Zelfbestuur voor Indië URGENTIE-PROGRAM Haarlemsche jeugd te Nijmegen De samenstelling der Staten-Generaal van R.K* Staatspartij Minister Logemann: Indonesiërs momenteel niet in staat het bestuur in handen te nemen Het weer Illegaal werker neergeschoten Radio tot 24 uur Glasactie van 8-13 October Publicatie van het ontwerp Distributienieuws 69ste JAARGANG No. 23354 DINSDAG 2 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week HET STANDPUNT DER REGEERING Poolsche bisschoppen gevangen gezet Dagelijksche vliegdienst op Indië in voorbereiding Repatrieering Doodstraf geëischt tegen den dader Voorloopig verslag over het wetsontwerp Candidatenlijst ongeldig verklaard De aankomst van Canadeesche vaarden te Rotterdam. STADSNIEUWS Glasactie (Vervolg op pagina 2) Sportfetst Het bevolkingsregister Nieuwe vischbon Textiel- en schoenen- formulieren Nieuwe directeur-generaal van politie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De minister van Overzeesclie Gebieden, prof. dr. J. H. A. Loge mann, heeft tüdens een persconfe rentie ln de Nederlandsche am bassade te Londen het standpunt van onze regeering toegelicht. De minister verklaarde, dat de Ne- derlandsche regeering ln zoo korten tijd na de bevrijding niet in staat kon zijn de eigen strijdkrachten vol ledig op te bouwen en dat zij zeker was dat dé Geallieerden haar zouden Steunen totdat de Nederlandsche troepen de taak konden overnemen het wettige gezag, dat wil zeggen de Nederlandsch-Indische regeering, te helpen handhaven. Tallooze Indonesische nationalisten zijn volledig bereid met deze regee ring samen te werken en de door Koningin Wilhelmina gedane be loften te helpen verwezenlijken. De regeering van Soekarno was Onder Japanschen invloed tot stand gekomen en had buiten hst re geringsgebouw te Batavia nietg in te brengen. Soekarno is niet te be schouwen als een representatief Ja- vaansch nationalist maar hij is een demagoog', die zich aan de Japan ners had verkocht. Steun zou hij enkel hebben van een deel der Jon gere generatie, dat aoor de Japanners in militaire en half-militaire organi saties was gestopt en dat haat tegen alle blanken was bijgebracht. Over besprekingen met de Brit- sche regeering zei de minister, dat hangende deze besprekingen beter niets gezegd moest worden. Hij ont kende dat met de Australische re geering over de situatie in Indië was gesproken. De Nederlandsche regeering, aldus de minister, wachtte geen enkele beslissing van welke an dere regeering ook af, maar had eigen richtlijnen uitgestippeld. Op een des betreffende vraag antwoordde de be windsman, dat hij hoopte, dat onze troepen binnen enkele maanden in Indië zouden zijn. Met hen zullen vertegenwoordigers van Javaansche nationalisten in Nederland meeko men. Nederland heeft zich tot taak gcstefci, het Indonesische volk zelfbestuur te schenken, maar momenteel waren de Indonesiërs nog niet in staat het bestuur zelf in handen te nemen. Nederland wenschte niet deze zaak halver wege op te geven, maar haar vol ledig te vervullen, gebaseerd op de beloften, gedaan door koningin Wilhelmina. Het einde daarvan zou zijn de onafhankelijkheid voor Indonesië. Minister Logemann en de Ned. ambassadeur hebben gisteravond hun besprekingen met de Brltsche regee ring voortgezet. Blijkens een A. P.