Soekarno vertraagt staatkundig vernieuwingswerk VINCENT VAN GOGH Een schilder, die zichzelf verzengde Nieuw wereldverbond van vakvereenigingen Zuster Anna, Een beroep op alle Indonesiërs Geïnterneerde Geheime gang ontdekt WOENSDAG 3 OCTOBER 1945 PAGINA 2 Stad en omgeving Het Missiehuis te Driehuis Rusland niet in het Intern. Arbeids-Bureau TEGENBEZOEK van MacArthur aan Hirohito? Senator Pepper bij Stalin De oorlogsmisdadigers Operaconcert IN HET KORT Interscholair comité Op de Britsche Marinetentoonstelling in het Indisch Instituut te Amsterdam geven maquetten den opzet en het verloop der groote landings-operaties weer (Foto Ass. Corr.) VERKLARING VAN DEN R.V.D. Spoedig verheldering TENTOONSTELLING IN DE HOOFDSTAD De ontwikkelingsgang Een tragedie missionarissen Paters en fraters, die het leven Heten Ned. Vaticaan-missie Breda solliciteert voor de Vierdaagsche WAT BIEDT DE RADIO VANAVOND? Ofschoon de missionarissen van bet H. Hart reeds eerder het, mis siehuis te Driehuis weer bewoon den en de studenten daar 15 Sep tember zijn teruggekeerd, kon nog altijd de fraaie kapel niet gebruikt worden, omdat daar munitie lag opgeslagen. Naar wij thans verne men, is dezer dagen de munitie uit de kapel verwijderd. Daar evenwel de Duitschers enkele dagen vóór de bevrijding het slanke torentje hadden opgeblazen, is groote échade aan het dak aangericht en is om. een der bogen vernield. Men hoopt evenwel tegen het einde van de maand de kapel weer in gebruik te nemen. De verdere herstellingen aan het missiehuis vlotten goed, zoodat de studenten, met eenigen goeden wil, ongehinderd hun studies kunnen voortzetten.- Helaas is de prachtige bibliotheek van de paters voor een groot deel verloren ge gaan. MUZIEK- EN ZANGVEREENIGINGEN De burgemeester van Beverwijk Verzoekt aan alle in deze gemeente, met uitzondering van Wijk aan Zee, bestaande muziek- en zangvereeni- glngen en gezelschappen naam en correspondentie-adres op te geven aan de afd. onderwijs ter secretarie, Raadhuisstraat 5. PARIJS, 2 October (Reuter). Al hier verluidt, dat betreffende de stichting van een nieuw Wereldver bond van Vakvereenigingen in hoofd zaak overeenstemming zou zijn be reikt tusschen de „groote vier" van het wereldcongres van vakvereeni gingen, namelijk de delegaties van Engeland. Sovjet-Rusland, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk. Volgens welingelichte kringen op het Wereldcongres van Vakvereeni gingen te Parijs is overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke vertegenwoordiging van de Ameri- kaansehe arbeiders-organisaties op de Conferentie van het Internationaal Arbeids-Bureau. welke op 15 October a.s. te Parijs zal beginnen. Dit be- teekent, dat voor het eerst sinds ve le jaren de Amerikaansche „Federa tion of Labour" en het „Congress of Industrial Organisations" het met elkander eens zijn geworden over een gemeenschappelijke vertegenwoor diging. Van Russische zijde is medege deeld. dat de Sovjet-Unie geen deel zal uitmaken van het Internationaal Arbeids-Bureau, aangezien het dit bureau niet bevoegd acht tot het ne men van internationale besluiten. LONDEN, 2 Oct. Reuters bijzon dere correspondent in Tokio meldt, dat Generaal MacAr|hur binnenkort wellicht een bezoek zal brengen aan Hirohito in diens keizerlijk paleis. Omtrent het bezoek van den Keizer aan den Geallieerden opperbevel hebber in de Amerikaansche ambas sade, deelde de woordvoerder van 't ministerie van Binnenlandsche Za ken nog mede, dat MacArthur een „geweldigen indruk" op den Keizer had gemaakt. De opperbevelhebber en de Keizer waren het er volmaakt over eens, dat, indien een invasie noodig geweest was, aan beide zijden duizenden menschenlevens verloren waren gegaan en Japan verwoest zou zijn geworden. LONDEN, 2 Oct. (Reuter). Stalin heeft in een onderhoud met den Amerikaanschen senator Pepper ge sproken over de maatregelen, die de Geallieerden moete nnemen, ten ein de een derden aanval van Duitsch- land en Japan te voorkomen. „Ten aanzien van Duitschland hebben wij na den oorlog van 