Belgisch kindermeel worden gekochte Rijst-klndermeel mag op dezen bon niet worden afgeleverd. In de tweede helft van October zal begonnen worden met de distributie van cacaopoeder en wel 100 gram voor een ieder. De cacaopoeder ls van voorcorlogsche samenstelling, doch niet met suiker gemengd. Het is niet zeker of dit rantsoen regel matig zal kunnen worden gegeven. Op bon 05 t/m bon 08 van de petro- leumkaarten voor kookdoeleinden UA 510, bon 05 en bon 07 van de kaarten UB 510 en bon 62 van de kaarten UC 510 kan in October vier liter petroleum worden gekocht. Voorts zijn de bonnen 109, 110 en 111 van de petroleumkaart UD 510 voor verlichting geldig voor 2 liter petro leum. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichting Bericht voor gerepatrieerde krijgsgevangenen Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de gerepatrieerde krijgsgevangenen, behoorende tot het verlofs-personeel der Kon. Land macht, na afloop van het buitenge woon verlof van 3 maanden, onbe paald klein verlof wordt verleend. Het Hoofd van het C.I.K.L te Eindhoven zendt aan de betrokke nen een verlofpas, waaruit blijkt, dat het onbepaald klein verlof aan hen is verleend. Degenen, die door bijzondere om standigheden dezen verlofpas niet hebben ontvangen, worden evenwel toch geacht met onbepaald klein verlof te zijn met ingang van den dag, na dien waarop het buitenge woon verlof ls geëindigd, terwijl zij aan bovengenoemd Hoofd G.I.K.L. alsnog toezending van een verlofpas kunnen vragen. Bericht voor gerepatrieerde krijgsgevangenen Door den Minister van Oorlog ls bij Besch. van 28 Augustus 1945 VII Afd. No. 88 nader bepaald, dat de gerepatrieerde krijgsgevangenen na afloop van hun buitengewoon verlof in het genot zijn gesteld van groot verlof. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.45 Ca- nadeesch kwartiertje. 6.Pers overzicht. 6.15 Stem van den dag. 6.30 Engelsche les. 7.Nieuws berichten. 7.15 Zuid-Am. orkest van Xavier Cuzot. 7.30 Progr. Ned. strijdkrachten. 8.„Annexatie" door ir. S. J. V. Emden. 8.15 Politiek weekoverzicht. 8 30 Annie Woud, zang. 9.„Op de brug" min. J. Meynen. 9.20 Bekende en onbekende operetten. 10 Nieuws berichten. 1015 Avondwijding. Wilhelmus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2