Conferentie te Londen afgebroken DOODSTRAF GEEISCHT tegen mr. R. van Genechten Principieele tegenstellingen oorzaak der mislukking DWIGHT EISENHOWER generaal en mensch Samenkomst der Big Three? Het weer Hun laatste parade Het eerste erts 69ste JAARGANG No. 23355 o WOENSDAG 3 OCTOBER 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per weetc De zitting Fel requisitoir ZUID-AFRIKA heft INVOERVERBOD OP Voor bloembollen en zaden H.K.H. Prinses Juliana heeft een bezoek gebracht aan het Roodo Kruis Hulpkorps in de Betuwe. Op het kasteel Oosterhout werd de Prinses door kapitein Boelaars, hoofd van het Commissariaat Noodvoorziening in de Betuwe, ontvangen. (Foto Ass. Corr.-Huisman! Byrnes «ver houding der Sovjet-delegatie STAD EN OMGEVING Zes S.S.-ers in ganzenpas naar Haarlem Afscheid pastoor J. van Zon Textiel- en schoenen formulieren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het tweede groote politieke proces, dat ons land sinds menschen- heugenis betreft, is dat tegen mr. dr. R. van Genechten, die zich heden voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag moest verantwoorden. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, eischte de doodstraf. Van Genechten, een van de „groot heden" der N. S. B., is na den vo- rigen oorlog als activist uit België naar ons land uitgeweken en ver kreeg ln 1930 de Nederlandsche na tionaliteit. Als typisch aanhanger van de idee „Vereenigd Europa on der leiding van het Groot-Dultsche RUk", trad hl] ln 1934 toe tot de N- S. B. In deze beweging vervulde hij de hoogste functies, zooals hoofd van de afdeellng Vorming, hoofd van het Opvoedersgilde en tenslotte gemach tigde van den leider voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Boven dien was hi) commissaris der provin cie Zuid-Holland en dan niet te ver geten sedert Sept. 1940 procureur- generaal bt) het Gerechtshof, welke functies hem vooral verweten wor den ln de tenlastelegging van den procureur-fiscaal mr. J. Zaayer. Voorts wordt hem ten laste ge legd, dat hij de geestelijke ontwik keling van het Nederlandsche volk ln nationaal-socialistischen en jegens Dultschland vriendschappelljken zin heeft ontwikkeld en daardoor, we tende, dat Nederland met Dultsch land In oorlog was, den bezetters actief van nut ls geweest. Voorts legt mr. Zaayer, van Genechten o.m. ten laste, dat hij ln de strafzaak voor het vredesgerechtshof tegen Bom en Kruithof in verband met den dood van overste Mussert, als procu reur-generaal op kennelijk partijdige wijze ls opgetreden. Van Genechten wordt terzijde ge staan door mr. J. P. A. van den Oever. Aanvankelijk lag het ln de be doeling, dat een vijftiental getuigen A décharge, waaronder Mussert en mr. Tenkink. gehoord zou worden. Hiervan heeft de verdediging echter afgezien. De publieke belangstelling voor dit proces was aanmerkelijk geringer dan bij Blokzijl, hoewel de perstribune als steeds overvol was. Omstreeks tien uur kwam van Genechten, onder geleide van twee parketwachters, de zaal binnen. Grijs, mager, vermoeid, een trooste- looze man, die niet den indruk wekte, dat hij wilde „vechten" voor zijn zaak. Het hof, dat enkele minuten later achter de groene tafels plaatsnam, was samengesteld uit: mr. G. Schol ten, president, mr. P. S. Noyon en mr. D. Bljdendijk, juridische leden, kolonel J. van Voorthuysen en kolo nel D. W. Kwak, militaire leden. Met duidelijke stem las mr. Zaayer, de procureur-fiscaal, zijn aanklacht voor, door van Genechten oogen- BChijnlijk zonder belangstelling aan gehoord. Direct daarna vroeg de president verdachte of hy bekende zich schul dig te hebben gemaakt aan het ten laste gelegde. Verdachte ontkende De rijksrechercheur W. C. J. Woo- ming, die in 1940 en 1941 gedwongen was geweest nauw met verdachte Bamen te werken, verklaarde dat Van Genechten zeer fel gekant was tegen een leder die tegen de N.S.B. was en niet schroomde lederen tegenstander van het Nationaal-Socialisme te laten vervolgen, desnoods door de Slcher- heltspolizei. Mr. J. C. V. Meischke, subst. offi cier van justitie te Botterdam, was op Instigatie van verdachte als zoo danig