1914 de fout gemaakt zijn herbewapening biet te hebben verhinderd. Nu die nen wij zeer scherp toe te zien; het Ruhrgebied moet Duitschland wor den afgenomen, want daar is het grootste gedeelte van het Duitsche oorlogsmateriaal geproduceerd." Be treffende Japan zeide Stalin, be zorgd te zijn, dat de Amerikanen Ja pan zouden behandelen, zooals Duitschland na 1918 was behandeld, Ten slotte sprak Stalin als zijn mee ning uit, dat Rusland en Amerika ln samenwerking den wereldvrede In belangrijke mate zouden kunnen Verzekeren. EERLIJN, 1 Oct. (Reuter). De Britsche Lord-kanselier Jowitt, de Attorney-General, Sir Hartley Schaw- cross en vijftien vooraanstaande Britsche juristen zullen deze weck ln Berlijn aankomen. Tezamen met hun Russische, Fransche en Ameri kaansche collega's zullen zij de voorbereidende maatregelen treffen Voor het proces te Neurenberg tegen de voornaamste nazi-oorlogsmisdadi- gtrs en besluiten nemen over de te volgen procedure. De voorbereidende besprekingen in Berlijn zullen en kele weken duren. Het staat nog niet vast of het geheele proces in Neurenberg zal worden gehouden of ook gedeeltelijk ln Berlijn. Haarlem is in het verleden wel stiefmoederlijk bedeeld wat opera uitvoeringen betreft. Dit kwam eenerzijds door de afwezigheid van een plaatselijk gezelschap, anderzijds door het gebrek aan moed een opera ensemble op te richten. Sinds eeni gen tijd bestaat nu de Haarlemsche Opera, die onder leiding van Johan van 't Vlie binnenkort de eerste opera, n.l. Martha van Von Flótow, voor het voetlicht zal brengen. Aan dit bijzondere evenement ging een opera-concert vooraf, dat gisteravond met medewerking der H.O.V. gegeven werd. Het programma vermeldde een keur van opera-fragmenten, zooals Tosca, l'African, La Traviata, Faust, La Gioconda, Martha, Cavalleria Rusticana, Don Giovanni en II tri- va tore, De zang van de solisten voor de pauze was middelmatig, stelde zelfs eenigermate teleur. Alleen Leonie Smits onderscheidde zich door zuiver stemgeluid en fraaie coloratuur. De tweede helft van het concert stond in vele opzichten op veel hooger peil. Gré Brouwenstijn, sopraan; Nel Marwitz, alt; Henk Koene, tenor; George Spijkstra, bari ton, toonden ook iets te kunnen presteeren. Vooral de samenzang, ln duetten en quartet, was zeer ver dienstelijk. Een applaus, dat tot een ovatie uitgroeide, en een schat van bloemen waren de belooning van het auditorium. A. Sandfort. Hedenmiddag om drie uur werd ten Stadhuize in een besloten plechtigheid de Haarlemsche politie overgedragen aan den commissaris E. H. Tenckinck. Het bekende Nijmeegsche koor „De Vereenigde Zangers" zal bin nenkort een. bezoek aan Haarlem brengen. Het ligt in de bedoeling, dat dit koor, in samenwerking, met de Kon. Liedervereeniging „Zang en Vriendschap" in de Groote Kerk een uitvoering zal geven. De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal Vrijdagavond 8 uur In het Gem. Concertgebouw haar eerste ledencon cert geven in dit seizoen; als dirigent treedt op Hein Jordans en als solist Jo Juda (viool). ziet ge nu nog niets komen? Met spanning kijken wij uit, want de kolen uit de mijnen zijn onderweg. Al neei gauw gaan wij weer onze voortreffelijke zeepproducten voor U vervaardigen. 'n Adelaar-product prima} Uit de schoolactie Venray-Nij- megen heeft 'zich een interscholair comité gevormd, dat al de belangen van de leerlingen der verschillende middelbare scholen zal behartigen. De wethouder van Onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, heeft het voorzitterschap van dit comité aanvaard. Voorts hebben in het bestuur een leerares en enkele leerlingen zitting. Het bestuur van het Ned. Ronde Kruis, afd. Haarlem, deelt mede. dat het Farkherstellingsoord aan het Houtmanpad weer is geopend. Hoofdinspecteur A. F. Suui'endonk heeft zijn functie als chef van de polttieadministratie te Haarlem weer hervat. De regeeringsvoorlichtingsdienst schrijft ons; Het is duidelijk, dat de leiders van de z.g. „Indonesische repu bliek" het conflict met het Ne- derlandsch-Indisch