Parlement moet beslissen over belastingpolitiek Visioenen aan de Zaan M GEEN OVERSCHRIJVINGEN DRIE INTERLANDWEDSTRIJDEN uit geblokkeerde honderdjes in den loop van dit seizoen Deze wegk een Fiscaal Recherche-besluit van ingrijpenden aard te verwachten Beschuiten, koek en reepen bij honderdduizenden VOL VERWACHTING.... VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1945 PAGINA 3 Zeer spoedig effectenregistratie? Spoedig effecten registratie 117.000 Hederlandsche Joden omgekomen Commissie oorlogsmisdrijven H. M. de Koningin ontvangt Geen export van boter Canadeezen en nieuw geld Slechts deblokkeering van netto loonen die regeeringsnormen niet te boven gaan GIRALE OVERDRACHT WETTIG BETAALMIDDEL Deblokkeering van loonen Wettig betaalmiddel Waar Nederland verlangend naar uit ziet Registratie schatkistpapier Vernuftige machines bewerken de cacao, zoodat het product aan de hoogste eischen van smaak en aroma voldoet Ook een Fransche invitatie Wéér een fusie van sportclubs DAMPROBLEEM Zes dooden bij verkeers ongeval LOONSVERHOOGING Zuivelindustrie en melkinrichtingen Kath. Studiebelangen Voorzitter Tin Comité In de Donderdagmiddag: gehou den persconferentie wees de minis ter van Financiën er met groote beslistheid op, dat heffingen-in eens niet aan ons volk zullen wor den opgelegd, zonder dat de volks vertegenwoordiging zich hierover zal hebben uitgesproken. Het ligt in het voornemen van de regeering, dat deze plannen, welke zich in een vergevorderd stadium bevin den, eerst in de volksvertegenwoor diging zullen worden besproken, voordat deze tot uitvoering zullen komen. Ten aanzien van maatregelen op het gebied van de belastingpolitiek in het algemeen, verklaarde de mi nister, dat ook deze via de volks vertegenwoordiging zuilen Ioopen, voor zoover dit eenigszins mogelijk is. Slechts in het uiterste geval zal de minister, met een beroep op het noodrecht, tot verhooging besluiten. Nog deze week is een Fiscaal Recherchebesluit van zeer ingri. pen den aard te verwachten, Het zal veel verrassing brengen voor hen, die trachten aan de bepalingen van ae geldzuivering te ontsnappen. Betreffende de' effsctenregl&tra- tie verklaarde de minister neg, dat men de plannen, aooals deze dcor de regeering' te Londen waren op gesteld, heeft gewijzigd, in verband met het feit, dat hier te lande reeds aan een plan was gewerkt, waarbij, men tot een andere con clusie was gekomen. De minister heeft een commissie geïnstalleerd, bestaande uit vertegenwoordigexs van de ministers van Financiën en Justitie, aangevuld met deskun digen uit. de praktijk. Het besluit van deze commissie staat op het punt zijn beslag te krijgen. Vóór den oorlog bestond het Ne- derlandsche Jodendom uit 140.QU0 zielen; thans zijn er nog 23.000 over; 17.000 hiervan bleven ongemoeid omdat zij gemengd gehuwd waren of waren önaergedoken. Van de ruim no.ooo die naar concentratiekampen werden gevoerd; kwamen 6000 terug. 117.000 N'ederlandsche Joden zi;U vergast, doodgeknuppeld of van honger omgekomen. Heele families zijn verdwenen. Alle opperrabijnea aijn dood op twee na, die onderge doken waren, Justus Tol (Utrecht) en S. Heertjes (Noord-Brabant). Van de schamele rest die van het Ned. Jodendom is overgebleven, be staat het grootste deel uit gemengd gehuwden, wier kinderen dus geen Joden zijn de overigen n voornamelijk bejaarde menschen. Er Is een groot vrouwenoverschot en er zijn niet meer dan enkele duizenden kinderen. Biologisch is het Neder- landsdhe jodendom tot sxpoedlgen ondergang gedoemd. Ter zake kun- digen vei'zekeren, dat er over