in Nov. 1941 ontslagen en korten tijd later gearresteerd, omdat hij ge weigerd had tegen zijn geweten in in een politieke zaak een straf te eischen, niettegenstaande het feit, dat Van Genechten een eisch van gevangenisstraf had verlangd. J. Esmeyer te 's-Gravenhage, ambte naar bij het parket van den procu reur-generaal. zou een SS-man hebben beleedigd, omdat hij niet voldoende eerbied had getoond voor het feit, dat deze SS-man, een bekende reci divist. dié reeds 20 veroordeelingen achter den rug had, „voor Europa had gevochten". Deze SS-man had ge klaagd hij Van Genechten en deze had getuige zeer ernstig berispt en hem zelfs gedreigd met „Scheveningen". Verdachte had gedurende het getui genverhoor steeds scherp toegeluisterd en voortdurend aanteekeningen ge maakt. De procureur-fiscaal mr. Zaayer toornde heftig tegen het wanbegrip van talrijke N.S.B.'ers. die zich trach ten te verdedigen, doo# voor te wen den, dat zij in de rechtsdwaling ver keerden dat Nederland niet in oorlog met Dultschland was. Nederlandsche soldaten en Nederlandsche bondge- nooten vochten tegen Dultschland, soms aelfs boven Nederlandsch grond gebied. Lang stond mr. Zaayer stil bij het feit. dat van Genechten, na de slui ting van de universiteit van Lelden, in een Interview deze universiteit De Zuld-Afrikaansche regeering heeft het Invoerverbod voor bloem bollen en bloemzaden opgeheven. Wanneer in Nederland de markt zorg vuldig wordt aangepakt, zullen groote orders loskomen, met name van de regeering en de gemeenten, die graag bollenperken in hun openbare tui nen willen hebben. een „horzelnest'' had genoemd. Mr. Zaayer noemde Lelden een bolwerk van onze vrijheid. Een man, die over lijken gaat om zijn doel te bereiken, aldus typeerde mr. Zaayer den ver dachte, een man, die hoog uitstak boven het rapaille, dat de N.S.B voortbracht en daarom aldus de procureur-fiscaal was deze man zoo gevaarlijk. Hy was de gevaariykste man die in den eersten tijd der bezetting op stond om in dienst van de vyanden van het Nederlandsche volk de dres suur van dit volk op zich te nemen. Op grond hiervan eisch ik, aldus mr. Zaayer, de doodstraf, gepaard gaande aan levenslange ontzegging van het actieve en passieve kies recht. V.oorts verzocht mr. Zaayer het hof verdachte niet het recht van cassatie te verleenen. LONDEN, 3 October (Reuter) De conferentie van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken is Dinsdagavond geëindigd, zonder tot een overeenkomst te zijn gekomen. Het in den avond uitgegeven communiqué zegt slechts: „De Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken is heden tweemaal bijeen gekomen. Molotof presideerde des morgens, Wang des middags. In zijn tweede bij eenkomst besloot de Raad zijn huidige zitting te beëindigen." Reuter noemt als de twee oorzaken van het afbreken der Conferentie: De principieele tegenstelling in politieke opvattingen tusschen de Sovjet- Unie en de Westersche Geallieerden inzake de kwesties betreffende Oost- Europa en, ten tweede, de vastberaden bedoeling van de Sovjet-delegatie om het aantal mogendheden, dat zou deelnemen aan de besprekingen over de vredesverdragen met de voormalige sa tellieten van Duitschland, te beperken. Deze beperking zou hierop neerkomen, dat Frankrijk en China bij de vredesbesprekingen over Oost-Europa zouden worden uit gesloten. Dit leidde tot een conflict, dat de onmiddellijke oorzaak werd van het mislukken der besprekingen. Na het ongelukkige einde der Londensche Conferentie van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken wordt ln welingelichte kringen in de V. S. serieus gesproken over de mo- geiykheid van een nieuwe bijeen komst van de Big Three binnen den kortst mogelijken tijd. Men oordeelt een dergelijke bijeenkomst noodza kelijk om te voorkomen, dat de we reld verdeeld zou worden in twee tegenover elkander staande bloc.3. Op grond van de bekende feiten, al dus wordt opgemerkt, moet men de mogelijkheid onder oogen zien, dat het als „Hoeksteen van het gebouw van den Wereldvrede" gekwalificeer de lichaam niet in staat zal blijken het gewicht te dragen. Wanneer