gezag hebben aanvaard. Over den zender Ban doeng is medegedeeld, dat de heer Soekarno zich heeft opgeworpen tot leider van een eigen Indone sisch staatsbestel. i» voor de Nederlandsche re geering geen aanleiding te her halen, dat er met handlangers van den vijand geen overleg mogelijk is. De regeering stelt er echter prijs op de stellige verwachting uit te spreken, dat de hotsing tusschen het Nederlandsche gezag en de groep Soekarno geen conflict mag worden tusschen Nederland en de volkeren van Indonesië. Onmiddellijk na het optreden van het nieuwe kabinet, heeft de minis ter van overzeesche gebiedsdeelen, prof. J. H. A. Logemann, de bijeen roeping voorbereid van een Rijks conferentie, waar de structuur van het Koninkrijk openhartig zou zijn besproken. Het ware zinloos, thans op den arbeid van zulk een conferentie vooruit te loopen. Maar hoe de ver dere regeling ook worden moet, één ding zou bij dit alles onbestreden hebben vastgestaan.' de eenheid van het koninkrijk. Zonder dezen ge meenschappelijk aanvaarden grond slag ware iedere gedachtenwisseling onmogeiyk. Dit uitgangspunt nu hebben Soe- karno en de zijnen bewust losge- laten, toen zij zich inlieten met den Japansfhen overheerscher. En zoo hebben zij niet alleen de oorlogvoe ring der Vereenigde Naties in den rug belaagd, maar ook voor hun deel de samen spreking tusschen Nederlanders en Indonesiërs in ge vaar gebracht en het staatkundige vernieuwingswerk doorkruist of op zijn minst vertraagd. Bovendien heb ben zij op dit oogenblik de hulp- verleening aan de millioenenbevol- king ten zeerste belemmerd. Op een oogenblik, dat snelle aan voer van levensmiddelen en textiel noodig is, worden wij verplicht, on ze werkkracht te verspillen aan poli tieke strubbelingen. Zonder het op treden van de „Indonesische repu bliek" zouden de deelnemers aan de rijksconferentie mogelijk al aangewe zen zijn en zouden reeds de voorbe reidingen getroffen kunnen worden voor de bijeenroeping van een Volks raad. die voor het eerst een Indone sische meerderheid zou hebben gehad. Ook dat alles moet nu voorloopig achterwege blijven en gewacht moet worden op beteren tijd en op herstel van de orde. De Nederlandsche regeering zal zich echter niet laten afbrengen van den weg, dien zij is ingeslagen. Volhardend bij haar volstrekte wei gering tot eenig contact met lieden, die door Japan in het zadel zijn gezet, doet zij een beroep op alle Indonesiërs van welke opinie ook om in gezamenlijk overleg te blijven werken aan den nieuwen status van het koninkrijk. Overal in den lande wordt met groote spanning uitgezien naar bij zonderheden over de ontwikkeling in Indonesië. De regeering kan op dit oogenblik niet aan dezen begrijpe- Hjken wenseh tegemoet komen, daar zij zelf niet over betrouwbare berich ten beschikt. Er zjjn vuleanisehe naturen, die ln luttele Jaren alle in hen opge hoopte energie en levenswil ver teren, zjj branden fel en harts tochtelijk en verzengen zichzelf ln hun eigen gloed, ook de bezoe ker van de Van Gogh-tentoonstci- ling in het Stedelijk Museum te Amsterdam, die van den schilder niets zou weten dan slechts enkele data, ervaart op deze expositie hoe de kunstenaar zichzelf in de wei nige jaren van z(jn leven en in de korte spanne tjjds, waarin de schep pingsdrift hem beheerschte en voortdreef met toomelooze, bijna angstwekkende bezetenheid, heeft verzengd. Drie jaartallen slechts: in 1853 wordt Vincent geboren in een Bra- bantsch dorpje, in 1880 begint hij zijn kunstenaarsloopbaan en tien jaar later gaat dit hartstochtelijke en fel- bewogen menschenleven, dat ieder compromis verafschuwde en voortge stuwd werd door een wild verlangen naar volstrekte oprechtheid, onder In waanzin en dood. Maar in die tien jaar ontwikkelt van Gogh zich van een moeizaam beginner, die zichtbaar worstelt met de techniek van zyn laat geleerd vak, tot een kunstenaar van visionnaire kracht. Die ontwikkeling kan men op de ze tentoonstelling schrede voor schre de en van jaar tot jaar volgen. Het is de ontwikkelingsgang van een ge