vijftig jaar geen Jood meer in Nederland aal zfjn. Tot voorzitter van de commissie Inzake oorlogsmisdrijven is benoemd mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procureur-fiscaal bij den Bijzonderen Baad van Cassatie.; tot viee-voorzitter, prof. dr. N. W. Posthumus, voorzitter van het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie; tot leden kolonel mr. L. Elnthoven, hoofd van het bureau Nationale Vei ligheid, majoor mr. S. M. S. Reitsma, van den staf Militair Gezag, mr. J. J. Woltman, hoofdcommies bij het departement van Justitie, tevens se cretaris. Baron v. Tuyll v. Serooskerken zal optreden als Nederlandsch openbaar aanklager in het proces Seyss- Inquart, dat begin November in Neu renberg wordt gehouden. H.M de Koningin heeft in het palels aan het Lange Voorhout te Den Haag, den ambassadeur der Ver. Staten, den heer dr. Stanley K. Hornbeck, alsmede zi1n ambtsvoor ganger, kolonel Anthony Drexel Blddle Jr., in audiëntie ontvangen. Later ontving de Koningin, teneinde aan haar te worden voorgesteld, den ambassadeur van China. dr. Tung Ling, van Frankrijk, den heer Hubert Guerln, en dien van de Sowjet-Unie, den heer Valkov. In sommige kringen heeft het ge. rucht de ronde gedaan, dat de ex port van boter uit ons land is her vat. De moeilijke boterpesitie in aan merking genomen, kan daarvan ech ter geen sprake zijn. De geruchten missen dan ook eiken grond. Het is gebleken, dat reeds in het begin van deze week nieuwe bank biljetten van f 10 en f25 in omloop waren. Deze biljetten zijn uitgege ven aan Canadeezen, die op 1 Oc tober a.s. hun soldij uitbetaald moes ten krijgen. Daarnaast is dit geid ook uitgereikt aan leden van buitenland, sche ambassades, die in Nederland vertoeven, alsmede aan uit het bui tenland repatrieerende Nederlanders zonder distributiestamkaart. Een mogelijkheid om een meer dan normale hoeveelheid nieuw geld in handen te krijgen zou tenslotte nog' kunnen liggen 'in de prijzen die de Staatsloterij aan haar uitverkorenen uitkeert. Opdracht is echter gegeven cm deze uitkeeringen op geblokkeer de rekening te boeken. IN DE OVENS VAN EEN BAKKERIJ If verstopten zich twee van m onze vrijwilligers. Door de Duitschers gevangen geno men, van spionnage verdacht, f'; wisten zij toch nog te ont- vluchten Zoo leefde Taminiau in oor- jf logstijd. Nu is er ander leven, II gaan de machines weer, wordt er weer jam en vruchten- conserven gemaakt. TEO-jam voor TEO-vrienden Een veel-gebruikte weg, waar langs men poogde aan de gevolgen der blokkeering te ontkomen: liet sturen van postwissels, trekken van cheques en dergelijke is nu definitief versperd. Bepaald is na melijk, dat alle soorten betalings- stukken, waardepapieren en der gelijke, (lie op een of andere wijze vóór 26 Sept. in contant geld had den kunnen worden omgezet, na dien datum slechts kunnen worden geïnd door bemiddeling van een bank, die de opbrengst op een ge blokkeerde rekening tegoed schrijft. Postwissels, die vóór 25 Sept. zijn afgegeven, zullen oxer den Post cheque- en Girodienst worden ge leid, hetzij ter blokkeering bij deze instelling, hetzij ter blokkeering bi) een bank. Tot de vrije rekeningen, waarover derhalve onbeperkt kan worden be schikt, behooren naast die van het Rijk, de Provinciën en Gemeenten, o.m. ook de ï'ekeningen van instel lingen met een liefdadig doel. Deze instellingen worden in de betreffen de beschikking reeds met name ge noemd. De mogelijkheid is echter opengelaten, dat andere, niet ge noemde instellingen van de geboden faciliteit gebruik zullen kunnen ma ken. De kerken zijn