-bericht uit Batavia heeft de heer C. O. van der Plas alle Indonesische leiders van alle partijen, onder wie ook Soekarno en Hatta, uitgenoodigd hem afzon derlijk te bezoeken om de bestaande problemen te bespreken. Aan allen is vrijgeleide beloofd. Inmiddels heeft Soekarno verklaard dat de Indonesiërs, wanneer dat noodig was, voor hun vrijheid zou den vechten. Wij hielden niet van Japansche onderdrukking en wij wenschen ook geen Nederlandsche onderdrukking," aldus Soekarno. Zoowel de luitenant-gouverneur- generaal, dr. H. J. van Mook, als de opperbevelhebber der Ned. vloot in .-fret. Verre Oosten, vice-admiraai Beïfrich, wordt binnen enkele da gen te Batavia verwacht. De geünieerde Metropoliet van Lwow, mgr. Joseph Slipyj en de ge ünieerde Bisschop van Przemysl, mgr. Josaphat Kocylowski, zijn ge arresteerd en gevangen gezet zonder rechtsgeding. De Bisschop van Luck, van den Latijnschen Ritus, bevindt zich ln dezelfde gevangenis, evenals ongeveer 300 geünieerde geestelij ken. Ten slotte is nog bekend ge worden, dat de Bisschop van Erm- land, wiens zetel is gevestigd in Prauenburg in Oost-Pruisen, dat nu Poolsch is geworden, vandaar is uit gewezen nkar de Russische zone in D „schland en daar is gevangeh gezet. Naar de directeur van de K.L.M., de heer A, Plesman, aan A.N.P.-Aneta mededeelde, wor den op het oogenblik plannen uitgewerkt tot het instellen van een dageJyksche vliegverbinding met Ned.-Indië. Gevlogen zal worden met Douglastoestellen, die aan 41 passagiers plaats bie den. De overtocht zal 4 dagen duren. De voedselpositie op Java moet als verontrustend worden be schouwd. Slechts een zeer goede or ganisatie en een ruime hulp uit an dere landen kunnen een ernstigen hongersnood voorkomen. Verwachting tot Woensdagavond: Zwakke wind, llclit tot half be wolkt, droog, koude nacht, plaat selijke ochtendmist, overdag zelfde temperatuur. Zon onder 18.16, Maan 2.02-17.31, Zon op 6-43, In een onderhoud met een ver slaggever van A. N. P.-Aneta heeft kolonel B. G. van Os van Delden, hoofd van den repatrieeringsdienst, medegedeeld, dat het vermoeden be staat, dat de Ned.-Indische regee ring een beroep zal doen op de menschen, die thans in Indië ver blijven, zoo spoedig mogelijk op hun post terug te keeren. Maar niet de minste dwang zal worden uitgeoe fend, wanneer dezen naar Nederland wenschen te komen. Voor de repatrieering zal men waarschijnlijk mede de beschikking krijgen over 14 groote Douglas- vliegtuigen, ieder plaats biedende aan ruim 40 passagiers. Voorrang zullen natuurlijk zieken krijgen. Daarnevens wordt het vervoer per schip overwogen. De repatrieering van Indonesiërs alsmede de uitzending van Neder landers naar Indië zal tevens ter hand worden genomen. Robert Menzies, de leider van de Australische oppositie, viel den mi nister-president J. B. Chiefley heftig aan inzake het bekende havencon flict. „Het is afschuwelijk een groot en vriendschappelijk volk als de Ne derlanders te beleedigen door een handjevol havenarbeiders te laten bepalen, welke scheepsladingen naax Nederlandsch-Indië zullen worden gezonden", verklaarde hij. De Austra lische regeering behandelt Neder land op een onridderlijke en onhof felijke wijze." Het Bijzonder Ifaagsehe Ce- rechtsbof, dat zitting hield te Rotterdam, heeft de doodstraf ge- eischt tegen den 41-jarigen C. van der Kley, die den ondergrond- schen strijder L. Eland met een revolverschot doodde. Op 6 Februari van dit jaar onder nam de S.D. een actie tegen de ille gale werkers bij de Rotterdamsche brandweer. Van der Kley, comman dant van den post Wllhelminakade, kreeg telefonisch bevel den hoofd wachtmeester J. Flipse op zijn ka mer vast te houden. Het kwam tot een handgemeen, waarbij Eland Flipse ter hulp snelde. Toen beide