dit Inderdaad het geval zou blijken, zou een conferentie van de drie kopstuk ken. in oorlogstyd zoo succesvol ge bleken, nog eens ln vredes-omstan- digheden moeten worden opgezet, wanneer alle andere middelen tot oplossing van de impasse zouden mislukken. Inmiddels bespreekt de Ameri- kaansche pers de persooniyke bot singen, welke ter conferentie te Londen zouden zyn voorgevallen. Het blad ,,P. M." beweert, dat op een van de zittingen Molotof door Bevin beschuldigd werd „httler- laansche methodes" toe te passen. Op deze beschuldiging stond Molo tof direct op uit zijn stoel, ging naar de deur en verklaarde, dat hij, Molotof, het vertrek zou verlaten en van de Conferentie zou verdwij nen, indien Bevln niet onmiddellijk zyn beschuldiging introk. Bevln bood daarop zyn excuses aan, doch de wrok tengevolge van dit incident bleef nasmeulen gedurende de rest Verwachting tot Donderdag avond: Zwakke wind, zwaar tot half bewolkt met plaatselijk ochtend mist, overwegend droog, zelfde temperatuur. Zon onder 18.14, Maan 3.13 17.52, Zon op 6.45. van de zitting van dien dag, aldus schrijft genoemd blad. De Amerikaansche Ambassade te Londen heeft een verklaring, op ge zag van den Amerikaanschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Ja mes Byrnes, uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt: Op deze Conferentie kwamen ver schillen van Inzicht tot uiting welke nog niet aan den dag waren getre den, zoo lang het behouden van de eenheid in de oorlogvoering een eerste verelschte was. Op 22 September nam de Sov jet-delegatie het standpunt in, dat de raad z(jn besluit van 11 Sep tember, volgens welke Frankrijk en China zouden worden ultgenoo- dlgd om deel te nemen aan alle besprekingen, zou herroepen. Dit zou neergekomen z(jn op uitslui ting van China van de aanhan gige bespreking over de Europee- sche vredesverdragen, en eveneens uitsluiting van Frankrijk, behou dens ten aanzien van het verdrag met Italië. De Minister van Bui tenlandsche Zaken van de V. S. stelde zich op het standpunt, dat h(J ongaarne zulk een beperking van de deelneming ln het aan hangige werk betreffende de Euro- peesche vredesverdragen en uit sluiting daarvan van twee perma nente leden van den veiligheids raad der Vereenigde Volkeren zou zien. Hij wilde echter wel accoord gaan met een inleidende procedure voor het opstellen der 'verdragen, welke ln overeenstemming zou zijn met de Overeenkomst van Berlijn, vooropge steld dat de raad er mee instemde om een Vredes-Conferentie bijeen te roepen met deelneming van de voor naamste geïnteresseerde staten. Dit zou beteekenen deelneming van de permanente leden van den veilig heidsraad, de Europeesche leden van de Vereenigde Volkeren en die niet- Europeesche leden, die substantieele militaire bijdragen hebben geleverd in den strijd tegen de Europeesche leden van het as-verbond. De Sovjet-delegatie stelde zich op het standpunt, dat zij geen enkele toezegging ten aanzien van een dergelijke toekomstige vredesconfe rentie kon doen zonder persoonlyk overleg met haar Regeering, In deze omstandigheden zal het werk van den Raad onbeslist blijven. G'.neraal Dwight D. Eisenhower, de Amerikaansche bevelhebber, die de geallieerde legers in Noord. Afrika en in West- Europa ter overwinning voerde, zal zijn eerste bezoek aan Den Haag en Amsterdam brengen, als hij op 6 October zijn voorgenomen beleefd- lieidsbezoek aan Nederland aflegt. De voortvarende, door en door menschelijke opperbevelhebber der geallieerde legers, die de hoofdrol heeft gespeeld bij het onder den voet loopen van de Dvitsche oorlogsma chine, werd op 14 October 1890 te Dennison in Texas geboren. Hij be haalde in 1915 het einddiploma van de U. S. Militaire Academie en trad in 't leger in den rang van tweeden luitenant. Hij doorliep alle rangen en werft in 1942 benoemd tot luite- nant-genèraal en op 12 Februari 1943 tot generaal. Tijdens den eersten we reldoorlog diende hij als luitenant kolonel van het tank-corps en gold als een der meest vooraanstaande Amerikaansche deskundigen op het gebied va den tank-oorlog. Kort nadat de V. S. deelnamen aan