teisterd mensch, die hartstochtelijk zocht naar werkelijkheid en waar heid en die ln een bijna onafzienbare reeks van doeken eh teekeningen ge tuigen moest van de grootsche en brandende visies, die hem inwendig verteerden. "Het is merkwaardig hoe uit een bij na. vormeloos begin, uit een bewon dering, die men zich bij van Gogh moeilijk meer geheel kan verklaren, voor werken van schilders als Jozef Israëls, Hébert, Gleyre, Breton en an deren in enkele Jaren een persoon lijkheid heeft kunnen ontwikkelen van zoo geheel eigen structuur en onvergelijkbaren aard als zich ln van Goghs werk openbaart. Dé sprongen, die van Gogh neemt ln zijn schep pend werk, zijn roekeloos en schij nen soms elk verband tusschen de verschillende stadia van zijn leven te verbreken. En toch is er één ele ment, dat wel tijdelijk naar den ach tergrond kan worden gedrongen, maar dat men met ontroerende kracht ziet optreden zoowel in van Goghs vroegste als in zijn laatste werk: een groote deernis met den zwoegenden, den lijdenden mensch, een mededoogen, dat letterlijk .mede-lijden is, zoo schrijnend en diep, dat Vincent de nobelheid daarvan waarschijnlijk nooit heeft kunnen peilen. Zijn „aardappeleters", die op deze tentoonstelling Inderdaad dien goud gelen achtergrond van rijpend koren heeft gekregen, welken hij ërvoor ver langde, getuigt van hetzelfde vermo gen om zich in te leven ln zijn on derwerp en zijn sujetten als de zwoe gende gestalten, die hij in zijn laat ste levensjaren met een brandende liefde heeft geobserveerd en met rake lijnen weergegeven. Tusschen die twee uitersten liggen Vincents Parij- sche tijd en de vruchtbare periode van zijn werkzaamheid in Artes. Van belde geeft deze tentoonstelling een stralend getuigenis. In bet Parijs der tachtiger jaren, dat hem greep met de machtige bekoring van zitn reeds zuidelijk helder, maar diffuus licht, ziet men de kleuren van zijn palet oplichten van een soms nog drabbig bruin tot een wonderlijk vi- breerend blauw-grijs. In deze stad met haar hartstochtelijk levensrhyth- me, haar visioenen van wijdheid, stijgt in hem de drift tot schilderen tot een obsessie, die hem al zijn groote tijdgenooten op zij doet stre ven en die zich eerst ln Arles uit stort ln een rijken overvloed van tin telende schilderstukken, waarin de schilder zijn verrukking om de schoonheid der wereld belijdt ln de laaiende kleuren van zijn palet, waar mee hij de 'intens waargenomen wer kelijkheid transponeert tot visioenen van schoonheid. Dan ontstaan zijn beste werken, de ophaalbrug en de vlsschersbarken van Salntes Marles, de weidsche landschappen van de Pro vence, portretten, die met weergaloo- ze oprechtheid en directheid een ka rakter boetseeren in de verf en bloeiende boomgaarden, hymnen van kleur en licht. Het is gebleken, dat ook de Brit sche regeering onvoldoende van de noodzakelijke gegevens op de hoogte is, zoodat zij harerzijds nog geen antwoord kan geven op vragen, die haar van Nederiandsche zijde hebben bereikt, voor wat betreft het door de Engelsche autoriteiten in Indonesië gevoerde beleid. Zoodra echter een duidelijk inzicht ln den toestand, is verkregen, zal ter stond het Nederiandsche publiek in volle openhartigheid op de hoogte worden gebracht. Gezegd kan inmiddels worden, dat 'n verheldering van de situatie spoe dig te verwachten is. Dezer dagen worden de luit.-gouverneur-gene raal dr. van Mook en de vice-ad- miraal Helfrich, bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten in het Verre Oosten, in Batavia verwacht. Hun eerste taak zal zijn, de regee ring op de hoogte te brengen van den werkeltjken stand van zaken. (Zooals elders in dit nummer ge meld wordt, is dr. Van Mook reeds te Batavia aangekomen. Red.) Dan komt de tragedie met Gauguin, gevolgd door Vincents vrijwillig ver blijf in het krankzinnigengesticht te St. Remy. De wereld neemt fantasti sche vormen aan in zijn landschap pen, waarin de schilder met halluci- natre kracht de zichtbare werkelijk heid vervormt tot grillige fantomen van boomen en wolken. Tenslotte