in dit verband nog niet genoemcf. Algeheele vrij stelling van kerken bleek in de prak tijk niet mogelijk. Sommige men sehen hebben n.l. aan de kerken gel den geleend, in de hoop, dat dit geld buiten de aangifte zou vallen en zij op deze wijze hun zwarte geld zouden kunnen beveiligen. Andere pogingen tot het wegwer ken van zwart geld werden gedaan door onverschuldigde beta lingen over te maken aan houders van vrije rekeningen, in de hoop daarvoor bij eventueele restitutie vrij tegoed te zullen terugkrijgen. Deze onverschuldigde betalingen moe ten op geblokkeerde rekening worden teruggestort en komen niet opnieuw ter vrije beschikking. De minister wees met nadruk op het feit, dat een aantal deuren zal worden gesloten, voor hen, die ge tracht hebben zich op deze wijze in veiligheid te stellen. Geblokkeerde rekeningen uit hoofde van de ingeleverde honderd- gulden-biljetten verkeerden n.l. in een bijzondere positie. Hieraan is nu een einde gemaakt. Deze ge blokkeerde rekeningen zullen voortaan geheel op één lijn staan met allen andere geblokkeerde reke ningen, met dien verstande, dat zij niet voor overschrijving van de eene bankrekening ov de andere kunnen worden gebruikt. De bepalingen betreffende de de blokkeering voor betaling van loo nen, salarissen, pensioenen, wacht gelden en lijfrenten zijn ten deele reeds bekend gemaakt. De minister legde echter den nadruk op enkele eischen, die bij de tweede en ver dere aanvragen scherp moeten wor den in acht genomen. Ten eerste moet duidelijk vaststaan, dat de aanvraag betrekking heeft op het netto uit te keeren bedrag, dus na aftrek van loonbelasting en dergelijke kortingen, die de werk nemer niet in handen krijgt. In de tweede plaats moet de werkgever uitdrukkelijk verklaren, of de loo nen en salarissen in overeenstem ming zijn met de normen die van regeeringswege zijn vastgesteld. Wanneer dit laatste niet het geval blijkt, is de bank tot wie de aan vraag wordt gericht, gehouden de betrokken mededeeling door te ge ven aan het College van Rijksbe middelaars, Rcchtstreeksche deblofckeeilngsmo- gelijkheden zijn voorts geschapen ten behoeve van cie uitbetaling van inte rest, dividend en tantièmes en ten behoeve van bepaalde nader genoem de beoefenaren van een zelfstandig beroep. Alle hier genoemde tteblok- keeringsmogelijkheden zijn voorloopig opengesteld tot 16 December a.s. Door de schaarschte aan papier geld, die voorloopig zal bestaan, is het niet in alle gevallen mogelijk, dat een debiteur zijn schulden kwijt in hetgeen tot dusverre als wettig be taalmiddel gold. Daarom is bepaald dat overdracht van tegoed op een girale of vrije rekening van den cre diteur beschouwd wordt als betaling in wettig betaalmiddel. De schuld- eischer .die bericht ontvangt dat zijn schuldenaar een bepaald bedrag op zijn bankrekening heeft overgeschre ven, moet hiermede derhalve genoe gen nemen. ijn betovergrootvader er/de een oliemolen in 1806, ver telt de heer T. Duyvis, di recteur van de machtige oliefabrieken te Koog aan de Zaan; later hadden wij zes molens tot in 1890 de stoomfabriek begon. De heer J. F. Kamphuys, directeur van de N.V. Stoomzagerij en Hout handel „De Zwarte Bruinvisch" te Zaandam, doet ons het verhaal van zijn grootvaders molen, den .Simon Johannes", die draaide terwijl een formeele storm losbrak. De situatie was kritiek, maar ook de buren draaiden nog. Moeten wij zwichten, baas? vroeg de meester knecht. Neen, zei de grootvader, wij zwichten nooit vóór een ander. En zij draaiden tot de „Simpn Jo hannes'' ondersteboven lag. Zoo leven de molens