den tweeden wereldoorlog, werd Eisenhower benoemd tot hoofd van de „War Plans Division" van den Amerikaanschen gsneralen staf; in April 1942 werd hij chef van de af- deeling krijgsverrichtingen van den staf en tenslotte o,p 24 Juni 1942 werd hij belast met het opperbevel van de Amerikaansche strijdkrach ten in Europa. Reeds weinige maan den later volgde zijn benoeming tot geallieerd opperbevelhebber in Noord-Afrika, n.l. op 8 November oen de groote landingen in Noord- Afrika begonnen. In deze campagne verdiende generaal Eisenhower zijn eerste spo- ren als aanvoerder. Hij had een uitgelezen staf van medewerkers: Montgomery, Alexander, luchtmaardreigde een hevige storm de lan- schalk Tedder en admiraal Cunning- dingen in gevaar te brengen. Eisen- ham. De uitslag van den Noord- hower stond hierbij voor een be- Afrikaanschen veldtocht liet geen slissend keerpunt in zijn loopbaan, twijfel meer aan Eisenhower's be- Hij had te beslissen: uitstel of kwaamhoid als krijgskundige en doorzetten. Hij koos het laatste, aanvoerder. Hij was vooral zeer ge- ongeacht de bijkomende bezwaren lukkig in het samenvoegen van en het verhoogde risico. De we- Britsche, Amerikaansche en Fran- reld kent het resultaat. De uitein- sche eenheden tot een strijdlustige delijke nederlaag werd aan de Duit- goedloopende militaire machine. sche legers in het Westen toege- Zijn successen in Ntiord-Afrika bracht, praktisch ap het tijdstip, waren aanleiding tot zijn benoe- dat door het geallieerde opperbevel ming tot opperbevelhebber in de tevoren was berekend. Door deze grootste en meest riskante onder- gevechtshandelingen heeft generaal neming: de invasie in West-Europa. Eisenhower zijn plaats verdiend in Hij leidde de plannen en voorbe- de gelederen der eminente milital- reïdingen. Op het laatste moment re geschiedenismakers. Zes leden van de Nederlandsche SB., die met hun twijfelachtig ver leden waren ondergedoken in uni formen van de Duitsehe Weer macht, zyn dezer dagen in IJmui- den ontmaskerd. Zij werden on middellijk gearresteerd en kregen er diuchtig van langs. Maar daar bleef het niet bij. Gisterenmiddag werden zij op het appèl gecomman deerd en moesten in hun zoo ge liefden „ganzenpas" naar Haarlem springen. Erg vlug kwamen zij niet vooruit, maar tegen den avond be reikten zij tocih de Bavostad, waar zjj te midden van dichte drommen menschen hun laatste parade maakten. Op de Nieuwe Gracht venden zij een rustplaats bij den P. O. D. Sinds 1940 is er in IJmuiden geen eutssdbip binnengeiocpenHet spreekt dus vanzelf, dat de vlag gen op het Hoogoventerrein wer den geheschen toen gisterenmorgen de Miary H, een schip van ruim 3000 ton, met erts uit Nrd.-Spanje de Hdogovenhaven binnenliep. In den loop van den middag arriveer de een tweede ertsboot, de 7200 ton metende Miargarita Chandris, met een lading erts uit Noord- Afrika. Verwacht worden nog het' ss. „Lysaker no. 4" uit Onton met 2100 ton erts en het s-s. .Rigel" van Homillo met ca. 6400 ton. Dinsdagavond heeft pastoor J. P. v. Zon afscheid genomen van de R.K. Middelbare Handelsavond school aan de Gedempte Oude gracht. Namens het bestuur sprak de heer Th. Hooy den vertrekken- den voorzitter toe en dankte hem voor de prettige samenwerking. De directeur, de heer C. H. Schijf, gaf namens de leerlingen uiting aan zijn spijt, dat pastoor Van Zon in dit stadium van wederopbouw de 'Handelsavondschool moest verla ten. Pastoor Van Zon dankte en gaf nogmaals zijn richtlijnen voor de toekomstige verhoudingen van de school. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor 't afhalen van schoenen formulieren voor kinderen van 1-15 jaair en van textielformulieren de letters LRees aan de Vleeschhal en zij. die een formulier voor be roeps- of werkschoenen wenscheu, volgens dezelfde letterindeeling, aan het bureau in de Zijlstraat. De R. K. Gem. Tooneelver. „St. Geneslus" zal Zondag a.s. om 8 uur ln hotel „Vreeburg" te Blcemendaal opvoeren „Het witte paard,", een blij- soel in de vertaling van W. Eiekhoff. De Rambling Moossers zullen de mu ziek verzorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1