mannen-vluchtten, laadde v. d. Kley zijn revolver, liep hen achterna en schoot op een afstand van 30 a 40 meter. Eland kreeg een kogel ln den nek en overleed eenige oogenblikken later. Uitspraak over 14 dagen. Drie landwachters hoordën 20 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen Met ingang van Zondag 7 October zullen de zenders Herri 'zend-Neder- land (Hilversum I 301 M. en Hil versum II 4X5 M.) tot 24 uur uit zenden. Biykens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende regelen om trent de voorloopige Staten-Gene raal, werd van verschillende zijden betreurd, dat de Kamer met niet geringe vertraging is bijeengeroepen. Algemeen was de opvatting, dat de thans bijeengeroepen Staten-Gene raal de grondwettelijke zijn. Van verschillende zijden werd aangedrongen op het verschaffen van inlichtingen t. a. v. de zuive ring, met name, waarom drie ka merleden van het lidmaatschap zijn uitgesloten. Tegen de beperking van de taak der tijdelijke Staten-Generaal (geen recht van Interpellatie, initiatief of enquête) werd door vele leden ern stig bezwaar gemaakt. Van verschillende zijden werd het ln flagranten strijd met de grond wet geacht, dat de Staten-Generaal ln de toekomst „benoemde" leden zullen tellen. Zij waren van mee ning, dat verkiezingen moeten wor den gehouden zoodra dit technisch fiogelijk is, en niet mag worden ewacht tot ook de politieke voor waarden aanwezig zjjn. Vele leden konden zich wel ver eenigen met de voorgestelde nood oplossing, hoewel ook zij op spoed aandrongen. Verscheidene leden wa ren van oordeel, dat een te groote invloed is toegekend aan de N.AC. Vele leden wezen er op, dat het zeer geruimen tijd zal duren voordat de voorloopige Staten-Generaal hun! werkzaamheid kunnen uitoefenen. Met bet oog hierop drong men er op aan de benoemingsprocedure te bespoedigen. Ernstig bezwaar werd gemaakt te gen het voorschrift, dat later open gevallen plaatsen niet worden ver vuld. De burgemeester van Haarlem heeft hedenmorgen de candidaten lijst voor den noodgemeenteraad goedgekeurd, behoudens die van de communisten, wegens ongeldigheid. Donderdag zal. de Commissaris der Koningin vaststellen welke leden in den noodraad gekozen zullen zijn. Mocht deze uitspraak voor de com munisten ongunstig uitvallen, dan hebben zij het recht binnen vijf da gen beroep aan te teekenen bij den commissaris. Als het beroep aan vaard wordt, dan zullen de commu nisten opnieuw een candidatenlijst kunnen indienen, maar slechts voor V' bezetting van twee zetels. SPREEKUUR WETHOUDERS De wethouder voor Juridische en Persoonlijke Zaken van Bloemendaal zal Woensdag spreekuur houden van 8.309.30 uur ten raadhulze en ver volgens; voortaan lederen Zaterdag op denzelfden tijd. De wethouder van Publieke Werken van Bloemen daal zal in den vervolge spreekuur houden Zaterdag van 8.309.30 uur aan het bureau Brouwerskolkweg te Overveen; het spreekuur op 3 Oct. vervalt. (Foto Anefo-v. 't Hof) Haarlemwij danken u!" Met deze woorden heette Nijmegen de ruim tweehonderd jongens en meisjes van de Middelbare scholen uit Haarlem en omgeving welkom, toen zij in de "WKeizer Karelstad onder pittige muziek van de Post- fanjare hun tocht langs de plat gebrande en verwoeste straten be gonnen. En het is niet bij woorden gebleven, want ieder van hen heeft ondervonden met hoeveel gastvrij heid en eerlijke dankbaarheid zij in de Nijmeegsche huisgezinnen werden ontvangen en vertroeteld. Nadat de Haarlemsche schooljeugd op de plaats, waar Jan van Hoof de Waalbrug redde, de heldendaad van