Au- vers, een laatste vulcaniscbe uitbar sting van energie en bezieling, waar in Vincent, weinig weken voor hij ln een vlaag van verstandsverbijstering de hand aan zichzelf slaat, zich ver diept in het mysterie van leven en dood. Rembrandts ets van de opwek king van Lazarus inspireert hem tot een schilderij, dat, hoe schrikwek kend het ook het bederf van het. vleesch toont, toch een kreet van hoop is en een uiting van verzoening met een wereld, waarin het vleesch en de geest tegen elkaar begeeren en niet anders kunnen dan tormen ten lijden, een wereld, waarin er gens nog de vage herinnering huist van een tijd, waarin de vloek niet op haar rustte en die schreeuwt om verlossing. O. d. Gt De missionarissen van het H. Hart te Tilburg hebben bericht ontvangen van Mgr. Panis, Apost. Vicaris van Menado (Celebes), dat in het inter- neeringskamp Menado overleden zijn de paters H. Crooneii, Arn. van der Meijden, Will. Lemmens en de broe der Ant. van der Linden. Va» de 19 fraters van Tilburg, die ln hetzelfde kamp geïnterneerd wa ren, zijn er tien ten gevolge van de ontberingen bezweken. Het zijn de fraters Xaverius van de Gevel, Ra- dulf Bax, Filibert van Amelsfort, Rupertus Voets, EomoncT Graauw» mans, Cupertino van Steensel, Chris- toffel Klijberg, Hermenigild Mimpen, Eligio van Hees en Egidius van Rooij. De toestand in het kamp was ver schrikkelijk ten gevolge van de slechte behandeling en onvoldoende voeding, die allerlei ziekten ten ge volge hadden. De overlevenden zijn naar Morotai overgebracht, waar zij de beste verzorging door de Australi sche troepen mogen ondervinden. Van de missie der paters Capuclj. nen op Borneo zijn overleden de pa ters Êdmundus Gijsbers uit Heeze, Prosper Nijhof uit Heine en Ewald Nobel uit Haastrecht. Negen paters en broeders zullen dm gezondheids redenen moeten repatrieeren. In het concentratiekamp op Borneo zijn ge storven vijf zusters uit Veghel, één zuster wit Etten en twee missionaris sen van Mill Hill. Zondag waren te Amsterdam en kele jongens aan het spelen bij de Linnaeusstraat Zij drongen de al daar gelegen synagoge binnen en ontdekten daarbij 'n geheimen gang, welke uitkwam op een groote open ruimte; er bleken zich daar allerlei waardevolle voorwerpen en sieraden, betrekking hebbende op den Jood- schen eeredienst, te bevinden. Ds politie werd gewaarschuwd en zij kon vaststellen dat een en ander tijdens de Duitsche bezetting in dit onderaardsche gewelf ln veiligheid was gebracht. Het bureau N.I.A.D. te Nijmegen werkt voortaan verder als Ned. Vati- caan-missie^ De Vaticaan-missies werken in ©uitschland en andere landen voor de belangen van alle vermist© personen en voor gevange nen en geïnterneerden. Nadere in* lichtingen worden verstrekt St. An* nactraat 424, Nymegen, tel. 22670. Uitgaande van de verwachting, dat het houden van de vierdaagsche wandelmarschen te Nijmegen ln de eerstkomende jaren wel haast on mogelijk zal zijn, heeft het V.V.V. „Breda Vooruit" contact gezocht met de organisatie „De Vierdaag sche" en aangeboden, de marschen eventueel in Breda en omstreken te organiseeren. Daarbij is uitdrukke lijk op den voorgrond gesteld, dat het niet den opzet is, voordeel te willen trekken uit de ramp, die Nij megen heeft getroffen, maar dat slechts hulpverleening in de eerste Jaren de bedoeling is. SPRINGER—ROOZENBURG STAAN GELIJK De tweede' partij van den twee kamp dammen tusschen Springer en Roozenburg fs geëindigd in een overwinning voor den Jongen Roo- zenburg. De stad is weer gelijk. 4.30 Declamtie, 4.50 Jazz-muziek, 5.15 Gramofoonmuziek, 5.30 Be vrijdingscantate, 6.00 Persover zicht, 6.15 Ster van den dag, 6.80 „Rijk over zee", 6.45 Oude be kende melodieën, 7.00 Nieuwsbe richten, 7.30 Progr. Ned. strijd krachten, 8.00 Anton van Duin kerken spreekt, 8.15 Londensche brief, 8.30 Progr. Can. strijdkr., 9.00 De Patriot, 9.15 Operacon cert, 10.00 Nieuwsberichten. Avondwijding. Wilhelmus. Directeur: J J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichtlng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2