voort in de tradi tie der Zaansche industrieën, de fabrieken dragen hun namen, zij prijken in het handelsmerk, hun afbeeldingen hangen in de kamers der directies, die zich met trots den oorsprong van hun bedrijf herinneren. Cacao, olie, rijst, gort, hout, pa pier, verf, meel, zeildoek waren van ouds de producten van de Zaan en zij zijn het nog. Er is scheepsbouw. De beschuitbakxerij vond haar oor sprong in het dorp Wormer, waar meer dan 150 bakkers werkten. In onzen tijd kwamen er zeep, blik, linoleum, machines, essences en parfumerieën bij en werden er con- structie-werkplaatsen gevestigd. Ook de groote levensmiddelenbedrijven van Albert Heijn en Simon de Wit zijn er thuis. Een nijver en soliede volk huist aan de Zaan, dat leeft met zijn fabrieken, maar het is voor een groot deel „modern" en er zijn weinig kinderen. Zoo moet het na burig Amsterdam in het bijzonder de vrouwelijke arbeidskrachten le veren. Eiken dag lost de „feeën- expres'' zijn gichelendeu last aan de Zaansche stations. Zij beschikken over groote vingervlugheid, deze meisjes, en met een beetje routine kunnen zij de hoogste arbeidspresta tie leveren en tegelijk met voile overgave aan een Canadees denken. Hout, koek, beschuit en choco laden zagen wij op onzen toch. Het Zweedsche hout wordt gestadig aangevoerd en vult de loodsen van de uitgestiekte Zaansche werven. In de zagerijen jagen de cirkel zagen even snel door de zwaarste talken als de cirkelende messen bij Verkade rusteloos uit goudbruine plateau's gelederen van ontbijt koek snijden. Deae week begint de beschuitbakkeryMet de planken v- Afgekondigd is een beschikking krachtens welke de bezitters van echatkistpapier of participatiebewij- zen van schatkistpapier gehouden zijn, dit vóór 3 October a.s. bij een bank te doen reglstreeren. Niet vol doen aan deze verplichting wordt ais misdrijf beschouwd. (Foto's Ass. Corr.) In deïi loop van ilit seizoen nog zal het Nederlandsch voetbalelftal drie interlandwedstrijden spelen en wel een uit- en thuiswedstrijd tegen onze voetbalvriejiden-vaneuds de Belgen, alsmede een uitwedstrijd tegen Luxemburg, welke in Mei 1940 niet meer kon doorgaan, als gevolg van den Duitschen inval in het Westen. Cok de Fransche Voetbalbond heeft een uitnoodiging aan den N.V.B. gestuurd om een wedstrijd te Parijs te komen spelen. Een be slissing daaromtrent is aangehou den tot begin 1946. De Britsche bond heeft medege deeld, dat van een herstel van het internationaal contact met de be vrijde landen, voorloopig nog geen sprake kan zijn, zocdat de lang ge koesterde wensch van een wedstrijd tegen de Britten nog niet in vervul ling kan gaan. Wel zijn de Britten bereid een ploeg van de Royal Navy twee wedstrijden tegen een Neder- landsóhe pioeg te doen spelen, bij voorbeeld te Amsterdam en Rotter dam. De opbrengst van deze wed strijden zou voor een liefdadig doel bestemd moeten, zijn. De N.V.B. heeft de F.A. meegedeeld deze wedstrijden te accepteeren, zoo mogelijk voor het komende voorjaar. Te E'lericl; is een groote fusie van katholieke sportclubs tot stand ge komen, waardoor de nieuwe sport- vereenlging, R.K.S.V. Blerick gehee- ten, thans 800 leden telt. Er zijn af- deelingen vcor voetbal, athletiek en gymnastiek; die voor korfbal, hockey en tennis zijn in oprichting. No. 1215 van C. v. d. Kuilen te Voorthulzen. Zw. 8 st. op: 810 15 18 22 23 36. Wi't 9 st. op: 20 21 24 27 30 35 41—43. Wit speelt en wint; oplossingen worden ingewacht tot uiterlijk over drie weken aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING No. 1212 van denzelfden auteur. Wit