dezen jongen strijder door een kranslegging had herdacht, sprak de sympathieke burgemeester, mr. Ch. Hustinx, de jongens en meisjes toe. Wethouder D. Geluk dankte voor de hartelijke ontvangst en sprak den wensch uit, dat door het per soonlijk contact, Noord en Zuid el kander beter zullen leeren kennen en begrijpen. Namens het interscho- laire comité werd voorts nog het woord gevoerd door Hans Smit en namens Volksherstel Haarlem door mr. J. H. Eeckering. De directeur van Volksherstel Haarlem, de lieer IV. van Liemt Jr-, kondigde tSjdens het diner een groote glasactie aan, ivèlke van 813 October in Haarlem en Heemstede zal worden gehouden en waarbij tweeduizend mannen van de Vrijwillige Luchtbescher ming zich zullen belasten met het verzamelen van glas. 'Ten stel ligste sprak de heer van Liemt, het gerucht tegen, dat goederen, welke Aan de kring- en afdelingsbe sturen van de U.K. Staatsparty is een schrijven gezonden van het Centrum voor Staatkundige Vor ming, gericht aan de plaatselijke studiecentra betreffende een oiit- werp van een Staatkundig Ur- genfieprogram. „Vervanging van de kapitalistische door de C'hriste- lijk-sociale maatschappij", zoo wordt in het kort genoemd het samenstel van eischen, dat het program bevat niet betrekking tot de versterking en vernieuwing der eeonomisch-sociale grondslagen van ons volksleven. Aan het program ontleenen we het volgende: Versterking der geestelijke en ze delijke grondslagen van ons volksle ven: Tot herstel van de diep geschokte publieke moraliteit is allereerst ver- eischt, dat de overheid zorg draagt, voor zoover dit op haar terrein ligt, voor (het herstel van den Eierbied voor God, voor het gezin en voor den menschelijken persoon. Met kracht dienen alle publieke uitlatingen en practijken te worden tegengegaan, die, terecht ingegeven door haat tegen het °ns aangedane kwaad, in de overweldigers van ons volk geen medemenschen meer er kennen. Krachtige maatregelen dienen ge nomen te worden voor het herstel en de practische naleving van de ze delijke normen, die onmisbaar zijn voor een goed geordend gemeen schapsleven, Tegenover de individualistische opvatting van de grondwettelijke vrijheden moet beklemtoond worden de verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap van allen, die van deze grondwettelijke vrijheden ge bruik wenschen te maken. Misbruik van deze vrijheden, met name op het gebied van de pers en het ver enigingsleven, worde strenger ge- De Openbare school worde wette lijk geregeld als aanvulling van de Bijzondere. Ingevoerd worde een huwelijks wetgeving, waarbij het kerkelijk hu welijk van een lid der Katholieke Kerk door de Overheid als huwelijk wordt erkend. De pers, het universitaire leven en de overige gebieden van het cul- ^tureele leven dienen eigen publiek- ^rechtelijke organisaties te verkrij gen, opdat ook in dit deel van hét maatschappelijk leven de sociale verantwoordelijkheid worde versterkt en op doeltreffende wijze tekorten worden opgeheven. Ten aanzien van de radio-uitzen- dingén wordt geëischt de mogelijk heid om de Katholieke levensbe schouwing volledig tot haar recht te doen komen, met bereidheid om tot zoo innig mogelijke samenwer king met andere landgenooten te geraken. De Overheid drage zorg voor de jeugd en bevordere de Jeugdbewe ging en de vrije Jeugdvormlng". Zij ga daarbij uit van het beginsel, dat het particulier initiatief den voorrang heeft. Zuivering van ambtenaren en be rechting van landverraders: Snel en grondig worde de zuive ring van het Overheidsapparaat ln het belang van den Nederlandschen Staat doorgevoerd. De leidende figuren uit het be drijfsleven, die tijdens de bezetting •niet alleen fouten hebben gemaakt, 'doch positief fout zijn geweest, die nen met den meesten spoed te wor den verwijderd. De ernstige politieke misdadigen, wier persoonlijke schuld groot is, dienen, voor zoover de doodstraf niet op hen wordt toegepast, door deportatie voor langen tijd uit de normale samenleving te worden verwijderd. In de overige gevallen van politieken vergrijpen dient de VTij- heidsberooving slechts van korten duur te zijn en moet de maatregel in hoofdzaak gevonden worden in vermogensstraffen en ontzegging van bepaalde rechten. Langdurige vrljheidsberooving van een groot aantal politieke strafwaardigen is verwerpelijk. Bijzondere maatregelen moeten worden getroffen tot heropvoeding van Jeugdige personen, die bil Nat.- Soc. organisaties waren aangesloten. m de hulpactie .verzameld zijn, verkocht zouden worden. Alle goe deren worden geheel gratis en vol gens behoefte onder de getroffe nen verdeeld. Leerlingen van de Nijmeegsche scholen hebben hun gasten op wer kelijk voortreffelijke wijze onthaald op een feestavond in hotel „De Bonte Os", waar zij een programma boden, waarvan wij bij een bezoek van de Nijmeegsche jeugd aan onze stad gaarne een reprise zouden zien. Den laats ten dag van, het weekend brachten de scholieren een bezoek aan Berg en Dal, Beek. Wyler, Groes- beek, Mook en de velden, waar in September 1944 de eerste parachute troepen werden neergelaten. Ook aan de H. Landstichting werd een bezoek gebracht. De sport heeft wel een belangrijke rol gespeeld in het afwisselende en welverzorgde programma. Op het Quickterrein en in het Goffertstadion werden verschillende wedstrijden ge speeld, maar bij vrijwel alle ontmoe tingen tusschen Haarlem en Nijme. gen behielden de gasten de overhand. Uitgezonderd de voetbalwedstrijd tusschen de junioren, die eindigde in een 4—3-overwinning voor Nij megen, wist Haarlem in alle andere wedstrijden de zege te behalen. Dat dit weekend zoo bijzonder goed geslaagd is, is te danken aan de voortreffelijke organisatie, in han den van den heer Hopster en kapt. Terwindt. Bij het afscheid werd hun hiervoor gisteravond op het perron ln Nijmegen een hartelijke ovatie gebracht. Het Haarlemsche bevolkingsre gister zal met ingang van half October heraien worden. De Haar lemmers zullen alphabetisch wor den opgeroepen, om met stam kaart en persoonsbewiis in nog na der aan te wijzen localiteiten te verschijnen. Br zal wederom een begin ge maakt worden met het verstrekken van rantsoenbonnen zeep voor vul len arbeid. Men kan aanvraagformu lieren afhalen tot en met 6 Oct. aan de kantoren Zijlstr. 62 loket no. 7, Steenbokstr. 15/19 en Julianastraat no. 11. Met ingang van vandaag is als nieuwe vischbon aangewezen bon 636 van de zesde noodkaart; de In dertijd aangeweaen bon voor vtsch, 156, is vervallen. Morgen, Woensdag, is aan de beurt voor het afhalen van formulieren voor textielwaren en schoenen voor kinderen van 1 tot 15 jaar aan het uitreiklokaal Vleeschhal het restant van de letter H tot en met Liet. De genen, die ln aanmerking komen voor beroeps- en werkschoenen, kun nen zich volgens deze letterlndee- ling aan de Zijlstraat melden. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten var#» mr. W. de B'iécourt tot directeur- generaal van politie, in deze kwali teit aal hi) o.a. chef zijn van de Rijkspolitie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1