speelt 27 22 17 37 9; sommige oplossers verzuimden het nu volgen de zeer interessante eindspel aan te geven; Z40 45 z34 30 z34 3 z39 25 z44 40 34 en 7! gewonnen. Een gaaf stukje werk, alles vol leven. Het voor spel is wat simpel, het Slot daaren tegen zeer verrassend. en de koeken rukken nu ook de bee'chuiten, via geperfectionneerdó machines, bij honderdduizendexj op. Eln eindelijk passeert ononder broken een heirleger van reepen den loopenden band, bij de Jong én b(j Verkade. Wij zijn geloopen door rijen van reservoirs met koek- eu besehuitbeslag, wij hebben vi sioenen gezien van wentelende en roteerende bekkens vol traag vloeiende chocolade. Wij' klommen op zolders, waar de grondstoffen hoog staan opgetast. Vooral cacao is er in overvloed aangevoerd uit Lagos, Accra, Nigeria. Het is wol niet de kwaliteit zooals wij dia vóór den oorlog betrokken uit Zuid-Amerlka en West-lnaië, maan het beste der aarde is ook niet meer voor ons weggelegd. Onzó perfecte industrie lévert ncchtanë een product, dat aan de hoogste eischen voldoet; het eene reepje, dat wij devotelijk proeven moch ten uit de honderden, die on&' ais een obsessie passeerden, smaaktè voortreffelijk. Zullen deze producten dus spoedig den Neóerlandsehen consument be* •reiken, straks gaat ook de spijsollé vloeien in de fabrieken van Duyvia aan de Koog. De silo's zijn tot <lè nok gevuld met grondnoten ei1) sojaboonen, na de bevrijding aange voerd, maar het wachten it; helaas op een hulpgrondstof, die Nederland zelf leveren moet. de persdoekeri. Zoodra deze in voldoende hoeveel* beid zijn aangeveerd' kunnen dë groote hydraulische persen hun arï beid beginnen: olie voor de huishou* ding, voor bedrijf en Industrie, veej* koeken voor paard en koe in deii winterschem stal. Intusschcn werkt sinds enkele weken de afdeeling' Ver pakte Levensmiddelen en levert dë flesschen Siaia Torna, een product op basis van tomaten, dat steeds meer geperfectionneerd wordt. En dan staan Salata en mayonnaise op bet program. Zoo zorgt de Zaan voor de vaderlandsche keuken. Te Schilde bij Antwerpen is een auto, waarin het Nederlandsche ge* 1 zin Noteboom, gezeten was, woon- achtig te Eeclo bij Gent, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen van 2 tot 11 jaar, geslipt en tegen een boom gereden. De moeder en dë v(jf kinderen werden hierbij gedood, de vader niet ernstig gewond. Naar wij vernemen, heeft het Col* lege van Rijksbemiddelaars beslist, dat in alle zuivelfabrieken en melk* inrichtingen het minimumloon, zoo. als dit in 1942 was vastgesteld, met 6 zal worden verhoogd. Dit geldt ook voor de bedrijven in de groote steden. In de plaats van mgr. F. G. Groe nen z.g. werd tot voorzitter van „Katholieke Studieb.elangen" be noemd mgr. dr. Th. Verhoeven te 's-Gravenhage. Voorts namen dr. if, W. J. Droesen te Roermond en prof, dr. J. Schmutzer to Utrecht zitting in het bestuur. De vereeniging, wel ke thans nog pl.m. 100 jongelui tè haren Jaste heeft, doet een dringend beroep op particulieren en organisa ties, om haar fonds te versterken. Het secretariaat is gevestigddë Carpentierstraat 181, 's-Gravenhage, giro 69681. PATER DR. C. HUIGENS O.F.M, Op 3 October a.s. hoopt de be* kende directeur van der Kerkelijke Muziekschool te Utrecht, pater dr. Caecilianus Huigens O.F.M. zijn gou* den professiefeest te vieren. De heer J. van den Broek, directeur van de Bllliton Maatschappij, is be* noemd tot voorzitter van het Inter* nationale Tin Comité als opvolger vai den onlangs overleden Sir Johtt Campbell.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3